LEIDSCH DAGBLAD ederland geeft Indonesië vrediet van 100 miljoen s REDDINGSWERK WEER OP GANG Kleurrijk bloemeufeest IPflJ -Minister Luns speelt voor Sinterklaas Drukte bij Oudenrijn onvoorstelbaar Torpedobootjager van Amerika beschoten in de Golf van Tonkin aa Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 No. 31328 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Tl 'Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Bekroning van succesvolle onderhandelingen (Van onze speciale verslaggever) DJAKARTA De Nederlandse regering garandeert voor het |aar 1965 exportkredieten tot een bedrag van f 100 miljoen, te gebruiken voor levering van kapitaalgoederen en verlening van i godiensten aan Indonesië. Minister Luns maakte dit nieuws gister middag bekend, enkele minuten voordat hij van het vliegveld pan Djakarta naar India vertrok. I De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- 3rlo, zei te verwachten, dat de garanties voor verschillende gebruikt zullen worden, zoals de aanleg van vliegvel den en de ontwikkeling van de scheepsbouw en de tinwinning. Het Nederlandse gebaar wordt in Djakarta algemeen gezien als Htie bekroning van succesvolle onderhandelingen. HU Minister Luns heeft de laat- Uwte dagen bij diverse gelegenhe den zijn grote tevredenheid ge toond. Ook van Indonesische \AR zijde werd het contact in jui- mak oorsichende bewoordingen beschre- Mven. Volgens dr. Soebandrio .--heeft Indonesië niet om derge- JiJJlijke garanties verzocht. Hij ^lö' Qoerac^e ^et een zelfstandig ge baar van de Nederlanders, gely w7 resti Verrassing goederen. Dit soort goederen, zoals conserven, krijgt Indonesië boven dien bjj scheepsladingen tegelijk in ruil voor de afzet van grondstoffen aan de landen van het Sow jet- blok. Zo is de Russische zalm hier belachelijk goedkoop. Industrieën die met hun halffa brikaten bydragen kunnen leveren tot de opbouw van de Indonesische economie, maken veel meer kans, vooral als deze leverantie gepaard gaat met de installatie en opleiding van Indonesisch personeel. Hierbij denke men aan bedrijven als Phi lips, Van Doorne en Kromhout. Deze ondernemingen zullen vooral profi- Zekerheid inzake de garanties kwam zondagmiddag onverwacht uit t(de v-allen, toen minister Luns antwoord kreeg op een codetelegram, dat was gedateerd op 29 juli, maar gevolg van atmosferische storin- gen pas op 31 juli in Den Haag aan kwam. Het kabinet moest toen nog beslissen, maar heeft kennelijk niet - lang geaarzeld, zodat mr. Luns op Fgde valreep nog voor Sinterklaas kon ^spelen. en.. Nederland is met deze garanties verdei gegaan dan het aanvakeiijk n le!van plan was. Er bestond in ons land minimaal enthousiasme om Wet-geld te storten in deze bodemloze put. „We hebben leergeld betaald", zo ikon men voor het vertrek van de delegatie in Den Haag horen zeggen. Het Nederlandse gebaar is dan ook Tteen groot succes voor de Indone sische delegatie, vooral daar het het enige belangrijke concrete resultaat van de besprekingen is. De details inzake de garanties zullen in september bij een nieuw technisch overleg tussen de beide landen, worden geregeld. Inmiddels zet de gemengde commissie haar voorbereidend werk voort. .O. Andere punten jaai jjpj gemeenschappelijke commu- niqué, dat gisteren werd uitgegeven, vermeldt, naast de spoedige uitwisse- 5Sin^ ling van ambassadeurs, de benoe- 5dln| ming van een Indonesische consul 5. in Paramaribo (in Suriname woont een groot aantal Indonesiërs), een reis overeenkomst inzake de Nederlandse oorlogsgraven in Indonesië en de op- stelling door Indonesië van een tjjd- schema en aanverwante regelingen voor Ambonezen die willen re- patriëren. Direct na de ratificatie Bfl van de overeenkomst voor technische -villen de twee de uitvoering Zij hebben beide verzoeken voorgelegd. Nederland wil o.m. des kundigen zenden, _en bilaterale pro derland discrimineert op dit moment meer dan Indonesië, maar dit is niet meer van ernstige betekenis. Neutraliteit De kwestie -Maleisië is bij het be zoek nauwelijks besproken. Beide ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun meningen uiteengezet. Het Nederlandse standpunt van vol strekte neutraliteit wordt door In donesië aanvaard. Toch kan men een vraagteken zetten achter deze volstrekte neutraliteit. In de eerste plaats omdat de Nederlandse dele gatie zo bijzonder ontvankelijk was voor de Indonesische avances juist tijdens.de steeds groeiende spanning land weer contact met de wereld handel wil zien te krijgen, waarmee het. door het doorsnijden van de banden met Singapore, de aanslui ting heeft verloren. Indonesië is er vooral op uit via de Nederlandse handel grondstoffen af te zetten, om daardoor in het vrije betalingsver keer te kunnen beschikken over harde Hollandse guldens. Kansen Deze guldëns zullen niet in de eerste plaats in Nederland worden besteed. Daarom is er weinig kans op een herleving van de traditionele export van Nederlandse consumptie- de vriendschappelijke sfeer die by het bezoek van mr. Luns is ontstaan. De kredietgaran ties zullen ook vooral voor investe ringen en diensten van dit soort bedrijven worden gebruikt. Een foto van de Amerikaanse torpedobootjager „Maddox"die gisteren in de internationale wa teren bij Vietnam werd aange vallen door drie niet-geïdentifi- ceerde motortorpedoboten. Het schip werd niet beschadigd, er waren geen slachtoffers. „Onvoorstelbaar". Zo ken schetste de Utrechtse politie de drukte bij het verkeersplein Oudenrijn. Halverwege de za terdagochtend reikte de file auto's op Rijksweg 12 tot voor bij Driebergen, dat 15 km van Utrecht af ligt. Elk uur passeer den 6 a 7.000 auto's het ver keersplein. Zondag werden re cord-uren van 10.000 auto's be reikt. In de geschiedenis van het ver keersplein Oudenrijn is het nog nooit zo druk geweest als in het afgelopen weekeinde. Vooral uit de richting Arnhem was de toevloed van auto's overstelpend: de Duitse bouwvak kers hadden vakantie gekregen en trokken naar de Noordzeekust, en veel Nederlandse bouwvakkers keer den terug uit het buitenland. Ook uit de richtingen Amsterdam, Den Haag en Den Bosch vormden zich lange files. Ernstige ongelukken hebben zich echter, door de slakken gang van de auto's, niet voorgedaan. Er zijn wel een paar kettingbotsin gen geweest, waarvan de gevolgen beperkt bleven tot blikschade. De spoorwegen hebben de vakantie- drukte maar amper aangekund. De treinen hadden zaterdag een bezet ting van 80 tot 100 procent. Maar al les verliep toch vlot. Alleen de trei- gen, dat ze tweemaal zoveel Zeven bouwvakkers gewond bij ongeluk Zeven bouwvakarbeiders uit Groes- beek zijn vanmorgen vroeg gewond, toen de bestelwagen, waarin ze zaten, in Groesbeek tegen een boom botste. Een 18-jarige bestuurder, die volgens de politie vermoedelijk de maeht over het stuur had verloren, en zijn naast hem zittende vader werden zwaar ge wond. Zij moesten met snijbranders uit de ingedrukte cabine worden be vrijd. De toestand van de vader is zeer ernstig. Beide zwaargewonden en drie van de overige inzittenden wer den naar het St.-Canisiusziekenhuis in Nijmegen vervoerd. Enkele arbei ders liepen een shock op. Drie Noordvietnamese torpedobo- ten hebben zondag in de Golf van Tonkin dertig mijl uit de kust beschoten. Deze schoot terug. Ook vliegtuigen van het Amerikaanse vlifgdekschip „Ticonderoga" kwa- Hoop herleeft in Champagnole Vanmorgen heeft in Champagnole de sombere stemming van zondag plaats gemaakt voor optimisme. De boor van Orleans - die zondag vijftien uur lang niet heeft gedraaid en pas gisteravond om elf uur weer in werking kon worden gesteld ontmoet op zijn weg naar de negen ingesloten mijnwerkers minder moeilijke rotsgrond en was tot vanochtend zeven uur negen meter opge schoten. hulp van april 1964, >if"6 lan<*en beginnen speciale doeleinden. Volgens het .b.S. communiqué zullen discriminaties in -opb de financiële en economische telaties zo spoedig mogelyk verdwijnen. Ne- k0| WEERBERICHT kste Minder bewolking Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: wolkenvelden maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige. later aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Iets warmer, vooral nem in het ZUiden en oosten van het land (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 AUGUSTUS voo zon op: 5.06 uur; onder: 20.25 uur Maan op: 1.02 uur; onder: 17.59 uur. assei Hoogwater te Katwijk te 11.51 uur, laagwater te 7.18 en 19.57 uur. villi in a Achter een zwak warmtefrontje, n I dat met wat lichte regen en veel be stral wolking passeert, bereikt ons iets warmere oceaanlucht met, aangena- 4151 mer strandweer. Morgen droog met aren meer opklaringen en een zwakke tot Vooruitzichten. Aanvoer van iets warmere lucht met meer zonnige pe rioden. bestaat uit 14 pagina's) De boor vordert thans met een snelheid van één meter per uur. Weliswaar nog langzaam, maar re- felmatig. In totaal moest vanochtend nog ruim 35 meter worden geboord, alvorens het eigenlijke reddingswerk kan beginnen, namelijk het een voor een naar boven halen van de man nen. Zonder verdere incidenten is het dan ook niet uitgesloten, dat de groep van negen in de loop van mor gen in veiligheid wordt gebracht. Vanmorgen om kwart voor zever werden alle motoren op het uitge- apparaten kon worden geluisterd naar mogelijke signalen van andere overlevenden. Over het resultaat is nog niets bekend. Geluiden zijn op genomen op wire-recorders en die worden zullen in de komende bestudeerd. Elektromagnetische toestellen ;chy- Vele tienduizenden het juiste aantal is bij geen benadering te schat ten, want overal langs de route van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug stonden de toeschouwers rijen dik langs de straten hebben zaterdagmiddag en -avond genoten van het Rijnsburgse bloemen corso „Kleurenpalet"Tot hen behoorden de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, gedeputeerde mr. T. van Dijken en de Gemeen* 1-Direktor van Geisweid, de heer H. Ramfortdie op de tribune van Rijnsburg hadden plaats genomen. Het corso ivas beslist beter dan voorgaande jaren. Het was alleen jam merdat er nogal grote hiaten in de bloemenstoet waren. George Kiersch uit Noordwijk aan Zee, de artistiek ontwerper, heeft veel eer van zijn werk gehad, evenals de binders en bindsters, de heer W. G. Ziegélaar uit Leiden, die dei opbouw en decoratie heeft verzorgd en de vele deren, die aan dit corso gestalte hebben gegeven. Kleurenpalet 196lf zal men niet spoedig vergeten. Het weer werkte ook mee. Bezorgd hadden de organisatoren in de morgenuren gekeken naar het grauw-grijze wol kendek, waaruit de regen met stromen neerdaalde. Gélukk'g werd het tegen dat het corso begon droog. Zelfs kwam 's middags, tijdens het trekken van dit bloemensprookjehet zonnetje nog even tevoorschijn. Foto LD/Holvast. juiste plaats te hebben be paald van de vrachtwagen, waarin een chauffeur-mynwerker zit be kneld. Maar men weet niet of de man nog leeft. Het ergste wordt gevreesd, want zeven dagen zonder eten en drinken in een benauwde kabine zün voor het mensehjk uithoudings vermogen te veel. Ook in horizontale richting is men in de nacht van zondag op maandag beter opgeschoten. Technici hebben gebruik gemaakt van dynamiet om een gang te graven van 3,80 meter breed en 2,50 meter hoog, waar de negen man doorheen kunnen worden gehaald. Vannacht is deze gang zeven meter verlengd, maar men heeft nog zeventig meter voor de boeg. Twee Duitse ingenieurs die zondag avond in Champagnole zyn aange komen, hebben het gehele reddings werk in ogenschouw genomen en zyn benoemd tot volwaardige leden van het technisch comité dat thans uit sluitend met de leiding is belast. met raketten en kanonvuur In actie. Twee van de (houten) torpe- doboten verdwenen in de richting van Noord-Vietnam; de derder lag bewegingloos in het water toen de Amerikanen verder voeren. De „Maddox" heeft geen schade opge- De Amerikaanse lezing van het in cident is, dat de „Maddox" werd aangevallen toen het schip in inter nationale wateren patrouilleerde. De Noordvietnamese boten vuurden drie torpedo's af en schoten met geschut van 37 mm. Vier "liegtuigen van de „Ticonderoga" gingen toen tot de tegenaanval over. De zevende vloot patrouilleert al enige tyd in de Golf van Tonkin. De vloot omvat ruim 125 schepen, waaronder een dertigtal torpedobo- be- ien officieren 260 manschappen. Noord-Vietnam heeft vandaag Amerika en Zuid-Vietnam ervan be schuldigd. oorlogsschepen te hebben uitgezonden om eilanden in Noord vietnamese wateren te beschieten, een andere Noordvietnamese be schuldiging is, dat Amerikaanse vliegtuigen uit Laos een Noordviet- namees dorp hebben bestookt en een grenspost met raketten hebben aan gevallen. De Russische Prawda heeft van morgen de Amerikaanse lezing van het incident zonder commentaar ge geven Slot pag. 2 Kind dat hond verloor praat niet meer Een kleine jongen uit Birmingham, in Engeland, die zeven maanden geleden zijn hond kwytraakte, praat sinds die tyd niet meer. De nu tweejarige Leighton, „Porky" Crutchley en zyn Duitse herders hond zyn achttien maanden samen geweest. Maar het dier was onvriendeiyk voor buitenstaan ders en daarom gaf Porky's moe der hem weg aan een hondentrai ner die hem verkocht. Nu zegt mevrouw Betty Crutchley, dat als ze Rebel, zo heet de hond, niet terugvindt, zij bang is haar zoon nooit meer te horen praten. Wanneer hy iets hebben wil, wyst hij of knikt met zyn hoofd. Wan neer iemand de naam Rebel laat vallen, dan wordt hy byna hyste risch. De huisarts van de Crutchley's zegt, dat de theorie dat de jongen met spreken is opgehouden sinds hy zyn hcnd kwyt is, plausibel is, maar dat hy een specialist zou raadplegen. Relletjes in Jersey City Enkele honderden negers zyn zon dagavond in Jersey City (New Jersey, VS) slaags geraakt met de politie. Ër zyn minstens tien personen gewond. Een blanke vrouw en twee kinderen werden door demonstranten gemoles teerd, hun auto werd vernield. Ook en benzine-pompstation werd ver- roest. De ongeregeldheden, die drie uur duurden, ontstonden tijdens een be toging tegen de aanhouding eerder op de dag van twee negers. De politie werd bestookt met stenen en flessen. In de Newyorkse negerwyk Harlem is zaterdagavond onder leiding van James Lawson, voorzitter "an de „Verenigde Afrikaanse Nationalisti sche Beweging", eerste betoging gehouden sinds de hevige onlusten van enige tyd geleden. Ongeveer ze venhonderd negers namen aan de bijeenkomst in het hartje van Harlem deel. De politie had strenge veilig heidsmaatregelen genomen. De bijeenkomst heette te zyn belegd ter herdenking van de in 1940 overleden negerleider Marcus Garvey. James Lawson kondigde voor aanstaande zaterdag „een gigantische betoging" van honderdduizend mensen aan, eveneens in Harlem te houden. De 1300 man van de nationale garde, te hulp geroepen na het uitbreken van rassen onlusten in Rochester, in de staat New York, worden uit de 9tad teruggetrokken, nu het er een week lang rustig is geweest. Driehon derd extra politiemannen biyven voorlopig nog. ©tic/ ?)(tmws J Uit het Leidsch Dagblad van 3 Aug. 1864; In 't département Cötes J du Nord is een rijk avonturier J gestorven, die een fortuin had bijeengebragt, door zich J zwart te verven en zich dan J telkens als slaaf te verkoo- J pen. de volgende morgen i ontliep hij als blanke Te Mercer in Westelijk Canada woont een vrouw die volgens de geneeskundigen 'n slang in haar maag heeft. Wanneer de slang honger i heeft klimt zij tot den slok- i darm en veroorzaakt be- nauwdheid. De geneesheeren durven geen middel aan te i wenden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1