n REM SS-generaal Karl Wolff verwierf royaal bestaan presenteert zich Directeur Brandei: ,Een historische dag' Soekarno: climax van uitstekend verslag Rumoer om Frondizi MET EEN ENKEL WOORD TREINEN BOTSING SEcLT LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. 6 Vervolg van pag. 1 (Van één onzer verslaggevers) „U ziet het, wij zijn al in de lucht", riep REM-directeur Bran dei de genodigden uit de pers- en reclamewereld in het Hilton- hotel geestdriftig toe. ..Een historische dag". Achter hem was op een scherm het stationsteken geprojecteerd: het eiland in zee met de woorden ,,Noordzee-tv". Ook scheepsbouwer Verolme had in gloedvolle woorden gesproken: ,,Wij Hollanders houden van torens. Even vertrouwd als de toren van Den Briel of de kolos van de Brandaris zal, naar ik hoop, de toren van de Noord- zee-televisie worden". Hij zei trots te zijn op de techniek van deze eeuw, die het mogelijk maakt een toren, zo hoog als de Utrechtse Dom, in volle zee te zetten. De heer Brandei verklaarde nog eens nadrukkelijk: „TV-Noordzee streeft naar beschaafde aantrekke lijke programma's, bestemd voor een breed publiek". Films werden ge noemd, zoals „Citizen Kane", „Sus picion", een nieuwe doktersserie en de vertrouwde dokter Kildare. Voorts zijn produkties aangekocht over de Saint, Wilhelm Teil en Robin Hood. Er zullen ook aantrekkelijke Neder landse programma's komen. Bijvoor beeld wekelijks korte reportages over onbekende kunstenaars, beeldhouwers schilders. Voorts teenagerprogram ma's, een serie over de historie van bekende voetbalclubs te beginnen met landskampioen DWS, een serie over Jong talent op musikaal gebied, over beroemde pianisten, enz. Van morgen af tot 1 september zul len elke avond speelfilms worden vertoond. Daarvoor en daarna wordt een z.g. blokprogramma uitgezonden, bestaande uit testbeelden en de do cumentaire „Het Eiland" van Max Fischer en met muziek van Herman Schoonderwald. Het geeft de strijd weer van een handvol mensen, die toch ogenschijnlijk met gemak een indrukwekkend stalen gevaarte in volle zee op poten zetten. Dit blok programma wordt dagelijks uitgezon- pijen, de REM (voor f 50.000) en de NV Reclame Productie Maatschappij „Reproma" (voor f 100.000). De raad van bestuur bestaat thans nog alleen uit de heer C, Verolme, maar zal worden uitgebreid met twee leden, zo is de bedoeling. De REM zal zich blijven bezighou den met de exploitatie van het zend- eiland voor de kust bij Noordwijk en „Reproma" zorgt voor de produktie van de programma's, voor de recla mespots en voor de aan- en verkoop van de programma's. Nieuwe gezichten in de ether. In het Amsterdamse Hiltonhotel hebben de omroepsters en om roepers van de R.E.M. zich aan de genodigden voorgesteld. Van links naar rechts Sonja van Proosdij (radio), Hetty Ben- nink (tv-omroepster)Joop Troeder (radio), Almar T/'e/v kema radio-, tv- en program macoördinator) en Marjan Bie renbroodspot tv-omroepster Nog een diefje aangehouden behangselpapier aan de Leidse He rengracht aangehouden. Het is een 17-jarige jongen uit de Rekkense inrichtingen. Toen de knaap in de Lichtstad werd gepakt was hij in het bezit van een brom fiets, die hij in Valkenburg (L) had gestolen. Hij zit nu in een Leidse cel opgesloten. De andere dader, een 15-jarige jongen uit dezelfde inrichting, werd vorige week al door de Haagse po litie aangehouden. Het tweetal had zich bij de inbraak in Leiden een bedrag van zevenhonderd gulden toegeëigend. Naweeën van de Stones EMS STELT ACKET AANSPRAKELIJK VOOR SCHADE IN KURHAUS De Haagse impresario Paul Acket, die het vorige weekeinde de Rolling Stones naar het Kurhaus haalde, met het bekende ruïneuze gevolg, heeft een advocaat, mr. Brink in de arm genomen om de kwestie van de vernielingen te regelen. De E.M.S. stelt de heer Acket vol ledig aansprakelijk voor de schade. Paul Acket is aan de ene kant van mening, dat vooral de in de zaal aan wezige filmploegen zaterdagavond een belangrijke rol hebben gespeeld bij het ontketenen van de rel. Maar hij hoopt aan de andere kant dat het filmmateriaal, dat in opdracht de R.E.M. is vervaardigd, veel de aanleiding tot die rel aan het licht zal brengen. - De heer J. A. Houten, ambtenaar tenlandse dienst der der Nederlanden in San Francisco. E Van Houten zal binnenkort na; nieuwe bestemming vertrekken. VARA BOYCOT ARTIESTEN VAN NOORDZEE-TV (Van onze Hilversumse correspondent) De omroepverenigingen beraden zich erover, hoe in de toekomst hun houding moet zijn tegenover arties ten die voor de Noordzee-televisie zullen gaan optreden. Alleen de V.A.R.A. heeft haar standpunt reeds bepaald: zij zal dergelijke artiesten niet meer engageren. Men zal zich herinneren dat destijds soortgelijke stappen werden genomen ten aan zien van medewerkenden aan de programma's van radio Veronica. Dat men via deze „piratenzen der' niettemin vrijwel onafgebroken de stemmen van artiesten kan be luisteren, die aan één der zuilen verbonden zijn, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat Veronica voornamelijk werkt met grammo foonplaten, die, mits de rechten wor den betaald, overal vrij mogen wor den gebruikt. De V.A.R.A strekt haar maatregel niet uit tot de artiesten die vroeger eens voor de heer Zwolsman hebben gewerkt, toen diens televisieplannen nog verre toekomstmuziek leken. Blik op Indonesië SPEL VAN COCTEAU: STAAL VAN GROOTS INLEVINGSVERMOGEN Gisteravond moest een deel van het voorprogramma plaats maken voor een reportage van Joop van Tijns' reis door Indone sië, waar hij tien wel zeer prille jeugdjaren heeft doorgebracht, hetgeen impliceert dat hij er zich praktisch niets meer van her inneren zal. Dat hij de pretentie tot vergelijk toch staande wist te houden, vloeit voort uit zijn intelligentie, die hem dan weer behulpzaam was zich kort doch hevig te oriënteren en het heden op zich te laten inwerken en het verleden erbij te proeven. Daar bij komt, dat even buiten het centrum er inderdaad veel bij het oude lijkt te zijn gebleven en vooral dat maakte zo stellen we ons voor voor hen, die wel op levendige herinneringen kun nen bogen, de charme uit van dit voortreffelijke verslag. Het groeide naar een climax in de rede van Soekarno, die even zien horen liet hoe hij de massa in zijn ban weet te houden. Wij vonden het tenminste een knap staaltje „volksmennerij", zo prompt te sluiten op de actualiteit Luns sprekende in te voeren, zijn lof eerst te bagatelliseren, om dan met Luns compliment over de „verandering in de Indonesische 5" het volk te vleien en tege- een antidotum te geven tegen de jarenlange anti-Nederlandse het ze. Het direct daarop aansluitende verhaal der Ambonnezen voorspelde in het begin weinig goeds door het „Eeuwen trouw"-klimaat, maar dat werd snel losgelaten om plaats te maken voor heimweegevoelens op een pakkende manier doorlicht. Als twee-urig slot van de avond lever de de AVRO het uitgestelde spel „De tweekoppige adelaar" van de veel zijdige Jean Cocteau af. En dat was toch wel een boeiende ervaring. Al RADIO EN TV VANAVOND In zijn serie „Portret sportman" vraagt Herman Kuiphof vanavond om 19.30 uur in het tele visieprogramma van de VPRO dacht voor Leo Horn. De teenagers komen na het journaal aan bod in programma uit de serie „Holly- ,Oude draaidoos" die ditmaal gewijd is aan de Vlaamse acteur en regis seur Jefke Bruynincks. Een pro gramma van Russische volksliederen wordt gepresenteerd door de Russi sche baszanger Sac ha Rozanoff, waarna Dr. van Swol om 22.10 urn- het programma besluit met zijn ru briek „Ziek zijn beter worden". Ook op het tweede net wordt van avond uitgezonden. Om 20.20 urn- brengt de VARA een reisreportage over Groenland. Daarna volgt een thriller met in de hoofdrol Fred Astaire (21.05 uur) en het program ma wordt besloten met „Jazzimpro visaties door het trio Louis van Dijk. In het VPRO-radioprogramma speelt om 21.00 uur het orkest van Malando. Dit is een stereo-uitzen ding. Daarna volgt een nieuwe afle vering in de serie klankbeelden over de Olympische spelen. Om 22.00 uur speelt het koninklijk Filharmonisch Orkest o.l.v. Sir Thomas Beecham. Op het programma staan a.o. wer- n van Chopin en Brahms. Over Hilversum 2 zendt de KRO i 20.20 uur een concert uit van het Kunstmaanorkest. Uitgevoerd zullen worden werken van Locatelli. Dirigent is Anton Kersjes en solis tische medewerking wordt verleend door de violiste Jo Juda. Daarna volgt (om 21.10) een documentaire de IJmond. Werken van Mo zart en Schubert worden im 22.40 uitgevoerd door het Omroepor kest o.l.v. Fulvio Vernizzi. Het pro gramma wordt besloten met werken Beethoven, uitgevoerd door Sva- toslaw Richter en Mstislas Rostropo- witch. (23.20 uur) was de eerste helft een beetje moei zaam door te komen. Het was als geannonceerd inderdaad een roman tisch melodrama en werd ook als zodanig gespeeld. Wat tot resultaat had dat het hier en daar „theater" werd in de beste zin van het woord. Een overigens langzamerhand wel wat verouderd begrip. Het was soms moeilijk te spelen maar Josephine van Gasteren en Hans Culeman weerden zich geducht in de grote scènes. Overigens was de intrige een typisch staal van het fenomenale inleveringsvermogen van de auteur, die immers te boek stond als een vol bloed republikein en blijk gaf de tragiek van het Koningschap vlijm scherp te hebben kunnen peilen, wy slaags met elkaar, dan weer elkaar innig minnend en om gekeerd. „Voordeel" De heer Verolme wierp zich tijdens de persconferentie op als een soort filantroop. Hy verklaarde de commer ciële uitzendingen niet in eigen hand te willen houden. Daarom werd, al in februari, de Volks Aandelen Trust N.V. (VAT) opgericht. „Onze tegen standers menen dat wij bang zyn voor ons geld, ofwel populariteit wil len kopen. Maar ik verzeker u, dat wij niets oneeriyks of oneervols doen", zei hy. Nu de VAT is opgericht, „wordt het initiatief van enkelen voor com merciële tv, een voordeel voor velen", meende hy. Maandag wordt de mdel< f 20,-, schryving voor aandele geopend. Iedere Nederlander kan aldus i spelen in het grote avontuur S financiële risico in geval van een „ingreep van buitenaf". De VAT begint met een maat- schappeiyk kapitaal van f 12.000.000 litsluitend jringsmaat worden ook ondergebracht de aan delen van de twee dochtermaatschap- Orestes Frondizi, een broer van de vroegere president van Argentinië en anderen hebben verwondingen opgelopen toen een vüftiental ge wapende jongelui een restaurant in Buenos Aires binnenviel waar gis teren ter ere van de ex-president een diner werd gegeven. De gasten verdedigden zich met het meubilair en het glaswerk. Orestes Frondizi brak een arm en een andere gast werd met een ern stige schedelverwonding, naar ver luidt door een kogel, in een zieken huis opgenomen. Ex-president Frondizi, die in 1962 werd afgezet, was deze week het middelpunt van opgewonden debat ten toen hy voor een parlementaire commissie verklaringen aflegde over olieconcessies die onder zyn bestuur zyn verleend. Er namen ongeveer 600 personen aan het diner deel onder wie de voormalige president zelf. Deze werd niet gewond. De indringers schreeuwden peronistische leuzen. (Van onze correspondent in Bonn) In München is half juli het proces tegen de vroegere „höchste SS- und Polizei führer in Italiën" begonnen: Karl Wolff, een echt ouderwets „edelmens". Het proces opent nauwelijks nog nieuwe horizonten, is meer het afdraaien van een oude grammofoonplaat en heeft een be- strijdbaar nut. Wolff is niet de primitieve beul, die onder een ander regime dan dat van Hitier zijn leven in de gevangenis zou hebben door- geracht. Wolff is de „hervorragende" grijzende gentleman met een enorm landhuis aan de Stamberger See, een vlekkeloos en charmant gastheer (tot '62, toen hij werd gepakt), altijd even voorkomend en met lange beschaafde handen, die hij onder het spreken vol tevredenheid over zichzelf in een biddend gebaar samenvouwt. Correct dienaar van misdadigers Wolff is het type man zoals de Duitser die graag in zyn operet tefilms de hoofdrol ziet spelen. Maar wat Wolff in zyn proces in Mün chen naar voren brengt en de ma nier waarop hij dat doet, wyst op een geestelyk ziek-zijn. Wolff liep in de val door de werk zaamheden van de zogenaamde „Bundesuntersuchungsstelle" in Lud- wigsburg, die zich bezighoudt met het verzamelen en bestuderen van alle documenten uit de nazitijd. Bezwarend materiaal over een be- lalde nazi-aanhanger wordt dc ge rechtelijke instanties van het arron dissement waarbinnen de toekomsti ge „verdachte" zich bevindt, toege zonden. Dan begint een proces. Zo begon het euthanasie-proces in Limburg m de Lahn, het Auschwitz-proces Frankfurt. Het komt allemaal minstens twin tig jaar na het ten laste gelegde vergryp. De beklaagden putten uit dit even tuele tegenargument wat ze kunnen. Alle beklaagden reageren ook onge- r op dezelfde manier. Dit proces Munchen levert dan ook weinig uws meer op. Wel hoort men hier niet de argumentatie van een primi tieve beul, maar van een topfiguur, :n even primitieve topfiguur. Karl Wolff werd 64 jaar geleden Hessen geboren als zoon van een rechter, zyn latere schoonvader was 25 jaar lang kabinetschef van de groothertog van Hessen. In 1917 gaf Wolff zich op als oorlogsvrywilliger by de groothertogelijke lyfwacht. De strydbare Karl ging in de eer ste wereldoorlog over naar de Frei- sen, in dit geval het Freikorps Hessen. Wolff verklaart nu al- een „gepassioneerd soldaat" te zijn geweest. Dit verwondert nie mand: de meesten van zyn tydge- noten waren dat. Toen het ook met de Freikorpsen afliep werd Wolff eerst bankbediende, later begon hy eigen bedryf en verdiende daar- Beslissend ogenblik Dan komt het beslissende ogen blik: in 1931 wordt Wolff lid van de „party" en wil hy in de SA. Dat wilden er meer. Als hy zich gaat aanmelden, wordt hy voor het „Braune Haus" in Berlyn aange sproken door enige leden van de SS, die hem overhalen zich by hèn aan te sluiten. niet te verwonderen, als na de oor log in het proces in Neurenberg de SS officieel tot een „misdadige or ganisatie wordt verklaard. Een jaar na zyn indiensttreding ontmoet Wolff de topfiguren Hitier, Himmler en Heydrich van naby. Het is ter gelegenheid van zyn beëdiging. Met stemverheffing vertelt Wolff hiervan in de gerechtszaal: „Hitier verklaarde by deze gelegenheid, dat hij nooit van ons zou verlangen dat wy iets zouden doen wat illegaal was of dat niet in overeenstemming zou zyn met ons geweten". Snelle carrière Wolffs carrière gaat dan steil om hoog. In 1935 is hy chef-adjudant van Himmler, een jaar later chef van de persoonhjke staf van deze „Reichsfuhrer SS". Wolff was de eerste generaal, die ooit in de SS werd benoemd. Hy is daar nu nog trots op. By het begin van de inval in Po len verhuisde hy naar het hoofd kwartier van de „Fuhrer", als ver bindingsman tussen Himmler en de opperste leider van het Duitse volk van wie Wolff nu nog geen kritiek wil horen. Als vooraanstaand lid van de SS geloofde Wolff de „roemryke 300 jaar oude traditie van het ïyf-regi ment waartoe ook myn overgrootva der behoorde, op de garde van het Derde Ryk te kunnen overbrengen". Zyn ideaal was Heinrich Himm ler: „beslissend voor al degenen die de Reichsfuhrer SS nog niet van aangezicht tot aangezicht hadden gezien", vertelt Wolff zyn rechters, „was het ogenblik waarop Himmler langzaam langs het front van de troep schreed en ons met zyn zeld- Duitse zeeman verdronken Giste ren is in de spoorweghaven in Rotter dam, de 17-jarige Duitse messbediende Claus Masemann, uit Rendsburg in Duitsland, verdronken. De de wilde via een kustv; stappen op zijn eigen schip, de Duitse kustvaarder „Wally". Hij verloor daar- BINNENLAND AmsterdamIndonesië Het ge meentebestuur van ._msterdam en een aantal vertegenwoordigers uit handels- Verolme naar Rusland De scheeps bouwer C. Verolme vertrekt vandaag ..Tijdens mijn bezoeken "hoop ik de belangrijkste fi guren van de door mij te bezoeken landen te spreken", aldus de heer Ver- de horizon ver schenen. Het is de „W. H. Bill Dordan" van de Placid International Oil Ltd. uit Dallas in Texas. Het zal eerst een aantal kleine reparaties ondergaan. Het is de bedoeling binnen een maand Industriële kringen, enkele weken onderhandelingen i naar Indonesië. De Amsterdamse del wil in Indonesië voorstellen doen stichting van een speciaal BUITENLAND Schuldig De Hamburgse raad voor de scheepvaart heeft gisteren de twee grootste schuld treft de loods „Eos" die, ondanks het mistige weer, het schip op volle snelheid had laten manitë" klaard n jetrussische partij i vandaag akkoord ver- t voorstel van de Sow- rtij een conferentie van communistische landen te houden. zaam heldere ogen tot op de bodem van onze ziel doorschouwde". Na deze ervaring waren Himmlers getrouwen tot alles bereid, legt Wolff uit op de toon van iemand die tegen een wanhopig onbegrip probeert te stryden In de zomer van 1941 zyn Himm ler en Wolff in Minsk, volgens de ene geschiedvorser omdat zy er door Hitier heen werden gestuurd, volgens de ander omdat Himmler uit eigen beweging wilde zien hoe zyn op drachten werden uitgevoerd. Wolff verklaart eerst aan de opdracht te hebben willen ontkomen, maar dat dit mislukte. In Minsk werden vol gens Wolff 100 partisanen terecht gesteld, maar waarschyniyker is, dat het een executie van joden uit de stad betrof. Wolff ziet hoe 100 mannen en vrouwen voor zyn ogen door de SS worden neergeschoten". Ik had niet de indruk dat joden en partisanen over één kam werden geschoren", vertelt Wolff nu". Ik hield het voor een legale executie van individueel schuldige mensen". Wel bekent hy dat zowel Himmler als hy na de executie hadden moeten overgeven. In zyn standaardwerk over de SS bericht Gerald Reitlinger overi gens, dat Himmler bijna flauw viel en hysterisch begon te gillen, maar dit past natuurlyk niet in Wolffs beeld van de man met de zeldzame heldere ogen. Tweeledige aanklacht De aanklacht tegen Wolff is twee ledig. In de eerste plaats wordt hem ten laste gelegd dat hy door „infor matieve, raadgevende, representatie ve en creatieve samenwerking deel gehad heeft aan de „eindoplossing" van het „jodenprobleem". Het tweede punt van de aanklacht stelt, dat Wolff in de tweede helft van '42 meegeholpen heeft met de deportatie van 300.000 joden uit het ghetto van Warschau naar de ver nietigingskampen Treblinka, Belzec en Sibobor. Wolff zou hiervoor het rollend materieel ter beschikking hebben gesteld. Tydens het proces verklaarde hy in die dagen nog nooit van Treblin ka, Belzec en Sibobor te hebben ge hoord, en er ook geen moment by te hebben stilgestaan, wat het lot zou kunnen zyn van mensen die met 500 tegelyk in één goederenwagen wer den samengedrongen. Elke dag zorgde Wolff voor het vervoer van 5000 joden naar de ver nietigingskampen, waarvan hy ver klaard te hebben gedacht, dat het ploegen worden 1 temperaturen in hun voertuigen opge- wel een soort reservaten zouden zfjn, zoals men die in Amerika voor de Indianen had ingericht, Wolffs glansperiode brak aan toen hij 9 september 1943 over de Bren- trok om in Italië „hochste SS- und polizei-führer" te worden. De Britten landden in Calabrië, de Amerikanen by Salerno. Mussolini zit gevangen op de Gran Sasso en werd door Skorzeny bevryd om als Hitiers zieke ledepop de zogenaamde „republiek van Salo" rond het Gar- dameer te gaan besturen. Wolff werd bovendien „Sonderbe- rater für polizeilische Angelegenhei- ten" in de schertsrepubliek. Maar in feite was hy Mussolini's cipier en bewaakte hij al diens gangen. Toch ligt Wolffs grote avontuur elders: hy onderhandelde met Paus Pius, met de Britse opperbevelhebber Alexan der en met de chef van de Ameri kaanse geheime dienst Allen Dulles in Zürich, over de capitulatie van de Duitse troepen. Op 29 april 1945 kwam deze capi tulatie inderdaad tot stand. Alexan der zegt dan van Wolff: „U hebt het leven gered van tienduizenden Duitse- en geallieerde troepen, om nog van de burgerbevolking maar te zwygen". De rechtbank vraagt zich nu af: „Kwam deze capitulatie niet wat laat?". Reitlinger in zyn „SS-Staat" gaf daar al een antwoord op: „Men kan zeggen, dat Wolffs onderhande lingen, die hem door de geallieerden zo hoog werden aangerekend, de oor logshandelingen maar een paar da gen hebben verkort". Het is inderdaad onrechtvaardig het bestiale optreden van de Duitse legers in Italië alleen de huidige in specteur van de Bundeswehr Hans Trettner voor de voeten te werpen. Getuige in Neurenberg De consequentie voor Wolff van zyn initiatieven evenwel was, dat de geallieerden hem beloofden niets tegen hem te zullen inbrengen en in verband met zyn verleden in het Derde Ryk. Wolff trad dan ook al leen als getuige in de Neurenberger processen op. Hy verwierf zich daarna een vor- stelyk bestaan, een riante villa en de naam van filantroop te zyn. Op dit proces is (nog) niet gespro ken over byv. een by de Neurenber ger documenten gevoegde brief aan Karl Wolff, waarin deze wordt ge vraagd de apparatuur terug te zen den die Siegmund Racher heeft ge bruikt by zyn experimenten op „Haftlinge" met zogenaamde onder druk in een „drukkamer". Wolff wordt in deze zelfde brief door de betrokken instanties aange raden Rascher nu de opdracht te ge ven tot het doen van bevriezingsex perimenten. Deze experimenten von den in Dachau plaats, een oord waaiwan Wolff in die dagen ook nog nooit zal hebben gehoord Een Duits hof, dat Wolff in '49 denazificeerde, ging hieraan stilzwy- gend voorbij In Ludwigsburg graaft men on verdroten verder in de vuilnisbakken van het „Derde Ryk". Ze zyn nog lang niet leeg, ver zekert men van zeer betrouwbare zy- de. Zo zullen nog vele grijze „edel- mensen" uit hun villa's worden ge haald, of uit hun sigarenwinkels, hun fabrieken, hun burgemees- tersstoelen. Het antwoord op de vraag of deze processen tot in het oneindige moe ten worden voortgezet is niet van juridische, maar van massapsycholo- gische aard. En daarmee is de vraag dan misschien al beantwoord. VOOR ZATERDAG 15 AUGI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ocht strijdlied. 7.23 Lichl Voordr. VARA: 10.00 Buiten! 12.30 Meded. t.b.v. land- en ti Daarna: postdulvenber. 12.33 nieuws. 13.00 Nws. 13.15 VAï 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 twintigers. 14.25 Metropole oi Gesproken portret. 15.20 Operi (Om 16.00 Nws. Om 16.20 Boe heid). 17.30 Lichte gram. 18.00 Nws. licht 18.20 Ramblersrevue. 18.45 nlsch orgel: lichte muz. 19.00 jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Disco- 23.55-24.00 Nws. Hilversum KRO: 7.00 Nws 7.10 Het 'oord. Oude Hoogmis. 9.45 Planorecital: kla 10.00 Djlnn, gevar. progr. 12.0 lus. 12,04 Kath. nws. 12.10 O muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- i bouw. 12.33 Lichte muz. 13.00 13.15 Marktber. 13.18 Muslcere lettanten: operakoor en soils Dwars door de groene hel, lezii Popul. gram. 21.00 BRT-Noorc het 2e Vaticaans ïrne kamermuz. 23. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Rawhide: Een or weg, TV-film. 15.50 Expeditie densprongen op Pentecost, ex film. 16.20 FllmimpressieOn de wegen. 16.30 Sport. 17.00-17 v'*"4 Vrije Nleuwsgar TV-film. NT! 21.55 Dick Powel moeilijke beslissing, TV-film 22.45-22.50 Journaal. Twee gewomleu Met een donderende klap zich vanmorgen in Utrecht ee in, de flank van een goeder* Eén rytuig van de reizigerstre spoorde en vier goederen kantelden. De machnist v reizigerstrein kreeg een shock conducteur van de andere tre sn snywond aan het gezicht Het ongeluk gebeurde by h duet Bleekstraat- Vondelstra Utrecht De blauwe Diesel- gerstrein, die vanochtend oi zes van het station Utrecht w trokken naar Geldermalsen drecht, botste tegen een go* trein die van Geldermalsen naar Watergraafsmeer. D< tan het matrieel was gre cabine van de dieseltrein en h ste reizigiersoomparfcimenit aan één kant geheel openg De beide sporen van de lyn U Geldermalsen- Den Bosch ontzet. Benevens twee goedei ren. Ook de bovenleiding is t digd. Het treinverkeer tussen Utrc Geldermalsen Is stil komen gen. Bussen onderhouden nu binding. De N.S. verwacht ecl spoorlyn nog voor de avon voldoende hersteld te hebber Het onderzoek naar de c van de botsing is in volle gar gelukkige omstandligheM was, reizigerstrein nog maar enke. sagiers bevatte. Was het een trein" geweest, dan zouden i volgen waarschyniyk veel er zyn geweest. Belastend getuigei tegen Bednarek In het proces tegen een functionarissen van het vooi vernietigingskamp Auschwitz gisteren een oud-gevangene, jarige Duitse slager Werner verklaard dat één der bekla het blokhoofd Emil Bednare) gevangenen die betrapt war* het stelen van brood een stul om zich op te hangel placht er by te zeggen, dat gevangenen het zelf niet dedi het werk wel zou doen. De 57-jarige Bednarek is d* van de 21 beklaagden die ni* uitmaakte van de kampwacl ts. Hy was zelf gevangene genoot het vertrouwen vai kampleiding. Volgens getuige maakte Bednarek zich herhaf schuldig aan ernstige mishar zyn medegevangenen. WÊERRAPPORTEf (Van hedenmorgen y aur SS Vlissingen jeh. bew. Amsterdam geh. bew. Den Helderlicht bew. fpenburg 'lissingen Eelde De Bilt zwaar bew. Twenthe zwaar bew. Eindhoven mist Zuid-Llmb. mist Helsinki zwaar bew. Stockholm half bew. Kopenhagen zwaar bew. Aberdeen motregen Londen motregen Brussel mist Luxemburg i Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Munchen Zurich fich^bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2