Prachtig spel van Laver okio-gangers rayon LEIDEN! TENNISPROFS AAN DE SLAG NEDERLAGEN VOOR OP, DE NOORDWIJKSE BANEN HOAD EN OLMEDO [artin Poglajen Mirak kuitbeen Opnieuw triomf voor Karstens KRANTENBEZORGERS Holland klopt Friezen in de eigen wateren Piet van der Touw weerstaat Sercu Olympisch Vuur ontstoken Sterke ruiters naar Rotterdam Bericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 augustus 1964 Vierde blad no. 31344 Nederlandse Olympische Judo- 3 Ni' DEBI stac is gisteren uit Beauvallon per i Nederland teruggekeerd. Zeven gemutste leden van de judo lloeg, die onder leiding staat iriemanschap Jaap Nauwelaerts UGé Koning en Pim Smit, heb- intig dagen in Zuid-Frankryk d en hard getraind om in Tokio in uiterste lichame- >n mentale conditie op de mat morgen om vijf uur gingen a Geesink, de gebroeders Jan en 1 Snijders, Joop Gouweleeuw, Ruska, Martin Poglajen en lie Schafer, de bergen in om te i, klimmen en met booms tam- awerken. Na dit hartige hapje [sarbeid waarvoor een zich niet zo hebben be- in te schamen werd de in- ilve tge mens versterkt, in 4 was judo en nog eens judo wat Sneljok sloeg van half zeven tot f uur in de morgen, afgewisseld dreseen zwempartij stroomopwaarts i snel stromende rivier. 9) -waren in het trainingskamp 1 partners als Fransen en Duit- de bekende Engelsman George de Japanners Okuni en Fu- waarmee in de avonduren ran- ;rd gemaakt. brak de jonge Martin Pog- tydens een van zijn gevechten ltbeen, maar de volgende mor- ig hij op de rug van Anton van de andere jon de bergen in. De sfeer judoploeg is uitstekend en An- ;ink, de grootste kanshebber [Nederlandse ploeg is evenals in uitstekende con- [Zijn mentale instelling voor de strijd die hem in Tokio wacht, eert het gehele gezelschap, judoploeg zal tot begin septem- ptrusten om vervolgens in de i Overveen weer met frisse laan het werk te gaan. i het sportpark Ookmeer in irdam zal de wethouder voor de hoofdstad, dr. P. ►ets, zaterdag 22 augustus het straatvoetbaltoernooi 1964 Aan het toernooi doen 32 elf- j uit 17 plaatsen mee. [Ter gelegenheid van het 60-jarig i de K.NM.V. is ons land •ganisatie toegewezen van de i des Nations 1964. Deze team- ij d zal op 30 augustus a.s. in elo plaatsvinden. Voor deze race bidt voor 250 cc motorcross-ma- j hebben tien landenteams in- reven. In totaal vermeldt het i 48 rijders. Rockhampton Rochet" Rod Laver heeft gisteren op een door een vriendelijk zonnetje beschenen baneneomplex van het Noordwijkse Ca sino getoonddat hij de triomf, vorig jaar op zo'n grootse wijze behaald, gaarne wil prolongeren. Hij versloeg de donkere Peruviaan Alex Olmedo, die toch waarlijk behoorlijk tennis speelde, met 6-2, 6-3. Een overtuigende zege behaalde ook Gimeno, die zijn plaatsing boven Lew Hoad waar maakte door de breedgeschouderde Australiër geen schim althans in deze partij van de eens zo machtige Wimbledon kam pioen 1956 en 1957 met liefst 6-2, 6-0 naar een kansloze nederlaag te- spélen. En dan was er tenslotte de hernieuwde kennismaking met Gonzales. De grote Pancho kwam met Olmedo uit tegen Hoad-Rosewald. Weliswaar verloren hij en zijn partner met 5-7 1,-6 en al reikte hij niet nog niet tot de top van zijn kunnen, teleurgesteld heeft hij zeker niet. sprintende Australiër waren te veel voor de Peruviaan. Wonderlijk sterke momenten had Laver. In de herinne- „Wat moet ik daar nu toch tegen ring bleven zijn achtste game in de doen!" scheen Olmedo zich in zijn eerste set en de tweede game van de enkel tegen Laver voortdurend af te tweede set. Bij 52, 3030 joeg Laver vragen. Dit tweetal ontmoette elkaar de bal na een scherp naar de zijlijn ook in de Wimbledonfinale van 1959 geplaatste volley van Olmedo, die het en toen won de Amerikaanse Peruvi- Pun't al telde, in een razendsnel aan zoals hy wilde: 6—3, 64, 6—3. spurtje met een flitsende topspin- Nu ging het aanzienlijk anders. forehand langs de totaal verblufte Afwisselend vertraagde TEMPO EN RITME niets Almede zijn slagen, kon het tempo en ritme ontregelen. Natuurlijk had Olmedo ook faaie passings en volleys, maar de flitsende backhands, de verrassen de links forehand-kogels en niet te vergeten de prachtig gecamoufleerde dorpshots van de snel over het gravel op twee meter van het net - iLa2fr ^°cb n°g overrompeld te worden door enorme volley-uitval van Laver. Minder Zorgt Japan voor biljartsensatie Van veel minder kwaliteit was de and-ere enkel tussen Hoad en Gime no. Zo slecht als Hoad gisteren speel de zullen slechts weinigen hem ooit hebben gezien. Het was onvoorstel baar dat deze trage, slecht- anticipe rende Australische reus een paar weken geleden op het Wembley-toer- nooi Gonzales een set lang tot figu rant degradeerde. Maar zo is Hoad nu eenmaal. Het ene ogenblik onbe- schiedenis van de biljartsport zullen speelbaar en dan weer derde eklas. zij deelnemen aan wedstrijden om de Gimeno gaf in elk geval rustig en wereldtitel. De wereldprimeur gaat sterk werk te zien. Hij heeft een merkwaardige backhand, die tegen de het boekje in wordt ge slagen, n.l. met nauwelijks gebogen knieën en met een helemaal niet meewerkende linkerarm Enfin het lug bekeken: 62, 60 liegt er Hilversum waar0_ streden zal worden om het wereld- regels kampioenschap driebanden. Het schijnt nu reeds een sensatio neel toernooi te zullen worden. De meew Japanse kampioen Ogata bepaalde was a zijn nationale titel met een algemeen niet gemiddelde over negen partijen van 1.212. zyn particulier moyenne in één party was 2.272. Grote concurrentie de schijnbaar onaantast baar op zyn troon zetelende Belg „Het lukte niet" Ceulemans. Toen wij de Aus»raliër na afloop van de partij vroegen naar het waar om van zyn falen haalde hy mis troostig de schouders op. „Het is nog steeds niet zo met tennis, dat je je prestatie voor 100% kunt baseren op de training die je jezelf hebt opge legd. Als dat zo was dan had ik hier vanmiddag heel wat beter gespeeld. Het lukt of het lukt niet en als het niet lukt dan ziet u wat u van- middag hebt gezien". De Leidenaar Gerben Karstens, in het dubbelspel Hoad—Rosewall die de laatste weken voortreffelyk tegen Gonzalef^-Olmedo was het In vorm is, heeft in België de weg- voornamelijk Hoad die de Zuidameri- wedstryd Ougree-Aywaille-Ougree kaanse formatie de kans bood in de gewonnen. Karstens versloeg in de eerste set een 3—0, en in de tweede eindsprint een groep van achttien set een 42 voorsprong te nemen. Toen Olmedo enkele malen verstek WIELRENNEN die uit de hoofdmacht 1 ontsnapt. liet De tijd van d-e 111 km was 2 uuir 11 minuten en 48 seconden. Naast Karstens startten ook nog enkele andere zyn gekozen in de ploeg wereldkampioenschap. Achter Kar- by smash-kansen (het dub. bel met Gonzales sloot niet zo als vo rig jaar met Mc. Kay) konden de Aussies de achterstand goedmaken en vervolgens door uiterst secuur spel van Rosewall in winst om-buigen. Gonzales gaf tegen het einde van stens finishte de Limburger Turn- het duel nog een staaltje „turnwerk" mens als tweede terwyl Bart Zoet, ten beste. Bij 42 moest hü zijn ser- die kort voor het einde een lekke vice prijsgeven o.a. door een geheide band kreeg, doch weer bij de kop- smashkans te missen. Woedend ko- lopers kwam, als vyfde finishte. gelde Pancho een bal keihard tegen De uitslag luidt: 1. Karstens het gaas, tenminste dat was zyn be- (Ned.) Ill km in 2.11.48; 2. Turn- doeling. De bal suisde er evenwel mers (Ned.); 3. Haeven (Belg.); 4. overheen en een van de toeschou- Spruyt (Belg.); 5. Zoet (Ned.). Iwers kreeg hem in het gezicht. Gon- Advertentie gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden Bur. Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leiden LAATSTE DAG SNEEKWEEK zales smeet zijn racket weg en was met een soepele sprong over de hoge omheining om zijn verontschuldigin- te bieden en zijn slachtoffer zonodig by te staan. Het viel geluk kig allemaal nogal i Mr. F. BONTE. deelnemen aan de Grote Prijs Oostenrijk. De racemanager van Honda, Nakamura, heeft de organi satoren bericht dat de wagen op de Ntirburgring werd beschadigd en niet op tyd kon worden hersteld. Uitstekende prestaties zün ver richt tydens de Roemeense atletiek- kampioenschappen in Boekarest. Chiochina bereikte by het hingstap- springen een afstand van 16.28 me ter. Valeriu Jurca evenaarde met 51,1 sec. op de 400 meter horden het na tionale record. By de dames won Jolanda Balas het hoogspringen Zy kwam tot 1.90 meter, waarmee zij slechts 1 centimeter onder haar eigen wereldrecord bleef. Mej. Viscopoleanu sprong 6.44 meter ver. ALEX OLMEDO Wat moet ik daar nu toch aan doen". Op de laatste dag van de 29ste Sneekweek waren 't vooral de licht- weerzeilers, die volledig aan hun trekken kwamen. In de morgenuren stond er nog een matige wind, die la ter echter afflauwde om tegen het einde van de middag bijna volledig te verdwynen. De deelnemers in de Vrijheidsklasse, startten driemaal verkeerd en dat had tot gevolg dat In de teamwedstryd tussen de Hol landse en Friese Regenboogzeilers heeft het Sneker-team gisteren de eer gered. Voor de eerste keer lieten de Friezen hun Hollandse collega' tuurlijk niet voldoende eindzege. Alberda was de grote win- diens teamgenoot Rofe- kamp werd op een protest van Bak ker uit de strijd genomen. De eind zege was voor Holland met 88.1 punt tegen Friesland 75.2 pnt. In de FD-klasse hebben de gebroe ders Bellinga voor de hoofdprijs hard moeten vechten. Na de eerste rakken hun grootste concurrent Ulde de Vries al onbereikbaar. Achter Kou- zeilden zij op de derde plaats. In het grote kruisrak van de eerste ron de lukte het Bellinga Kouwen ach ter zich te laten en daardoor met gering verschil de hoofdprys in de wacht te slepen. Bouw van Wyk is het in de 29ste Sneekweek niet gelukt de hoofdprys te behalen. Van wyk. die voor het eerst in de Regenboogklasse zeilt, was wel heel dicht by de eindoverwin ning. Hy kwam gisteren zelfs als eer de finishlijn. Zün grootste rivaal Alberda eindigde echter als tweede en kreeg daarmee de hoofd prys. Zelfs Patrick Sercu kan zich niet alles straffeloos permitte ren. De Nederlandse sprintkam pioen Piet van der Touw maakte de ongelofelijk snelle wereldkampioen gisteravond tij- GROOT VERSCHIL De eerstkomende ln de Vryheids- klasse, C. de Haas uit Rotterdam, behaalde ook de hoofdprys, waarvoor hy noteerde 1-1-1-2-2-1. Een duide- ïyk verschil op al zün concurrenten. In de Finnjollen zagen de weinige toeschouwers Wiegers zyn vierde overwinning behalen. Hy veroverde uiteraard de hoofdprys. Op de twee de plaats kwam Venekamp, die ln het tweede gedeelte van de tweede ronde een duel met Van Eist in zyn voor deel besliste. Uitslagen Teamwedstrijd HollandFriesland in de Regenboogklasse: Friesland 27,1 pnt; Holland 27.-. Totaal 1. Holland 88,1, 2. Friesland 75.2 pnt; 1. Alberda (F) 2. v. d. Vel de (H), 3. Bakker (H), 4. De Vries (F» Flying Dutchman: hoofdprijs: Bellinga Regenboog: hoofdprijs Al berda; vrijheid: hoofdprys De Haas; Valken: hoofdprys Wester; Finnjol len hoofdprijs Wiegers: Pampus: hoofdprijs: Van Asten: Vauriën: hoofdprys J. Schaap: Stern: hoofd prys v. d. Waal; Flying junior: hoofdprys: H. Heineke; solo hoofd prys: Meyer. Het vuur voor de achttiende Olym pische Spelen is gisteren op de aloude rituele wyze met een brandglas in de resten van de antieke Zeus-tem pel in Olympia ontstoken. De vier entwintig jarige Konstantyn, koning der Grieken en winnaar van het Olympische goud, arriveerde samen met rijn zuster, de drieentwintig ja rige kroonprinses Irene (de eerste vrouwelyke voorzitter van het Griek se Olympische Comité) in alle vroeg te in Olympia om de ceremoniële handeling door hun aanwezigheid luister bij te zetten. Na zyn aankomst legde koning Konstantyn een lauwertak op de plaats, die het hart bevat van Pier re baron de Coubertin in het woud van de Internationale Olympische Academie. In estafette-loop wordt de Griek- fakkel langs de voornaamste ste den in de Peleponnesus naar Athene gebracht over een afstand van on geveer 300 km. Zaterdagavond laat zal de laatste estafetteloper de fak kel het marmeren stadion van Athe- binnendragen, waar 68 jaar ge- de eerste Olympische Spelen gehouden. De vlam zal dan het altaar verlichten, dat ln het midden van het Stadion is opgesteld. Koning Konstantyn, omgeven door de leden van de Griekse en Japanse Olympische Comité's ontsteekt daar na de door de Japanners meege brachte Olympische toorts, die ver volgens door een ere-escorte naar de Tieghaven van Athene wordt ge leden GERDA KRAAN JVan één mag i redacteuren) met een bezorgd ge it de prestaties in het sport- Leiden gadeslaan, men kan erover eens zyn dat wy in de itbalgemeenschap niet meer dan ondergeschikte rol spelen, daar it tegenover dat zeker vijf sport en uit deze streek een plaats 'ben gekregen in de Olympische °eg, die straks in Tokio ten stry- trekt tegen het beste van het #le dat de wereld op sportgebied m opbrengen. De mogelijkheid Istaat dat er in de komende weken H een Leidse sportman bykomt. rijf zyn: Gerda Kraan (atletiek), wben Karstens (wielrennnen), ïendert Krol (hockey), Bart Zoet wielrennen) en Jacques de Vink folleybal) z(jn plaatsen en streken in ons ind. welke zich met minder Tokio- tagers tevreden moeten stellen! KRAAN (30), Haags politie- l'nte, maar lid van de Leidse Ba- Ken, heeft stellig een redelyke GERBEN KARSTENS kans op een Olympische medaille, al moet men de verw achtingen niet al te hoog stellen. Zij werd in 1962 Europees kampioene op de 800 m in de Europese recordtyd van 2.02.8, zonder zich nu bepaald leeg te heb ben gelopen. Haar zwaarste con currentes in Tokio zullen zijn: Sin Kim Dan (Noord Korea) met een toptijd van 1.59.1, DL\ie Willis uit Australië (2.01.2)Marise Chamber lain uit Nieuw Zeeland (2.01.4) en wellicht enige Russische atletes. Aan de hand van schema's van haar coach heeft zij zich in alle rust voorbereid zonder zich al te veel van tyden en resultaten aan te trekken. Grote successen GERBEN KARSTEN (22), geboren en getogen Leidenaar. Als op iemand de Engelse uitdrukking „every inch a champion" van toepassing is, dan is het zonder twyfel op Karstens. Hij heeft dit jaar een grote serie successen geboekt, waaronder klas- BART ZOET siekers in binnen- en bulteiJand, een etappe In de Ronde van de Toe komst en een Nederlands kampi oenschap. Hy bezit een sterke eind sprint en zyn wedstrijdinzicht wordt slechts door weinig Neder landse renners geëvenaard. Het maken van show in de sport is hem overigens evenmin vreemd. In de strijd om de wereldtitel heeft hy de laatste jaren een geduchte rol ge speeld, zodat men ook van hem in Tokio wel wat mag verwachten. In de zeer druk bezette Olympische koers speelt Vrouwe Fortuna echter een hoofdrol en het is nog maar de vraag of zij zich aan Karstens' zijde zal scharen. BART ZOET Sassenheim i LEENDERT KROL fataal. Aan de andere kant had hij ook maar zelden het geluk op zijn hand. Vele malen leed hij band- breuk op het beslissende ogenblik. Als tljdrijder was hy vorig jaar de grote uitblinker in de Nederlandse wegploeg op de wereldkampioen schappen. In deze specialiteit heeft de Wielren Unie dan ook een zware taak op de schouders van Zoet ge legd. In de tijdritploeg zal de Sas- senheimer zonder twyfel als motor moeten fungeren. Goede prestaties by de wereldkampioenschappen en by de Olympische Spelen zullen hem vermoedelijk aan het eind van het seizoen doen overgaan naar de ryen der professionals. Nog nerveus 21), woonachtig in 1 samen met Karstens één van onze prominente wegren- i ners. Hij rydt het liefst alleen en dat leidt er wel eens toe dat hy te LEENDERT KROL (24), student in veel kracht verbruikt in eenzame de geologie, lid van de Leidse Mixed ontsnappingspogingen. Als criteri- Hockey Club en rechtsbuiten van umrijder heeft hij dit seizoen grote I het Nederlands elftal, waarvoor hij successen geboekt, doch in grote I totnutoe 31 keer is uitgekomen. Of- klassiekers werden zijn vroegtydige I schoon een routinier is hij voor „krachtexplosies" hem wel eens elke Interland nog hyperneurveus. JACQUES DE VINK De door coach Bromberg verordi neerde straffe leefwijze tot voor kort ongewoon voor onze hockeyers heeft hy zonder morren aan vaard. In het begin kostte het hem wel eens moeite de avond op een glaasje prik door te brengen en voor elf uur in bed te klimmen, maar, zoals hy ons onlangs zei: „Ik ben er nu zo aan gewend, dat ik gewoon niet beter meer wéét". JACQUES DE VINK (22). lid van de Nederlandse volleybalploeg, welke haar reisticket naar Tokio op zo'n zware wyze heeft moeten verdienen. Hoewel niet meer voor een Leidse ploeg uitkomend (DES), is hij toch nog steun en toeverlaat van de hoofdklasser Kangoeroes, waarvoor hij in de laatste fase van de com petitie als coach is opgetreden. In de rechterarm heeft hij een kanons smash, welke bij internationale wedstrijden zelfs door de verwende spelers van het oostblok met enig ontzag werd bekeken. Hij is thans gewapend met een indrukwekken de ringbaard en dat doet het beste voor Tokio verwachten.... dens de Nederland-België wed strijd voor amateurs in het Olympisch Stadion duidelijk dat er ook voor hem grenzen zijn. Sercu, die tevoren „op één been" Ad de Graaff had ge klopt, bleef op kop vertrok ken tegen Van der Touw zelfs na de 200 meter lijn rustig afwachtend boven in de baan rijden. De gespannen Hagenaar profiteer de nauwelyks 150 meter voor de streep dankbaar van deze overmoe digheid, schoof onderlangs en bleef in hoog tempo Sercu tot de streep ruim voor. De tyd over de laatste 200 meter leek uiteraard nergens naar: 13.5 sec. Piet van der Touw besliste daarmee de sprintwedstryd, want zo wel hy als De Graaff klopten de tweede Belgische vertegenwoordiger, Vandenbergh. Hoopgevend was het rijden van de Nederlandse achtervolgingsploeg. die de Belgen met ruim 7 sec. verschil de baas bleef en de 4 km aflegde in de snelle tyd van 4 min. 41 sec. De prestatie krijgt nog meer relief, wan neer men weet dat Tymen Groen ietwat angstig rijdend, steeds onge veer een meter achter zyn voorgan ger reed en dat Cor Schuuring wel iswaar wat meer in vorm bleek, maar toch de indruk gaf beter te kunnen. De beide overigen. Gerard Koel en Theo Nikessen draaiden zonder meer goed en konden het hogere tempo waarvoor Groen by zyn „leiders beurten" zorgde zonder forceren vol gen. Zonder deze schonheidsfoutjes moet het Nederlandse kwartet nog zeker twee drie seconden sneller kunnen, en het zal tegen de achter- volgingsmachines als de Westduitse en Russische ploeg zeker noodzake- ïyk zyn. Gangmaker Bertus de Graaf offer de in de stayerswedstryd een zekere eerste plaats van zyn oppermachtige pupil Jaap Oudkerk op om de Neder landse overwinning veilig te stellen, Hy hield de achter Meuleman rij dende Belg Jean Walschaerts op minder sportieve wyze op. toen deze, met een ronde achterstand, boven- langs wilde komen, hetgeen Meule man vanzelfsprekend danig irriteerde De tussen de beide gangmakers op laaiende woordenstrüd ging zodanig ten koste van het tempo, dat de Belg Audrifet de leiding van Oudkerk kon overnemen. Tevens raakte Wal schaerts zo ver achter dat Romijn en Neesman de derde en vierde plaats konden grijpen. De Graaf had daar mee zyn doel volkomen bereikt.. In het laatste nummer van de avond, de 75 km achter motoren voor profs, vertrok Hennie Marinus ach ter gangmaker Koch van kop. De Ne derlander wist de aanvallen van de Belg Proost gedurende 50 km te weerstaan, maar moest toen het hoofd buigen. Oud-wereldkampioen Guillermo Timoner passeerde onze landgenoot ronde later ook en kort daarna i de Spanjaard de leiding van de Belg over. Timoner won de wedstrijd rotsen te pletter geslagen ot moésten in 58 min en 44.2 sec. Proost werd de wyk nemen naar La Rochelle of tweede en Marinus derde. I naar Sables-d'Olonne. Het internationaal concours hip- pique (CHIO Rotterdam), dat van 2 t/m 6 september in het Kralingse Bos wordt gehouden, krygt een Olympisch tintje door de deelneming van de officiële equipes van Duits land en de Verenigde Staten. Ook het programma staat in het teken van de komende Olympische spelen in Tokio. De landenwedstryd, die ge woonlijk op zondagmiddag wordt ge houden, zal nu reeds op zaterdag middag worden verreden om plaats te maken voor het pre-Olympische springconcours om de Prijs van de Rüzende Zon. Ruiters van veertien nationaliteiten hebben voor dit ze ventiende CHIO ingeschreven. Duits land wordt o.a. vertegenwoordigd door Schockemohle, Schridde en.Win kler, de Verenigde Staten o.a. door Frank Chapot en William Stein - kraus. Bijzonder ingenomen zyn de or ganisatoren met de inschrijving van de Braziliaanse ruiter Nelson Pea- Voor het shownummer zorgen dit jaar de Djiguiten Kozakken, een groep van 19 ruiters, die acrobati sche toeren te paard verrichten. De groep staat onder leiding van Nicolai baron Osteletzky. die in 1920 uit Rus land naar west Europa kwam. Tragische zeilrace Een zeilwedstrijd van Santander naar La Trinite. langs de Franse Atlantische kust. waaraan 49 jach ten deelnamen, heeft als gevolg van het onstuimige weer een tragisch verloop had. Van de 49 deelnemende schepen zyn er maar 38 de haven La Trinite binnengelopen. Men telt vüf doden van wie vier aan boord van de Marie Galante en één boord van de Aloa, waar een dokter door een grondzee werd weg gespoeld. Andere jachten zyn op de

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11