LEIDSCH DAGBLAD S.E.R.-meerderheid: geen ruimte voor hogere lonen Tijdbom explodeert in station Johannesburg DRIE GEVANGENEN NAMEN DE BENEN Johnson dient generaal De Gaulle van repliek Jptrekken van AOW algemeen aanvaard 45 doden in Bone 25 GEWONDEN —Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 JULI 1964 No. 31321 Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Definitieve uitspraak voor 1965 pas in oktober Een meerderheid van de Sociaal-Economische Raad vindt, dat trvoor het volgend jaar geen ruimte is voor een reële loonstijging. De S.E.R. als geheel wenst zich echter nog niet definitief uit te preken over loonstijgingen voor 1965, omdat de situatie thans nog liet valt tc overzien. Evenmin heeft de raad de regering een advies kunnen geven jiver beteugeling van de inflatie en de wijze, waarop de huurpoli bek moet worden doorgevoerd. [Dit blijkt uit het rapport, dat de ociaal-Economische Raad gisteren de regering heeft uitgebracht. De R. stelt nadrukkelijk, dat het ven van de regering om inflatie n te gaan, in tegenstelling is met r plan om de A.O.W.- en A.W.W.- ïtkeringen te verhogen en de belas- togen te verlagen. Verhoging van de pciale uitkeringen en verlaging van e belastingen werken juist con- umptieverruimend en dus inflatoir, lelt de S.E.R. Pas in oktober wil de Raad in zijn ialfjaarlijkse rapport over de alge- tele economische situatie van Neder- ind zich precies uitspreken over de Mogelijkheid tot loonsverhogingen, folgens de werkgevers- en de kroon den zouden deze verhogingen er al len maar moeten komen om even- Bele prijsstijgingen te dekken. Deze bonstijgingen zouden dus geen ver- ioging van de netto-lonen tengevolge loeten hebben. I^erki iDe werknemersleden het over levende derde deel van de raad dus f- wensen zich in het geheel niet uit 5 laten over de loonruimte. De vak- In trales wensen zich niet te binden, jj willen niet alleen afwachten hoe prijsstijgingen zich ontwikkelen, (aar ook hoe de situatie op de ar- eidsmarkt er in de komende maan- en gaat uitzien. Zij menen, dat het Utleggen van de loonstijging vc 565 thans nog niet te realiseren sluiten de mogelijkheid tot reële ionstijgingen op voorhand niet uit. Het rapport van de S.E.R. is ove- Igens weer eens in drie standpunten Iteengevallen. Werkgevers- z< Is werknemersgroep is erin geslaagd |et de kroonleden tot overeenstem- ling te komen, hoewel deze moge- (kheid er tot het laatste moment eeft ingezeten. Vaststaand? 3 Werkgevers en kroonleden zijn er- En uitgegaan, dat het optrekken van Ie A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen, aarvoor nu eenmaal verwachtingen Ijn gewekt, als vaststaand moet1 jen aangenomen. De vakcentrales lijven bij hun reeds bekendgemaakte landpunt, dat zij de optrekking te lering vinden. Zij zien niet de door b regering voorgestelde f 3450,-, r (ngeveer f 3800,- per jaar als eer Saai minimum, mede omdat zij ook jen compensatie wensen voor Weerbericht MEER BEWOLKING Met zuidwestelijke winden wordt nndaag vrij warme lucht naar ons knd gevoerd, zodat vrijwel overal het L ik boven de twintig graden uit- mt. Maar volgens het weeroverzicht a tien uur is er een spelbreker |hntocht: een zwak koufront. 1 >eten afwachten, wat het frontje 'iaat doen. II Volgens het K.N.M.I. bestaat de kans ■/dat het morgen hier tot stilstand komt en dan zitten we langdurig Met meer bewolking opgescheept. Op «ommige plaatsen kan er wat (niet feel) lichte regen of motregen val- en. De temperaturen blijven in leder geval enkele graden lager dan Vandaag. STRANDVERWACHTING Morgen tijdelijk meer bewolking, later weer zonnig. Iets frisser met ken matige westelijke wind. In de piddag temperaturen van 18 tot 20 Iraden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN _Storingsfrontje passeert voornamelijk ""ta de komende nacht, gevolgd door fogere lucht, waarin zonnige perio- Zon op: 04.52, onder: 20.40. Maan op: 21.59 onder: 06.23. Hoogwater in Katwijk: 4.16 6-42, laagwater: 0.11 en 12.28. 27 JULI 1964. Zon op: 04.54 onder: 20.38. Maan op: 22.21, onder: 07.36. Hoogwater: 4.51 en 17.19. Laag 5 en 13.04. huurverhoging, die 1 juli is ingegaan. De werkgevers blijven voorstander van het laten samenvallen van het optrekken van de sociale uitkeringen met het eerste deel van de voorgeno men belastingverlaging. De hogere sociale lasten voor de werkende be volking kunnen dan gecompenseerd worden door de lagere belastingen, zo menen zij. Voor de kleine zelf standigen met een zeer laag inkomen zal het tevens nodig zijn de inko mensgrens voor de kinderbijslagre geling te verhogen. De regering Had voorgesteld de hogere uitkeringen aan bejaarden en aan weduwen en wezen in te laten gaan per 1 januari en de eerste verlaging van de belastingen per 1 juli 1965. De kroonleden voelden wel voor het laten samenvallen van belasting verlaging en A.O.W.-verhoging per 1 januari a.s. maar zij verbonden hieraan een voorwaarde. Om inflatie tegen te gaan wensten zij de belas tingverlaging te halveren. Zij meen den, dat deze verlaging in totaal over 1965 niet meer effect mocht hebben dan de belastingverlaging per 1 juli 1965. Eenzaam Een eenzaam standpunt is ingeno men door de president-directeur van de Nederlandsche Bank, dr. Holtrop. Deze wenste zich helemaal niet uit te laten over het tijdstip van belasting verlaging. Hij verwees naar de re geringsverklaring, die stelde dat de belastingverlaging moest ingaan op een economisch 'gunstig tijstip. Dr. Holtrop meent, dat dit tijdstip thans nog niet valt te voorspellen en ^tem de blanco. De vertegenwoordigers van de vakcentrales in de Sociaal- Economische Raad hebben er weer op gewezen, dat zij de overheidsbij drage in de A.O.W. A.W.W.-optrek- king veel te laag vinden. Zij zien de door de regering voorgestelde f 150 miljoen als veel te laag. Weder om hebben zjj gepleit voor een over heidsbijdrage van f 500 miljoen per jaar. Dit betekent volgens de vak centrales. dat de belastingverlaging aanzienlijk lager moet uitvallen dan de voorgestelde f 1 miljard. Wat er aan mogelijkheid voor belastingver laging over zou blijven, zo meenden zij, diende speciaal te worden ge bruikt voor een verhoging van de belastingvrije voet en vermindering van de belastingprogressie voor de middengroepen. V ermogensaaiiwas 1965 beter zou kunnen worden aan vaard als de werknemers een aan deel krijgen in de investeringen, zo als in het deze week gepubliceerde vermogensaanwasprogramma van de drie vakcentrales wordt bepleit. De werkgeversleden in de S.E.R. zien echter niet in, dat hiermee de noodzakelijke investeringen op peil kunnen worden gehouden. De kroon leden zeggen over het investerings- loon, dat dit een structurele is. turele situatie. Maandag zal de Sociaal-Economi sche Raad zijn nationaal economi sche prognose geven, op grond van de gegevens van het eerste halfjaar 1965. Zoals gezegd, zal hij echter nog geen voorspelling doen over de loon ruimte 1965. Dit komt pas aan de orde bij het volgende halfjaarlijkse rapport (oktober Amerikaanse vliegtuigen voor Maleisië De premier van Maleisië, toenkoe Abdoel Rahman, heeft gisteravond meegedeeld, dat de VS zich bereid hebben verklaard, al het militaire materieel te leveren dat hij voor d< strijd in het oerwoud tegen Indone sische Guerrillastrijders had ge vraagd. De premier zei dit bij zijn vertrek uit Washington waar hij twee dagen met Amerikaanse leiders heeft ge sproken. Bijzonderheden omtrent de Amerikaanse levering maakte hij niet bekend. Hij gaat nu een rond reis door de VS maken. Enkele dagen geleden had hij ge zegd, dat hij president Johnson had gevraagd straalverkennings- straallesvliegtuigen, hefschroefvlieg tuigen voor troepenvervoer en lan dingsvaartuigen te leveren op kre diet. Een Maleisische patrouilleboot heeft gisteravond in de territoriale wateren van Singapore een klein In donesisch motorschip tot zinken ge bracht zo deelt 't Maleisische minis terie van Defensie mee. Drie Indone siërs verloren daarbij het leven. Bij het treffen werd een Maleisi sche matroos gedood en raakten drie anderen gewond Welingelichte krin gen in Singapore zeiden eerder, dat verscheidene Indonesische kanonneer boten de patrouilleboot hadden aan gevallen. Het voorlopige dodencijfer van de ramp in de haven van de Algerijnse stad Bóne, waar zich donderdag avond aan boord van het Egyptische schip „Alexandrië" een hevige ont ploffing voordeed, was gisteravond gestegen tot vijfenveertig. Het schip een uur na de explosie gezonken. De „Alexandrië" vervoerde munitie, heeft Radio-Algiers gemeld. De kapitein, Abdallah Ghaleb, en zestien bemanningsleden op een totale bemanning van zevenenveertig kop- - zijn ongedeerd, zo is in Al- van welingelichte zijde verno- Zij bevonden zich niet aan boord, toen de ontploffing zich voor deed. Van slechts twee van de der tig vermiste bemanningsleden zijn tot dusver de lijken geborgen. De materiële schade is groot. Zij bedraagt meer dan vijftig miljoen gulden. Een Algerijns blad opperde gisteren de mogelijkheid van sabo tage. Rotterdamse moord DADER OP HET SPOOR? (Van onze R.damse correspondent) Bij het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse me vrouw Hagers-Segov heeft de recherche 'aanwijzingen gevon den ten nadele va neen 23-jarige bouwkundig tekenaar uit de Maasstad. De man is donder dagmiddag, kort na het ontdek ken van de moord reeds lang durig verhoord. Vanochtend is hij in verzekerde bewaring gesteld. door de Rotterdamse recherche op vrije voeten gesteld. ,s Middags om 2 uur deelde de poli- het eerst mee, dat de Op een Franse veiling heeft de Amsterdamse kunsthandelaar Houthakker deze tekening van Rembrandt aan gekocht. De schets, die ver- moedelijk in 1640 werd ver vaardigd en be zoekers van de Amsterdamse Beurs voorstelt is bijna zestig jaar verborgen geweest. Bij die gelegenheid werd het echter reeds duidelijk, dat de politie in dit geval niet erg zeker van haar zaak was. Zij vreesde o.m. ook, dat het publiek het langdurig verhoren van de heer Hagers ten onrechte als een arrestatie zou opvatten. Het is aan te nemen, dat de officier van Justitie de politie mede daarom tot een snelle vrijlating hebben besloten. De had ingevolge de beschikking de officier van Justitie nog 26 vastgehouden kunnen worden, gistermiddag om 5 uur werd besloten aan het verhoor van de heer Hagers, dat bijna 24 uur heeft geduurd, een eind te maken. Dit be sluit kwam na de eerdere mededelin- de politie nog zo onver wacht snel, dat de man al vrij was, toen de radionieuwsdienst om 7 uur meldde, dat hij in hechtenis was genomen. de ver- de avond tevoren al in verzekering begrafenis is op dinsdag bepaald. In Leeuwarden Twee man no» voortvluchtig Drie gevangenen zijn gistermiddag omstreeks kwart voor vier uit de strafgevangenis in Leeuwarden ont snapt. Een van hen (47 jaar) w spoedig weer gegrepen. De beide s deren, een 45-jarige Nederlander een 37-jarige Duitser zijn nog voort- Na telefonische waarschuwing: In de grote hal van het station van Johannesburg is gistermid dag om half vijf een tijdbom ontploft, waardoor 25 personen, onder wie drie kinderen, werden gewond. Van tenminste zes slachtoffers is de toestand ernstig. De ontploffing deed zich voor, toen honderden mensen die van hun werk terugkwamen, het sta tion binnenstroomden. Het Afrikaanstalige blad ,,Die Transvaler" onthulde gister avond, dat een man de redactie telefonisch had gewaarschuwd De man had gezegd: ,,Dit is de Afrikaanse verzetsbeweging. Er ligt een bom in de grote hal het station Johannesburg. Als iemand haar aanraakt, ontploft De minister van Buitenlandse i voordat zij gistermiddag voor Zaken mr. J. M. A. H. Luns en een officieel bezoek naar Dja- echtgenote op de vliegtuigtrap, karta vertrokken. Poststaking in Engeland afgelast Van onze correspondent in Londen) De dreigende nationale poststaking n Engeland, die vannacht zou be- ;innen, is afgelast, zoals te verwach Het bestuur van de Britse vakbond van PTT-personeel heeft na drie uur moeizaam vergaderen zonder algeme ne stemmen besloten tot verder on derhandelen met Reginald Bevins, de minister van Posterijen. Voorwaarden om weer rond de tafel te gaan zit ten, waren de intrekking van het sta kingsdreigement en stopzetting van de vertragingsactie, die reeds tot een algemene chaos bij de posterijen heeft geleid. Er zullen minstens vijf dagen nodig zijn om de enorme achterstand bij de sortering in te halen. De postbond heeft door zijn uitzon derlijke actie, met inbegrip ;-staking van vorige week, dit oorspronkelijke vastlopen de onderhandelingen bij allen die bij het conflict betrokken waren. Een oplossing v^n het loonprobleem zal nog wel niet zo gemakkelijk wor den gevonden, maar de vrede is in zicht. Onderhandelen is in elk geval realistischer dan een nationale post staking met voor de Britse economie onafzienbare gevolgen. ze. Ze is afgesteld op 4 uur 33. Waarschuw het station". Nadat de man, die om 4 uur 27 belde, de haak had neerge legd, waarschuwde een redac teur de spoorwegpolitie. Volgens een ooggetuige had een blanke een koffer neergezet op de plaats van de explosie en was hij en kele ogenblikken voor de ontploffing snel weggelopen. Een veiligheidsoffi cier deelde gisteravond mee, dat er nog geen arrestaties waren verricht in verband met de aanslag. De minister van Justitie, Vorster, en het hoofd van de veiligheidsdienst, brigade-generaal Van den Bergh.zijn uit Pretoria naar Johannesburg ge komen. De minister van Justitie heeft verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „een jonge blanke op het station een koffer met explo sieven had neergezet, wetend dat er mensen ernstig zouden worden ge wond of gedood. Het was niets an ders dan een laaghartige poging tot moord op onschuldige voorbijgan gers',' aldus de minister. Gisteravond werden uit een voor bijrijdende auto vijf schoten afge vuurd op het gebouw van het En gelstalige blad Rand Daily Mail. Een Afrikaanse bewaker kreeg hoofdwon den door brekend glas. ZOMERPRIJZEN le donderdag heeft gezegd. Hij zei dat de Verenigde Staten nooit hebben willen proberen Europa of enig ander gebied in de wereld te overheersen. De Verenigde Staten hadden voort durend de versterking van de vrije Europese landen gesteund. „We ge loven dat Europa en de Verenigde Staten grote gemeenschappelijke be langen, gemeenschappelijk doelen en gemeenschappelijke verplichtin gen hebben", aldus Johnson op een persconferentie. De Amerikaanse president noemde de Franse president niet met name, maar zijn opmerkingen waren een duidelijk antwoord op hetgeen gene raal De Gaulle donderdag op zijn persconferentie had gezegd. „We heb ben nooit verondersteld dat enig Eu ropees land zou moeten kiezen tussen zijn banden met de Verenigde Sta- zijn banden met Europa", richting slecht voor Europa en slecht voor het verbond zou zijn. De Ame rikaanse president zei dat tijdens be sprekingen met premier Sir Alec Dou glas-Home van Engeland, Bondskan selier Erhard van West-Duitsland, president Segni van Italië en vele andere Europese leiders „algemene overeenstemming" over deze kwestie was gebleken. Sprekend over een vier mogend- hedenconferentie over Vietnam hetgeen door De Gaulle werd voor gesteld zei Johnson niet te gelo ven in het bijeenroepen van een con ferentie „om de terreur" van de Viet- cong te wettigen. De Verenigde Sta ten trachten niet de oorlog in Viet nam uit te breiden, maar de terreur en provocatie vanuit Noord-Vietnam „zouden tot een antwoord kunnen dwingen". Er gaan stemmen op heidsstraffen veroordeeld. Het drietal was werkzaam in de kleermakerij op de derde verdieping van de gevangenis. In een onbe waakt ogenblik hebben zij kans ge zien de tralies van een raam te ver buigen en zich met een touw laten zakken op het dak van een aan de gevangenismuur uitgebouwde voor malige uitkijkpost. Vandaar wisten zij de begane grond te bereiken. Vaststaat dat één van de drie in gevangeniskleren langs het huis van bewaring 't gevangenisterrein heeft verlaten. De bewaker zag hem lopen, maar realiseerde zich niet zo gauw, dat het hier een ontsnapte gevange ne betrof. Toen hy had geïnformeerd en de directeur van de gevangenis appèl had laten houden, werd pas duidelijk, dat er een ontsnapping was geweest. Voor een van de drie duurde da vrijheid slechts kort. Hij werd tegen vijf uur ingerekend in Leeuwarden- Zuid. De beide anderen zijn nog niet achterhaald. Alle uitvalswegen van Leeuwarden worden streng bewaakt en de politie speurt intensief naar de gevluchte gedetineerden, tot nu toe echter zonder resultaat. Franse kritiek op De Gaulle De hoofdredacteur van „Le Monde" schrijft niet vaak hoofdartikelen, maar als hij ze schrijft, onder het pseudoniem Sirius, zijn ze bijna al tijd raak. Ook gisteravond was dat het geval, toen felle kritiek werd ge leverd op generaal De Gaulle, naar aanleiding van diens jongste pers conferentie. Sirius erkent dat de moeilijkheden in de gemeenschappe lijke markt niet alleen van Franse kant komen, maar wel is het een feit, dat het nationalisme van De Gaulle voor anderen een precedent is en een soort van rechtvaardiging voor eigen nationalisme. Als de ge neraal verzekert, dat Frankrijk met eigen middelen een Europese politiek zal voeren, dan kan dat niet anders betekenen dan dat die Europese po litiek Frans moet zijn. Hij ondermijnt daardoor zyn eigen werk en drijft zijn partners de kant van Engeland uit .dat hy, De Gaulle, juist op een afstand wil houden. Even tegenstrij dig is de atoompolitiek van De Gaulle. Als het waar zou zyn, dat Amerika met zijn atoombommen niet in de bres springt voor anderen, welke waarborg is er dan dat Frank rijk met zijn atoombommen in de bres zal springen voor hen die geen atoombommen hebben? Waarom zou den die kleine landen meer vetrou wen moeten hebben in de zwakke atoombewapening van Frankrijk dan in de sterke van Amerika? De ar gumenten van De Gaulle keren zich tegen hemzelf. De Gaulle heeft in het verleden grote verdiensten ge had, maar de Fransen moeten zich toch wel ernstig bezinnen op de ge volgen van een zo autoritaire en nationalistische politiek als die van De Gaulle. uws (Jit het Leidsch Dagblad van 25 July 1864: (Advertentie) De onderge- teekende maakt bekend, dat zij voornemens is op de Mid- delstegracht over de Vleer- steeg alhier, den len Aug. e.k. eene bewaarschool te openen naar de leerwijze van Fröbel. C. Fierst. Als minste inschrijver voor het verleggen der Sin- gelbrug bij de voormalige Mare-poort is aannemer ge worden J. H. Carlier. tim merman alhier, voor 1680. f

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1