LEIDSCH DAGBLAD Berg boven mijnwerkers komt weer in beweging Einde dit jaar uitwisseling ambassadeurs REGEN KAN FATAAL ZIJN Luns in Indonesië Opstandelingen in Katanga rukken op REDDINGSACTIE VERTRAAGD RANGER RECHT OP DOEL AF Adjudant vertrekt emvs Jpgerlcht T maart 1860 DONDERDAG 30 JULI 1964 No. 31325 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Juwelendieven gearresteerd in Frankrijk Twee beruchte Franse gangsters, de gebroeders Noël, die onder meer in april de leiding hadden van de overval op een juwelierszaak in Mi laan, waar juwelen ter waarde van miljoenen guldens werden gestolen, zijn in het Franse departement Isère gearresteerd op het ogenblik dat zij van een vredige vakantie wilden ge nieten. Een tiental overvallers was al eerder ingerekend. In de woning van de twee gangsters werd een groot deel van de in Milaan gestolen ju welen gevonden, voor een waarde van achthonderdduizend gulden. Spoorwegongeluk in Zuid-Afrika Naby Randfontein, omstreeks der tig kilometer ten westen van Johan nesburg, zijn gisteravond by een spoorwegongeluk 21 mensen om het leven gekomen en velen gewond. Van dertig van de gewonden zou de toestand zeer ernstig zyn. De ramp voltrok zich, toen twee elek- (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse en Indonesische delegaties verwachten, dat tegen het einde van het jaar ambassadeurs worden uitgewisseld tussen Den Haag en Djakarta. Dat was een resultaat van de eerste bijeenkomst in het conferentieoord Tampaksiring op Bali van de ministers Luns en Soebandrio. De bewinds lieden besloten een dag langer op Bali te blijven en niet meer in Djakarta te confereren, zoals aanvankelijk was afgesproken. De totale duur van de conferentie zal daardoor niet worden verlengd. De eerste zakelijke ontmoeting tus sen de beide delegaties en geleid door de twee ministers van Buitenlandse Zaken, duurde slechts een klein uur. Minister Luns deelde na afloop mee, dat de delegatieleiders formele ver klaringen hadden uitgewissels, waar in beide partijen de punten noem den. waarever naar hun mening de onderhandelingen in concrete die nen te gaan. Bij deze eerste verkla- HAMPAGNOLE De Mont Rivel, de berg waaronder veer- ien man zitten opgesloten in een ingestorte kalkmijn, „werkt" log steeds. Er dreigt een nieuwe aardverschuiving, waardoor de igenlijke reddingsoperaties aanzienlijk wordep vertraagd. Gis- :eravond bleek het noodzakelijk de boringen voor een reddings- ichacht op een andere plaats te verrichten; het gevaar van nieuwe nstortingen is zo groot dat men niet boven de hoofden van de ngesloten mijnwerkers durft te boren. Bepalend voor het wel slagen van de reddingsactie is ook het weer: regen kan fataal zijn. De prefect van het departe- nent Jura deelde gisteren mee, lat 's ochtends vroeg plotseling al van spleten waren ontstaan n de Mont Rivel. Er bestaat nu evaar, dat grote gedeelten van e zuidelijke helling van de berg uist de helling waaronder de nijnwerkers gevangen zitten, iet zullen begeven. De negen mijnwerkers met wie ten dinsdag contact maakte, zijn m de vertraging in kennis gesteld. Bun leider, Martinet, zei slechts: ,0.K. We zullen wel wachten". On- ler de groep van familieleden en Tienden die onafgebroken op de ilaats van de ramp blijven wachten, rerd het nieuws in stilte aange hoord. De gehele dag heeft men door de £preekbuis" van zestig meter lengte evensmiddelen en ook medicamen- kunnen laten zakken. Men leeft beneden ook wijn, mineraal water en aperitieven. Een senator ian Jura heeft aan een bakker in ïhampagnole gevraagd speciaal fijn >rood te willen bakken dat door de 44 millimeter doorsnee kan getransporteerd. De mijn- *ord< weri werkers hebben namelijk om veel brood gevraagd. Ook hebben zij dunne plakken gekre- WEERBERICHT Enkele opklaringen [De Bilt verwacht -van heden- tot porgenavond: Droog weer met wol kenvelden, maar ook opklaringen. Pezelfde of iets hogere temperaturen, pwakke tot matige wind, in hoofd- tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 JULI 1964 Zon op: 0.500; onder: 20.32 uur. ilaan op: 23.34; onder: 12.38 uur. ïoogwater in Katwijk 7.31 en 19.57 3.17 en 15.32 uur. STRAND VERWACHTING Veel bewolking, maar morgen i reide opklaringen. Droog weer een zwakke zeewind. In de mid- 20 tot 22 gr. Zeewater 18 gr. Vooruitzichten: Een uitloper van Azorenhogedrukgebied blijft strandweer brengen met i klaringen. Dommei bestaat olv 12 pagina's Om de arbeiders aan warm on dergoed te helpen heeft men lange onderbroeken uitgetornd die de beneden gemakkelijk ten. „Als het moet kunnen wij het op e manier nog wel 48 uur uithou den", liet de ploegbaas Andre Mar- tine weten. „Een half uur voor de buts onze zoldering doorboorde", ver telde de ploegbaas nog „hoorden wij hem aankomen. Wy vlogen er in het donker op af en schreeuwden allemaal hoera". Alle familieleden Zeventig doden door hitte In noord-Mexico zijn in een maand ld meer dan zeventig mensen, meest kinderen en ouden van dagen, door •de hitte om het leven gekomen. Er werden temperaturen van 42 graden celsius gemeten. In de Braziliaanse staat Sao Paulo zijn gisternacht negentien mensen door de koude om het leven gekomen. Het vroor vier graden. Vermisten Men is helaas nog steeds zonder berichten van de andere vijf ver misten. Drie van hen moeten zich op ongeveer tien meter afstand van de groep van negen man bevinden. De twee anderen, chauffeurs, die de uitgehouwen kalk met vrachtwagens naar de uitgang vervoerden, zitten ergens onderweg naar de uitgang beklemd. Men gelooft niet dat zy nog in leven zyn. Tijdens ei de prefect gegeven persconferentie heeft an Jura een overzicht de werkzaamheden. De Installatie waar de zware boorma chine van Merlebach op moet rusten, zal later dan aanvankelijk verwacht gereed zijn. De nieuwe put komt twintig meter oostelijk te liggen van de buis waarmee men het contact dat de mijnwerkers onderhoudt. Deze plek is door de mijnwerkers zelf aangegeven. Men zal een gat moeten graven van 80 meter diepte. Twee „reddingsbommen" van 44 centimetr doorsnee waarmee de ar beiders een voor een naar boven zul len worden gebracht, zijn ter plaat se uit Duitsland gearriveerd waar zij gebruikt zyn bij de ramp van Leng- „VT0L" SNELLER DAN HET GELUID In West-Duitsland is gisteren met een loodrecht opstijgend en lan dend vliegtuig de snelheid van het geluid overschreden, wat nog niet eerder gebeurd was met een derge lijk toestel. De ontwikkeling van dit eerste Westduitse verticaal opstijgende en landende toestel, dat in opdracht van het ministerie van Defensie gebouwd werd. heeft vijf jaar geduurd en on geveer 270 miljoen gulden gekost. Van het controlestation te Goldstone, in Californië, zijn gisteren radiosignalen naar de Ranger VII gezonden om het ruimtevoertuig in een koers naar de voorzijde van de maan te brengen. Het toestel had toen een snelheid van ongeveer 6400 km per uur en bevond zich op ongeveer 160.000 km van de aarde. De baancorrectie ver liep uitstekend. Voorts werd de Ranger in de ruimte .omgekeerd" zodat de .onderzijde" met de camera's naar de maan werd gericht. De Ranger, die thans reeds meer dan de helft van de reis naar de maan heeft afgelegd, koerst recht op het doel, de .Wolken: In centrum van de maanschijf Geleerden zijn er voor 80 procent zeker van dat de foto's vrijdag bij het naderen van de maan kunnen wor den gemaakt. Het doel, een vlak gebied onder de equator en bij het centrum vai linker maanhelft, heeft men gekozen omdat ruimtevaarders een dergelijke plaats voor hun landing nodig heb ben. Men hoopt door middel van di foto's te kunnen vaststellen of het maanoppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsachtig is. Volgens de jongste gegevens zal de Ranger vrijdag om 14.25 uur Neder landse tijd op de maan terecht ko men. Met mart en macht zijn red dingsploegen bezig een schacht te boren naai negen in Cham- pagnole ingesloten mijnwerkers. Drie doden In Rochonviller, nabij Metz, zijn steren drie mijnwerkers omgeko en, toen zij in een ijzerertsmijn onder neerstorend gesteente bedol- werden. De opstandelingen in Noord-Ka- tanga zijn gisteren opgerukt tot het ongeveer 720 kilometer ten noorden van Elisabethstad gelegen Kongolo. Voorts hebben de rebellen de ver laten stad Kabongo bereikt, die een 110 kilometer ten noorden van de militaire basis Kamina ligt. In Ka- mina bevinden zich nog slechts 150 man van de Belgische luchtmacht en een handvol Kongolese militairen. In het gebied van Boudewynstad hebben de opstandelingen het 30 km ten zuiden van deze plaats gelegen dorp N'Kala bereikt. Zij rukken thans op in de richting van de voor naamste vliegvelden in de hoogvlakte van Maroengoe. Uit politie-eenheden en leden der voromalige Katangese gendarmerie bestaande versterkingen begeven zich thans in de richting van het 60 km. van Boudewynstad gelegen Kaipini, waar zich reeds een hon derdtal politiemannen bevinden. De Kongolese minister van binnen landse Zaken en Openbare Orde, Moenongo, die zich in Elisabethstad bevond, is gisteren op dringend ver zoek van president Kasavoeboe naar Leopoldstad teruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft hij het regeeringsbesluit opgeheven, waarin bepaald dat geen enkele burger in Katanga over wapens mocht beschikken. Moenongo's be sluit is in Elisabethstad, waar men zich ongerust maakt over de opmars der rebellen in Noord-Katanga, met grote voldoening ontvangen. De Belgische vice-consul te Elisa bethstad, Guillot is gisteren aldaar ezelschap van twee kloosterzus ters en twee missionarissen, uit Kon golo teruggekeerd. Guillot was dins- naar Kongolo gevlogen, na ont vangst van een dringend beroep om hulp van missionarissen. De Belgische vice-consul deelde ee, dat een door een Cubaan ge vlogen T-28 vliegtuig van het cen trale Kongolese leger boven Kabalo door de rebellen omlaag is geschoten. De vlieger landde in door de rege ringstroepen bezet gebied. Hij bleef ongedeerd. Meegedeeld is dat de regeringstroe pen vierhonderd opstandelingen of met hen sympathiserenden hebben gedood. In Elisabethstad aangeko re izigers en vliegers zeggen ech ter, dat zich onder de doden vele mannelijke en vrouwelijke burgers kinderen bevonden. Met 40 dienstjaren op zijn naam, waarvan de laatste dertien als brigadecommandant van de marechaussee op Schiphol, heeft adjudant Freek Veltman, gisteren voorgoed afscheid genomen in „zijn" kazerne in Badhoevedorp. Hij is 55 jaar en hij gaat vrijwillig met pensioen, want de vijf dienst jaren, die de adjudant tijdens de oorlog in Engeland doorbracht, tellen dubbel. Vele militaire functionarissen en vertegenwoordigers van o.m. luchtvaartmaatschappijen waren bij het afscheid van deze martiale figuur aanwezig, en, spraken in lovende woorden over de schei- dende adjudant. „U hebt ertoe I bijgedragen dat Schiphol in de ringen is overeenstemming gebleken over de wil om aan de raamovereen komst inzake technische hulp van Nederland aan Indonesië inhoud te geven. Indonesië heeft reeds een aan tal projecten genoemd, waarover ver tegenwoordigers van beide delegaties nu overleg zullen plegen. Het moei lijke probleem van de financiëel-eco- nomische verhoudingen heeft men voorlopig toegeschoven aan een werk groep, waarin voor Nederland zitting hebben de heren Blom, Rinnoy Kan, Van den Bosch, Thorn Leeson en Timmermans. Deze werkgroep is gis teren reeds voor de eerste maal bij eengekomen om zo snel mogelijk spijkers met koppen te slaan. Erevelden Wat de uitwisseling van ambassa deurs betreft beide landen zijn nu immers nog vertegenwoordigd door zaakgelastigden verwacht men, dat uitwisseling tegen het ein- dit jaar zal geschieden. Beide Minister Luns zei: „De geest is goed". Zijn Indonesische collega vond dat het vlot ging. Tijdens het gesprek tussen de delegaties heeft hij ge- n op de grote financiëel-econo- mische moeilijkheden, waarin zijn land verkeert. Oe Thant sprak met Chroesjtsjow Premier Chroesjtsjow van Rusland ;n VN-secretarls-generaal Oe Thant hebhep gisteren in het Kremlin ge durende bijna anderhalf uur gespro- over de bekostiging van VN- operaties, de toestand in Zuidoos- Azië en ontwapeningskwesties. Een VN-woordvoerder sprak van een .openhartige gedachtenwisseling in een zeer hartelijke sfeer". Van on derhandelingen over eventuele ak koorden was echter geen sprake. Eerder had Oe Thant op het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken een onderhoud van ruim een uur met minister Gromiko. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties brengt een bezoek van vier dagen aan Moskou, voornamelijk ter bespreking van de toekomst var de vredesoperaties van de volkeren organisatie. De financiële positie is zoals bekend, moeilijk door de Rus sische weigering, de schuld van vijf tig miljoen dollar voor de VN-acties in Kongo en het Midden-Oosten te voldoen. wereld de vriendelijke luchthaven wordt genoemd", zei directeur S de Mul van Schiphol. En luite nant-kolonel H. Ellerbroek, com mandant van de vijfde divisie zei: „U hebt zich op Schiphol een naam van onkreukbaarheid, maar tevens van menselijkheid verwor- Twee typeringen uit vele over „een van de meest gefotografeer de figuren van Nederland", die talrijke geschenken en onder scheidingen ontving. De foto toont het moment waarop de scheidende comman dant van de Schipholbrigade het proces-verbaal van de overdracht tekent, terwijl zijn opvolger, ad judant L. Bosch toeziet. NAAR LINKS Minister Luns heeft ge zwommen in de blauwe, schuimende Balinese golven. Er stond een sterke stroming, maar onze minister zwom door. Met zijn lengte en zijn marine-ervaring kan hem trouwens weinig gebeuren. Wel dreef hij af naar links, een ongebruikelijke koers voor deze politicus Aan de verlenging van het verblijf op Bali wordt verder geen beteke nis gehecht. Zy komt slechts voort uit de wens van beide delegaties om liever in het koele Bali te vergaderen dan in de smoorhitte van Djakarta, Een tweede ontmoeting tussen pre sident Soekamo en mr. Luns blyft op het programma staan en zal nu aarschijnlyk zaterdag plaatshebben 1 Bogor of in Djakarta. Sfeervol De Indonesische gastheren geven laten verlopen. Na de eerste confe rentiedag voerde een Balinese dans groep de volksdans „De apendans" op. waarna de Nederlandse delega tieleden in de gelegenheid werden gesteld om Balinese kunstnijver heid te bewonderen. D.R Soebandrio drukte tijdens de rondgang langs de fraaie werkstukken hoogst persoon lijk de Nederlandse journalisten hoofddeksels op het hoofd. Minister Luns het zijn kans om met een Balinese een dans uit te en niet ongebruikt voorbijgaan. Dr. Soebandrio leidde mevrouw Luns op de dansvloer. Zo danst het con gres aan de vooravond van de be langrijke beslissingen. Onder het ent- thousiast applaus van het bewakings korps van het conferentie-oord. Uit het Leidsch Dagblad van l 30 Julij 1864: Ten raadhuize der ge meente Breda icerd dezer dagen ontdekt een schoon geschilderd portret van Rénè van Chalons, Prins van Oran je en tevens twee andere schilderijen met de beroemde turfschippers, door wier list de stad in 1590 werd ver overd. Men schrijft uit Viohy, dat op het bal, aan de soldaten van de garde aangeboden, keizer Napoleon den dans heeft geopend met een boe rinnetje en dat hij tot vis-a- vis een soldaat had, die op een wijze danste, welke den cancan zeer nabij kwam.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1