,De val van Rome': grootse opzet met menselijk facet Leiden bij avond (V) I Films van deze j I week in Leiden Oud probleem blijft nog altijd actueel Barts0n's Kodak J Opgericht 1 maart 1860 „ZWIETEN" ZOETERWOUDE GAAT RIJNSTREEKTOCHT HOUDEN Vrijdag 21 augustus 1964 Tweede blad no. 31344 T| De wandelsportvereniging „Zwie- ten" te Zoeterwoude (lid van de wan delkring Leiden en de K.N.B.v.L.O. organiseert op zaterdag 5 en zondag Lij 6 september voor de achtste maal es baar nationale Rjjnstreekwandeltoch- j-J ten over afstanden 10, 15 en 20 km. 'J De starttijden zijn op zaterdag 5 september van 2 tot 3 uur en op |rpj zondag 6 september van 10 tot 12.30 Y, uur, met als startplaats het parochie- ïla huis „De Drie Eendjes", Hoge Rjjn- I dijk 72 (naast de kerk), Zoeterwoude. De deelname is weer opengesteld voor individuele wandelaars en vereni- i\\ gingsgroepen, terwijl ook jeugdige J deelnemers van 8 tot en met 15 jaar r, en militairen kunnen inschrijven. Lezers schrijven Wantoestand Wat heersen er in Leiden toch op verkeersgebied merkwaardige toe standen, om niet te spreken van wantoestanden. Zelfs op de vrijdagmorgen, als de drukte in verband met de veemarkt reeds ontstellend is, worden tegelij kertijd div. bruggen Blauwpoorts- brug en Rijnzichtbrug geruime tijd geopend, met alle wanhopige gevol gen van dien. Eindeloze rijen auto mobilisten, bromfietsberijders en 1 fietsers en voetgangers moeten ge ruime tijd wachten en het resultaat daarvan is een nauwelijks voorstel bare verkeerschaos. Zou daaraan nu werkelijk niet iets te veranderen zijn? Indien men ertoe kon besluiten de bruggen althans niet op de vrijdagmorgen open te stellen, ware wellicht al iets gewonnen. Nu is het zo, dat tallozen onnoemelijk veel tijd verliezen want zelfs bij 1 „omrijden" staat men weer voor het zelfde obstakel waarbij dan nog komt, dat sterk vergroot gevaar voo verkeersongelukken zeker niet denk' beeldig is. Vanmorgen was de situatie wer kelijk weer hèèl ernstig Elke deelnemer ontvangt, een spe ciaal ontworpen medaille, terwijl groepen van tenminste 12 personen in aanmerking komen voor een groepsprijs. Onderweg zullen de groe pen namelijk weer door een deskun dige jury worden beoordeeld. Naast een beker, geschonken door burge meester J. A. Detmers van Zoeter woude. ere-voorzitter van „Zwieten" en wel voor de groep, die de beste algemene indruk maakt, hebben ook nu een aantal Zoeterwoudse winke liers weer vele extra groepsprijzen beschikbaar gesteld. Op vermelde data en tijden kan voorts nog aan de startplaats worden ingeschreven. H. T. KORFBAL 5 Zuiderkwartier— Danaiden De eerste twaalftallen van Zui derkwartier en De Danaïden spelen zaterdag een oefenwedstrijd tegen i elkaar op het veld aan de Montgo- I merystraat. De wedstrijd, die om ,1 vijf uur begint, geldt als oefenduel 1 voor de komende korfbalcompetitie. Advertentie gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. Van Wijk en Heringa CPN stelt vragen over wolfabrieken De Communistische Partij Neder land heeft het gemeentebestuur van Leiden enkele schriftelijke vragen steld over de kwestie Van Wijk Heringa. De C.P.N. heeft zich in een brief tot het college gericht, omdat het n benoemde raadslid, mevrouw J van der BlomVijlbrief, nog geen interpellatie hierover kan houden. (De geloofsbrief van mevrouw Van der Blom, die de plaats van de heer H. van Weizen in de Leidse gemeen teraad zal innemen, wordt in de raadsvergadering van maandag onderzocht, red.). De vragen luiden als volgt: 1. Is het uw college bekend, dat voornemens bestaan de wolfabrieken voorheen Van Wijk en Heringa te doen sluiten. 2. Dat dit tot gevolg zal hebben dat hierdoor een belangrijke industrie uit Leiden verdwijnt. 3. Dat ca. 350 mensen, van wit len lange jaren in deze fabrieken werkzaam zijn, zonder werk zullen komen. 4. Is het college met ons van ning, dat deze sluiting een ontoe laatbare toestand schept. Zo ja, welke stappen denkt college te ondernemen om sluiting van deze fabrieken te voorkomen. Aan het college wordt tenslotte nog verzocht deze vragen in de eerstvol gende zitting van de gemeenteraad te behandelen. Woning aangekocht Ds. L. Kievit nu naar Leiden Het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente in Leiden heeft ten behoeve van de beroepen predikant, ds. L. Kievit het pand Zoeterwoudsesingel 68 aangekocht. Door deze aankoop kan ds. Kievit li spoedig naar Leiden overkomen, waardoor aan de langdurige vacature ontstaan door het vertrek van ds. M. Ottevanger in 1962, een einde zal ko men. Ds. Kievit gaat werken in de „Marewjjk" met de Koningskerk als centrum. Strijd tussen vrijheid en tirannie LIDO Tot de vele uiteenlopende filmgenres behoort dat van het spectaculaire „schouwspel", waaraan tallozen hun hart ver pand hebben. Daartoe is ongetwijfeld te rekenen „De val van Rome" („The Fall of the Roman Empire"), in produktie gebracht door Samuel Bronston („55 dagen Peking" en „El Cid"), naar een oorspron kelijk film-scenario van Ben Barzman, Basilio Franchina en Philip Yordan. Voorop zij echter gesteld, dat deze machtige en indrukwek kende film ook talrijke voldragen menselijke facetten bevat, waartoe het doorleefde spel van topfiguren als Sophia Loren, Alec Guinness, Christopher Plummer, Stephen Boyd, James Mason en Mell Ferrer in niet geringe mate bijdraagt. L* Naar spannende climax Men moge uit de geschiedenisboe- ?n zo zijn eigen gedachten hebben over de op- en ondergang van het Romeinse rijk, zeker is dat de visie DE REGENJAS met cachet KLAAISjSENS in deze film niet al te zeer de vlucht naar de vrije verbeeldingskracht heeft genomen en de wereld van Marcus Aurelius (Keizer van 161180) er diens „zoon" Commodus (180192) onder wiens bewind de neergang var het Romeinse Rijk een aanvang nam op verantwoorde wijze uit de doeken is gedaa het ven delen valt. Het ganse verloop van deze niet minder dan ruim drie uur durende, in artistieke kleuren gehouden film, is gevrijwaard (hetgeen overigens de duidelijkheid der handeling wel ten goede komt)ontwikkelt zich een enorme, gespannen climax, Met als biologerend hoogtepunt het opwindende zwaardgevecht tussen Commodus en de door Marcus Aure lius als zijn opvolger aangewezen mi litaire tribuun Livius, die zijn Onverenigbaar inzicht Het gaat hier in wezen om een on verflauwde strijd tussen vrijheid en tirannie. De levensbeschouwing van de filo sofisch en wijs ingestelde Marcus Aurelius (Alec Guinness), In zijn humane opvattingen gesteund door zijn eveneens filosofische Griekse raadgever Timonides (James Mason) en Livius (Stephen Boyd) staat in lijnrechte tegenstelling tot die van zijn zoon Commodus (Christopher Plummer), die eigenlijk zijn zoon niet is, wel echter van Marcus' lichtzin nige vrouw en de gladiator Verulus (Antony Quale). Commodus ziet als enige weg om i eenheid van het Romeinse rijk te bewaren, slechts „geweld". Tomeloos wreed geweld tegen de Barbaren, Perzen en alle andere volkeren, welke door rebellie aan de overheer sing van de Romeinen trachten te lappen. n deze onverenigbare inzichten geeft deze grandioos gemonteerde film, welke ook uitmunt door een dui delijke fotografie, een bijzonder te waarderen indruk. De spanning ervan wordt tevens hoog opgevoerd door massale, rea- listisch-vervaarlijke gevechtsscènes, waarbij men zich afvraagt hoeveel ongelukken er tijdens het opnemen wel gebeurd moeten zijn Deze contrasteren weer sterk en dit is dan een ware verademing met die, waarin de tedere gevoelens tussen Lucilla. om staatkundige rede nen gehuwd met Sohamus, de Koning der Armeniërs (Omar Shariff) en Li vius, zonder melodramatische over drijving, nadrukkelijk zijn vastgelegd. Menselijkheid of heerst en ook nu nog terdege be- En meermalen zijn de gedachten, welke Timonides zoveel honderden jaren geleden in de Senaat uitsprak, in overeenstemming met ja precies gelijk aan die van dr. Martin Luther King. Dit is het wat ons persoonlijk in hoofdzaak heeft gegrepen bij het zien van deze groots opgezette film, welke in dit opzicht naast het visueel bewonderenswaardige of aangrijpen de dat zij schenkt en waarin dit maal de loutere kitsch gelukkig zoveel mogelijk op de achtergrond gedron gen is, toch ook tot nadenken kan stemmen. Alleen reeds hierom zal het de moeite waard zijn van de in deze film uitgebeelde boeiende gebeurtenissen met haar diepe achtergrond, kennis te gaan nemen. SOPHIA LOREN DE NACHT VAN DE KOUWE NEUZEN CAMERA Walt Disney's grote tekenfilm „De nacht van de kouwe neuzen" is in het theater aan de Hogewoerd geprolongeerd. Het ver haal gaat over honderdeneen Dal- matische honden die spannende en grappige avonturen beleven, waarbij ook andere dieren belangrijke rol len spelen. Vooral voor kinderen kos telijk amusement. Nogmaals „Dr Vreemdelust" STUDIO „Dr. Vreemdelust". de actuele film over de dreigende atoom bomsituatie, waarin Peter Sellers op fascinerende wijze een drievoudige rol speelt, blijft nog altijd veler aan dacht trekken. Het is een geluk, dat de hoogste autoriteiten waakzaam huivpn p" dp* nige vergissing een toestand, als in deze afgeschilderd, mogelijk zou kun nen zijn. Niettemin: een gewaar schuwd man telt voor twee. En daar om is het goed, met gebeurtenissen als deze geconfronteerd te worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim.iniminiTniiimmniniiiiiiiiiiiiiiiiTi Het zwaavdgevecht tussen Commodus en Livius. geweld De film eindigt met een meeslepen de indruk te geven van de chaotische verwarring waaraan het Romeinse Rijk, dat door de handelingen van Commodus, die per sé alles anders wilde doen dan zijn vader, ten prooi is gevallen, met als noodlottig gevolg de latere totale ondergang. In zeker opzicht is deze film ook actueel, wan neer men bijv. denkt aan de proble men, welke het huidige rassenvraag- stukt stelt. „Menselijkheid of geweld"; dat ls de grote en kwellende vraag, welke de wereld door de eeuwen heeft be- Advertentle Het gebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg geschenk van Willem van Oranje aan Leiden voor het dappere gedrag tijdens een be legering behoort tot de mooi- ste van Leiden. Het oude ge bouw met zijn fraaie toren het hart van de Academie heeft deel uitgemaakt van het klooster van de zusters van St.-Domini- cus, dat in 1477 gesticht werd. Na de hervorming werd het ge bouw de zetel van de Universi teit en dat is waarschijnlijk de oorzaak, dat het in de oude toe stand beward bleef en niet ver nield werd. (Foto LD./Holvast) kenners kopen films „Irma la Douee" 18de week TRIANON „Irma la Douce" heeft ook in Leiden een bijzonder lange adem. Dit pikante blijspel, met in de hoofdrollen Shirley MacLaine en Jack Lemmon, gaat zijn achttien de week in. Sinds de oorlog en ver moedelijk ook daarvoor heeft nog nimmer een film zo lang in de Sleu telstad op 'het programma geprijkt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Groenlngen; Suzanne, dr Duijn; Rudy, zn van J. van Rijswijk en T. Stookër; Allda Gerarda, dr van G. de Roode en J. Hartevelt; Abraham Chrlstiaan, zn van C. J. Brouwer en J. Haasnoot; Hillegonda Bathllda, dr van H. van Bemmel en B. W. P. Barnhoorn; Geertrulda Maria, Blesbroek en D. H. van Gog; J. H. Rol bers en T. Kloos; J. van Leeuwen I H. A. van Leeuwen; A. C. VerheiJ M. F. E. Kessels; M. van der Boon e j H, J. Davids, 26 jr. Verleiding was te groot.... zijn zich geldelijk te verrijken, zij vond de gouden ketting die zij aantrof in een slaapkamer van het gezin in Wassenaar waar ze werkte zo mooi, dat ze door de verleiding bezweek en de ketting stal. Daarvoor had ze zich voor de Haagse politierechter te verantwoor den. Omdat ze nu de betrekking van werkster er aan had gegeven, wilde de officier volstaan met een geldboete van f 75,- waartoe de rech ter veroordeelde. Inspectie VHMO in Leiden ling getroffen. Met ingang septepiber wordt ons land namelijk in zes inspecties verdeeld, die weer zijn onderverdeeld in inspectie ray ons. Tot inspecteur voor inspectie rayon II-A van de derde inspectie (Zuid-Holland) is benoemd mej. drs. H. van der Vliet, met als stand plaats Leiden. BEATLES-FILM: muziek is goed, film zelf niet REX Over A hard day's night de eerste (en enige?) film van The Beatles, kunnen wij kort zijn: de muziek is hijzonder plezierig, maar het filmpje zelf is zeer matig. Het produkt draagt alle sporen van haastwerk. Het verhaaltje rammelt de verfilming is artistiek soms ge raffineerd, maar technisch nogal gebrekkig en de montage af en toe verwarrend. De makers van de film, hebben kennelijk getwijfeld aan de bestendigheid van de populariteit van The Beatles. De film gaat over 36 geromantiseerde uren uit het le ven van The Beatles, die we leren kennen als vier bijdehante knapen met een geheel eigen charme, geba seerd op een flinke dosis cynisme en zelfspot. Overigens zullen de meeste fans de filmbeelden wel op de koop toe nemen bij het horen van maar liefst elf Beatle-songs. Advertentie OVERGORDIJNSTOFFEN Keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTR. 7—7A - LEIDEN TELEFOON 24610 MIDZA Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Zeve Groot te Ferwerd. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Enschede-Noord „Kom niet aan mijn dochter" Tikje zoetig LUXOR „Kom niet aan mijn dochter" met in de hoofdrol nie mand minder dan de befaamde Heina Rühmann is een wat zoetige film in een genre, dat de Duitsers als geen ander beheersen. Heinz Rühmann geeft in deze rol prent gestalte aan een tandarts, wiens vrouw vele Jaren geleden is overleden en die nu al zijn zorg en terderheid besteedt aan de opvoeding van zijn knappe dochter. Dat gaat voortreffelijk tot het onafwendbare ogenblik komt, dat er een jonge man in haar leven verschijnt met drasti sche huwelijksplannen. Dan blijkt de goede, begrijpende vader Ineens een heerszuchtige, egoïstische figuur, die geen afstand van zijn dochter wil doen. De vader strijdt, zoals alle va ders in soortgelijke omstandigheden, een verloren strijd. Het behoeft nau welijks gezegd te worden, dat alles tenslotte toch nog goed komt. De film is zeker' niet gespeend van hu mor het onderwerp is heel wat luchthartiger behandeld dan de lood zware inhoud doet vermoeden maar de wat al te nauwe vader dochter binding wordt soms al te fondanterig uitgebeeld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3