K. EN O.-PROGRAMMA GROENE KAARTEN kunst kaleiöoscQQp Bij liet heengaan van schrijver Ian Fleming KUNSTENAARS SCHRIJVEN TOT STAATSSECRETARIS: Toneel9 cabaret muziek en dans Wereldreiziger. Ingericht 1 maart 1860 Donderdag 13 augustus 1964 Derde blad no. 31337 „VOOR ELCK WAT WILS K. er O. heeft haar nieuwe programma voor de leden-werkne mers,de z.g. „groene" leden bekend gemaakt. Enkele opvallende feiterin het komende „groene" seizoen zijn: Vim Sonneveld komt naar Leiden, uitsluitend voor de leden vn K. en O. lit Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft een Kerst Pro- nenade-concert en speelt later in het seizoen, in mei, op een speciaal concert met koor en solisten muziek uit de West Side Story en Porgy and Bess. >e toneelgroepen Centrum, Studio en Nieuw Rotterdams To- ieel zijn geëngageerd voor in totaal acht voorstellingen. jn november treedt in de Stadsgehoorzaal het Tsjechisch folkloristisch Ensemble „Broln" op. im 22.500 werknemers in Leiden en omgeving reikt K. en O. deze wek een keurig verzorgd en vee illustraties voorzien boekwerkje ui:, waarin men over deze evene- imen kan lezen. Zoals bekend, Volksuniversi- l muren Kan lezen. J ontungt de Leidse lede-werknemers in staat te stel- lentegen sterk gereduceerde prijzen belngrijke manifestaties op het ge- 9 bie van muziek, toneel, cabaret en 8 das bij te wonen. K. en O. hoopt da door de verspreiding i A geoemde boekwerkje nog wfknemers in Leiden en omgeving va deze subsidies gaan profiteren dJ.z. gaan genieten van wat er mee gerganiseerd is, door lid te worden. T.ans zyn er zo ongeveer 5500 gjene leden". Wim Sonneveld Na verleden jaar Toon Hermans, bengt K. en O. in het komende sViaen in maart een andere „grote' va,n het Nederlandse cabaret: Wim Soneveld. Zijn programma heet ttf „Ea avond met Wim Sonneveld". M ij wordt geassisteerd door Ma- q rijk Merckens en een kwartet on- ó'l dei leiding van Harry Bannink. Aan he chanson Sonneveld's sterkste x kat zal de grootste aandacht beeed worden. Afgewisseld door kor- teconférences zingt en „speelt" hij ni: minder dan 16 nieuwe Neder ig ladse liedjes o.a. van Annie M. G. c Somidt, Simon Carmiggelt, Michel 2 va der Plas en Jean Senn. Ook zijn va het Grand Gala du Disque be- rcmd geworden creatie van Frater gi Vhantius („Zeg maar ja tegen het x» leen") zal men op „de avond met jjzondere wijze ook Toon Her- nans weer in het K. en O.-pro- .Tamma opgenomen. Speciaal voor liegenen, die zich indertijd opgaven ^oor de Leidse voorstellingen van Toon maar wegens de zeer grote be langstelling afgewezen moesten wor den organiseert K. en O. in decem ber of januari busritten naar Thea ter Carré in Amsterdam. Promenade-concert Opening Schouwburg in Eindhoven De minister •h. H. Bot, zal op 2 oktober de Endhovense Stadsschouwburg offi- openen. Zijn toespraak Baumarchais. Deze comedie wordt als première gbracht door het toneel- en televi eegezelschap „Ensemble' onder regie un Karl Guttmanm. Expositie Ria Exel in Berlijn Gedurende de herfst zal in de Calerie im Hansaviertel, Berlijn 21, en tentoonstelling worden gehou- dn van werk van de Haagse schil deres Ria Exel. De Amerikaanse criticus Cherry Gferker, medewerker van het blad „*rt Voices", zal deze tentoonstel- liig inleiden. ileeste ontslagenen van Meyerink N.V. weer aan de slag (Van onze correspondent) oor 236 van de 324 ontslagen mnnen en vrouwen van de N.V. Vrenigde Nederlandse Textielbe- dijven Meyerink en Co. in Winters- wk, ziet de toekomst er op het ogen- bli beter uit dan begin juli, toen de affaire-Meyerink een dramatisch hogtepunt breikte. Deze 236 werk- neiers hebben n.l. in of buiten Win- tcnvyk een nieuwe werkkring ge- voitea. snaar de overige 88 zitten nog steeds zonder werk. U de jongste gegevens van het arb.dsbureau blijkt, dat vooral de platsing van ontslagenen boven de vijfg jaar enige moeilijkheden ople ver Toch meent het arbeidsburau datde afwikkeling over het geheel genmen zeer gunstig verloopt. Vor de afwikkeling van de liqui- dat zijn in de fabriek nog 30 tot 35 ïensen aan het werk. Zij zijn voo: onbepaalde tijd aangesteld en zijrofficieel nog in dienst van Meye- rinl en Co. De loonbetaling wordt gegrandeerd door de Rotterdamse Bak. Het concert-seizoen voor de „groe nen" wordt geopend met een con cert door het Residentie-Orkest on der leiding van Willem van Otterloo op 25 september a.s. Solist is Daniël Wayenberg, die het pianoconcert van Tsjaikowsky speelt. Verder staan op het programma de „Vijfde Sym fonie" van Beethoven en Die Mol- dau" van Smetana. Geïmponeerd door het Kerst Pro menade-concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest verleden jaar in de Rivièrahal, vroegen de K. en O. bestuurders aan dirigent Eduard Flipse of zoiets ook ip Leiden mo gelijk was. De heer Flipse bleek er ten volle toe bereid. Het Leidse Kerst Promenade-concert zal ge houden worden op 18 december. Medewerking verlenen het Phil harmonisch koor „Toonkunst" uit Rotterdam en enkele solisten. O.a. zullen de bezoekers van dit concert met het koor en ondersteund door het volledige orkest bekende kerst liederen zingen. Het laatste concert voor de „groe ne" leden is op 12 mei. Het is een jubileumconcert, omdat K. en O in die maand 20 jaar bestaat. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest, deze keer onder leiding van Frans Paul Decker, zal dit feestconcert verzor gen. Uitgevoerd worden de orkestsui tes Porgy and Bess en „West Side Story". Deze bekende en goede mu ziek op een z.g. populair concert, is een lang door K. en O. gekoesterde wens. die dit jaar dankzij de mede werking van de heer Decker in ver vulling kan gaan. Voor de uitvoe ring van genoemde suites zjjn een koor en enige solisten nodig. Hier- Een „musical"? Er bestaat een kans, dat het to neelseizoen voor de groene-kaart- houders begint met een opvoering van „Terug naar Warschau" door de toneelgroep Theater op 12 en 13 oktober in de Leidse Schouwburg. Verleden jaar oogstte dit door de Nederlander Jan Staal geschreven stuk veel succes. Loudi Nijhof speel de er een zeer bewonderde hoofdrol in. Het is echter ook nog mogelijk, dat K. en O. zal kiezen voor de musical waarmee het Arnhemse Wim Sonneveld en Marijke Merckens in „Een avond met Wim Sonneveld". Theater het seizoen opent en die getiteld is „Stop the World, I want to get off". Met welke toneelstukken Het Nieuw Rotterdams Toneel (op 27 en 28 januari), Studio (op 17 en 18 fe bruari) en Centrum fop 28 en 29 april- naar Leiden zullen komen, is nog niet bekend. K. en O. wacht rustig af wat deze gezelschappen in de komende maanden gaan bren gen en kiest daar het beste uit. Ensemble „Broln" Op 12 november treedt voor de groene-kaarthouders van K. en O. het Tsjechische Folkloristische En semble „Broln" op. Dit ensemble be staat uit twaalf jonge dansers en danseressen, zangers en een orkest van achttien man. In bonte afwis seling en gekleed in prachtige authentieke kostuums zullen de Tsje chen vurig en temperamentvol een aantal wervelende balletten dansen. Op het programma staan o.a. een z.g. trappeldans uit Midden Slowakije, en Slowaakse Czardas, dansen en liederen uit Bohemen en Moravië en een muzikaal duel tussen twee violen. Een nogal veel verbreid misver stand is, dat de ledenwerknemers al leen kunnen deelnemen aan het „groene programma". Wel is dit groe ne programma exclusief voor hen, omdat het gesubsidieerd wordt door hun werkgevers en hun vakbonden, maar het lidmaatschap (f 1,50 per jaar) maakt verder alles bereikbaar van wat K. en O. organiseert. Groene leden kunnen dus ook alleen de speciale reducties vallen hierbij weg- inschrijven voor de Meester-concertserie, de abon- nements- toneelvoorstellingen, naar uitvoeringen van het Nationaal Bal let gaan, deelnemen aan activitei ten van de afdeling Ontwikkeling etc. Franz Paul Decker dirigeert het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Uit's werelds beroemde tabaksgebieden komen de tabakken naar Valkenswaard. Als fraaie Jasneva sigaren reizen ze door naar vele, vele landen. Kent u het nieuwe Jasneva-kwartet? Probeer de enorme Enorm (27 cent) of de kloeke Parfait (22 cent) of de senoritas Vedette (14 cent) of de kleine Vivat (6 cent). Stuk voorstuk: licht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Strawinsky schenkt honorarium De componist Igor Strawin sky heeft voorgesteld het hono rarium van 15.000 dollar voor zijn nieuwe oratorium Abraham en Isaac te storten in een nieuw fonds voor de restauratie van het Romeinse fort Massada op de oevers van de Dode Zee. De Israëlische autoriteiten zouden Strawinsky het honorarium betalen voor de uitvoering van het werk in het kader van de vierde Israëlische- muziek- en toneelfestival, dat op het ogenblik in verschillende Israëlische plaatsen gehouden. Strawinsky zal alle Israëlische uitvoeringen dirige ren van dit nieuwe werk voor orkest, koor en solisten. De wereldpremière zal op 23 augus tus te Jeruzalem plaatsvinden in aanwezigheid van president Zeiman SPANNING IN TALRIJKE BOEKEN De Engelse schrijver Ian Fleming, wiens overlijden wij gis teren meldden, ging heen op 56-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Canterburry, nadat hij door een hartaanval was getroffen. Niet alleen genoot hij grote faam slagader. Sindsdien moest hij het door zijn James Bondromans, waar- i aantal sigaretten, dat hij dagelijks van de eerste verscheen in 1953 on- rookte gemiddeld zestig, stuks der de titel „Casino Royale", doch drastisch verminderen, ook door vele anderen boeken. Drie I ervan werden verfilmd, namelijk „Dr. No". „From Russia with love" en „Goldfinger". De eerste twee le verden recordrecettes op. de laat ste komt binnenkort in roulatie. Zijn vele romans, w.o. nog „Diamonds fore ever" en „For your eyes only" werden in 23 talen vertaald. Fle ming, wiens vader conservatief lid was van het Britse Parlement, was indertijd vier jaar als journalist aan persbureau Reuter verbonden. Tij dens de oorlog was hij in een hoge functie verbonden aan de inlichtin gendienst van de Britse Marine. In het begin van de vijftiger jaren be gon hij met het schrijven van zijn i trombose in de kroon- Kwestie Nederlandse Op era „UW HOUDING SCHAADT HET VERTROUWEN" In een schrijven aan Staatssecretaris drs. L. J. M. van der Laar, terzake van diens brief aan B en W van Amsterdam over de Ned. Opera, zeggen de besturen van een aantal Nederlandse kunstenaarsverenigingen: „In uw brief refereert u aan het betreffende advies voor de Raad voor de Kunst over het liquidatiebesluit van het bestuur van de Nederlandse Opera, waarop u o.m. uw beslissing tot goedkeuring van dat besluit baseert. Het zou verhelderend wer ken indien u tot publikatie van dat advies zou overgaan. wordt gemaakt van de waardevolle elementen van de huidige Ned. Opera werpt slechts nieuwe vragen op. Deze mededeling zou o.i. drin gend nadere toelichting voorshands sticht zij slechts warring en onrust. Met betrekking tot uw opmerking inzake het nakomen van de bij de Ned. Opera „bestaande verplichtin gen" door „het nieuwe instituut" constateren wij, dat de omvang van deze verplichtingen althans jegens de geëngageerden nog allerminst vaststaat. Dit zou eerst het geval zijn, indien deze in goed overleg tussen partijen zouden zijn over eengekomen. Hiervan is op dit ogenblik nog geen sprake. Uw stelling, die kennelijk afkom stig is van het Stichtingsbestuur, dat de geëngageerden en hun organisa ties niet wilden medewerken aan een reorganisatie, is in zoverre slechts juist, dat tussen het Stichtingsbe stuur en onze organisaties geen overeenstemming van inzicht be stond over de wijze waarop de reor ganisatie zou moeten worden uitge voerd. De volstrekt eenzijdige wijze waarop het Stichtingsbestuur in maart j.L zijn reorganisatieplannen introduceerde en die geen enkele ruimte liet voor overleg, is zoals overigens bekend is ook door het scheidsgerecht bij de Ned. Opera duidelijk vastgesteld en veroordeeld. Tenslotte menen wij te moeten opmerken, dat uw stellingname er Kerkelijk Leven Oosterwolde (Gld.) C. den Boer te Slie- drecht. Aangenomen naar Emmen (6e pred.pl.) (toez.) Y. Strlkwerda te Marssum het beroep van de classi cs le vergadering van Middelburg, tot pred. voor bultengew. werkz. (hoofd leider clubhuiswerk Vllsslngen) Rotterdam- GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp (vac. wij len P. Warmenhoven) F. J. Bil te Delf zijl. CHR .GEREF. KERKEN Bedankt voor Rijnsburg M. VIiet stra te IJmulden. naar onze mening in feite op neer komt, dat u zich vereenzelvigt met het allerwegen zo zeer veroordeelde beleid van de leiding van de Stich ting „De Nederlandse Opera". WR vrezen, dat door Uwe Excel lentie gevolgde gedragslijn het ver trouwen van de Nederlandse kun stenaars in de overheid ernstig zal Sinds 1962 woonde Fleming op Ja maica Hij was met zijn vrouw en naar Engeland gekomen voor vakantie. Fleming was vele malen miljonair geworden door de verkoop en verfilming van zijn spannende James Bondboeken. BEELDHOUWER JOHAN P0LET 70 JAAR De Amsterdamse beeldhou wer Johan Polet zal maandag a.s. zijn 70ste verjaardag vie ren. De heer Polet, die Amster dammer van geboorte is en al tijd in de hoofdstad heeft ge- Deafzendere 'bï£f zijn de T°0nd' krfe9, m' °P'ei" «turen van de Nederlandse Fede-1d,n9 aan de kunstnijverheids school in Amsterdam. Hij heeft In het begin van hun schrijven herinneren de besturen aa n hun aankondiging van 29 juli dat zU bin nen afzienbare tijd met eigen ge dachten zullen komen tot oplossing van de huidige moeilijkheden. besturen ratie van beroepsverenigingen kunstenaars, de Nederlandse be roepsvereniging voor muziek-drama- tische kunst, de Algemene Bond van Kunstenaars, de Algemene Bond „Mercurius". de Bond van christe lijke kunstenaars in Nederland en Nieuwe voorzitter van Wereldbond Niesel, is met algemene stemmen voorgedragen als kandidaat voor het voorzitterschap van de Wereldbond van reformatorische kerken, die op het ogenblik in Frankfort aan de Main bijeen is. De 61-jarige prof. Niesel volgt de Amerikaan dr. Ralph Waldo Lloyd op die niet herkiesbaar Prof. Niesel is ook lid van de centrale commissie van Wereldraad van Kerken. Hij behoorde tot de geestelijken die zich tegen Hitier heb ben verzet. Herhaaldelijk heeft FUJ hiervoor gevangen gezeten. Ds. Martin Luther King zaterdag op Schiphol de Europese Federatie tengemeenten, die van 12 tot 16 au gustus in Amsterdam wordt gehou den, naar Nederland overkomt, zal zaterdagochtend om acht uur op Schiphol arriveren. Hij zal daar wor den verwelkomd door een kleine de legatie olv. de president van de Eu ropese federatie, de Deen Baungard Thomsen en de vice-president, de Nederlander ds. Broertjes. Dr. King hoopt zondag om 10.00 uur voor te gaan in een interkerke lijke kerkdienst in de RAI, die door radio en tv zal worden uitgezonden. Ook hoopt hij te spreken in een dienst om 15.00 uur eveneens in de RAI. Maandagmorgen 17 augustus om negen uur vertrekt dr. King weer van Schiphol. veel officiële opdrachten uitge voerd. In Amsterdam staan o.a. door hem vervaardigde beelden op de binnen plaats van het stadhuis en de uni versiteit aan de Oudemanhuispoort. Het standbeeld van Domela Nieu- wenhuis op het Haarlemmerplein en de nijlpaardenbeelden aan de brug bij het Leidseplein behoren eveneens tot zijn scheppingen. De heer Polet is lid van „Arti et amicitas". Tal van musea hebben wei-ken van hem in hun bezit. Dertig studenten naar Israël Onder leiding van prof. dr. A. S. van der Woude, kerkelijk hoogleraar te Groningen, zullen dertig studen ten aan de theologische faculteiten van Groningen, Utrecht, Amsterdam en Leiden op 5 september een stu diereis van vijf weken beginnen door Egypte, Jordanië en IsraëL Het Instituut voor internationale excursies te Bergen (NH), dat deze reis organiseert, biedt aan de deel nemers de gelegenheid vooraf de reissom te verdienen. Door een ge zamenlijke werkperiode als vakantie kracht in de Amsterdamse zieken huizen van 1 juli tot 31 augus tus zal de reissom bijna geheel vooraf kunnen worden verdiend. Tij dens deze werkperiode zullen enkele voorbereidende bijeenkomsten met de deelnemers plaatsvinden. De ver dere wetenschappelijke voor bereiding van de reis heeft plaats tijdens de bootreis en staat onder leiding van prof. Van der Woude. Onderweg worden bezoeken gebracht aan Athene, Rhodos, Egypte en Bei roet. Er bestaat voor deze reis onder studenten grote belangstelling, ook bU andere faculiteiten. De groep is dan ook reeds bijna voltekend. Wan neer deze opzet slaagt zal worden overwogen de reis in de komende jaren te herhalen om zodoende zo veel mogelijk aanstaande predikan- de bijbel te bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5