LEIDSCH DAGBLAD INED. STAATSOPERA IN DE ^gesteld OMGEVING VAN LEIDEN Fiesta-vakantiegangers toch naar het zuiden Dag van rampen voor Frankrijk BAMf Pleidooi van Commissie Reeser Maanschot Hooggestemd plan voor groots project Euromarkt ontslaat ruim 100 werknemers Centouri en M.A.C. betalen de kosten tm Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 JULI 1964 No. 31323 I Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Commisie Reeser, bestaande uit opera-deskundigen, waar onder buitenlanders met grote ervaring en gezag, die aan de Staatssecretaris van O., K. en W. advies heeft gebracht over de nieuwe vorm van de Ned. Opera, voert in haar gisteren uitge bracht rapport een pleidooi voor de bouw van een opera-schouw burg in het midden van de Randstad Holland, bijv. in de omgeving van Leiden en de stichting van een nieuwe opera-instelling, waar van de intendant rechtstreeks verantwoordelijk zal zijn tegenover de minister. Volgens de opzet van de Commissie zou de exploitatie jaarlijks een tekort opleveren van rond tien miljoen gulden. Dat is meer dan tweemaal zoveel als de overheidssubsidie, welke nu voor de Nederlandse Opera beschikbaar is. Staatssecretaris Van de Laar heeft op het gisteren uitgebrachte als volgt gereageerd: „Alvorens definitieve stappen als door de Commissie worden voorgesteld, kunnen worden genomen, 3|moet eerst blijken of de belangstelling van het pubhek een per manente operavoorziening in ons land wettigt". De Commissie, ingesteld op verzoek van Staatssecretaris drs. J. M. van de Laar van O., K. en W., welke het bovengenoemde •voorstel doet, bestond uit de heren prof. dr. E. Reeser (voorzit- I per), dr. Paul Cronheim, prof. dr. Rudolf Hartmann (intendant van de Beierse Opera te München) en Maurice Huisman (directeur van de Kon. Muntschouwburg in Brussel). Uiterste urgentie U De Commissie acht het bouwen Iran een Operaschouwburg de eerste noodzakelijke stap tot het scheppen pan een artistiek en organisatorisch fitwoord beleid. Gedacht kan en aan een complex van twee een met ongeveer 2000 plaatsen het grote repertoire, en een met /eer 800 plaatsen voor kamer - ,'s, waarbij over gemeenschap- :e dienstruimten, foyers e.d. zou en worden beschikt. De aan wezigheid van twee zalen in hetzelf de complex biedt bovendien grote voordelen voor het gelijktijdig repe- jleren. De voorzitter van de commissie heeft de gedachte geopperd, dit com plex gelijk hierboven vermeld te si- i ergens in het midden van de moderne rail- half u den verwijderd Juwelenroof in Parijs i Gewapende bandieten hebben van- bchtend vroeg uit een Parijs hotel Juwelen, waarbij een met paarlen en {diamanten bezette halsketting, ter Waarde van 2.500.000 franken, gesto len. Op hun vlucht hebben zij een taxichauffeur neergeschoten. De man Is later overleden. i Een grote personenauto met vier pannen stopte vannacht omstreeks Één uur voor het hotel Piazza in Pa rijs. Drie mannen stapten uit en gin- de hal van het hotel binnen, zij de ruiten van twee vitrines schoten en de juwelen wegna- Toen een politie-auto de straat reed, sloeg de vierde man alarm r op de claxon te drukken. De vluchtten daarop het hotel uit a openden het vuur op de politiewa gen, waarbij zij de taxichauffeur do delijk verwondden. Gebruik makend ïan de verwarring, wisten de ban- jdieten te ontsnappen. De politie heeft j de omgeving afgezet. I Het is de tweede grote diefstal deze paand uit Parijse hotels. Drie weken jeleden stalen drie gewapende man- ïen voor 420.000 franken aan juwelen hit een vitrine in het Ritz-hotel. Vorige week donderdag werd bij een overval op een juwelierszaak in {Monte Carlo voor tien miljoen I franken gestolen. Een politieagent Iwerd hierbij ernstig gewond. r,WEERBERICHT ,1 AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aanvankelijk nu en dan westelijke wind. Tamelijk weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 JULI Zon op: 04.57; onder: 20.35 uur; Maan op: 22.57; onder: 10.04 uur. Hoogwater in Katwijk 6.07 en 18.29 3911 laagwater: 1.58 en 14.16 uur. STRAND VERWACHTING kit Storm-depressie bereikt morgen de K Noorse kust. Langs onze kust over wegend droog met lange perioden tan zonneschijn. Krachtige, tijdelijk harde zuid- 'estelijke wind. Fris, in de middag temperaturen van 18 tot 20 graden. Temperatuur- zeewater 18 graden, Vooruitzie1'* maar een 1 oceaan. 1 nummer bestaat alt 12 pagina's wegverkeer onge 1 van de grote ste il liggen. Daardoor zou de instelling uit een veel groter bezoeksreservoire kunnen putten dan indien zij in een der grote steden wa re gevestigd. Men zou dan over de nodige ruimte voor parkeerterreinen, een busstadi on e.d. beschikken, en een complex bovendien met een park kunnen om geven- een bijzondere aantrekkelijk heid van Bayreuth en Glydebourne, waarin een hotelaccommodatie tot haar recht zou komen. De beide buitenlandse leden van de commissie hebben zich uiteraard van een oordeel over deze mogelijk heid moeten onthouden. Wel was men het eens over de wenselijkheid dat een operagebouw in of nabij een universiteitsstad is gelegen, om ook een jeudig publiek aan de instelling te kunnen binden. Voor de hand liggend kan het lijken, het reeds be staande plan voor een Operagebouw te Amsterdam tot uitvoering te bren gen, hetgeen overigens niet behoeft uit te sluiten, in een later stadium tot het stichten van een omvang rijker, meer centraal gelegen com plex over te gaan. Hoe dit ook zjj- de commissie wil er met de grootste nadruk op wijzen, dat het bouwen van een Operathea ter voor de gehele verdere ontwikke ling van het Operaleven in Neder land een zaak van primair belang en van uiterste urgentie moet worden geacht. (Men zie voorts elders). De lancering van de Ameri kaanse maanraket Ranger VII, die maandagmiddag had moeten plaats hebben is als gevolg van een storing in de grondappara- tuur uitgesteld, voorlopig tot vanavond tussen omstreeks 18.00 en 19.00 uur Nederlandse tijd. De storing deed zich voor in een radiozender van het geleidesysteem en kwam 22 minuten voor het tijdstip van de lancering aan het licht. De bedoeling is, dat camera's in de Ran ger foto's maken van de maan op zeer korte afstand, welke foto's naar de aarde worder. gezonden voordat de Ranger te pletter slaat. In het be gin van dit jaar is een soortgelijk ex periment met de Ranger VI op het laatste moment mislukt. Failliet na ontdekking fraude Het onderhoudsbedrijf Euromarkt in Bergen op Zoom, dat vorige week vrijdag door de Bredase rechtbank failliet is ver klaard na de ontdekking van een grote fraude, heeft gisteren al zijn 116 werknemers op staande voet hun ontslag gegeven. Het bleek volgens mr. J. Vreijling, die het curatorschap in het faillisse ment waarneemt, niet mogelijk het bedrijf voort te zetten. Verscheidene arbeiders waren gisterochtend, nadat zij hadden vernomen dat het bedrijf failliet was verklaard, al niet meer aan het werk gegaan. Anderen hoor den op hun werk in Rotterdam van hun ontslag en legden er onmiddel lijk het bijltje bij neer. Weer anderen gingen op zoek naar ander werk. Het zal trouwens niet makkelijk vallen een baan te vinden, waar ze zo goed betaald worden als bij de heer Spie- ringhs. De werknemers genoten by de Euro markt vaak een inkomen van f 150 ONGEVEER HONDERD aanvankelijk teleurgestelde vakan tiegangers, die een „droomvakantie" hadden geboekt bij het fias co-reisbureau Fiesta, zullen aanstaande weekeinde toch hun vlieg reis naar het zuiden kunnen maken. Dit gebeurt dankzij de samen werking tussen het Haarlemse reisbureau Centouri en Martin's Air Charter. Voor deze vakantiegangers is in Spanje een hotel geboekt en betaald. Voorts behoeven ze zich geen zorgen te maken over de terugreis. Gisteravond besloot de directeur van M.A.C.Martin Schroder, om in samenwerking met Centouri alle ge dupeerde vakantiegangers tegen een kleine tegemoetkoming (f50 a f75) alsnog hun vastgestelde vakantie Spanje te laten maken. De heer hebben geboekt en daarvoor reeds gedeeltelijk of geheel hebben betaald, een onderdak van 14 dagen te ver zekeren. De hotel- en overtochtkosten zul len nu gezameniyk door M.A.C. en Centouri worden gedragen. Dit be drag wordt thans geschat op hon derdduizend gulden, afgezien nog van de f 91.000, die de chartermaatschap- pU van het Rotterdamse reisbureau heeft te vorderen van reeds uitge^ voerde vluchten. Geen krediet De 71 passagiers, die gisterochtend en in de loop van de middag op eigen risico met een toestel van Schreiner Airways naar Spanje zijn gevlogen, vernamen op het vliegveld van Per- pignan, dat als zij 90 gulden contant betaalden, er een mogelijkheid was dat zij in hotels aan de Costa Brava tot f 160 per week schoon, terwijl daar dikwijls nog alle mogelijke toe slagen bijkwamen. Bovendien gaf de directeur van het onderhoudsbedrijf herhaaldelijk gratificaties. Werkne mers die zeiden er met hun loon niet te kunnen komen, ontvingen vaak wat extra. Heel wat van dergelijke posten zouden niet in de boekhouding, die - zoals gemeld - voor een groot deel is verdwenen, zyn verantwoord. Het onderzoek naar de totale om vang van de malversaties, waarvan de voormalige boekhouder van de heer Spieringhs wordt verdacht, is nog in volle gang. De ontslagen werknemers zullen, naar de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Bergen op Zoom verwacht, grotendeels kunnen worden geplaatst bij de bedrijven,, waarvoor Euromarkt werk verrichtte. De rest zal ook wel weer spoedig aan de slag kunnen. Ze zullen echter wel genoe gen moeten nemen met een bels ryk lager loon! Sir Winston Churchill verlaat zijn huis in Hyde Park om zich voor het laatst naar het Lager huis te begeven, waar hij 64 jaar i zijn intrede deed. Van- wordt een motie in het Huis ingediend, waarbij hem dank wordt gebracht voor zijn diensten. Eind van deze week gaat het Lagerhuis op reces en het zal daarna eerst na de ver- kiezingen in nieuwe samenstel ling zonder Churchill bijeen komen. zouden worden ondergebracht. Geen enkele hotelhouder is namelijk bereid Fiesta enig krediet te geven. De reis leider van dit Rotterdamse reisbu- de heer Safa, die met de gedu peerden was meegereisd, had de va kantiegangers verzekerd, dat hij vol doende geld bij zich had om de ho telrekeningen te betalen. Bij aan komst bleek, dat hij slechts f 7.000 bij zich had in plaats van f24.000 die men beloofd had mee te geven om de achterstallige hotelrekeningen te be talen. De mensen wachten nu nog op het vliegveld van Perpignan, omdat er geen mogelijkheid is naar de Costa Brava door te gaan als er geen geld op tafel komt. Bovendien is het nog de vraag of de heer Schreiner, die de vakantiegangers op him eigen ri sico naar Spanje heeft gevlogen, hen weer zal komen ophalen. r wens Naar Gistermiddag half drie arriveerde een Friendship-toestel van Schreiner Airways met 36 „gedupeerde" vakan tiegangers uit Perpignan op Zestien hoven bij Rotterdam. Zy waren nog net op tyd om aan 24 vertrekkenden hun ervaringen mee te delen. Die vielen best mee. Behalve enige spanning op de eerste twee dagen en President Soekarno onderhoudt zich met zijn gasten minister Luns en echtgenote tijdens een urenlange ontvangst. Veertien mijnwerkers ingesloten Voor Frankrijk was het giste ren een dag van rampen. Nadat 's morgens heel vroeg bij Vittel een bus van een brug was ge reden, waardoor twintig inzit tenden het leven verloren, deed zich 's middags bij Champagnole een mijninstorting voor welke veertien man insloot. De red dingswerkzaamheden waren vanochtend nog in volle gang. enig ongerief in Perpignan, waar ta melijk lang op het toestel naar Ne derland moest worden gewacht, was alles geheel naar wens verlopen. Nie mand van de 36 thuiskerenden had enig financieel nadeel ondervonden en allen verklaarden zonder „een heerlijke vakantie te hebben gehad". Ook in Engeland blijken er slacht offers te zijn van Fiesta Tours. Tach tig toeristen zouden naar de Costa Brava vliegen, maar 46 van hen zijn gestrand op het Victoria-station in Londen. Ze vernamen daar dat hun reis, waarvoor ze f 500 vooruit had den betaald, niet 5 De instorting deed zich voor in een kalkmijn onder de Mont Rivel in het departement Jura. De oorzaak was een zo hevige aardverschuiving, dat de bomen op de bergrug half voorover kwamen te staan. De veer tien man zitten ingesloten op een diepte van circa veertig meter. Een grote boor, die uit een naburige nujn was aangevoerd, had vanochtend een diepte van vyf meter bereikt. Mijn- furie tionarissen meenden, dat nog minstens 25 meter moest worden ge boord voor men contact met de mannen zou kunnen krijgen. De om geving is door militairen afgezet om te verhinderen dat verwanten en toeschouwers het reddingswerk be lemmeren. Helikopters staan gereed om eventuele gewonden zo snel mo gelijk te vervoeren. De dag van rampen werd zondag avond reeds ingeleid, toen by Beau- mont-sur-Oise, nabij Montsoult, een automobilist op elf voetgangers in reed. De automobilist reed met een snelheid van 40 tot 50 kilometer, werd volgens zijn zeggen verblind door een tegenligger. Toen de gen darmerie ter plaatse arriveerde, la gen zeven zwaar gewonden over een afstand van vyftien meter op de weg. De voetgangers hadden rechts van de weg gelopen. Volgens officiële cyfers, verstrekt door de Portugese minister van Volksgezondheid, zijn by de trein ramp die zich zondagavond naby Oporto heeft voorgedaan, 89 mensen om het leven gekomen en werden er 78 gewond. Men vreest echter, dat het dodental verder zal stijgen. Advertentie eet U graag Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten indo braadpan en het is klaar. Slechts f 1*25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, mèt verkoop nit gekoelde toonbank» VERPAKTE KANT EN KLAAR NAAtTIJOtN Juana Castro vraagt asiel in Mexico De zuster van de Cubaanse pre mier, Juana Castro, heeft de Mexi caanse regering officieel om politiek asiel verzocht. Juana Castro eind juni, nadat zy met het regime in Havanna had gebroken, in Mexi co aangekomen. Zij verklaarde gis teren tot journalisten, dat zij zich in Mexico wilde vestigen en dat zij door hoge functionarissen in Rio de Janeiro was uitgenodigd voor bezoek i i Brazilië. „Al hetgeen de Organisatie Amerikaanse Staten heeft gedaan, is onwettig en immoreel", zo heeft premier Castro van Cuba gister avond op een persconferentie Santiago verklaard. „Als de international regels met betrekking tot onze soevereiniteit niet worden nagekomen, zullen w< ons gemachtigd achten de revolutiO' naire bewegingen te steunen in di< landen die ons niet respecteren", z< zei Castro. Op de vraag of tot die hulp ook munitie en wapens beho ren, gaf Castro geen direct antwoord, „Dat hangt van de omstandigheden af wat zij ten opzichte van ons doen", zo zei hij. De besluiten van de OAS-landen noemde hy „een grote mislukking voor de VS omdat de landen met de oudste democratische historie in La- tijns-Amerika er tegen hadden ge stemd". Jongetje onder zand bedolven De zesjarige Gerrit Boumans is gis termiddag in het Noordlimburgse plaatsje Gennep door verstikking om het leven gekomen. De jongen had op de speelplaats van een kleuter school in een berg zand een tunnel gegraven. Toen hy erdoorheen wil de kruipen stortte de zandberg in en bedolf het knaapje. Nadat men hem onder het zand vandaan had gehaald, bleken de levensgeesten te zyn ge weken. ©ad §&K f Uit het Leidsch Dagblad van 28 Julij 1864: De openbaar gemaakte re kening der ontvangsten en uitgaven der gemeente Lei den over den dienst van 1863 bevat een batig slot van 62217,84. Onder den naam van l'Echo Nuptial zal te Parijs een weekblad het licht zien, bevattende mededelingen van bedrogen mannen of vrou- wen, huwelijksaanvragen en eischen tot echtscheiding, nz

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1