BALANS NA 125 JAAR N.S. Doos met dia's helpt misdadigers opsporen KRANTEBERICHT UIT 1839 MIJLPALEN IR. DEN HOLLANDER GEVREESD EN GELIEFD Zaterdag 25 Juli 1964 O j-. (Van onze Enschedese correspondent) E „TREIN TOEKOMST", Nederlands modernste personentrein, de kloeke „T.T.", is het zinnebeeld van de 125-jarige N.V. Nederlandse Spoorwegen. Hij is de verre nakomeling van de eerste locomotieven, de Snelheid' en de Arend', die in 1839 hun eerste kilometers aflegden op het historische traject Amsterdam- Haarlem, van waaruit in 125 jaar een voor ons land vitaal bedrijf is gegroeid. Een bedrijf ook, dat zich opmaakt om met de modernste technische middelen te blijven meedraven in de toekomstige ontwikkeling, waarin automatisering en unificatie ongekende wegen zullen openen. Reeds zijn de eerste schreden gezet: centrale verkeersleiding, elektronische beveiliging, automatische blokstelsel en computers. Surrurier. R. Ie Chevalier en W. C. Brade. Zij ijverden voor een spoor weg AmsterdamRotterdam en op 1 juni 1836 werd de concessie ver leend voor de aanleg van de lijn AmsterdamHaarlem. De concessie aan de drie heren werd al in 1837 overgedragen aan de „Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij" en in datzelfde jaar begon de aanleg van de historische lijn. De totale aanlegkosten bedroe gen f 1.048.000. Op 25 augustus 1839 Straks komt de automatische treinbeheersing, waarbij menselijke fouten op het rijdend materieel on middellijk en doeltreffend worden gecorrigeerd. Dan geen tweede Harmeien meer. Wat wel? De toe komst zal het leren. Vast staat, dat de huidige directie van de 125-ja- rige, voortbouwend op de pioniers geest van hen, die het „Arendsnest" stichtten, ervan overtuigd is, dat de N.S. zullen blijven meedingen op de woelige vervoersmarkt van de twintigste eeuw. MOEILIJKHEDEN Moeilijkheden zijn de spoor wegen nooit bespaard gebleven. De eerste directie van de H.S.M. klaagde al in haar eerste jaar verslag haar nood; „Bij het ver werven van de benodigde gron den voor de eerste spoorweg had men te worstelen met allerlei moeilijkheden en tevens was men blootgesteld aan zo menige oppervlakkige oordeelvelling, waardoor het goede geheel werd over het hoofd gezien en de on- gerijmdste geruchten gaarne geloofd werden, terwijl men er behagen in scheen te scheppen om alles zoo nadelig voor den spoorweg te verspreiden. Dit al les was waarlijk niet bemoedi gend noch benijdenswaardig en dit heeft ons het bestuur der za ken van de ijzeren spoorweg niet veraangenaamd" 1Een krantebericht uit 1839: ,Jiaarlem, 20 Sep tember. Heden hebben de heeren administrateuren van den ijzeren iveg van Amsterdam herwaarts, na het overwinnen van menig bezwaar en menige belem mering, het genoegen ge had de dienst op denzel- ven te kunnen openen. Te half twee ure is de trein, bestaande uit negen ver schillende rijtuigen, ge trokken door twee stoom wagens van Amsterdam op weg gegaan; na ver loop van een half uur aan het station te Haarlem aangekomen en een wei nig voor drie ure naar Amsterdam teruggekeerd. De overheids- en andere aanzienlijke personen, welke tot deze togt waren uitgenodigd hebben de di rectie hunne bijzondere tevredenheid over het wel slagen dezer belangrijke onderneming betuigd, en de overgroote menigte, welke, zoowel te Amster dam, als hier ter stede ge tuige was van dit buiten- gemeene schouwspel, van haren bijval doen blijken. Te Amsterdam terugge keerd, zijn aan de geno digde gasten, op eene ver- pligtende wijze, verschil lende ververschingen aan geboden. Aldaar, zoo wel als aan het Haarlemsche station, is de vreugde van het feest door de muziek der stedelijke schutterijen verhoogd geworden, ter wijl het corps hoornbla zers der Amsterdamsche schutterij den togt in een der rijtuigen heeft meege daan. De wagens en de stations waren met vlag gen versierd". En de huidige directie van de N.S. klaagt ook. Nog onlangs zei de president-directeur, ir. J. Loh- mann, dat de tijd waarin de spoor wegen het enige moderne vervoer middel waren, ver achter ons ligt. Voor vrijwel al onze vervoersbe hoeften staan ons verschillende verkeersmiddelen ten dienste, waar in wij een keuze kunnen maken. Dit feit veraangenaamt niet het bestuur der zaken van de spoor wegonderneming. Zo ziet u: klagende directies zijn er altijd geweest. Maar een feit blijft, dat de trein als pionier van modern verkeer er altijd in is ge slaagd, een belangrijke plaats te blijven innemen in de gehele ver keersafwikkeling. HOE HET BEGON Het is uiteraard ver voor 1839 al begonnen. Nadat op 27 september 1825 in Engeland de eerste spoor weg was geopend, waarbij voor het eerst gebruik was gemaakt van de door George Stephenson ontworpen stoomlocomotief, werd in dagbladen en vlugschriften ook in ons land de vraag opgeworpen of het ge wenst was spoorwegen aan te leg gen. De tegenstanders gébruikten de meest wonderlijke argumen ten. Er zou schade ontstaan voor ondernemers der postwa gendiensten, voor schippers, voerlieden, landbouwers, paar denfokkers, steenfabrikanten, aandeelhouders in straatwegen en er zou gevaar ontstaan voor de reizigers, die door de snelheid zouden stikken of door het ge raas een hersenziekte zouden krijgen, wanneer zij niet het le ven verloren door ontsporingen en ketelontploffingen. De hui zen zouden door de vonken der locomotieven in brand vliegen, de paarden zouden er voor schrikken. Kortom rampen te over. LACHWEKKEND In deze tijd van ruimtevaart klinkt dit allemaal lachwekkend. Maar gelukkig waren er omstreeks 1835 ook mensen, die dat lachwek kend vonden, want anders hadden we de trein nu niet gehad. De eerste spoorweg in ons land was overigens aanvankelijk niet tussen Amsterdam en Haarlem geprojec teerd. De luitenant-kolonel der ar tillerie W. A. van Bake, introdu ceerde in 1831 een plan voor de lijn AmsterdamKeulen. Maar de inschrijving voor de lening mis lukte. Daarna heeft men lange tijd serieus gedacht aan de aanleg van de verbinding AmsterdamArn- Toen doken in de geschiedenis de drie ontwerpers van de oudste spoorweg in ons land, Haarlem Amsterdam op. Het waren L. J. J. Honderdvijfentwintig jaar Neder- landsche Spoorwegen een mijl paal. Er zijn er meer. Enkele daarvan zullen wjj hier memo reren: De belangrijkste ontwikke ling was stellig de eerste elek trische spoorweg in ons land die in 1908 werd geopend tussen Rot terdam-Hofplein en Schevenin- Daar is voorts de indienststelling van de eerste dieselelektrische trein op 15 mei 1934. Wie herinnert zich daarna niet de spoorwegstaking van 1944, toen 't bedrijf „platviel" op order van de geallieerden en daarmee een niet te onderschatten bijdrage leverde aan de nederlaag van Nazi-Duits- land. Bij de bevrijding in 1945 restte ons een ontredderd spoorwegbedrijf. Niettemin zetten we op 7 januari 1958, dus nog geen dertien jaar later, de laatste stoomlocomotief op stal. Het was de legendarische 3737, die nu in het spoorwegmu seum in Utrecht prijkt. En het laatste hoogtepunt, de in dienststelling van de plan TT- trein. Hij is lichter, sneller, com fortabeler en doelmatiger dan zijn voorgangers. Langgelaste rails op betonnen dwarsliggers in gebroken grint. Hoe staan de N.S. in Euro pa? Zijn zijn vóór, achter of bij? Moeilijke vragen, die niet temin om een antwoord vra gen. Want na 125 jaar mag men de balans toch wel eens opmaken. We zullen de feiten niet uit de weg gaan: Harme ien toonde ontstellende tekort komingen. Maar de TEE en TEEM toonden anderzijds dat Nederlands initiatief hoog wordt gewaardeerd, ook over onze grenzen. Ons automatisch blokstelsel, onze centrale ver keersleiding, onze NX-beveili- ging ze mogen er zijn We rijden hard denken we. 't Mocht wat: 120 kilometer per uur. In West-Duitsland gaan de treinen al 160 km en bij proefritten 200 km. Bij Harmeien reed op 8 januari 1962 een machinist met zijn ge trokken trein door een onveilig sein en boorde zich in de trein Rotter dam—Amsterdam. Zelf reden wij eens op een Duitse locomotief mee in de omgeving van Frankfurt. We gingen er bij wijze van demon stratie willen en wetens mee door een onveilig sein. Zonder dat de piachinist Duitse spoorwegen een extra be veiliging kennen, die fouten, op de machine gemaakt, corrigeren. Op dit stuk is de N.S. duidelijk achter. Het systeem van automatische treinbeheersing, dat deze leemte moet vullen, is nog in ontwikkeling in c land. Eerst op stal Maar onze laatste stoomlocomo tief stond in Europa het eerst op stal. Wij reden al vol (diesel)-elek trisch, toen men in andere landen nog slechts moeizaam vorderde op deze weg. We lagen voor. Ons automatische blokstelsel (niet in zijn huidige vorm, maar dat doet er niet toe) is al (erg) oud en doeltreffend. We lagen niet voor, doch volkomen bij. O Onze centrale verkeersleiding, rechtstreeks geïmporteerd uit Ame rika, maakte van als knelpunten bekendstaande enkelsporige baan vakken intensief gebruikte trajec ten, waar dubbelspoor nutteloze in vestering zou zijn: we lagen voor. Met onze snelheid van 120 kilo meter per uur komen we achter. Maar het kan moeilijk anders. Want hoe kunnen we op onze korte tra jecten nog harder? Er zijn teveel stopplaatsen in dit overbevolkte land. Maar de Rheingold zou best harder kunnen, of de Austria-ex press. Maar die doen dat alleen in Duitsland. We liggen nog net bij. Geert tekort was de lijn gereed. Op 20 septem ber volgde de officiële opening. In 1842 werd de lijn tot Leiden doorgetrokken en daarna groeide het Nederlandse spoorwegnet ge stadig. niet het minst door de per soonlijke bemoeiingen van Koning Willem I. Met de uitbreiding van het spoorwegnet nam het aantal exploitatiemaatschappijen toe, voor al na 1860. CONCURRENTIE De talrijke maatschappijen die in ons land spoorwegen ex ploiteerden, hebben elkaar vaak fel beconcurreerd. Het is in dit korte bestek onmogelijk te zeggen, wat er allemaal is gebeurd. Genoeg zij te consta teren, dat in 1916 de sluiting van een belangengemeenschap tussen SS en HSN de eerste stap was in de richting van sa mensmelting der bedrijven tot één onderneming, die op 2 aug. 1937 is opgericht als N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen, waarvan de staat alle aandelen heeft. Daar pompt de staat jaarlijks mil joenen in. En de Duitse belasting betaler maar zwart kijken. Hier bij ons kijken alleen de reizigers zwart, als de prijzen weer omhoog gaan. Toch liggen we dunkt ons wel voor. gelaste rails. Zonder schokken met minder slijtage. Het buitenland is ons voor met zijn betonnen dwars liggers in steenslag ballastbed. We kwamen hier pas op gang, toen bleek, dat het in gebroken grint ook ging. En dat was heel wat goed koper dan geïmporteerde steenslag. We komen op dit punt by. De lijst is uit te breiden. We heb ben veel baanvakken gesloten in de afgelopen jaren: onrendabel. Dat is elders anders. Maar alles heeft zijn voor en tegen. Conclusie De conclusie van dit alles: onze spoorwegen mogen er zijn. Maar één ding moet ons van het hart: als men bij de modernisering niet eerst de menselijke factor langs de baan. maar tegelijkertijd de men selijke factor op de machine had uitgeschakeld, was Harmeien niet mogelijk geweest. Zeker, het had een paar slordige duiten gekost. Maar een N.V. mag ook wel zware investeringen doen ten koste van een doeltreffend en veilige bedrijfs voering in de toekomst. Derhalve: maak haast met die automatische treinbeïnvloeding. Want nog steeds is een tweede Harmeien mogelijk. Maar verder: de N.S. zijn heus Als wij schrijven over een 125-jarige met omtrent 30.000 man perso neel en ongeveer 3200 kilometer spoor, mogen wij één naam niel vergeten te noemen, dr. ir. F. Q. den Hollander, die de N.S. ab president-directeur vrijwel van de bevrijding tot 31 december 1958 uit het puinhopenstadium naar volledige ontstoming leidde. Wat hij voor deze N.V. heeft gedaan is nauwelijks onder woorden te brengen. Zijn grote stuwkracht, zijn internationale faam en zyn heldere visie hebben ertoe bijgedragen dat de N.S. steeds vooraan is blijven staan op de vervoersmarkt. Deze Zeeuw, die zelf op stoomlocomotieven volontairde, kende het bedrijf door en door. Een karakterschets van hem is niet in enkele' regels te geven. Hij was bij een groot deel van het personeel tegelijk geliefd en gevreesd. Hij had een benauwend gevoel voor precisie en discipline, voor orde en netheid en tegelijk een ruim hart voor sociale aangelegenheden. Legio zijn de grappen en moppen, die over hem in het bedrijf de ronde deden. Legio ook waren de steeds maar doorvertelde strenge maatregelen, die zouden zijn ontsproten aan het brein van Frans Q, den Hollander, die twee liefdes kent: de trein en zijn geboorteplaats Goes Identi-Kitsteunpilaar voor politie Onlangs kreeg een juwelier in een Californische stad tegen sluitingstijd bezoek van een man die zich nog even voor het val len van de avond van een trouwring wilde voorzien. De juwelier toonde zijn cliënt een serie ringen maar staarde op vrijwel het zelfde ogenblik in de loop van een revolver. Nadat de juwelier in zijn eigen brandkast was opgesloten, zocht de dief op zijn gemak juwelen ter waarde van ongeveer 70.000 gulden uit, schakelde het alarmsysteem in voor de politie het teken, dat de winkel werd gesloten) en verliet zonder haast te maken de zaak. Drie uur later werd hij in een plaats, 75 km verderop, door de politie gearresteerd. De man was sprakeloos want hij had tijdens zijn daad handschoenen gedragen en dus geen vingerafdrukken achtergelaten. Bovendien had hij een blanco strafregister zodat politiefoto's ontbraken. Hoe was 't mogelijk, dat de politie hem in zon korte tijd vrijwel zonder een enkel gegeven had kunnen grijpen wel bij. dit geheim, aldus n „Het Beste uit Reader's Digest", schuilt in een simpele doos, de zogenaamde Iden ti-Kit welke thans door ongeveer 600 politiegroepen in Amerika en daarbuiten wordt gebruikt. Deze nieuwste vinding op het gebied van het opsporen van misdadigers heeft reeds veel succes gehad, want naspeuringen, waarvoor vroeger maanden moesten worden uitge trokken, kunnen thans in enkele dagen of zelfs enkele uren tot een goed einde worden gebracht. In de doos bevinden zich 536 dia's van tien bij dertien centime ter. Zij bevatten 130 verschillende kapsels, 37 soorten neuzen, 102 pa ren ogen, 52 kinnen en 40 paren lippen. Verder zijn er talloze wenk brauwen, rimpels, baarden, snorren en brillen en dergelijke. Door de ze karakteristieke onderdelen van het gelaat te combineren, kan vry- wel elk gezicht met grote nauwkeu righeid worden samengesteld. Die onderdelen dragen codenummers. Wanneer een slachtoffer slechts een vaag signalement kan opgeven, kan de Identi-Kit uitkomst brengen Het slachtoffer kiest uit de verschil lende dia's de haardracht, zoekt ïen paar ogen en een uit, net zo lang tot hij het gezicht bij elkaar heeft gepuzzeld, dat volgens hem het meest op dat van de verdachte lijkt. In de mees te gevallen staan de slachtoffers zelf verbaasd van de goede gelij kenis. Als het zover is behoeft de po litie alleen maar de verschillende codenummers naar de politiestations te zenden, die eveneens in het bezit zyn van een Identi-Kit. Daar stelt men dan precies hetzelfde ge zicht samen volgens de doorgesein de codenummers en verspreidt de afbeeldingen van de misdadiger in groten getale over politiebureaus, vliegveld- en havenpolitie. In het geval van de eerderge noemde juwelendiefstal was 't sig nalement binnen twee uur op de mededelingenborden van de politie bureaus van de staat Californië verschenen. Het is begrijpelijk, dat dit systeem uitermate snel en doel treffend werkt, zoals bijv. vorig jaar overduidelijk bleek, toen een bijkantoor van de Bank of Ame rica in San Diego van ruim twee ton werd beroofd. Door middel van de Identi-Kit werden bliksemsnel signalementen verspreid over de po litiebureaus en een plaatselijk dag blad. Verder werd de foto verspreid via het telefotonet van een groot persbureau. Vrijwel onmiddellijk hierna kwamen er twee telefoon tjes binnen bij de politie, die de aanwijzigingen vergeleek met ge gevens uit haar archieven. Het klopte en zonder moeite kon de dader worden gearresteerd. De Identi-Kit is een uitvinding van Hugh C. McDonald, die zich als 29-jarige rechercheur bij het Identificatie Bureau van de Ame rikaanse politie afvroeg, waarom men niet, zoals bij het vingeraf drukkenarchief, 'n archief inricht te, bestaande uit hoofden en gezich ten. Het maken van tekeningen, tot dan toe gebruikelijk, bleek kostbaar, tijdrovend en daardoor alleen mo- bij zeer belangrijke zaken. Aange zien het idee hem niet los liet hield hij zich jaren lang bezig met het selecteren van gezichten er. het uiteenrafelen van de verschil lende componenten hiervan en he: weer onderbrengen in groepen. Door een vriend financiëel ge steund, werd aan een meer pro fessionele aanpak van zyn idee be gonnen en nadat fotografen in df Verenigde Staten en daarbuiten 50.000 portretfoto's hadden verza meld, begon men met het uitzoe ken van opnamen, welke werdet verdeeld in groepjes neuzen, kin, nen, ogen, lippen, wenkbrauwen ei: kapsels, waarmee men vrijwel ellj gezicht kon samenstellen. Na uitge- breide proefnemingen bleek men li kunnen volstaan met 536 dia's waarmee de Identi-Kit was gebo ren. Thans wordt McDonalds uil] vinding niet alleen gebruikt dooi de Amerikaanse politiekorpsen, doel eveneens door Scotland Yard et| Interpol. Zelfs misdadigers, die b{ hun activiteiten een nylonkous ovdl het gezicht trekken, kunnen mtl' behulp van de Identi-Kit worden opgespoord. De afbeelding links toont ecu gezicht zoals een foto dat weel geeft. Hoe natuurgetrouw mei ditzelfde gezicht kan samenl stellen door middel van di dia's van Identi-Kit toont di foto rechts. G M L N

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4