„Lekzoekers" in Wassenaar Reeks benoemingen in Leidse raad Fikse oploop voor kantoor van Fiesta OPRUIMING Gevangen in een over de kop geslagen auto Dodental in Bone stijgt Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 juli 1964 Tweede blad no. 31322 De Leidse raad 2 uur bij afwezigheid o.m. van wet houder P. S. Harmsen in vergadering bijeengekomen. De voorzitter burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot stelde onder meer enkele benoemin gen aan Öe orde. Zo ging de raad ermee akkoord, dat aan het Gymnasium met ingang van 1 september 1964 tot tijdelijk le rares in de Engelse taal- en letter kunde worden benoemd mej. A. L. Bouma, en mevrouw drs. A. Schat- tenberg-Nassau tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal- en letterkunde mevrouw drs. M. Chr. KosterVan den Bovenfeamp, mej. J. C Visser 't Hooft en mevrouw E. Joh. A. Middel beekVan Heelsbergen. Aan het Rembrandt-lyceum zyn met ingang van de zelfde datum be noemd tot tijdelijk leraar in de Duit se taal- en letterkunde de heren Th. H. Keilerhuis en P. Kruit, tot tijde lijk lerares in de plant- en dierkun de mevrouw drs. A. M. Jacobs-Sche- pers, tot tijdelijk leraar in de plant en dierkunde drs. H. P. Nooteboom VOORSCHOTEN Bejaarden en kinderen openen attracties rondom paardenmarkt De vermakelijkheden rondom de Voorschotense paardenmarkt werden zaterdagmorgen geopend door een zestigtal bejaarden en honderd kin deren van het kindertehuis Nieuw Voordorp. Zy maakten allen een rit in de sensatiebaan en daarna verscheidene ritjes in de zweefmolen. De cake walk vond uiteraard weinig aftrek by de bejaarden. Misschien dat die „broekjes" het nog wel willen, zei de 85-jarige heer G. Grundeken. terwijl hij op_ een aantal zeventig-jarigen De bejaarden werden onthaald op koffie, oliebollen en een ouderwetse kaneelstok. De kinderen hielden het bij limonade met oliebollen en een rode of witte zuurstok. ,De vermakelijkheden worden ge opend door de bejaarden, want zij hebben de oude paardenmarkten ge kend en mede gezorgd dat de tradi tie gehandhaafd bleef in Voorscho- sprak de heer P. C. Kraaye- veld namens het comité tot instand houding van de Voorschotense Paar denmarkt. .Daarnaast zijn het de kinderen, die met deze traditie ver trouwd moeten geraken". Dankbaar waren beide groepen voor de bijzondere wijze van opening, mogelijk gemaakt door de medewer king van de exploitanten. De gehele verdere dag was er feest op het voormalig M.O.C.-terrein. T ekenwedstri j d voor de jeugd Op initiatief van het gemeentebe stuur van Voorschoten wordt een te kenwedstrijd georganiseerd voor het gewoon lager onderwijs in de zomer vakantie en wel op 19 augustus op het plein voor het Cultureel Cen trum, bij slecht weer in het Cultureel Centrum. Ter voorbereiding van deze wed strijd is een comité gevormd, be staande uit de dames H. M. Cadée en M. H. A. van Loenen en de heren W. P. v. d. Waerden, W. Gerritsma en A. Vreeman, allen leerkrachten van de lagere scholen. Als secretaris treedt op de heer H. J. Trap, amb- Burgerlijke Stond Geboren: H^ndrika C., dr Wittenaar en J. Blans." zn van P. Bregman Saskia, dr van I" Roon; Barbara, de Wit; Wilhelmus J. J„ C. J. Brekelmans en R. T mond J.. zn van J. W. Ff de Croon; Eugéne Chr., Dekker en S. A. Starrenburg; René E., zn van F. E. Slootweg en P. M. Ham. Ondertrouwd: P. Ammerlaan en J. A. M. de Bruijn. Getrouwd: J. L. van Diest en A. A. Klein; J. Megchelse en C. A. Mlddel- 74 Jr; P. G. Alkemade, 81 Jr. WARMOND P.V. „Warmond" De postduivenvereniging „War mond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Vilvoorde. Af stand 142 km. In concours 261 dui ven. De vogels werden gelost om 7 uur met sterke zuidwestenwind. Aankomst eerste prijsduif 3.49.32, laatste 9.13.50 uur. Snelheid eerste duif 1297.22, laatste 1061.49 meter per minuut. Uitslagen: J. de Dunne 1. H. v. Dijk 2, 3, 9, 10. A. v. Ruiten burg 4, J. Diemei 5, 8. A. Oostdam 6. J. Kortekaas 7. Ook werd er een vlucht voor oude duiven gehouden vanaf St.-Denis. Afstand 395 km. In coucours 77 duiven. Gelost 6 uur. Aankomst eerste prijsduif 10.42.53, laatste 11.8.58, snelheid eerste duif 1394.90, laatste 1277,12 meter per mi nuut. Uitslagen: Dr. J. Venker 1, 2, 3, 10. J. de Dunne 4, 8. A. v. d. Drift 5, 7. J. Roest 6. H. v. Dijk 9. WASSENAAR Kleuter gered van verdrinkingsdood Doortastend en doelmatig optre den van de 21-jarige G. de Jong, wonende aan de Dr. Mansveltkade, heeft vrijdag het leven gered van een 2-jarig meisje, dat bij het spe len in het water langs deze straat was geraakt. De kleuter, Astrid Remmerswaal, wonende in de Kas- straat was al bewusteloos, toen een 6-jarig zusje alarm sloeg en De Jong het kind uit het water wist te halen. Onmiddellijk paste hij mond-op- mond-beademing toe met het resul taat dat na enkele ogenblikken het meisje weer tekenen van leven be gon te vertonen. Het kind is naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht en maakt het goed. en tot tijdelijk lerares in de lichame lijke opvoeding mej. W. Teijn. Tot lerares in niet-volledige be trekking in de geschiedenis is aan de Louise de Coligny-HBS mej. drs. M. A. Aalders benoemd en tot lera res in volledige betrekking in de En gelse taal en letterkunde aan dezelfde school mevrouw drs. F. M. Tjan- Evenbüj. Tevoren had de raad al eervol ont slag verleend aan mej. H. van Laar uit haar betrekking van lerares aan de Louise de Coligny-HBS. Eervol ontslag is ook verleend aan mevrouw F. E. de Groot-Zigtema uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Lucas van Leydenschool, aan mevrouw Joh. L. van Sijll-Meyer uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Du Rieuschool en aan de heer W. P. Mizee uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Da Costaschool. Tot onderwijzer aan de Prof. Van dei- Leeuwschool( school voor u.l.o. aan de Van den Brandelerkade) is vanmiddag benoemd de heer C. J. Geilvoet. In drie vacatures bij het onderwij zend personeel van de Thorbecke- school (school voor u.l.o. aan de Berlagestraait)de Pestalozzischool (school voor g.l.o. aan de Kern straat) en de Marnix van St.-Alde- gondeschool (school voor g.l.o aan de Maresingel) is thans voorzien door overplaatsing van resp. mej. C. C. de Hertogh, onderwijzeres aan de Wet houder verweijschool (school voor u.l.o. aan de Sumatrastraat)de heer M. Dubbeldeman, onderwijzer aan de St. Aldegondeschool en de heer J. H. van Leeuwen, onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs ,De Graankorrels". De raad ging ook akkoord met en kele voorzieningen bij het onderwijs, wij de betreffende voorstel- Orde hersteld in Singapore De premier van de Maleisische deelstaat Singapore, Lee Koean Jew, heeft zondag als zijn mening te kennen gegeven, dat, als de een dracht tussen Chinezen en Ma- leiers niet kan worden hersteld, „men evengoed Maleisië in een stuk papier kan pakken en Soekarno aan bieden". Hij sprak tot een verga dering van het algemene vakver bond van Singapore. In een radiorede zei Lee later, dat de orde was hersteld. Zondag werd het uitgaansverbod voor acht uur opgeheven. Hiervan maakte de bevolking druk gebruik om inkopen te doen. Verwacht werd dat het me rendeel van de troepen die naar Singapore waren gebracht om een einde te maken aan de onlusten tussen Maleiers en Chinezen, van daag geleidelijk zou worden terugge trokken. Bij de ongeregeldheden vorige week zyn in totaal 21 mensen om het leven gekomen en ruim 450 ge wond. Premier Lee gaf „extremis ten" de schuld van de incidenten. Vakantietocht wreed verstoord (Van onze Venlose correspondent) Veertig Nederlanders, die mert een autobus een vakantietocht onderna men door West-Duitsland, zagen hun vakantie wreed verstoord door de onkunde van de bestuurder van deze autobus, een 45-jarige inwoner van Heerlen. De man zou volgens de Duitse politie hebben toegegeven vlak voor een botsing drie flessen bier te hebben gedronken. Hij reed met de autobus tegen een granieten muur van een brug in het plaatsje Freudenstadt. Twaalf inzittenden werden bij de botsing gewond. Vijf hiervan moesten naar het plaatse lijke ziekenhuis worden vervoerd, doch werden later ontslagen. De autobus werd beschadigd, de vakan- Huize tiegangers werden met een andere Groenhoven" onder verband van eer- j bus opgehaald. Er was ook een an- ste hypotheek een geldlening te ver- dere chauffeur. „Dat was maar goed strekken van f300.000 voor de ook want ik geloof dat zedreman Stichting van een zusterhuis bij het hadden gewurgd als hij zich nog had bejaardentehuis aan de Witte Ro- durven laten zien aldus de heer H. zenstraat tegen een rente van 5% Baars (55) uit Venlo. Hy en zyn 's jaars af te lassen in overeenstem- j vrouw waren voor de eerste keer van ming met het afschrijvingsplan hun leven met vakantie gegaan, doch ten hoogste 40 jaar en onder Samen werden nader door B. en W. vast te stellen j voorwaarden. (De zitting duurt voort). I i blad j.l. publiceerden. Het voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor verbetering van 't gymnastiek lokaal van de Albert Schweitzer- school aan de Oude Vest werd echter van de agenda gevoerd. De raad besloot voorts aan de Geref. Stichting tot Huisvesting Verzorging van Bejaarden gewond en heb- i hun eerste vakantietocht slechte herinnering behou- (Van onze Rotterdamse correspondent) Voor het kantoor van het reisbureau Fiesta aan het Zwaans hals in Rotterdam was vanmorgen een fikse volksoploop ontstaan. Het waren de mensen die bij dit reisbureau hadden ingetekend op reizen naar de Costa Brava en Majorca. In plaats van aan zonnige stranden te vertoeven, stonden ze vanochtend hun hart te luchten voor het verlaten winkelpandje, waar ze enkele weken terug vol, vertrouwen hun honderden guldens hadden gestort. Naar de verhalen vol boze opmer kingen en verdachtmakingen aan het adres van de directie van het reisbureau werd belangstellend ge luisterd door een grote groep om standers. Een vrouw deelde ieder een die het maar horen wilde mee, dat ze f 860,- had betaald en zater dagochtend in het vliegtuig naar Spanje's warme kusten had moeten zitten. Toen ze die ochtend in het Zwaanshals arriveerde, werd haar meegedeeld dat de reis geen door gang kon vinden, omdat de gechar terde Oostenrijkse vliegtuigen waar mee gevlogen zou worden, geen lan dingsrechten voor Spanje hadden gekregen. Smoes „We vonden het een ongeloof waardige smoes en voelden gelijk nattigheid", zei ze. Intussen heeft dwongen in de buurt te blijven, tot dat de politie kan meedelen wat er precies gaat gebeuren. Het zal in het Zwaanshals nog wel een drukte van belang worden als de mensen terugkomen die dit week einde in Spanje strandden. De meesten hebben daar de nacht in parken en op banken moeten door brengen. Velen zyn onvindbaar om dat ze, toen de veilige bescherming van de georganiseerde groepsreis wegviel in paniek zyn geraakt. Het gerucht ging dat een bekend reisbureau de verplichtingen van Fiesta zou overnemen. De reizigers zouden dan echter ieder f 100,- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Juli Coöp. Groente- n Fruitveiling; appelen 11-50, prul- 5, mers 10-21, tomaten 25-30, uien mid- delgrof 26.50. ld. grof 26.10 per 100 kg, meloenen 50-128, perziken 10-32, bloemkool 12-39, komkommers 10-30, sla 4-25 per 100 stuks,bospeen 30-48 per 100 bos. ROTTERDAM, 27 Juli Veemarkt: Totale aanvoer 1425. vettte koeien en isen 891, varkens 534 stuks. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kwal.) vette koelen (in ets per kg) 400-435, 375-395, 355-375; varkens (levend ge wicht) (ld.) 202, 200, 198. Handel: aanvoer als vorige week, handel vlot. prijzen wat hoger, prima's boven notering, worstkoeien f 3.45-3.65 per gk; varkens (levend gew.) iets minder, tamelijk, aantrekkend, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1.15-1.80, slachtzeugen f 1.50- 1.60 per kg. Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. <L WATER Haarlemmerstraat 207. is boven twee weken in Rotter dam te moeten blijven, gedurende welke tijd ook heel wat geld zou worden uitgegeven. Er is dus een kans dat deze men sen toch nog de reis naar het zuiden kunnen gaan maken, waarvan ze al zolang gedroomd hebben. Maar een triest begin blijft het toch. Russische „Polaris" De Sowjet-televisie heeft gisteren ter gelegenheid van de dag van di marine tweemaal beelden uitgezon den van de lancering onder water van een ballistische raket door eer duikboot. Een spreker zei dat de ra ketten machtiger zijn dan de Ameri kaanse Polaris, zowel wat betreft de lading die zij kunnen vervoeren de actieradius. Hij voegde eraan dat de beelden „verscheidene jaren geleden" waren gefilmd. Arrestaties na homaanslag in Johannesburg De politie van Johannesburg heeft zondag verklaard, dat er in verband met de bomaanslag in het station op vrijdag jL vier negers en een blanke zijn aangehouden. Zoals ge meld werden by de aanslag 23 blan ken gewond. Voorts is mevrouw Ja- net Helmstedt, een 30-jarige lectrice aan de universiteit van Witwaters- rand en lid van de liberale party, ge arresteerd. Dagbladen in Johannesburg en Kaapstad hebben verscheidene tele fonische „waarschuwingen" ont vangen voor nieuwe bomaanslagen, doch tot dusver hebben zich geen nieuwe ontploffingen voorgedaan. „De veiligheidspolitie heeft de ruggegraat van de nieuwste sabota ge-organisatie in Zuid-Afrika, de Afrikaanse Verzetsbeweging, gebro ken", zo heeft commissaris Keevy zondagavond in Pretoria gezegd. Hij zei dat de afgelopen drie weken veer tig mensen zijn gearresteerd en dat de politie opslagplaatsen voor sabo- togemateriaal had gevonden. Zater dag werden in Johannesburg een aanzienlijke hoeveelheid explosie ven en mechanismen voor tijdbom men gevonden. Commissaris Keevy zei, dat ver scheidene mensen spoedig terecht zullen staan in verband met sabota gedaden. waaronder de aanslag in het station van Johannesburg. Van de Afrikaanse Verzetsbeweging maakten volgens hem zowel blanken als niet-blanken deel uit. MAKARIOS: ZONODIG GEWELD Het Russische persbureau Tass heeft een vraaggesprek gehad met president Makarios van Cyprus waarin het Cyprische staatshoofd zegt, dat als de troepen van de Ver enigde Naties er niet in slagen de toestand op Cyprus te normaliseren, „wij helaas geweld zullen moeten ge bruiken". Maar de regering van Cy prus was afkerig van het gebruik van geweld, zei hij. De aartsbisschop zei verder, dat de kwestie-Cyprus op zichzelf be schouwd niet ingewikkeld is. De .grote ingewikkeldheid" was het ge volg van buitenlandse inmenging met zelfzuchtige bedoelingen. Er dreigde voortdurend een buitenlandse inva- De rede van de Russische premier Chroesjtsjow op 8 juli noemde pre sident Makarios een ernstige waar schuwing aan het adres van die machten „die zonder wettige grond hun voorwaarden aan het volk van Cyprus willen opleggen" (Chroesj tsjow zei op 8 juli o.a., dat Britse te worden) Het Turkse ministerie van Binnen landse Zaken werkt aan een lyst van 500 Griekse onderdanen, die zullen worden uitgewezen, omdat „zij zich schuldig gemaakt hebben aan een voor Turkije schadelijke activiteit". Het Turkse persbureau Anatolia, dat dit bekendmaakte, zei dat er tot dusver 1.017 Grieken zijn uitgewezen. Meer Amerikaanse militairen naar Zuid-Vietnam Zaterdag is in Washington van gezaghebbende zijde vernomen dat president Johnson heeft besloten de ongeveer zestienduizend Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam met vijf- tot zesduizend man uit te breiden, dit in een krachtige poging om een einde te maken aan de communisti sche Guerrilla in het land. De reeds in Zuid-Vietnam aanwe zige Amerikaanse militairen dienen daar als militaire raadgevers der Zuid Vietnamese regering en als ad viseurs bij acties te velde tegen de Vietcong-rebellen, terwijl zij voorts zijn ingeschakeld bij het opleiden van semi-militair personeel, dat de eigen dorpen verdedigt en bij het oefenen van anti-Guerilla-eenheden. Men ziet in Washington in deze uitbreiding van 't aantal Amerikaan se militairen in Zuid-Vietnam een uiting van Johnsons vastbeslotenheid om de Zuid Vietnamese minister-pre sident, generaal Ngoejen Khan, alle mogelijke hulp te verlenen. Controle van gasleidingen Met het oog op de toekomstige levering van aardgas is in Wasse naar een begin gemaakt met de controle van het gasleidingnet. Deze leidingcontrole is opgedragen vuld met enkele personeelsleden de gemeentebedrijven een begin heeft gemaakt met de werkzaamhe den. De hoofdgasleidingen in Was senaar zyn ongeveer 100 km lang. Per dag hopen de lekzoekers 3 a 4 km af te leggen. Zij beschikken over 2 compressoren waarmee in het weg dek boven de hoofdgasleiding om de twee meter gaatjes worden geboord van ongeveer 30 cm diepte. Het ver loop van de leiding is tevoren met kryt op het wegdek aangegeven. Daarna volgt de man met de gas lekzoeker, een soort „wandelstok" die in de zojuist geboorde gaten wordt gestoken. Het apparaat zuigt uit het gat een hoeveelheid lucht omhoog, die in een klein toestel, dat de lekzoeker by zich draagt, wordt onderzocht op eventueel gehalte aan gas. Bevindt zich ergens in de buurt een lek in de gasleiding, dan wijst een metertje dat aan. Het lek wordt vervolgens gelokaliseerd en op kaart aangetekend, zodat het later gerepareerd kan worden. Behalve hoofdleidingen worden ook gedeelten (8 meter) van elke dienst leiding onderzocht, dat is de aftak king naar elk aangesloten perceel. Vandaar dat de lekzoekers ook in de voortuinen van de meeste percelen hun gaatjes boren. De controle van de gasleidingen is in het uiterste zuidwesten van gemeente, in de omgeving van Zjjdeweg en de Buurtweg begonnen en zal zich in de loop van de komen de weken over de gehele gemeente uitstrekken. Het lekzoeken is nodig omdat zoals bekend het aardgas der een hogere druk geleverd zal worden dan het totnutoe gebruikte gas en omdat het lekverlies bij druk verhoging evenredig toeneemt. Wan. neer in Wassenaar aardgas beschik baar zal komen is nog niet bekend. Op de Langevelderslag Een politiepatrouille trof 's nachts op de Langevelderslag een over de kop geslagen Duitse personenauto aan, waarin zich drie personen bevonden, de bestuurder een 33-jarige politieman uit Brelijn, diens echtgenote en een 28- jarige inwoonster van Essen, die een sleutelbeen bleek te hebben gebroken. i De Noordwykse politiemannen bevrijdden de inzittenden uit hun benarde geen zoden positie en waarschuwden een dokter. De gewonde vrouw is naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bestuurder verklaarde naast de berm te zijn geraakt, toen hjj achterom keek, waarna de auto over de kop sloeg. Het voertuig werd zwaar beschadigd. De niet-officiële balans van de ontploffing aan boord van het Egyp tische schip „Alexandria" in de ha- schade van ruim 100 miljoen franken (ongeveer 75 miljoen gul den). De Algerijnse persdienst heeft me degedeeld, dat zich aan boord van het rampschip oude voorraden wa pens van het Algerijnse Bevrijdings leger hebben bevonden, welke in Li- varen opgeslagen en die nu naar Algerije werden overgebracht. Ooggetuigen hebben medegedeeld, dat het grootste gedeelte van het ngebied van Bóne is verwoest, t „Alexandria" had reeds twee dagen lang ammunitie gelost, toen de ontploffing zich voordeed. Een ooggetuige verklaarde dat hij in de puinhopen mortiergranaten had aangetroffen, die het jaartal 1943 droegen. Een beambte van de prefectuur in Bóne schat het aantel doden op 200, Opleiding tot tolk-vertaler Aan de Universiteit van Amster dam zal in het komende studiejaar begin worden gemaakt met een universitaire opleiding tot tolk-ver taler voor Frans en Engels. Deze op leiding ingesteld in nauw overleg met het Nederlands Genootschap van Vertalers, wil voorzien in de be hoefte aan gespecialiseerde vertalers, op b.v. chemisch, juridisch of lite rair gebied, die in verband met de groeiende Europese integratie steeds toeneemt. De opleiding, die een vol ledige dagcursus omvat, duurt vier tot vijf jaar. De opleiding staat open voor allen die in het bezit zijn van een eind diploma gymnasium, h.b.s. en m.ms en bovendien met goed gevolg het toelatingsexamen voor deze opleiding hebben afgelegd. Dit examen zal, in verband met de hoge eisen die aan de op te leiden tolken en vertalers zullen worden gesteld en met het be perkte aantal voor cursisten beschik bare plaatsen, een vergelijkend ka rakter dragen. Vrijstelling ervan is niet mogelijk. Oostenrijks blad beschuldigt Nederland Het partijloze Oostenrijkse blad Salzburger Nachrichten schrijft, dat nog geen zekerheid bestaat dat de EEG-ministerraad, die 28 en 29 juli bijeenkomt, de EEG-commissie toe stemming zal geven te gaan onder handelen over een associatie van de EEG met Oostenrijk. De oorzaak is volgens het blad, dat de Nederlandse vertegenwoordigers „de rem willen aantrekken". „Er wordt gezegd", aldus het Oosten rijkse blad, „dat de Nederlandse de legatie wil werken met het argu ment-, dat zij niet voldoende tijd heeft gehad het omvangrijke memo randum van de EEG-commissie over de voorbereidende besprekingen met Oostenrijk te bestuderen. Rest de vraag waarom dit bij andere landen wel mogelijk was, waardoor onmid dellijk duidelijk wordt dat deze hou ding, wanneer zij werkelijk wordt aangenomen, slechts een uitvlucht kan zijn. Maar wat dan wel? Zou de krachtige steun van het associa- tieverzoek door Frankrijk hier wat mee te maken hebben? Of de waar schijnlijkste uitleg: wil Nederland in zijn vriendschap met Engeland zo ver gaan, dat, zolang Engeland, na de mislukte onderhandelingen, bui ten spel moet staan, ook met geen ander land van de EVA onderhan deld moet worden? Het zal dus aan Nederland zyn op 28 en 29 juli ant woord te geven" Nieuwe Rijksweg >ii Naarden Naarden krijgt zeer waarschijnlijk een nieuwe Rijksweg om de Noord, alle suggesties en wensen van diverse Gooise en Naardense autoriteiten om de bestaande Rijksweg te verbeteren ten spijt. de Rijkswaterstaat adviseert inzake wegenaanleg, is namelijk tot de con clusie gekomen, dat de geweldige uit breiding van het verkeer, die te ver wachten is in de komende vijftien jaren, onmogelijk over een verbeterde Rijksweg, die dwars door een bebouw de kom loopt, kan worden geperst. De nieuwe weg gaat even rond het oude fort .Ronduit" zelfs even door het IJsselmeer, om dan met een wijde boog via het landgoed van Beek en het bo6 van Bredius weer op de be staande, aanmerkelijk verbeterde rijksweg te komen, ongeveer een ki lometer voor Crailo. Op sommige punten zal de weg tot anderhalve meter lager dan het omringend land schap komen te liggen, zodat het sto rend element tot een minimum wordt beperkt. evenals dat der gewonden. Van deze laatsten is de toestand van 52 ern- Voorts worden nog naar schat ting 130 mensen vermist. Ambulances zijn nog steeds druk bezig met het afvoeren van doden en gewonden naar de ziekenhuizen, ter wijl arbeidersploegen nog steeds de Kampeerders belegerden strandtent Vlissingse correspondent) (Van Ongeveer zestig gillende en boe-roe pende jonge kampeerders hebben zaterdagnacht in de westhoek van Schouwen een caféhouder en zijn vrouw een uur lang gevangen ge houden in een consumptietent op een verlaten strand. gelijk te maken. Al die tijd zaten de caféhouder en zijn vrouw in de kamer, terwijl de stenen naar binnen regenden en de deuren werden geblokkeerd. Het was onmogelijk de buren aan te roepen of de politie te alarmeren. gS ^rSe^rllerindSIld u?te* daar het. P-ehonwtie o-eer, t^fm-,1. i .net ,von?e j3^- maertyai uitge- BEURSOVERZICHT Stille markt Amsterdam, 27 juli Het Damrak heef t vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming in een stille markt. De vakanties zijn nu wel heel duidelijk aan de omzetten af te lezen. De affaire in de hoofd fondsen was minimaal. Het week einde heeft praktisch geen nieuws gebracht waardoor de markt, in welke richting dan ook, zou kunnen worden beïnvloed. Wall Street sloot vrijdag verdeeld, zodat de stemming aldaar vandaag op het Damrak ook geen zoden aan de dijk zette. Van de Nederlandse hoofdfondsen sloot Kon. Olie er een kwart dollar lager, doch dit had in Amsterdam weinig in vloed. De Olie-aandelen lagen op f 165 rond het voorgaande slot- niveau. Hoewel de koersfluctuaties in dit fonds niet groot zyn moet wor den geconstateerd dat het olie-aan deel de laatste tijd heel goed in de markt ligt. Dit geldt trouwens ook voor de meeste andere hoofdfondsen. Zij trekken zich weinig aan van de thans heersende geldschaarste, flau we staatsleningen, het tekort op de handelsbalans etc. Door weinig te fluctueren tonen ze dagelijks hun innerlijke kracht. AKU gaf vanmid dag een verder koersherstel te zien tot 4524 (4514). Hiertoe zal onge twijfeld de koersstijging in Wall Street vrijdag van de Amerikaanse dochter van het AKU concern de American Enka hebben bijgedragen. Philips liep terug van f 149.40 tot f149. (f 148.80). Unilever daalde van f 144.40 tot f144 (f 143.80). Hoog ovens stelde teleur. De advieskoers werd gesteld op 582 (5894). Bij na dere beschouwing vindt de beurs de vrijdag gepubliceerde tweede kwar taalcijfers van Hoogovens toch niet zo best. De weinige zaken in de actieve Schee pvaartaandielen werden op een iets lager niveau, ten opzichte van vrijdag, tot stand gebracht. Ook de leidende cultures waren eerder een weinig lager. De Staatsfondsen- hoek gaf geen veranderingen van enige betekenis te zien. Ook in deze hoek was de affaire minimaal. Laat op de middag werden aan delen Centrale Suiker Maatschappij wederom in een open hoek verhan deld op 390. Daarna daalde de koers tot 383 om later weer iets aan te trekken. Het slot van vrijdag was 381. Aandelen Transatlantica lagen iets beter op de behaalde winst over het afgelopen boekjaar, tegen verlies daar het gebouwtje geen telefcml- °7? Ef Sak M^happU K-de2? I ««->„»!? ^e,en dalen te doorbreken. Hij rende in paniek naar het dichtstbijzijnde motel, waar onmiddellijk de politie werd opgebeld. Toen de politie macht van Westerschouwen arri veerde, waren de jongelui echter reeds gevlogen. Eerder op die zaterdagavond had een zestal opgeschoten kampeerders getracht in te breken in de zeer afgelegen consumptietent. De be- brachte bod op de aandelen Besoekl deze maatschappij in handen zyn geko men van de Handelmaatschappij Al- bert de Bary. schijnt te zijn uitge bracht in opdracht van dc Zwols- man-groep. aldus de beurs. Immers, vanmorgen werden de heren R. Zwolsman en dr. Th. M. Schol ten tot commissaris van Besoeki geko zen. Met de handel in claims Du Croo en Brauns werd vandaag een aanvang gemaakt. heerder was naar buiten heer der tenslotte het kordon van- kraak en gestommel hoorde. Hij zag enkele jongens, die bezig waren door een raam naax binnen te klim men en hij pakte er een kordaat in zijn kraag om hem een pak slaag te verkopen. De klappen, die er toen zijn gevallen, zetten bij de jeugd kwaad bloed. Later kwamen de inbrekers terug met een vijftig tal andere kampeerders om zich te wreken op de caféhouder. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 Juli. Londen 10.07%—10.084 New York 3.61*—3.61*; Montreal 3.34*-3.34* Parijs 73.73li73.784Brussel 7.264 —7.27; Frankfort 90.904—90 954: Stockholm 70.34—70.39; Zürich 83.54 —83.59; Milaan 57.814—57.864Ko penhagen 52.23—52.28; Oslo 50.48— 50.43; Wenen 14.004—14.014; Lissa bon 12.56—12.574. BEURS VAN AMSTERDAM hij Maandag, 27 juU 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Ned. *58 44 Ned. '59 44 Ned. '60-1 44 Ned. '60-11 44 Ned. '59 44 Ned. '60 44 Ned. '61 44 Ned. '63 44 Ned. '53 34 Ned. Gb. obi. 34 Ned. '47 34 Ned. '51 34 Ned. '53 I-II 34 Ned. '56 3 4 Ned. '48 34 Ned. bel. cert. 34 Ned. '50 I-II 34 Ned. '54 I-II 34 Ned. '55 I 34 Ned. '55 II 34 Ned. '37 3 Ned. Gb. ob. '46 3 Ned. dol in. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Indië '37 3 Indië '37 A 3 Ned wonbl. '57 6 N. won.bl. "58-'59 Ned. wonbl. '60 44 844 844 844 894 1014 904 91* 89% 1014 90% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1084* 108* Ver. HVA-mlj. 1444 1434 A.K.U 4514 4534 Deli Mij. eert. 123* 122.— Hoogovens eert. 5894 580* Philips gem. bez. 148.80 148.80 Unüever eert. 143.80 143.90 Dordtse petr. 657% 758 Kon. P (50 f 20) 165.10 164.80 HoU. Amer. Lijn 103 103 Java China Pak. 1434 63 1444 KLM. 61.50 Kon. Ned. St.boot 140 138% Kon. Paket My. 137 1394 Stoomv. My.Ned. 129 132 Niev. Goudr. eert. 101 1024 v. Ommeren eert. 236 237% Kon. Rott. Lloyd 1354 140 N. Scheepv. Unie 127% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem.Ieningen A'dam '47 34 884 88* A'dam *48 34 884 884 R'dam '52-1 44 884 idem '37 I-III3 4 88 90 Bankwezen Bank N. G. 85' 54 984 98 idem '58 5 92% 92% idem '64 5 93 4 94 d. N.WB. '52 4 4 904 90 BVG Rspbr. '52 159 1584 BVG Rspbr. f500 139 4 138 Industr. Obligaties Philips Dol '51 874 VERKLARING DER TEKENS Alkmaar '56 24 794 794 A'dam '53 3 109 108x A'dam '51 I 24 854 844 A'dam '56 I 24 80% 804 A'dam '56 n 24 924 91 Va A'dam '56 III2 4 92 4 92% A'dam '59 24 794 794 Breda '54 2 4 80 Va Dordrecht '56 24 80x 78 Eindhoven '54 2 4 78 4 80 Enschede '54 24 76 Den Haag '521 24 894 90 Idem II 24 874 R'dam '52 I 24 894 Idem II 24 854 86 Idem '57 24 83% 844 Utrecht '52 2 4 99 87 4 Z.-Holl. 1957 24 834 84 Zuid-Holl. '59 24 84% 84% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen InterunieföO203.50 203.50 Nefo f50.— 108.50 108.50 Robeco233 233 Unitas f 50 507 506.— Ver. Bez. v. 94 f 50 134.50 134.50 Amst. Bank 370 3664 Cultuurbank 22 21 Holl. Bank Ueert. 243% 243% Ned. Handelmij. 316 293 Ned. Mid.bank 210 209 Rott. Bank 330 3284 Twentsche Bank 296 294 Industrie Ondernemingen Albert Heijn 594 590 Berkei's Pat. 218 212 BorsumiJ.-Wehry 714 74 Bronsw1494 150 Calvé Delft eert. 9754 975 K. Pap. v. Gelder 151 1504 K. Ned. Grofsm. 125 125 De Gruyter pref b 140 x 135x Holl. Constructie 475 Ing.bur. v. B.nyv. 148 148 Interaatio 286 286 v. Kemp. en Beg. 136% 135 Kon. Zout Ketjen 820 805 Leidse Wolspxy 440 452 Müller en Co. NB 279 794 Ned. Kabelfabr. 475 Philips pref. 5010 50.40 Rott. Droogd. My 277 2754 Ver. Mach.fabr. 1744 179 Ver. Touwfabr. 384 381 Vihamy 155 155 Walvisvaart 60 fin Wernink's Bet.mij Wilton F" v. Wijk - Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r. 416 Kon. Petr. (f20) 162.( Amer. fondsen Canad. Pacific R. A6V, Intern. Nickel 85 Anaconda 44 V. Bethlehem Steel 36^ Cities Service 73 Vi General Motors 94 V Kennecott 827' Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 50* 47* 57%

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3