LEIDSCH DAGBLAD CYPRUS WEIGERT DE TURKSE AFLOSSING 2545 HEVIGE BOSBRAND BIJ OISTERWIJK f 9950.- JOHNSONS KOERS VOORUITSTREVEND verkoopster PAPEGAAIEN Nieuwe gevaarlijke ontwikkeling9 die spanning vergroot Strijd van ruim vijf uur tegen de vlammenzee LANCIA KLASSE AUTO PAPEGAAIEN alles Vlieland lEMCO NV MAREL Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 No. 31350 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 De Cyprische regering heeft Turkije meegedeeld niet te zullen Instemmen met de normale halfjaarlijkse aflossing van 250 mili tairen van het Turkse contingent op Cyprus, dat in totaal 650 man sterk is. Deze aflossing zou normaal maandag a.s. dienen te geschieden. De Cyprische regering baseert deze weigering op de „eenzijdige opzegging", in april j.l., van de overeenkomsten van Zürich, waarin de status van Cyprus werd geregeld. Hierin werd Turkije het recht gegeven om 650 soldaten op het eiland te lege ren tegen Griekenland 950. Van Westerse diplomatieke zijde werd verklaard dat de toestand „gevaarlijk en kwetsbaar" is. Turks protest bij de Verenigde Naties Turkije heeft gisteren in een nota aan de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het voortduren van de blok kade tegen de Turken op Cyprus. De toevoer van water, levensmiddelen en brandstof wordt de Turken op het gehele eiland onmogelijk gemaakt. Volgens de nota verslechtert de toe stand snel. In de haven van Fama- gusta liggen de voorraden te bederven, terwijl de Turkse Cyprioten honger lijden. Turkije zal een spoedzitting van de Veiligheidsraad eisen als „de Illegale blokkade" van de Grieks-Cy prische regering niet snel wordt be eindigd. Wat de kwestie van de geweigerde aflossing der Turkse troepen betreft: Van Cyprische regeringszijde wordt tëklaard dat het „als gevolg van de «nvallen welke Turkse militaire vliegtuigen drie weken geleden op Met Italië het warmst Weer in weekeinde kan goed worden Voor Brabant was het gisteren een rekord. Zo laat in de zomer was daar tot op heden nog nooit 35 graden gemeten zoals gistermid dag op de vliegvelden Eindhoven en Volkel. De Bilt kwam het kwik op 3If gra den. In de laatste 75 jaar is daar alleen op 2S augustus 1930 en 5 september 191/9 nog een hogere temperatuur gemeten op een la tere datum in de zomer. Met Ita lië was ons land gisteren het warmste van Europa. 9e zeewind heeft inmiddels enige verfrissing gebracht, maar een nieuw hogedrukgebied doet de ba- rometer alweer stijgen, zodat ook het weekeinde een zonnig karak ter kan houden. VERWARMING DEMONSTREERT IEDEN de laatste dag tot 10 uur i de grote zaal van „DEN BURCHT". Cyprus hebben gedaan, thans politiek onmogelijk is om nog meer Turkse troepen op het eiland toe te laten". Hieraan werd toegevoegd, dat de Cy prische regering bereid was deze zaak voor het Internationale Gerechtshof te brengen. Van bepaalde Westerse diploma tieke zijde werd in Nicosia verklaard dat de Amerikaanse regering „gewel dige druk" in Ankara uitoefent om te voorkomen dat Turkije de aflossing toch, en wel met geweld, laat uitvoe ren, terwijl Britse diplomaten doende zijn deze zaak met de regering-Ma- karios te behandelen. Twee Amsterdamse juweliers opgelicht Twee Amsterdamse juweliers, die hun zaak hebben op de Nieuwen- dijk in de binnenstad, zijn de dupe geworden van twee mannen, die de door hen gekochte sieraden met valse dollarbiljetten betaalden. Bij de ene winkelier vervoegde zich woensdag tegen sluitingstijd donker Engels sprekend persoon, vermoedelijk een Zuid-Amerikaan, die een kostbaar armbandhorloge ter waarde van 700 gulden kocht. Hij betaalde met vier dollarbiljetten van elk 50 dollar. Bij inwisseling op de bank gisteren bleken de biljetten vals te zijn. Bij de andere juwelier was het een naar schatting 30-jarige Ara bisch uitziend persoon, die een hor loge en sieraden ter waarde van ongeveer 4800 gulden kocht. Hij be taalde met 28 biljetten van 50 dol lar. Ook deze bleken bij omwisseling op een bank vals te zijn en van dezelfde, volgens de Amsterdamse re cherche, bekende falsificatie als de andere vier biljetten. In het laatste geval had de vreem deling zich gelegimiteerd met een paspoort. Naam en plaats van uit gifte, Beiroet, had de winkelier ge noteerd. Honderden brandweerlieden en militairen zijn gisteren in ac tie geweest bij het bestrijden van een felle bos- en heidebrand in de omgeving van Boxtel. Een overzicht van een der brand haarden. de geladen stemming ln het Turkse leger en bij de Turkse luchtmacht in een moeilijke positie. Bovendien zijn de 250 militairen die moeten worden afgelost, dienstplichtigen. Indien zij langer onder de wapenen worden ge houden zou dit in een speciale wet door de Turkse volksvertegenwoordi ging moeten worden goedgekeurd. Van dezelfde zijde wordt nog verno men, dat deze diplomaten over in lichtingen beschikken volgens welke Turkije bereid is om de aflossing, in dien dit noodzakelijk zou zijn, volgen de week onder dekking van vloot- en luchtmacht te doen geschieden. Oe Thant actief Intussen heeft Oe Thant zijn „goe de diensten" aan de Turkse regering en andere betrokkenen aangeboden om de bedreiging van de internatio nale vrede, welke Cyprus oplevert, op te heffen. Oe Thant heeft zijn aan bod reeds door daadwerkelijk optre den doen volgen. Hij heeft gisteren in New York afzonderlijk met de Griekse en de Turkse vertegenwoor diger bij de V.N. beraadslaagd over het aflossingsgeschil. Een Y.N.- woord voerder verklaarde, dat Oe Thant, via persoonlijke bemiddeling, alles in het werk stelt om een dreigende mi litaire botsing te voorkomen. Het Cyprisch-Turkse meningsver schil over de aflossing van Turkse militairen wordt in welingelichte Britse kringen op Cyprus „de ern stigste ontwikkeling op het eiland" genoemd, sinds de jongste Cyprische crisis, in december 1963, als gevolg van bepaalde maatregelen van presi dent Makarios, ontstond. Hieraan werd toegevoegd dat de door de Cyprische regering bevolen blokkade der Turks-Cypriotische ge meenschap er toe heeft geleid dat de Turkse militairen in Nicosia gisteren een hoeveelheid brandstof bezaten, waarmede zij nog één dag hun voer tuigen rijdende kunnen houden en hun maaltijden kunnen bereiden. In Turkse politieke kringen is men van mening dat zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in de Cy prische crisis in strijd handelen met de Turkse belangen. De Rechtvaar digheidspartij, welke de grootste op positiepartij in Turkije is, dringt er bij de Turkse regering op aan een hardere en meer krachtige Cyprische politiek te gaan voeren. Deze partij stelt pogingen in het werk de Turkse nationale vergadering in buitenge wone zitting bijeen te doen komen. In Istanboel heeft het studentenver bond meegedeeld, dat de studenten wachten op een order aan het Turkse volk „om zich de lendenen te omgor den". Mevrouw Jacqueline Kennedy begroet de Democratische kan didaat voor het vice-president- schap Hubert HumphreyIn het midden mevrouw Johnson, de echtgenote van de Amerikaanse president. HONDERD HECTARE NATUURSCHOON VERWOEST (Van onze Bossche correspondent) Bij een temperatuur van 35 graden in de schaduw heeft een legertje van bijna duizend brandweerlieden, soldaten en behulpzame burgers gistermid dag een felle strijd geleverd tegen een vlammenzee, die over een front van bijna tien kilome ter het natuurreservaat „Cam- pina" tussen de Brabantse ge meente Oisterwijk en Haaren bedreigde. Urenlang dreigde het vuur, aan gewakkerd door een stevige zuid oosten wind, door te breken naar de buitenwijken van het stadje Box tel, aan de rand waarvan tientallen boerderijen verspreid liggen. Tegen zes uur ruim vijf uur na het uit breken van de grootste brand uit de geschiedenis van de al vaker getrof fen Campina konden de land bouwers in de Roond, de landbouw- wiik van Boxtel, verlicht ademha len. Het grootste gevaar was toen bedwongen. Het vuur, dat waarschijnlijk is ontstaan door een achteloos wegge gooid sigarettenpeukje, had toen echter naar schatting 100 van de 1100 ha natuurschoon verwoest. Een zwart geblakerde vlakte herinnert nog slechts aan wat enkele uren voorheen riante bossen en bloeiende heidevelden waren. De brandweren van Oisterwijk, Tilburg en Boxtel, de bedrijfs brandweer van de Óisterwijkse Ko ninklijke Lederfabriek, enkele hon derden militairen uit de legerplaats Oirschot en uit Tilburg, en honder den burgers t- vakantiegangers zo wel als bezorgde Brabanders heb ben met bijna bovenmenselijke krachtinspanning het laaiende vuur weten te bedwingen. Veel hulp Brandgangen gravend, schoppen zand op de gretige vlammen gooiend en met takken het gevaarlijk op dringende vuur te lijf gaande door stonden ze urenland de tropische hitte met een bewonderenswaardig uithoudingsvermogen en met een verbeten wil om de schade aan het natuurreservaat zoveel mogelijk te beperken. Aan hun optreden is het te danken, dat het vuur in de heide gelokaliseerd kon worden en dat de felle bosbranden in het vennenge- bied tenslotte tot staan konden wor den gebracht. Het nablussingswerk, dat de hele nacht voortduurde, was meer een kwestie van routine al werd ook hierbij de uiterste waakzaamheidJ van de brandweerlieden gevraagd, omdat het vuur in de Campina ver- radelij k ondergronds kan verder kruipen om op onverwachte plaat sen ineens weer op te laaien. Prachtig gebied De Campina is een bos-, heide en vennengebied, dat zich over een oppervlakte van ruim 1100 ha uit strekt tussen de gemeenten Oister wijk, Oirschot en Boxtel. Het sluit aan op het bekende Óis terwijkse vennengebied, waarmee het een natuurlijke eenheid zou vormen, ware het niet, dat beide reservaten kunstmatig van elkaar zijn gescheiden. Dit is ook de reden, dat Oister wijk zich in een veel grotere be langstelling mag verheugen, dan het mooiere praktisch nog ongerepte Campinagebied. Reeds in 1924 kocht de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland een deel van de Campina aan. In de loop van de afgelopen veertig jaar deed Natuurmonumenten steeds meer aankopen, totdat tenslotte een aaneengesloten gebied van ruim 1100 ha werd verkregen. Het reservaat behoort tot de mool- sten van Nederland. De Campina en het riviertje De Beerse heeft een bijzondere vegetatie. In plantenso- ciologisch opzicht behoort het tot de belangrijkste natuurgebieden van VEER BERICHT VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tol lorgenavond: Veranderlijke bewol- :ng met plaatselijk een bui. Zwakke matige wind draaiend naar wes- richtingen. Enige verdere da van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 AUGUSTUS 1964 Jn op: 05.46; onder: 19.34 uur. op: 22.26; onder: 13.08 uui. oogwater in Katwijk: 7.02 en 19.28 laagwater: 2.55 en 15.06 uur. STRANDVERW ACHTING dorgen droog en vrij zonnig strand- eer. Zwakke wind tussen zuidwest west. In de middag 20 a 22 graden, 18 graden. Vooruitzichten: Tijdens het week- nde nog vrij stabiel en overwegend ®nig. Dit blad bestaat dit 16 pagina's Laatste avond in Atlanti City Gisteren op de laatste avond van 't Democratische partijcongres in At lantic City, heeft de 38-jarige minis ter van Justitie, Bobby Kennedy een .li. e minuten lang duurde. Voor het eerst tijdens de conventie was het enthousiasme spontaan en overweldigend. Het was typerend voor deze con ventie dat haar motto luidde: „Laat ons verder gaan". Dat werd gezegd door Robert Kennedy, die de Demo cratische partij opriep dezelfde ener gie en toewijding aan president Johnson te geven als vier jaar ge leden president Kennedy ervoer. Het was ook de tendens van de speeches van Johnson en Humphrey, welke laatste weer eens liet blijken welk een pittige, slagwaardige spreker hij is. Zoals een Amerikaanse journalist het uitdrukte: „Deze Humphrey steekt in zijn eentje Goldwater in zijn zak". Zo sprak Humphrey over Goldwater als over „De tijdelijke woordvoerder der Republikeinse par- De laatste dag van de conventie was een dag van grote woorden, zoals gebruikelijk is, maar de holle frasen en de ballonnen, het trompetgetetter en 't knallende vuurwerk voor John son, die gisteren zijn 56ste verjaardag vierde, konden toch niet het belang rijke feit doen vergeten, dat de con ventie zich heeft vastgelegd op een vooruitstrevende koers. Johnson blijkt van plan te zijn de politiek van voorzichtige toenadering tot Moskou, van strijd voor gelijke rechten voor allen, van sociale voor zieningen en mogelijke ontwapening voort te zetten. Zijn keuze tot vice- Advertentle RAUMANN EN TEPPEMA DAMESAFDELING Voor zo spoedig mogelijk gevraagd een Sollicitaties 's avonds tussen 79 uur reeds vanaf Bel voor proefrit presidentieel kandidaat van Hum phrey, die tot de linkervleugel van de partij behoort, heeft dit nog eens extra bewezen. Zijn aanvaardings rede, waarin hij pleitte voor betere levensvoorwaarden en kansen voor allen en vroeg om een mandaat voor het bouwen van een grootse samen leving, waarin iedereen, zoals in de grondwet staat, de kans zal krijgen naar geluk te streven, wees in de zelfde richting. Op station-Soestduinen Vrouw gegrepen door sneltrein De 45-jarige mevrouw Smits uit Amersfoort is gistermiddag op het station Soestduinen door de snel trein UtrechtAmersfoort gegrepen. Zij werd ernstig gewond, onder andere werd haar linkerdijbeen ver brijzeld. PAPEGAAIEN PAPEGAAIEN PAPEGAAIEN PAPEGAAIEN Zie onze tropische etalage. weet heelt Nieuwe Rijn 50. Tel. 2 08 24 (01710) Advertentie iiiiiiiiinHiiiiiiiiuil VOLAUTOMATISCHE (iiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiia (§uc/ tyffe lËtiilié WASSENAAR teutvs Uit het Leidsch Dagblad van 29 Aug. 1864: Gewezen vonnissen strafzaken door het kanton- gerecht o.a10 wegens op de openbare straat een hond 1 zonder muilband te laten loo- pen. AdvertentieTe Huur Een beknopte bovenwoning met aparte opgang, twee ka- mers met pomp en verdere i f gemakken. Te bevragen onder letter V.H. bureau v. d. Dag- i blad.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1