DAGBLAD Ë.M.S. KRAP BIJ KAS Felle brand teistert „Musica" in Katwijk f 9950.- Reorganisatie moet verruiming brengen Nog dit jaar twee Mariners naar Mars WEER TURKSE VLIEGTUIGEN BOVEN CYPRUS LANCIA KLASSE AUTO MAREL PAPEGAAIENSHOW S alles Vlieland gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 No. 31344 ürecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 STIJGING RENTEVOET SPEELT ZWOLSMAN PARTEN (Van onze Haagse correspondent) Het fcSsai onrustig rond en in de E.M.S. De vrees dat er on* janks de voortdurende ontkenningen tóch liquiditeitsmoeilijk- eden zijn, heeft ook het hogere personeel van het concern be- angen. De directie van E.M.S. Continental heeft zich gisteren ieraden over de reorganisatie, die de heer Zwolsman op touw eeft gezet en die voornamelijk een strakke centralisatie van de nanciering inhoudt, naast het afstoten van minder rendabele rojecten. Eén van de oorzaken voor de, aar verluidt, minder rooskleu- ge positie van de E.M.S. is de lijging van de rentevoet sedert orig jaar, met ruim één procent. )e berekening van de woning- juwfinanciering moest daar- !oor geheel worden herzien. Consequenties De E.M.S. had zich voorgenomen 1964 zesduizend woningen op te ekken. Aangenomen dat de kosten tr woning voor een ondernemer Is de E.M.S. ongeveer f 15.000 zijn, het duidelijk dat een rente erhoging van één procent op een otaal bedrag van ongeveer 90 mil- gulden tot grote consequenties leiden. Teneinde de financiële mogelijk- ifden te verruimen is Zwolsman nu iet zijn reorganisatieplannen geko- Voor de dochterondernemingen >t nu toe een eigen financieel eleid voerden, komt dit neer op de erplichting al hun gelden inkom- i, tegoeden, enz.) over te maken het hoofdkantoor. Deze maatr il zou slechts een tijdelijk ka- frakter hebben, omdat volgens Zwols- mans verwachtingen de geldmarkt I spoedig weer wat minder krapte zal ■vertonen. Maar het is wel duidelijk dat Zwolsman thans zijn financiële I middelen harder nodig heeft, dan I hij doet voorkomen. Achterstand In Den Haag kan men voorts ver- emen dat de E.M.S. een achter stand van maanden heeft bij het af dragen van loonbelastinggelden aan het Rijk. Binnen enkele weken zou de E.M.S. in dit opzicht aan haar ïerplichtingen tot een bedrag van rond vier ton moeten voldoen. „Ad- tijfcinistratieve achterstand" noemt bovendien de E.M.S. het verschijn sel, dat een aantal leveranciers niet ep tjjd is betaald. Is van de heer Zwolsman wel fezegd, dat hij met eigen vermogen of met concerngelden de koers van j de E.M.S.-aandelen zou hebben ge steund. Sommigen denken dat hij nu de gelden uit de verkoop van reeks panden daarvoor wil ge bruiken. Onze informaties maken dat niet waarschijnlijk. Maar zelfs sis hij het wel zou doen, zou de financiële structuur van het con- :r niet door worden aangetast, Kant de intrinsieke waarde van de aandelen volgens de balans is bijna 400 procent. Ver boven de huidige boers dus. Zwolsman heeft boven- dien de onroerende goederen uit het bezit van de E.M.S. steeds boven de balamswaarde van de hand kunnen doen. Gering Op de balans zijn de liquide mid- ilen op het ogenblik gering en het probleem om voldoende contant geld Ier beschikking te hebben, kan dus meespelen in de verkoop van een untal panden. Uit de balans blijkt ook, dat er voor de financiering van nieuwbouw en andere ondernemin- |en met eigen vermogen, moet wor den verkocht of op andere wijze leid moet worden vrijgemaaktr. Hypothecair kan Zwolsman vol- ens zijn eigen verklaring steeds loldoende aantrekken. Zijn hypo theekbank heeft daartoe gelden be schikbaar en de grondbriefbank die ins tot het concern behoort, ■oor tweederde van het voor WEERBERICHT RUSTIG WEER Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: nu en dan opkla- ;n en droog weer. Zwakke wind. hogere temperaturen. 11.15 uur). 22 AUGUSTUS Zon op: 05.35; onder: 19.50; Maan op: 20.03; onder: 04.10. Hoogwater in Katwijk: 2.50 en 15.14; laagwater: 10.55 en 23.14. STRAND VERWACHTING Ook morgen nog droog en vrij innig met een zwakke tot matige ind tussen zuidoost en zuidwest. In de middag ongeveer 20 graden, emiperatuur zeewater 18 graden. Vooruitzichten: een depressie ten noordwesten van Schotland komt dichterbij waardoor zondag de wind {fat sterker wordt en de kans op buien toeneemt. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) j Zivolsman doet zelf publiciteit ellen door het aantrekk uit Duitsland en Ameril Nog een Ruteck's De E.M.S. heeft ook het tweede Ruteck's-bedrijf in Utrecht verkocht. Het gaat om een automatiek cafe taria aan de Lcidseweg. Koper in de N.V. Verenigde bedrijven Bredero in Utrecht, die het pand nodig heeft voor de verwezenlijking van het plan „Hoog Catharjjne". Vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties in de hore- cabedrijfstak en de raad van bestuur van de E.M.S. hebben gisteren mee gedeeld, dat er geen sprake van is, dat de exploitatie in alle huidige Ruteck's-filialen wordt stopgezet. Als een exploitatie niet wordt geconti nueerd en er moet personeel worden ontslagen, dan wordt met de werk nemersorganisaties overlegd, over de te treffen maatregelen. Deze organi saties en de raad van bestuur van de E.M.S. vinden het logisch, dat de E.M.S. ten minste de wettelijke en contractuele verplichtingen zal na komen. steeds aanzwellende stroom van berichten over het concern van de afgelopen weken. Alleen de heer R. Zwolsman zelf zal in- 5 formaties geven aan vertegen- woordigers van publiciteitsor- J ganen. van 1964 verstrekt. De opbrengst van verkoop van onroerende goede ren en de winst op werken bedroeg f 10.816.000 De exploitatie onroeren de goederen liet een voordelig saldo zien van f 4.188.000 en de exploi tatie horecabedrijven een nadelig saldo van f 2.243.000. De gezamen lijke baten waren f 13.134.000. De lasten bedroegen f 6.063.000. zodat f 7.071.000 resteerde. Voor vennoot schapsbelasting werd f 2.503.000 voorzien. Het saldo winst bedroeg f 4.568.000. In een toelichting op het over zicht der resultaten, deelt de E.M.S. mee, dat in het resultaat van de verkoop van onroerende goederen en winst op werken, de winst wegens verkoop is behaald met een omzet van f 40 miljoen. Tegenover deze verkopen staan in het eerste half jaar 1964 investeringen wegens aan kopen van onroerend goed tot een totaal van f 21 miljoen en wegens de bouw van projecten van f 28 miljoen. (De cijfers zijn nog niet gecontroleerd door de accountants). Lange weg van negen maanden In Amerika zullen nog dit jaar twee Mariner-ruimtevoertuigen naar Mars worden gelanceerd. De lanceringen zullen enkele we ken na elkaar plaats hebben, in een gunstige periode, die zich slechts eemaal in de 25 maanden voordoet. De Mariners zullen negen maan den nodig hebben om de 560 miloen km lange weg tussen de banen van de aarde en Mars af te leggen. Tij dens de vlucht zullen zij gegevens melden over straling, magnetische velden en micrometeorieten in de ruimte. Als zij Mars passeren zullen zij televisiebeelden van deze planeet naar de aarde zenden, alsmede ge gevens over de atmosfeer van Mars. Ook hoopt men gegevens te verkrij gen over de achterkant van Mars. De t.v.-opnamen zullen worden geregis treerd op een afstand van 24.000 km. Na het passeren van Mars zullen de Mariners in een baan om de zon komen. In november 1962 heeft de Sowjet- Unie een ruimtevoertuig naar Mars gezonden, doch het contact ging na vijf maanden verloren. Het ziet er naar uit, dat het ge< lukt is de nieuwe Amerikaanse com' municatie-satelliet Syncom-3 uit haar jo-jo-baan te halen en een cirkel vormige baan om de aarde te geven, iets wat nog nooit eerder was gepro beerd. Gisteravond om 6 uur Neder landse tijd werd door middel van een radiosein vanaf de aarde een raket aan boord van de satelliet in werking gesteld, toen de Syncom-3 boven Su matra was tijdens de derde ellipti sche omwenteling. Deze raket was 19.6 seconden in actie. Twee jets aan boord van de satelliet krijgen nu tot taak de satelliet langzaam naar het oosten te stuken. Over een dag of tien moet dan de gewenste definitieve positie worden bereikt boven het knooppunt van de datumgrens en d< evenaar. De satelliet moet daar blij' ven „hangen", m.a.w. gelijk met de aarde meedraaien, op een hoogte ruim 35.000 kilometer. Restaurant in as gelegd (Van redacteuren) Het restaurant van het Kat- wijkse gebouw „Musica" aan het Emmaplein is vannacht to taal uitgebrand. Ook de bio scoop naast het restaurant liep ernstige schade op. De brand werd bestreden door de brand weren van Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Precies één uur na de melding was de brandweer de brand meester. De omvang van de schade was van morgen nog niet bekend. De po litie en de brandweer stellen een onderzoek in naar de oorzaak. Omstreeks half twee vannacht werd de brand ontdekt door een voorbijganger, de heer De Heü. Deze waarschuwde de politie en de brand weer. Zes minuten na de melding was de eersi 2 brandweerwagen ter plaatse. Aanvankelijk liet de brand zich niet zo ernstig aanzien, maar het vuur greep zeer snel om zich heen. Spoedig sloegen de vlammen aan alle kanten uit het restaurant. Onder leiding van de waarnemend brandweercommandant, de heer A. Parlevliet, werd het vuur bestreden met vijf stralon. De heer Parlevliet zei: „De brand was gemakkelijk te benaderen. We plaatsten een motorspuit aan het Emmaplein en een andere in de Voorstraat. Hierdoor konden we het vuur van twee kanten bestrijden en om half drie kon het sein „brand meester" worden gegeven. Tot vier zijn we bezig geweest met na- Slechts een troosteloze puin hoop bleef over van het fraaie restaurant in het Katwijkse ge bouw Musica (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) Grote ravage De ravage is groot. Het restaurant en de foyer zijn volkomen uitgebrand. In de bioscoop is grote schade aan gericht. Nagenoeg alle stoelen zijn beschadigd en ook het plafond werd door de Vlammen vernield. De gehele inventaris van de bar, ie foyer en het restaurant is verloren gegaan. De keukens zijn gespaard gebleven, even als de projectiecabine in de bioscoop. Ook enkele huizen in de buurt van „Musica" liepen schade op. Er spron gen een aantal ruiten en van een bar in de Freek van Rconstraat werd de verf zwartgeblakerd Opnieuw zijn „buitenlandse" vliegtuigen boven Cyprus gesig naleerd. Volgens de Cyprische regering vlogen gistermiddag om vijf uur pi. tijd twee Turkse vliegtuigen boven Mansoera en Kokina, in het noordwesten van het eiland. De NV hebben be vestigd dat daar inderdaad twee toestellen zijn waargenomen, maar dat hun identiteit niet kon worden vastgesteld. Het is ruim een week de Veiligheidsraad per resolutie de wens had geuit dat Turkijë zijn vluchten boven Cyprus zou staken. Sindsdien had men dan ook geen Turkse toestellen meer boven het eiland gezien. Gisteren is het tot een vuurge vecht gekomen tussen het Turks-Cy prische dorp Stravokon en het Griek- Cyprische dorp Kholetria, nabij Kti- ma. Zweedse VN-militairen slaagden er in een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Inmiddels zijn in Nicosia moei lijkheden gerezen tussen de VN en Turks-Cyprioten. De VN hebben na melijk Turks-Cyprische stellingen nabij de „groene zone" ontmanteld, die zjj provocerend achtten voor de Grieks-Cyprioten. De Turks-Cyprio ten hebben voorts geklaagd, dat de economische blokkade van de Turkse wijk in Nicosia nog steeds niet opgeheven. Opstandelingen in Boekavoe teruggeslag en De opstandelingen In Boekavoe zijn door de regeringstroepen terug geslagen, zo heeft Radio-Leopoldstad gemeld. De gevechten in en rond de stad zijn afgelopen. De rebellen zou den zeer zware verliezen hebben ge leden. Boekavoe is de hoofdstad van de Kongolese provincie Kivoe. Aanvankelijk hadden de opstande lingen, die worden geholpen door le den van de Watoetsi -stam, zich na hevige gevechten meester gemaakt van de helft van de stad en de rege ringstroepen in de Europese wijk te ruggedrongen. Nadat een Ameri kaans transportvliegtuig versterkin gen had overgevlogen en de com mandant van de belegerde stad troe pen had laten aanrukken uit de Roezzi-vlakte, ten zuiden van Boeka voe. slaagde men erin de rebellen de stad uit te jagen. De Amerikaanse ambassade ln Leopoldstad deelde mee, dat twee Amerikaanse kolonels, die als waar nemers naar Kongo waren gezonden, en een Amerikaanse vice-consul die als tolk voor hen fungeerde, worden vermist. In Leopoldstad is officieel meege deeld, dat de regering van Kongo- Leopoldstad het geschil met Kongo- Brazzaville en Boeroendi aan de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft voorgelegd. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties is van deze stap in kennis gesteld. De Griekse minister van Defensie, Garoephalias, is gisteravond in Ni cosia aangekomen. Zoals bekend is Griekenland er sterk tegen gekant, dat Makarios naar Russische hulp dingt. Mogelijk heeft Garoephalias de opdracht Makarios duidelijk te maken dat Russische hulp niet nodig is, omdat Griekenland bereid is al les te doen om Cyprus te helpen. Admiraal James Russel, bevelheb ber van de zuidelijke sector van de NAVO, heeft gistermorgen een blik sembezoek aan Athene gebracht om, naar men aanneemt, de Griekse mi nister van Defensie te vragen, de Griekse officieren van het algemeen hoofdkwartier van de zuidoostelijke sector die door hun regering zijn teruggeroepen naar de Turkse stad Izmir te laten terugkeren. Ga roephalias deelde later op de ochtend mee, dat de betrokken officieren pas op hun NAVO-post zullen terug keren wanneer de kwestie-Cyprus ge heel en al uit de wereld is geholpen. Geldgebrek Oe Thant heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat het VN- leger misschien van Cyprus zal moe ten worden teruggetrokken als er niet meer geld voor het onderhoud ervan binnenkomt. Voor de periode van een half jaar die op 26 september eindigt, zijn de kosten begroot op 12.730.000 dollar. Daaraan ontbreekt nog tweemil joen dollar. Het beschikbare geld is bijeengekomen uit vrijwillige bij dragen van diverse landen, waar onder ook landen die geen lid van de VN zijn. Als er in de onmiddel lijke toekomst geen geld binnen komt, kan het onvermijdelijk zijn dat het leger wordt terruggetrokken, misschien zelfs voor 26 september, aldus Oe Thant. Ook voor u 'n reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR De Deense prinses Benedikte waagde zich op glad ijs tijdens 'haar reis door Groenland. Zij landde op een vliegveld op 15 km van Angmagssalik, dat ook nu, midden in de zomereen spiegelgladde ijsvlakte was. KOLEN 45 CENT DUURDER (Van Haagse correspondent) De kolen worden per 1 september gemiddeld 45 cent per mud duurder. Op die datum gaan namelijk de win- terpryzen gelden, die 40 a 50 cent boven de huidige zomerprjjzen liggen. De nieuwe winterprijs is circa 15 cent hoger, dan die van het vorig jaar, omdat toen onder meer de vracht tariefverhogingen nog niet werden doorberekend. Advertentie in onze grote etalage. Zoekt U een gezellig huisdier zon der de rompslomp van hond-uitlaten of poezen met 2 gezinsuitbreidingen Nieuwe Rijn 50, tel. 2 08 24 (01710). i1 Uit het Leidsch Dagblad van 22 Aug. 1864: Maandagavond ten 6 uur bij gunstig weder op het 1 plantsoen, zal door het mu- ziekkorps der stedel.schutterij 'i eenige muziekstukken worden uitgevoerd, zijnde tevens de laatste uitvoering in dit sei- 1 Uit New York schrijft men, dat de belasting op de lucifers zoo hoog wordt, dat velen weldra opnieuw de toe- vlugt tot vuurslag en tondel 'i zullen nemen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1