S LEIDEN PROFITEERT VAN RIJNSBURGSE PRACHT Kleurrijke expositie van sierkunstenaars OPRUIMING Dood Hans Frijling in Spanje onderzocht Militaire ziekenzaal in Grave afgekeurd Nog geen beslissing over laboratorium in Noordwijk-Zee Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 juli 1964 Tweede blad no. 31325 Bloemen in Burgerzaal De bloemententoonstelling: in de Burgerzaal van het Leidse i Stadhuis is tot stand gekomen i dank zij samenwerking van het Leidse gemeentebestuur, de J Leidse VW, de Bloemistenpa- f f troonsvereniging „Leiden en Om f streken", de Stichting „Rijns- f burgs Bloemencorso" en de vei- i lingvereniging „Flora'. Zij is in- f gericht onder supervisie van i George Kiersch. i ben zich verrukt getoond over zoveel wondere pracht. Voor de Stichting „Rijnsburg's Bloemencorso" beteken de het een succesvol begin van een kleurrijk bloemenfestijn, dat zaterdag tijdens het corso ongetwijfeld een schitterend hoogtepunt zal bereiken. De expositie is deze week iedere dag van 9 uur voorm. tot 10 uur nam. zondag a.s. van 1 uur nam. tot 10 nam. te bezichtigen. Rijnsburg neemt zijn plaats als tweede bloemencentrum in ons land met ere in. De tentoonstelling van bloemsierkunst, die deze week in de Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis wordt gehouden, is daar een kleur rijk bewijs van. Bewijs van vakmanschap Er zijn in deze statige, marme ren omgeving bloemen in over stelpende hoeveelheid bijeenge bracht. Zij vormen tezamen Rijnsburg's Kleurenpalet", waar van de bonte verscheidenheid verbazingwekkend is. De expositie is wat opzet be treft zonder weerga en in artis tiek opzicht nauioelijks te over treffen. Het ene arrangement valt nog meer te bewonderen dan het andere en het geheel getuigt van groot vakmanschap. Deze unieke expositie is tot stand gekomen on der supervisie van George Kiersch, wiens naam vooral in kringen van het Rijnsburgse bloe mencorso zéér hoog wordt aange slagen. Zij is een voorbeeld van exclusief bloemwerk en een druk bezoek dubbel en dwars waard. Er is op deze tentoonstelling veel te zien: orchideeën in velerlei vorm, rozen in tal van variëteiten, gla diolen in felle kleuren, anjers in wat zachtere tinten en met veel zorg gekweekte berbera's. De col lectie tropische bloemen en plan ten is dan nog niet eens genoemd. Bloemenband De Rijnsburgse bloemententoon stelling, die tot en met zondagavond duurt, is gistei-middag officieel door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F H. van Kinschot, geopend. Dat voor het houden van deze expositie juist Leiden is uitgekozen een soortgelijke tentoonstelling werd in 1958 in dezelfde Burgerzaal en in 1961 in „De Lakenhal" gehouden stemde hem tot grote voldoening. „Het accentueert bovendien de bete kenis van Leiden als randgemeente van de bollenstreek en de bijzondere bloemenband, die bissen Rijnsburg en Leiden bestaat", zei de burge meester. Hij was er van overtuigd, Advertentie Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karin Henriette Hélène, dr van W. Ziierveld en M. J. Korsuize; Gert Pie - ter, zn van C. Koele wijn en C. Maag- delijn; Maria Johanna Helena, dr van W. P. van den Berg en A. J. Hoog duin; Robbert, zn van J. Schrama en J. J. Schiferli; Jannie, dr van C. de Jong en A. Noort; Maria Anna, dr van G. P. de Lange en J. H. van Rhijn; Dirk zn van C. van Duijn en G. Quist; Frédérique Marie Antolne Elisabeth, dr Elizabeth, dr van J. van der Werf en J. G. Bos. OVERLEDEN C. P. Ruigrok, 64 Jr, e.v. H. W. G. 69 jr> man; K. v.v. P. Wirtz; L. f H. J. de Groot, 8Ö~jr,~e.'v. L.Van Rooyen; M. van der Aar, 67 Ir, e.v. A. T. van der Aart; M. - - *- - W. van Hove; Urk; A. 75 jr, i dat de expositie ook in internatio naal verband de toets der kritiek kan doorstaan. De burgemeester vroeg in zijn toespraak bijzondere aandacht voor de zending orchideeën, die dins dag j.l. vers uit Singapore in ons land is aangekomen. Nadat jhr. mr. Van Kinschot de tentoonstelling voor ge opend had verklaard, verzocht hameren bloemenpaleis betraden heb- RHAPSODIE IN BLUE een kleurrijk arrangement (Foto LD/Holvast) Roos der liefde In een lange rij trok dit gezelschap daarop langs de verschillende bioe- menarrangementen, genietend van het „boerenbont", de „herfsttinten", de „zomerboeketten", de „contrasten"» de „Rhapsodie in Blue" ende ,Roos der liefde". Mede door het felle licht van de televisielampen ook Bussum gaf van zijn belangstelling blijk waren de bloemsierstukken van een oogverblindende schoonheid. Wondere pracht Vermoedelijk reeds twee weken geleden vermoord De politie te Tolosa in Noord-Spanje heeft gisteren sectie verricht op het stoffelijk overschot van de 17-jarige Hans Frijling uit de Johan de Witt- straat te Leiden, dat dinsdag j.L in de omgeving van die stad door een boer in een bosje is gevonden. De politie heeft daarbij vastgesteld, dat de jongen met „ijzeren of stenen voorwerpen" is doodgeslagen. Een woordvoerder van de politie zei dat een grondig onderzoek heeft uit gewezen dat de jongen ongeveer twee weken geleden is gedood. Zijn lichaam vertoonde vele verwondingen en de schedel was voor een deel ingeslagen. Motief is vooralsnog sen volledig raadsel De politie is van mening dat de jongen ergens anders is gedood en vervolgens is vervoerd naar de plaats waar het lichaam werd gevonden. De jongen was in het bezit van een pas poort en had voorts een transistor- radio en enkele sleutels en brieven bij zich. Hij was op weg naar zijn 18-jarige broer Jan, die zich momenteel in Lis sabon bevindt. Omtrent de motieven tot de moord tast men volkomen in het duister. De knaap kon hoogstens enkele honderden guldens bij zich hebben. Op 17 juli j.l. verliet hij de ouderlijke woning zonder te zeggen waar hij zijn vakantie ging doorbren gen. De Leidse politie ontving omtrent dit voorval langs officiële weg geen enkele mededeling; via een persbu reau bereikte haar alleen het verzoek de familie van het gebeurde in ken nis te stellen. Voor zover haar be kend wordt het onderzoek uitsluitend verricht door de Spaanse politie. Dat bijna alle bladen spreken over „Jaap" Frijling vindt zijn verklaring in de vrij grote overeenkomst, welke er bestaat tussen de voornamen van de zoons van het echtpaar Frijling. De oudste zoon Jan Willem Johan, geboren 13 januari 1946 werd Jan ge noemd, de tweede, Johan Herman Jaap, het slachtoffer dus, geboren 14 Mulo-diploma Van de „Leidse Avoaïd-Ulo" slaag den dit jaar voor het diploma B: de heren B. C. J. Apeldoorn en W. A. Pool te Leiden en A. de Ruyter te Voorschoten; voor diploma A: de da mes C. Nell te Wassenaar, P. Schol- tens te Leidschen'dam, R. Slootweg te Hazerswoude en J. Verhaar te Oegst- geest en de heren: A. A. van Ame- rongen. S. Dreef, M. Kuivenhoven, A. van'der Laan, L. van der Mey W. A Pardon, H. G. E. Robbers, J. van 't Zelfde en J. van Egmond te Lei den, P. A. Burggraaf en J. Z. van dei- Kruk te Alphen a. d. Rijm, J. H. J. Heus te Noordwijk en J. H. Zandvliet te Noofdwijkerhout. februari 1947, werd altijd Hans ge noemd en dan is er nog Jaap Huber- tus, geboren 26 mei 1949, die als Jaap werd aangesproken. Advertentie ISOLATIE-SCHUIN tegen kou en tocht betaalt zichzelf BLEYS - LEIDEN ZWO-subsidie voor twee Leidse botanici De Nederlandse Organisatie Zuiver-Wetenschappelijk heeft aan de Leidse botanici dr. R. A. Maas Geesteranus en drs. C. Bas een subsidie verleend voor een on derzoek van de fungus-paddestoelen flora van het zuidelijk Himalaja- gebied. Maas Geesteranus is weten schappelijk hoofdambtenaar aan het Rijksherbarium (afdeling myco logie) te Leiden en drs. Bas werkt aan deze afdeling als wetenschappe lijk ambtenaar eersteklas Beide bo tanici zijn reeds voor hun verzamel- tocht naar India vertrokken en zul len ongeveer een kleine drie maan den wegbleven. Voor de eerste ver- zamelreis is de keus gevallen op de gebieden rondom Simla en Dehra Dun. Bij oversteken aangereden Bij het plotseling oversteken van de Steenstraat is gisterochtend de 78- jarige heer F. H. Kranenveld uit Lei den door de berijder van een scooter aangereden. De scooterberijder stelde nog een poging in het werk om ach ter de voetganger om te passeren Dit lukte niet omdat de man plotse- Burgemeester ere - voorzitter „R ijnsluirg's Bloemencorso Tijdens de officiële opening van de bloemententoonstelling, gis termiddag in de Burgerzaal van het stadhuis, is aan de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het ere-voorzitterschap van de Stichting „Rijnsburg's Bloemencorso" aangeboden. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer C. Leeuwenburg, zei, dat deze benoeming verband hield met het naderende afscheid van jhr. mr. Van Kinschot als burgemeester van de Sleutelstad. De burgemeester, die zichtbaar verrast was, heeft deze nieuwe functie in grote dank aanvaard. Hij twijfelde er niet aan of de band tussen Leiden en Rijnsburg wordt er nog meer door verstevigd. (Van onze correspondent) De territoriaal bevelhebber zuid heeft de commandant van de Generaal de Bonskazerne in Grave verboden het ziekenzaaltje van het elfde bataljon technische dienst in deze kazerne nog lan ger te gebruiken. De onhygiënische toestand in en om dit zaaltje, die vooral bij warm weer aan het licht treedt, maken het niet langer geschikt om er zieke militairen in te legeren. Er waren overigens geen zieken In opgenomen. Alle tien de bedden staan al enige dagen leeg, omdat het ba taljon op het ogenblik alleen een paar lichte patiënten telt, voor wie de order „kwartier-ziek te bed" voldoende is. Niemand zal beweren, dat de Ge neraal de Bonskazerne tot de mo dernste van ons land behoort, maar voldoet het on- de militairen hier re- isen. Alleen de situa tie rondom de ziekenboeg was al enige tijd als niet bevredigend be stempeld. Er is dan ook een verbou wingsplan voor opgesteld, maar het geld ontbreekt nog om het terstond uit te voeren. Toen vorige week de afvoer van de aan een gangetje naast de zaal ge legen toilet- en doucheruimte en van een op dezelfde afvoer aangesloten koffiekeukentje verstopt raakte, werd de situatie snel erger. Vooral op warme dagen verspreidde zich een onaangename geur, die de zieken verpleger, verdreef, maar op ratten en vliegen een onweerstaanbare aan trekkingskracht bleek te hebben. De bataljonsarts rapporteerde de zaak, waarop de verantwoordelijke commandant het zaaltje tot verbo den gebied verklaarde. Ds. Martin Luther King voor Nederlandse t.v. Het Convent van Kerken en het IKCR zullen zondag 16 augustus gezamenlijk per televisie een repor tage uitzenden van een massale bij eenkomst in het Amsterdamse RAI- gebouw, waar als spreker optreedt dr. Martin Luther King. De bijeen komst heeft het karakter van een kerkdienst, waarmee de vijfjaarlijk se conferentie van Europese baptis ten, die ditmaal in Nederland wordt gehouden, wordt besloten. De uit zending per televisie heeft plaats van 10.00 tot 11.00 uur. De preek van dr. Martin Luther King zal niet worden vertaald met ondertitels, aangezien zijn tekst te- gebruikelijk is, na-zin-vertaling in het Nederlands worden uitgesproken. Na de preek van dr. Martin Luther King zal een samenvatting in het Nederlands wor- eOo|e?mS'dags zal dr. Martin Lu ther King spreken in het RAl- gebouw. Zijn toespraak tijdens deze bijeenkomst is te horen via IKOR- radio (Hilversum 2) van 18.15 uur tot 19.00 uur. Amerikaanse student bestolen De Leidse politie heeft een 24-ja- rige los-werkman aangehouden, die in het bezit was van een koffer met kledingstukken. De man gaf voor de koffer met inhoud van een hem on bekende voor f 10 te hebben gekocht. Een onderzoek wees uit, dat de koffer toebehoorde aan een Amerikaanse student, die tijdelijk in het complex van de Boerhaavezalen was onderge bracht. ling bleef staan. De EHD heeft het slachtoffer met een rechterschouder- fractuur overgebracht naar het Acad. zich daaronder zieken bevinden dan zullen deze in een andere ziekenboeg desnoods in een van de Nijmeegse kazernes worden opgenomen. De burgemeesters van Leiden I een van (rechts) en Rijnsburg (links) bijl de Burg de bloemsierstukken in irzaal. (Foto L.D./Holvast) Leiden stort deze week voor 't laatst vuil in Noordwijk In afwachting van oplossing vuil tijdelijk naar Katwijk Het Leidse stadsvuil, dat na het wegvallen van de stortplaats in Nieuwkoop enkele jaren is gestort op een terrein onder Noordwijk wordt deze week voor het laatst naar deze gemeente afgevoerd. Er bleken geen mogelijkheden meer aanwezig om van deze stort plaats langer gebruik te maken. In afwachting van een definitieve oplossing heeft Leiden van de gemeente Katwijk thans toestemming verkregen om het stads vuil, zij 't voor korte tijd, af te voeren naar een terrein van deze Deze „definitieve oplossing" geldt paal geslagen. Bouw en inrichting tot het tijdstip, waarop Leiden zijn nieuwe vuilverbrandingsinrichting in gebruik kan nemen. Voor de bouw van deze inrichting werd enkele maanden geleden op een terrein ach ter de Gabriël Metzustraat de eerste Asiel voor Juana Castro De Mexicaanse regering heeft gis teren het verzoek om politiek asiel, dat Juana Castro, de zuster van de Cubaanse premier, maandag had in gediend, ingewilligd. Europees ruim te-onderzoek De buitengewone vergadering van de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek in Parijs heeft nog geen beslissing genomen over de vestiging van het Europese laboratorium voor ruimte onderzoek in Noordwijk aan Zee. De raad heeft een beslissing opge schort omdat hij eerst nadiere inlich tingen wil hebben, zo verneemt het ANP uit Parijs. Het laboratorium zou eerst geves tigd worden in Delft, maar een inter nationale groep van deskundigen kwam tot de conclusie dat niet ge bouwd moest worden op het polder terrein in Delft, maar op zandgrond. Dit in verband met de uiterste pre cisie die moet worden betracht bij Griekenland en Cyprus „eensgezind" De besprekingen dio president Makarios van Cyprus de laatste twee dagen in Athene heeft gevoerd met de Griekse premier Papandreou, en waaraan ook door de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van beide landen is deelgenomen, zijn gisteren geëindigd. Blijkens een in Athene uitgegeven communiqué bleek tijdens deze be sprekingen, dat er tussen de Griekse en Cyprische regeringen „volledige eensgezindheid" bestaat over het Cy prische waagstuk. AUe aspecten er van werden in het licht der jongste gebeurtenissen besproken en er wer den besluiten genomen. De doelstel ling van beide regeringen blijft „toe wijding aan de vrede en de idealen der Verenigde Naties. In die geest zullen zij alle middelen, voorzien in het handvest der Verenigde Naties, benutten ter bereiking van volledige en onbeperkte onafhankelijkheid, die het Cyprische volk het recht om vrijelijk over eigen toekomst te be slissen zal verschaffen". Waarnemers maken uit het com muniqué op, dat overeengekomen is dat de Cyprische regering de kwes- tie-Cyprus in november aan de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties zal voorleggen. toekomstige metingen in het labo ratorium. De Nederlandse regering heeft toen een terrein aangeboden in Noordwijk aan Zee. Er wordt een op- vergen een tijd van pl.m. twee jaar. "Waar het te voorzien is dat de ge meente Katwijk haar toestemming om aldaar vuil te storten niet tot het einde van die termijn zal verlenen, ligt het in de bedoeling in de raads vergadering van de gemeente Zoeter - woude van 11 aug. een verzoek van Leiden in behandeling te nemen om het Leidse stadsvuil tijdelijk te mo gen storten in de omgeving van de Carola-hoeve (Roomburgerput) Kerkelijk Leven sr) R. E. Kuus te Linschoten. voor Emmen E. J. I* te Hellendoorn voor Langerak te Vlnkeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Geesteren-Gelselaar J. Kroeze, kand. te Kampen chem-Gameren J. CHR. GEREF. KERKEN C. L bedankt pred. in lang verband. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht (2e pred.pl.) J. Moerland te Zaandam. lossing gezocht voor de van de 800 technici die i ratorium zullen werken. Watsdatnu, meneer? Dat is natuurlijk géén Jasneva sigaar! Dan, immers, zou u hem, rustig genietend, tot het eind toe hebben opgerookt. Kent u het nieu we Jasneva-kwartet? Proef de enorme Enorm 27 cent, de kloeke Parfait 22 cent, de senoritas Vedette 14 cent of de kleine Vivat 6 cent. Wat een voldoening! Allemaal: licht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3