LE1DSCH m DAGBLAD nabij VOORTAAN SCHIETEN WE MET SCHERP Na acht angstige dagen vreugde in Champagnole Franse ambtenaar van post ontheven )pgericlil T maarl 1860 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 No. 31329 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041 j Redactie: 21507 loofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ZELFS NOG IN LAATSTE UREN TEGENSLAGEN [De negen" van Champagnole zijn bereikt. Grote vreugde heerste i dit dorp in de Jura trouwens in heel Frankrijk en ook ver aarbuiten toen dit nieuws bekend werd. Eén voor één zouden negen mijnwerkers, die ruim acht dagen opgesloten hebben 'ezeten in de ingestorte kalkmijn onder de Mont Rivel, in de top van vanmiddag en vanavond met een „reddingsbom" naar loven worden gehaald. I Een van de belangrijkste Ogenblikken in deze sensatio- iele reddingsactie was het mo- Sent waarop de boor de galerij lereikte, waarin de negen man- ien gevangen zaten. Dat was 'anmiddag kort voor één uur. halfeen had men het loren hervat, nadat men de zo tegenslag had moeten ^verwinnen. Drie boorbeitels taakten namelijk geblokkeerd, oen men aan de laatste twee neter wilde beginnen. In deze Iwee-meterlaag moest modder Ons nieuw vervolgverhaal Gezegend is het Zeven" Vandaag beginnen wij ons nieuwe feuilleton. „Gezegend is het leven", een oorspronkelijke roman van de Nederlandse au teur Klaas van der Geest. Het is het verhaal van de vrouw Hanne, weeskind uit een der grote steden, die haar jeugd in het gesticht Veenhuizen door- bracht, waar oud-onderofficieren I van het Indische leger de scep ter zwaaiden over de pleegkin- E deren. 1 Als Hanne nauwelijks volwas- 1 sen, uit de kolonie ontslagen 4 I wordt, raakt zij aan het zwer- i ven. Zeker zou zij, als zovele Hij vrouwen uit het gesticht, ten- I slotte in de bedelaarskolonie J Ommerschans geëindigd zijn als f ze niet een tehuis gevonden had f 1 bij een jonge boer, die met zijn f 9 tyrannieke vader in een hut in I de Drentse veenstreek woont, i I Samen drijven de beide jonge I mensen een boerderijtje, hun J toegewezen door de Maatschap- pij voor Weldadigheid en sa- f men bouwen zij zich met moed r en offervaardigheid een miniem f maar' gelukkig bestaan op. Zelf I krijgen ze geen kinderen. Maar Hanne, die in haar jeugd zoveel I tekort gekomen is, probeert een 7*| moeder te zijn voor de twee J •i weeskinderen die zü in huis f neemt. Vaak schiet zij tekort, f naar des te groter is haar erken- ;s- telykheid voor het weinige dat haar toch geschonken wordt: de - genegenheid van een man, de ngj aanhankelijkheid van twee kin- deren, die niet de hare zijn, een i beetje tegemoetkomendheid van de mensen om haar heen. De auteur Klaas van der enl Geest werd in 1903 op Schier- I monnikoog eeboren. Hij stamt j uit een geslacht van zeevaarders TW| en heeft ook zelf als stuurman Nederlandse rederijen geva- j ren op China, Japan, Indonesië, Australië en Amerika. In 1935 1 verscheen zijn eerste boek, „Eiland in de Branding", gesi- I tueerd op Schiermonnikoog, dat I bekroond werd met de D. A. I Thieme-prijs. Ook zijn. in 1951 I verschenen Drentse streekroman l „Gezegend is het land" verwierf de Thieme-prijs. Totaal versche- nen van zijn hand 34 jeugdboe- ken, 18 romans, enkele school- boeken en vele vertaalde werken. I Enkele van zijn romans zijn ver- taald in het Duits, Deens, Pools en Tsjechisch. „Gezegend is het i leven" is zijn jongste roman. -WEERBERICHT IETS WARMER Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: in de nacht en iohtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking, overigens flinke ©klaringen. Droog weer, overwegend swakke wind. Iets warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 AUGUSTUS Zon op: 5.07 uur; onder: 20.23 uur. - Waan op: 1.52 uur; onder: 19.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.27 en 13.09 uur, laagwater te 8.36 en 21.12 uur. STRAND VERWACHTING Ook morgen zonnig en nog wat zo- nerser strandweer door een tot zwak afnemende en een naar het zuid-wes ten draaiende wind. Overdag 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Voor met dc kans. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's worden gespoten, voordat men verder kon gaan. Vervolgens moesten de redders 43 kubieke meter water en modder weg pompen die zich juist boven het gewelf van de galerij bevonden. Vier meter Nadat men zondagavond laat na een reeks van tegenslagen de grote boor van Orleans weer in wer king had kunnen stellen, was het reddingswerk gisteren en vannacht snel opgeschoten. Vanochtend heel vroeg, toen Champagnole nog in duisternis lag gehuld, was de boor nog maar vier meter verwijderd van de ruimte waarin de negen mijn werkers zaten opgesloten. De boor werd toen stilgezet om voorbereidin gen te treffen voor de laatste „etap pe". De ingenieurs oordeelden het noodzakelijk eerst te controleren of de bijna tachtig meter diepe schacht wel loodrecht was. Voorts achtte men het veel te gevaarlijk de smalle „reddingsbom", waarmee de mannen een voor een naar bo ven moesten worden gebracht, langs de ruwe rotswand te laten zakken. Over de gehele diepte moest de schacht van buizen wor den voorzien welke het glijden vergemakkelijken en tevens zou de „lift" onderweg zou blijven ste ken. Vertraging Deze werkzaamheden vergden meer tijd dan men aanvankelijk had verwacht. Het was al tien uur ge weest, toen men pas kon beginnen aan het doorboren van de laatste vier meter die de redders nog van de ingesloten kompels scheidde. Toen deed zich kort daarna een in cident voor, waardoor het reddings werk ongeveer een uur werd ver traagd. Drie boorbeitels werden na melijk plotseling geblokkeerd, toen de boor door twee meter rots heen gedrongen. Technici verklaar den, dat dit een gevolg was van de samenstelling van de grond. Men moest eerst modder in de laatste twee-meterlaag spuiten, voordat verder kon gaan. Vervolgens hadden ook de in- nog handenvol Zoeken naar vijf vermiste mannen duurt voort in hun galerij stortte. Bovendien er steeds het gevaar, dat de zol dering het zou begeven op het mo ment dat de boor er doorheen zou komen. Ploegbaas Martinet stond be- n in de mijn in voortdurend contact met zijn redders en gaf de 5te uren van minuut tot minuut aanwijzingen. Vrijwel onmiddellijk nadat de reddingsschacht was vol tooid. daalde een technicus in de ga lerij af om de negen uitgeputte kom pels een voor een in reddingsbom te helpen. Verslagenheid Ondanks de algemene vreugde rer de negen geredden heerste er vjjf gezinnen in Champag nole grote verslagenheid. Want er zjjn nog steeds vijf vermiste mijn werkers naar wie rusteloos wordt ge zocht. Twee van deze mannen zijn vermoedelijk nog in leven. zij luisteren ook niet naar de dage lijkse communiqué's van de burge meester. De vrouw van de bedolven chauffeur Thienard is ontroostbaar. „Alles dat ik in de wereld bezit, is mijn man", heeft zij gezegd. „Wij zijn zeventien jaar getrouwd en heb ben geen kinderen". Een andere vrouw, madame Simo- net, heeft een hartkwaal. Zij zit de gehele dag op een stoel voor het raam en kijkt naar buiten of haar man er wellicht aankomt. Een van haar zoons is in Algerije gesneuveld. Een tweede zoon is van vakantie uit Fréjus teruggekomen toen hij van de ramp in Champagnole hoorde. Een derde zoon in militaire dienst heeft extra verlof gekregen, op het terrein zoekt hij mee naar zijn vader. Mevrouw Geneviève Janier-Dubry heeft vijf kinderen. Haar man werk te nog maar pas kort in de mijn. Eerder was hij vrachtrijder op de weg. „Telkens als mijn man naar zijn werk in de mijn ging", zegt zij, „had ik angst. En voortdurend had ik er een voorgewei van dat er van daag of morgen iets zou gebeuren." Stanislas Zolnowski was de oudste m de vijf mijnwerkers. Hij woon de al lang in Frankrijk, maar zijn Joegoslavisch accent was hij nooit kwijt geraakt. Desondanks werd hij door de bevolking van Champagnole volkomen geaccepteerd. De laatste van de vijf is Boilly, geboren in Ney, een dorpje niet ver van Cham pagnole. Hij en Zolnowski moeten vlakbij elkaar zijn geweest op het ogenblik van de instorting. Zy wa ren boezemvrienden. De boortoren in Champagnole, waarmee het ont snapping s gat geboord wordt, gezien vanuit een politiehelikopter, die voort durend in de buurt rondvliegt om te controleren of zich geen onbevoegden op het terrein be vinden, Johnson waarschuwt Noord-Vietnam: (Van onze correspondent in Washington) President Johnson heeft gisteren duidelijk geantwoord op de communistische aanval op de Amerikaanse torpedojager ,,Mad- dox" in de internationale wateren bij Noord-Vietnam. Hij gaf bevel het patrouilleren daar voort te zetten, maar nu met twee torpedojagers en onder luchtdekking. Voorts gaf hij de nadrukke lijke aanwijzing voortaan een aanval met een tegenaanval te be antwoorden, waarbij moet worden gepoogd de tegenstander te vernietigen. Met het afslaan van de aanval waartoe de „Mad- dox" zich beperkte, is in de toekomst de kous dus niet af. De president werd gesecondeerd dooa- zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die even krachtige woorden sprak. Hij klaarde, dat de „Maddox" tijdens de aanval dertig mijl uit de kust was, zodat er geen sprake van was dat de Amerikanen de Noordvietnamese ter ritoriale wateren hadden geschonden. „De Noordvietnamezen kregen tiit- In het raadhuis van Vlaar- dingen is het huwelijk voltrok ken van Lonneke Hoogland, televisie-omroepster bij de AVRO, met mr. F. A. de Soet, hoofd van de ...verkoopont wikkeling van de KLM maal een gevoelige prik en hetzelfde valt te verwachten bij toekomstige aanvallen'". De minister doelde daar mee op het buiten gevecht stellen van een van de drie aanvallende tor- pedoboten door de „Maddox". „Incident" Ondanks de nadrukkelijke vastbe radenheid van deze verklaringen „viel het op, dat Washington kenne lijk poogde de verantwoordelijkheid voor deze kwestie geheel op Noord- Vietnam te schuiven zonder zelfs de mogelijkheid van Chinese deelneming te noemen en verder probeerde de aanval als incident hoewel op zichzelf gevaarlijk af te doen, zon der er een aanleiding van te maken Tot dat laatste lijkt Washington, ondanks de pleidooien daarvoor van de Zuidvietnamese leiders voorlopig niet bereid. Wel gaat men voort met een soort „sluipende" versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam, een versterking die weliswaar officieel uitsluitend be doeld is voor de opleiding van de Aziatische vrienden, maar die in feite geregeld wordt ingezet voor allerlei gevechtshandelingen tegen commu nisten. In de komende maanden gaat Washington nogmaals vijfduizend manschappen naar Zuid-Vietnam sturen, waardoor de totale sterkte van de Amerikaanse militairen daar ruim 21.000 gaan bedragen! Een on rustbarend veelvoud van de zeven honderd adviseurs die in 1960 het Zuidvietnamese leger trainden. Het politieke beleid achter deze maatregelen lijkt niet gewijzigd. Er is nog hoop door een krachtige steun aan premier Khan en een ten toon spreiden van vastberadenheid tegen over Hanoi en Peking Zuid-Vietnam te pacificeren en te stabiliseren. Hoe dit te verwezenlijken valt tegenover het door sommige Amerikanen er kende gebrek aan vechtlust en overtuiging van de Zuidvietnamezen zelf, blijft duister. Verkiezingstactiek Men krijgt de indruk, dat Johnson vooral beoogt zich kloek en moedig in Zuidoost-Azië te gedragen zonder een oorlog op grotere schaal te ris keren zolang de Amerikaanse verkie zingen voor de deur staan. Door een dergelijke houding hoopt hij de ver kiezingsmunitie van zijn RepublL keinse tegenstander GoMwater nat te maken, die permanent beweert dat Johnson te slap is tegenover de com munisten. Johnson de handen een compromisregeling in Vietnam, een regeling die eventueel parallel zou kunnen lopen met een nieuwe overeenkomst inzake Laos. Voordien is er evenwel nauwelijks een koers- richting naar internationaal overleg te verwachten. Gezonken? Admiraal Grand Sharp, de opper bevelhebber der Amerikaanse vloot iin de Grote Oceaan, heeft vandaag Pearl Harbour verklaard, dat een c drie Noordvietnamese (houten) m tortorpedoboten, die zondag j.l. de Amerikaanse onderzeeboot jager „Maddox" in de Golf van Tonkin hebben aangevallen, naar alle w sohijnlijkheid is gezonken tengevolge van het vuur waarmede de „Maddox" op de aanval reageerde. „Toen de motortorpedoboot voor het laatst werd gezien, stond zij in vlammen Naar alle waarschijnlijkheid is zij ge zonken", aldus admiraal Sharp. Oorlogsschepen VS vertrokken haastig uit Hongkong Vyf Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder het vliegdekschip „Con stellation", die een bezoek aan Hongkong brachten, zjjn vannacht vry plotseling met onbekende be stemming vertrokken. Men veron derstelt in Hongkong dat de oor logsbodems of tenminste enkele van hen koers zullen zetten naar de Golf van Tonkin by Vietnam. De met wal verlof van boord zijnde officieren en manschappen kregen plotseling opdracht zich onverwijld aan boord van hun schepen te be geven. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard dat het vertrek van de oorlogsschepen „weliswaar enigszins afwijkt van het voor hen opgestelde vaarsche- ma", doch dat er „niets vreemds is in dit vertrek". Er is slechts één Amerikaans oor logsschip, namelijk de onderzeeboot jager „Brush", in Honkong achter gebleven. Stenentrein in IJmuiden ontspoord (Van onze Haarlemse correspondent) Van de 60 wagens tellende trein, die dagelijks ongeveer 1500 ton berg stenen uit België aanvoert naar de zuidelijke opslagplaatsen voor de pierenbouw in IJmuiden, zijn van morgen om kwart voor negen bij het achteruitrijden over een wissel door nog onbekende oorzaak vier wagons ontspoord. De ontsporing geschiedde ter hoogte van de Krom- houtstraat in IJmuiden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij ge beurd, doch vanmorgen vreesde men dat door deze ontsporing de aan voering en lossing van de de verkiezingen, steengevaarten, enige stagnatie zul- Slachtoffer examenschandaal (Van onze Parijse correspondent) Het lek by de eindexamens vooi de Franse gymnasia heeft een nieuv slachtoffer geëist. De minister var onderwijs Fouchet heeft besloten de heer André Jarry, chef van de exa mencommissie, van zijn post te ont heffen. Dat was te voorzien, want enkele dagen geleden hebben beide heren met elkaar een stormachtig onderhoud gehad, waarbij de mi ter de heer Jarry verweet, dat hij de 21-jarige Daniele Maurel, die de examenopgaven heeft gestolen, nooit als secretaresse had mogen benoe men. Jarry verdedigde zich door te zeggen, dat hy te kampen had met groot gebrek aan personeel en hy voor 500 franken per maand geen enkele steno typiste kon krijgen. Voor Jarry betekent deze sanctie een harde slag. Hij had de rang administrateur en stond aan de top van zijn ambtelijke carrière. Hij leefde, ondanks zijn hoge post, zeer eenvoudig, bezat geen auto en nam iedere avond de trein naar zijn voor stad Savigny-sur-Orge. Zijn grootste liefhebberij was tuinieren. Men kon hem vaak tot 's avonds laat in zijn prachtige tuin bezig zien, geholpen door zijn vrouw, lerares in de ge schiedenis, en zijn vijf kinderen van 10 tot 19 jaar. Zijn vrouw deed zelf alle bood schappen op de fiets. Het gezin was rustig met vakantie in Amelie-les- Bains, toen de heer Jarry telegra fisch naar het ministerie werd ont boden. Men had nl. ontdekt waar het lek zat. Daniele Maurel is andermaal door de rechter van onderzoek verhoord. „Ik kende de onderwerpen voor het examen", zei zij, „en kon niet nala ten die aan mijn vrienden door te geven". Haar vriend, Jean Paul De redon, tussen twee gendarmes naar Parijs overgebracht, is evenals Da niele in de gevangenis opgesloten. Daniele ontkent geld te hebben ont vangen, maar wel verklaarde zij de examenopgaven aan 7 tot 8 personen te hebben doorgegeven. Men ver wacht nog andere sancties, o.m. Arbeidsverbod voor 14-jarige jongens eerder van kracht Het voorwaardelijk arbeidsverbod >or 14-jarige jongens zal niet op 1 september 1965 maar eerder, name lijk op 1 april van het volgend jaar, in werking treden. Staatssecretaris Grosheide (O., K. en W.) heeft dit meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van de K.V.P.-Kamer- leden Albering, Maenen en Kleister- lee. Dc bewindsman geeft daarmee ge deeltelijk gehoor aan het verzoek van deze Kamerleden om de inwerkings- treding van het arbeidsverbod te ver vroegen. Zij hadden namelijk ge vraagd de datum op 1 januari 1965 te stellen. De heer Grosheide meende echter, dat deze datum niet zou aan sluiten bij het leerplichtvrij worden van de desbetreffende jongens en dus niet van praktische betekenis zou zijn. Op de vraag van de Kamerleden welke financiële consequenties het vocrwaardelyk arbeidsverbod voor het departement van Onderwijs met zich mee zal brengen, kon de staats secretaris geen nauwkeurig antwoord geven Het valt o.a. moeilijk aan te geven, hoeveel jongens langer dan in hun voornemen lag, aan het volledig dagonderwijs zullen blijven deelne men. Zeer ruw geschat zal het be drag ten hoogste omstreeks 10 mil joen gulden per jaar bedragen, indien de wet volledig wordt nageleefd. tegen hen die op hun examen van de fraude hebben geprofiteerd. Deze sancties kunnen de volgende conse quenties hebben: intrekking van het einddiploma en tijdelijk of perma nent verbod aan enige universiteit te studeren. Twee doden i NOZEMPLAAG IN BRITSE KUSTSTREEK litie veel last bezorgd. Gebruik ma kend van het lange weekeinde de eerste maandag in augustus Is een officiële vrije dag waren en kele duizenden jongelui met allerlei vervoermiddelen naar de kust ge- De Zuidengelse badplaats Hastings ondervond de meeste last. Drie- tot vijfduizend nozems, verdeeld in tot in de puntjes geklede „Mods" en hoofdzakelijk in leer uitgedoste „Rockers", voerden hier zondag en maandag vrijwel onafgebroken on derling en gezamenlijk tegen de po litie gevechten. Met behulp van met vliegtuigen aan gevoerde speciale eenheden van do Londense politie dreven de laatse- lijke ordebewakers de Mods gister middag systematisch uit de stad. Het was de bedoeling hen later met twee of drie weer toe te laten om hun achtergelaten voertuigen voornamelijk scooters op ta halen. Gisterochtend vroeg werd op het strand van Hastings het stoffelijk overschot van een Mod gevonden. De politie beschikt niet over aan wijzingen die op een misdrijf zou den wyzen. In Margate, een andere bekende bad plaats aan de Engelse Zuidkust, viel een jongen die deel uit maakte twtintig meter hoge rots op een be tonnen wandelweg. Hij overleed aan zijn verwondingen. In Hastings waren gisteravond onge veer veertig Jongelui aangehouden, van wie er 22 ai voor de rechter zijn verschenen. In afwachting van een uitspraak werden zijn in hechtenis gesteld. In Graet Yarmouth aan de oostkust werden vijftien jongelui veroordeeld tot drie maanden opvoedingsge sticht en boetes van 500 gulden. In Brighton, aan de zuidkust, ver oordeelde een rechter een vijftien tal nozems, onder wie twee meisjes, tot uiteenlopende gevangenisstraf.» fen en boetes. ©I f c/ Uit het Leidsch Dagblad van 4 Aug. 1864: k' De Grootvorst Troonop- 1 volger van Rusland heeft te Scheveningen Dinsdagmiddag 1 ten 12 uur het eerste bad in 1 o-pen zee gébruikt. Met de omnibussen van de 1 Nederl. tramway company te jj1 's Hage zijn verleden Zondag i' kl bijna 1100 personen vervoerd, i'

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1