EIDSCH DAGBLAD FRANKRIJK WERKT AAN WATERSTOFBOM Voor 7,5 miljoen juwelen geroofd H f 9950.- Kritiek op partners in West-Duitsland Johnson ontvangt senator Goldwater Tekort handelsbalans steeg tot 2,8 miljard LANCIA KLASSE AUTO MAREL S alles Vlieland (9uc/ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 JULI 1964 No. 31320 jlrecteur: B. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. S.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Persconferentie generaal De Gaulle Generaal De Gaulle heeft gisteren op een persconferentie in 'arijs gezegd, dat Frankrijk werkt aan de overgang van de atoom- om op de waterstofbom. Hij voegde eraan toe: „In 1966 zullen wij htr voldoende Mirage-4-vliegtuigen en tankvliegtuigen beschik- 'en om over duizenden kilometers 150 maal de explosieve kracht m de bom, die op Hirosjima viel ,te kunnen vervoeren". Binnen |es jaar, aldus de generaal, zal de Franse kernstrijdmacht beschik- :n over meer dan tweeduizend bommen van het Hirosjima-type. het houden van een nieuwe ïferentie in Genève over Zuidoost- fcië achtte De Gaulle twee voor- irden noodzakelijk: Elke mogendheid die nu of in het verleden directe verantwoordelijk- I heid voor dit gebied heeft gedra- vz. Frankrijk, China, Rus- Tand en Amerika, moet vastbeslo- j delen beschikken, grote economi sche en technische hulp worden I verleend. a aanzien van de Duitse hou- tegenover de Europese politiek "De Gaulle: „Wanneer de zaken £eds in deze onzekerheid moeten irerkeren, zal onder het Fran- I volk op de lange duur zeker twijfel ltstaan, zullen er enige moeilijkhe- |n komen onder het Duitse volk en bij hun deelgenoten aan de ge- eenschappelijke markt, van het rdrag van Rome, een versterkte ging komen te blijven waar men misschien erop wachtend dat men jeengaat". Amerika Gaulle zei dat de verdeling van wereld in twee kampen onder „shington en Moskou niet meer in jereenstemming is met de feiten en |t de redenen voor „ondergeschikt lid" aan Amerika aan het verdwij- fn zijn. Het is nodig aan het bond- Inootschap met Amerika vast te Duden „omdat dat in het belang is in beide zijden van de Atlantische éeaan zolang de Sowjetrussische |eiging bestaat". Het Russische rijk, ?ie laatste koloniale mogendheid van ize tijd", staat vooreerst voor de hinese dreiging van overheersing in een groot deel van Azië en ziet aar Europese satellieten afvallen. 'Tegelijkertijd staat de communis- kche regering voor een mislukking lat de levensstandaard vergeleken et het Westen betreft. JTot de tegenstanders van de Fran- h kernbewapening behoren „degenen lie de totalitaire dictatuur willen jestigen en niet willen dat wij de liddelen hebben om ons tegen het te verdedigen, -nders Amerikaanse bescher- Arrestaties in Greenwood Agenten van de federale recherche jebben drie inwoners van Greenwood de Amerikaanse staat Mississippi irresteerd omdat zy een neger die a bioscoop wilde bezoeken, hebben ingehouden. Zij worden beschul- ugd van overtreding van de nieuwe ret op de burgerrechten. Minister van Justitie Robert Ken- 'f en de directeur van de FBI Ed- Hoover, die de arrestaties be- ïdmaakten, zeiden dat het de eer van deze aard waren sedert de aiieuwe wet van kracht werd. U Volgens de aanklacht hadden de le mannen de neger bedreigd en .-slagen toen deze op 16 juli de plaatselijke bioscoop in Greenwood «ffUde binnengegaan. Zij kunnen tot jÖnaximaal 10 jaar gevangenisstraf en jfcn boete tot 5.000 dollar worden ver oordeeld. WEERBERICHT VRIJ WARM lfj De Bilt verwacht van heden- tot J'porgenavond op de meeste plaatsen >og en vrij warm weer met veran- "lijke bewolking. Zwakke tot ma- zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 JULI Zon op: 04.51 uur, ondier: 20.41 uur. op: 21.34 uur, onder: 05.14 uur. rater in Katwijk: 3.42 en 16.07 tor. laagwater: 11.54 en uur. lt| STRAND VERWACHTING Zwak oceaanfront je boven Schot- nd passeert ons morgen met tijde- ik meer bewolking en plaatselijk een ig regen. Zwakke tot matige tussen zuidwest en west. Over- temperaturen van 17 tot 19 gra- Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Achter genoemd "ontje stroomt drogere lucht van de 'oordzee ons land binnen, waarin opklaringen voorkomen. DE GAULLE nauwelijks samenwerking ming die verontrust zijn door het feit dat Frankrijk eigen meester is in zijn betrekkingen tot de bondgenoten". Tevoren had de generaal gezegd, het een „onwaarschijnlijke veronder stelling" te vinden dat de twee grote kernmogendheden, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, wederzijds tot ontmanteling van hun kern strijdmachten zouden besluiten. „De ij dele en eindeloze besprekingen in Genève komen uit deze veronderstel ling voort", aldus De Gaulle. Geduld Gaulle dat „er op het ogenblik geen gemeenschappelijke politiek van Duitsland en Frankrijk bestaat. Dat komt voornamelijk doordat Duits land nog niet gelooft dat de Europese politiek Europees en onafhankelijk behoort te zijn". Frankrijk is sterk genoeg om ge duld te oefenen. In afwachting van de door Erhard beloofde voorstellen voert Frankrijk een Europese en on afhankelijke politiek, aldus De Gaul le. Vietnam Over Vietnam zei De Gaulle, dat de Amerikanen ervan overtuigd zijn „een anti-communistische roeping te volgen" en dat „hun afkeer van elke koloniale arbeid en hun zeer natuur lijke verlangen nieuwe posities in te nemen, hen ertoe gebracht heeft in Indo-China de plaats van Frankrijk in te nemen". Het is moeilijk aan te nemen dat zij het enorme avontuur van een algemeen conflict willen aan gaan. De oplossing ligt in terugkeer tot de akkoorden van Genève van 1954 en zich daaraan te houden. Dat wil zeggen dat in Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, Laos en Cambodja geen enkele buitenlandse inmenging kan worden toegestaan. „Er bestaat geen andere weg die tot vrede in Zuidoost-Azië zou kunnen leiden" dan een nieuwe conferentie in Ge nève te beleggen. Generaal De Gaulle maakte ten slotte bekend dat hij in de herfst La- tijns-Amerika zal bezoeken. Argentinië niet voor sancties tegen Cuba Argentinië heeft gisteren op de bijeenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken van de OAS-landen de werkzaamheid van economische sancties tegen Cuba bestreden. Co lumbia, Costa Rica en Panama heb ben tijdens de besprekingen in Wash ington over de Cubaanse agressie op het Zuidamerikaanse vasteland de dwangmaatregelen voorgesteld. De Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Miguel Zavala Ortiz, zei gisteren, dat de Cubaanse invoer het vorige jaar 730 miljoen gulden bedroeg. Hiervan was voor 620 miljoen gulden uit de commu- nistsiche landen geïmporteerd en voor 110 miljoen uit de vrije wereld. Cuba had slechts voor zesmiljoen gulden uit Latijns-Amerika inge voerd. Dr. Ortiz zei ook, dat het voor de vier Latijns-Amerikaanse staten die betrekkingen met Cuba onder houden (Mexico, Chili, Bolivia en Uruguay), moeilijk zou zijn bij te dragen tot de isolering van Cuba door het verbreken van deze betrek- bezoek aan de Verenigde Staten ingeleid met een bezoek aan president Johnson en echtgenote. Euthanasie-proces uitgesteld dr. Hefelman terechtstaat, uitgesteld tot 3 augustus in verband met de slechte gezondheidstoestand van de beklaagde. Het proces werd vorige week onderbroken om overleg te plegen met de behandelende art- (Van onze correspondent) Een der grootste juwelen' diefstallen van deze eeuw heeft gisteren in Monaco plaats ge had. Vier gewapende bandieten zijn er vandoor gegaan met edel stenen ter waarde van If/z mil joen gulden. Tijdens hun aftocht hebben zij drie personen ge- Senator Barry Goldwater, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, is vanmid dag door president Johnson in het Witte Huis ontvangen voor een gesprek over de kwestie van de burgerrechten in het licht van de verkiezingscampagne. Goldwater wilde met de president praten over de wijze, waarop voor komen zou kunnen worden dat tij dens de verkiezingscampagne de spanningen rond de kwestie van ge lijke burgerrechten voor de negers toenemen. De woordvoerder van bet Witte Huis, George Reedy, deelde mee dat Goldwater het onderhoud had aangevraagd en dat dit verzoek „natuurlijk", was ingewilligd. Inmiddels deelde Goldwater giste ren mee. dat momenteel een confe rentie van Republikeinse leiders wordt voorbereid om de eenheid bin nen de party te herstellen. De senator zei, het te betreuren dat een aantal vooraanstaande Repu blikeinen had besloten zijn kandida tuur voor het presidentschap voor lopig niet te steunen. Hij wees op de noodzaak, dat de Republikeinen zich aaneensluiten. Volgens de perssecre taris van Goldwater zullen voor de conferentie onder meer ex-president Eisenhower, de gouverneurs William Scranton en Nelson Rockefeller, ex- vice-president. Richard Nixon en Wil liam Miller, de Republikeinse kandi daat voor het vicc-presidentschap. worden uitgenodigd. De perssecreta ris deelde voorts mee, dat de ver kiezingscampagne van Goldwater 25 augustus aan de vooravond van de Democratische partij conventie zal beginnen. „Goldwater is oorlog", heeft giste ren dominee Martin Niemöller, het Blikseminslag: 29 doden Negenentwintig het leven gekomen en elf ernstig ge wond, toen in Noord-Nigeria de blik sem sloeg in een hut waar een brui loft werd gevierd. Het ongeluk deed ►it nummer bestaat uit 14 pagina's) I zich voor in het emiraat Kotahora. hoofd van de protestantse kerk Hessen, tegen een krant in Frankfort gezegd. „Naar mijn mening betekent Goldwater het einde van een tijd perk, dat gekenmerkt is geweest door hoop op vrede". Volgens dominee Niemöller is de huidige ontwikkeling te vergelijken met die welke men var 1928 tot 1933 in Duitsland heeft kun nen zien. wond. Enkele stenen, die de die ven in grote haast zijn kwijtge raakt, heeft men teruggevonden. De juwelierszaak Clerc, die in het centrum van Monaco ligt, werd gis terochtend door vier bedienden ge opend. Alle uitgangen waren geslo ten, wat een gebruikelijke voorzorgs maatregel is wanneer de juwelen uit de kluis naar de étalage worden over gebracht. Ondanks die gesloten deuren kwa men drie gemaskerde boeven binnen, die met revolvers in de hand het per soneel in bedwang hielden. Eén be diende kreeg een slag op het hoofd en raakte bewusteloos. Hij stond op dit ogenblik met zijn huisdokter te telefoneren, maar de bandieten meenden dat hij bezig was de politie te waarschuwen. De bedrijfsleider met de andere bedienden werden naar een achterkamer geduwd, waar een het personeel de tegen woor- van geest had op een van de alarmknoppen te drukken die de juwelierszaak regelrecht verbin den met het hoofdbureau van poli tie. Schoten De drie bandieten trokken zich daar weinig van aan, schoten een grote winkelruit kapot en grepen naar de kostbare juwelen, naar goud, halssnoeren, armbanden, diamant, robijnen en smaragd. Binnen enkele seconden hadden zij voor 7% miljoen Een druk op de claxon was vol doende om de drie boeven binnen te waarschuwen en tot spoed aan te manen. Onderweg naar de vracht wagen verloren zy twee sieraden van grote waarde, een diamant en een ring. Toen de wagen snel wegreed werd op de achterblyvenden nog een salvo afgevuurd waardoor de agent van politie voor de tweede maal ge wond werd, vry ernstig zelfs. Verklaring Hij werd onmiddellijk naar het zie kenhuis overgebracht, waar een der beste chirurgen van Monaco hem opereerde. Na de operatie heeft de agent een verklaring kunnen afleg gen. De man stond op post in de Avenue Monte, Carlo, waar men vele be kende juwelierszaken en Paryse modehuizen vindt. „Het was vijf voor half elf toen een grijze vrachtwagen in tweede po sitie voor de winkel van Clerc par keerde", aldus deagent. „Achter het stuur van de wagen zat een man met een strooien hoed, die mij vroeg even na derby te komen. Nau- welyks was ik by hem of ik werd door andere mannen beetgepakt en in de wagen gehesen. De chauffeur sloot het portier en reed weg. In de wagen trachtte ik my te verzetten, maar de over macht was te groot. Ik kreeg een paar slagen op myn hoofd en raakte bewusteloos, maar zag toch nog wel, dat de wagen het plein rond reed en weer voor de juwe lierswinkel stopte. De mannen die mij geslagen hadden, stapten uit en lieten my met de chauffeur achter. Ik had goede hoop de chauffeur te kunnen ont lopen, maar hy had myn bedoe lingen blykbaar door en schoot door myn been terwyl ik al op straat liep. Een voorby ganger pro beerde my te helpen maar moest onder bedreiging van een revolver, de vlucht nemen. Ik hoorde de chauffeur nog schreeuwen: „Maak voort, maak voort, zy zyn bezig ons in te sluiten". Daarna verloor ik het bewustzyn". Signalement De daders zyn nog voortvluchtig, maar de politie heeft voldoende ge tuigen verhoord om hun signalement te kunnen verspreiden. De gryze vrachtwagen is 's middags om half twee naast een exotische tuin terug gevonden, ongeveer op 1 kilometer afstand van de juwelierszaak. De wagen was twee dagen geleden in Cagnes-sur-Mer gehuurd, zogenaamd De minister van Volkshuis- vestingdrs. P. C. W. M. Bo- gaers heeft gistermiddag in Di- dam de eerste steen gelegd van een zogenaamde „vvije-tijdswo- ning". In deze gemeente worden vele woningen gebouwd in de vrije tijd. Rechts van de minister burgemeester N. Vlaar van Di- dam. revolvers, twee mitrailleurs, een handgranaat, vyf paar hand schoenen, een bril om autogeen te lassen, een schouderbedekking van de gewonde agent en nog enkele achter gelaten juwelen. HET TEKORT op de handelsbalans is in de eerste helft van dit jaar opgelopen tot 2.803 miljoen gulden. Dit is meer dan een miljard gulden meer dan in 1963, toen het tekort aan het einde van de eerste helft 1.725 miljoen bedroeg. Deze sterke achteruitgang van de handelsbalans wordt geconstateerd in de in- en uitvoercyfers van de Ne derlandse handel, die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek zyn verstrekt. Oorzaak van het grotere tekort is de veel grotere sty ging van de invoer dan van de uitvoer. De invoer steeg dit jaar met 23 procent, terwyl de styging van de uitvoer op 15 procent bleef steken. De vergroting van de Wolff kreeg hartaanval De voormalige SS-generaal Kar! ochtend in de rechtszaal een lichte hartaanval gehad, waardoor de be handeling enkele uren moest worden onderbroken. Des middags werd het proces voortgezet met de 64-jarige die in deze zaak als getuige optreedt, zei dat SS-leider Heinrich Himmler by een executie van Russische joden in Minsk zo dicht by de slachtoffers had gestaan dat er bloedspatten op zyn kleding kwamen. Bradfisch, die al een straf van tien jaar uitzit, wekte de toorn de president toen hy SS-officier een zachtmoedig noemde. „Ik heb in dit proces niets anders gehoord dan van zachtmoedi ge SS-ers. Die hadden allemaal twee gezichten en dat was de schrizophre- nie van het Derde Ryk". VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO RONDO IEMCO \.V. reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR invoer is een gevolg van de loon explosie. waardoor de consumptie mogelijkheden aanzienlyk werden verruimd. Het ministerie van Economische Zaken vestigt i. een commentaar de aandacht op de daling van het dek kingspercentage. In de eerste helft het lopende jaar werd nog slechts 78 procent van de invoer door de uitvoer gedekt, terwyl dit in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar nog 83 procent bedroeg. Volgens de voorlopige gegevens van het C.B.S. werd in juni voor 2.273 miljoen in ons land ingevoerd (2.033 miljoen in mei), terwyl voor een waarde van 1.777 miljoen gulden het land uitging (in mei 1.647 miljoen). Begrafenis prof. Ten Doesschate Begraafplaats te Bloemendaal is gistermiddag onder buitengewoon grote belangstelling het stoffelyk overschot van de za terdag op 59-jarige leeftyd overle den oud-directeur van de hoogovens prof. dr. J. F. ten Doesschate ter aarde besteld. De overledene was ook de Economische Ho geschool in Rotterdam. By de vele kransen was er een van paarse en witte latyrus van Prins Bernhardt Advertentie kiesuit150 vogel kooien! fn élle soorten, élle vormen, élle ma ten, élle materialen, élle uitvoeringen die er bestaan. Vanaf een prachtige koperchroom kamervolière ander halve meter hoog op standaard 34.50 via alle mogelijke standaards vanat 13.95 tot een lief klein kooitje toe van -7 gg 7.9 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) tmtvs f Geveilde percelen. Ten t overstaan van notaris Derck- r sen, van: Een buitenplaats f genaamd „Zuiderzicht" gele gen buiten de Koepoort aan den Singel. Koopers S. A. de Graaf en D. de Graaf te Soe- terwoude voor f 15200. (Advertentie) Circus Carré met 120 personen en 80 paar- 1 den. Staande op de Ruïne te 1 Leyden, gedurende de kermis voorstelling des avonds ten 8 uren. W. Carré, directeur

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1