LEIDSCH DAGBLAD HUMPHREY kandidaat voor vice - presidentschap Loongesprek in metaal volledig vastgelopen Johnsons verkiezing was vanzelfsprekend geen verrassing. D.A.F.: Wij betalen geen zwarte lonen" Oost-Duitsland laat vele gevangenen vrij Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 No. 31349 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) De Democratische partij heeft gisteravond op haar conventie in Atlantic City Lyndon B. Johnson aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. De benoeming geschiedde bij acclamatie. Senator Hubert Humphrey van Minnesota werd eveneens bij acclamatie benoemd tot Democratisch kandidaat voor het vice- 1 presidentschap. Dokters tevreden over presidentiële gezondheidstoestand Een verrassing was, dat president Johnson zelf uit Washington over kwam om bekend te maken, dat hij Humphrey had uitgekozen voor de tweede plaats op het verkiezingsplak kaat. Zijn verschijning ontketende eindelijk enig enthousiasme onder de 25.000 aanwezigen in de conven tiehal, die tot dan toe koeltjes waren gebleven. Wel had men mevr. John son en haar twee dochters eerder op de avond vriendelijk toegejuicht, maar een werkelijke politieke de monstratie van enige overtuiging kreeg alleen de president zelf. En zelfs toen leek er, ondanks de tien tallen ballonnen, het gezwaai met borden en standaards, het gezang en gejoeil, iets te ontbreken aan per soonlijke emotie. Wellicht is waar w&t juist gisteren de correspondent van de „New York Times" in Wash- ^fton, James Reston, schreef, nl. At vele Democraten sterkere anti pathie hebben tegen de denkbeel den van de Republikeinse kandidaat Goldwater dan sympathie voor de persoon van Lyndon Johnson. Emotie wekte bij velen nog steeds _3 naam Kennedy. Hoewel de con ventie vanzelfsprekend helemaal in handen is van de aanhangers van Johnson en in de congreshal geen herinneringen aan Kennedy te zien zijn, barstte tot viermaal toe een spontaan applaus los toen sprekers de naam van John Fitzgerald Ken nedy noemden. En Bobby Kennedy, sinds dinsdag officieel geïnteresseerd het senatorschap voor de staat Hittegolf je duurt voort Met de topdagen van zaterdag 13 juni en zaterdag 18 juli bele ven wij gisteren en vandaag de warmste dagen van deze zomer. In Brabant en op de Veluwe werd gistermiddag 34 graden Celsius gemeten. In De Bilt, waar 31 gra den genoteerd werd kwamen in deze eeuw alleen in 1930, 1942 en 11949 op een nog later tijdstip in de nazomer hogere temperaturen Itoor. In Parijs was het met 35 ICelsius na 26 augustus 1899 in de ze maand niet meer zo ivarm ge dweest. Aan de Rivièra bleef het gisteren 5 graden lager dan in ons land. De lucht is boven West- Europa tot op grote hoogte droog, zodat er tot vanmiddag ook in Frankrijk nog geen onweersbuien voorkwamen. Wel wordt het week einde wat minder warm, doordat met een naar zuidwest ruimende wind iets frissere lucht gaat bin nen stromen, al blijven overigens de vooruitzichten gunstig. New Yoi'k, werd byna onder de voet gelopen toen hij zich gisteren op de boulevard vertoonde. Badgasten, vaak in badpak, verdrongen zich om hem heen en een aantal vrouwelijke Kennedy-fans huilde van emotie. Een Amerikaanse conventie is voor een groot deel een wild spektakel, regelrecht voorgesproten uit een tijd zonder goede communicatiemidde len, toen politieke bijeenkomsten voor miljoenen Amerikanen de enige ontspanning en afleiding vormden! Men moet dan ook niet verwachten, dat conventies gekenmerkt worden door visionaire redevoeringen en in tellectuele prestaties van hoge kwa liteit. Integendeel, zelfs de intelli- genste politici in dit land houden op partijcongressen weinigzeggende speeches, vol opgeschroefde lof voor de eigen partij en haar voormannen. Dit gold gisteren ook voor de rede voeringen van Johnson en van de ontelbare prominente partijleden, die de kandidatuur van Johnson en Humphrey ondersteunden. Alleen het feit van de keuze van Humphrey had kwaliteit. Want zonder twijfel is de 53-ja- rige senator, geboren als zoon van een drogist, een man met een voor uitstrevende achtergrond. Hij was één van de architecten van de „wet op de burgerrechten" tegen ras sendiscriminatie en hij veroorzaakte trouwens al in 1948 op een Demo cratische conventie een aftocht van de delegaties uit Alabama en Missis- sippie met de succesvolle indiening van een anti-discriminatieresolutie. In 1956 en 1960 maakte Hum phrey zelfs kans op de presidentiële kandidatuur, niet in de laatste plaats door zün belangstelling voor de bui tenlandse politiek en zijn kermis van vele landen. Humphrey is een goede stemmenvanger, met populariteit bü de boeren, de vakverenigingen en het zakenleven. Door zün werk voor WEERBERICHT Aanzienlijk koeler De Bilt verwacht van heden- tot Vannacht enkele ver spreide buien met kans op onweer. Morgen zonnige perioden en droog Zwakke tot matige wind tus west en noord. Aanzienlijk lagere (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 AUGUSTUS Zon op: 05.45 uur; onder: 19.36; Maan op: 22.01 uur; onder: 11.47 u. Hoogwater in Katwijk: 6.22 en 18.44 2.18 l 14.30 uur. STRANDVERWACHTING Morgen frisser met een kleine on maar ook zonnige perio- ien. In de middag 20 tot 22 graden, leewater 18 graden. Zwakke wind van zuidelijke naar noord richting. Vooruitzichten: Nieuwe hoge druk- litloper over de Golf van Biscaje na- met droog en zonnig weer. bestaat uit 18 pagina Dagblad verboden in Zuid-Rhodesië Het Zuidrhodesische parlement heeft vannacht met 24 tegen 18 stemmen besloten het avondblad „Daily News" te verbieden, dat de „Daily News" de woordvoer der is van de Volksraad van Nkomo en een gevaar voor de veiligheid van het land. Zoals gemeld is de Volksraad een internationalistische organisatie gisteren buiten de wet gesteld. „Zoek de zon op" is er in deze dagen niet meer bij. Overal in de stadsparken vindt men juist in de schaarse schaduw mensen die uitpuffen na urenlange ar beid in gloeiend hete fabrieken en kantoren. de negerintegratie is hü echter verre van populair bü de blanken in de toch al naar Goldwater overhellende zuideiyke Amerikaanse staten en velen hadden gedacht dat hij om die reden zou worden gepasseerd. Dat president Johnson een pro gressief man als Humphrey tot run ning-mate" heeft gekozen, bewijst nog eens temeer dat de Democrati sche partij de Kennedy-lijn is be gonnen wil voortzetten. Intussen heeft president Johnson gisteren van vier dokters een verkla ring ontvangen, dat zyn lichamelü ke toestand voortreffelük is. Twee van deze dokters hadden hem be handeld nadat hü in 1955 door een hartaanval was getroffen. In het rapport zeggen zij dat er geen reden bestaat waarom de president zijn ac tieve leven niet zou voortzetten. De president, die juist vandaag zijn 56- ste verjaardag viert was maandag medisch onderzocht. Justitieel onderzoek ,,Er wordt bij de DAF in Eindhoven een vorm van zwart loon betaald". Dit zei gisteravond de heer R. Baarda, een van de secretarissen van de AN.MB, die 's middags de werknemersdelegatie leidde in de Vakraad voor de Metaalindustrie. Militair overleden tijdens oefening De 19-jarige Amsterdamse dienst plichtige soldaat L. W. Mense is dinsdagavond levenloos aangetroffen op een pad in de Drunense Duinen. Soldaat Mense was met zün eenheid van de in 's-Hertogenbosch geves tigde kaderschool infanterie op oefe ning in de Drunense Duinen. Het slot van die oefening was een terug keer naar de kazerne in groepen van drie man, al kaartlezend door het terrein. Om ongeveer acht uur in de avond sloeg Mense, die vóór zün twee groepsgenoten uit was gaan lopen, een pad in, dat zün kame raden verkeerd achtten. Ze riepen hem terug, maar kregen geen ant woord en vervolgden toen zelf hun weg Even later vond een boer op datzelfde pad het levenloze lichaam van soldaat Mense. Het medisch onderzoek naar de doodsoorzaak gaf de conclusie, dat de jongen een natuurlüke dood was gestorven, vermoedelijk als gevolg van een plotseling zonder duidelük aanwüsbare oorzaak slecht gaan functioneren van de bloedsomloop. Overstroming in India: 32 doden j overstromingen in de Indiase staat Pendsjaab zijn vorige week zeker 32 mensen omgekomen. Enige honderden dorpen staan onder water duizenden huizen zün beschadigd. Zestig dorpen in het gebied van Nieuw-Delhi worden geëvacueerd. Deze dorpen staan tengevolge van de hevige moessonregens onder water. mmmm De heer Baarda wist, dat de loon- controledienst de zaak bij de DAF had onderzocht, maar hü had niets gehoord van maatregelen. Wel heeft de DAF na de controle advertenties voor het werven van personeel ge plaatst, waarin voorwaarden werden gepubliceerd, die in strijd zijn met 'de bepalingen van de CAO. „Maar als er eenmaal een gevestigd beleid is bij een grote onderneming, is er weinig bereidheid bij de overheid er tegen op te treden", was een conclusie van de heer Baarda. Hij vreesde echter, dat nu iedereen dit verschünsel in Brabant kan opmerken ook onder nemingen in het westen van het land in de verleiding zullen komen zwar te lonen uit te betalen Ontkenning De DAF heeft zich gehaast te ver klaren, dat er geen sprake is van zwarte lonen. Alleen interpreteert het bedrijf artikel 22 van de CAO anders dan anderen. In dit artikel staat, dat de premies voor de ziektewet door de werkgevers en werknemers gezamen lijk en gelijkelük worden betaald. Dit betekent, dat in de regel de werkne mers 3,65 procent van het loon voor deze sociale voorzieningen moeten neertellen. De DAF beschouwt dit ar tikel niet als een verpliohting, maar als een bevoegdheid, dus een regel, waaraan de werkgever zich niet be hoeft te houden. Bü de DAF betalen de werknemers voor de ziektewet één procent van het loon. Zü hebben dus voordeel van 2,65 procent. Ook le ongevallenwet bestaat een re geling. dat werknemers en werkge- ?rs gezamenlijk de premies betalen. „In de praktük wordt hieraan niet de hand gehouden. By ons niet, maar elders ook niet", aldus de DAF. Proefproces Intussen stelt de officier van Jus titie bü de rechtbank in 's-Hertogen bosch, mr. P. J. H. Duyx, een onder zoek in of de interpretatie van de CAO bij de DAF juridisch juist of onjuist is. Hij doet dit op verzoek van de loontechnische dienst, die bü de De directeur van de loontechnische dienst, drs. A. J. van Bavel heeft ge zegd, dat de DAF bereid is in een fproces te trachten te bewüzen, dat bü de DAF de CAO rechtens wordt toegepast. Mocht de DAF geen gelük hebben, dan zal de onderne ming de CAO toepassen conform de toepassing ervan in het overgrote deel van de metaalindustrie. Ondanks erkende achterstand (Van onze parlementaire redactie) Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn gisteren uit elkaar gegaan zonder overeenstemming te bereiken over een door de vakbonden verlangde loonsverhoging van 2,5 tot 3 pro- cent. De vakbonden zullen nu trachten de loonachterstand inge lopen te krijgen in de CAO voor 1965, waarvoor de onderhande lingen dit najaar worden gevoerd. verzekeringen wórdt opgebracht, te herzien ten gunste van de metaal arbeiders. Die premie bedraagt 7.3 procent, waarvan thans 3,6 procent voor rekening van de werknemer komt. De vakbonden stelden voor, dat werknemersaandeel terug te brengen tot 1 procent, zodat een loonsverbetering van 2,6 procent zal worden bereikt. Dat leek voor de werkgevers echter niet aanvaard baar, omdat daarmee het in de C.A.O. vastgelegde pariteitsbeginsel, waarbü beide partüen de helft van de premie opbrengen, zal worden verlaagd. Dat zou neerkomen op het openbreken van de C.A.O., iets wat volgens de werkgevers onhaalbaar is. Hoewel ook de werkgevers toege in, dat de reële loonstüging in de metaal dit jaar is achtergebleven bü de loonstüging in het algemeen, hebben zü de achterstand op niet meer dan 1 procent berekend, terwül de vakbonden haar op 2,6 procent fixeren. Beide partijen zün het er- eens, dat de achterstand is ontstaan doordat de metaal C.A.O. als eerste van een serie grote con tracten is afgesloten op een loons verhoging van 10 procent, die echter een groot deel weer is te niet gedaan door de opgetreden prijsstij- gingen. Tivee middelen Van werknemerszüde zün gisteren twee middelen aangegeven, waarmee de achterstand zou kunnen worden ingelopen, maar beide voorstellen zün door de werkgevers afgewezen. Het voorstel om de ondernemingsge- wüze differentiatie met maximaal 4 procent, waarin de C.A.O. voorziet, ere toepassing te geven, vond bü hen geen goed onthaal. Volgens de werkgevers is die differentiatie, -voor de Vakraad vergunning verstrekt, ingevoerd om zwarte loon- bestanddelen te witten en gaat het aan daarin verandering te brengen. Tot dusver hebben, tot te leurstelling van de vakbonden, nog 18.000 van de 200.000 werkne- in de metaal van de differen tiatie geprofiteerd. Iets genuanceerder reageerden de werkgevers op het voorstel de wijze, waarop de premie voor de sociale Te iveinig De werkgevers bleken wel bereid de eerste twee procent van de to tale premie voor hun rekening te nemen en de rest op basis van riteit te verdelen. Dat was echter weer voor de vakbonden onaan vaardbaar, omdat daarmee slechts 1 procent zou worden Ingelopen. Voor een dergelüke geringe verbe tering wensten zü zich geen moei- lükheden met de loontoetsende in stanties op de hals te halen. Het gesprek van gisteren, dat overigens in een goede sfeer is ver lopen, resulteerde daarom slechts in de aankondiging van de vakbonden, dat zü de achterstand opnieuw ter tafel zullen brengen bü de onder handelingen voor de nieuwe C.A.O. per 1 januari, die dit najaar zullen worden gevoerd. De werknemers wil len de 2,6 procent die zü dit jaar tekort zün gekomen, meenemen in het pakket van eisen, dat dan voor 1965 ter tafel zal worden gebracht, aangenomen althans dat daarvoor volgend jaar ruimte zal zün. In ruil voor de spion Hofe? (Van onze correspondent in Bonn) politieke misdrüven gevangenisstraffen De D.D.R. laat de laatste weken een niet onbelangrük aantal West- Duitsers en Westberlüners vrü, die in het Duitsland van Ulbricht wegens tot langjarige ren veroordeeld In Bonn vermoedt men dat er ver band bestaat tussen de violating van de Oostberlünse uitgever Günther Hofe, die afgelopen oktober wegens verdenking van spionage in de bonds republiek was gearresteerd. Tegen de arrestatie van Hofe tüdens een be zoek aan de Frankfurter Buchmesse waren indertijd vele protesten opge gaan. Kort geleden is hü door de regering in Bonn naar Oost-Duits land teruggestuurd. De vrügelaten gevangenen hebben merendeels de helft van hun straf- tüd erop zitten. Na hun aankomst in West-Duitsland verklaarden zü dat allang geruchten over vrüiating waren gegaan. Ze hadden vernomen I dat over hun vrüiating tussen West I en Oostduitse juristen was onderhan deld. Alle vrü te laten gevangenen wor den samengebracht in de Oostber lünse gevangenis in de Magdale- nenstrasse en van daar per autobus de zonegrens, grensovergang bied staan dan Westduitse autobus sen te wachten die het gezelschap overnemen. Elk transport omvat on geveer 50 personen. In kringen van de regering in Bonn steekt men niet onder stoelen of banken, dat men met het uitlekken van de vry- latingen zeer ontevreden is. Op vra gen of verband bestaat tussen de vrijlating van Hofe en de gevange nen in Oost-Duitsland werd geen be vestigend of ontkennend antwoord gegeven. Volgens schattingen van de vrügelaten gevangenen bevinden er zich op het ogenblik nog 6 Bmi Nu in Duitsland de school vakanties zijn afgelopenis het ijzeren gordijn weer een heel klein kiertje opengezet. Stein- stücken. een westelijke enclave in Oost-Berlijn, is te klein om er een eigen school op na te hou den. De kinderen uit dit gebied moeten iedere dag over Oostber- lijns gebied om hun school te be reiken. Een grenswacht opent de slagboom voor een van de wei nige kinderendie dagelijks het ijzeren gordijn passeren. COMMUNIST IN INDON. REGERING President Soekarao heeft een communist in zijn kabinet opgenomen. Het is de vice- voorzitter van de communis tische partij van Indonesië/ Njoto. Waarnemers in Djakarta achten het twijfelachtig of de communisten door deze benoe ming grotere invloed zullen krijgen, daar het kabinet ver antwoordelijk is aan de presi dent, die de Indonesische poli tiek bepaalt. Minister Njoto ls opgenomen In het „presidium", het college, dat pre sident Soekarno adviseert en tot dus- bestond uit Soebondrio, dr. J. Leimena en dr. Chairul Saleh, resp. eerste, tweede en derde vice-premier. Behalve de benoeming van Njoto zün ook andere mutaties ln het ka binet bekend gemaakt. De minister van Binnenlandse Za ken, Ipik Gandamana, is vervangen door generaal-majoor Soemamo, gou verneur van Djakarta. Gandamana wordt minister voor plattelandsont wikkeling. De minister proc.-gen. dr. Kadarroesman is vervangen door kolonel Soetardio. In de plaats tot dusver vice-minister van Arbeid. Generaal-majoor Sarmini ls benoemd tot minister voor veteranenzaken, als opvolger van brigade-generaal Sam bas Atmadinata. De minister voor transmigratie en coöperaties, generaal-majoor Achma- s vervangen door Achadi, en thans benoemd tot minister van voorlichting, in de plaats van dr. Roesian Abdoelgani. Deze laatste blüft echter minister-coördinator volksbetrekkingen. (Het Idone- sische kahinet is in verschillende groepen verdeeld, aan 't hoofd waar in een minister-coördinator staat). Prof. Prinjono, de minister voor Basis-onderwüs en cultuur, is ver vangen door mevr. Artati Amazoeki, ren lid van de Indonesische VN. (Ducf Qfteuivs Z.K.H. de Grootvorst i troonopvolger van Rusland c heeft heden Vrijdag Leiden met een bezoek vereerd en het Raadhuis, het Ethnol. Museum, het Mus. v. Oudh. het mus. v. Nat.hist. besig- 1 tigd. Tc Maldigem Oost-Vlaan- deren) leeft een jongeling die l een zeldzaamheid van wan- gestalte en lichaamsgebrek j is: hem is het hoofd tusschen f de knieën gegroeid. Hij is niet staat op een stoel te zit- ten of op een bed te liggen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1