LEIDSCH DAGBLAD Geen loongrens meer in werkloosheidswet TOGLIATTI OVERLEDEN Driehonderd doden bij herovering Boekavoe Iedere ver plicht werknemer verzekerd pegni gaat vooruit Hartelijke viering in China van Roemenië's bevrijdingsfeesten TV NOORDZEE (Durf gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 No. 31345 ecteur: E. A. E. van Dishoeck Idredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Rédactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 OORSTEL MINISTER VELDKAMP: (Van onze parlementaire redactie) i Ea)e minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. ■Veldkamp, heeft een wetsontwerp ingediend, dat strekt tot Sffihaffing van de loongrens in de wachtgeld- en werkloosheids- bekering, Dat betekent, dat alle werknemers in loondienst, on- Ificht de hoogte van hun inkomen, straks verplicht verzekerd t tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Premie en uit ing worden echter berekend over een beperkt inkomen. De fknemers met een inkomen boven de loongrens (thans f 9.700,-) jen dus op niet meer dan een bodemvoorziening rekenen. >lgens de plannen van de mi- tr, die hij per 1 januari 1965 perwezenlijken, krijgen alle werk ers van 21 jaar en ouder bij doosheid gedurende 26 weken een ering van 80 procent van het ge- de inkomen. Als zy tenminste •er dan 13 weken in loondiens geweest. De uitkering bedraagt f ongehuwden beneden de 21 70 procent, voorzover zy niet S wonen. Is dat wel het geval, bedraagt de uitkering 60 procent inkomen, waarover de uitkering |t berekend, blijft beperkt tot rocent van de dagloongrens. Aan- tn dat dagloon thans f27,- be- jgt, wordt in de huidige omstan- leden hooguit f 109,35 per week tkeerd. Nieuwe groep kor de groep van nieuwe verze len, door minister Veldkamp op DOO werknemers geschat, moet ui- krd ook de premie van 2 procent Ben opgebracht. Omdat zowel het I als de werkgever in die premie faagt, komt slechts 0,7 procent Brom over een inkomen tot de bongrens, voor rekening van de memer. De f59,16 per jaar, die .■mee maximaal is gemoeid, Wil aewindsman compenseren als de R. akkoord gaat. De nieuwe >p verzekerden zal bij werkloos- i automatisch onder de ziektewet en, maar niet gerechtigd zijn bij een ziekenfonds in te schrij- inister Veldkamp is de mening [edaan dat elke werknemer, of hij veel of weinig verdient, tegen- rdig het risico loopt ontslagen dus werkloos te worden. De er- tag heeft geleerd dat de bedry- I die personeel ontslaan bij ge- t aan orders meestal geen voor- lingen hebben getroffen, terwijl Busongeluk: negen doden lij een autobusongeluk zyn gister- Idag by de Beierse stad ingolstadt [en mensen om het leven gekomen dertien gewond. Een autobus met naar huis kerende werknemers van DKW-fabriek werd aan de linker- le opengescheurd door een slinge- Ide aanhangwagen van een vracht- io uit Beriyn. Zes inzittenden van autobus waren op slag dood. Korte later bezweken nog drie arbeiders n hun verwondingen. 50NNIG pe algemene toestand van presi- ht Segni is opnieuw verbeterd, zo ïkt uit een medisch bulletin dat [teren in Rome is uitgegeven. 6oals bekend heeft Segni veertien gen geleden een beroerte gehad. FEERBERICHT EN DROOG Het ziet er naar uit dat het weer l weekeinde zonnig en droog blijft, prgen kan de wind iets meer naar idwestelyke richting draaien. De ps op regen blijft echter tot mor- jnavond klein. Temperatuur iets wen 20 graden. 23 AUGUSTUS 1964 |n op: 05.36 uur; onder: 19.48 uur. aan op: 20.26 uur; onder: 05.23 uur pogwater te Katwijk te 3.25 en 15.50 lr; laagwater te 11.35 en 23.56 24 AUGUSTUS 1964 >n op: 05.38 uur; onder: 19.45 aan op: 20.46 uur; onder: 06.37 oogwater te Katwijk te 3.59 en 16.23 ir; laagwater te en 12.12 uur. STRANDVERWACHTING Ook zondag nog zonnig en goed fandweer. Eerst oostelijke, morgen {eer zuid-westelijke wind. In de Iddag ongeveer 20 graden, zee ster 18 graden. Vooruitzichten: Een storingsfront pven Schotland geeft later meer ïwolking en toenemende zeewind, pardoor het weer iets frisser wordt. de werknemer zich particulier niet heeft kunnen verzekeren. Door de loongrens uit de werkloos heidswet weg te nemen, wordt voor de hogere inkomensgroepen een bo demvoorziening getroffen, waarop het bedrijfsleven kan aansluiten met rkelijk minder kostbare twee jaar. Voorwaarde is, dat vervangende uitkering heeft ontvan gen. Is dat niet het geval of blijft men langer dan twee jaar werkloos, dan kan de werknemer aanspraak maken op een uitkering ingevolge de algemene bystandswet. De sociale voorziening, die thans op deze ge vallen van toepassing is, verdwUnt. De werknemer, die voor een uit kering ingevolge de wet werkloos heidsvoorziening in aanmerking komt behoudt het recht op kinderbijslag, terwijl neveninkomsten van hem of zijn gezin niet langer in mindering worden gebracht. De wet wordt uit gevoerd door de gemeentebesturen, die daarbij worden geadviseerd door plaatselijke commissies, waarin o.m. de vakbeweging is vertegenwoordigd. Tegen de gemeenteiyke beslissin gen staat beroep open. De wet voor ziet in herscholing en revalisatie van de werkloze werknemer ter bevorde ring van zyn arbeidsgeschiktheid. aanvullende voorzieningen. Met de afschaffing is ook een Europees be lang gemoeid: de harmonisatie der wetgeving wordt er door bevorderd. Voorzieningen De minister van Sociale Zaken heeft voorts een wetsontwerp op de werkloosheidsvoorziening ingediend, dat een uitkering biedt aan werk nemers, die niet (meer) onder de werkloosheidswet vallen. Dat zijn ver zekerden, die langer dan 'n half jaar werkloos blijven, of die tekort in loondienst zijn geweest om voor een wachtgeld- of werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen. Ook de werknemers die niet onder de ver plichte verzekering vallen (zoals het huispersoneel) hebben recht op een uitkering volgens deze aanvullende regeling, die reeds bestond onder de naam „buitengewoon besluit werk lozenzorg". Het wetsontwerp dat dit uit de oorlogsjaren stammende „buitenge woon besluit" moet vervangen, voor ziet in een uitkering van respectie- veiyk 75, 65 en 55 procent van het gederfde loon, wederom met een ma- De uitkeringsduur bedraagt (Van onze correspondent in Rome) De 71-jarige Palmiro Togli- atti, een van de belangrijkste communistische leiders die de wereld na Lenin heeft gekend, is gistermiddag om 13.20 uur in jalta overleden. Hoe groot dit verlies 'is, niet alleen voor de Italiaanse communisten, kan men alleen beseffen wanneer men weet wie Togliatti is ge weest. Hij behoort stellig tot de meest vooraanstaande Italianen deze eeuw. het hoofd van de partij en stellig iemand met een minder brede his torische blik. Men kan daarom in de tokomst in Italië meer onrust verwachten. Palmiro Togliatti werd op 25 maart 1893 te Genua geboren als een zoon van een bescheiden ambtenaar. Reeds op de middelbare school raakte hij sterk onder de invloed van de filosoof Gramsci, zijn klassegenoot. Samen traden de jongelui toe tot de socialis tische partij en Togliatti had nog nauweiyks zijn doctors-bul in de rechtsgeleerdheid verworven en stu deerde nog voor zyn doctorsgraad in de wijsbegeerte en letteren, toen hij lid werd in Turijn van de redactie van „Avanti", het socialistische par tijblad. In 1921 was hij met Gramsci een der eersten die toetraden tot de nieuwe communistische partij. De communisten stonden toen vrij wel alleen in de strijd tegen het op komende fascisme. Hij werd herhaal delijk gevangen genomen. In 1925 te zamen met zijn vriend Gramsci, van wie Mussolini zei: „Dit is een stel hersenen waarvan het denken voor goed onmogelijk wordt gemaakt". Gramsci is elf jaar later in een fas cistische kerker aan t.b.c. gestorven. Togliatti daarentegen wist te ontko men en werd in 1926 secretaris van de clandestiene Italiaanse communis tische partij, welke in Zwitserland was opgericht. Kort daarop vertrok hij Moskou. Slot pag. 2 Dit is een recent portret van de secretaris van de Italiaanse communistische partijPalmiro Togliattidie gisteren is over leden. Sedert 1922 stond hij aan het oofd van de Italiaanse communistische partij en genoot hij de vriendschap het ging om stromingen. De eenheid der Communistische Inter nationale was voor hem steeds de hoofdzaak. Vandaar dat hij uitste kend kon samenwerken met Stalin. Maar na de dood van Stalin be greep hij, dat daarmee een tijdperk afgesloten was, en steunde hij de ge matigde Chroesjtsjow. Men moet hem niet vergelijken met de leiders van andere communistische partijen in Europa of daarbuiten die veelal per sonen zijn met een zeer eenzijdige kijk op het leven en vaak minder ont wikkeld dan Togliatti. De Italiaanse communistische lei der was voor alles een man van stu die, met een uitstekende klassieke op voeding en die in allerlei opzichten verre de meerdere was van zowel Thorez als Ulbricht, Gomoelka en zelfs ook Chroesjtsjow. Hy was een van die zeer weinige leiders wie het gegeven is een miljoenenmassa niet alleen leiding te geven maar ook op te voeden. Het is aan hem te danken dat het communistische Italië nooit override revolutionaire dingen heeft gedaan, welke het land in een nieu we burgeroorlog zouden hebben ge stort. Zyn gematigdheid was zelfs zo groot, dat de Chinezen over de Italiaanse communistische party spreken als over een enigszins links-georiënteerde soort sociaal-democratie, zyn opvolger zal waarschyniyk zyn Luigi T -ngo. Misschien ook de veel jongere Giorgio Amendola. Maar wie het ook zal worden, na Togliatti komt een veel „kleinere" man aan Cabot Lodge had geen suees in Kopenha Onderzoek naar zware raketten op Cuba De Amerikaanse inlichtingendienst stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de beweringen van Juanita Castro, uitgeweken zuster van de Cubaanse premier, die dezer dagen heeft gezegd, dat zich op het ogen blik op Cuba wederom Russische strategische raketten met grote reikwüdte bevinden. Dit is gisteren door een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gezegd in antwoord op vragen over dit onderwerp. Hij voegde er echter onmiddeliyk aan toe, dat de rege ring overtuigd is, dat dergelijke raketten zich niet op Cuba bevin den. Voorzover bekend bevinden zich op Cuba slechts raketten voor grond- en luchtdoelen met geringe reikwijdte, die voor de Verenigde Staten geen enkele bedreiging op leveren, aldus de woordvoerder. De luchtdoelraketten staan voor zover in de Verenigde Staten bekend nog steeds onder effectieve Russi sche militaire controle. De Amerikaanse president heeft de wet tot bestrijding van de armoede getekend. Hier toont Johnson het belangrijke docu ment. Links de Amerikaanse mi nister van Justitie. Robert Ken nedy Er bestaan verschillende ma- i methode is het voertuig ergens i andere en zeker veel elegantere nieren om het autowrakkenpro- langs de weg te plaatsen, oplossing! bleem op te lossen. Een a-sociale Deze Berlijnse dame vond een Het Kongolese leger heeft Boekavoe op de opstandelingen her overd. Tenminste driehonderd mensen, onder wie zeven blanken, gedood bij de hevige gevechten die hieraan gisteren en eergiste ren voorafgingen. De straten zijn bezaaid met lijken die met militaire vrachtauto's worden opgeruimd. Er werd tot in de bui tenwijken, waar de rebellen hun laatste toevlucht zochten, hevige strijd geleverd. Boekavoe is de hoofdstad van de provincie Kivoe in het oosten van Kongo. De overwinning van het leger wordt als de belangrykste beschouwd in de vier maanden oude stryd tegen de opstandelingen. Vluchtende re bellen bevinden zich al kilometers ver buiten de stad. In de stad zyn grote verwoestingen aangericht. Men is verstoken van water en elektrici teit en er is geen telefoonverkeer meer mogeiyk. Boekavoe is de vyfde stad van Kongo. Frans Panchaux, de Belgische televisie, werd gister ochtend gedood toen hy gevechten in het centrum van Boekavoe filmde. Hy was gehuwd en vader van vier kinderen. Hij was de dag tevoren pas in Boekavoe aangekomen, in gezel schap van twee journalisten. Dezen troffen hun collega levenloos aan, nadat zy zich enkele ogenblikken van hem hadden verwyderd om soldaten gen Johnsons speciale afgezant, om huma nitaire of technische hulp aan Zuid- Vietnam van de hand gewezen. In een regeringsmedcdeling, uitge geven na de besprekingen welke de Amerikaanse bezoeker met premier Jens Otto Krag en minister van Bui tenlandse Zaken Per Hakkerup heeft gehad, wordt gezegd, dat de verplich tingen welke Denemarken jegens de ontwikkelingslanden op zich heeft genomen, het land niet in staat stel len hulp aan Zuid-Vietnam te ver lenen, tenminste niet tydens het lopende begrotingsjaar. Cabot Lodge reist maandag uit Kopenhagen door Beieren bondskanselier Erhard ont moeten. Dinsdagmiddag zal hy in München een persconferentie houcen. Daarna vervolgt hy zyn reis door Geen verjaring oorlogsmisdrijven Oost-Duitsland De verjaringstermynen voor nazi en oorlogsmisdaden in Oost-Duits land zullen worden opgeheven. Naar het Oostberlynse persbureau ADN gisteren meedeelde is een desbetref fend wetsontwerp door de Oostduitse ministerraad aan het parlement ter goedkeuring voorgelegd. De waarnemende Oostduitse minis ter van Justitie, Ranke, zei dat de berechting van nazi- en oorlogsmis daden een gebod van het volkenrecht is en een voorwaarde voor een sta biele vrede en voor het zeker stellen van de rechten van de mens. het te intervie- Uit Johannesburg is een eerste contingent van veertig huurlingen van Angelsaksische nationaliteit naar Kongo vertrokken om het nationale Kongolese leger in zyn stryd tegen den begonnen, voordat Tsjombe op het Kongolese politieke toneel verscheen. Deze zou zelf niet erg geestdriftig zyn over een dergelyke versterking van het leger door man nen wie het uitsluitend om het geld is te doen. Terechtgesteld ten van Stanleystad 83 man van de opstandelingenleider Soemialot door soldaten van het nationale leger zyn gevangen genomen en terechtgesteld. Op een van de rebellen werd een lyst van sympathiserenden aangetroffen. Een twaalftal van hen werd in een naburig dorp door de militairen ge ëxecuteerd. Intussen zyn gistermiddag meer dan duizend mensen per veerboot naar Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Kongo, overge bracht. Op woensdag werd de uitwy- zing van alle onderdanen van Kon go-Brazzaville en Boeroendi en eni ge burgers van Mali aangekondigd in verband met de hulp die deze landen aan de opstandelingen in voormalig Belgische Kongo zouden geven. De Kongolese regering in Leopoldstad verklaarde donderdagavond nog dat het uitwyzingsbevel tydeiyk buiten werking was gesteld. De schattingen omtrent het totaal aantal uitgewezen personen lopen uiteen van 25.00 tot 200.000. De ge hele operatie zou zeker een maand ln geleden, op hartelyke wyze herdacht De sfeer was beter dan eerder dit jaar op de nationale feestdagen van andere Europese landen het geval was geweest. Diplomatieke waarne mers zien hierin sen nieuwe aan duiding van de Chinese steun aan het huidige Roemeense streven naar een zekere mate van onafhankelyk- heid van de Sowjet-Unie. Een grote groep Chinese leiders, onder aanvoering van minister van Buitenlandse Zaken maarschalk Tsjen Ji, bezocht een Roemeense re ceptie die in een hotel in Peking werd gehouden. De toespraak, die de Roemeense ambassadeur in Peking op deze re ceptie hield was de eerste, die een Europese diplomaat uitsprak sinds zyn eigen toespraak van een jaar geleden. Nadat het Chinees-Russisch geschil in de openbaarheid was ge treden hadden de andere Oosteuro- pese ambassadeurs hun gebruikelij ke toespraken achterwege gelaten en zich op recepties beperkt tot een korte, formele toast. China stuurde voorts een tameiyk grote party- en regeringsafvaardigin de bevrydingsfeesten in Boe karest. Verder is een collectieve boer derij buiten Peking omgedoopt tot de „Chinees-Roemeense vriendschaps f Weekblad /JeiEj Het enige programmablad met alle programma's. Ook van gemeente" en de Chinese pers bevatte grote party- en regeringsafvaardiging artikelen en verslagen waarin de economische vooruitgang van Roe menië wordt geprezen. a verten tl* ZOMERPRIJZEN ws i Uit het Leidsch Dagblad van 23 Aug. 1864: Z.M. heeft tijdelijk be noemd tot leeraar aan de po- j litechn. school voor het on- derioijs in de plant- en dier- kunde Dr. M. Salverda te Lei- den. i Een dameskransje te Gro- ning enheeft den wensch ge- openbaard, dat bij de ai i staande acad.feesten geen dames zullen worden toege- j laten, tenzij zonder crinoline, j omdat door dat kleedingstuk noodeloos een zeer grote ruimte wordt ontroofd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1