Jo de Roo wegkampioen Nieuwe vier zonder stuurman in recordtijd naar de titel Olympische geest zoek bij zeilers Indeling Amateurs igericht 1 maart 1860 Maandag 27 juli 1964 Derde blad no. 31322 SPORTa VAN Blankemei j er verlaat UVS UVS-achterspeler Hans Blanke- ijjer zal in het komende seizoen meer voor de blauwwitten uitko- HU heeft een contract getekend de Haagse eerste divisieverenl- Holland Sport. bnkemeüer kwam vorig jaar naar Voordien had hij enkele jaren DHC gespeeld. Machtige demarrage bracht beslissing Cees Haast (geen meter kop) brak riempje in slotronde Tientallen meters voor de meet op de bult van het Limburgse Adsteeg-circuit in Beek, kon Jo de Roo recht op de fiets gaan zitten om triomfantelijk zijn eerste nationale wegtitel te gaan op eisen. Want in de laatste van de dertig keer dat het rennersveld de door de herhaling en hitte steeds zwaarder wordende „berg"' moest beklimmen, had de 27-jarige Zeeuw zijn vluchtmakker Cees Haast met een machtige tusenspurt van zich afgeschud om verder onbedreigd het kampioenschap te gaan behalen. Nieuwe triomf Nederland heeft weer een goed kampioen in de persoon van Jo de Roo, die in zijn getalenteerde wieler- loopbaan al tal van grote internatio nale wedstrijden op zijn naam heeft geschreven. De erelijst van de Zeeuw, die officieel nog in Kruiningen Eerste en laatste De Luxemburgse wielren- er Roger Thull werd giste- xn kampioen van zijn land de weg bij de professio- 'als. Hij werd tevens laatste, i unt er waren geen andere i telnemers. Lucien Gillen, oorspronkelijk eveneens i ad ingeschreven, liet name- i ifc op het laatste ogenblik i rstek gaan. Van het kam- i ioenschap werd toen maar tn rit tegen het uurwerk ge nokt en Thull was nog wel sportief, de afstand van 1,8 km in een redelijke tijd f te leggen: 1 uur 20 min. x 48 sec. Bij de dames was er even- ns maar één deelneemster. Isy Jacobs reed de 26,9 km min. en 15 sec. Autocoureur verongelukt (tfdens de 24-uurs rit voor toerwa- iop het circuit van Franchor - ps bü het Belgische stadje Spa r» ernstig ongeluk gebeurd, dat aliaanse coureur Pietro Fresco- het leven heeft gekost. Fresco- kwam om toen zijn Lancia 1800 i de baan geraakte en van een Ing viel. djwel de gehele race leidde de trgrijze Mercedes 800 van de Duit- Eugen Boehringer en Dieter piser. Wel moest in de nachte- k uren even felle strijd met team- bten Crevits en Gosseling de re winnaars worden geleverd, n vier uur voordat de finishvlag [was het verschil tussen de Duit- i en de Belgen al weer drie volle lie marge bleef bewaard tot 50 uten voor het einde van de race. moest Boehringer, oud-Europees ye-kampioen, een pitsstop ma- omdat hij moeilijkheden had 4jn remmen. Op het moment rop Crevits zijn drie ronden ach- tand juist had goedgemaakt ging Mercedes weer de baan op. Op- w bracht de Duitser kort daarop wagen voor de pits tot stilstand. volkomen vet-geslagen rem ikte dat noodzakelijk. In strijd reglementen werd bij de re- Rtie, die volgde, een onderdeel mikt, dat niet uit de Mercedes- kwam. De technische commissie [walificeerde daarop Boehringer, anders nog kans op een tweede ats had gehad. )e uitslag van de 24 uursrace van mchorchamps luidt: Crevits-Gosseling (Belg.) met reed es 300 in 24 uur 1 min. 51 sec. elegd 3962 km., dat is gemiddeld .875 km. per uur. Opéén ronde: 2. HahneAaltonen IDld./Finl.) met B.M.W. Op twaalf 'en: 3. Galimberti-Fasetti (It.) Alfa Romeo. Op zestien ronden BlanchiMasoero (Belg./It.) met la Romeo. CEES HAAST geen meter kop woont, maar een groot deel van het jaar buiten onze grenzen vertoeft, vermeldde al onder meer overwinnin- in Parijs-Tours, Bordeaux-Parijs, de Ronde van Lombardije en sinds een maand ook een étappezege in de Tour de France. Aan deze trits van briljante prestaties is nu de Neder landse titel toegevoegd. Een volko men verdiend kampioenschap, al heeft het een bitter bijsmaakje om dat titelverdediger Peter Post, Ab Geldermans, Jan Hugens en Martin der Borg, allen knapen, die op dergelijk circuit tot de kansheb bers behoren, door omstandigheden buiten hun schuld verstek moesten laten gaan. Bovendien werden favo rieten als Jan Janssen en Huub Zil verberg door de wedstrijdcommissa rissen uit de koers genomen, omdat zij buiten de officiële ravitaillerings- plaats verfrissende dranken hadden aangenomen. Maar deze luid door de duizenden toeschouwers de schat tingen lopen uiteen van 20.000 tot 30.000 uitgefloten beslissing werd genomen op het moment, dat de kan sen van Janssen en Zilverberg toch al nihil waren geworden. 'Geluk ,9 Dyk, aanvaardde gelaten de overwinningskus van de Beekse miss, die naast Corrie de Roo, de char mante echtgenote van de nieuwe kampioen, een wat povere indruk maakte en verklaarde onomwonden dat hij geluk had gehad. „Ik weet nog niet wat er gebeurd zou zijn als Haast in de laatste ronde niet de riem van zijn toe-clib had gebroken", De Roo was echter te gelukkig om lang over de pech van Haast na te praten. Deze zou de titel overigens niet verdiend hebben, want tijdens de gehele vlucht had de Brabander niet één keer kop gedaan en had De Roo al het zware werk in zijn eentje moe ten opknappen met die lastige „plak ker" aan zijn wiel. Levendig De strijd op de Adsteeg is bijzon der levendig geweest. Van de start af demarreerden Eugene Beckers, Bas Maliepaard en Boy Coehorst en zij veroverden bijna lVa minuut voorsprong na ruim 40 km. Toen be gonnen de mannen van Kees Pelle- naairs, die verder in dit stuk een be langrijke rol zouden gaan spelen, zich te roeren. Onder aanvoering van Jo de Haan en Cees Haast begon het peloton aan de achtervolging, die 8 km verder de overgave van de koplo pers tot gevolg had. Nu trok Cees Snepvangers er in zijn eentje op uit, liep bijna 2 minuten weg, maar ver dween helemaal van het parkoers toen hij na een solo van 50 km door Jaak van der Klundert werd achter haald. De aandacht bepaalde zich toen op de „Televizier-man" die in 16 km het peleton op drie minuten achterstand reed. waarna Arie den Hartog en Jan Janssen het veld weer bijtrokki Weer was er geen tijd voo korte rustpauze, want André Aert sloeg op de vlucht. Twee ronden van elk 8>2 km reed Van Aert alleen voorop, toen moest ook hij zich overgeven. Ontknoping De ontknoping naderde. In de 22ste ronde kwamen van Amsterdam met 26 seconden winst op de hoofdmacht door en dit groepje had meer inhoud dan de voorgaande vluchters. Vooral De Roo en Van Amsterdam waren bereid tot gevecht en het was dan ook jam ken. Het kwam nu geheel neer op de schouders en de benen van Jo de Roo want Haast vertikte het de kop over te nemen. Maar toch werd het gat groter. Na 25 ronden volgden op 25 sec. Van Amsterdam, die zich bij de ontsnapte Rik Wouters had aan gesloten, op 1,35 Wim de Jager, op 2.15 Jaap Kersten en Jos Linders en 1.30 het peloton, dat juist Jan Janssen en Huub Zilverberg kwijt raakte. Dit opende perspectieven voor de extra sportieve ploegmakkers van de koplopers, die het tempo in het veld met succes gingen drukken. De ach tervolgers vielen steeds meer terug. De Jager, Linders en Kersten werden weer in de hoofdmacht opgenomen en niets stond een zege van De Roo of Haast meer in de weg. De voorlaatste doorkomst toonde een winst van dit tweetal van 3.10 op Wouters en Van Van Amsterdam en van 4.30 op de geslonken hoofdmacht, die er niets meer aan deed. Toen al gaf Jo de Roo blijk van zijn gretige kampioensplannen. Bij het geluid van de bel voor de laatste ronde kwam er een brede glimlacht op zijn bezweet gezicht. Hfj voelde zich reeds zeker van zijn zaak, die ook als de toe clip-riem van Haast niet was ge broken. beklonken was. Want Jo de Roo reed in kampioensvorm. Uitslag 1. en kampioen van Nederland: Jo de Roo (Kruiningen) de 255 kmi (30 ronden) in 6.35.25; 2. Cees Haast (Rijsbergen) op 9 seconden; 3. Rik Wouters (Baarle Hertog) op 2.32; 4. I Cees van Amsterdam Breda op 2.46; 15. Arie den Hartog (Zuidland) op ,211; 6. Huub Harings (Scheulder) I z.t.; 7. Jaak van der Klundert <Hoo- Maarten Breure Jo de Haan (Huibergen) z.t.; 10. Dik Groeneweg (Breda) z.t.; 11. Bas Maliepaard (Willemstad) z.t.; 12. Piet Rent meester (Albelda, Spanje) z.t.; 13. Theo Sijthoff (Rotterdam) z.t.; 14. Cees van Espen (Arnhem) z.t.; 15. Jaap Kersten Siebengewald) z.t. Sterke Oostduitse vertegenwoordiging Evenals vorig jaar zullen vier Oostduitse ploegen en de Westduit- se skiffeuse Karen Ulrich Wolf de ge zamenlijke Duitse ploeg vormen, die deelneemt aan de Europese r oei kam- pioenschappen voor dames in Am sterdam. Tijdens de selectie-wedstrijden, die dit weekeinde in Berlijn werden ge houden, won Oost-Duitsland de dub bel twee en de dubbel vier. Bij de achten en de vieren met stuurvrouw liet West-Duitsland verstek gaan, omdat de Westduitse Roeibond prin cipieel bezwaar maakt tegen het roeien van boordnummers voor da- hei Dresden (Monika Sommer-Bri- gitte Fischer) de dubbel twee. Het ziet er naar uit, dat de Oost duitse roei-officials geen inreisvisa zullen verkrijgen voor de Europese roeikampioenschappen. De president en de secretaris van de Oostduitse Roeibond. hebben tot dusver de be nodigde bescheiden van het „Allied Travel Office" nog niet ontvangen en zullen dus hoogstwaarschijnlijk de Oostduitse roeiers niet kunnen begeleiden. Ook zullen de Oostduit sers op 4 augustus ontbreken op het congres van de Internationale Roei- federatie (FISA). Guido de Rosso, de winnaar van de eerste ronde van de toekomst in 1961 is gisteren Italiaans kampioen op de weg bij de professionals ge worden door als vierde te eindigen in de Ronde van Apenijnen, het der de en laatste onderdeel van de titel strijd. De selectiewedstrijden tussen Oost- en Westduitse sport lieden voor de Olympische Spelen in Tokio verlopen niet J>e- paald in prettige sfeer. Integendeel, de Olympische gedachte is vaak ver te zoeken. Tijdens de wielerwedstrijd op de weg gingen de deelnemers zelfs zo ver, dat sy elkaar met fiets- pompen bewerkten. - .Mo1e De zeilwedstrijden, waarvan het eerste gedeelte deze week in Warnemünde is afgewerkt, hebben aanleiding 9mventot het zoveelste incident. De Oostduitsers kwamen tot schrik van hun tegenstanders uit het Westelijke deel, bijzonder sterk voor de dag. Daartegen is uiteraard niets aan te voeren maar volgens de Westduitsers maakten de oostelijken zich ook aan combinatie schuldig. Het slachtoffer daarvan wera o.a. de officieuze wereldkampioen in de Finnjollenklasse, Willy Kuhweide. Deze zou door de Oostduitse activiteiten voortdurend zodanig gehinderd zijn, dat daaraan zijn vijfde plaats toegeschreven moet worden. De Zwitser Fred Auer, de neutrale hoofdscheidsrechter bij de wedstrijden, verklaarde dat de Westduitse klacht volkomen gegrond is, maar hij is niet gemachtigd een uitspraak te doen. Daarom is de kwestie nu voorgelegd aan de zeilbonden van beide landen. De West duitsers hebben intussen geweigerd het protocol van de wed strijden in de Finnjollenklasse te ondertekenen. Men hoopt nu, dat voor het tweede gedeelte van de wedstrijden van 1 tot 8 augustus in het Oostduitse Niendorf een oplossing wordt gevonden. Nederlandse roeikampioenschappen De beslissende fase is aange broken. Een zelfverzekerd glim lachende Jo de Roo staat op het punt zijn rivaal achter te laten. Opzienbarende verrassingen hebben zich op de tweede en laat ste dag van de Nederlandse roeikampioenschappen niet voorge daan of men moet als zodanig willen kenmerken de zege van Enters-Boelen-Wartena-Castelein in de vier zonder stuurman, Alwin en Bots (Willem III) behaalden zonder de geringste moeite de titel binnen bij de dubbeltweeën en Nereus veroverde het kampioenschap bij de achten. Zowel bij de vier zonder als bij de acht legde Njord beslag op de tweede plaats. Al met al heb ben deze kampioenschappen voor de Leidse studenten het wat teleurstellende resultaat gebracht, dat geen van hun ploegen Ne derland mag vertegenwoordigen bij de Europese titelstrijd. Uitzondering Eén zwaluw maakt nog geen lente, zegt het spreekwoord. Even waar is, dat twee goede tweeën gecombineerd nog geen sterke vier behoeven op te leveren. Gelukkig heeft elke regel zijn uitzonderingen. Dat werd zater dagmiddag tijdens de nationale kampioenschappen op de Am sterdamse Bosbaan bewezen. Pas twee weken geleden vormden Boelen en Enters, bü de Europese kampioenschappen van Kopenhagen in 1963 goed voor het brons als onge stuurde twee en WartenaCastelein de gestuurde Nereus twee die in de Deense hoofdstad iedereen ver raste door zilver te veroveren noodgedwongen een combinatie. Een unicum in de roeiwereld: coalitie van een burgerploeg met een studenten-équipe. Noodgedwongen, inderdaad, want de terugkeer van Blaisse—Veenemans stond een Olympische toekomst van Boelen- Enters in de weg en de équipe War tena—Castelein zag na een goede start in het voor-seizoen een even tuele uitzending naar Tokio steeds Korte tijd stuurde vier hun baantjes in de avonduren op de bosbaan. Kort, heel erg kort was de tüd van voorberei ding. Weinigen hebben dan ook di rect in de uit-nood-geboren-combi- natie geloofd. Zaterdagmiddag bewe zen Boelen, Enters, Castelein en Wartena dat de sceptici ongelük hadden. Niet alleen veroverden zü in een prachtige race de Nederland se titel, ook het internationale baan record werd ruim verbeterd. Kracht, gepaard aan techniek een tempo dat in de laatste 300 meter opliep tot 40 slagen per minuut maakten Njord en Triton, dat n; nederlaag in de vier met als gestuurde vier poogde Tokio te ha len, kansloos. Vrijwel van start tot finish leidden de Amsterdam mexs die in 6 min. 11.4 sec. zege De vier zonder van Nereus- Willem lil, die zo n verrassend goed debuut maakte, v.l.n coach De HartogEnters, Cas telein, Boelen en Wartena. Olympische roeiregatta van Tokio kunnen voordragen in de weten schap dat voor alle vijf gegadigden finaleplaatsen mogelijk zijn. Het lükt zelfs niet uitgesloten dat ook in de vier met stuurman, waarin Njord Triton verrassend werden versla gen. nog te zijner tüd een ploeg zal worden voorgedragen voor Tokio. Naast potentiële kanshebbers voor Olympische Médailles, als Rob Groen, BlaisseVeenemans en mo gelijk Alwin—Bots, zal de voorgestel de Nederlandse afvaardiging onge twijfeld ploegen hebben, waarbü een finaleplaats het hoogst-bereikbare is. Desondanks behoort de Olympische selectie voor Tokio in de huidige tot de allersterkste équipes, die de Nederlandse roeibond ooit naar Olympische roeiregatta heeft kunnen afvaardigen. De uitslagen waren: vier zonder: 1. Nereus Willem III 6.11.4 nieuw internationaal baanrecord Njord, 6.16.6, 3. Triton, 6.19.6. Dubbel twee 1. Willem III (Alwin Bots), 6.34.4, 2. Amsterdam 6.58.8. Achten: 1. Nereus 5.55.4, 2. Njord 5.59.6. Nieuwe prijs Drs. C. E. van der Ploeg, de schei dende voorzitter van de Nederlandse Roeibond, zal de prijzenschat waar de roeiers jaarlüks strüden met nieuwe wisselprüs verrüken. Praeses Van der Ploeg, wiens ver lengde mandaat in december van dit jaar afloopt, zal een teamprijs be schikbaar stellen die jaarlüks tij dens de wedstrijden om de natio nale roeititels wordt betwist. Volgens de wens van de roeibondvoorzitter, die dertien jaar lid van het bestuur is geweest, zullen bü de toekenning van de prijs speciaal de kleine num mers „daarvan zullen kleine lan den als Nederland het volgens mü altüd moeten hebben" hoog wor den gewaardeerd. Afvaardiging Het bestuur van de Nederland- I se Roeibond heeft besloten alle 7 Nederlandse kampioenen af te vaardigen naar de Europese roeikampioenschappen schrevenvier met Laga (Mullink, J. van de Graaff, I F. R. van de Graaff, R. van de Graaff en J. Lischke). Twee zon der stuurman: Nereus (Veene- mans en Blaisse). Skiff: Aegir 1 (Rob Groen). Twee met stuur- I man: Triton (Rouwe. Hartsui ker en Vos). Vier zonder stuur man: Nereus/Willem III combi natie (Enters, Boelen, Wartena en Castelein). Dubbele twee: Willem III (AlwinBots). Acht: Nereus (Eeftinck-Schattenkerk, De Rooy, Stokvis, Niehe, De Boet, Verhagen, Wrolteringh, A. J. H. Dokkum. Het bestuur heeft voorts het besluit genomen de volgende vijf ploegen aan het Nederland se Olympisch Comité voor te dragen voor uitzending naar To kio: Skif: Aegir (Groen). Twee zonder stuurman: Nereus. Twee j met stuurman: Triton. Dubbele J twee: Willem III. Vier zonder stuurman: Nereus/Willem III combinatie. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat het roeibondbestuur nog aanvullende voordrachten aan het NOC zal sturen. Als chef d'équipe voor de roei- wedstrüden in Tokio is voorge dragen de heer A. J. H. Dok met 4,1 sec. verbeterd de omstandigheid dat door de ve wedstryd-bepalingen de baan zeker een tiental meter meters langer is geworden. Veel te sterk Alwin en Bots, de sterke dubbel twee van Willem III, waren veel te sterk voor hun stadgenoten Hinte en Klop. Een tempo van rond 36 slagen in de eindfase van de strijd was vol doende voor een voorsprong van bü- na 150 meter toen de finish-vlag viel. Bü de achten de wedstrijd werd tot zes uur in de avond uitgesteld om vier leden van de Njord-ploeg, die legenheid tot herstel te geven ging de strijd om uitzending naar ae Europese kampioenschappen tussen. Nereus en Njord. De eerste 1500 me ter bood Njord voortreffehjk tegen stand. Het tempo van de Amster dammers ging daarna echter om hoog tot 39 slagen per minuut, wat voldoende was om ruim een lengte op Njord uit te lopen Al is het, met de Europese kam pioenschappen in zicht, onjuist nu al vergaande conclusies aan de natio nale titelwedstrijden te verbinden, vast staat toch wel dat de opgaande lün bü het heren roeien is bewaard. Op voorlopig vüf nummers heeft het roeibondbestuur kandidaten voor de MOTORSPORT Tibblin wint in Lichtenvoorde De competitie-indeling voor het seizoen 1964-'65 luidt voor wat de Leidse eersteklasser en tweedeklas ers betreft als volgt: le klas: B: CW, Laakkwartier, DCV, De Musschen, ONA. Overmaas, Papendrecht^ SVW, TSC, Unitas, De Zweedse motorcrossers hebben gisteren de sterk bezette cc) in Lichtenvoorde beheerst. Rolf ODS. Tibblin werd eerste in het eindklas- VFC sement voor zün landgenoten Gunar Johansson en Per Olaf Persson. De sterke Brit Jeff Smith legde beslag op de vierde plaats. De de manches (alle 25 km) waren: Eerste manche: Tibblin (Zweden) met Hedlund 31.16.9. Tweede manche: Tibblin 31.9.3. Derde manche: Johansson 31.24.0 (Zweden) Eindklassement: 1. Rolf Tibblin 73 punten. 2. Gunar Johansson 72 p. 3. Per Olaf Persson 68 p., 4. Jef Smith 67 p., 5. Jos van de Meeren (België) 58 p. Nationale cross 250 cc: 1. Rob Sel ling met Greeves 49 p. 2. Jan der Hoek met Greeves 46 p.. 3. Rudy Boom met Lidström 45 punten. Theun van Pelt, die in 1961 door B.V.V. aan Elinkwijk werd ver kocht en het vorig seizoen door de Utrechtse vereniging voor een jaar (500 tas. DCZ, Gouda, LFC, Lugdunum, fif" Quick H, Velo, Roodenburg, i Westlandia. West I: le klas A: AFC, DCG. Alkmaarse Boys. Hillegom, HRC, JOS. Hollan- dia, OSV, Purmersteijn. RKAVIC, B.V.V. gaan verdedigen. De Spartaan en VVB. Golftitel voor Zuidafrikaan De Zuidafrikaan Sewgolum heeft voor de derde maal het internatio naal golf kampioenschap van Neder land gewonnen, dat dit weekeinde de inzet was van het op de banen van de Eindhovense Golf Club ge houden toernooi. Het totaal van Sewgolum over de vier ronden was 275 (67, 71, 66 en 71). Reeds eerder won Sewgolum de titel in 1959 en 1960. De Australiër Ed Ball eindigde op de tweede plaats met een totaal van 278 terwijl de Belg Donald Swaelens zich derde plaatste met totaal 281.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5