COMMUNISTISCHE REACTIE RUSTIGER DAN VERWACHT Regering beraadt zich over bevriezen loonpeil Niettemin geruchten over samentrekking van Chinese troepen Zeven personen bij de moord op drie betogers betrokken fü Zoeken naar vermiste kompels duurt voort Zomaar voor de grap ^Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 No. 31331 adagblad Directeur: E. A. E. van Dishoeck Joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro i (Van onze correspondent in Washington) iteuen c Andere 2 U De cc T)e Chin Zestig Amerikaanse bommenwerpers, gesteund door dertig |agers, hebben bij hun aanvallen op vier Noordvietnamese mari- lebases 25 communistische torpedoboten, enige haveninstallaties m veertien olietanks vernietigd, een prestatie waarover men zich |n Washington uiterst tevreden toonde, ook al zijn er twee toe ftellen door communistisch afweergeschut neergeschoten en twee zwaar beschadigd. :ommunisten tonen zich over deze actie uiteraard gebelgd. Chinezen lieten gisteren weten, dat zij niet lijdelijk zullen aan- jien dat tegen Noord-Vietnam „agressie" wordt gepleegd, woor- •jen waaraan in Washington vooral betekenis werd gehecht om dat er tegelijkertijd berichten binnendruppelden over een concen tratie van 200.000 man Chinese troepen langs de Noordvietna- Jmese grens en over het gevechtsklaar maken van 70 straaljagers Jen zes onderzeeboten. Veiligheidsraad werd verdaagd debat, dat nauwelijks drie luur duurde en waarin de Ameri kaanse klacht inzake agressie van Toord-Vietnam in de Golf van Ton- n aan de orde was, heeft de Vei- jheidsraad gisteren geen uitspraak gedaan. De voorzitter van de raad kreeg de taak toegewezen informeel overleg te plegen over het voorstel van de Sowjet-Unie Noord- Vietnam (géén lid van de V.N.) te vragen een afgezant te zenden, die tot de bij na eenkomst zal worden toegelaten. ^Frankrijk voelde veel voor dit idee ptgn de Verenigde Staten maakten ken- aar er geen bezwaar tegen te heb ben, mits tevens een afgezant van 1 Pfaid-Vietnam wordt toegelaten. De van de raad gingen uiteen na ttfjt mededeling, dat de voorzitter hen Bfj de debatten in de Veiligheids- n "aad verklaarde de Russische afge- raardigde dat zijn regering de Ame- 'ikaanse luchtaanvallen op Noord- 7ietnam veroordeelt. Hij noemde dit en een ernstige bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azië. Tevo ren had Stevenson, de Amerikaanse gedelegeerde het recht van de Ver- enigde Staten verdedigd om militaire ;n maatregelen te nemen teneinde een ie bedreiging af te wenden. Hij legde er de nadruk op, dat het enige doel van de Verenigde Staten in Zuidoost- fczië is de vrijheid van de Zuidoost- aziatische landen tegen communis tische bedreiging te beschermen. De uiteenzetting van Stevenson werd door de Russische gedelegeerde als „eenzydig" van de hand gewezen. Aan het begin van het debat ver zocht de Rus voor de tweede maal uitstel van de by eenkomst, omdat hij nog geen instructies uit Moskou had ontvangen. Eerder op de dag was de vergadering op zyn verzoek al enkele uren verdaagd. De Britse gedelegeerde, Jackling, 'e steunde de Verenigde Staten: hij noemde de Amerikaanse handelin gen een preventieve actie. Het is het recht van elk land waarvan schepen in volle zee worden aangevallen, maatregelen ter zelfverdediging te nemen, zei hy. Hy was van mening dat de raad de Amerikaanse actie dient te steunen teneinde herhaling j>van dergeiyke aanvallen te voorko men. Vandaag zou secretaris-generaal JöjOe Thant in Washington bespre kingen met president Johnson voe ren over de crisis. Een nieuwe bij eenkomst van de Veiligheidsraad is daarom niet voor morgen te ver wachten. Het was gisteren een dag vol span ning in de Amerikaanse hoofdstad, ook al was de stemming lang niet zo geladen als tijdens de Cuba-crisis in de herfst van 1962. .WEERBERICHT KOELER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: toenemende bewol king met tydehjk regen of enkele buien, hier en daar met onweer. Over wegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 AUGUSTUS Zon op: 5.11 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 4.12 uur; onder: 20.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.28 en 15.00 uur, laagwater te 10.40 en 23.09 uur. STRAND VERWACHTING Koudefront boven Engeland pas- 1 seert komende nacht of morgenoch- 1 tend. Enige regen, mogelijk ook on weer. Morgen frisser met verspreide opklaringen en een matigp wind uit meer westeiyke richting. Overdag 18 tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een meer wissel vallig weertype .net nu en dan zon maar ook een frissere zeewind. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) gegevens bekend over de luchtaanval tevens over een zekere samen trekking van Amerikaanse militaire krachten in Zuidoost-Azië. Byna te- geiykertijd hield president Johnson aan de universiteit van Syracuse de staat New York een rede, waa hij vooral Noord-Vietnam, maar andere staten in Azië waarschuwde voortzetting van agressie. In zijn plechtige langzame spreekstyi liet hy weten, dat Washington met militaire macht zal doorzetten, dat de akkoorden van Indo-China var 1954 en dat over Laos van 1952 wor den gerespecteerd. Met vastberaden' heid vasthouden aan overeenkomsten noemde Johnson noodzakeiyk de vrede. Zucht van verlichting Maar er zyn ook wel enige kritische stemmen, die zich afvragen of het nodig was met zoveel militair ver toon te reageren op incidenten, waarbij de Amerikanen ook al kans hadden gezien hun Noordvietnamese aanvallers gedeeltehjk in de grond te boren. Bovendien doorzien velen, dat de president vooral krachtig is opgetre- zucht van verlichting horen opgaan toen deze milder bleken uit te val len dan men gedacht had. Weliswaar was er enige bezorgd heid over China's militaire concen traties, maar daar stond tegenover de kalme houding van Noord-Viet- dat er alleen een eer in leek te stellen meer Amerikaanse vlieg tuigen te hebben neergeschoten dan officieel door Washington werd toe gegeven. Volgens Radio-Hanoi schoot men namely k vyf toestellen neer, werden twee beschadigd en raakte eer Amerikaanse piloot in communisti sche handen. Ook de Russische reactie noemde men zeer gematigd en met voldoe ning beschouwden de Amerikanen de verklaringen van steun voor hun ac ties, die gedurende de gehele dag van bondgenoten bleven binnen druppelen. Een zeer geruststellend teken achtte men tenslotte het uit blijven van nieuwe torpedo-aanvallen op Amerikaanse schepen in de Viet namese wateren. Men hoopt, dat de Noordvietname- zen en Chinezen geschrokken zijn van Washingtons vuurwerk en dat zü vreedzamer en meer tot samen werking geneigd zullen worden. Kritische stemmen Niet alleen de bondgenoten, maar ook het overgrote deel van Amerika's bevolking en politici blijken het vol mondig eens te zyn met Johnsons krachtige maatregelen in Z.O.-Azië, VIJF GEWONDEN f In een verklaring van de i Chinese regering wordt gezegd, 1 dat „agressie van Amerika je- gens Noord-Vietnam agressie f tegen China betekent". Peking f meent, dat „de grens van de f oorlog door Amerika is over schreden". De actie van presi dent Johnson, aldus Peking, „is bedoeld om zy'n positie by het naderen van de verkiezingen te versterken." De Noordvietnamese minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat bij de Ameri kaanse luchtaanvallen „vijf mensen zyn .gewond en vele huizen en andere bezittingen zyn vernield". In een Noordviet namese nota worden maatrege len geëist" om de Verenigde Sta ten en hun knechten te dwingen de akkoorden van Genève te eerbiedigen en hun gevaarlijke provocaties onverwyid te beëin digen." AMERIKAANS BLAD: Volgens een in het zuiden van Amerika verschijnend blad heeft de federale recherche (FBI) de namen van zeven personen gekregen, die be trokken zouden zyn bij de moord op de drie propagandisten voor de rassengelijkheid, van wie de stoffe lijke resten dinsdag bij Philadelphia in de staat Missisippi zijn gevonden. Men heeft twee lijken kunnen identificeren als de 20-jarige An drew Goodmann en de 24-jarige Michael Schwemer, twee blanken uit New-York. Aangenomen wordt dat het derde stoffelijke overschot Gisteren is het vierde piereiland (links hoven aan de fotoMonitor hij Scheveningen aangekomen. Het is intussen „op poten" gezet en met een loopbrug met een van de andere platforms verhonden. 2-jarige James Chaney dat van de is, een neger uit Meridan pi. De drie mannen werden sinds 21 juni vermist. De stoffelijke resten werden ge- ;n pas opgeworpen aar- in zes meter hoog. De volgens het eerder vonden den dam vondst zou noemde blad, te~danken zyn f l het feit dat de FBI 30.000 dollar belo ning had uitgeloofd voor aanwü zingen. In New York heeft intussen de voorzitter van het „Congres rassengeiykheid", James Farmer, meegedeeld, dat men niet van plan is demonstraties op touw te zetten naar aanleiding van de dood van de drie jongemannen, omdat „het huidige klimaat in de noordelijke negerwij ken te explosief is". Farmer zei, dat de FBI hem had gezegd dat de lijken schotwonden en teke nen van mishandelingen vertoonden. nent Goldwater, die vindt dat de re gering in Zuidoost-Azië te slap op treedt. Als het geen verkiezingsjaar was geweest had men de aanvallen van de Noord vie tnamezen op Ameri kaanse schepen hoogstens voor de Veiligheidsraad gebracht zonder ook maar te denken aan grootscheepse bombardementen, zo kan men vooral insiders horen spreken, die weten dat Johnson pas oveiging tot die krasse maatregelen nadat zyn advi seurs hadden uitgemaakt, dat het ri sico van een uitbreiding van de oor log gering was, gezien enerzijds Mos- kou's tegenzin in Zuidoost-Azië's avonturen betrokken te raken en an derzijds China's relatieve zwakte. Vader overrijdt zoontje (11) (Van onze correspondent) Op het vliegveld Schiphol heeft gis termiddag een tragisch ongeluk plaatsgehad, dat aan de elfjarige An- co Katoen uit 's-Gravendeel hel le ven heeft gekost. Samen met zyn driejarige broertje hielp hij zyn vader, een chauffeur, bü het vlas opsteken, dat tussen de landings- en startbanen wordt geteeld. Op een gegeven moment, toen de jongen voor de auto uit liep en vermoedeiyk een bos vlas voor het voorwiel wilde weghalen, kwam hy ten val. Zijn vader, die dit niet had gezien, reed met de auto over hem heen. De jongen was op slag IN 1965 VERHOGING VAN A.O.W. EN BELASTINGVERLAGING? (Van onze parlementaire redactie) Met een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans, de optrekking van de AOW tot een sociaal minimum en de verlaging van de belasting, zal er volgend jaar weinig of geen ruimte aanwezig zijn voor een procentuele verhoging van de lonen. De regering heeft het beraad o-ver de miljoenennota, die minister Witteveen op de derde dinsdag in september moet uitbrengen, nog niet afgesloten. Maar in politieke leringen wordt algemeen verwacht, dat de regering in het komende najaar met de Stichting van de Arbeid zal trachten tot een akkoord te komen over een bevriezing van het loonpeil tot een nadere datum in 1965. Daartegenover zou zij dan een verdere matiging van de overheidsuitgaven stellen. De misch programma, zoals dat on langs aan de S.E.R. is voorgelegd, ei- genlyk niet toelaat. De import stygt sneller dan de export. En het staat vrywel vast dat het tekort op de betalingsbalans de geraamde miljard gulden behoorlyk zal overschryden. loonstyging toe te la ten, terwyl een deel van de ruimte al aan een ingrypende sociale maat regel als de verhoging van de A.O.W. Nu de spanning op de arbeids markt nog altyd groot is, en de pi-ysontwikkeling de loongolf van dit voorjaar voor een belangryk deel heeft teniet gedaan, zal het voor de regering echter bijzonder moeilijk worden, het bedryfsleven te vinden een onbeperkte loonstop. f*** >- i' Politieke wrijving De meest eenvoudige oplossing van de moeilijkheden zou daarom te vin den zyn in een opschorting van de belastingverlaging tot 'n nader tijd stip. Helemaal onmogelyk is dat niet, omdat de regering in een der- gelyk uitstel al in haar gerichte ad viesaanvrage aan de S.E.R. heeft voorzien. van de eerste fase o verlaging (met ongeveer 500 miljoen gulden) zal vooral in de liberale kring, waartoe de minister van Fi nanciën, prof. Witteveen, behoort, veel wrijving geven. Met een derge lijke maatregel zet het kabinet-Ma- rynen dus zijn eigen voortbestaan op het spel. Veel minder politieke ri sico's loopt het kabinet, door te trachten het bedryfsleven over te halen tot een rem op de loonstijging 1965. Matiging Politieke kringen in Den Haag verwachten dan ook, dat de regering zal trachten haar voornemens met betrekking tot de verhoging van de A.O.W. en tot verlaging van de be lasting uit te voeren, door in de troonreden een verdere matiging van de overheidsuitgaven aan te kondi gen en aan te dringen op matiging bij de looneisen voor volgend jaar. Blyft nog de vraag of de economi sche situatie realisering van de be lastingverlaging en de optrekking van de A.O.W. per 1 januari toe laat. Ook al is dit niet het geval, dan toch zal de regering moeiiyk onder deze datum uit kunnen. De vakbeweging gedoogt geen enkel uit stel van de plannen met de A.O.W. en zal, gezien de recente prysstygin- gen, ook wel niet voor uitstel van de belastingverlaging geporteerd zyn. De Amerikaanse minister van Defensie McNamara tijdens de persconferentie, waarin hij mede deling deed van de Amerikaanse aanval op Noordvietnamese bases. Grote droogte in Luxemburg De droogte dreigt in Luxemburg grote schade aan de landbouw toe te brengen. Het heeft sedert begin mei niet meer geregend. Het water is reeds enkele maanden gerantsoe* neerd. Het zoeken naar de vijf ver miste mijnwerkers in Champag- nole duurt voort. De redders hebben de hoop nog niet verlo ren, al wordt deze wel met de dag kleiner. Vanochtend be reikte men met een horizontale boring een galerij, waar men twee van de vermiste kompels hoopte aan te treffen. De red ders vonden echter geen spoor van de mannen. Enkele meters verder, achter een instorting, kan nog ruimte zijn. Tegen het middaguur waren de reddings ploegen nog bezig een weg daarheen te banen. vertrouwen verloren dat men ons zou vinden". De mannen tekenden de dagen aan op de muren van de kalksteenmyn. Martinet zei dat hy met hy- Gistermiddag heeft pergevoelige luisterapparatuur derom zwakke klopsignalen opgevan- elf boringen verricht welke niets hebben opgeleverd. De negen geredde kompels heb- :n gistermiddag het ziekenhuis verlaten. Op een byeenkomst met journalisten voerde voorman André Martinet het woord. „De instorting deed zich zonder waarschuwing voor. Er was plotseling een oorverdovend lawaai van vallend gesteente en de lucht was vol stof. Wy werden door hevige luchtverplaatsing tegen de wanden van de galery gegooid. Ik verzamelde myn mannen en wy organiseerden ons ondergronds ver- blyf. Wy rantsoeneerden het licht van onze mijnlampen zodat wij voortdurend enig licht hadden tot het moment dat men ons vond". Martinet zei dat koude en vocht de ergste vyanden van de ingeslo ten mannen waren geweest, „wy hebben echter geen moment het (Van onze Amsterdamse correspondent) „Hey boy". Op deze kreet keek de 17-jarige timmerman Jurrien Leusink om. Hy stond gisteravond met zyn brommer te wachten by het stoplicht Van Wouwstraat Ceintuurbaan in Amsterdam. Het volgende moment strompelde hy verblind door een traangaspatroon naar de kant van de weg Een Amerikaanse verlofganger uit Mannheim had het schot „zo maar voor de grap" op de jongeman afgevuurd. Het linkeroog van het slachtoffer werd door het schot, dat van 20 centimeter afstand werd afgevuurd, bescha digd. De kans dat de blessure biyvend zal zyn, is echter gering. De 21-jarige Amerikaan is door de marechaussee gearresteerd. Hy zal vandaag nog aan de Amerikaanse militaire autoriteiten in Mannheim worden overgeleverd. In het gaspistool, dat onder de vuurwapenwet valt, bevond zich nog een patroon. AI 288 doden in N-Rhodesië door „heilige oorlog" Officieel is in Loesaka bekendge maakt, dat in de stryd tussen re geringstroepen en aanhangers van de „profetes" Alice Lensjina in Noord-Rhodesië tenminste 288 men sen het leven hebben gelaten. Ver moed wordt, dat er nog vele lijken 'n afgelegen dichtbegroeide gebieden iggen. Baby verscheurd door adelaar Een adelaar heeft in het dorp Samoersanli in Oost-Turkye een in een wieg liggende baby van twee maanden verscheurd. De wieg was door de ouders voor het huis gezet. Na het drama trokken woedende dorpelingen met geweren de bergen (Jit het Leidsch Dagblad van J 6 Aug. 1864: 5 f De gemeenteraad van J R'dam heeft aan Dr. D de l J Loos op zijn verzoek, wegens J zijn benoeming tot directeur I der HBS te Leiden, eervol i J ontslag verleend. i Te Glasgow is zekeren 1 f Heorges Weittington tot £5 1 boete veroordeeld, omdat hij f in zijn tent een man en een J vrouw vertoond heeft die le- 1 vende ratten aten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1