ROXY Op gouden stoeltjes warme kleding kijken SHAKESPEARE IN GRIEKS AMFITHEATER IN TUNESIE kunst kaleiöoscoQP frisse drank slanke drank jagraag! E.E.G. juicht elke samenwerking van autoindustrie toe Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 juli 1964 Derde blad no. 31325 Temidden van eucalyptus en cypressen Het allernieuwste toegepast Het schelpvormig amfitheaterdat oprijst uit de tuinen die de Ham- mametbaai in Tunesië omgeven, is een natuurgetrouwe nabootsing van de Griekse theaters uit de oude tijd. Men heeft echter bij het bouwen van deze schouwburgin het interna tionale culturele centrum van Tunesië, gebruik gemaakt van de nieuwste vindingen op het gebied van toneelbouw en de modernste materialen ter hand genomen. Op 31 juli zal de schouwburg met een opvoering van Shakespeare's Othello worden geopend. Men heeft bij de keuze van het openingsstuk een werk van Shakespeare geno men, omdat een bijdrage aan de herdenking van de 400ste verjaardag van deze grote meester als een sym bool van het streven van het cultu rele centrum wordt beschouwd. Cecil Hourani, de man achter de schermen, is van mening dat het sei zoen 1963 als een proefjaar moet worden beschouwd. „Het is zoiets als een „voor-festi val" periode", zo zegt hij. Brandpunt van cultuur-wetenschap Toen Hourani vyf jaar geleden in Tunesië aankwam, hij was toen een soort „zwervende classicus", werd hij raadsman van president Habib Bour- guiba en in die kwaliteit organi seerde hy vorig jaar een festival in een van de luxueuze villa's die uit zicht bieden op de baai. Deze villa werd geko«ht en aan het centrum geschonken door de Tu nesische regering. De regering deel de het standpunt dat Tunesië een centrum van ontmoetingen tussen Oost en West moest worden. Boven dien zag men dit alles als een gun stige attractie voor het toerisme. Ook Hourani heeft het toeristi sche aspect niet urt het oog verlo ren, maar hij legde de nadruk op de mogelijkheden die het Festival bood aan jonge Arabische schrijvers het Westerse toieel zijn folklore en zijn muzikale tilenten in de Arabi sche wereld betend te maken. Dit jaar zulhn ook balletten wor den uitgevoerd door de -en „Jeu- nesse musicafe de France." Boven dien zal de wereldpremière gehou- /v. 19 vo>r koud vier dubbeltjes peechteliter(en nog elke dg thuisbezorgd ook) Niet roikeri in restauratie Bgin augustus zullen de Neder- larise Spoorwegen in alle restaura- tieafdelingen van de treinen „Niet ro'en" bordjes laten ophangen. Het tiinpersoneel en het personeel van Wgons-Lits hebben de opdracht ge- kegen nauwlettend toe te zien op de bndhaving van het rookverbod. den worden van een ballet op een ianoconcert van de Libanees-Ameri- a-anse componist Anis Fuleihan. De Libanese zangeres Louise Bosa Balian zal enkele recitals geven te zamen me tde Amerikaanse pianist Abbey Simon. De eigenlijke bedoe ling van de hele opzet is echter over ongeveer een jaar doorlopend concerten en recitals te geven en bijeenkomsten te organiseren over muziek, architectuur en andere kunstuitingen. In ieder geval zal het nieuwe theater in de toekomst een brand punt van cultuur en wetenschap „Slakkenhuis" De schouwburg 1000 zitplaat- sen is aangebracht in de vorm van een slakkenhuis, en beweegbaar op rails. Het resultaat is dus dat de betrekkingen tussen podium en toe hoorders veranderd kunnen worden. Men heeft het gezicht of op de euca lyptus en cypressen, die groeien in de tuinen rond de villa, of op de zee. Othello zal worden opgevoerd door een toneelgroep uit Arabië zelf. Het zal de eerste belangrijke uitvoering voor hen worden. De hoofdrol zal worden gespeeld door KamU Ra- tid, een Egyptenaar, de Libanese Theodora Racy zal als Desdemonda ten tonele verschijnen en Ali Ben Ayed een zeer bekend acteur in Tunesië, zal de rol van Jago spe len en bovendien het werk regisse ren. De kostuums zijn ontworpen door de briljante Algerijn Abdelka- dar Farrah, een naam die voor het Engelse „Royal Shakespeare Thea heeft Expositie Segaar te Nieuwkoop Door het Kunstgenootschap 't Reg'thuys" te Nieuwkoop wordt van 8 tot 31 augustus een tentöonsltelling georganiseerd van schilderijen, grafieken en tékeningen van Abraham Se gaar (1888-1962). De opening geschiedt zaterdag 8 augustus door Jelle Troelstra. Abraham Segaar werd op 14 april 1888 te Leiden geboren, waar hij reeds op 7-jarige leeftijd een eigen atelier aan de Rijn en Schiekade in- trichflt». Hij bekwaamde zich 's avonds bij het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix", voorts bij de „Vrije Academie voor Figuurschilderen". het, die hem introduceerden bij de bekende kunstschilder H. M. Krabbe te Laren, waar Segaar van 1911-1913 werkte. Gedurende de jaren 1907- 1913 werden Segaar verschillende prijzen en subsidies deelachtig. Hij verwierf driemaal achtereen de Kon. subsidie voor Beeldende Kunst in 1911, 1912 en 1913. Na zijn verblijf in Leiden, Kaag en Laren vestigde Segaar zich in Nieuwkoop, waar hij 40 jaar heeft gewoond. Hoèwel hij veel elders (o.a. in België) schilderde, bleef het Zuid hollandse landschap hem het meeste boeien. Dit is door hem vereeuwigd in talrijke landschappen, piasgezich ten, enz. Ook zijn stillevens en por tretten kregen grote bekendheid. Vele kunstenaars hebben een duide lijk stempel op zijn werk gelegd, o.a. Jozef Israëls en W. B. Tholen. Trefpunten van deze schilders wa ren het schilderspension „Moeder Verzijde" in Noorden en het hotel „Het vliegend paard' in Nieuwkoop. Segaar heeft talrijke malen in binnen- en buitenland' geëxposeerd. Boek van Churchill als film Sir Winston Churchill heeft met de Amerikaanse filmproducent Jack Le Vien overeenstemming bereikt over de verfilming van zijn boek „Schilderen als tydverbiyf". De secretaris van de vroegere Britse premier zei dat gehoopt wordt de film voor het eerst te kunnen ver tonen op 30 november, Churchill's 90ste verjaardag. Le Vien heeft ook de televisieserie „De heldhaftige jaren" en de film „De mooiste uren" gemaakt, beide gebaseerd op de oorlogsmemoires de Britse staatsman. Gemeenschappelijke kunstenaarsmarkt De EEG-commissie is de kwestie van de totstandbrenging van een „gemeenschappeiyke markt voor kun stenaars" niet vergeten. De Belgische liberale afgevaardigde Charles Jans- sens had de commissie-HalIstein er enige tijd geleden op gewezen dat het „paradoxaal en betreurenswaardig" was dat de kunstenaars uit het Eu ropa van de „Zes" nog zoveel moei lijkheden hebben als ze zich binnen de gemeenschap met hun werken verplaatsen. Hij heeft nu tot antwoord gekre gen, dat de commissie de kwestie van vrije verplaatsing van kunstenaars en hun werken in studie heeft en dat in november een groep deskundigen bijeen zal komen ter bespreking van een ontwerpbeginselprogramma over dit vraagstuk. De heer Janssens had oan. geklaagd over het feit, dat kunstenaars met him werken alleen op bepaalde pun ten de grens mogen passeren, dat ze vooraf de nodige toestemmingen moeten krijgen waartoe ze vele stap pen moeten doen en dat ze rechten en belastingen moeten betalen voor het vervoer van kunstwerken in een lidstaat, waar ze niet wonen. Wanda Wasilewskaya - 59 - overleden De bekende in Polen geboren Rus sische romanschrijfster Wanda Wa silewskaya is op 59-jarige leeftijd in Kiew overleden. Zij was de echtgenote van de to neelschrijver Alexander Korneitsjoek die voorzitter is van de Oekrainse Oppersowjet. Korneitsjoek werd van de dood van zijn vrouw op de hoogte gesteld in Leningrad waar hjj een ronde tafel conferentie van vooraanstaande Ame rikaanse en Russische particulieren ter verbetering van de onderlinge be trekkingen bijwoont. Wanda Wasilewskaya was een van de leidsters van Poolse linkse com munistische intellectuelen in Lwof thans een Russische stad voor 1939. In dat jaar begaf zij zich naai- de Sowjet-Unie en nam het Russische staatsburgerschap aan. Tijdens de oorlog organiseerde zij „het verbond van Poolse patriotten in de Sowjet- Unie". Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Onvervangbare museumdirecteur Zuid-Afrlka heeft een kunstkenner ran Nederlandse afkomst die bijna onvervangbaar l«kt. Na 27 jaar di recteur te zjjn geweest van het mu seum van Johannesburg is Petrus Anton Hendriks deze maand op 65- jarige leeftijd met pensioen gegaan. Ondanks adverteren in eigen land en tn het buitenland is men er nog niet in geslaagd, een opvolger te vin den Hendriks is in Rotterdam ge boren en heeft daar zijn opleiding genoten en in Parijs. Hij ging in 1927 met vakantie naar Zuid-Afrlka waar hij een functie aanvaardde bd de kunstnijverheidsschool in Pretoria. In 1937 werd hij directeur van het mu seum In Johannesburg, waar hij be kend werd om zijn goede neus voor aankopen. Hij kent de meeste grote ■Europa en Ame-"- ij ft hij adviseui Johannesburg. Negen dagen gefietst om tractor te kopen De 72-jarige Zweed Karl Ry- man heeft per fiets in negen da gen een afstand van 1.500 km af gelegd om een tractor recht streeks van de fabriek" in Gagge- nau (West-Duitsland) te kopen. Toen Ryman, die in Zioeden een klein boerenbedrijf bezit, bij de fabriek aankwam, werd hem gezegd dat hij enkele dagen op aflevering moest toachten. De Zioeed stapte toen maar op om in Zwitserland een horloge „direct bij de bron" te gaan ko pen. Fietsen houdt mijn ge wrichten soepel", zo zei de ve teraan. Ryman heeft de fiets op de tractor geladen en is gisteravond naar Zweden vertrokken, zo deel de een woordvoerder van de fa briek mee. (Van onze mode redactrice) Parijs. Jacques Launay be hoort niet tot die uitgelezen be roemden van couturiers, die hun naam met goud schrijven. Hij heeft een klein collectie, maar die mag er dan ook zijn. Hij liet in zijn salon aan de Avenue Klé- ber zien, wat hij in petto heeft voor de komende winter. Launay blijkt gek op grote kragen en ruige tweed. Triest genoeg voor zijn manne quins, want de hitte in zijn salon was om te snijden. Het publiek op de gouden stoeltjes hield zich koel met waaiers een paai- Amerikaansen hadden zelfs een draagbare aircondi tioning meegenomen. Als we op Lau- nay's modieuze voorspellingen afgaan staat ons noordpool-kou te wachten. Enorme afliggende kragen van nertz of marter werden afgewisseld met hoge cols, die van achteren werden gesloten met en knoop. Een nieuwtje was de opbollende kraag die vergroot of verkleind kon worden. Dat ging" heel simpel door even een elastiek aan te halen, waardoor de onderkant van de kraag wordt gerimpeld. Ook bij Launay viel alles weer heel ruim, tiüs bloesende ruggen, uitvallende plooien van achteren in de rok en ceintuurtjes van voren. De taille verschoof van hoog onder de buste tot laag op de heupen. Een uitschie ter in zijn avondcollectie was een zwart cocktailtoiletje met een lijfje van wit vossebont. Een heel ander klimaat heerste er bij Pierre Balmain. Hij ont werpt dan ook voor een andere vrouw, ouder, en niet gesteld op gewaagde vondsten. Balmain ziet de winter als we afgaan op zijn collectie somber in. Donkere kleren, veel vlekken paars, ga maar door. De mantels namen 'bij hem een be langrijke plaats in. Het waren bijna allemaal swaggers met kleine af staande boordjes en knooploze slui tingen, uitgevoerd in tweed en mo hair. De mannequins droegen er vreemde, platte vliegenierspetjes van jersey bij. Helemaal uit de toon viel Balmain met een aantal afgrijselijke, hard-roze jassen. Dat was suiker- goed-couture. In zijn tailleurs en ja ponnen was er geen nieuws. Ze wa ren klassiek en bijzonder mooi van lijn, uitgesproken mode len voor de sjieke vrouw. Evenals Ooco Chanel borduurt Balmain al jaren op een bepaalde lijn voort. Zijn publiek zou van schrik weglopen als hij daar van afweek. Dus laat Balmain het zo. Zijn avondtoiletten waren als van ouds het neusje van de zalm. Prach tig geborduurd Meisje probeerde ouders geld af te persen Een 17-jarig meisje uit Füssen in Beieren heeft geprobeerd haar el- gen ouders geld af te persen. Zij was „spoorloos verdwenen". De ouders ontvingen een brief waarin een „ontvoerder" 1.500 mark losgeld eiste voor him dochter. Ingeval zij de politie waarschuwden, konden zij te gelijk wel „de begrafenis regelen". De oudere waarschuwden tooh de Nederlandse studenten verloren van Oostenrijk De studenten-schaakolympiade, die dit jaar in de Poolse stad Krakow wordt gehouden, is voor het Neder landse team niet succesvol verlopen. Ook de beide Leidse Philidorspelers Piket en Van den Berg deelden in de nationale malaise. De bij een 0-1-achterstand afge broken wedstrijd tegen Oostenrijk, welke moest beslissen voor een plaats in de finale-groep, werd met 1-3 verloren. De eerste ronde in de verliezers- ronde was al even troosteloos. Tegen het geroutineerde, maar beslist niet buitengewoon sterke Engeland, kwa men onze landgenoten er niet aan te pas en werd een 3M>^-neder laag geleden. Favoriet voor de eindzege isi Rus land, dat de ontmoeting tegen titel houder Tsjeoho-Slowakije gemakke lijk won. R. de Graaff op eerste plaats door twee zeges het IJB.M.-toernooi, telt R. de Graaff nog volop mee voor één der ereplaat sen. Door twee achtereenvolgende winstpartyen veroverde hy zelfs de eerste plaats, al wordt hy ernstig be dreigd door de Amsterdammer Van der Weide, die weliswaar een halve punt achterstand heeft, maar nog een gunstige afgebroken party uit een vorige ronde heeft staan. Van der Spek gaat waarschijnlijk zijn eerste winstpartij behalen, en dat nog wel tegen de sterke VAS- speler G. Kool. Dit geeft hem goede vooruitzichten op de 4% punt score, benodigd voor handhaving in deze groep. WIELRENNEN Weer ritzege voor Jo van der Vleuten De Nederlander Jo van der Vleu ten behaalde gisteren in de Ronde van Canada zyn tweede etappe-over winning. Hij won de rit van Thet- fordMines naar Dru mmondville over 186 km samen met de Joego slaaf Gazda. Beide coureurs kwamen vrijwel gehjktijdig door de finish. Zelfs de finishfoto kon geen verschil ontdekken. halverwege het peloton in de steek voor een vermetele vluchtpoging, maar werd achterhaald door de Oos tenrijker Scenoir, de Fransman Ca- diou en de Rus Kapitanow. Er kwam een hergroepering tot stand omdat bij de binnenkomst van Shebrooke, een stadje opgenomen in het parkoers, de plaatselijke commissaris van politie de renners de doortocht weigerde. De organisatoren waren genoodzaakt een nieuw traject te improviseren over secondaire, niet geasfalteerde, wegen. 53 renners werden het slachtoffer van valpartijen. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Palkoy (Polen) 21.10.20; 2. Delocht (Belg.) 21.10.42; 3. Dhaene (Belg.) 21.10.52: 4. Bradley (GB) 21.11.03; 5. Kulibine (Rusl.) 21.11.33; 11. Van der Vleuten (Ned.) 21.15.05; 16 Beugels (Ned.) 21.22.33; 19. Van Kemenade (Ned.) 21.24.30. Stand: 1. De Graaff 5 pnt.; 2. Van der Weide 5+1 afg.; 3. Repko 4 pt.; 9. Van der Spek 2 2 afg. In de B-groep is de kans van Berg op de eerste plaats vrijwel verkeken. De Leidenaar handhaafde zich door een remise met de Amsterdammer Oudshoorn echter wel op de boven ste helft van de ranglijst. Stand: 1/2. Boomgaard en Kar per 5 pnt.; 5. Berg 4 pnt. Er resten nog twee ronden. Een regenmantel van gabardine boutique-model Cambodja klaagt bij de Veiligheidsraad In een telegram aan de veiligheids raad heeft Cambodja gezegd, dat 76 mensen in grensdorpen om het le ven zijn gekomen door giftig geel poeder, dat uit Zuidvietnamese vlieg tuigen was gestrooid. politie die het meisje al spoedig vond. Het bleek toen dat zij met verdraaid handschrift de brief zelf had ge schreven. Kanoërs voorgedragen O O aan Olympisch Comité Het bestuur van de Nederlandse Kano Bond heeft de volgende ka noërs voorgedragen voor de Olympi sche Spelen in Tokio. Heren: kl-1000 meter: Anton Geurts; k2-1000 meter: Anton Geurts en Paul Hoekstra; k4-1000 meter: Cick Weyzen, Paul Hoekstra, Jan Wittenberg en Theo van Halte- ren. In verband met de mededelingen de directeur-generaal van de Volkswagenfabriek, dr. Nordhoff, aan een Italiaans tijdschrift, wordt in be voegde EEG-krlngen verklaard, dat een eventuele overeenkomst tussen de Europese autofabrieken voor de ver deling der produktie volgens typen, niet in stryd zou zyn met de anti- kartelbepallngen van het EEG-ver- drag. Het Verdrag van Rome, dat over eenkomsten verbiedt, die de concur rentie vervalsen, bevat n.l. een bepa ling ten gunste van overeenkomsten „die er toe bijdragen de produktie te verbeteren, de technische vooruitgang te bevorderen, waarbij aan de ver bruikers een redelijk deel van het hieruit voortvloeiende voordeel ten goede moet komen". Moordend Dames: kl-500 meter: Thea Duif. Voor de reserves zal een keuze ge maakt worden uit Ruud Knuppe en moordende concurrentie tussen de autofabrieken der zes EEG-landen, die blootgesteld staan aan de druk der autoreuzen van de overkant van de Atlantische Oceaan, die dochter ondernemingen in de EEG hebben. In EEG-kringen heeft men dan ook laten blijken, dat men een rationali satie en een versterking van de Eu ropese automobielindustrie door een overeenkomst, zoals door dr. Nord hoff voorgesteld, zeer wenselijk acht voor een evenwichtige economie der zes EEG-landen. VW-verklarins uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat dr. Nordhoff zich tegenover het Itali aanse blad alleen had uitgesproken voor het houden van bijeenkomsten van Europese autofabrikanten ter bespreking van hun problemen. Niet als concurrenten, doch als vrienden. Op de vraag van het Italiaanse blad of dergelijke bijeenkomsten prakti sche resultaten zouden kunnen heb ben had dr. Nordhoff, aldus de ver klaring uit Wolfsburg geantwoord: „Zeker, maar niet met het oogmerk een kartel et vormen".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5