Dili In Praag, de 'gouden stad' heerst de verwaarlozing H. JANSE Fietsenmaker in Wassenaar hielp zichzelf aan klanten ATHENE NODIGT MAKARIOS UIT Bevolking streeft uit alle macht naar meer handelsverkeer Binnenkort spelen om geld in Sclieveniiigen Vrijdag afscheid van L. Verhoef te Boskoop Morgen reeds kijken naar T.V. Noordzee en 2e net 2e KAPSTER OCCASION GARAGE STOL FLINKE JONG) KOPSPIJKERTJES GESTROOID LEIDSCH DAGBEATJ DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer redacteuren) Een 62-jarige Wassenaarse fietsen maker heeft kans gezien meer dan een jaar lang, zonder gegrepen te worden, kopspykertjes te strooien op de secondaire weg (naast Rijksweg 4) van Voorschoten naar Den Haag in de omgeving van het kerkje by het Haagsche Schouw. Hij deed het alleen op het weggedeelte naar Was senaar, w-ant als hij het aan de andere zyde zou hebben gedaan, dan zou niet hij maar de Voorschotense rijwielhandelaar Valk op de Ryndyk zakelijk voordeel uit deze handelin gen hebben geput. De Rijndykse fietsenmaker staat echter geheel buiten het geval. Heel veel fietsers en bromfietsers, die in de richting Wassenaar reden, kwamen de laatste maanden tot de onaangename ontdekking, dat hun band leeg liep. Een geluk was het, dat er in de directe omgeving op Wassenaars grondgebied een rijwielhersteller woonde, die maar al te graag en zelfs direct bereid was het lekke bandje te plakken. Met een vriendelijk gebaar en zonder blikken of blozen streek hy het voor dit dienstbetoon vereiste bedrag op. Die lekke bandjes kwamen zo veel vuldig en steeds in dezelfde omgeving voor, dat gedupeerden hun beklag gingen indienen bij de Voorschoten se Rijkspolitie over deze kopspijker - tjesplaag. Deze hield een oogje in het zeil. Een geluk was, dat twee jongens op een gegeven moment een man iets zagen uitstrooien. Het bleken kopspijkertjes te zijn. De jongens hadden het signalement goed in hun hoofd en meldden dit aan de Rijks politie. Deze ging op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat het de Wassenaarse fietsenmaker tegen- Communistische partij in India uiteengevallen De Indiase communistische partij zal wanneer het parlement van reces terugkeert, 7 september a.s. niet lan ger de grootste oppositiepartij vor men in het huidige Indiase Lager huis. Tot dusver waren de commu nisten er met 33 man vertegenwoor digd, maar door onderlinge geschillen is hun kracht versplinterd. Zestien afgevaardigden zijn de partijleiding trouw gebleven die de Russische koers volgt, twaalf ande ren zijn overgelopen naar de linkse, meer op China georiënteerde groe pering, terwijl de overige vijf hun po sitie nog niet hebben bepaald en mo gelijk als onafhankelijke communis ten zitting zullen nemen. Als gevolg hiervan wordt nu de conservatieve Swatantra-partij met haar 28 afgevaardigden de grootste oppositiepartij. In India zijn gisteren meer dan 1200 communistische betogers ge arresteerd. Gisteravond werden nog steeds arrestaties verricht. De mees te betogers werden aangehouden in Madras, n.I. 474 In Calcutta werden 162 personen, van wie 133 vrouwen, gearresteerd. In geheel India werden communis tische betogingen tegen de stijgende voedselprijzen gehouden. Bij banken beurs- en regeringsgebouwen en by de kantoren van graanhandelaren waren posten geplaatst. Het was de eerste krachtmeting tussen de communisten en de rege- ring-Sjastri. woordig veel beter ging dan vroeger. Zij hielden de man aan. Een sorteerproef met de speur hond van de Rijkspolitie wees uit, dat de man de spijkertjes bij zich had gehad. Toen de rijwielhersteller ook nog geconfronteerd werd met beide jongens wezen zij hem zeer beslist als de dader aan. Eindelijk viel hij door de mand. Hij bekende reeds meer dan een jaar dit „be drijf" te hebben uitgeoefend en ver telde de spijkertjes steeds weer op wielrijders en bromfietsers weer het uithangbord van zijn zaak zagen. Er is tegen de Wassenaarse fietsenmaker proces-verbaal opge maakt wegens vernieling. De Griekse regering heeft president Makarios uitgenodigd naar Athene te komen, zo is gisteravond officieel bekendgemaakt. Waarschijnlijk zou de aartsbisschop vandaag in de Griekse hoofdstad aankomen. Rede nen voor de uitnodiging zyn niet meegedeeld. Naar verluidt zou men het op grond van de jongste ontwik keling van de gebeurtenissen om Cy prus in Athene wenselijk achten rechtstreeks met het Cyprische staatshoofd te spreken. Tevoren had de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, die gisteren naar Athene reisde na besprekingen met Griekse leiders, verklaard, dat er volledige overeen stemming tussen Griekenland en Cy prus bestaat en dat, naar zyn over tuiging, Griekenland geen regeling voor het vraagstuk-Cyprus zal aan vaarden waarmee men zich in Nico sia niet zou kunnen verenigen. Pre mier Papandreoe van Griekenland zei in een verklaring ook, dat er geen verschil van mening tussen de Griek se en de Cyprische leiders bestaat. Hij verzekerde dat er geen druk werd uitgeoefend. In het huidige stadium van de onderhandelingen achtte hij „enosis" (een samengaan van Grie kenland en Cyprus) „de natuurlijke oplossing" van het vraagstuk. De Turks-Cyprische vice-president van Cyprus, Fadi Kütsjük, heeft gisteren bij de Verenigde Naties ge protesteerd, omdat de economische blokkade tegen de Turkse gemeen schap onverminderd zou voortduren, ondanks belofte van president Ma karios. In een gesprek met de bevel hebber van de VN-vredesmacht, ge neraal Thimaya, zei Kütsjiik dat er geen levensmiddelen worden toegela ten in de door Turks Cyprioten be woonde gebieden en dat het aantal dorpen waar hongersnood dreigt, da gelijks toeneemt. Griekenland heeft op zijn beurt bij secretaris-generaal Oe Thant een klacht ingediend tegen Turkije, om dat op 12. 18 en 19 augustus Turkse militaire vliegtuigen boven Griekse eilanden zouden hebben gevlogen. Postduivenberichten LEIDSE POSTDUIVEN CLUB Wedvlucht vanaf Tergnier. In coi oours 80 duiven. Uitslag 1, 2, 4, 6. Bink-v. d. De PV Het Centrum nam deel aan de wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Roosendaal. In concours 91 duiven. De uitslag luidt: 1, 6 A. Ver nes. 2 G. Dool. 3. 4, 5 J. Uiterdijk. 7 J. Tuinenburg. 8, 9, 10 N. Visser. Volgens een communiqué van de Cy prische regering hebben gisteren twee Turkse militaire vliegtuigen op 400 meter boven het gebied van Kokkina, op noordwest-Cyprus. gevlogen. Een Turks-Cyprische woordvoerder heeft gisteravond in Nicosia meege deeld. dat bij het dorp Annadhioe in het gebied van Paphos een Turks- Cyprioot is doodgeschoten toen hy hout kapte. Volgens de woordvoerder wordt een andere Turks-Cyprioot vermist. Hij was van Polis op weg naar Ktima. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 aug. Veemarkt. Totale aanvoer 3026, Weekaanvoer 4709 Vette koelen en ossen 260. Gebrulks- vee 568. Vette kalveren 957, Graskal veren 205. Nuchtere kalveren 528. Lopers 54. Biggen 47. Paarden 39. Veulens 26. Schapen of lammeren 322 le kW. 400-425, Nuchtere kalveren 220, 200. 180. Lopers 125, 115, 95. Slachtpaarden (in ct per kg) 350, 320, 290. Schapen (in gld per stuk) 130, 110, 90. Lammeren 125. 120, 110. Kall en melkkoeien 1560, 1350, 1150. Vare koeien 1180, 980. 880. Vaarzen 1175, 975, 850. Pinken 875, 750, 650. van f 200 tot f300 per stuk. Lopers biggen: gewoon, matig, gedrukt. Slachtpaarden: matig, zeer kalm, prijs houdend. Schapen en lammeren: even meer, kalm. voloral niet hoger. Kalf- en melkkoeien: tamelijk, matig, prijs houdend. Vare koeien: gewoon, lui, ge- Op Rijksweg 4 tussen het Rijn- zichtviaduct en de Drie Witte Palen in Oegstgeest reed gister avond een auto door de heg van de middenberm (zie voorpagina) en botste tegen een uit de rich ting Den Haag komende perso nenauto. Er waren twee doden te betreuren. Beide auto's wer den geheel vernield. (Foto L.D./Holvast) Men kan er nu weer SS met Duits terecht (Van onze Weense correspondent) Praag, de „gouden stad" van wel- ;er, heeft zijn glans geheel verlo- •en. De huizen staan grauw en ver- reioos langs de straten, die vroeger »en toonbeeld waren van orde en netheid, maar nu niet meer worden geveegd. De gevels zien zwart van de rook en de ramen worden zelden of nooit gelapt. De etalages in de winkelbuurten zyn vuil en onaan trekkelijk. Hoe feller de zon schijnt, des te duidelijker spreekt de ver waarlozing. De inwoners van Praag besteden echter niet alleen geen aandacht aan het uiterlijk van hun stad, maar vergeten ook zichzelf. Voor het over grote deel maken zy een schamele, onverzorgde indruk, IJdelheid past slechts in de sfeer van comt tisch-geregeerde landen. Hier Dit is de plaats waar het Haagse motorjacht Kievit' werd overvaren door het zandschip Concordia" uit Krimpen aan den IJssel (rechts op de foto) A De rijkspolitie te water is bezig met het uitzetten van de boeien j op de plaats waar het scheepje op de bodem van de Brasem rust. Vanmiddag is men begonnen met het lichten van het jachtje. (Foto L.D./Holvast) eigenwaarde aangetast. Gebrek aan geld speelt daarbij natuurlijk een grote rol. Maar het is niet de enige oorzaak. De jongere generatie merkt niet eens hoe slordig alles en iedereen eruit ziet. En vele ouderen, die vroe ger tot de gegoede stand behoorden en personeel tot hun beschikking hadden, komen er niet gemakkelijk makkelijk afglijden tot aan version- ïg grenzende passiviteit Maar het niet alléén het ongemak dat men zelf de handen uit de mouwen moet steken, dat een sterke rem vormt. Voor velen is het meer nog de her innering. Zij beseffen, dat „vroeger" niet meer terugkomt. Ze wachten af, zonder vreugde zonder plannen en vooral zonder illusies. Hun stad, hun huis, hun uiterlijk? Het kan hun niet schelen Een factor, die het leven van on telbare Tsjechen ongunstig beïn vloedt, is het ontstellende gebrek aan woonruimte. Iedere staatsburger heeft recht op twaalf vierkante me ter. Heeft hij meer, dan wordt hij opgescheept met inwonenden en dus tevens met het probleem hoe het gemeenschappelijk gebruik van de wasgelegenheid, de keuken enz. moet worden geregeld. De huren zijn laag, maar het wonen in zulke volge propte huizen is zo ondraaglijk, dat de meeste jonge echtparen zelf alles te repareren, schoon gen nieuwe woning kopen. Een der- te houden en op te knappen. Juist gelijke aankoop kan men zich echter in deze kringen laat men zich ge- 1 alleen veroorloven wanneer man en Ook in Sc he veilingen zal er eind september van dit jaar om geld wor den gespeeld. De uitvinder van het spel „Sept boules", de heer J. J. Weissmann uit Den Haag, heeft hier toe besloten. Mogelijk begint het spel op twee plaatsen tegelijk, zowel in Scheveningen als in Den Haag. En volgend voorjaar zal de handelaar in onroerend goed M. Caransa uit Amstelveen zijn spel „Saturne" de gasten van Nederlands grootste bad plaats aanbieden. Hij wacht de ver gunning hiertoe van de burgemees ter van Den Haag af, wat de heer Weissmann niet zal doen, ofschoon hy de vergunning wel heeft aange vraagd. De heer Weissmann heeft een een voudige versie van het (behendig heids- of gok?)-spel bedacht, dat hij vorig jaar in Valkenburg introdu ceerde. Daar kwam het niet tot een proefproces. Hij moest met het spel verdwijnen, omdat de burgemeester de nodige vergunning niet verleende. Overigens is de heer Weissmann er van overtuigd, dat er met „Sept bou les" niet wordt gegokt. Hij vindt ook, dat met „Saturne", dat in Zandvoort valt te beoefenen, niet wordt gegokt. Het spel van de heer Caransa is volgens de uitvin behendigheidsspel. spelen met „Sept boules" hazard uit- Record Intussen is de heer Caransa in Zandvoort met „Saturne" recordhou der geworden. Na de tweede wereld oorlog kon in ons land geen spel het in het openbaar langer uithouden dan zeventien dagen. Met „Satur ne" is de vierde week ingegaan. De heer Caransa zei dan ook een beetje verwonderd te zijn, dat hy nog niets gekomen, dat „Saturne" het badsei zoen in Zandvoort verlengt. Er zijn honderden die nog een avondje of een weekeindje naar Zandvoort ko men, om te spelen of louter om de sfeer van het spelen om geld te proe ven. Hij heeft ook niet anders ver wacht. De heer Caransa hoopt dat de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de uitnodi ging aanvaardt om in Zandvoort te komen kijken. De heer Kolfschoten heeft nog geen beslissing genomen. Hij wacht het advies van zijn raads lieden af. vrouw beiden werken. Gezien hun jeugd verdienen zij niet wel en moet één der twee salarissen gedurende talloze jaren geheel aan de afbe taling worden besteed. Veranderingen Hoewel men in Tsjecho-Slowakije nog talrijke vrouwen met de krui wagen of bij cementmolen ziet, is er reeds veel veranderd en geliberali seerd, zodat men de toestand niet kan vergelijken met die onder het stalinistische regime. Met de tijden is ook de opvallende voorliefde voor de Koreanen gewijzigd in die voor de kleurlingen uit Cuba. Hun aan wezigheid wordt nu aangegrepen om te bewijzen, dat in een communis tisch land geen rassendiscriminatie bestaat. Dat gebeurt echter zo na drukkelijk, dat nu de blanken wor den achteruitgezet en moeten toe zien dat de gekleurde volgelingen van Fidel Castro overal een streepje voor hebben. Er is nog een andere verbazing wekkende ommezwaainadat alles wat Duits was of klonk jarenlang verplichte leervakken van het uit gebreid en middelbaar onderwijs en ook de ambtenaren moeten haar le ren. Zelfs de conducteur op de tram verstaat opeens Duits en trekt daar bij niet meer het norse gezicht van vroeger. Duitsland en Oostenrijk blijken goede handelspartners en die heeft men nodig! In de rij staan Tsjecho-Slowakije behoort tot de meest geïndustrialiseerde landen achter het ijzeren gordijn. Het ex porteert zijn beste produkten, zoals antraciet, biefstuk, kaas, koffie en zelfs melk, of reserveert die voor de buitenlandse toeristen in de hotels. Maar de vrouwen van Praag den ken met afschuw aan de komende winter, wanneer zij weer bruinkool moeten stoken, waardoor de vertrek ken met stank en walm worden ge vuld. Zij staan in de rij voor een stukje vlees en wie 's ochtends heeft vergeten haar fles melk te halen, krygt 's middags niet meer. De Tsjechen die met moeite het geld voor een uitstapje over de grens heb ben kunnen opbrengen, kijken bit ter naar de lokkende etalages rond de Weense Stephansplatz: de stoffen in de kledingzaken van Praag zijn ordinair en ouderwets, de dameskou sen slecht en nauwelijks voorradig.1 Intellectuelen vragen hun vrienden in het Westen of zij niet een oud kostuum over hebben. Het zondag se pak van een student bestaat uitj een gerafled colbert en een broek' waarin al driemaal een nieuw zit vlak is gezet. Niemand verwacht echter ook maar iets van een revolutie. De Tsjechen zijn er te nuchter voor. Hun enige heil zien zij in verdere uitbreiding van het handelsverkeer tussen Oost en West. En daarnaar handelen zij dan ook. NA EERVOLLE STAAT VAN DIENST Zoals wij reeds eerder berichtten zal de heer L. Verhoef vrijdagmiddag a.s. afscheid nemen van de gemeentedienst te Boskoop. Tussen 5 en 6 uur zal een afscheidsreceptie worden gehouden in Hotel Neuf. Ongetwijfeld zullen vele Boskopers dan deze populaire gemeente-opzichter de hand willen drukken. In 1932 begon het dienstverband van de heer Verhoef bij de gemeente Boskoop, en wel ais ploegbaas bij de toenmalige „werkverschaffing". In dit verband was hij betrokken bij werken als de verbreding van de zyde, van de aanleg van het Rosari um en de Parklaan, van het Arbo retum Vifor en de Boezemlaan. In 1937 volgde een nauwer dienst verband bij de gemeente. Dit resul teerde uiteindelijk in de functie van opzichter bij de dienst van gemeente werken: vuilnisophaaldienst, onder houd van straten en wegen, gladheids bestrijding, onderhoud van de alge mene begraafplaats, rattenbestrij ding, sloten- en bermonder houd. Dit ïn alle onderwerpen van de aan houdende zorg van de onvermoeide heer Verhoef. Dit alles varieerde van het toe zicht op het openstellen van de spul- duikers in de Voorkade voor de wa terverversing in het Nieuwstraatblok van de Vereenigde Polder tot de deskundige aanpak van de ratten- verdelging bij bedrijven en particulie- ren.En wie herinnert zich niet de bij nacht en ontij in de weer zijnde strooiploeg bij sneeuw en gladheid, ont- De heer Verhoef gaat thans de gemeentedienst verlaten en zijn dui- venhobby zal er wel by varen. Hy is de man, die door zyn steeds klaar staan voor de dienst, welke zijn hart bezat, aller erkentelijkheid heeft weten te HANC en LEGKASTEN: HAARLEMMERSTRAAT 129 LEIDEN - TEL. 30553 's Maandags gesloten. Profiteer nu van onze grootse t.v. inruil-campagne GARANT SERVICE Philips televisie met 2x Garantie door Garant Service OEGSTGEEST LEIOEN T..ke LEIDEN Doezastraat 5, Leiden LEIDERDORP geneeskrachtig i illllllilllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllilL ADMINISTRATEUR die nog enkele ochtenden en middagen beschikbaar heeft biedt zich aan voor het bijhouden van de boekhouding van kleinere bedrijven. Br. bur. v. d. blad no. 42117. Mercedes 180 D '59 Prima staat. Moet weg. Hoofdstraat 101, Leiderdorp. Handelskantoor vraagt voor directe indiensttreding: JONGEMAN ALS ADMINISTRATIEF ASSISTENT VAN DE BEDRIJFSLEIDING Minimumeisen: diploma boekhouden. Enige ervaring van planning strekt tot aanbeveling. Leeftijd plm. 23 jaar. DAMESKAPSALON MAISON NELLY Breestraat 171a - Tel. 25185 LANGEBRUG 91. GEVRAAGD JONGEDAME (17 tot 20 Jaar). Voor typewerk en lichte administratieve werkzaamheden. diploma mulo en typen. Dagelijks aanmelden van 8.30—12.30 en van 13.30—17.30 uur. Boer Jaeger, Houf- en Fineerimport Valkenburgseweg 102 - Voorschoten - Tel. 0171023590 PAKKEN OUDE COURANTEN f 0.75 PER 5 KG. AFGEHAALD AAN ONS BUREAU WITTE SINGEL 1 9 pers. busje 15 FORD km.-stand 18.00 f 6250.—. Bonairestraat 1111 voor magazijnwerk. HET HAARDENADRE A.v.d.OuweelenS HOOIGRACHT 106

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4