auto-industrie JAPANSE polst Europese markt HOE ZIT DAT MET DIE PICs? DE KNALIS ONVERMIJDELIJK AEG Jour de Java klopte verrassende Xutlius T Honda-renwagen had kuren bij debuut KARNK M frisse drank slanke drank Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 juli 1964 Vierde blad no. 31319 die te denken geeft Ontwikkeling, Toen in oktober 1957 voor het eerst j Europa een Japanse auto op de •artjse autotentoonstelling verscheen, en Prince Skyline, duchtte nog nie- tand enge concurrentie op dit ge- led uit het land van de Razende ton. Toen let jaar daarop de Japanners eretek leten gaan, beschouwde men it experiment als een proefballon, ie niet was opgegaan. Toch lieten e autofabrikanten uit het Verre osten de Europese markt niet ge- eel liiks liggen. Af en toe dook in de jaren rond stig weer eens een Japans merk op p een van de autosalonsvan het uropese continent. Dit uitsteken der oelhorens is de laatste paar jaren chter fevolgd door het zoeken van «él bestheiden bruggehoofden. Eerst i België later in Oostenrijk en ver- jlgens Jn Scandinavië. En het be- cht, dat Louman en Parqui de al- enverkoop voor Nederland van de ■ootste Japanse autofabriek, de oyota Motor Co. te Toyoda, heeft skregen, confronteerde ons plotse- ng met het feit, dat nu ook reeds rie Japanse fabrieken in ons land trtegenvoordigd zijn. Op 15 mei 1963 persenteerde de trechtse garagehouder G. Seinen in et Amsterdamse Hilton-Hotel het irste merk, de Isuzu Bellel en ves- gde later de zetel van dit impor- urschap in Den Haag. Op 16 november van het vorig jaar egon Nippon Nederland N.V. in iilze met de verkoop van de Japanse tince, echter onder de naam Nip- on, daar men anders in conflict wam met de NSU-Prinz. Deze merken spelen in het kader tn de Nederlandse autoverkopen nog l&ar een uiterst bescheiden rol, ook J omdat ze door hun prijsklasse van pven de f 10.000 geen massa-artikel 5n. Maar deze langzame penetratie uit 1 Verre Oosten wordt heus niet :n opgezet om af en toe eens een jtomobiel te verkopen. Achter de schermen wordt reeds (ortsachtig gewerkt aan handzamer itomobielen voor een gangbaarder Dit gevoegd bij het feit, dat diverse keren Japanners, ook in land, naar assemblagemogelijk- len hebben gezocht, zou de Japan penetratie plotseling in een ge- ander daglicht plaatsen Snel opgekomen Voor de oorlog betekende de Ja- inse personenauto-industrie niets, e is pas na de oorlog opgekomen. ii 1947 werden er in dit grote land net zijn miljoenenbevolking nog haar zegge en schrijve 110 personen wagens gemaakt. Dit aantall is in lechts 16 jaar tot 407.830 gestegen. Een verdubbeling van de produktte B een tijdbestek van twee jaren be- loorde geenszins tot de uitzonderin gen. log staat de personenwagenfabricage - dit in tegenstelling tot andere lutoproducerende landen ver ten ichter bij de bedrijfswagenproduktie [bestelwagens, vrachtauto's, bussen ï.d.)want Japan maakte in 1963 176.000 bedrijfsvoertuigen, dus een (105.800) en Toyo Kogyo (48.900) aan de top van de lijst. Aanvankelijk stelde men zich in Japan tevreden met de assemblages van enkele Europese merken, maar naasr, deze secundaire produktie, ontw.kkelde men geleidelijk ook eigen modtllen, zij het dat men daarbij lettfflijk en figuurlijk wel eens een scheef oog naar de Europese typen richite. Tcyota Motor Co. is nog de groot ste fabrikant van personenwagens. Het bedrijf werd in 1937 gesticht als een nevenlijn van Toyoda Automatic Loon Works, de fabriek van wereld- beromde textielmachines. Ze is ge vestigd in Toyoda en fabriceerde o.a. de iSoypet en de nu ook in ons land ingcoerde Toyoto Crown. M<ar al de Japanse autofabrieken aaivan de personenwagensectie veeld nog in de kinderschoenen staal zijn giganten op het gebied van de bdrüfswagenindustrie. Hui metamorfose tot grootmach ten 'P dit nieuwe terrein behoeft dus nietzo veel tyd te kosten. Nog heeft de «port niet zo heel veel om het lijf.Hjj bedraagt nog geen 10 pet van de iroduktie. Maar let u eens op de stjjing: 16.000 in 1962 32.000 in 1963. één jaar honderd procent meer! He geeft te denken. Collega of concurrent? Wordt dit een concurrent of een collega van de DAF- Pony? Het Amerikaanse leger toont voor beide belangstel ling, maar heeft nog geen or ders geplaatst. De DAF-Pony is het prototype van een le gervoertuig, dat de Eindho- vense automobielfabriek spe ciaal voor het Amerikaanse leger heeft ontworpen. De hierbij afgebeelde wagen is de Moke van BMC, een jeep achtig voertuig, dat zowel met één motor van 850 cc (Mini-Moke) als met twee motoren van 1100 cc (Twini- Moke) kan worden geleverd. De BMC-minicar (Austin-Se ven en Morris 850) diende als basis voor de Moke. Het arbeidsvermogen van een auto- nobielmotor wordt uitgedrukt in laardekrachten. Onder één paarde- kracht verstaat men de hoeveelheid reelvoud van het aantal personen- arbeid die verricht moet worden om Kagens. Maar uit de enorme stijging een gewicht van 75 kilogram in 1 se- ran de laatste jaren kan men con- conde 1 meter op te heffen. James ïluderen, dat Japan hard op weg is zich binnen tien jaren tot eer •tmacht in de personenwagenin rie te ontwikkelen. Metamorfose 01 Vorig jaar produceerden acht a- rtepanse bedrijven meer dan 1(>00 auto's, met Toyota (115.100), Mi*an genoten. Maar Watt stelde indertijd deze arbeids- eenheid in om de arbeid van de door hem uitgevonden stoommachines uit te drukken. De tegenwoordige viervoeters zijn door de civilisatie waarschijnlijk wat zwakker geworden, want bij een ver richting op langere duur halen ze thans niet meer dan 60 kg, dat is 15 kg minder dan hun 18de eeuwse soort onder pk Als men na een rit het contactsleuteltje •mdraait om de motor af te zetten, kan iet gebeuren, dat de krachtbron nog wat -====== napruttelt. Dit zg. „nadieselen" i meestal een gevolg van een portie kool aanslag, die zich in de verbrandingsruimte boven de zuigers heeft afgezet, doordat het brndstofmengsel niet volledig is verbrand. Het komt vooral voo als men regelmatig alleen maar korte af standen rijdt, waardoC de motor niet aan zijn normale bedrijfs- temperatuur toekomt. Dit euvel kan menraeestal eenvoudig doen verdwenen door een kilometer of tien acher elkaar op vrij grote snelheid te rijden, by voorkeur op een auto-eg. Door de hitte vande dan flink op temperatuur gekomen motor, wordt de verbrandigskamer dan gezuiverd van deze overmatige Als U bij een be«nepomp stilhoudt om te tanken luidt de stereo type vraag van e bediende: „Vol gooien, meneer?" Als U hiero] bevestigend anttfordt, kunt U er zeker van zijn, dat er na he. vullen ook geen druppel benzine meer bij kan, meestal vloeit ei zelfs nog wel e4 scheut over de tankrand heen. Dat is het eerst verlies, want d«e gemorste benzine die wel op de rekening staat vloeit haar de jirdbodem terug zonder haar werk te hebben gedaai De overvloeide benzine houdt tevens een niet ondenkbaa brandgevaar iv Bovendien tast de over de carrosserie druppelend benzine uw lal aan. En tenslotb heeft de benzine de eigenschap van alle vloeistoffei om b« hoger, temperatuur uit te ratten. Parkeert C de wagen kor na het tanko in de zon, dan loopt de tank nog eens over. Al deze nrigheden kunt U voorkomen, door eenvoudig een be paaid aanta! liters te bestellen. Uit ervaring weet U gauw genoe; welk aantal dat moet zijn om do lank bijna vol te krijgen. "Vergeet driehoek niet We bedoekn hiermee niet, dit U de gevaren-driehoek niet moet vergeten me< te nemen, maar raor het geval U hem bjj onverhoopt pech hebt geiruikt. Panne breigt de meeste automobilisten namelijk altijd m een wat paniekerfee stemming. Er doemen namelijk direct visioenen op van een gemste zakelijke bespreking, van een vergalde vakantiedag of van een hege reparatierekming. Als het enrel dan eindelik weer verholpen is, is er bjjna altijd de drang om zo snel nogeljk weer weg te komen teneinde de ver loren gegane tjjd weer in t; halen. U rijdt weg en de gevaren-drie hoek blijft eenzaam opde veg achter. Leg daarom, als U de driehoek te voorschijn haalt, direct het plastic hoesje over bt stuurwiel. U wordt dan bij het wegrijden automatisch weer aande driehoek herinnert. Dit geheugensteunie heeft al vele automobilisten voor verlies van dit nuttig accessoire ehoedt. staan we nog altijd datgene .wat Watt er voor aangaf en dat geschiedt overal ter wereld. Toch kan het zijn, dat het vermo gen van een auto zowel 30 als 36 pk is. Het is maar net, welke meetme thode is gebruikt. In de meeste Europese landen ge schiedt dit volgens de DIN-methode (DIN betekent Deutsche Industrie Norm) en in Amerika volgens de SAE-methode (SAE betekent Society of Automative Engineers). Bij de Duitse methode meet men nu het vermogen van de motor als hij voorzien is van alle aggregaten, die nodig zijn om de auto te doen functioneren, zoals het luchtfilter, de benzinepomp, de dynamo, de koel apparatuur, het uitlaatsysteem enz. Bij de SAE-methode laat men de motor zonder al deze aggregaten op een proefbank draaien en meet zo het vermogen. Het zal duidelijk zijn, dat de DIN- opgave de werkelijkheid dichter be nadert dan de SAE-opgave, die altijd hoger is en waarvan men in het al gemeen 15 éi 20 pet maar zuiver is dit in vele gevallen niet moet af trekken om tot het werkelijk vermo gen te komen, dat aan de wielen van een auto wordt afgegeven. Er is nog een derde methode om het aantal pk aan te geven en dat is de uit Italië stammende Cuna-me- thode, die het midden tussen de twee andere methoden houdt. Bij deze Italiaanse meting is de motor vrij behoorlijk aangekleed, maar men zou er toch al gauw mee worden bekeurd, omdat in dit geval het uitlaatsysteem ontbreekt (wat een lawaai!), alsmede het luchtfilter. Trekt men van de Cuna-pk 5 éi 10 pet af dan benadert men vrij dicht het aantal DIN-pk. AUTOMATIC TOASTER f69.50 aJ Schoolvrije zaterdag in Amsterdam Met ingang van het schooljaar 1964/1965 wordt in Amsterdam voor de openbare kleuterscholen, scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs de school vrije zaterdag ingevoerd. De school tijden op de overige dagen worden behalve voor het kleuteronderwijs met een kwartier verlengd. Baarnse brand legt eeuwoude huisjes in as (Van onze Hilversumse correspondent) Een felle brand heeft gister nacht gewoed in het complex van zes aaneen gebouwde woninkjes mid den in de bossen langs de spoorlijn HilversumAmersfoort onder de ge meente Baarn. Brandweren uit Soest, Lage Vuur- sche en Baarn konden niet verhin deren, dat twee van de huisjes totaal uitbrandden en een derde groten deels door het vuur werd verteerd. Alle zes grote schuren, op enkele meters van de huisjes verwijderd, brandden tot de grond toe af. Daar in bevonden zich wasmachines, fiet sen en bromfietsen en veel huishou delijk goed. Drie gezinnen zijn dak loos. Alle bewoners waren verzekerd doch het echtpaar Sijberden zeer laag. De 75-jarige man heeft zijn hele leven in dit complex huisjes ge woond. Hij moest, terwijl een verzen gende hitte de buren tegemoet sloeg, als het ware uit zijn huisje worden getrokken. De man wilde uit eigen beweging niet weg. De huisjes staan in Baarn en Hil versum als „de zes woningen" aan de brede laan bekend. De gemeente Baarn had ze allang onbewoonbaar willen verklaren, doch het provin ciaal bestuur was ertegen. De bewo ners hebben er altijd naar volle te vredenheid gewoond. De zes wonin gen waren meer dan 100 jaar oud. Steeds meer straaljagers doorbreken geluidsbarrière (Van onze Enschedese correspondent) Het doorbreken van geluidsbarrières door straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht doet de laatste dagen velen naar de pen grijpen om woedende brieven te schrijven aan de Koninklijke Luchtmacht en aan het adres van de mannen die de supersonische vliegtuigen besturen. Heus. wij doen het zo min mogelijk, ver- zekerde luitenant-kolonel Akkermans van de Luchtmacht voor lichtingsdienst ons. „Maar een enkele keer moet er eens worden nagegaan of de vliegtuigmotor zijn volledig vermogen haalt". „Laat het publiek dan ook niet spreken van onverantwoordelijk ge drag of van nozems. Het is nood zaak. Het zijn geen kwajongens. Er zijn heel wat piloten die thuis vrouw en kinderen hebben en die 's avonds te horen krijgen dat het zo'n ver schrikkelijk lawaai is, dat doorbre ken van de geluidsbarrière. Zij ma ken dat lawaai heus niet expres," al dus luitenant kolonel Akkermans. Onderzoekingen De knallen die het gevolg zyn van het bereiken van de supersonische snelheden houden talloze geleerden in de gehele wereld bezig. Ze schy- Druppeltjes autonieuws In de eerste vijf maanden van dit jaar werden in ons land rond 108.000 nieuwe personenauto's ver kocht. Dat is c.a. 35 pet meer dan in dezelfde periode van het recordjaar 1963, toen er ruim 80.000 aan de man werden gebracht. De Lotus-directeur Collin Chap man beloofde in 1962 zijn zeven pits- monteurs een nieuwe auto als Lotus het wereldkampioenschap zou win nen. Dat feest ging niet door. maar in 1963 veroverde Jimmy Clark met Lotus wél de wereldtitel. Chapman liet zich niet kennen en verraste de zer dagen zijn zeven helpers ieder met een fonkelnieuwe Ford Cortina. Na het faillissement van de Borgward fabrieken is de volledige fabrieksinventaris verhuisd naar Me xico, waar dit jaar de Borgwards in Monterey in her-produktie zouden komen. De kisten met kostbare ma chines staan daar nu nog in de open lucht. Zal het eerste Borgward-fiasco door een tweede worden gevolgd? Op de grote Mercedes (de 600), die ook wel de Duitse Rolls Royce wordt genoemd, zijn nu al 400 bestel lingen binnengekomen, waarvan, merkwaardig genoeg, 100 uit Enge land, waar de echte Rolls Royce van daan komt. Voor het duurste model moet men daar maar liefst f 98.000 neertellen. Koersen te Duimligt (Van onze medewerker) Xuthus T, de snelle, doch soms wisselvallige Permit-zoon, was in de inter nationale draverjj snel van start, gevolgd door een dichte meute, waarin William Z, Zanto en Vitalis de hoofdrol speelden. Jour de Java, die niet minder dan 80 meter aan Xuthus moest geven, werd door Vergay gaande weg op volle toeren gebracht, overmeesterde kort voor de streep de leider en zegevierde in een prima 1.20.9 km-tijd. William Z viel geheel terug en Vitalis werd derde vóór Marseille. nen onvermijdelijk verbonden te ziin aan de moderne luchtvaart, maar desondanks worden overal on derzoekingen ingesteld die ten doel hebben opheffing van de geluidshin der te bewerkstelligen. Ieder supersonisch vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht moet eens per week zijn topsnelheid een keer halen. Heeft een vliegbasis dus twintig vliegtuigen van het type F 104. dan kan men iedere week twintig dubbele knallen verwachten, verder zijn er nog Duitse en andere straaljagers die boven de grensstreek oefenen. De piloten trachten zo veel mogelijk de bewoonde gedeeltes van het land te vermijden als ze op top snelheid vliegen. Maar omdat ze slechts twintig minuten in de lucht kunnen blyv-en, als ze opdracht krij gen de maximale snelheid te berei ken, is het uitgesloten dat zij bij voorbeeld naar de Noordzee vliegen. Ze moeten dus boven land blijven. Lastig is verder dat de knal wel op een afstand van 50 kilometer van de plaats waar het vliegtuig zich bevindt, te horen is. Vliegtuigen die boven Duitsland of het grensgebied de geluidsbarrière doorbreken, ver oorzaken dus knallen die men in de gehele grensstreek kan horen. Kortom het wonen in de omgeving van een vliegbasis heeft nog al wat onplezierige facetten. Wennen Het was niet de enige zege van Ver gay. die met vier overwinningen een goede dag had. In de door 15 paar den betwiste openingsdravei*ij voerde Vergay Bea naar een gedecideerde 1.32.1 triomf, op afstand gevolgd door Courage en August Norton. Met Charles Hollandia bedwong hij in de Hertenprijs gemakkelijk de eind sprint van Zoon Erebus en in de slot- draverij verwees Vergay met Berna- dine de door Wagenaar sr. gereden Campeador Mac met zeer klein ver schil naar de tweede plaats. Hier werd Zoon van Our Bonni, die in vorm begint te komen, een uitste kende derde. Pools won met Yackie Moore de Patrijzenprijs, waarin de steeds lei dende Zeno op het beslissende mo ment kracht tekort kwam en Y Dunst de tweede plaats aan Wilfield ont nam. Het enige succes van Wagenaar jr. was met An ja Kitty, die Buick Mcgo- wan klopte. Chambon Hollandia ver loor door springen door het stek de derde plaats aan Bella Marieza. Manager-constructeur Naka- mura bleef onverstoord glim lachen, coureur Ron Buckman accepteerde elke tegenslag, alsof het niets te betekenen had. Hun stoicijnse optreden heeft het Eu ropese debuut van de nieuwe Ja panse formule 1-renwagen, die gistermiddag op het Zandvoortse circuit aan de internationale pers werd getoond echter niet kunnen redden. Het begon, kort na twee uur. met enkele tientallen genodigden op het middenterrein en zeker een honderd jeugdige indringers op de tribunes, al heel erg slecht. Nadat Nakamura en Bucknum alie vragen hadden beant woord zou de witte ren wagen, gesierd met de rode bol van de Japanse vlag, worden voorgereden. Ron Bucknum, een 28-jarige coureur uit Los Angeles, gespte zijn zilvergrijze valhelm vast. De nieuwe Honda-renwagen. die nogal „tegenstribbelde" stapte vol zelfvertrouwen in de bo lide die van voren veel weg heeft van een Lotus en aan de achterkant aan een Porsche doet denken. Aangeduwd Toen kwam de eerste fase van het drama-Honda. Zeven minuten poog de Bucknum de wagen met de start motor op gang te krijgen. Het lukte niet. Ten einde raad duwden twee kleine Japanse monteurs daarna de smetteloos witte wagen onder een fluitconcert van de jeugdige toe schouwers maar aan. De trainingstjj- den waren niet imponerend. De Ame rikaan moest herhaaldelijk pitstops maken. Zo op het eerste gericht is de Ja panse renwagen zeker niet sensatio neel te noemen. Toch hebben de con structeurs voor noviteiten gezorgd. Een van die opvallendste is wel dat de motor dwars op de as van de wa- Het zal in de toekomst zelfs nog I onplezieriger worden, omdat de bur- gerluchtvaart ook grotendeels over- In de leerlingenkoers boekte Leo i s*aPt °P supersonische snelheden. Lange zijn eerste succes door Blido Dan kan men dus ook 's nachts een naar een goede 1.27.1 triomf te stu- I kna* verwachten. Gevaarlijk zijn de ren. Overigens kwamen slechts twee I hnallen over hel algemeen niet, hin- van de vijf deelnemers in de piijzen, I derlijk wel. Men zal er echter aan moeten wennen. Ook al omdat op den duur steeds meer supersonische vliegtuigen gebouwd worden. „Dit is een natuurverschijnsel", zegt men laconiek by de Luchtmacht-voor lichtingsdienst. ranus Axkit sprongen in de hitte van het gevecht als tweede en derde door het stek, zodat Alhambra met de tweede prijs ging strijken. De Belgische jockey Muyldermans, die hier goede verrichtingen levert, won met Toumando op uitstekende wijze de eerste ren, waarin de favo riet Peeier derde werd achter Flo- karin en in de Diana-prijs werd Muyldermans met Kartou's Last tweede achter Easter Surprise (v. d. Kraats). De Beker de Amateurs werd een triomf voor de Belgische heerrijder F. Sombryn, die met Nina een overtui gende zege boekte. Buchfink werd wegens hinderen naar de derde plaats teruggesteld, zodat Sir Cars ton het tweede geld incasseerde. De uitslagen lulden: Hazenprys: 1. Bea (M. Vergay) (1.32.1), 2. Courage. 3. August Norton. Toto: w f2.30. pl. f 1.40, f 1.50, f 1.70, gek. f4.20, cov. f4.40. Patrljzenprys: 1. Yackie Moore (H. J. Pools) (1.24.3). 2. Y Dunst. 3. Wil field. Toto: w. f4.60. pl. f 1.90. f3. f3. gek. f8 90. cov. f6.60, trio f343.40. Hertenprijs: le afd.: 1. Anja Kltty (J. Wagenaar Jr.) (1.28.8). 2. Bulck Mag. •«-*-- - f 7.2< f4. Tweede afd: 1 Charles Hollandia (M. Vergay) (1.29). 2. Zoon Erebus. 3. Amora Guy. Toto: w. f4.40. pl. f 1.90. f 1.60. gek. f5.50, cov. f3.20. Fazantenprijs: 1. Jour de Java (M. Vergay) (1.20.9), 2. Xuthus T, "s. Tc*" 10. f 296.70. Reeënprljs: 1. Blldo (L. J. M. Lange) (1.27.1), 2. Alhambra. Toto w: f6.50 pl. f3. f3.20, gek. f 15.50, cov. f5.30. Eendenprljs: 1. Bernadlne (M. Ver gay) (1.26.1), 2. Campeador Mac. 3. Zoon van Our Bonnl. Toto: w. f 6.10, pl. f 1.80, f 2.30, f2.60, gek. f4.90, cov. f 8.-. De rennen: Prlncesse Marthaprijs: 1. Toumando (J Muyldermans); 2. Flokarln, 3. Pee- Ier. Toto: w. f3, pl. f 1.60, f2.10, gek. f 5.30, cov. f3.10. Dlanaprijs: 1. Easter Surprise; 2. Kartou's Last; 3. Aqullian. Toto: w. f2.10. pl. f 1.60, f2.- gek. f7.50. cov. f 4.70. Beker der Amateurs: 1. Nlna (F. Sombrijn), 2. Sir Carston. 3. Buchfink. Toto: w. f3.40, pl. f2.60, f 1.70, gek. f 10.90, cov. f 4.30. Toto-omzet f 144.810,50. Advertentie Tien dravers in de 38ste Derby Voor de 38ste Nederlandse Dravers- Derby, die op zondag 2 augustus a.s. op de" renbaan Duindigt wordt gehou den. zullen van de 130 in hun geboor tejaar ingeschreven paarden er slechts tien aan de start verschijnen Het zijn: Corinna Hollandia. Captain Double K. C Alkestis van E, Chan- tiago, Con Bria, Caracara S, Conny Stuart, Comte du Commerce, Carlos Pluto, Canard S. Hoewel deze Derby als zeer open wordt gekwalificeerd, wordt de hengst Chantiago, die uit veertien starts 13 keer won, als de favoriet wordt beschouwd. Het is echter de vraag of de favo riet wel zal kunnen deelnemen, daar h\J zich in de training heeft gewond en op last van de behandelende die renarts op rust is gezet. gen is geplaatst en niet. zoals gebrui kelijk op een enkele uitzondering na, in de lengterichting van de wagen. Het is de eerste renwagen waarbij de motor op deze wijze is ingebouwd. Over het vermogen dat ontwikkeld kan worden deden de Japanners, zo als eigenlijk alle constructeurs van renwagens. bijzonder geheimzinnig. Wel vertelde constructeur Nakamura dat het maximale vermogen dat ont wikkeld kan worden boven de 200 pk ligt. Die mededeling zorgde bij de in siders alleen maar voor wat gelach, want elke formule I-motor van het ogenblik is goed voor een dergelijk vermogen. Volgens Ron Bucknum, die uiteraard ook al voorzichtig was in zijn uitlatingen, zou de motor rond de 220 rem-pk's kunnen leveren. Zondag 2 augustus zal Honda rijn debuut maken in de Grote Prijs van Duitsland. ^BgwWiÉM gtilari voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Ter je Pedersen. de jonge Noorse speerwerper, die enkele weken gele den tijdens de wedstrijd Noorwegen Benelux het wereldrecord op 87 12 m bracht., heeft tijdens wedstrijden in Oslo weer een uitstekende prestatie geleverd. De Noor kwam nu tot 85.21 meter. Janus Sidlo (Polen) werd met 83,29 m tweede. Rik Clerckx, de Bel gische lange afstandloper, won een race over 3000 meter in precies 8 mi nuten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7