drugabel ANTWOORD VANZUID-AFRIKA OVER APARTHEIDSPOLITIEK 1Éliipfep Jager als de reactionaire admiraal Heye Dr. opponent van ZUID-RHODESIË LAAT NKOMO NIET VRIJ MR.J. A.GUÉPIN BIJ BOTSING GEDOOD ANWB ongerust over „weggooifles" reken meeI Esperanto op scholen GEZINSFLES I elke 6e fles voor I 16' drUCjöbol algasconvectoren iP gebouwd met 35 jaar gasojar-ervaring Pierprijsverhoging is gewone boosdoenerij Gf* Zuidafrikaanse Bantoes krijgen hoger salaris Twee Enschedese zusjes spoorloos teken mee tekenwedstrijd f.6000;aan prijzen OPMARS VAN KONGOLESE REBELLEN GESTUIT PLEIDOOI VOOR OMBUDSMAN Twee doden door gasverstikking BESPREKINGEN IND0NESIË- MALEISIË LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 DE KWESTIE-BUNDESWEHR (Van onze correspondent in Bonn) Het rumoer dat de ombudsman voor de Duitse soldaten, admi- t\ Heye. in en om de Bundeswehr veroorzaakt heeft, wil maar t verstommen. Kort geleden kwam de defensiecommissie van Bondsdag in een drietal zittingen bijeen om de klachten te jjderzoeken die ..Wehrbeauftragte" Helmuth Heye middels een ikelenserie in het geïllustreerde weekblad Quick aan de ópen- had prijsgegeven. Heye had verklaard dat hij langs de rmale weg van het jaarverslag aan de Bondsdag geen forum ld dat bereid was naar zijn klachten over het mislukken van de ^nocratische opbouw binnen de Bundeswehr te luisteren. |e,lan de voorlopige conclusie van defensiecommissie zal ditmaal jrbü worden gegaan om de aan- cht te vestigen op de voorzitter i deze commissie, de 51-jarige dr. bard Jager, lid van de C.S.U. en omstig uit Beieren. HR zorgde oor dat er naast het „geval- ye" en het „geval-Bundeswehr" ia een „geval-Jager" ontstond, ondsdagcommissies doen het ig rbereidende werk voor de behan- Ing in de voltallige vergadering het parlement, terwijl de defen- »mmissie (met die voor Buiten- «se Zaken) de status van „staats- telijk instituut" bezit. Behalve fjjf functie bekleedt dr. Jager ook die van vice-president van de idsdag. De Bondsdag heeft vijf B-presidenten en het is een iliek geheim dat dr. Jager met e hem toebedeelde rollen in Bonn t tevreden is. Zo wordt hij ge- imd als de opvolger van de erse minister voor Culturele en Maunz, die enkele weken ge en het veld moest ruimen om zijn jstend nazi-verleden. Interessan- is. dat men de naam van Jager al noemt in verband met de olger van de huidige minister j Defensie Kai-Uwe von Hassel, die na de verkiezingen van K [end jaar niet meer op zijn post terugkeren. Streber let leek opvallend dat de streber fer nog niet meer bereikt heeft fiijn politieke carrière. Maar juist (strategie die hij by de behande- [van de klachten van Heye in de nsiecommissie ten toon spreidde, "e aan dat Jager een wilde etter is, die nergens sympathie vaarschijnlijk te wfeinig anceerd is om het ver te bren- [in de politiek, begon hij de zittingen van de nissie met het voor te stellen men het „geval-Heye" aan een rzoek zou gaan onderwerpen, ijl iedereen ervan overtuigd is Heyes aanklacht gefundeerd jeg was om hem niet als een jsteszieke suikerpatiënt af te doen lals in het openbaar is gedaan) [dat het er nu om ging het „geval- swehr" aan een onderzoek te «•pen. Jagers eigen partij, de CDU/ liet herhaaldelyk weten, dat j zich van dieus voorstellingen Jlantieerde en dat het haar uit- ilitend nu nog ging om een beoor- :Bng van Heyes klachten. Reactionair Jager is evenals zijn voorman Inz-Josef Strauss 'n fervent aan- fcger van een gezelschap reactio- Iren, dat de Abendlandische Aka- inie wordt genoemd. In deze streeft men naar de terug- *r van oude totalitaire staatssyste men, waarin voor de vrije menings uiting geen plaats is. Hoewel men hier niet voor uitkomt, hoopt men in Duitsland op terugkeer van een monarchie in traditionalistische trant. De linkse Frankfurter Rundschau schryft dan ook: „De Abendlander Richard Jager is een bewonderaar van Spaanse toestanden. Het kan zijn dat hy ook het leger van gene ralissimo Franco hoog aanslaat, dat weliswaar reusachtig wordt betaald, maar straf wordt gedrild". Het blad voegt er dan in verband met Jagers rol in de defensiecommissie aan toe: „Voor een leger dat niet in de laat ste plaats Is gedacht als de onder drukker van binnenlandse onlusten zal dat wel voldoende zyn. Maar wR hebben een type soldaat nodig dat in de moderne tyd is opgegroeid en dat zelfstandig kan denken. Het is voor de Westduitse democraten een steeds weerkerend noodlot, dat hun goede bedoelingen voortdurend door kwade factoren, zoals de persoon van dr. Jager, worden doorkruist." Admiraal Helmjuth Heye voltooit intussen ongestoord zijn kuur in Bikerach an der Riss. Hij is zojuist 69 jaar geworden en ontving tot 1 augustus meer dan 2000 brieven, waarvan er slechts 180 een negatieve reactie behelsden op zijn strijd tegen de Wehrmacht-geest in de Bundes wehr, die toch geschapen werd voor de moderne „burgers in uniform". De regering van Zuid-Rhodesië zal de nationalistische negerleider Jos- jua Nkomo niet in vryheid stellen, ondanks het feit dat het hof van beroep van het hooggerechtshof de maatregel waarby Nkomo en 85 van zijn medestanders op 16 april jl. naar afgelegen streken zyn verban nen, onwettig was. Volgens het hof bieden de plaatsen waar de betrok kenen zich thans bevinden, niet de mogelijkheid tot „een redelyke uit oefening van de persoonlijke vrij heid". De minister van Justitie, Lardner- Burke. verklaarde in het parlement, dat de regering zich aan de uit spraak zou houden, maar dat het van essentieel belang was de bewe gingsvrijheid van 77 nationalisten opnieuw te beperken. Van de 86 ge vangenen bevonden zich er zeven, onder wie dr. Nkomo, te Gonakoed- zwingwa en de overige 79 in een kamp te Wha Wha, bij Gwelo, op 160 km van Boelawajo. Minister Lardner-Burke zei, dat de gevange nen uit Wha Wha naar Gonakoed- zwingwa zullen worden overgebracht, een afgelegen gebied by de grens met Mozambique. Aangezien het hof van beroep had verklaard, dat personen met een beperkte bewe gingsvrijheid niet mogen worden verbannen naar een streek die door een ..beschermd gebied" is omgeven, zal de omgeving van Gonakoedzwin- ga voortaan niet meer als „be schermd gebied" worden beschouwd, aldus de Zuidrhodesische minister van Justitie. Bredero-Price ontslaat helft van personeel Ruim de helft van het 150 man tellende personeel van Bredero-Price N.V. in Tiel. een Amerikaans-Ne derlands bedrijf dat in opdracht van de Gasunie buizen voor het aardgasnet bewerkt, is ontslagen, omdat er geen werk meer is. De opdracht om het grootste deel van de buizen voor het hoofdnet van het Nederlandse aardgas (270 km) van een corrosiewerend middel te voorzien is uitgevoerd, maar een nieuwe opdracht op basis van het werkprogramma 1965 heeft Bredero- Price nog niet ontvangen. Tachtig personeelsleden tongeschoolden) zijn na overleg met de vakorganisatie en het gewestelijk arbeidsbureau ont slagen. Ze krijgen twee weken loon uitgekeerd. Het ontslag kwam voor deze per soneelsleden niet onverwacht. Reeds bij hun aanstelling kregen ze te ho ren dat na de aanloopperiode het personeelsbestand van 150 man niet kon worden gehandhaafd en dat na het verdwijnen van de piekbelasting, mensen zouden moeten worden ont slagen. (Van onze Eindhovense correspondent). Mr. A. J. Guépin, lid van de raad van commissarissen van de N.V. Phi lips, kwam gisteren om het leven, toen zijn auto op de weg Brussel Luik door een vrachtauto werd ge grepen. Zyn echtgenote moest in zorgwekkende toestand in een zieken huis in St.-Truiden worden opgeno men. Mr. Guépin, die in 1897 in Den Hel der werd geboren, was vader van drie kinderen. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1920 de titel in de rechten behaalde. Na een advocatenpraktijk in Amsterdam, werd hfj in 1925 benoemd tot tweede directiesecretaris bij de N.V. Philips en in 1939 tot secretaris. Na de oor log, in 1946, volgde zijn benoeming tot lid van de raad van bestuur en in 1947 tot vice-president van de N.V. In 1963 ging hij met pensioen, doch werd toen tevens tot commissaris van de N.V. benoemd. De heer Guépin was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de Orde van Leopold II van België. Tot vorig jaar was hij bestuurslid van het Nederlands Verbond van Werk gevers. Zeiler Als zeiler is hij in 1924 uitgekomen op de Olympische Spelen en voor de wereldkampioenschappen. In Parijs behaalde hy op de Olympische Spe len de bronzen medaille, terwijl zijn 1 team op de wereldkampioenschappen eerste werd in de 6-meter-klasse. Hij was ook een bekend golfspeler. De ANWB heeft gisteren aan de colleges van B. en W. van alle Ne derlandse gemeenten een brief ge zonden, met het verzoek snel een bepaling op to nemen in de algeme ne politieverordening, waarin het wegwerpen of achterlaten van schil len. dozen, flessen en ander klein vuil strafbaar wordt gesteld. Het verzoek van de bond komt voort uit ongerustheid over een nieuw soort verpakking die aan de markt is ge komen: de „weggooifles". De ANWB is bang dat weldra een aantal bedrijven een Nederlandse brouwerij die de „weggooifles" heeft geïntroduceerd, zal volgen. Dan zul len binnen korte tijd vele hele. maar ook gebroken flessen afgevoerd en vernietigd moeten worden. De bond vreest dat dit afvoerproces niet altijd even vlot zal verlopen en dat men binnen korte tijd langs wegen en paden en op picknickplaatsen niet alleen „de schillen en de dozen" maar ook in toenemende mate fles sen en glasscherven zal aantreffen. Wereldbond (in Frankfort) o ver rassendiscrim ina tie Verschil van theorie en de praktijk tweederden van de Zuidafrikaanse afgevaardigden voor de resolutie. Maandag jl. hadden nog twee Zuidafrikaanse vertegenwoordigers in een subcommissie gestemd tegen de passage, waarin er bij alle chris tenen op wordt aangedrongen „niet alleen met woorden maar ook met daden te protesteren tegen rassen- ongelijkheid". De oppositie tegen de resolutie werd geleid door dr. W. A. Landman van de Ned. Her. Kerk in de Zuidafrikaanse Kaapprovin cie. Hij noemde de bewoordingen van het besluit „een aanmoediging voor onwettige elementen". Volgens hen zou de resolutie vrijwel zeker in Zuid-Afrika verkeerd worden uit- Niet van toepassing gpjyj 111 u jyj De Moderator van de Hervormde Bond in Duitsland, prof. Wilhelm Niesel, is gisteren gekozen tot voor zitter van de Wereldbond van Re formatorische Kerken, die in Frank furt een bijeenkomst heeft gehou den. Prof. Niesel, die ook lid is van de centrale commissie van de We reldraad van Kerken, volgt de Ame rikaan dr. Ralph Waldo Lloyd op, die zich niet herkiesbaar had gesteld. De wereldbond omvat 96 kerken. De Nederlander dr. E. Emmen uit Scheveningen werd tot een van de negen vice-voorzitters gekozen. De Algemene Raad van genoemde Wereldbond van Reformatorische kerken, heeft gisteren met zeer grote meerderheid van stemmen een reso lutie aanvaard, waarin op de 96 aangesloten kerken een beroep wordt gedaan, aan eventuele rassendiscri minatie in eigen kring een einde te maken en te Üyeren voor opheffing hêrdërlijk"*"schrijvên ooit van de apartheid m andere sectoren i Zuidafrikaanse situatie van het maatschappelyk leven. Vol- heeft wiUen houden. Dit gens waarnemers stemden ongeveer I jje COnclusies in een nu gepubliceerd I antwoord van de Algemene Kerk vergadering van de Nederduitsch Hervormde kerk van Afrika op het herderlijk schrijven van de Generale Synode van de Nederlandse Her vormde kerk „Het rassenvraagstuk". Het antwoord heet: „Gelyke ge- leenlbede (gelyke kansen), die op lossing van die rassevraagstuk". Indien het herderlijk schrijven „Het rassenvraagstuk" wel rekening heeft willen houden met de situatie in Zuid-Afrika. dan is het duidelijk, dat deze Nederlandse kerk zo'n standpunt inneemt, dat een gesprek tussen onze kerk en de Ned. Her vormde kerk moeilijk, zo niet on mogelijk is. De hoop blijft echter theologie van Nederland gaat het soms meer om de politiek dan om het Evangelie. De Nederduitsch Hervormde Kerk van Afrika vindt het vreemd dat de Generale Synode nooit openlijk heeft geprotesteerd tegen de behandeling van het betrekkelijk gering aantal donkerkleurige Ambonnezen ln Ne derland. die vanwege hun anderszijn in afgelegen kampen in Nederland ver blijven. en noch gelijke behandeling noen gelijke kansen hebben gekregen van de Nederlandse regering en van het Nederlandse volk. Dit verzwakt de zedelijke kracht van het herderlijk schrijven aanmerkelijk, aldus het antwoord. Advertentie Het herderlijk schrijven „Het rassenvraagstuk" van de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk is niet van algemene toepas sing op de Zuidafrikaanse situatie en de vraag blijft bestaan of dit rekening f De wet van 16 juli 1964 tot wijzi ging van de lager-onderwijswet 1920 en de kweekschoolwet is gisteren van kracht geworden. Deze wet schept de mogelijkheid aan scholen voor voortgezet, gewoon en uitgebreid lager onderwijs Esperanto te doen onderwijzen. Zij voorziet voorts in de instelling van een akte Esperanto 1.0. on in een resclins van de be- vocgdheden der ouders bij de stich- Hervofmde kerk H^okVaworttenwUz?gii?egebrachtenin bi) de bestudering van dit antwoord de^eS'lart^Ia^n^hS baar^houdingjen opzichte vanje openbaar lager onderwijs. Een nieuw orgaan, de schoolraad, wordt ge ïntroduceerd, breder van samenstel ling en met meer bevoegdheden dan de ouderraad. De benoemings- en ontslagproce dure bij het openbaar lager onderwijs is eveneens gewijzigd. De benoeming van het ontslag van de hoofden van scholen blijft voorbehouden aan de genventeraad. maar voor wat de onderwijzers betreft, kan delegatie aan B. en W. plaatsvinden. Door de van kracht geworden wijziging van de L.O.-wet 1920 wordt het verkeersonderwijs een afzonder lijk leervak. Tot dusver vormde dit onderwijs een onderdeel van het vak aardrijkskunde. (Advertentie) V - »r~' --y - ^'v *"*- p- -.*V\ T C.--T l2>i. y^, s (Van onze Haagse correspondent) De Scheveningse piet-affaire is het eerste geval waarin minis- ter Andriessen van Economische Zaken gebruik maakt van zijn enkele maanden geleden van het parlement verkregen bevoegd- heid om op te treden tegen individuele prijsopdrijvers. Hij hoeft nu n,ef bijvoorbeeld de hele amusementsbranche te treffen met j. een prijsstop ee- algemene maatregel die vroeger zijn enige strijdmiddel was maar kan volstaan met een actie tegen de loosdoeners, in dit geval de pier-directie. in de Het departement van Economische 'aken ziet in de individuele prys- ïaatregel die nu is genomen tegen e ongemotiveerde pierprysverho- ing. een goed middel om anderen uidelyk te laten weten, dat het niet il toestaan dat meer prijzen in de musemenssector losslaan. de actie tegen de pier-directie, openhartig heeft laten weten de maatregel van Economi- ,che Zaken aan haar laars lapt, zit /erder technisch gesproken niets nieuws. Al sinds de laatste maanden van vorig jaar zijn ambtenaren van le Economische Controledienst en an de Algemene Inspectie Dienst agelijks extra druk doende de prijs ntwikkeling in de gaten te houden. x een flink aantal gevallen hebben .un constateringen geleid tot de af- ondiging van prijsmaatregelen: 'oor brandstoffen, meubelen, kunst- ;ebitten, dakpannen, fietsenstallin- ren, textiel, frisdranken, patates rites enz. „Pap-opstand' 'Door de vrij hoge temperatu-\ veilingen brengen ze niets meer aan het begin van de zomer, op en dan gaan ze naar de mest- 1 er in ons land een overvloed vaalt tomaten ontstaan. Op de j Slechts in enkele gevallen is er sprake geweest van een openlijke weigering-door-dik-en-dun om een prijsmaatregel op te volgen. Een voorbeeld daarvan is de „pap-op stand" van de Leidse melkhande laren, die weigerden zich aan de maximumprijzen te houden. De pier ls ook niet het eerste ge val van een prijsbeknotting op iets dat niet tot de directe levensbehoef ten kan worden gerekend. Inmen ging van minister Andriessen schort te destijds bijvoorbeeld ook de ver hoging met enkele tientallen procen- j ten van de Amsterdamse taxi-tarie- 1 ven op. Ook nu nog gaat het werk van de prijscontrolerende instanties on minderd door, zoals dat oo!: al vóór de loon- en prijsronde gebeurde. Voortdurend wordt nagegaan of het bedrijfsleven zich aan de regels- houdt. Het maandelijkse aantal pro- cessenverbaal is nu lager dan in het begin van het jaar. Enerzijds omdat het aantal prjjsbeschikkingen is ver minderd, anderzijds omdat de fabri kanten en handel dankzij de prijs bewaking hebben geleerd pas te lopen. Toch verkeert de pier-directie ook deze maand nog in het gezelschap van enkele tientallen overtreders van fabrikanten tot limonadeverko pers tegen wie procesverbaal moest worden opgemaakt. Succes voor Mahlers laatste schepping De première van de gisteravond uit Londen uitgezonden Tiende Symfo nie van Gustav Mahler welke ook via Hilversum te beluisteren viel is, getuige het opgetogen applaus dat in de Albert Hall opklonk, met enorm enthousiasme ontvangen. De toejui chingen duurde minutenlang. Diri gent Berthold Goldschmidt en zijn London Philharmonic Orchestra ga ven er dan ook een voortreffelijke uitvoering van. De musicoloog Deryck Cooke, die de symfonie voor concert gebruik gereed maakte, moest her haaldelijk op het podium verschijnen. Persoonlijk konden wij na dit vrij onsamenhangende geheel, waarin slechts in enkele fragmenten een waarlijk geïnspireerde Mahler vooral aan het slot te beluisteren viel. dit enthousiasme niet ln die mate delen. Daarvoor herinnerde deze symfonie te veelvuldig aan veel gelukkiger eerder werk. met meerma len sterke verwantschap aan Bruck ner en deed zij te zeer denken aan een verstandelijk in elkaar gezette legpuzzel. Niettemin kon waardering heersen voor de orkestratie, welke de echte Mahler toon veel eer aandeed. In hoeverre die eer echter Mahler, dan wel de bewerker toekomt, valt moeilijk te beoordelen. In ieder gdval zal het de moeite waard zijn al was 't slechts curio- siteitshalve, deze laatste Mahler- schepping ook eens in ons land uit te voeren. Wellicht zou het Concertge bouworkest of het Residentie Orkest Na een recente loonsverhoging van 10 procent voor de Bantoearbeiders ln de Zuidafrikaanse mijnen zullen thans de lonen en salarissen van alle niet-blanken in overheidsdienst verhoogd worden met 11 tot 25 pro cent. De meest spectaculaire verho gingen vinden plaats bij het onder wijs. waar de leerkrachten aan middelbare scholen een verhoging hebben gekregen van gemiddeld 4000 gulden. Het salaris van deze groep is thans nagenoeg gelijk aan dat van de blanke leerkrachten. De top salarissen van Bantoes op admini stratieve posten bedragen thans 9000 gulden. Ongeveer 40.000 niet-blan ken zullen deze verhogingen, die jaarlijks 60 miljoen gulden zullen vergen, ontvangen. Het aantal niet-blanken, dat een auto bezit, neemt intussen zó snel toe. dat verwacht moet worden dat over tien jaar de niet-blanken in Zuid-Afrika evenveel auto's hebben als de blanken. Volgens de voorzit ter van de Zuidafrikaanse Kamer van Handel en Industrie, dr. Du Toit Viljoen, zal de auto-industrie in Zuid-Afrika meer en meer afhan kelijk worden van de niet-blanke ko pers. Verwacht wordt dat deze in dustrie uiteindelijk werk zal geven aan 20 procent van de Zuidafri kaanse werknemers. Sedert twee weken zijn twee En schedese zusjes spoorloos. De meisjes, zestienjarige Meintje Caroline Afrikaanse kerken en onze overheid opnieuw in overweging zal nemen en zich voor de eerste keer op een ver antwoorde wyze daarover zal bezin nen. aldus o.m. dit antwoord. Een van de belangrijkste stellingen in dit betoog is dat kerkelijke diffe rentiatie (eigen kerken voor de Ban toes en andere groepen) geen rassen discriminatie inhoudt. „Hier word slegs in alle nugterheid aanvaar dat die natuurlike gegewe, n.l. die Ban toe sc Bantoe- wees met alles wat dit impliceer, niet opgehef word deur die Evangelie nie. Die evengelie om vorm die mens se hart en gesind- heid maar verandere nie sy mens- like verskyningsvorm of se taal nie. Daarom het die Nederduitsch Her vormde Kerk besluit om in sy sen- dingwerk daarmee volledig rekening te hou". Politieke invloeden De Nederduitsch Hervormde Kerk aldus het antwoord werkt daar- de opkomst en de groei van een Sotho- en Soeloesprekende kerk, die nauw verbonden met de Afrikaans-sprekende kerk, naar vol ledige zelfstandigheid wordt geleid. Bij andere kerken in Zuid-Afrika, die géén differentiatie toepassen ko men echter situaties voor die wel lei den tot discriminatie op kerkelijk en wereldlijk terrein. By de Engelsspre kende Church of the province of South Africa komt de praktyk van discriminatie op verschillende punten voor. in die zin dat de niet-blanke ambtsdragers niet hetzelfde salaris of dezelfde voorrechten genieten als hun blanke gelyken, dat niet-blan ken alleen achter in het kerkgebouw mogen zitten, dat alleen het Engels als voertaal wordt gebruikt en dat de niet-blanke lidmaten van de kerk met worden toegelaten tot de exclu sieve privé-scholen, die door die kerk worden opgericht en in stand ge houden. In theorie is hier de niet-blanke christen volkomen gelijk en gelijk waardig, maar de praktyk leert dat daar eindeloos veel discriminerende dingen voorkomen. De Nederduitsch Hervormde Kerk heeft zich altijd te gen deze opvattingen gekeerd, aldus dit antwoord. In het begin van „Gelijke Ge leenthede" wordt gesteld dat de theologie in Europa sterk beïnvloed is door het socialisme. In de officiële molesteerd. Drink nü Fanta Orange, spaar de zegeltjes in de kroonkurk en verdien 45 ct op élke 0 e Gezinsfles. Doe mee aan de teken- en kleurwedstrijd.. Haal bij Uw winkelier de gratis spaar- en wedstrijdkaart Kongolese regeringstroepen heb ben in centraal-Kivoe de naar de provinciale hoofdstad Boekavoe op rukkende opstandelingen terugge slagen met steun van twee door Amerika geleverde vliegtuigen van het type T-28, gevlogen door Cu baanse ballingen. BR de aanvallen van de toestellen waren woensdag honderd rebellen om het leven ge komen en vier vrachtwagens en een jeep vernietigd. De opstandelingen, die zich op een gegeven moment op slechts 35 km van Boekavoe had den bevonden. zRn ongeveer 45 km naar het westen teruggedreven. Naar in Elisabethstad is verno men. vluchten de opstandelingen ln Katanga die Kabolo, 700 kilometer ten noorden van Elisabethstad, had den bezet, thans in wanorde de stad uit. in de richting van de iets noor delijker gelegen plaatsen Kongolo en Kindoe. Ook zouden de opstandelin gen van Soemialot zich gereed ma ken Albertstad te verlaten. In deze stad heerst grote wanorde en de Europese bevolking daar wordt ge- Een studiecommissie van de „Ver eniging voor Administratief recht" (V.A.R.), althans de meerderheid die commissie, is tot de con het instituut van de Koster en de dertienjarige Cardina clusie gekomen, dat in ons land Meintje Koster zyn op 2 augustus moet worden overgegaan tot de uit huis weggegaan en tot op heden st^inJ u~* 4— nog niet teruggekeerd in hun woning. De ouders, die aanvankelijk dach ten dat de meisjes nog wel zouden terugkeren, hebben pas gisteren de politie van de vermissing in kennis gesteld. om het leven gekomen. Het echtpaar en hun hond logeer den by familie in de Lange Hout straat in Den Haag. Op deze kamer stond een gaskachel. De politie ver moedt dat de hond de gaskraan heeft opengestoten. Ook de hond is gestikt. Het dier sliep bR het echt- deze piëteitvolle opgave op zich kun- j paar Costa op de kamer en had een nen nemen. plaatsje in de hoek, waar zich de H. gaskraan bevindt. „Het voorstel tot invoering van het instituut van de ombudsman is niet ingegeven door het blinde optimisme, dat met dit instituut nu de oplossing van alle moeilijkheden zal zRn ge vonden", zo wordt opgemerkt in het dezer dagen verschenen rapport van de studie-commissie. De meerderheid der Commissie staat met positief vertrouwen tegenover het instituut. zich met klachten over het bestuur door de overheid zal kunnen ver voegen. De commissie, onder voorzitter schap van prof. mr. A. D. Belinfante, heeft by het opstellen van haar rap port gebruik gemaakt van de vorig jaar verschenen studie van dr. J. G. Steenbeek over „de parlementaire ombudsman in Zweden, Denemar ken en Noorwegen". Indonesië en Maleisië hebben bel de de wens geuit, de besprekingen over hun geschil te hervatten. Dit heeft de PhillppRnse president Ma- capagal gisteren op een persconfe rentie in Manilla verklaard. Eerder was In de PhllllppRnse hoofdstad vernomen, dat Indonesië het Maleisische voorstel heeft aan vaard om op ministersniveau het overleg te hervatten. Een voorwaar de is echter dat tevoren een Afri kaans- Aziatische verzoeningscom missie tot stand komt, zoals de Phi- Iippynen hebben voorgesteld. Deze commissie zou het geschil moeten onderzoeken en aanbevelingen doen aan de twee partRen. Maleisië heeft nog de voorwaarde gesteld, dat In donesië alle vijandige acties staakt. President Macapagal deelde voorts mee. dat Maleisië „verkennende be sprekingen" heeft voorgesteld over de Philippynse aanspraken op Sa- bah op Noord-Borneo. dat nu deel uit maakt van de Federatie Malei sië. Het Philippynse staatshoofd noemde dit voorstel „bemoedigend", hieraan toevoegend dat zijn land Maleisië pas kan erkennen, als er in zake Sabah een regeling wordt ge troffen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7