Rijnsburg's oogst veel Kleurenpalet bewondering Leidse verfhandel „de Valk' Weer mooier dan het vorig jaar OPRUIMING Dr. W. Drees verricht opening door plaatsen van Frans- Roemeens akkoord Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 augustus 1964 Tweede blad no. 31327 Brits onderzoek naai' Fiësta Het Britse ministerie van Handel zal een onderzoek laten instellen de gang van zaken bij het reis bureau Fiësta, aldus is officieel be kendgemaakt. Intussen heeft de ver eniging van Britse reisbureaus de plannen voltooid om de Britse toe risten die als gevolg van deze affaire op het Europese vasteland zijn ge strand, naar Engeland terug te ha len. Er zijn regelingen getroffen om twee groepen van totaal 51 mensen per vliegtuig van Valencia in Spanje, r Engeland te laten terugkeren. Officiële dealer van: VERF VAN VETTE WINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 TELEFOON 33909—33300 (Van een onzer redacteuren) Het is vandaag de eerste zaterdag in augustusDat betekent, dat het Rijnsburgse bloemencorso weer trekt. Van het bloemkwekersdorp via Oegstgeest naar Leiden en terug. Ditmaal onder het wel zeer originele motto „Rijnsburg's Kleurenpalet". Tienduizenden stonden vanmiddag langs de route om het bloemensprookje te bewonderen. Onder hen waren veel buitenlanders: Duitsers, Fransen, En gelsen, Belgen, Zweden en Zwitsers. Voornamelijk gasten, die hun vakantie aan onze Noordzeekust doorbrengen. Menigmaal gingen de handen op elkaar. Terecht! Het was waarlijk een sprookje, dat men te zien kreeg! Een kleurenpalet van vele soor ten bloemen, knap geschikt en met veel artistiek gevoel op de wagens 18 praalwagens en 28 personenauto's aangebracht. Bij het aanschouwen van deze bloe- menstoet moet men de woorden van Rijnsburgs eerste burger, de heer B. H. Koomans, wel onder strepen: „Het Rijnsburgse corso- comité Iaat weer de feestelijke bloemenslinger via de stad Leiden door ons landschap trekken om aan de tienduizenden bewon deraars te tonen, wat kwe kers, ontwerpers en binders kun nen presteren (zolang het de Schepper belieft de wasdom te ge ven) Ijverige handen, gepaard aan jarenlange vakkennis, zullen weer bewijzen, dat de bloemsier- kunst in staat is om het leven mooi te maken. Neem eens de moeite om twee minuten belang stellend te kijken naar één enkele bloem: dan ondergaat u iets be haaglijks, iets warms, wat u blij maakt en verzoenend en dankbaar stemt, en tegelijk u „klein" maakt om uw leven „groter" te kunnen volgen". Duizenden Enige duizenden belangstellenden hebben gisteravond in de veilinghal len van „Flora" men schat onge veer 5000 genoten van de bloe menpracht en van de praalwagens, die ook ditmaal allerlei kunstzinnige voorstellingen dragen en afgestemd waren op het kleurenpalet. Zij hebben genoten van de ideeën en ontwerpen van George Kiersch uit Noordwijk. die thans voor de tiende maal als artistiek ontwerper aan dit corso gestalte heeft gegeven, van de originele vindingen van de arrangeurs en van de vakkennis van de binders en bindsters. Opvallend is, dat men er in Rijns burg steeds weer naar streeft iets Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER beters te brengen. Het corso van dit jaar wint het verre van dat wat in 1963 van Rijnsburg naar Leiden en terug trok. Er worden steeds meer bloemen gebruikt, die als duur be kend staan: orchideeën, gerbera's. Maar ondanks dat heeft men de „gewone" soorten niet vergeten. Er is een dankbaar gebruik gemaakt van gladiolen in velerlei kleuren en afmetingen en van veldbloemen, die door de kleurcontrasten zo dankbaar zijn om aan een toef gestalte te geven. Toen wü gisteravond rondwandel den door de hallen en bewonderend keken naar al het schoons wat er te zien was hebben we begrip gekregen voor wat één van de juryleden, de „BOERENBONT" is de titel van de praalwagen van de buurtvereniging Sandtlaan, waarmede een eerste prijs werd behaald. Op de wagen zit Ria Heemskerk. (Foto L.D./Holvast) Gouden anjer voor Leidenaar C. KRIEST De gouden anjer, de prijs voor de binder, die het beste werkstuk geleverd heeft, is dit jaar ten deel gevallen aan de Leidenaar C. Kriest. De heer Chr. Koomen uit War mond kreeg de zilveren anjer' en de bronzen ivas voor de heer H. Alberts uit Devenster. De mooiste Dat „Gemengd Zomerboeket" de Veilingvereniging „Flora" als de mooiste wagen te voorschijn kwam, was niet verwonderlijk. Deze prach tige wagen met levensgrote zwanen De eerste prijs van de perso nenauto's zonder reclame was voor de heer J. de Best. (Foto L.D./Holvast) en veelkleurige boeketten met daar tussenin als figurante de charmante Annie Leeuwenburg (dochter van de voorzitter van het corso-comité) deed het in de beperkte ruimte al heel goed en trok vele kijkers en vandaag in de stoet kwam deze artistieke schepping nog veel beter uit. derwerpen. Zeer geslaagd vonden wij bijvoorbeeld „Kleurenharmonie" van de Coop. Raiffeissenbank met rose- witte anjers, lichtpaarse gladiolen, paarse lathyrus en ganzen in vlucht. Ook „Onze Driekleur", een creatie van de Vereniging van ambulante handelaren in bloemen en planten te Rijnsburg was de moeite waard: Een zeilschip met daarin gezeten de Ne derlandse maagd omgeven door rode en witte anjers, blauwe irissen en gladiolen. „Herfsttinten" van de buurtvereni ging Kanaalstraat viel eveneens op: een hertekop en enige konijnen te midden van gladiolen en dahlia's in allerlei kleuren. Niet volledig Met deze opsomming zijn we geenszins volledig, want bijvoorbeeld ook in de groep luxe wagens waren talrijke pronkstukjes te zien, zoals die van het bestuurslid van het Rijnsburgs Bloemencorso, de heer J. van Delft, getooid met gele gladiolen en dahlia's en rode rozen, die van de heer J. de Best met om schelpen als hoorns van overvloed geschikte toe ven en van boerderij-restaurant „Meerrast". Wij zullen het hierbij laten. De belangstellenden langs de route zul len vanmiddag zelf ook wel een oor deel gevormd hebben over wat dit tiende Rijnsburgse corso geboden heeft aan bloemenpracht. En men zal dan tot de conclusie komen, dat ook op het gebied van aankleden en schikken van bloemen de smaken Onder de 28 personenauto's rijden ook twee mee uit de Duitse zuster- gemeente Geisweid met wie Rijns burg zulke prettige contacten heeft. Zij waren fraai versierd en te her kennen aan het wapen van Geisweid, een mijnwerker, de zogenaamde Hü- teman. Th. van der Burgli Verliet na 46 jaar gemeentedienst In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Th. van der Burgh, referendaris A ter gemeentesecretarie, gisteren de gemeentedienst verlaten. De heer Van der Burgh, die 46 jaar het gemeentelijk apparaat in di verse rangen diende, was het laatste decennium werkzaam bij de afdeling Openbare Werken, waarbij hij speci aal belast was met aangelegenheden inzake de stadssuitbreiding, onteige ning, sanering etc. Tijdens de gistermiddag in de kan tine van de Personeelsvereniging ge houden bijeenkomst hebben zeer ve len afscheid van de heer Van der Burgh genomen. Bijzondere waarde ring had men van vele zijden voor de wijze, waarop de scheidende ambte naar de gemeentebelangen - be kwaam en zorgvuldig - diende. Ook diens gevoel voor collegiale samen werking werd deze middag in het licht gesteld. De erelijst D® jury, die de praalwagens en luxe wagens moest beoorde len, heeft geen gemakkelijke taak gehad. Uiteindelijk werden de volgende prijzen toegekend: PRAALWAGENS: 3. Rijnsburg's kleurenpalet Gezamenlijke kwekers Rijnsburg en Omstreken 2e prijs; 4a. Ge mengd Zomerboeket Flora, mooiste praalwagen, ere-prijs en lste prijs; 6. Koor der Liefde. Gezamelijke kwekers Noordwij- kerhout en De Zilk lste prijs; 9. Zomerweelde. Buurtvereniging 't Centrum 4de prijs; 12. Praal wagen fa. B. de Koning Ereprijs en lste prijs; 16. Kleu renharmonie Coöp. Raiffeisen- bank lste prijs; 18. Onze Drie kleur. Ver. van ambulante han delaren in bloemen en planten. Ereprijs en lste prijs; 21. Oran jefeest. Buurtvereniging Irissen- straat 2de prijs; 24. Herfsttinten Buurtvereniging Kanaalstraat 3de prijs; 26. Rhapsodie in Blue Buurtvereniging Brouwerstraat. 3de prijs; 28. Kleurenpracht. Personeelsvereniging Flora. 2de prijs; 30. Boerenbont. Buurtver eniging Sandtlaan. lste prijs; 34. D'Oranjeboom. N.V. Ver. Ned. Brouwerijen 4de prijs; 36. Peru Quano. Ned. Verkoopkantoor v. Org. Meststoffen en dierlijke prod. Delft 2de prijs; 37. Fruyo. Menken N.V. Wassenaar 3de prijs. LUXE WAGENS! 4. Jan van Delft (zonder re clame) 4de prijs; 5. Makelaars kantoor Den Haan 2de prijs; 8. E. L. A. M. Lelden 3de prijs; 10. N.V. Automobielbedrijf Van der Velden 4de prijs: 11. Ass. kan toor D. J. C. Verhaar 3de prijs; 17. Taxi- en Autoverhuurbedr. W. Noort 2de prijs; 17a. De Leeuw eervolle vermelding; 19. Foto Holvast Leiden 2de prijs; 23. H. Leeuwenburg, zonder re clame. Ereprijs en lste prijs; 25. fa. C. de Koning en Zn 3de prijs 25a. J. de Best lste prijs; 29. Grossiers en Exporteurs in Bloemen en Planten. Eerv. ver melding; 31. Café rest. Boerderij „Meerrust". Ereprijs en lste pr.; 35. Garage Van der Meij eerv. vermelding. Bloemenexport van zeer grote betekenis voor onze economie wees erop, dat de uitvoer van bloe men voor onze economie van zeer giote betekenis is en hoopte, dat de gunstige ontwikkeling zich zal voort zetten in het belang van Rijnsburg en omgeving. Groot geworden In zijn dankwoord merkte de heer Leeuwenburg op, dat het vak door de crisisjaren heen groot is gewor den en dat de bloem deel uitmaakt het wekelijkse huishoudbudget. Zonder bloemen, zei hij, kan de Ne derlandse en West-Europese huis- Touw niet meer leven. Nadat dr. Drees het vaantje In de openingswagen van het corso had geplaatst overhandigde de heer Leeuwenburg aan mevrouw Drees fraaie vaas met orchideeën Met i rondgang van de genodigden langs de corso-wagens werd deze openingsplechtigheid besloten. T eraardebestelli ng Hans Frijling Naar wij vernemen wordt thans als vaststaand aangenomen, dat het nabü Tolosa in Noord-Spanje gevon den stoffelijk overschot dat van de 17-jarige Leidenaar Hans Frijling is. De ouders van de omgekomen knaap hebben een dringend beroep op de Spaanse autoriteiten gedaan om hun medewerking te verlenen tot een herbegrafenis van hun zoon in Leiden. Onze stadgenote, mej. M. J. A. Jansen, is geslaagd voor het examen M O. tekenen akte A. (Van een onzer redacteuren) Dr. W. Drees, minister van Staat, heeft gisteravond om tien over zes door het plaatsen van een vaandeltje met het Rijns burgse wapen in de openings auto van de bloemenstoet die Hoofdagent J. L. den Houter verliet Leids politiekorps Hoofdagent van politie J. L. den Houter kan zijn pijp wel aan Maar ten geven. Tijdens de afscheidsbij eenkomst in de kantine van het bu reau aan de Zonneveldstraat de eerste maal dat daar een dergelijke bijeenkomst werd gehouden werd by namelijk overladen met een grote hoeveelheid sigaren. Hoofdinspecteur D. J. Verzijden prees de scheidende functionaris niet alleen voor de wijze waarop hij zijn werk op de speciale afdeling Balda digheid had verricht, maar ook voor het feit, dat hij na 34 jaar kon bogen op een nog blanco conduitestaat. Iets wat volgens de heer Verzijden een zeldzaamheid is. De hoofdin specteur sprak de wens uit, dat de heer Den Houter een dure klant zou worden voor de Pensioenraad, wel- xe wens vergezeld ging van een ca deaubon, waarmee hij een fototoe stel naar keuze zou kunnen kopen. De voorzitter van de afdeling Lei den van Chr. Bond voor politie-amb- tenaren ,de heer M. Mol, vond het jammer, dat een trouwe bezoeker van vergaderingen en congressen uit de organisatie trad. Hij was echter verheugd over de intrede bij de af deling gepensioneerden. De heer Mol dankte de heer Den Houter voor de adviezen, wagen en antwoorden op breed terrein. Hij wenste hem en zijn gezin Gods rijke zegen voor de ko mende tijd. En ook deze wens ging vergezeld van een cadeaubon. Uit Voorschoten was de heer P. C. Kraaijeveld overgekomen. Maar nog minder vergat hij de acht jaren, die de heer Den Houter onder bijzonder moeilijke omstandigheden in Voor schoten had doorgebracht. „Als Voorschoten niet was overgegaan naar de rijkspolitie, had het af scheid bij ons plaatsgehad" zei hij namens de vele vrienden in Voor schoten, onder wie ook de gemeen tesecretaris, die speciale groeten liet overbrengen. Onder de aanwezigen, die afscheid kwamen nemen, bevond zich ook een voor ieder onbekende dame uit wier woorden viel op te maken hoezeer zij de scheidende waardeerde voor de medewerking, die zij van hem tij dens moeilijkheden had ondervon den. Zij overhandigde een doos siga ren evenals de heer Kraayeveld deed. De dame vertelde dat ze dat al eer der had willen doen, maar dat het v/oord „omkoperij" haar ervan had weerhouden. Het dankwoord van de heer Den Houter na een toespraak van diver se collega's was in de eerste plaats jegens God. Die hem dit moment had laten bereiken. De heer Den Houter sloot zijn dankwoord af met een ge schenk voor mevrouw Bloemzaad, voor de vele lekkere kopjes koffie. Dr. W. Drees, minister van Staat, verrichtte de opening van het corso door het plaatsen van een vaandeltje met het wapen van Rijnsburg in de wagen van het corso-comité. (Foto L.D./Holvast) van het corso-comité Rijns burg's Kleurenpalet officieel ge opend. Daarvoor had hij in een toespraak gewezen op het be lang van het kweken van bloe men voor de vaderlandse eco- Vergezeld door de voorzitter van bet corso-comité, de heer C. Leeu wenburg, en enige bestuursleden be traden dr. Drees en diens echtge note het gereserveerde gedeelte van een van de veilinghallen, waar vele genodigden bijeen waren. Onder hen bevonden zich het college van burgemeester en weth. van Rijns burg, de wethouders van Leiden en Oegstgeest. het bestuur van de vei lingvereniging „Flora" met aan het hoofd de voorzitter, de heer J. van Delft, die geruime tijd in het zieken huis werd verpleegd en thans weer voor het eerst in zijn functie op een bijeenkomst aanwezig was, kolonel Th. Wessels van de Leidse Koks- school, burgemeester J. Manders uit Zundert als voorzitter van het cor- f.o-comité uit deze Brabantse grens plaats en de 84-jarige heer Joosen uit Diest, die altijd veel belangstel ling heeft getoond voor het Ryns- burgse corso. Trots De beer Leeuwenburg begroette hen hartelijk, in het bijzonder na tuurlek dr. en mevrouw Drees. Hij zei, dat het comité vol trots dit corso toont, omdat het de boventoon voert van de negen voorgaande bloemen- stoeten. Een bijzonder woord van geluk wens sprak hij tot de heer George Kiersch, die voor de tiende maal de grote stuwkracht van dit corso is ge weest en die daarmee een groot suc ces heeft geoogst. Woorden van erkentelijkheid sprak de heer Leeuwenburg tot de kwekers van Rijnsburg, de arrangeurs, de binders en de directie en het perso neel van de velling „Flora". Weelde Dr. Drees zei in zijn openingsrede getroffen te zyn door de weelde van bloemen, aangebracht op velerlei wa gens, die getuigen van de vinding rijkheid van de ontwerpers. Hij wees erop, dat dit corso voor vele duizen den een mooie vrijetijdsbesteding is en meende, dat het voor de werkers aan deze bloemenstoet een voldoe ning en vreugde moet zijn dit schoons tot stand te hebben mogen brengen. Na enige herinneringen te hebben opgehaald aan zijn contacten met Rijnsburg in de crisisjaren (als rijks- bemiddelaar bij onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden in het kwekersbedrijf), de donkere bezet tingstijd en de jaren na de bevrij ding, stelde dr. Drees, dat deze bloe- menstreek thans mag profiteren van de gunstige omstandigheden en ge lukkig ook deelt in de welvaart. Hij Frankrijk en Roemenië hebben gisteren in Parijs een overeen komst inzake wetenschappelijke en technisch samenwerking ge tekend. Het akkoord voorziet in oa. de uitwisseling van studenten en tech nische stukken. Voorts kwamen Frankrijk en Roemenië overeen het handelsverkeer over en weer uit te breiden. Volgens Franse kringen zul len in oktober besprekingen over eerv nieuw handelsverdrag beginnen. De Roemenen zouden het Franse stand punt hebben aanvaard, dat de maxi male krediettermijn vijf jaar zal be dragen. Blijkens het communiqué zal Frankrijk de invoer van Roemeense olieprodukten vergroten, tegenover een grotere invoer door Roemenië van Franse kapitaalgoederen. De Roemeense vice-premier, Bar- ladenau, die ook aan de onderhan delingen heeft deelgenomen, heeft in gesprekken met Franse onderne mers de verwachting uitgesproken, dat het handelsverkeer in beide rich tingen omstreeks 1970 een omvang van honderd miljoen dollar zal heb ben bereikt. In het najaar zullen beide lan den besprekingen beginnen over een consulair verdrag en een culturele overeenkomst Franse diplomatieke kringen ach ten vooral het politieke aspect van het Roemeense bezoek van belang Men ziet een precedent in dit eerst* rechtstreekse contact tussen eer Oosteuropese communistische rege ring en een Westeuropese regering temeer nu de Roemeense regerings leiders naar Parijs kwamen zondei voorafgaande instemming van Mos Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Schellulnen J. E v. Roest. kand. te Besoyen, die bedank te voor Schalkwijk. Benoemd tot hulp prediker te Den Haag (wijkgem. 15) E J. Voors, woonachtig te Den Haag laatstelijk pred. In Australië. GEREF. KERKEN Beroepen te Eefde-Gorssel D. C. Fi ret te Gees (Dr.). C1IR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mussel J. v. Mulligei kand. te Steenwjjk te Ermelo I Roos. kand. te 's-Gravenzande. REM. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hilversum! pred.pl.) mej. mr. M. A. Klonfc 1 Utrecht. Opvolger van dr. W. A. Visser 't Hoof De Wereldraad van Kerken hee: de 43-jarige Schotse predikant Pz trick C. Rodger benoemd als opvo ger van dr. W. A. Visser 't Hooft, Nederlandse secretaris-generaal va de Wereldraad. Deze opvolging z overigens pas eind 1965 of mogeli; ln 1966 een feit worden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3