Harde woorden in de Leidse raad over stadsreiniging „We zitten hier met een vuilnisbende" OPRUIMING BROCHURE VOOR DE BURGERIJ NED. REISKAMER „Niet voor dubbeltje op de eerste rang" Scholieren wieden de straten Spectaculaire vondst in Jordanië van Leids archeoloog dr. Franken Vierdaagse gestart Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 juli 1964 Tweede blad no. 31323 II aarom betalen voor ophalen van groot vuil In de vergadering van de Leidse raad, die gistermiddag werd gehouden, zijn enkele harde woorden gevallen over de vuilnis situatie in deze stad. Dit naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordeningen betreffende het verrichten van diensten door de gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Volgens het college heeft de algemene stijging van het prijspeil het wenselijk gemaakt de reinigingstarieven te herzien. Vooral van de zijde van de P.v.d.A. en de P.S.P. werd scherpe kritiek geuit op het „reinigingsbeleid" van B. en W. Langdurig werd gediscussieerd over de vergoeding, die ver schuldigd is bij het laten ophalen van grote stukken oud materiaal en andere afvalstoffen, die niet in de vuilnisemmer gedeponeerd kunnen worden, op woensdag. B en W nemen voorstel tot wijziging in pre-advies IR. VAN HOEK brochure ME]. VAN NIENES bende Volgens drs. De Bruijn (PSP) zul len de twee kwartjes, die men dan moet betalen, remmenld werken. Hij sprak in dit verband van een psycho logisch effect. „Als de mensen eerst de reinigingsdienst moeten opbellen en daarna ook nog twee kwartjes moeten storten dan gooien ze hun vuil liever in de gracht. De PSP-er was overigens tegen de gehele veror dening. Wat meer fantasie Mej. Van Nienes (PvdA) stelde de vuilniskwestie neg scherper. Zy gaf het college in ernstige overweging om ten aanzien van de stadsreini ging met wat meer voorstellingsver mogen te werk te gaan. „We zitten hier met een vuilnisbende en moeten er zo gauw mogelijk af". Ook zij achtte een vergoeding van vijftig cent voor het ophalen van gro te stukken vuil psychologisch ver keerd. Dat men zelfs voor het depo neren van vuil op het terrein van de reinigingsdienst nog geld verschul digd is noemde zij eveneens een psy chologische rem. De heer Versnel (PvdA) vroeg zich af of er by de Reinigingsdienst veel aan research wordt gedaan. Hy pleitte verder voor de instelling van een reinigingspolitie, die streng gaat optreden tegen stadsvervuilers. Met verwijzing naar een foto, die in het Leidsch Dagblad van vorige week dinsdag stond afgedrukt (de foto van een berg vuil naast de vuilnis emmers voor een school in het Noordeinde, red.) merkte de heer Versnel op, dat het hier helaas om een algemeen verschijnsel gaat. „Een dergelijke bende treft men overal in de stad aan" zei hij. Financieel probleem De wethouder van de Bedrijven, ir. Van Hoek, merkte in zijn antwoord onder meer op, dat de financiën bij deze hele kwestie een belangrijke rol spelen. Hij verweet de heer De Bruijn het financiële probleem als niet be langrijk te beschouwen. Zich in het bijzonder tot mej. Van Nienes richtend zei de wethouder, dat de reinigingsdienst gemakkelijk misbruikt kan worden als er voor het laten ophalen van extra vuil niet be taald behoeft te worden. „Men zal het dan misschien bij één emmer la ten, terwijl toch de mogelijkheid be staat om zich een tweede vuilnisem mer aan te schaffen. Wat de opmerkingen van de heer Versnel betrof zei de wethouder, dat research geen toverwoord iè, waar mee alle problemen opgelost worden. Ook met de suggestie om een reini gingspolitie in het leven te roepen was ir. Van Hoek het niet eens. De wethouder zag meer heil in een reclamecampagne voor het schoon- Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER L Haarlemmerstraat 207. houden van de stad. Hy kondigde in verband hiermee de voorbereiding van een brochure aan, waarin de burgerij wordt gewezen op hetgeen zy doen en laten moet om de stad schoon te houden. Voorstel tot wijziging Mej. Van Nienes, die kennelijk nog niet tevreden was gesteld, diende een •stel in om de bepaling betreffen de het ophalen van grote stukken vuil op woensdag tegen betaling van vijf tig cent te laten vervallen. De voorzitter deelde daarop mee, dat het college van B. en W. het voorstel tot wijziging in pre-advies Toen pas kwamen de gemoederen weer tot rust hoewel de fractie van de PSP aangetekend wenste te zien dat zij tegen de gehele verordening is. Vers zand Bij de behandeling van het voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een zandbak bij drie openbare kleuterscholen vroeg de heer Versnel (PvdA) of er ook controle op deze zandbakken wordt uitgeoefend. Hy vond het bijzonder vervelend1, dat soms ook katten en honden van deze zandbakken gebruik maken". Zouden de zandbakken bij de kleuterscholen niet afgedekt kun- (Van onze Haagse correspondent) „Veel narigheid kan voorkomen worden, als vakantiegangers in-spé zich eerst duchtig overtuigen van de kwaliteit van het reisbureau, waar- ze in zee gaan. Bjj talrijke Nederlanders is in dit opzicht sprake een grote zorgeloosheid", aldus de administrateur van de stichting De Nederlandse Reiskamer in Am sterdam, de heer B. D .Weyland. De mensen moeten eerst informe- :n of zij te maken hebben met een bonafide reisbureau. Een hardnekki ge drempelvrees bij een belangrijk deel van het publiek maakt, dat tal rijke gegadigden de grote, te goeder naam en faam bekend staande in stellingen schuwen, en gebruik ma- van de diensten van bureaus van s twijfelachtige reputatie. Daar komt nog bij. dat die be drijven vaak in staat zijn allerlei verlokkelijke, goedkope aanbiedin gen te doen. Als ergens ~eldt, dat alle waar naar zijn geld is, dan is dat wel in deze branche. Het is van kardinaal belang, dat iedereen er van doordrongen is, het reisbureauwezen geen stringente vestigingsbepalingen kent. Iedereen is vrij om een reisbureau op te rich ten. Het spreekt vanzelf, dat zich daartussen zwakke broeders en uit gesproken beunhazen bevinden, aldus de heer Weijland. De Nederlandse Reiskamer is in 1854 opgericht met het doel misstan den in het reisbureauwezen zoveel mogelijk uit te bannen. Honderd bo nafide reisorganisaties zijn erbij aan gesloten. Voorzitter is de Haagse ad vocaat en procureur mr. T. van Dij ken, secretaris de oud- directeur der Ned. Reisvereniging, de heer J. Pan man. der Sarin es (Onderwijs) als wethou der Piena (Openbare Werken) stel den hem gerust: het zand wordt tweemaal per jaar ververst. Het af dekken van de zandbakken stuit vol gens hem op allerlei praktische moei lijkheden. Vervuiling is moeilijk te voorkomen ook het publiek maakt dikwijls misbruik van deze zandbak ken maar er wordt in ieder geval igeld controle uitgeoefend. Benzinestation Het voorstel verkoop van eer nabij de Zijl aan de N.V. Grootstad XII te Nootdorp ten behoeve van de bouw van zestig flatwoningen, waar- lem de Zwijgerlaan voor de tot stand- koming van een (Esso) benzinestation werd met 6 stemmen tegen (van de PvdA en de PSP) aangenomen. De heer Frans (PSP) vond de plaats van het benzinestation op de hoek van de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan weinig gelukkig en de heer Roorda (PvdA) was het er niet mee eens, dat de ingebruikgeving dient te geschieden voor een periode van twintig jaar. „Laten we het voor lopig op vijf jaar houden", stelde hij Wethouder Piena zei In zyn ant woord, dat men de kwestie zakelijk moet bekijken. Per slot van rekening krijgt de gemeente nu twintig jaar lang f 12.000 van de benzinemaat- schappy vergoed! Alle overige door ons gepubliceerde voorstellen werden eveneens goedge keurd. Onvoorzichtig overgestoken Een zestienjarige jongeman uit de Voorste Zandstraat liep gistermiddag omstreeks half zes van achter een bestelauto plotseling de weg op en werd toen gegrepen door een van de andere zijde komende personenauto. Met een hoofdwond en een hersen schudding vervoerde de EHD hem naar het Academisch Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Willem Johannes, zn van W. J. Mln- ten en H. S. Berends; Frederlcus Theo- dorus, zn van T. N, de Boer en M. A. H. Bergman; Johnny, zn van F. J. Brittijn en H. J. Relnlnk; Ivonne Irma, dr van A. J. Eradus en P. J. Zweistra; Willem Christlaan Frederik, zn van J. B. T. Ambagtsheer en H. M. Leopold; Peter Dick, Smit; Paul us Beerlage en M. M. J. ten Ham i J. H. Koenraad J. H. Beerlage en M. M. Boer; Maria Johanna, dr drlka Margaretha, dr M. Uljé; Marina Hen- de Vries; Sllverdlna. Cavé; JannetJe_Comelia. boon R. Bi ring pus, D. van scnai GETROUWD R. Böhm en C. Staffeleu; H. J. Sira en A. Koome; H. Reijenga en C. van Nood. OVERLEDEN A. van Heeteren, 67 Jr, vrouw; W. A K. C. Kuiper, 80 jr. i i Pallandt, 66 Jr, r F. La- 66 jr, n; E. C. Gistermiddag arriveerde op j met al een voortreffelijke vakan- I belevenissen van de tevreden te- Zestienhoven een Friendship tie hebben gehad, al was er de ruggekeerde vakantiegangers met 36 gedupeerdevakantie- eerste twee dagen wat spanning vast. gangers van Fiesta Tours uitlhoe de vakantie zou verlopen. Perpignan. Het bleekdat zij al Een radioverslaggever legt de Dr. H. J. Franken, Leids lector in de Pales tijnse oudheidkunde, heeft tijdens zijn vierde opgravingscampagne van de Teil (ruïneheuvel) in Deir Alia in Jordanië, een paar spectaculaire vondsten gedaan. De eerste betrof de gedeeltelijke ontgraving van een heiligdom, die een geheel nieuw licht op de geschiedenis van Trans-Jordanië wierp en de tweede behelsde de vondst van een aan tal kleitabletten, waarvan er drie een onbekend schrift bevatten. Vierde opgravings-campagne De genoemde opgravingscampagne werd wederom gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelyk Onderzoek, die ook de seizoenen van de jaren 1960, 1961 en 1962 voor haar rekening nam. Dr. Franken is eind vorig jaar naar Deir Alia vertrokken met een team van negen personen, onder meer bestaande uit mevrouw C. A. FrankenBat- tershill als lid van de technische staf, uit één Amsterdamse en twee Leidse studenten en uit de heer J. Kalsbeek, beeldhouwer en pottenbakker uit Oegstgeest, die speciaal voor de aardewerkstudie is meegegaan. By zijn groep bevond zich ook een vertegenwoordiger van het Departement van Oudheden van Jordanië. Trans-Jordanië. Voor het eerst in de geschiedenis komen wij hier een hei ligdom tegen, dat niet tot een stad of een dorp behoort, maar ergens in het land staat. Voor dit heiligdom werd, evenals dit in Mesopotamië geschiedde, een „tempelberg" ge maakt en deze werd by de pogingen tot herbouw opgehoogd, een omstan digheid, waarvan nog geen parallel is gevonden in Palestina. Het heilig dom heeft vermoedelijk dienst ge daan voor een Kananietische gods dienst Late bronstijd In een onderhoud met dr. Fran ken, die dezer dagen in ons land is teruggekeerd, vernamen wy dat het doel van dit vierde opgravingssei zoen de stratigrafie van de late bronstijd (circa 1600 tot 1200 voor Christus) was. Vond men bij vorige campagnes reeds sporen van een heiligdom, bij de recente opgravin gen is gebleken, dat dit heiligdom een van de grootste tempels van Pa lestina is geweest. Van dit heiligdom is de hoofdruimte in de maanden januari tot en met maart gedeeltelijk blootgelegd, terwijl acht kamers er van ontgraven zijn. Deze kamer la gen vol gebroken aardewerk, tempel vaten, kunstvoorwerpen van steen, been en ander materiaal. Men vond er rolzegels, scarabeeën, benen doos jes, kralen van glas en 'n volkomen gave eendekop van ivoor. Diverse va ten hadden een speciale sluiting aan de zijkant en hebben vermoedelijk gediend voor het bewaren van een heilig voorwerp. Bovendien werden enkele tempelteksten gevonden. Kunstmatige heuvel Voorts bleek, dat dit heiligdom omstreeks 1600 op een kunstmatige heuvel was gebouwd. Daar het niet door een verdedigingsmuur was om ringd, kan geconcludeerd worden, dat deze tempel een centraal heilig dom is geweest, behorende tot stam men die in Trans-Jordanië leefden. Dit open heiligdom werd kort na 1200 door een aardbeving verwoest. De pogingen om het weer op te bou wen faalden, waarschijnlijk doordat een nieuwe aardschok de in aan bouw zijnde gebouwen opnieuw ver woestte. Hierna is de heuvel bewoond door een soort nomaden. De opgraving van dit heiligdom, zo vervolgde dr. Franken, werpt een nieuw licht op de geschiedenis van vuur werden gebakken. Het on bekende schrift doet op het eerste gezicht aan het Kretisch-lineair den ken door de indeling van de tablet ten zelf, maar verwantschap blijkt toch niet te bestaan. De tablet ten zijn hoogst waarschijnlijk in Deir Alia geschreven door de pries ters met een zelf ontworpen of lo caal gangbaar alfabet. Zij behoren daarmee tot een van de oudste al fabetische geschriften ter wereld. De tabletben, die ongeveer 1200 voor Christus dateren, bevatten volgens archeologische gegevens de taal die in het toenmalige Trans-Jordanië moet zijn gesproken en vermoedelijk was dit een Kananietisch dialect. Bij gebrek aan meer materiaal kunnen de tabletten niet ontcijferd worden. Ten slotte zij vermeld dat dr. Fran ken zogenaamde lakprofielen van de Teil mee naar Leiden heeft geno men, dat zijn fragmenten van ver- RADIO TELEVISIE Onbekend schrift Toen eind maart de opgravings campagne ten einde was en het team vertrok, bleven dr. en mevrouw Franken nog achter om de werk zaamheden van het seizoen af te ronden en de Teil schoon te maken. By het graven van een proefsleufje vonden zij tot hun verrassing twee kleitabletten met een totnutoe on bekend schrift. Dit noodzaakte hen de ruimte verder uit te graven. In een tweetal, door de aardbeving en de daarop gevolgde brand verwoeste kamertjes werd toen een derde be schreven tablet aangetroffen, voorts een tablet dat blijkbaar door de schrijver was afgekeurd en samenge knepen. want de klei vertoonde duidelijk de afdruk van de hand die het „verfrommeld" had. Ook werden er acht tabletten met gaatjes gevon den, die vermoedelijk voor de ad ministratieve of divinatiedoeleinden hebben gediend. Bij deze groep ta bletten lagen in de verbrande res ten tempelvaten, die uniek van vorm waren, en andere tempelgaven. Oudste alfabetische geschriften Leidse scholieren, die in hun vakantie een centje bij willen verdienen, zijn bij de gemeente in dienst gekomen voor een zeer nuttig werkje: zij zijn begonnen, de parkeer strook tussen het water en de straat van de Apothekersdijk van gras en onkruid te ontdoen. Langzamerhand was deze strook min of meer een gazon ge worden. Op de foto enkele van de jeugdige .ge meentewerkers" in actie. (Foto LD/Holvast) (Van onze correspondent) vanmorgen weer op pad gegaan de eerste vierdaagse-kilometers on der de nog niet vermoeide voeten voorby te doen glijden. „Ideaal wan delweer", zeiden de mensen van wie de stevig gespierde kuiten en soepe- j zelfverzekerder Er Nvercj GANGETJE «TEL.23005 Officiële publikatie Lelden brengen ter openbare kennis; I. dat de raad heeft besloten: de Van Dlsselbrug gesloten to motorrijtuigen op meer de Zegersteeg gesloten te gezonderd rijwielen zonder hulpmotor of met uitgeschakelde hulpmotor; c. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en .de Oude Rijn, noordzijde, v gelegen tussen de Donkersteeg en de Hooglandse Kerksteeg, in de richting ksteeg. I besluit van Oude Rijn, de Hoogstraat en de Hoog- tuurlijk met het langs de heup landse Kerksteeg'Hooglandse Kerk- zwaaiende boterhammenzakje. Af en gracht vastgestelde gesiotenverklarin- f - T W^n he(»er toe passeerde een pessimistische Senvoor^ motorrijtuigen op meer dan wandelaar of misschien iemand met een vooruitziende blik, de paraplu in de hand geklemd, aanvankelijk wat schichtig om zich heen kijkend, allengs, toen de bewolking toenam, Ie tred de doorgewinterde vierdaagse JJ lopcrs deden berkennen. Geen regen. doorgestapt, "om haJfl K -1" 1 de eerst€ di-ie wandelaars Eist al ge passeerd. terwijl werklui daar nog het algemeen fiks ook geen brandende Om hier om de vertrekkenden uit te Hoe verder de lopers een lang gerekt kleurig lint door de in de ochtendnevel dromende boomgaar den en korenvelden de Betuwe introkken, des te meer mensen had den zich langs de route opgesteld om de dapperen van het eerste uur een hart onder de riem te steken. Er werd geroepen en gewuifd naai de Zwitsers en de Israëliërs, overal kennelijk favoriet. Ook de individuele lopers, veelal oude bekenden, kregen hun deel druk bezig waren te hunner vlaggen uit te hangen en bij de café's stoelen werden buitengezet om aan de komende invasie tenminste enigszins het hoofd te kunnen bie den. Bijna 12.000 deelnemers waren vanmorgen op pad gegaan, van wie 3600 van buiten Nederland afkom stig zijn. Ook onder deze buitenlan ders waren vele getrouwen, die hun zolen versleten hebben op de keien of de aswaltwegen rondom Nijmegen en er vooral de laatste dag menig eetdruppeltje plengden. Nieuw zijn - de Hulgbrug e gelegen straat en zijde der legen t hulsnummers; n wachtverbod vast tf de Maredljk. de Hooglandse Kerkgracht: een stopverbod vast te stellen vanaf de Hoogstraat over een lengte van een wachtverbod vast te stellen aan de zijde van het water en een stop verbod aan de zijde van de bebou- het overige gezonden aan de Hoofdlngenleur-Di de warme ontvangst. De meesten de Denen in dit internationale gezel- hadden kennelijk gerekend op warm schap. De vijftien Deense Luva's, of-1 Holland, aan de "door de mlnlst tot zeer warm weer: dunne hem- wel dames van The Women Roval Verkeer en Waterstaat aangewezen ver den, zonnehoeden en handdoeken om Danisch Airforce, zoals zij officieel I entingen. behartiging van verkeers- nek of middel geknoopt, vormden j heten brengen het aantal deelne- I GecteoJtUJde 2E.L?* over het algemeen het tenue, na- mende landen op vijftien. land. puM:erae totacen de Rijkswaterstaat ln Zuld- Zuld-Hol-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3