KLEINE GETALLEN Ds. W. J. H. Hubeek nam - na 13 jaar - afscheid van Leiden LESDSCH m DAGBLAD ".FID SCH DAGBLAD MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 VOORGANGER VER. VRIJZ. HERVORMDEN Samen werken, strijden en bouwen Ds. W. J. H. Hubeek, voorganger van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest, heeft gistermiddag in de lcerkzaal van het Leidsche Volkshuis afscheid genomen van zijn gemeente. Ds. Hubeek zal -zoals bekend zijn standplaats ruilen met ds. M. J. Wagenvoorde te Zwolle, die a.s. zondag in de Pieterskerk in de ochtenddienst zal worden bevestigd als pre dikant voor bijzondere werkzaamheden (de arbeid onder de Vrijzinnige Hervormden). Ds. Hubeek ging na wat zijn ambtsperiode in de Vrijzinnig Her vormde Gemeente heeft betekend. Mensen die elkaar vreemd waren samen gaan werken, strijden, j bouwen. Het was niet niets was bewoog samen te komen, wat inspireerde en tot handelen bracht. Geven wij ons rekenschap, dan is het moeilijk de wezenlijke en betekenis ervan te schat ten. Daarom moeten wij onze beoor deling doen rusten op het woord van Paulus: Bij trouw van God, ons spreken was niet ja en nee, maar bij Christus was het ja. Daarom draaide het in de afgelo pen dertien jaren. De verkondiging van het evangelie en niets anders stond centraal in mijn werk, aldus ds. Hubeek. De catechisatie en het huis- en ziekenbezoek zijn wel van belang, maar moet men zien als de vrucht van de verkondiging. Geslaagde expositie Volkstuinleven bloeit in Leiden Op het thans precies drie jaar ge leden tijdelijk ter beschikking ge volkstuincomplex aan de Vliet- »eg in Zoeterwoude, hebben de le van de Leidse voikstninvereni- „Roomburg" en „Onderlinge fuinvereniging" een grote activiteit in het kweken van de uiteenlopende produkten. Dat ij een gezonde vrije tijdsbesteding hun tuinen gepaard hebben laten aan met een ontwikkeling van vak bekwaamheid tot een vrij hoog ni- eau o.m. door het volgen van ursussen werd weer eens overdui- elijk bewezen op de ééndaagse ten- van zelfgekweekte pro- ukten, weike zaterdagmorgen onder eer grote belangstelling in de kan- van Royal McBee door wethou- er S. Sannes officieel werd ge Onder de zeer velen, die van hum slangstelling voor de fraai inge- chte expositie blijk gaven en tot ie de voorzitter van de Ondelioge uinvereniiging, de heer L. Kreeft, welkomstwoord richtte, bevon- zich onder meer burgemeester A. Detmers van Zoeterwoude er echtgenote. Sprekende namens de Leidse Bond aakte de heer Zaalberg van de ge- genheid gebruik om nog eens te op de activiteiten van de volkstuinders, die slechts dan kunnen worden ontplooid als inrichting van permanente com- een feit zal zijn. Met de wens, dat de volkstuinders Leiden eens permanente com- zullen kunnen gaan betrek- n teneinde hiervan ware lustoor- n te maken, verklaarde wethouder die expositie officieel voor ge- rs, waaronder zeer vele „kenners" dden grote bewondering voor de tai ingerichte stands, die waren derverdeeld in drie hoofdafdelin- a t.w. „bloemen", „groenten" en jury, gevormd door de heren Barnard, J. A. van Veen, J. Jon- en P. Verver bepaalde de uitsla- als volgt: Afdeling bloemen: 1ste prijs (wis- beker) G. Th. van Veen; 2e prijs isselplaquette), K. de Ridder; 3et (medaille), M. v. d. Plas. ïfdeling groenten: 1ste prijs (wis- beker, P. van Splunder; 2e prijs selplaquette)C. Vinkensteyn; 3e (zilveren LC-asbak), C. A. Stam. bloemstukken: 1ste prijs M. v. d. Plas; 2e prijs J. Delfos; 3e prijs edaille)J. v. d. Zwart. deling stands: 1ste prijs <ZaaJ- wisselbeker), C. A. Stam (lid v. Domburg")1ste prijs (Royal Mc wisselbeker), J. van de Reijde van O.T.V.). Ds. W. H. HUBEEK Het wras ds. Hubeek gebleken dat voor een bepaald deel van de ortho doxen deze verkondiging neen was en ook voor een bepaald deel van de vrijzinnigen was het neen of ge mengd en niet het zuivere ja. Zelfs had ds. Hubeek het als de verkon diging van het ja gezien en dit steeds serieus gepoogd al was het dan anders dan anderen het wilden horen en verstaan. Daarbij verme den wij zo veel mogelijk datgene, wat de tegenstellingen zou kunnen ver scherpen. Niet een bepaalde belij denis of leerstellingen, maar een getuigenis wilden wij geven, een loutere verkondiging van het evan gelie zelf, nuchter en concreet, op de man af. Zoals het ons aanspreekt uit het evangelie. Naar spreker's mening moet het woord klemmend en indringend verstaanbaar zijn. Bij de trouw van God Als spreker zich afvraagt of liU hierin is geslaagd, is er slechts één criterium dat daar antwoord op geeft, namelijk het woord van Paulus „bij de trouw van God". Bij de trouw van Hem. die de oorsprong en de drager van alle dingen is. Zijn open baring is de toetssteen. Alle prediking krijgt licht een eigen stempel, maar de verkondiging moet steeds uitwijzen naar de wereld van God. Zo is het streven naar integratie niet ontsproten uit een materialisti sche hang tot eigen baat, maar uit een daartoe door het evangelie aan gesproken worden. Wij hebben ons geschikt te maken om in broeder liefde elkander tegemoet te treden en opnieuw als er minder goede ervaringen In het verleden liggen. Alles tot eer van God en in gehoor zaamheid aan Jezus Christus. Jezus Christus niet ja en nee, maar ja, ondanks alles en door alles heen. In het leven waar de hel is doorgebro ken. is ja ja, waar wij een neen voor mogelijk houden. Jacqueline van der Waals begreep dat God zijn ja over ons leven spreekt, een ja dat alle kluisters breekt en licht doet doorstralen. Er ontbrak veel aan veel ontbrak. De kritiek was soms onverdiend, soms terecht. Toch kwamen wij samen als gemeente van Jezus Christus en baden vergeef onze schulden en onze schuldenaren. Van belang is wat ons in al die jaren door God is geschonken en ln dit licht zal wat nog ten dele was, toch goed zyn. Een gemeente leeft niet by de aanwezigheid en genade van een voorganger, maar bij de genade die eeuwig is, haar Heer, want anders zou alles waardeloos zijn. Het verleden is afgesloten en er ligt nu een toekomst als vervulling van datgene, wat in het laatste Jaar gestalte kreeg. Wie dit inziet, zal daaruit kracht trekken. Ds Hubeek besloot met zijn grote dankbaarheid uit te spreken voor het vele dat hij in de Leidse jaren heeft geleerd en hier heeft mogen vinden, niet alleen ln persoonlijke vriendschap en genegenheid, maar ln gemeenschap en in confrontatie met het ja. In Jezus Christus is het ja vandaag zo goed als morgen. Gaat voort Hem. duurzaam geroepen één in Zijn gemeente te zijn, tot eer van God de Vader, aldus besloot ds. Hubeek. Integratie nog geen feit Na afloop van de predikatie gaf de voorzitter van de Verenigine van Vrijzinnige Hervormden Leiden/ Oegstgeest. dr. D. Ruiter, de schei dende voorganger de verzekering, dat de stuwende kracht van ds. Hubeek zeker ln het bestuur zou blijven doorwerken. Ds. P. Kloek, de praeses van de kerkeraad der Hervormde Gemeente te Leiden, betreurde het dat de In tegratie te Leiden thans nog geen feit is. Dit zou een groot geschenk zijn geweest voor ds. Hubeek, die begin af aan daartoe alles in het werk heeft gesteld. Trouwens het grootste deel van de kerkeraad heeft tegen de integratie geen bezwaar. Voor ds. Hubeek moet het een teleurstelling zijn geweest op deze plaats (als voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden) de Hervormde Kerk te moeten blijven dienen. Ds. Kloek was er voor ds. Hubeek dankbaar voor, dat zijn college deze „vreemde" predikantsplaats nu verwisselde voor die van de volkomen geïntegreerde gemeente Zwolle. Ds. G. F. Callenbach van de Her vormde Gemeente Oegstgeest merkte op, dat de nuances in zijn gemeente zo gering zijn, dat men eigenlijk niet meer weet van een scheidingslijn. Spreker was biy dat het begin er Is, hetgeen een schaapje over de dam betekent. Het is grotendeels uw werk dat wij nu in een ander klimaat leven dan twintig jaar geleden. Wij hopen dat het u, ds. Hubeek, die altijd zo vol hoop, vol geloof en liefde is, goed mag gaan in Zwolle! Vervolgens sprak dr. J. L. Sprin ger als vertegenwoordiger van de provinciale V.VH. en voorts als vice-voorzitter van de vereniging een persoonlijk woord, herinnerend aan wat hij noemde het grote avontuur dat ds. Hubeek en hijzelf 34 jaar geleden begonnen waren, namelijk de theologische studie, welke vergelijkbaar is met het ver haal over Abraham, want men weet niet waar men heen komt. Ds. J. Meyer, sprekend namens de Gereformeerde Kerk te Oegstgeest, medewerking van ds. Hubeek in het Gereformeerd-Her vormd contactorgaan in Oegstgeest. De wijze van benadering van de problemen die ds. Hubeek toepaste, heeft de gesprekken bijzonder vruchtdragend deen worden. Spreker is er ds. Hubeek dankbaar voor dat hij de problemen der kerkelijke toe nadering van hun moeilijke punten heeft bevrijd. Nadat ds. Hubeek de sprekers nog had beantwoord, zong mevrouw Barnard de negrospiritual „Nobody knows the troubles I have seen, nobody knows but Jesus". Ook het zangkoor der vereniging werkte aan deze dienst mede. Na afloop was er gelegenheid van dominee en mevrouw Hubeek per soonlijk afscheid te nemen. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtge note en de burgemeester van Oegst geest, de hear H. L. du Boeuff en echtgenote, voorts de burgemeester van Ameland en oud-voorzitter van de vereniging, mr. J. Siderius, de oud-voorzitter prof. T. Jansma, dB. J. Kruyt uit Den Haag, ds. G. Cadee (Oudshoorn), de heer J. P. Hulsbos voorganger N.P.B. Lisse/sassenheim en ds. Van Leeuwen <prov. V.V.H.) uit Moordrecht. Van de Hervormde predikanten zagen wij nog ds. H. J. Achterberg, ds. J. de Wit en ds. J. Groot, voorts ds. E. Saraber jr. (Voorschoten). Voorts ds. J. Macken zie (Rem. gem.), ds. H. J. A. Haan Ev. Luth. gem.), wethouder Van der Voet uit Oegstgeest en leden van het Gereformeerd-Hervormd contactorgaan aldaar. Televisietoestel Tijdens de vrydag^ gehouden ge- Fiat-show in tent op Schuttersveld De gehele „stoeterij" van Flat staat dezer dagen uitgesteld in een tent op het bestrate gedeelte van het Schuttersveld. Van de kleine Fiat 500 tot de sierlijke 2300. een overigens heel wat minder bekende verschijning op de Nederlandse we gen. Vanzelfsprekend trekt echter de jongste loot aan de Fiat-stam de meeste aandacht op deze show van de Korevaar-garage. Het is de Fiat 850. De troef, waarmede deze Ita liaanse autofabriek zich heeft ge worpen in de bikkelharde concur rentiestrijd om de gunst van de automobilisten, die wagentjes van om en nabij de vijf mille berijden. Hij is veel ruimer en ook comfor tabeler dan zijn kleinere broertje, de 600 en hy heeft een fikse koffer ruimte. Jammer alleen, dat de bekle ding niet doorgestikt is, waardoor gemakkelijk plooien kunnen ont staan in het kunstleder. Maar voor het overige uiterlijk een attractieve wagen, die we in het verkeer bin nenkort wel vaak zullen tegenko men. Met. de andere leden van de FIAT-familie is hij tot en met woensdag op het Schuttersveld te Westerkwartier was «dagje uit" Drie grote autobussen met ruim 120 kinderen in de leeftijd van 8 tot 13 jaar vertrokken zaterdagmid dag vanuit de speeltuin in de Ten Katestraat naar de grote speeltuin Drievliet. De speeltuin „Westerkwar tier" bood haar leden namelijk een „dagje-uit" aan. De kinderen heb ben zich uitstekend geamuseerd vooral ook door de overvloedige trak taties. Na het bezoek aan Drievliet werd een rondrit door Den Haag ge maakt. De kinderen kreeg alle bij zonderheden en mooie gebouwen de stad te zien. Ook Schevenin- en de pier werden niet ver geten. Daarna begon de terugtocht naar Leiden. De voorzitter van Westerkwartier de heer Sliggers, be dankte na afloop de leidsters en lei ders. die in zo belangrijke mate hadden bijgedragen tot het slagen deze dag. Baby-boertje verraadt staatshoofd Moeders, als uw baby agressief boerend kind is. dan bestaat de kans dat het zal uit groeien tot een president of premier. Dit is tenminste de theorie een Newyorkse psychoterapeut dr. Milton Berger, die haar verkondigde op het internationaal congres psychiaters in Londen. Kinderverzorgsters met ervaring en ook moeders, aldus Berger, .heb ben opgemerkt dat de manier waar op de baby boert dingen over zijn toekomstige persoonlijkheid telt'. Een „zichtbaar competente" vroedvrouw van 65, Engels boven dien, had Berger de theorie voorge houden, zei hij. Het is moeilijk, liet de psychiater de vroedvrouw vertellen, „om sommige baby's r het boeren te krijgen, omdat ze sterk zyn en vastbesloten zich ir houden. Maar als het dan ook n boven komt, dan is het helder klaar. Dit zijn de voormannen". De vroedvrouw had eraan toege voegd: „Ik noem de andere baby'! slomerds, omdat ze zo langzaam er lui zijn en onderdrukt boeren. Zij vormen de massa". De Daily Herald heeft zich dactioneel geërgerd aan theorieën die op het congres naar voren zijn gebracht. „Wat we nu nog mc weten", schreef het blad, „is welk kind waarschynlyk zal uitgroeien tot een psychiater". Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Zuid gever, allen kwets baar. Zuid heeft: Sch H 9 7 5 3; Ha 6 Ru A H B 8 4; KI A 6 Waarmee moet zuid openen? Antwoord elders op deze bladzijde. Een match tussen bridgeparen, Is dikwijls een strijd om het beste der kleine getallen. Doorlopend moet men zoeken naar contracten, die misschien tien, twintig of dertig puntjes méér opbrengen dan de ondernemingen der concurrenten die hetzelfde spel later zullen spe len. Zeker is dit een mooie en ook moeilijke wedstrijdvorm, doch in dien men teveel rondscharrelt in dit bedrijf van microscopische ver schilletjes, dreigt het gevaar dat men in de andere spelvormen zoals viertallen en robberbridge de grote lijnen uit het oog verliest. Een paar slems of manches mis sen in een parenwedstrijd staat uw overwinning nog geenszins in de weg, in viertallenbridge echter zyn dergelijke missers als regel castro- faal. Ht onderstaande partijtje uit een parentoernooi bevatte een grapje, waarmee de leider van het spel tot een topscore van 150 punten kon komen Sch. V 10 Ha. 9 2 Ru. 10 9 8 3 KI. H 9 6 4 2 Drie zuidspelers openden één S.A. en daarmee was de kous af. "West speelde hartenboer voor, zuid won, incasseerde vijf klaverensla gen en speelde ruiten. West had inmiddels ruiten opgeruimd, zodat oost direct ruitenaas nam en har ten vervolgde. N.z. verloren dus ruitenaas en vier hartens. Score Zes Leidse jongelui gaan hun vakantie op een wel heel bijzon dere manier doorbrengen. Mar- got de Graaf (18), Didi van Waveren (22), Tonny van Kleef (21) Mary van de Bave- laar (18), Len van de Bavelaar (21) en Ton Mosselveld (28) gaan namelijk een trektocht ma ken door Nederland in een an tiek wagentje met een paardje ervoor. Dat is in onze gemo toriseerde tijd een opvallende, maar ook heel romantische ma nier van reizen. Het wagentje is eigendom van de heer Oltshoorn uit Stompwijk en het paardje is van de vader van Margot, de heer de Graaf. Het wagentje is een z.g. ..Utrechts wagentje", dat vroeger veel door doktoren gebruikt werd voor huisbezoek in de dorpen. ,.Ons reisdoel is voorlopig Harderwijk" vertelt Margot. die verplegster is in het Elizabeth- ziekenhuis. „Maar verder staat er over de reis nog niets vast. We overnachten bij boeren, in het hooi o fzo". Ton Mosselveld, naturalist (dat is iemand die dieren op spoort en verkoopt aan particu lieren, maar ook aan dierentui nen) zegt: ..Dat vinden van on derdak op boerderijen is veel makkelijker dan het lijkt. Ons wagentje is een heel goede intro- duktie. Meestal zijn de boeren families zo vertederd bij het zien ervan, dat alle bezwaren weg vallen. Opmerkingen als: „daar zijn we nog in getrouwd" en zo maken de sfeer gelijk bijzonder prettig". De tocht wordt afgelegd in een heerlijk, rustig tempo, met veel onderbrekingen, zodat het paard je Baby beslist niet moe zal wor den, ondanks de zware last die hij te treken heeft. Hoe lang de tocht zal duren is ook nog niet bekend. Toen het zestal vanmor gen vertrok wist Margot nog niet of zij haar vakantie kon ver lengen. ,,Lukt da niet, dan ko men we zondag terug" zei zij. Mevrouw De Graaf was hele maal niet ongerust over het avontuur van haar dochter en haar vriendinnen. ,,Ze redden zich wel" was haar nuchtere commentaar. De vijf meisjes zijn dan ook goed beschermd, niet alleen door de aanwezigheid van Ton Mosl seveld, maar ook door Branco. de waakhond. Het kostte heel wat moeite het grote gezelschap Daar gaanze, op het paard Ton- ny. dan van links naar rechts Len, Ton. Margot, Didi en Ma~ ry- (Foto L.D./Holvast) en alle bagage in het kleine wa gentje te bergen, maar om 11 uur was het dan zo ver en gin gen Baby, Branco en het vrolijke zestal op weg naar een plezierige en originele vakantie. yutden, ez&uz 6o4te*t- MEE OIP "V_A.K_A.lSrTIE 120 (70 50), De zuid die één SA bood drie maakte, deed dat als volgt. Uitkomst hartenboer, zuid won met de vrouw. Na klaverenaas en klaverenheer gespeeld te hebben, werd van noord uit ruiten tien ge speeld. Zuid redeneerde, dat als oost ruitenaas zou hebben, hij ver moedelijk niet direct zou nemen veronderstellende dat er gesneden zou worden. Zou west ruitenaas hebben, dan wist west nog niet dat hy hartenaas kon doorspelen. Treurig gevolg Indrdaad dook oost de ruiten tien en dit had treurige gevolgen voor de score van o.w. Zuid legde n.l. ruitenheer en speelde daarna de vrije klaveren af. By de laatste klaveren was de positie: Sch. V 10 Ha. Sch. H 9 6 2 Ha. A B 10 8 7 Ru. B 4 KI. B 10 N Sch. B 7 4 Ha. 6 5 4 3 Ru. A 7 6 5 KI. V 7 Sch. A 8 5 3 Ha. H V Ru. H V 2 KI. A 8 5 3 130 punten Zuid gever. allen kwetsbaar. Sommige zuids openden met één klaveren, o.w. verdedigden zich tot twee harten, het eindcontract werd drie klaveren. De tegenpartij (o.w.) kwam nimmer verder dan drie sla gen (een harten, een ruiten, een schoppen) en n.z. scoorden een verdienstelijke 130 punten (80 50). Ru. 9 8 3 N Ru. B W O Sch. B 7 Ha. 6 5 Ru. A 7 8 KI. KI. Sch. A 8 5 3 Ha. H Ru. V 2 KJ. Noord speelde klaveren vier, oost deed een harten weg en zuid de schoppen drie. Wat moest west bijspelen? Zou hij harten oprui men, dan had noord veilig ruiten kunnen naspelen; n.z. verliezen dan slechts één ruiten en drie hartens. West dorst evenmin schoppenheer sec te zetten en ruimde daarom maar de ruiten- boer op. Noord speelde toen har- ten(!) na, west maakte vier slagen in die kleur n.z. ruimden alle ruitens op. Tenslotte moest west schoppen negen spelen, op tafel inoord) werd de vrouw gelegd. N.z. maakten negen slagen en scoorden dus 150 arme oost mocht ruiten aas thuis in een lijstje zetten. H. W. FILARSKI. U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 15 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. de eerste opzendings- Weekabonnees moeten niet vooruit betalen; voor de weken waarin zfj met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wy voor die weken een kwitantie aan. Antwoord op bridgevraag: Het openen met één schop pen zou betekenen, dat zuid zich, na een eventueel ant woord van zijn partner met bwee harten, moet afvragen of hij dan twee schoppen of drie ruiten moet bieden. Het herbieden van twee schoppen zou enerzijds betekenen dat zuid tweemaal biedt op een vrij slechte kleur en ander zijds het geheel verzwijgen van de fraaie vijfkleur in rui ten. Biedt zuid echter na één schoppen twee harten (door noord) drie ruiten, dan geeft hij weer wat een te rooskleurig beeld van zyn spel. Het is n.l. in modern bridge regel, dat wanneer de openingsbieder (na een klem-bod van zijn partner) een nieuwe kleur toont op het drie-niveau, hij behoor lijk sterk is en al een man chebod in het vooruitzicht heeft. Na één schoppen) twee harten kan zuid hele maal nog niet aan een man chebod denken; het hangt er helemaal van af, of noord de schoppen of ae ruitens kan steunen dan wel sterk ge noeg is voor Sansatout. Veel gemak heeft men van het advies, een slechte vijf- kaart in een hoge kleur te men het gegeven snel opent met één mi ten: zegt noord één harten of twee klaver, dan toont men de schoppen- kleur, zonder het drieniveau te bereiken. Draait men de kracht in schoppen en ruiten om, dan moet zuid zeker met één schoppen beginnen. Hij biede de ruitenkleur dan slechts over een antwoord van één 5A of twee klaver noord. Wij werken gaarne mee aan volle medewerking schenken. prettige vakantie, i Als brief te verzenden: Het T.ETPSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Woonplaats:. Kwartaal abonnee Maand Week M Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: p. a. Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13