„EIDSCH DAGBLAD OK ANKARA STEMT IN MET BESTAND Duitsland verbiedt chartervluchten KLM xV' 1 Turkse vliegti uigen blijven Cyprus wel verkennen Spionagenet in Siam opgerold CONCENTRATIE VAN VIETCONG BIJ DE GRENS Twee van de elf gondels werken Arbeiders weken tot nietsdoen gedwongen GEEN invasie van Turkije op Cyprus Verzetsbeweging in Algerije LANDARBEIDER DOOR BROER NEERGESTOKEN (9tiet êffibtitvs 'Africht 1 maart 1860 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 No. 31335 teurs E. A. B. van Dishoeck r: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Cyprus is liet gisteravond tot een bestand gekomen, nadat [eiland, Griekenland en Turkije tot op de rand van oorlog gebracht door bloedige gevechten tussen de twee Jprische bevolkingsgroepen en acties van de Turkse luchtmacht, premier Inönü heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een [schap gezonden, waarin hij zegt, dat zijn regering heeft be ten de actie van de Turkse vliegtuigen boven het gebied van insoera en Kokina onverwijld stop te zetten. President Maka s van Cyprus was al eerder met een bestand akkoord gegaan. [erder op de avond was In bekendgemaakt, dat rkije met een bestand instem- op voorwaarde dat de toe- id van vóór de Grieks-Cy- sche aanval van woensdag jl. Turks-Cyprische dorpen zou >rden hersteld. De Turkse rkenningsvluchten zouden irden voortgezet tot de ieks-Cyprioten zijn terugge- erd naar hun oorspronkelijke illingen. In geval van nieuwe rieks-Cyprische aanvallen zou de bombardementen door de rüikse luchtmacht worden her- o hebben Turkse vliegtuigen ndaag opnieuw verkennings- lichten uitgevoerd boven Ko- na, nadat melding was ge- aakt van beperkte schietpar- en. De toestellen hebben niet schoten, aldus een Turkse oordvoerder. i de Grieks-Cyprische troepen de de gehele Turkse bevol- waaronder kinderen, vrouwen >n öuden van dagen, in gevaar ge bracht. Het besluit van de Turkse regering heeft, naar u zult begrij- alleen zin, als de Grieks-Cy- che aanvallen ogenblikkelijk op- ouden en als aan uw oproep tot onmiddellijk bestand door de Ieks-Cyprioten gehoor wordt ge- Turkije zal voortdurend op hoede blijven tot Cyprus volle- aldus Inönü. gevlogen, toen de regeringstroepen zich gereed maakten voor een aan val op Kokina. De jagers 'hadden geen gebruik gemaakt van hun boordwapens „omdat hun aanwezig heid reeds voldoende was om de Grieks-Cyprioten tot andere ge dachten te brengen", aldus de woordvoerder. Secretaris-generaal Oe Thant heeft besloten af te zien van publikatie van het VN-rapport over de ge beurtenissen sinds 5 augustus op Cyprus. Hij heeft verklaard tevreden te zijn met de bereidheid van de Turkse premier en de president van Cyprus het bestand te respecteren en acht dit bemoedigend. Aan gene raal Thimayya, commandant van het VN-leger op Cyprus, heeft Oe Thant opdracht gegeven „zonder voorbe houd met alle partijen mee te wer ken om het bestand ten volle te ver wezenlijken en daartoe alles te doen wat in zijn macht ligt". De secre taris-generaal deed verder een be roep op de regeringen van Cyprus, Griekenland en Turkije en op de Turkse gemeenschap op Cyprus, him volle medewerking te verlenen aan generaal Thimayya. Protest Turkije heeft „zeer krachtig" bij Griekenland geprotesteerd tegen het bombardement dat Griekse straal jagers volgens dit land zondagavond op het Turks-Cyprische bolwerk Kokina hebben uitgevoerd. De Griekse minister vanDefensie, Ga- roef alias, heeft echter tegengespro ken dat er van enige militaire actie van Griekse vliegtuigen sprake geweest. Volgens hem had Turkse straaljagers bij vergissing Turks-Cyprische wapenopslagplaats in Kokina beschoten, waardoor deze in de lucht was gevlogen. „Turkije wenst geen oorlog met Griekenland en het is bereid tot iedere onderhandeling om de ge schillen op te lossen". Dit heeft pre mier Inönü van Turkije verklaard in zijn antwoord aan de secretaris-ge neraal van de NAVO. De Turkse buitenlandse politiek is gebaseerd op het Atlantisch verbond, aldus Inönü. De NAVO zal „de voornaamste pijler van de Turkse buitenlandse politiek" blijven en Turkije zal zijn uiterste best doen om de solidariteit binnen de verdragsorganisatie te versterken. De Turkse actie op Cyprus was „al leen een kwestie van zelfverdediging waartoe Turkije met tegenzin was overgegaan in verband met het on vermogen van de vredesmacht van de VN, een eind te maken aan de Grieks-Cyprische aanvallen", aldus de Turkse regeringsleider. Verdeeldheid Van regeringszijde wordt in Nico sia het gerucht tegengesproken dat minister van Binnenlandse Zaken Georghadjis zou zijn afgetreden als gevolg van verdeeldheid in het binet over de gevolgde tactiek in conflict met Turkije. Ook wordt ont kend dat generaal Grivas de kabi netsvergadering zou hebben verlaten toen besloten was militaire hulp de Sowjet-Unie te vragen. Er be staat geen verschil van menin; de regering, zo wordt gezegd, het vragen van militaire hulp noch over het feit dat de Griekse lucht macht niet in actie is gekomen bij de luchtaanvallen van de Tm-ken. Geen aanvallen Intussen ls gisteren, ondanks een isoh verzoek, de Veiligheidsraad bijeengekomen om de „nieuwe aanvallen" te bespreken gisterochtend in Nicosia werd gemaakt. De twee 1 jagers die waren gesignaleerd, geen bombardementen uit- Volgens een Turkse woord- hadden de toestellen laag boven Grieks-Cyprische stellingen EERBERICHT DEZELFDE TEMPERATUREN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 12 AUGUSTUS Zon opt 05.19 en 20.10 uur. Maan op: 10.48 en 22.26 uur. Hoogwater in Katwijk: 6.17 en 18.43 uur. Laagwater: 2.07 en 14.26 u. STRANDVERW ACHTING Zwak warmtefront boven noord- west-Duitsland passeert ons met tij delijk veel bewolking. Morgen op de meeste plaatsen droog met meer op klaringen. Zwakke, meest noordelijke wind. In de middag omstreeks 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten Uit het mende dagen Li Dit blad bestaat uit 10 pagina's, Wel had men Griekse interventie verwacht, maar anderzijds besefte men het grote gevaar van uitbrei ding van het conflict. De vroegere Eoka-leider was ontevreden over het passief blijven van de Griekse lucht macht. Hij had een afgezant naar Athene gestuur om kenbaar te ma ken welke rol Griekenland naar zijn mening moet spelen. Slot pag. 2 Bij politierazzias in Bangkok en andere Siamese plaatsen zijn 24 per sonen aangehouden, die verdacht worden van spionage voor Cambod ja. Tot de aangehoudenen behoort de huisbewaarder van de voormalige Cambodjaanse ambassade in Bang kok. Tot de razzia's werd overgegaan na de aanhouding van een luitenant van het Cambodjaanse leger, die illegaal Thailand was binnenge komen. De betrekkingen tussen Cambodja en Thailand zijn reeds enige jaren lang gespannen. In 1961 werden, voor de tweede maal binnen twee jaar tijds, de diplomatieke betrek kingen verbroken. De communistische Vietcong-op- standelingen zouden troepen concen treren bij de zeventiende breedte graad. de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam, aldus deelde de pre mier van Zuid-Vietnam, generaal Khanh, vanochtend in de Zuidviet- namese hoofdstad Saigon mede. Bo vendien zouden uit de Chinese pro vincie Joennan communistisch-Chi- nese troepen per trein naar Noord- Vietnam worden overgebracht. De premier noemde deze troepenver plaatsing „zeer ernstig". Rood-Chi na heeft tot nu toe vijftien straal vliegtuigen van het type Mig-17 naar Noord-Vietnam gezonden. Bij de ondertekening van de re solutie van het Congres over de cri sis in Zuidoost-Azië heeft president Johnson gisteren het standpunt van Amerika nog eens als volgt samen gevat: „Elke gewapende aanval op onze strijdkrachten zal worden be antwoord. Aan elk land in Zuidoost- Azië, dat onze hulp vraagt bij de verdediging van zijn vrijheid, zal die hulp worden gegeven. De bevol king van Zuidoost-Azië moet onge hinderd en op haar eigen wijze haar toekomst kunnen bepalen". In de be trokken resolutie schaarde het Con gres zich vorige week vrijdag vrijwel achter de afweermaatregelen die de regering tegen Noord-Vietnam had genomen. Johnson zei, dat Amerika in Zuid oost-Azië geen gebied begeert, noch militaire of politieke invloed. „Ik beloof alle Amerikanen dat ik mijn bevoegdheden zal gebruiken landen, wij moeten proberen ook het land te zijn, dat zich het meest van zijn verantwoordelijkheid bewust is". (Van onze correspondent in Bonn) Voor de KLM zijn door het Westduitse ministerie van Verkeer voorlopig alle chartervluchten van en naar de Bondsrepubliek verboden. Volgens dit ministerie wil men van Duitse zijde de clausule over de chartervluchten in het Nederlands-Duitse ver drag geheel herzien. Hiertoe zullen nog deze maand besprekingen tussen de beide regeringen worden gevoerd. De woordvoerder van het ministerie van Verkeer weigerde duidelijk te maken, welke moeilijkheden tot het inhouden van de vergunningen heb ben geleid. kringen over de handelssuccessen van de KLM, die de prestaties van de Lufthansa te boven gaan. De televisie wijdde enige maanden geleden ook een uitvoerige reportage aan het pro bleem. In de uitzending werd aange toond met hoeveel meer handelsgeest de KLM zich heeft verzekerd van een gunsige vervoersmarkt in de Bondsre publiek. In het laatste nummer komt het deze woordvoerder is voor elke chartervlucht, die de KLM van en naar de Bondsrepubliek wil uit- aparte vergunning nodig, Ontevredenheid „Zeitung" met een regelrechte aanval op de voorzitter van het directoraat voor Luchtvaart in het ministerie van Verkeer, dr. Werner Kreipe, van wie terloops nog wordt opgemerkt dat hij chef van de staf van de Luftwaffe is geweest en met de „bloedorde" van de NSDAP zou zijn begiftigd. Oorlog Volgens dit blad is deze hoge amb tenaar, die de opdracht heeft te zor gen voor de verdeling van de lan dingsrechten voor buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, een oorlog te gen de ijverige KLM begonnen er tegen elke andere buitenlandse maat schappij, die bezig is de Lufthansa te overvleugelen. Het blad maakt e: melding van dat sinds 1 juli 5 char tervluchten werden verboden. Wat het vrachtvervoer betreft: dit zou door het ministerie tot de helft van de huidige wekelijkse omvang worden teruggebracht. W-W (Van onze Vlissingse correspondent) Het afsluiten van het sluitgat in de Grevelingendam bij Brui- nisse gaat nog steeds niet vol gens plan, ook niet volgens het laatste, herhaalde malen uitgestelde plan. Vorig jaar brak de 10 cm dikke kabel, waardoor het hele Delta-plan een jaar werd verlaat. Na veel andere moeilijkheden over wonnen te hebben, blijkt het nu met de praktische uitvoe ring van het afsluitwerk weer verkeerd te gaan. Bruinisse gonst van de geruchten over hooglopende ruzies tussen de Rijkswaterstaat en de Franse fir- Er gebeurt niets Ook onder de arbeiders en zelfs bij het leidinggevend personeel heerst grote ontevredenheid over de gang van zaken bij het werk. De grootste klacht is, dat er niets gebeurt. De meeste mensen worden dagen, we ken en zelfs maanden tot niets doen gedwongen, omdat de ploeg Franse arbeiders de kabelbaan niet in werking kan krijgen. Gisteren zou voor de zoveelste keer met het afsluiten worden begon nen. Echter: siechts twee var elf gondels functioneerden. Er zijn gondelbestuurders, die reeds twee maanden op het werk rondlopen, maar nog steeds niet in hun gondel mogen komen. GENERAAL SUNAY OP SCHIPHOL: „Als de Grieken niet opnieuw tot gewapende acties zullen overgaan, ïr van Turkse zijde geen invasie op Cyprus te verwachten zijn", ver klaarde de chef van de generale staf van Turkije, generaal Sunay, die gistermiddag uit Istanboel op Schiphol arriveerde. Vergezeld van kolonel Gurkan en luitenant-kolonel Gurpinan reisde hij een uur later per vliegtuig door naar Parijs, waar hij op het hoofdkwartier van de NAVO verslag zou uitbrengen over de situatie op Cyprus. Op een persconferentie, die hij tijdens zijn korte verblijf op de luchthaven hield, gaf hij een uit eenzetting over de situatie op het fel omstreden eüand. „De rechten die de Turkse minderheid op Cy prus volgens de grondwet van de republiek heeft, zijn door de Cypri sche regering geschonden", aldus de generaal. „De Turken zijn zeer slecht behandeld, hun dorpen en be zittingen zijn verwoest op een ma nier zoals men dat in de Middel eeuwen deed. Tenslotte is de situatie zo onhoudbaar geworden, dat de Turkse regering wel tot actie moest overgaan". Desgevraagd deelde generaal Sunay mee, dat Turkije van oordeel was dat een oplossing niet met de wapens maar via onderhandelingen gevonden moest worden. „Wij heb ben geprobeerd om de besprekingen, die over dit probleem in Genève gaande waren, voort te zetten. Wij hebben verschillende malen op de Grieken een beroep gedaan om het vuren te staken. Maar al onze po gingen zijn vruchteloos gebleven". mÊÊÊKKÊKKÊm De chef-staf van het Turkse leger generaal Sumay vertoefde gisteren korte tijd op Schiphol op doorreis van Ankara naar Parijs. Hij zal in het NAVO- hoofdkwartier verslag uitbren gen over de gebeurtenissen rond Cyprus. Voorts verklaarde de generaal, dat Turkije bereid was om de onderhan delingen voort te zetten en tot een vreedzame oplossing te komen. „Ons enige doel is om de actie van de Griekse bevolking stop te zetten en iedereen tot gehoorzaamheid dwin gen aan de constitutie van de re publiek, die de basis vormt voor de samenleving van de Grieks- en Turks-Cyprioten op het eüand". PREDIKANTEN WILLEN DE LOEMPA'S BEKEREN legen gebieden in het land vertrok ken om te trachten de leden van de zogeheten Loempa-kerk, die hon derden mensen hebben vermoord en vele dorpen hebben platgebrand, met religieuze argumenten te overreden zich aan de politie over te geven. gezegd hebben te wülen medewer ken. Leider van de groep is Colin de Verenigde Noord- De kabelbaan over de Greve- lingen is gisteren voor het eerst gebruikt voor het storten van een lading steen. Voorlopig be vinden de gondelvaarten zich nog in een proefstadiumOp de foto wordt de eerste steenlading gestort Ie ironie bjj deze gang van zaken is, dat het sluitgat, zonder dat er ook maar één steen wordt in gegooid, langzaam schijnt dicht te slibben, zodat er zelfs gebaggerd moet wor den, om het sluitgat open te hou den om het daarna volgens plan te kunnen afsluiten. Morris, hoofd Kerk van Midden-Afrika Rhodesië. Het officiële dodencijfer van de moordpartijen van en de gevechten met de Loempa-sekte bedraagt vier honderd. Men vreest echter dat nog vele slachtoffers niet gevonden zijn. Noordrhodesische müitairen heb ben gisteren tijdens een hevig ge vecht in het noorden van het land weer 55 leden van de Loempa-sekte In Algerije is e- beweging gesticht die gevormd wordt door studenten en de steun geniet van politieke tegenstanders van Ben Bella, het staatshoofd. In een vlug schrift, dat onder buitenlandse pers vertegenwoordigers in Algiers werd verspreid, zegt de beweging, zichzelf „Algemeen verbond var gerij nse democratische studenten", In het Friese dorp Haulerwjjk heeft zich zaterdagavond een familie drama afgespeeld, dat in een vecht partij ontaardde die met een mes werd beslecht en waarvan een 25- jarige ongehuwde landarbeider Jacob het slachtoffer is geworden. Hjj werd door zijn 27-jarige broer Jan meteen mes doorstoken en liep ernstige ver wondingen in de borst op. Zijn lon gen werden op vier a vijf plaatsen getroffen. De vechtpartij ontstond toen Jan izie kreeg met zijn vader, een grondwerker, en zijn beide broers Jacob en Tjibbe. De vader leefde reeds geruime tijd in onmin met zijn Jan, die met vrouw en kind in woonwagen naast het ouderlijk huis woont. De vader dreigde tijdens de woordenwisseling die zaterdag avond ontstond zijn schoondochter en haar baby te vermoorden. Hij drong met zijn beide zoons de woon wagen binnen, waarbij ieder een gummiknuppel hanteerde. Zij sloegen Jan tegen de grond die daaiop een mes trok, waarmee hjj in het wilde weg begon te steken. Hjj bracht zjjn broer Jacob verscheidene steken in de borst toe, totdat deze hevig bloedend in elkaar zakte. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Drachten vervoerd en is thans buiten levensgevaar. Jan nam na de vechtpartij de benen, maar werd door de Rijks politie gearresteerd en ingesloten in het politiebureau in Oosterwolde. Hij heeft volledig schuld bekend, doch verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Aug. 1864: Aan het Gymnasium te 's Gravenhage is benoemd tot leeraar voor de Grieksche taal- en letterkunde, de heer J. Rutgers te Leiden. Te Brigg overleed den 31 en juli l.l. een oud-soldaat, John Gilliatt genaamd, in den ouderdom van 103 jaren en zes maanden. Hij diende van 1797 tot 1864 bij het Engel- k sche leger.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1