LEIDSCH DAGBLAD HINDER BELASTING: EEN MILJARD GULDEN SPANNING BIJ HARINGVLIET Zo mogelijk in eens per 1 januari 1966 Verkleed als stalknecht? Kongo wijst 25.000 buitenlanders uit ©tiet Qffieuws ^^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 No. 31343 fecteur: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 F i Hnister Witteveen stelt Tweede Kamer voor: (Van onze parlementaire redactie) juijDe grote belastingverlaging, die de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, heeft aangekondigd, is thans bij de l^tyeede Kamer aanhangig gemaakt. Deze verlaging van de loon- j inkomstenbelasting biedt de belastingbetalers een jaarlijks [|f«)rdeel van f 1050 miljoen. Zij bevat de volgende elementen: w«Het belastingtarief wordt aangepast aan de prijsstijgingen, die 10|®ich sinds 1960 hebben voorgedaan. De loonstijgingen, die 1018door deze prijsstijgingen zijn teniet gedaan, zijn als gevolg van ^jde progressiewerking in het belastingtarief verhoudingsgewijs Miwaarder belast. Deze verzwaring wordt thans weggewerkt. prjDe belastingvrije voet (het inkomen, waarover geen belasting -ordt geheven) wordt opgetrokken. cvirDe progressie in het tarief voor de 45. enigszins afgezwakt. MA)mdat verhoudingsgewijs de g'Jistingbetalers met de laagste -jomens het meest van de ver ing zullen profiteren, zal het ital belastingplichtigen met 500.000 afnemen. Is datum van ingang wordt ge ul. 1 jan. 1966. Indien de conjunc- r dit echter noodzakelijk maakt st minister Witteveen te beschik- er een uitwijkmogelijkheid. De ng wordt dan in twee gelijke en gesplitst. De mogelijkheid is t uitgesloten, dat het eerste deel i de verlaging dan reeds op 1 juli khet volgend jaar ingaat. In elk ral zal het uiterlijk 1 januari 1966 zijn verwezenlijkt. Het twee van de verlaging mag dan i 1967 in- sting heeft de regering besloten, onlangs ingevoerde tijdelijke ver ing van de omzetbelasting voor retten en van het bijzonder in- rrecht op benzine blijvend te ma- Ook hiertoe is een wetsontwerp De Tweede Kamer aanhangig ïaakt. Ie gepubliceerde plannen van de ering komen overeen met de ge- ihten, die zijn uiteengezet in de jichte adviesaanvraag, die dit vo- jaar aan de Sociaal Economische ad is gezonden. Er zijn dan ook aanwijzigingen, dat de rege- tegemoetkomt aan het verlan- van een deel van de S.E.R., om aangekondigde verhoging van de ),W. en A.W.W. en de belasting- Haging gelijktijdig in te voeren, de belastingverlaging als com- atie voor de premieverhoging de A.O.W. zou kunnen dienen. in regeringskringen verluidt rdt het wetsontwerp tot verho- de A.O.W. en A.W.W.-uit- 'üigen binnen enkele weken bij de reede Kamer ingediend. RUIMTE regering wil de overheidsuitga- procentueel niet sneller laten emen dan het nationaal inko- Voor de hele kabinetsperiode tekent dit, de loonoperaties van dit orjaar meegerekend, een stijging 25 procent. Als gevolg van de erking van de progressie in de be- itingheffmg, neemt de opbrengst de inkomstenbelasting in deze iriode echter met ruim 33 procent is ruim acht procent „te el". In geld uitgedrukt is dat bijna m miljard gulden. De bewindslieden achten de nood- ,„i verlaging van de loon- en komstenbelasting dermate klem end, dat het naar hun mening be- deze tijdelijke belastingmaat- ;elen blijvend te maken. Dit be- lent een extra ruimte van f 13 ljoen, zodat in totaal f 1125 mil- beschikbaar is. Overigens wordt niet dit hele be ug voor verlaging van de loon- en komstenbelasting gebruikt. Voor extra-bijdrage aan de woning- wordt f25 miljoen uitgetrok- WEERBERICHT IETS WARMER ina overal da-oog. Zwakke tot ma- overwegend westelijke wind. hogere temperaturen overdag. STRANDVERWACHTING van hoge druk brengt een lelie verbetering. Morgen droog en innig met een tot zwak afnemende meer zuidelijke wind. Tempera- 'Urstijging, in de middag ongeveer graden, zeewater 17 graden. [Vooruitzichten: Nog niet geheel wel belangrijk aange- Iuuru SS: 21 AUGUSTUS Zon op: 05.33 uur; onder: 19.52 u. Maan op: 19.36 u.; onder: 03.02 u. 'Hoogwater in Katwijk: 2.13 uur jen 14.37 uur. iLaagwater: 10.15 uur en 22.33 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's niddengroepen wordt ken, voor enkele andere belastingver lagingen f 50 miljoen (waarvan f 45 miljoen reeds is verwerkt in de bij de Eerste Kamer aanhangige ont werpen tot wijziging van het belas tingsysteem). VERDELING De resterende f 1050 miljoen is als volgt verdeeld: 1. Het belastingtarief wordt aan- in 1960, zijn de prijzen met ongeveer 17 procent gestegen. De evenredige stijging van de lonen is echter als gevolg van de progres siewerking verhoudingsgewijs zwaar der belast. Deze zwaardere belasting wordt thans weggewerkt. Hiermee is 650 miljoen gemoeid. 2. De belastingvrije voet wordt extra verhoogd, zodat, wat die laagste inkomensgroep betreft, geen belasting meer wordt geheven over bedragen, die liggen beneden hetgeen men als een sociaal minimum zou kunnen beschouwen. Zo zal voor echtparen zonder kinderen de belas tingheffing bij f3.600 beginnen (thans f2.700) en voor ongehuwden bij f2.610 (thans f 1.950). Hiermee is rond f300 miljoen gemoeid. Overi gens hebben niet alleen de lagere inkomens van deze voetverhoging profijt. Om de progressie niet stijler te maken, profiteren ook de overige inkomens ervan, doch dit neemt re latief in betekenis af naarmate het inkomen stijgt. De resterende f 100 miljoen is i de progressie in het eerste deel van het belastingtarief. Deze maatregel leidt tot een extra verlaging voor de middengroepen. Zij vangt aan beneden een inkomen van ongeveer f 10.000, neemt daarna vrij snel toe, tot procentueel het grootst bij een inkomen van onge veer f24.000, maar verliest daarna geleidelijk aan betekenis. ONGEHUWDEN Wat betreft de ongehuwden heb ben de bewindslieden bij de verwe zenlijking van de derde maatregel, de afzwakking van de progressie, bewust een gunstige methode ge volgd. Voor de gehuwden met kinde- Er dreigt ruzie over de verdeling van beloning (Van onze correspondent in Londen) Er dreigt ruzie over de verdeling van de beloning die vorig jaar voor de opheldering van de grote trein- roof in Engeland werd uitgeloofd. De 69-jarige mevrouw Ethel Clark gaf gisteren haar advocaten opdracht, desnoods in een proces de 100.000 gulden op te eisen, die de Engelse PTT had uitgeloofd en waarop ook de landarbeider John Maris recht meent te hebben. Enkele uren later hoorde zij, dat zij in elk geval 140.000 gulden zou krijgen voor haar hulp aan de po litie. Mevrouw Clark is de weduwe van een politieman. Zij leeft van een pensioentje van 135 gulden in de maand. Nu een jaar geleden, op 14 augustus, belde zij de politie van Bournemouth op met de tip, dat twee mannen haar hadden gevraagd of zij een garage te huur had. Het waren twee leden van de bende van de grote treinroof. Zij hadden 1.4 miljoen gulden in hun bezit toen zij door de politie gearresteerd wer den, en het geld dat mevrouw Clark zou krijgen is het tiende deel van de toen teruggevonden som. Maar de vrouw, die daarvan een bungalowtje en een hond wil kopen („om me gezelschap te houden"), wil ook de 100.000 gulden van de En gelse PTT, die uitgeloofd waren voor degene, die het eerst inlichtingen zou geven die tot de arrestatie van de bende zouden leiden. Maar land arbeider John Maris vertelde de po litie al op 12 augustus over de een zame Leathersdale Farm, die later de schuilplaats van de bende bleek te zijn. En zoals de zaken op het ogen blik er voor staan, maakt Maris wel de beste kans op het geld. Hij heeft trouwens al 100.000 gulden gekre gen van de Midlandbank. Zijn toe als extra maatregel gebruikt, voor de komst lijkt dus wel verzekerd." Het loonbelastingtarief voor de de werkende gehuwde vrouw, dat nu 15 procent is, wordt in het kader van de tariefsverlaging teruggebracht tot 12,5 procent. Dit tarief wordt, zoals bekend, toegepast, nadat het loon van de werkende gehuwde vrouw is verminderd met het in feite vrijge stelde bedrag, te weten f 50 per maand, f 11.50 per week of f2 per dag. Voor de groep van bejaarden en invaliden is de bijzondere aftrek van f 702,- verhoogd met eveneens onge veer 17 procent (de stijging 'van het nominale inkomen) en gebracht op f 832,-. De inkomens waarbij het maximale marginale tarief van 70.5 procent wordt bereikt, zijn mede ver hoogd met ongeveer 17 procent. De grens wordt voor tariefgroep II (ge huwden zonder kinderen) f 165.000 (thans f 140.000) en voor tariefgroep I (ongehuwden) f 140.000 (thans ruim f 120.000X Raadsels rond (Van onze correspondent in Londen) De Engelse politie onderzoekt op het ogenblik informaties uit de onder wereld, volgens welke de trein rover Charles Wilson vorige week verkleed als stalknecht uit de ge vangenis ontsnapte. Met twee volbloeds in een paardenbox zou hjj naar de westkust van Enge land zijn gereisd en vandaar zijn overgestoken naar Ierland. Een Scotland Yard-dietectieve zei gis teravond: „Als dit waar is, dan was het inderdaad het plan van een meester. Wie zou iets achter een auto met een paardenbox zoe ken die 's morgens vroeg rustig over een Engels landweggetje rijdt? En wie zou in de stalknecht die de paarden verzorgt, een treinrover herkennen?" Volgens dezelfde ondenvereldtip zou Wilson in Ierland sainen zijn ge- i Raadsels rond t ontsnapping i i treinrover t j komen met de man die de ont snapping heeft beraamd. De politie kent de identiteit van deze man, die tweemiljoen gulden zou hebben gekregen voor het karwei. Ierland zou een uitstekende schuil plaats voor Wilson zijn, omdat dit land niet over een goed uitleve ringsverdrag met Engeland be schikt. Inspecteur van politie Gerald Baum- ber uit Birmingham, die van d< minister van Binnenlandse Zaken Een woordvoerder van de Kongolese regering heeft giste ren meegedeeld, dat waarschijn lijk ongeveer 25.000 mensen uit Kongo zullen worden gewezen. Gevaarte van 200 ton hangt aan zijden draadje In de bouwput van het Haringvliet hangt een halve schuif voor de spui sluis met een gewicht van 200 ton als een dreigende massa staal boven de betonnen vloer van de bouwput. Het geweldige blok wordt nog slechts vastgehouden door één loopkat van de grootste kraan van' Europa, de Nestum. Om de schade van het neerstorten en het eventuele kantelen van de kraan tegen te gaan, heeft Werk spoor in Utrecht een „bed" gemaakt van stro, waarop men een eventuele val zou kunnen afremmen. De schuiven die per schip worden aangevoerd, gaan via een speciale glijbaan naar de bouwpunt. De Nes tum brengt de stukken staal daarna op hun plaats. Eén helft van schuif 13 kwam goed in de bouwput aan. Toen men begon met de andere helft te takelen, voor verder vervoer naar de plaats waar de schuif moest wor den ingebracht, gebeurde het onge luk. Zwaru stukken worden opge takeld door twee loopkatten. Dit is een secuur werkje, omdat de motor van een van de katten langzamer moet draaien dan de andere. Toen tijdens het takelen verstoring van het evenwicht voorkwam, moesten de mo toren even worden gestopt om een correctie aan te brengen. Maar de linker lier schoot door die rem. Ge lukkig werkte de noodrem, maar het gevaarte kwam scheef te hangen. stalen ondersteuning, die het gevaarte voorlopig moet opvangen, waarna kan worden overgegaan tut reparatie van de loopkat van de Nestum-kraan. Men verwondert zich er nog over, dat deze het gevaarte tot nu toe heeft gehouden, waardoor voorkomen werd dat de 200.000 kg staal op de betonnen sluisvloer zou storten. Personeel van Werkspoor en Van Nestum hoopt vandaag gereed te komen met de ondersteuning die het gevaarte voorlopig zal opvangen. In de bouwput van het Ha- i takels hing om op zijn plaats te ringvliet heerst op het ogenblik worden gebracht, is scheef in de koortsachtige bedrijvigheid. Een I kraan komen te hangen, doordat sluisstuk van 200 ton, dat in de enige kabels losschoten. Eerder op de dag was in een regeringscommuniqué bekendgemaakt dat burgers uit Kongo-Brazzaville (de voormalige Franse kolonie) en uit Boeroendi Kongo moeten verla ten wegens de hulp die hun landen aan de opstandige beweging in Kon go verlenen. Later werden burgers uit de republiek Mali aan deze lijst Gisterochtend vroeg begon de politie de burgers van deze drie nationaliteiten op te halen. Zij wer den bijeengebracht op een terrein, waar zij werden ingeschreven. De eersten van hen zouden vanochtend reeds per veerboot naar Brazzaville, aan de overzijde van de Kongo- rivier, worden uitgewezen. Premier Tsjombe heeft gisteravond laten weten, dat hij bereid is met de regeringen van Kongo-Brazzaville en van Boeroendi te onderhandelen en de uitwijzingsmaatregelen tegen hun onderdanen op te schorten, op voorwaarde dat deze landen Je be voorrading en de bewapening van de opstandelingen stop zetten. De regering van Kongo-Brazza ville heeft de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) verzocht, een commissie van onderzoek te be noemen naar aanleiding van de gespannen verhouding tussen dit land en het buurland Kongo-Leo- poldstad (het voormalige Belgisch Kongo). De minister van Buitenlandse Zaken van Kongo-Brazzaville, Char les Ganao, verklaarde in een bood schap aan de secretaris-generaal van de OAE, dat deze commissie op zeer korte termijn met haar werk moet kunnen beginnen. „Uitstel zou niet te voorziene gevolgen kunnen hebben voor het voortbestaan van de OAE en voor de vrede in Afrika en de wereld". Volgens in Leopoldstad ontvan gen radioberichten zijn in Boekavoe, de hoofdstad der provincie Kivoe, gevechten gaande tussen opstande lingen en regeringstroepen. Vanuit het noorden en noordwesten zouden opstandelingen op de stad aanruk ken. De opmars der rebellen betekent een drastische verandering in de situatie van de laatste twee dagen. Het verlies van Boekavoe zou een ernstige slag betekenen in de strijd tegen de opstandelingen. Er liggen ongeveer 800 man aan regerings troepen in deze stad. Zondag was gemeld dat zij, met behulp vain stamleden uit het district Kabare, een aanval van opstandelingen had den afgeslagen. Thans zou in de straten worden gevochten. persoonlijk opdracht heeft gekre gen het onderzoek naar de ont snapping te leiden, ondervroeg gisteren in de gevangenis Dartmoor een man die, naar heet, optrad als verbindingsman tussen de „bevrijders" en de nog gevangen zittende treinrovers. Verscheidene van hen zouden i verluidt eveneens geholpen den bij hun ontsnapping, maa politie stak daar bijtijds een stokje Griekse minister van Defensie naar Cyp rus De Griekse minister van Defensie, Petros Garouphalias, zou zich van daag naar Cyprus begeven „om bij te dragen tot een pacificatie van het eiland", zo is in Athene officieel meegedeeld. Hij zou de Griekse troe pen inspecteren en naar verwachting overleg plegen met president Maka- "os en generaal George Grivas. De regering van Cyprus heeft in tussen Groot-Brittannië verzocht, de verkeerstoren op het vliegveld van Nicosia en de gehele luchtverkeersge leiding over te dragen. Volgens Brit se kringen zou de Cyprische regering dit per 1 september willen zien ge beuren. Gezaghebbende Cyprische regeringskringen deelden mee, dat het garantieverdrag inzake de onaf hankelijkheid van Cyprus bepaalt dat de regering de luchtverkeersgeleiding kan nemen zodra daarvoor vol doende personeel is opgeleid. H t was nu zover, aldus genoemde kringen. (Zie verder elders in dit nummer). VS-vliegtuig boven NOORD-VIETNAM neergeschoten Het Noordvietnamese persbureau heeft gisteren gemeld, dat dinsdag middag een Amerikaans vliegtuig het luchtruim boven de Noordvietnamese provincies Nghe An Kwoeang Binh heeft geschonden en door luchtaf- eervuur is neergeschoten. Noord-Vietnam heeft bij de inter nationale controlecommissie een „krachtig protest" ingediend tegen de herhaalde schendingen van zijn gen, aldus het persbureau verder, aangedrongen op maatregelen dat de Amerikaanse regering aan deze over tredingen een einde maakt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington verklaarde, dat de laatste dagen dergelijke bewerin gen al meer zijn geuit en dat hij niet plan was In te gaan op propa- a van de kant van Noord-Viet- RIJSWIJKER GEDOOD BIJ ONGELUKIN NOORDWIJK Tijdens een hevige rukwind woei gisteravond omstreeks zes uur op de Hereweg in Noordwijk een sorteer- raat voor bloembollen van de laadbak van een vrachtauto. Het ge vaarte kwam terecht op de voorruit een passerende personenauto. De 59-jarige W. Stafleu uit Rijswijk, die in Noordwijk aan Zee logeerde en in de auto zat, werd door het apparaat getroffen en op slag gedood. De onrust op Cyprus duurt voort: Deense V .N .-militiaren heben stellingen betrokken in de heuvels rondom de dorpen Lymbia en Lovrojima. Baan Syncom-3 door radiosignaal gewijzigd Vanochtend vroeg is de baan van de gisteren gelanceerde verbindings satelliet „Syncom-3", die eerst een hoek van zestien graden maakte met door een radiosignaal van dan nog, door het ontsteken kleine raket, de ellipsvormige baan in een cirkelvormige worden gewijzigd, waarna het toestel in ongeveer tien dagen in een „vaste" positie boven de Stille Oceaan zal worden gemanoeu vreerd, met een omloop tijd die gelijk is aan die van de aarde, waar door het lijkt of de satelliet stilstaat. De satelliet zal, naar bekend, worden gebruikt voor het overbrengen van televisiebeelden van de Olympische Spelen in Tokio naar de Verenigde Staten. De Synsom-3, die al „Olympische Satelliet" wordt genoemd, weegt 3T kg en beschrijft in elf uur een baan om de aarde, op een grootste afstand van 35.800 km en een kleinste van 1.125 km. De tv-beelden uit Tokio zullen in Californië, waar zdj worden opgevan gen, naar Montreal worden gerelay- eerd. Van daar gaan de films per straalvliegtuig naar Europa. Zij zul len daar twaalf uur eerder zijn dan wanneer zij per vliegtuig uit Tokio zouden worden overgebracht. Er is intussen reeds een proef genomen. Op Cape Kennedy is 'n bandopname naar de Syncom-3 uitgezonden, die men heeft terugontvangen. Deze ont vangst werd „uitstekend" genoemd. Er draaien nog drie Amerikaanse verbindingssatellieten om de aarde: de Telstar-2, de Relay-2 en de Syn- Felle taal tegen VS en Engeland in Indonesië aangedrongen de Amerikaanse bassadeur in Djakarta tot persona non grata te verklaren en de diplo matieke betrekkingen met Groot- Brittannië te verbreken, aldus het officiële persbureau Antara. In een resolutie wordt ook inbeslagneming van alle Britse en Amerikaanse be zittingen in Indonesië geëist. Het Amerikaanse optreden tegen Noord- Vietnam wordt veroordeeld en aan gedrongen wordt op sluiting van de bureaus van de Amerikaanse voor- lichtingendienst in Indonesië. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta .Howard P. Jones, is op het ogenblik met verlof. i" Uit het Leidsch Dagblad van i 4 20 Aug. 1864: Bij gelegenheid der kermis f te Buitenpost zijn een 10-tal paarden tezamen verkocht voor honderd gulden. Te Berlijn werden jaar- lijks 50 menschen door wa- tervrees aangetast ten gevol ge van dollehondsbeten. Thans is er de verordening waarbij het verboden is, hon- i den zonder muilkorf te laten loopen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1