LEIDSCH DAGBLAD Democratische conventie in Atlantic City begonnen 1500b Frontale botsing eist DRIE mensenlevens Moeilijkheden met zuidelijke staten Wal u si3di| hebt Struikgewas breekt val van peuter uit raam van vier hoog Bodegraver gedood bij auto-ongeluk Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 No. 31346 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 j Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67065 In Atlantic City, een kustplaats van ruim 60.000 inwoners in de Amerikaanse staat New Jersey op 150 km ten zuiden van New 'ork, is vandaag de conventie van de Democratische partij be- onnen, waaraan 5000 afgevaardigden en 10.000 belangstellenden Hoewel het al vaststaat, dat de Democraten president yndon B. Johnson als hun kandidaat voor het presidentschap ïllen aanwijzen, zal worden vastgehouden aan de traditie, dat e partijconventie tenminste vier dagen duren. Uit een opinie- van een particulier bureau in opdracht van de NBC (Na- onale Broadcasting Company) is intussen gebleken, dat 67 pro van de Amerikanen op Johnsson zal stemmen en 28 procent de kandidaat van de Republikeinen, Barry Goldwater. Zwaartepunt in avondvergaderingen de officiële opening van de con- ntie zou vandaag de film vertoond >rden „Het volk spreekt", waarin de rderingen op binnenlands gebied or toedoen van de Democraten belicht. Daarna houdt sena- John Pastore van Rhode Island kernrede over de politiek van de rty. Op woensdag worden de kan- laten voor het presidentschap en t vice-presidentschap aangewezen, at dit laatste aangaat: op het enblik overweegt president Johnson g verschillende mogelijkheden, zwaartepunt van de conventie zal de avonduren komen te liggen. De hebben hierdoor het dat zy vanaf half zes op de evisieschermen aan de westkust Jen verschijnen. In afwachting van VERWARMING DEMONSTREERT 'EERBERICHT VEEL BEWOLKING Bilt verwacht van heden- tot bewolking en plaatselijk enige ite regen of motregen. Matige tot zuidwestelijke wind. Wéi- verandering in temperatuur. Opgemaakt om 11.15 uur). 25 AUGUSTUS op: 05.40; onder 19.43 uur. op: 21.03; onder 07.53 uur. in Katwijk: 4.33 en 7 uur; laagwater 0.31 en 12.45 uur. STRANDVERW ACHTING chter een oceaanfront, dat ons regen passeert, neemt de wind weer af. Wisselend bewolkt koel. In de middag 18 19 gra- Zeewater 17 graden, ooruitzichten: Depressie passeert noorden van ons met licht on- «ndig weer. ntunmei bestaat oh 12 pagina's die avond vergaderingen kunnen de afgevaardigden deelnemen aan tal rijke ontvangsten en andere manifes taties. Intussen hebben zich zoals reeds eerder gemeld moeilijkheden voor gedaan met de vertegenwoordigingen van de Democraten uit Alabama en Mississippi. De afgevaardigden van Alabama weigerden gisteren zich onder ede te verplichten de door de Democratische conventie te kiezen kandidaten te steunen. Zij wilden de eed van trouw aan de partij niet tekenen. De com missie voor de geloofsbrieven besloot zondag alleen de geloofsbrieven van de afgevaardigden van Alabama te erkennen als zij deze eed hadden ge tekend. De afgevaardigden uit Alabama zijn door de partij afdeling in die staat niet verplicht om bij voorbaat steun toe te zeggen aam de aan te wijzen kandidaten. De commissie voor de geloofsbrie ven besloot voorts een subcommissie te belasten met het vinden van een regeling voor de kwestie van de af vaardiging van de staat Mississippi. Er zijn n.l. twee delegaties, waarvan een geheel blanke, die de apartheid wil handhaven, en een andere die komt namens ,d,e Democratische par tij van de vrijheid", en die voorname lijk uit negers bestaat. De subcom missie zou vandaag rapport moeten uitbrengen, waarna de commissie een beslissing zou nemen. De moeilijkheden met de afgevaar digden van Alabama en Mississippi zijn niet van vandaag of gisteren: in 1960 weigerden de afgevaardigden van deze beide zuidelijke staten hun steun aan de gekozen kandidaten Kennedy en Johnson. Men verwacht Advertentie GEDEGEM opleiding. Uitsluitend STEENSCHUUR 3. Ook dagcursussen, secretaresse enz. TELEFOON 21219. Een (namaak-) ezeltjesym bool van de Amerikaanse Demo cratische partij, kijkt over de balustrade van de grote conven tiezaal in Atlantic Citywaar vandaag, de partijvergadering zal beginnen ter vaststelling van de kandidatuur voor het presi dentschap. Daarover bestaat overigens geen twijfelt de hui dige president Johnson zal de strijd aanbinden tegen Gold water van de Republikeinen. nu, dat de delegaties van genoemde staten, die geheel uit blanken be staan, na de conventie in Atlantic City hun steun aan de Republikeinse kandidaat Barry Goldwater zullen geven. Minister van Justitie Robert Ken nedy heeft zich gisteren teruggetrok ken uit de afvaardiging van Massa chusetts naar de Democratische par tijconventie in Atlantic City. Men verwacht dat hij zijn kandidatuur voor een senaatszetel voor de staat New York binnenkort zal bekendma ken. Mevr. Kennedy, echtgenote van senator Envard, zal de plaats van Robert Kennedy in de afvaardiging van Massachusetts innemen. Zoals bekend wordt Edward Kennedy, die senator voor Massachusetts is, op het ogenblik in een kliniek verpleegd. De senator werd in het voorjaar gewond bij een vliegtuigongeluk. Gouverneur Wallace van de Ame rikaanse staat Alabama heeft ver klaard een nieuwe partij op te zullen richten als tussen de Republikleinse en de Democratische partijen te wei nig afstand wordt bewaard. In een dergelijk geval zou hij zijn nieuwe be weging onmiddellelij'k na de presi dentsverkiezingen op touw zetten. De Democratische gouverneur is een he kend tegenstander van rassengelijk- heid. „Resultaten zonder De Democratische partij heeft za terdag het eerste deel gepubliceerd van haar programma, dat aan de partij conventie zal worden voorge- gd. Dit eerste deel, 38 hoofdstukken lang, bevat een overzicht van de re sultaten „zonder weerga", die dank zij de voortdurende inspanning niet alleen van een politieke partij, doch van het gehele volk in de afgelopen vier jaren van democratisch bewind zijn bereikt. In dit eerste deel wordt een vergelijk getrokken tussen deze resultaten en de in 1960 tijdens de partij conventie in Los Angeles geda ne beloften. Als belangrijkste resultaten op het gebied van de nationale defen- constateert het document een verhoging van: 150% van het aantal kernraketten en van 200% van de voor de lucht strijdkrachten beschikbare „megaton- 60% van de tactische kern macht in West-Europa; 45% van het aantal gevechtsklare divisies aan grondstrijdkrachten. De strategische luchtmacht beschikt op het ogenblik er 1,100 bommenwerpers, waarvan er 550 binnen 15 minuten kunnen opstijgen. Het staande leger is met 100.000 man uitgebreid en de officiersoplei ding omvat thans ook guerilla- en contra-guerriUia-operaties. De kosten voor de defensie zijn niettemin gelei delijk aan verminderd. Ten aanzien van de bewape ningscontrole wordt gezegd, dat de Ver. Staten in 1961 het eerste land waren met een „ontwapeningsrege ring". Na de Cubaanse crisis sloten de VS het gedeeltelijke kernstopver- drag met de Sowjet-Unie, een ge beurtenis die in de geschiedenis van de mensheid de eerste concrete stap op de weg naar bewapeningscontrole zal blijven. De produktie van kern materiaal werd verminderd, aldus de opsomming. Op het gebied van de buiten landse handel wijst het over zicht op het toenemen van de Ame rikaanse export sinds 1961 met twee miljard dollar. De „wet tot uitbrei ding van de handel" heeft de presi dent gemachtigd tot onderhandelin gen over verlaging van de douaneta rieven. Pogingen zijn ondernomen om de beletselen, die de uitvoer naar Europa en Japan van landbouwpro- dukten en afgewerkte produkten in de weg stonden, opgeheven te krij gen. De langjarige katoenovereen komst beschermt de Amerikaanse textielindustrie tegen de invoer van buitenlandse katoenen stoffen. De Amerikaanse fabrikanten kunnen op de buitenlandse katoenmarkten tegen wereldprijzen in him behoeften voor zien. Slot pag. 2 Athene heeft het moe ■lijk met de bemiddeling De pogingen van de Griekse rege ring om de kwestie-Cyprus te regelen zijn in een impasse geraakt, aldus werd gisteren in diplomatieke krin gen in Athene bekend gemaakt. Men beschouwt deze pogingen als een ge vecht op twee fronten. Enerzijds tracht Athene president Makarios te bewegen tot aansluiting bij Grieken land („enosis") met schadeloosstel ling voor Turkije, anderzijds moet het hoofd geboden worden aan wat men noemt buitensporige Turkse verlangens. Zondag werd in Athene onthuld, dat de Griekse regering niet bereid is Turkije toe te staan een deel van Cyprus als militaire basis, in volledige onafhankelijkheid, te gebruiken. V\ el zou Griekenland er eventueel mee kunnen instemmen dat, na tot standkoming van de „enosis", een stuk grond voor 20 tot 30 jaar wordt verhuurd om te worden gebruikt als Amerikaanse of NAVO-basis. Slaapziekte en builenpest 26 doden In Houston (Texas) en omgeving zijn in korte tijd veertien mensen aan j &aan halen. Werner kroop achter slaapziekte, een vorm van hersenont- ziJn zusje aan naar binnen. In het steking, gestorven. De gezondheids- voorkabinet moet hij in de venster- (Van onze Haagse correspondent). Werner van Rijn, veertien maanden oud, is zaterdagmorgen van vier hoog uit een open raam geklommen en gevallen.. Tien meter lager kwam het kind in een struik terecht. De peuter bleek ogenschijnlijk ongedeerd. „Wij kunnen u feliciteren", zeiden de doktoren in het ziekenhuis Zuid- wal. De huisdokter echter nam geen enkel risico. Toen hij de buik van het kind later op de dag wat abnormaal gespannen vond raadde hij opname in het Juliana Kinderziekenhuis aan. Werner ligt daar nu ter observatie. Van daag zouden röntgenfoto's worden gemaakt. De mogelijkheid dat de lever is gescheurd, mag niet uit gesloten worden geacht. Werner speelde met zusje Astrid (3) op het balkon. Op de vierde woonlaag van het flatgebouw De- demsvaartweg 460. Astrid opperde het plan binnen meer speelgoed te gaan halen. Werner kroop achter hersenont- zÜn zusje aan naar binnen. In het dienst van Houston verwacht dat het aantal doden als gevolg van deze ziekte zal stygen. Het Boliviaanse ministerie van Volksgezondheid heeft bekendge maakt, dat in zuid-Bolivia 12 mensen zijn overleden aan en 4 zyn aange tast door builenpest. bank zijn geklauterd. Vader Van Rijn heeft voor het raam twee plastic elektriciteitsbuizen gespijkerd, maar zoon klom er met al zijn veertien maanden overheen. Tijdens de val miste het kinder lichaampje op een haar na de rand van het betonnen afdak boven het portiek. Werner miste de bloem ball en miste het prikkeldraad. Sterker, de kleuter viel juist in de een halve meter hoge doornstruik, die zijn val brak. De takken scheurden en Wer ner kwam op zijn knietjes in de zachte aarde. De afdrukken in de tuinaarde waren later terug te vin den. Vier hoog zocht moeder Van Rijn haar zoon. Astrid liep de kamer bin nen, waar zij aan het bedden op maken was. „Nou, Wernertje is in het kabinetje. Dat mag hij niet, hé" zei ze bedremmeld. Moeder Van Rijn stormde het kabinet in. Werner was er niet. Zij vloog het door. Wer ner was weg. Met de moed der wan hoop dwong ze zich het raam uit te kijken. Beneden krabbelde Werner op handen en voeten. Met auto op linker weghelft (Van onze H'sumse correspondent) Een frontale botsing tussen twee personenauto's heeft zater dagnacht om kwart voor één op de provinciale weg Hilversum— Heemstede, nabij de 's-Graven- landse brug, drie mensenlevens geëist. Om onopgehelderde redenen be vond de 24-jarige Loosdrechtse krui denier, C. Floor, die uit de richting Vreeland kwam, zich met zijn auto op de linker weghelft waar de wagen frontaal in botsing kwam met een van Hilversum naderende personen auto bestuurd door de 32-jarige Rot terdamse hotelhouder J. de Vries. Deze werd, evenals zijn naast hem zittende 29-jarige echtgenote op slag gedood. Een achterinzittende 16-jarige neef uit Laren, die een weekje in Rotterdam zou gaan logeren, liep een hersenschudding op en brak een pols. Het anderhalf jaar oude kindje van het echtpaar had geen letsels. Het stoffelijk overschot van de Loos drechtse automobilist, die niet ge huwd was, werd onder de wrakstuk ken van zün wagen aangetroffen. De ravage was zeer groot. De rijweg is enkele uren versperd geweest. Onverklaarbaar Omstreeks zeven uur zater dagavond is een door een Am sterdammer bestuurde Citroën- 2 CV in Buitenkerk in Bodegra ven door onverklaarbare wijze van de weg geraakt en in volle vaart tegen een boom gereden. Het wagentje werd daarbij aan de rechterzijde volledig in elkaar gedrukt, dat de onmiddellijke dood van de Bodegraver P. de Graaf tot gevolg had, die naast de chauffeur gezeten was. Het was de bedoeling van beide heren om in Nieuwkoop te gaan vis sen. Nog maar enkele honderden meters van de woning van de heer De Graaf raakte de wagen in de berm langs de weg. De naast de bestuurder zittende heer De Graaf zou nog ge tracht hebben de wagen weer op de weg te krijgen, maar voor hij daarin slaagde kwam reeds de fatale botsing met de boom. De wagen werd aan een zijde vol komen vernield en kwam dwars op de weg tot stilstand. De heer De Graaf moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. Hij was vorige week 38 jaar geworden, woonde sinds vorig jaar in Bodegraven, was gehuwd, maar had geen kinderen. De chauffeur werd met een shock in een naburige boerderij opgenomen. Later werd hij naar zijn woning in Amsterdam overgebracht. Nog meer burg wandelde in zijn woonplaats door een rood stoplicht heen, werd door een auto gegrepen en op slag ge dood. De 5-jarige Francisca Sarlemyn werd dodelijk aangereden door een motorfiets, toenzü in Hilversum plot seling de rijbaan opliep. De 75-jarige mevrouw M. Perton Bakker uit Franeker werd op slag ge dood, toen de personenauto, waarin zy zat, in een bocht in Hoogeveen tegen een stapel stenen reed en kan telde. De overige drie inzittenden werden licht gewond. De 19-jarige P. H. Wijnands uit Dussen heeft met zijn bromfiets een dodelijke aanrijding gehad met een trekker. De 17-jarige Roubos vloog met zijn bromfiets in het Brabantse plaatsje Nieuwendijk uit de bocht en kwam in het water terecht. Levenloos werd hij later op het droge gebracht. De 16-jarige Janny Plas uitWilder- vank kwam om het leven, toen zij bij het inhalen van een vrachtauto met haar fiets klem raakte tussen de vrachtauto en ,een geparkeerde auto. Bij Leeuwarden slipte een auto van 20-j ningen, verdronk. De 68-jarige J. Stienstra uit Leeu warden werd in de Wargasterpolder op zijn bromfiets geschept door een tegemoet komende auto en dodelijk tegen het wegdek gesmakt. De 25-jarige M. Tapilaha uit Eer beek overleed gisteren in Zwolle aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat in Beekbergen heeft plaats ge had. Een dagje uit werd op trieste wijze besloten door de familie Litjes (6 per sonen) uit Zevenum. De heer Litjes slaagde er op een nieuwe weg bij Venray in een bromfietser te ontwij ken, maar zijn auto sloeg vijf maal over de kop. Man, vrouw en vier kin deren werden ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Dit bleef er over van het lelijke eendje, waarin de heer P. de Graaf uit Bodegraven zater dagavond in zijn woonplaats omkwam. (Foto Leidsch Dagblad) Pierprijs-ai faire Zwolsman in het ongelijk gesteld De Haagse rechtbank onder pres!* dium van mr. A. H. Lycklama, heeft vanochtend het protest in de pierprys-affaire afgewezen. De voor lopige maatregelen, die de officier van justitie, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, vrijdag 14 augustus trof, en tengevolge waarvan de pierprys van een gulden tot 55 cent voor volwassenen werd verlaagd, blijven gehandhaafd. De E.M.S. heeft ook beroep aange- tekend tegen de ministeriële be schikking, bU het college van beroep voor het bedrijfsleven. De E.M.S, had vanmorgen nog geen gronden voor het protest het zogenaamde verzoek ten gronde bü de grif* fie van het college ingediend. Mr.E.L.C.Schiff naar Djakarta (Van onze Haagse correspondent) Nederland en Indonesië zullen eind oktober gelijktijdig overgaan tot be noeming van ambassadeurs. Vrij al gemeen wordt aangenomen, dat drs. C. D. Barkman zaakgelastigde in Djakarta, plaats zal maken voor mr. E. L. C. Schiff, gevolmachtigd mi nister „persoonlijke titel" en ambte* naar van de buitenlandse dienst der de klasse, thans in Washington. Hoewel ook de Indonesische am bassadeur reeds is aangewezen, bleek het nog niet mogelijk diens naam te publiceren. Van Indonesische zijde stelt men er prijs op met bekend making nog even te wachten. sunca Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. l Uit het Leidsch Dagblad van 24 Aug. 1864: c Wij vernemen, dat alhier 1 een rechterl. onder zoek is in- gesteld, ten aanzien van ge- 1 pleegde feitelijke vergrijpen 1 tegen de zeden door ongebon- 1 i denheid enz. van jonge meis- jes tusschen de 14 en 19 ja- 1 ren oud. 1 Het rapport betreffende de leervrijheid in de Ned. Herv. Kerk werd opgemaakt j door een commissie zamenge- 1 steld o.a. uit de hoogl. Schol- j ten en den ouderling Mr. H. j Obreen van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1