Enorme chaos bij Britse PTT M. DE VRIES RUIMT RESTANTEN OP! Westduits plan voor Europese eenwording Bezwaren Oegstgeest en Rijnsburg tegen uitbreidingsplannen sen secretaresse KAMPEERMATRASJES PLASTICHUIS leidsch dagblad donderdag 23 juli 1964 Bondskanselier Ludwig Erhard best-Dnitsland heeft gisteren op kabinetsbijeenkomst een Westduits (jlan voor Europese eenwording [ekondigd, dat nu zal worden uitge werkt. Naar inhoud en doel dient dit klan de verwezenlijking van een po litiek verenigd Europa. Erhard sprak Se hoop uit, dat de Westdultse voor- [telien door de vijf andere EEG-lan- jen zullen worden goedgekeurd. waarnemend fractievoorzitter de CDU/CSU, Rainer Barzel. jhbte het plan gisteren in een ver- jlaring enigermate toe. De Duitse oorstellen en andere kwesties zullen diepgaand met de Franse gering worden besproken met het groot mogelijke ge- ip zouden zoveel mogelijk Euro' landen moeten deelnemen", al- Barzel. De gemeenschap moet staan voor alle staten, die'erin genomen willen worden. positie van de christen-demo- na de besprekingen van Er- met de CDU/CSU-leiding op tdag schetste Barzel in vijf pun- Niemand verlangt een keuze tus sen Parijs en Washington. De po litiek blijft: vriendschap met de Ver. Staten, met Frankrijk en met institutioneel voldoende. Voor de versterking is het samen gaan van de drie Europese execu tieven noodzakelijk. Het Europese Parlement moet meer rechten krij- en in de ministerraad moeten tijd tot tijd de regeringsleiders samenkomen. Door de mutilaterale NAVO-kern- macht zullen wij nog nauwer met de Ver. Staten verbonden zijn. Het is echter ook noodzakelijk, her nieuwde inspanningen met Frank rijk op het gebied van de wapen ontwikkeling te doen. In verband met de Europese poli- van de Westduitse regering is in de afgelopen weken tot een ierpe controverse gekomen tussen erzijds de voorzitter van de chris- democraten. Konrad Adenauer, die van de Beierse CSU, Franz sef Strauss, en anderzijds Bonds- nselier Erhard en diens minister Reorganisatie visserij in departement het directoraat-generaal de voedselvoorziening om te zet In het directoraat-generaal van voedselvoorziening en de visso Als directeur-generaal zal op- [den Ir. J. A. P. Franke, thans di- Ifteur-generaal van de voedselvoor- jnlng. (Directeur van een nieuwe directie in de visserij wordt ir. Th. J. Tien- thans directeur van de econo- jsche tuinbouw- en visserijaangele- 1 ,bheden. L •ïa^Tot dusverre werden de visserij- s ;elegenheden op het ministerie Landbouw en Visserij door twee tnderlijke directies behandeld. De ;n van meer technische aard wa- toevertrouwd aan een zelfstandl- directie van de visserij en de over- de economische sfeer lig- ïde aangelegenheden berustten bij directoraat-generaal van de >elvoorziening. Deze reorganlsa- vindt plaats in verband met de idzaak de technische en econo- ihe vraagstukken die in het inder bij de visserij zo nauw sa- tangen onder eenhoofdige lei- handen zijnde ontwikkeling van gemeenschappelijk visserijbeleid et kader van de EEG. van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder. Terwijl Strauss, gesteund door Adenauer, een confederatie van de Europese landen met een hechte po litieke unie tussen Duitsland en Frankrijk als uitgangspunt eist, wil len Erhard en Schröder een groter Europa, dat verder gaat dan de zes EEG-landen. De kanselier heeft twee weken geleden tydens besprekingen met president De Gaulle beloofd, dat eenwording. Hij weigert echter te bulgen voor de druk van de „gaul listische" vleugel van zijn partij om een Frans-Duitse Unie als een tijde lijk alternatief voor een „groter Europa" te beschouwen. Kerkelijk Leven W. Okma, kand. te Westerbroek te Lunteren (vac. C. Oosterwijtwerd. Aangenomen naar Ten Boer (toez.) (tevens bijstand ln het Studenten pastoraat te Groningen) G. H. Cassu- to, vlootpred. te Den Helder. Bedankt voor Hoogezand (toez.) A. D. H. Huysman te Rulnerwold. GEREF. KERKEN Beroepen te Warns B. E. Span, kand. te Dordrecht te Heeg J. v. d. Schaft 1.1. VriJgem. pred. te Murmerwoude. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam G. Bouw. kand. te Nunspeet te Aarlander- veen--Nieuwkoop G. Bouw, kand. te Nunspeet Ouderkerk P. Roos, kand. te 's-Gravenzande. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen W. E. Petegem te Bussum. Zaterdagnacht begint een algemene staking (Van onze correspondent in Londen) postverkeer reeds volkomen ont- Het conflict bij de Britse pos terijen heeft thans een hoogte punt bereikt. Het bondsbestuur heeft, na de mislukking van de bemiddelingspogingen van het Britse verbond van vakvereni gingen, gisteren besloten tot af kondiging van een algemene poststaking, welke zaterdag om middernacht zal beginnen en voor onbepaalde tijd zal duren. Dit betekent dat 120.000 brie venbestellers en sorteerders het werk zullen neerleggen. Alleen telegrammen zullen worden be steld. Van buslichtingen zal ook wel weinig terecht komen. Engeland staat hierdoor tegenover de ernstigste industriële crisis sinds de algemene werkstaking van 1926. Op het ogenblik, na de 24 uur-sta king van vorige week donderdag en de vertragingsactie welke onofficieel al vóór die datum was Ingezet, is het Weer contact China-VS De ambassadeurs van de VS en China zyn van plan het informele overleg tussen beide landen, dat op 8 april van dit jaar werd afgebro ken, op 29 juli te hervatten. Dit is gisteren van de zijde van het State Department in Washington meege deeld. Deze informele gesprekken op am bassadeursniveau begonnen negen jaar geleden in Genève en werden in 1958 in Warschau voortgezet tot 8 april van dit jaar. Het overleg werd toen voorlopig stopgezet, omdat de Chinese ambassadeur Wang Ping-nan naar zijn land was terugge roepen. Tien dagen geleden kwam de nieuwe diplomatieke vertegenwoordi- China in de Poolse hoofd stad aan. Van de zijde van het State De partment werd erop gewezen, dat geen speciale betekenis moet woordigd zal worden bij het overleg. Aanvankelijk werd er van gedach ten gewisseld over het vraagstuk- Formosa en kwesties als de behande ling van de Amerikaanse gevange- i in China. Er zijn echter aanwij zingen die erop duiden dat het over- bredere basis heeft gekre- ook al gesproken Is Azië. kwesties betreffende Zuidoost- wricht. In Londen duurt het al min stens vijf dagen voordat men een daar geposte brief of kaart ontvangt. De laatste post welke wy uit Neder land ontvingen was 11 juli gedateerd. Het binnenlandse postpakketten - vervoer en de verzending van druk werken ligt volkomen stil. De vakbond biyft dreigen met uit breiding van de staking tot de tele foon- en telegraafdienst. Hoewel de besprekingen geheel zijn vastgelopen, worden er ais gevolg de schoktherapie van de PTT-bond thans achter de schermen pogingen gedaan om een formule te vinden voor de oplossing van het geschil. De moeiiykheid voor de regering is dat zy in haar loonpolitiek die in de eerste plaats geldt voor haar eigen employé's, voor de PTT-mannen geen uitzondering kan maken. Het PPTT-personeel weigerde bitrage te aanvaarden of te wachten op een herziening van de loonscha len. Het personeel beschuldigt de gering ervan, dat er geen werkeiyke loononderhandelingen hebben plaats gevonden en dat de nieuwe regelin gen van bovenaf zyn opgelegd. Van de kant van het grote zaken leven is een beroep op beide partyen gedaan om het conflict in he' tionale belang by te leggen. I verklaring van het instituut commissarissen wordt gezegd dat het dispuut de industrie tot een hulpe loze getuige maakt van haar eigen vernietiging. Nederlaag voor Braziliaanse president Het Braziliaanse parlement heeft gisteren niet voldoende steun gege ven aan een voorstel van president Branco om analfabeten bjj ge meenteraadsverkiezingen stemrecht te geven. Het voorstel kwam vier stemmen tekort in het Huis van Af gevaardigden om de grondwet in die zin te wijzigen. In eerste lezing had het voorstel de vereiste meerderheid gekregen. Gisteren kreeg het echter niet de absolute meerderheid van 205 stem men in het Huis van Afgevaardig den. Het resultaat van de stemming was 37 senatoren voor en veertien tegen en 201 afgevaardigden voor en 127 tegen. Het Congres hechtte zyn goed keuring aan verlenging van de spe ciale bevoegdheden van president Branco, waardoor de verkiezingen 1965 zyn verschoven naar ok- Kardinaal Alfrink naar New York Schiphol naar Amerika vertrok ken. Op uitnodiging van de inter nationale vredesorganisatie „Pax Humana" zal hy morgen in Wash ington een rede houden over de „Eenheid der christenen". Zondag zal mgr. Alfrink op verzoek van kar dinaal Ritter over hetzelfde onder werp spreken voor een groep reli gieuzen in St.-Louis. De kardinaal, die eind volgende week naar Nederland zal terugkeren, werd op de luchthaven uitgeleide ge daan door zyn hulp-bisschop, mgr. Th. Hendriksen. Zendingsdag in Rijsenburgse bos Donderdag 6 augustus zal in de Rysenburgse bossen te Driebergen— Rysenburg de landelijke zendingsdag van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. Na het openingswoord van ds. A. Meyers, voorzitter van de GZB, zul len spreken ds. P. de Jong uit Vee- nendaal over het onderwerp „Zelfs zeel, ds. Iz. Kok uit Zegveld „Levende wateren" en ds. J. C. S. Schuurman uit Schoonhoven over „Waar Israël wordt vernoemd". H. Cirkel, herv. predikant Geen terugkeer van missionarissen De Soedanese minister van Bin nenlandse Zaken, generaal-majoor Mohammed Ahmed Irwa, heeft bui tenlandse persberichten tegengespro ken, als zouden als gevolg van Liba nese bemiddeling buitenlandse mis sionarissen naar hun oude posten in Zuid-Soedan mogen terugkeren. Volgens hem is aan Nigeria ver zocht enige inheemse geesteüjken beschikbaar te stellen voor het gods dienstonderwijs aan Zuid-Soedanese studenten. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Foedad Ammoen, had, zoals bekend, maandag in Rome na een onderhoud met Paus Paulus ver klaard, dat enige r.-k. missionaris sen naar Soedan zouden terugkeren en dat de seminaries in dat land derde zouden mogen worden heropend. ringen. Italië heeft nieuw kabinet Aldo Moro is erin geslaagd een nieuwe Italiaanse regering van het centrum-links te vormen. Hy heeft president Segny gisteravond de Ujst van ministers voorgelegd. Pietro Nenni, de leider van de socialisten, biyft vice-premier. ter van Buitenlandse Zaken en de Republikeinse ledder Oranao Reale is in de nieuwe regering weer minister van Justitie. Minister van Defensie blijft de christen-democraat Giulio Andreotti en minister van Binnen landse Zalken Paolo Emlllo Tavdani (eveneens christen-democraat) Giovanni Pieracoini (socialist), die in het vorige kabinet minister van Openbare Werken was, is thans mi nister voor de Begroting. Ln het vo rige kabinet was dit Antonio Gio- litti. Minister van Buitenlandse Handel in het nieuwe kabinet is de christen democraat Bernardo Mattarella en Mario Aggradl, eveneens christen democraat, staat aan het hoofd van het ministerie van Landbouw. De portefeuille van Financiën wordt be heerd door Roberto Tremelloni (so ciaal-democraat.) Het vorige kabinet onder premier Moro was op 26 juni gevallen na een stemming over staatssubsidie aan scholen met bijzonder (in hoofdzaak rooms-kathollek) onderwys. Retourtje ruimte Gisteren is van de basis Kaap Kennedy met behulp van een Thor- Deltaraket een deltavormig voor werp gelanceerd, dat uit verschillen de materialen bestaat. Men wil hier- de gevolgen onderzoeken die de terugkeer in de dampkring op de materialen heeft. Het deltavormige voorwerp werd met een snelheid van 19.000 kilome ter per uur naar een hoogte kilometer gevoerd waarna het met een scherpe hoek naar de aarde terugkeren. Het weegt 520 kilo. Ten noordoosten van Antigua werden schip en acht vliegtuigen gereed gehouden om het uit de Atlantische Oceaan op te pikken. Het toestel kwam op minder dan 20 km van de tevoren vastgestelde plaats in de terecht. Na de terugkeer in de dampkring was de snelheid af geremd door een parachute. De proef moet bijdragen by het ontwerpen van een bestuurbaar be mand ruimtevaartuig. Het lance- Kroon zal beslissen De Raad van State behandelt op het ogenblik beroepen van de ge meenten Oegstgeest en Rynsburg, be nevens van een groot aantal instan ties op tuinbouwgebied en particulie- tegen het besluit van Gedepu- ie Staten van Zuid-Holland, waarby gedeelteiyke goedkeuring Is onthouden en gedeeltelijk goedkeu ring Is verleend aan het uitbreidings plan van de gemeente Oegstgeest, dat ls Vastgesteld in 1960. De gemeente Rynsburg heeft o.m. bezwaar tegen het ontworpen univer siteitsterrein, maar Gedeputeerden menen, dat het plan voorziet in de dringende behoefte van uitbreiding van de Ryksuniversiteit te Leiden. Het is niet mogeiyk een ander ter rein van de vereiste omvang aan te wyzen. Dit belang willen Gedepu teerden laten prevaleren boven het De door de regering voorgestelde politieke hervormingen, zoals de verkiezing van de president met ab solute meerderheid terwyi het parle ment de keus mag doen wanneer die meerderheid niet haalbaar is, en de verkiesbaarheid van officieren en onder-officieren mits zy overgaan naar de reserve, werden door het parlement goedgekeurd. tegenwoordige gebruik van de desbe treffende gronden. De gedeelten van het plan, waar aan Gedeputeerde Staten hun goed keuring hebben onthouden betreffen de gronden ten noorden van het Oegstgeester Kanaal en ten westen van rijksweg no. 4, die ten westen van de tot agrarische doeleinden be stemde grondstrook langs deze rijks weg en de gronden tuisen tie Ryn en Hoge Morsweg tot aan het voetveer naar Valkenburg. De mogeiykheld wordt geschapen, in deze gebieden kassen te bouwen, hetgeen Gedepu teerden onaanvaardbaar achten. De gemeente Oegstgeest voerde by de Raad van State aan, dat rij volle medewerking verleende om de uit breiding der Leidse universiteit mo gelijk te maken, maar dat rij aan de andere kant beseft, dat dit de be- staansmogeiykheden voor de tuinders en kwekers aanzieniyk vermindert. Zy wil ook voor de belangen van deze groep opkomen. Daarom wil rij kas senbouw niet onnodig beperken. De bloemenveiling „Flora" te Ryns burg heeft zich by die bezwaren aan gesloten en meent, dat een omzetver- laging van f500.000 verwacht moet worden. Zy noemt anders dan Ge- Bonn aanvaardt zuivelakkoord De Westduitse regering heeft gis teren besloten akkoord te gaan met de voorlopige overeenstemming die afgelopen vrydag in Brussei werd bereikt over de regelingen van de Europese Economiscne Gemeenschap (EEG) voor ryst, rundvlees en zui- velprodukten, voorzover deze niet be trekking hebben op Tilsiterkaas uit Denemarken. De woordvoerder van de Bondsregering deelde mee dat West-Duitsland de raad van minis ters van de EEG zal verzoeken in zyn vergadering van de volgende week een Duits voorstel over Tilsiter kaas te bespreken. Vandaag is de Duitse staatssecre taris van Landbouw, R. Htittebrau- ker, naar Sardinië gevlogen om over het voorstel van de Bondsregering te spreken met vice-voorzitter dr. S. L. Mansholt van de EEG -commissie die op het eiland vakantie houdt. West-Duitsland voert ongeveer 14.000 ton Tilsiterkaas per jaar uit Denemarken in: het is van mening dat deze Invoer een „traditionele stroom van goederen" is, die in de marktverordeningen van de EEG een by zonder© behandeling dient te verkrijgen. Ir. G. J. Lienesch landbouwattaché in Kopenhagen Binnenkort is de benoeming te verwachten van ir. G. J. Lienesch, thans directeur der visserijen bij het ministerie van Landbouw en Visse- ry in Den Haag, tot landbouwatta ché in Denemarken, Zweden en Noorwegen met als standplaats Ko penhagen. Naar verluidt zal de tegenwoordi ge landbouwattaché te Kopenhaven, lr. D. Vries, naar Den Haag terug keren om daar met belangrijk werk ten departement© van Landbouw en Vlssery te worden belast. deputeerde Staten deze gronden uitermate geschikt voor glascultures. Zy heeft daarom tegen het hele uit breidingsplan bezwaar. De Kroon zal in deze kwestie te zyner tyd beslissen. De bekende Franse filmster en zangeres Juliette Greco vertoef de gistermiddag even op Schip hol. Zij was op doorreis van Pa rijs naar Mexico. Nieuw gesprek over de netto- metaallonen (Van onze correspondent) In de Vakraad Metaal worden van daag de onderhandelingen voortge zet over de gevraagde verhoging van de nettolonen in de grootmetaalin dustrie. Het vorig najaar werd er voor 1964 in de grootmetaal een loonsverhoging overeengekomen van 9%. De gemiddelde loonstyging bleek in de loop van dit Jaar echter aan- merkehjk hoger uit te komen. Mede gezien de forse prysstygingen heerst er thans een algemeen gevoel van ontevredenheid ln de metaalindustrie. De vakbonden beseffen, dat zy geen rechtsgeldig arbeidscontract kunnen openbreken, zy zoeken het daarom in een verhoging van de werkgevers bijdrage in de sociale verzekeringen. In de grootmetaalindustrie bestaat een regeling, dat werkgevers zo wei als werknemers elk de helft van de ziekengeldverzekering betalen. Hier door komt deze premie voor de me taalarbeiders op 3.65 procent van het loon. In andere bedrijfstakken beta len de werknemers meestal niet meer dan één procent. Daarnaast dringen de vakbonden aan op meer Integrale toepassing van de mogeiykheid per onderneming 4 boven het C.A.O.-loon te beta len. Volgens recente cyfers hebben in totaal 112 ondernemingen hier voor een aanvraag ingediend, maar er zyn tot nu toe slechts 43 verzoe ken Ingewillgd. Overigens heeft byna niemand van de 8.000 aan deze 43 ondernemingen verbonden werknemers de volledige 4% gehad. Doordat deze extra-loons verhogingen in eerste instantie was bedoeld voor het witten van zwarte lonen, leverde de 4% meer CA.O.- loon aan 5500 werknemers niets ex tra op. Voor 2500 werknemers was de loonsverhoging lager dan 4%. Al herhaalde malen hebben de vak bonden en de werkgevers onderhan deld. De laatste keer in Juli. Het ge sprek van vandaag zal niet gemak kelijk zyn. De werkgevers voelen er namelyk weinig voor verandering te brengen in de bestaande ziekengeld regelingen. President-Directeur van de i. Ieidsche onderwijsinstellingen fijn gedachten gaan uit naar iemand van 30 tot Pijaar, die een middelbare schoolopleiding heeft '?d en een goede kennis bezit van de En- Duitse en Franse taal ln woord en ge- pvens dient zy ervaring te hebben in het [tenografisch opnemen en uitwerken van bespre- i vergaderingen. ig'fi verband met de Internationale contacten van Leidsche Onderwysinstellingen zal het deel- nen in klein groepsverband aan werkzaam- !den buiten Nederland mede tot haar taak ïhoren. pt salaris, afhankeiyk van ervaring en oplei- pg, is in overeenstemming met de belangryk- Md van de functie. follicitaties met uitvoerige gegevens over erva- opleiding, vorige werkkringen en referen- '■s te richten aan het hoofd van de afd. Perso- «elszaken van de Leidsche Ondenv-ysinstellin- Jn, Oosterkerkstraat 11, Leiden, fel. (01710) 31844, na 18 uur (01710) 20558. HET MEEST VERKOCHTE KATTEVOER LEUKE AANBIEDING Polyether 4 cm gestoffeerd in fantasiestof f 13.50 Ook verkrijgbaar in Beatles dessin. FANTASIE KUSSENS, diverse maten f 2.88 KUSSENS, ongestoffeerd, plm. 40 x 40 f 1.98 SPONZEN, 2 voor f 0.30. ROTANLOPERS, in dobbystof f 2.48 TELEFOON 32862 Hcrenkostuums v.a. 59.50 JONGENS WEEKENDERS. NU 4.95 HEREN WEEKENDERS. NU 6.50 SPIJKERBROEKEN NU 8.90!! JONGENS SPIJKERBROEKEN. NU v.a. 6.40 HEREN PANTALONS. NU 15.90! Heren colberts va. 29.75 Regenjassen v.a. 39.75 Jongens colberts v.a. 15.50 ZIE DE KOOPJES IN DE ETALAGES. KIJK VRIJ EVEN BINNEN Haarlemmerstraat 149 t.o. JANVOSSENSTEEO Haarlemmerstraat 203—205

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9