LEIDSCH DAGBLAD Oe Thant vraagt om meer VN-troepen voor Cyprus Kleine incidenten bij „stilte" in W.-Berlijn f 9950.- TURKEN KRIJGEN GEBREK AAN VOEDSEL EN WATER THIMAYA: „Rust op het eiland slechts adempauze" alles Vlieland Honderd doden door koude Britse treinrover mei vliegtuigje gevlucht? Alle openbare vervoer lag stil Nederlanders door regen van Spaanse camping verdreven Togliatti erg ziek LANCIA KLASSE AUTO MAREL R.E.M. ZENDT ZATERDAG UIT i (§tïcf Qföfa ttws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 No. 31338 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Oc Thant heeft gisteren een beroep gedaan op de landen die jl militairen en politiemannen voor het VN-leger op Cyprus (lebben geleverd, nog meer manschappen naar het eiland te zen- jen. Zijn verzoek viel samen met een nogal pessimistische ver klaring van generaal Thimaya, de bevelhebber van deze troepen nacht over de situatie op het eiland. Thimaya kenschetste de rust (n het gebied van Mansoera en elders als „een adempauze". „Lastig" De Turken op Cyprus begi; ken gebrek te krijgen aan le- cnsmiddelen, drinkwater etroleum. Volgens generaal 'himaya kunnen de Turken het Mansoera niet veel langei ïeer uithouden. In het dorp [okina is nog maar voedsel oor één week en geen water. )e leider van de Turks-Cyprio- en, Kütsjük, heeft gezegd, dat als Makarios niet wil dat er pnieuw bloed gaat vloeien, hij economische blokkade je- i de Turkse minderheid ïoet staken". Op het eiland bevinden zich thans 269 „blauwhelmen". Oe Thant deed n verzoek op een besloten bijeen- imst met vertegenwoordigers van e landen die een bijdrage tot de redesmacht hebben geleverd. Een N-woordvoerder wilde geen bijzon- vlieden geven over het aantal mi- teiren dat de secretaris-generaal op et oog heeft. De leden van het VN- jer komen uit de volgende landen ïgeland (1281), Canada (1101), Ier- nd (1034), Finland (986), Austi-alië 100), Zweden (810), Denemarken 11) en Oostenrijk (66). De Veilig- eidsraad heeft indertijd de totale ierkte op maximaal zevenduizend ian gesteld. Overeenkomstig een dergelijk ver lek van de Veiligheidsraad heeft «neraal Thimaya een compagnie N-troepen naar Mansoera en Ko- na gezonden. De VN zijn van plan n er minstens nog een compagnie aax toe te sturen. jonde- en poezemanden tot divans toe Mandjes en manden voor poezen en alle honden van schoot tot root! Alle maten, rond en ovaal. )ok z.g. divans: staan tochtvrij op pootjes. Ja, zelfs inklapbare van metaal: makkelijk mee te nemen. Alle keus om een lekker bed voor uw huisvriend(in) op te maken. Al v.a. 4.90 weet heeft I Rijn 50 Tfn 20824 (01710) VEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- >t morgenavond droog weer met innige perioden, maar plaatselijk )k wolkenvelden. Zwakke tot ma- 15 AUGUSTUS Zon op. 5.23 uur; onder: 20.04 uur op: 14.19 uur; onder: 23.24 uur te Katwijk te 8.22 uur en uur, laagwater te 4.05 en 16.19 STRAND VERWACHTING De hele noord-oostelijke helft van te land was vanmorgen al volop >nnig. Morgen aan het strand droog i belangrijk zonniger met een zwak- wind tussen noord en noordoost, its warmer. Overdag 19 20 gra in, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog enkele wol- maar voorlopig droog met flinke opklaringen. nummer bestaat uit 14 pagina's) Thimaya zei gisteren in Kokina, dat de Grieks-Cyprische generaal Grivas naar zijn mening de VN graag weg wil hebben van Cyprus en ze maar „verdraaid lastig" vindt. Grivas was met Thimaya naar Ko kina gevlogen om een soort van be standslijn tussen beide partijen te trekken. Hij weigerde met verslag gevers te praten. Gisteren ook heeft Grivas, die lei der van de Eoka is geweest, l\et op perbevel over de Cyprische nationale garde op zich genomen. Hij volgt als zodanig luitenant-generaal Karayan- nis op, die zijn ontslag heeft inge diend. Karayannis zou gekant zijn geweest tegen de aanvallen op de Turks-Cyprische dorpen, welke had den geleid tot het ingrijpen van de Turkse luchtmacht. Afgewezen Premier Papandreoe van Grieken land heeft een Turks voorstel tot rechtstreekse Grieks-Turkse onder handelingen over de kwestie-Cyprus en daarmee samenhangende proble men van de hand gewezen. Inönii, de premier van Turkije, had zijn Griekse collega geschreven, dat op deze wijze „alle hangende vraagstuk ken in een maand kunnen worden opgelost". In zijn antwoord aan Inünö zegt Papandreoe, dat Athene de bemid delaar van de VN zal helpen „om een oplossing te vinden waarmee beide partyen akkoord kunnen gaan" Slaagt de bemiddelaar niet, dan blijft ais enig vreedzaam middel over een beroep op de Algemene Verga dering der VN, aldus de Griekse premier. Griekenland is wel bereid op verzoek van Turkije om Makarios te vragen de gemeenschappelijke waterleverantie aan Turkse delen van Paphos, zuidwest-Cyprus, te her stellen. Dit is door een woordvoer der van de regering in Athene Mee gedeeld. De Griekse regering besloot ook een Turks verzoek om de aflos sing van Turkse troepen op Cyprus mogelijk te maken, aan de Cyprische regering ter beoordeling door te zenden. In het hoge bergland van het district Mohales Hoek, in Basoe- toland, zijn, naar thans pas aan het licht is gekomen, in juni j.l. minstens 85 jonge Afrikanen door koude omgekomen. Hun lijken zijn kortgeleden, na het intreden van de dooi, ontdekt. De slachtoffers kwamen om in een loods, waarin zij stamonderricht ontvingen en die bezweken was onder de dikke sneeuwlaag, die in juni in de bergen van Basoetoland viel, de hevigste naar 's mensen heugenis. Men vreest dat het totale aantal slachtoffers uiteindelijk wel hon derd zal bedragen. De meesten kwamen door verstikking of door koude om. „Demonstratie" Volgens berichten uit Zuid-Anatolië vinden in Syrië troepenbewegingen en -concentraties plaats nabij de Turkse grens. In Ankara, de Turkse hoofdstad, hecht men niet veel be lang aan deze activiteit die men be schouwt als een „demonstratie". Geen Amerikaanse hulp meer voor Indonesië De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 62 tegen 28 stemmen een amendement op het wetsont werp inzake de hulp aan het bui tenland aangenomen, waarbij ver dere Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië wordt verboden en de opleiding van Indonesische militai ren in Amerika wordt stopgezet. EDWARD KENNEDY HERSTELT SNEL Artsen die de senator Edward Kennedy behandelen, hebben giste ren verklaard, dat de patiënt op merkelijk snel herstelt van de ge volgen van het vliegongeluk in juni j.l. waarbij hij o.a. rugwervels brak. Het verdere herstel zal echter toch wel tot januari duren. Een operatie wordt niet nodig geacht. (Var onze correspondent in Londen) De jongste onthullingen over de ontsnapping van de treinrover Char les Wilson houden onder meer in dat enkele uren voordat Wilson de ge vangenis verliet, iemand in het veld langs de autoweg van Birmingham naar Bristol een grijs vliegtuigje, een tweezitter, had gezien, zodat liet best mogelyk is dat Wilson onmiddel lijk na zijn bevrijding naar het bui tenland is verdwenen, waarschijn lijk naar een land dat geen uitle veringsverdrag mei Engeland heeft. Door zijn aandeel in de buit kan Wilson de rest van zijn leven in luxe slijten. Een passagier in een reiswagen had het vliegtuigje gezien en toen hij van de ontsnapping hoorde, on middellijk de politie van zijn ont dekking op de hoogte gebracht. Het is gebleken dat geen van de plaat selijke vliegtuigeigenaars iets van dit toestelletje af wisten. Een andere inlichting die de politie kreeg, komt van een 43-jarige moe der van zes kinderen die vlak bij de gevangenis woont. Zij was onge veer kwart voor drie, kort voor overval, door het huilen van een der kinderen gewekt. Toen zij om kwart voor twaalf naar bed ging had zij aan de kanaaloever onde de gevan genismuur drie mannen zien staan. (Van onze correspondent in Bonn) Het uur van zwijgen in West-Ber- lyn, ter herdenking van het drieja rig bestaan van de muur, is niet helemaal geluidloos verlopen. De plechtigheden begonnen gis teravond om 8 uur, toen de klokken van het raadhuis Schonenberg het van het raadhuis Schonenberg het kondigden. Alle openbare vervoer middelen bleven daarop stilstaan. Taxi's reden alleen in noodgevallen. De luchtreizigers die tussen 8 en 9 uur op een van de West Berlijnse vliegvelden arriveerden werd ge vraagd de reis naar de stad even uit te stellen. Aangenomen wordt, dat de woonwijken van Berlijn 75 procent van de bevolking aan de de oproep tot thuisblijven gehoor ge geven heeft. Een tot nu toe niet geïdentifi ceerde groep, die zich „Centrale 13 augustus" noemt, probeerde het zwygplan van de Berlijnse regering te doorkruisen, door strooibiljetten te verspreiden waarop de bevolking werd aangemaand zich een half uur voor de aanvang van het stille uur zich voor het raadhuis van Scho nenberg te verzamelen. Op het strooibiljet werd onmiddellijk een aanvang gevraagd van onderhande lingen met de geallieerde autoritei ten in West-Berlijn om tot „liqui datie van de muur der schande" te komen. Verder werd „herstel van de persvrijheid" en „een einde aan de onderdrukking van de ware volks- mening" geeist. De Westberlijnse au toriteiten riepen de bevolking via de radio op aan de uitnodiging op de strooibiljetten geen gehoor te geven. Later verzamelden zich ongeveer 100 nieuwsgierigen op het punt van samenkomst, dat door de geheimzin nige centrale was opgegeven. Bij het checkpoint „Charlie", de toegang tot Oost-Berlijn voor bui tenlanders, verzamelden zich oproe rige jongelieden die een Russische auto met vier Russische officieren aanvielen, die ondanks herhaalde waarschuwingen van de Westberlijn se politie met alle geweld toch door de volksmenigte wilden dringen. In tussen werd de rust in het luchtruim verstoord door Russische straalja gers die de geluidsbarrière doorbra ken. Ook de Westberlijnse enclave Steinstücken heeft de laatste dagen vooral in de nacht voortdurend te kampen tegei Oostduitse plagerijen. Ze horen vanaf het ogenblik, dat de bewoners zich ter ruste hebben ge legd, honderden lichtkogels afschie ten. Een was ongeveer veertig, de beide anderen jonger. Een van de jonge re mannen was lang en goed ge bouwd. Zij dacht dat het bewakings personeel van de gevangenis was. Zij zag ook twee andere mannen bij een auto en een taxi die by haar woning waren geparkeerd. Toen zy later wakker werd door het kind, zag zij in een van beide auto's een blonde vrouw. Weer later, toen zy naar de keuken ging, werd er ep de buitendeur gekopt. Op dat uur liet ze niemand binnen. Maar een jonge vrouw met een Londens volksaccent vroeg hoe laat het was. De recherche acht het niet uitge sloten, dat Wilsons geld voor zyn ontsnapping werd overgevlogen naar een geheim rendez-vous op het con tinent Kris-kras door Engeland speurt de politie naar elk gegeven, hoe vaag ook, dat met Wilson in verband kan staan. Het hoofd van de recherche in Birmingham heeft verklaard, dat de bende bestaat uit zeer gevaarlijke lieden die nergens voor terugdeinzen. Vele vakantiegangers, gekleed in luchtige zomerkledijzijn gis teren op de Gotthardpas over vallen door een sneeuwstorm, welke gepaard ging met bittere koude. De meeste toeristen zoch ten beschutting in hun auto's en wachtten op hulp. Een enkele (Van onze Rotterdamse correspondent) Alles Is wel bij de 180 Nederlanders op de camping El Buen Vino in Calafell aan de Spaanse Costa Dorada. Maar het zijn wel spannende uren geweest. Woensdagmiddag is het er enorm gaan regenen. Dat gebeurt meer. Maar deze buien hielden niet op en het water bleef stromen. Het gevolg was, dat het water op de camping, die een kleine 300 meter van zee ligt, niet meer weg kon. De wateroverlast werd op de late avond en het begin van de nacht zo hevig, dat verder verblijf op de camping ,,De goede wijn" onmogelijk was. Er stond een meter water. Een re latie van het Rotterdamse reisbureau Sporthuis Centrum, senor Alorda, zette de deur van zijn hotel wagen wijd voor de „drenkelingen" open. De pastoor van het dorp maakte ruimte in het parochiehuis. De garage van het hotel Alorda werd ontruimd om de in totaal 400 kampeerders, voor de nacht onder te brengen. Velen kre gen onderdak in het parochiehuis. Binnen een uur had senor Alorda ge zorgd voor 150 broodjes, twintig liter cognac en koffie voor de Nederlan- Troosteloos Gistermorgen was het water op de camping gezakt. Maar de aanblik was troosteloos. De schade aan de tenten viel mee, maar ze zaten onder de modder. Kooktoestellen waren onder water onklaar geraakt. Kleding, slaapzakken en luchtbedden waren doorweekt, fototoestellen beschadigd. De zon scheen weer fel. De Neder landse kampeerders uit alle delen Gisteravond tussen acht en negen uur herdacht Berlijn het driejarig bestaan van de muur, door de Oostduitsers opgericht Zó zag de anders zo drukke Kurfiirstendamm er in de omge ving van de Gedachtniskirche uit gedurende het uur van stilte, gaam De Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti is ernstig ziek. Uit Moskou is vernomen dat hy een be roerte heeft gehad. Andere berich ten spreken van een hartaanval. De 71-jarige secretaris-generaal van de Italiaanse CP verblijft op het ogen blik in Jalta op de Krim. Prof. Spallone, de lijfarts van Tog liatti, is vandaag uit Rome naar de Sowjet-Unie vertrokken. Met hem reisde Luidi Longo, de plaatsvervan gend secretaris van de communis tische partij. Het Italiaanse minis terie van Defensie stelde hen een militair vliegtuig ter beschikking. Togliatti is in het verleden dank zij zijn sterk gestel twee zware ver wondingen te boven gekomen. In 1944 werd hij door drie kogels, die een rechtsgezinde student op hem afvuurde, getroffen. In 1950 genas hy van een gebroken ruggegraat, opgelopen by een autobotsing. Hij heeft ook een hersenoperatie onder van het land, maar voornamelijk Rotterdammers en Amsterdammers braken hun tenten af, sjouwden mee naar zee om ze daar uit te wassen. Avontuur De stemming was heel goed. De Nederlanders beschouwen het meer als een avontuur, dan als een in het water gevallen vakantie. Ze zingen erbij, in tegenstelling tot de Fransen, die liet allemaal met minder incasse ringsvermogen ondergaan. Zo goed 'a geest, dat vanmorgen nog nie mand het aanbod van Martins Air Charter had aanvaard, om zondag vervroegd naar huis te vliegen. MAC heeft dan een lege oharter van Bar celona naar Amsterdam. Met dit toe stel stuurt het Sporthuis Centrum in elk geval wel hulpmateriaal naar Spanje, zoals kooktoestellen e.d. Advertentie reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR moedige trotseerde de sneet met haar sandaaltjes om w alpenbloemen te kopen t De R.E.M. zet er haast achter. Morgen zal de Noordzeetclevisie reeds in de lucht gaan. En zy zal in de lucht blyven, als wij de woorden van scheepsbouwer C. Verolme mo gen geloven. „Het televisieeiland staat stevig op zyn poten en ik ben ervan overtuigd dat het zal blijven staan", zei hy gistermiddag tydens een persconferentie in het Amster damse Hiltonhotel waar o.m. ook veel reclamemensen aanwezig waren. Maar vooreerst zal met de Noord- zee-tv (op kanaal 11) te ontvangen en voor velen zelfs zonder de aan schaf van een extra antenne) nog worden geëxperimenteerd. Op 1 sep tember zal men de kijkers „vergas ten op optimale beeldkwaliteit". Het schijnt de R.E.M. intussen wel voor de wind te gaan. „De reclame- aanvragen stromen binnen", ver klaarde directeur J. Brandei. En het is gebleken dat de zender op het eiland dat geen eiland is, een gro tere reikwijdte heeft dan aanvanke lijk werd verwacht. „Zelfs in Gro ningen en Breda worden wij goed ontvangen", aldus de heer Verolme. 9 Slot pag. 2 Canadese tarwe voor Polen en Bulgarije De Canadese tarweraad heeft vandaag de verkoop aan Polen en Bulgarije van 9.200.000 bushel tarwe ter waarde van naar schatting 18.400.000 dollar bekendgemaakt Polen krijgt 7.400.000bushel.Het is de derde levering aan dat land op grond van een in november 1963 gesloten contract. De levering van 1.800.000 bushel aan Bulgarije is ook de derde onder een lopend contract. Advertentie iiiiiiiiiiiiaiiiiiiiniM I/OL-k U TOM ATIS CUE 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 15 Aug. 1864: i Als een zeldzaamheid meldt men van Zwijndrecht, dat aldaar bij den tuinier J. Wulfse te zien is, een Noord- sche aardappelstronk van 7 voet hoog en 13 voet in den omtrek. AdvertentieOp het Ra penburg zijn te huur twee apartementen, ieder twee kamers met Alcove. Adres onder letter H. bureau Dag blad.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1