LEIDSCH DAGBLAD HERO luidvietnamese para's naar Noord-Vietnam Populaire lied gezond en mooi in zijn eenvoud Luns praat in Djakarta over schadeloosstelling ZIN IN CASSIS VAN COMMODORE KY ONTHULT: ^Droppings op grote schaal voorbereid Senator Goldwaters populariteit in VS is sterk gestegen (§uc/ uws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 JULI 1964 No. 31319 jcteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 1 ■j De Zuidvietnamese luchtmacht treft voorbereidingen om op :ote schaal parachutisten boven communistisch Noord-Vietnam >er te laten. Dit heeft de commandant van de luchtmacht, Ngoe- lèn Ky, gisteren meegedeeld op een persconferentie in Bien Hoa, Iren ten noorden van Saigon. Uit zijn verklaring bleek voorts, [at reeds geruime tijd incidenteel en op kleine schaal Zuidviet- mese commando's boven Noord-Vietnam zijn afgeworpen. Commodore Ky onthulde, dat Zuidvietnamese luchtmacht het ogenblik een training on tgaat ten behoeve van een lijzondere missie", die volgens fm bestaat uit het uitvoeren aanvallen, het geven van Ddersteuning en het verrichten ~nfoi droppings op grotere schaal 2buiten Zuid-Vietnam". nj COMMODORE KY Ky legde zijn verklaring af tijdens i bezichtiging door de pers van de chtmachtbasis Bien Hoa, die sinds bouw, twee jaar geleden, voor geen ,kele buitenstaander toegankelijk is. De persconferentie werd bijge- x>nd door genera al-majoor Joseph oore, die commandant is van de nerikaanse luchtmacht in Zuid- etnam. Tüdens het kleurrijke betoog van mmodore Ky, die terloops opmerkte it hy waarschijnlijk dingen vertelde B hij beter voor zich had kunnen uden, zat generaal-majoor Moore gemakkelijk in zijn stoel te schui- n. Op een gegeven moment tracht- Moore de woorden van Ky zelfs igszins te verzachten door de jour- Ambassadeur in Brussel Binnenkort is de benoeming te rwachten van mr. J. A. G. baron i Vos van Steenwijk (56)momen- i directeur-generaal politieke za- n ten departemente van Buiten- ndse Zaken, tot ambassadeur in russel. Mr. Baron de Vos van Steenwijk Wam in 1945 bij de buitenlandse lenst. Zijn buitenlandse standplaat- i waren: Buenos Aires (1945 1949), New York (1951 tot 1956) Parijs (1959 tot 1960). /EERBERICHT )P DE MEESTE PLAATSEN DROOG [Het K.N.M.I. verwacht van heden- t morgenavond: Bewolkt met en- !le plaatselijke opklaringen en op meeste plaatsen droog. Zwakke matige noordwestelijke wind. feinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 JULI 1964 op: 04.49; onder: 20.43 uur. op: 21.03; onder: 4.10 uur. rater in Katwijk: 3.03 en 15.32 laagwater: 11.12 en 23.36 uur. STRANDVERWACHTING [Verder afnemende zeewind, waar- nog te veel wolkenvelden wor- aangevoerd. Morgen enkele op- gen en droog weer. Tempera- overdag van 17 tot 19 graden, rater 18 graden. vooruitzichten: Het hogedrukge- 'J bij Ierland blijft zich nog iets de Noordzee versterken, waar tegen het einde van de week verdere verbetering verwacht worden. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Drie jaar Commodore Ky zette zijn betoog echter vol vuur voort en verklaarde: „Sinds meer dan drie jaar heb ik persoonlijk droppings boven Noord- Vietnam geleid". Hij zei van mening te zijn, dat de strijd tegen de Viet- cong-rebellen onmogelijk zou kunnen worden gewonnen zonder ook Noord- Vietnam aan te vallen. Ky vertelde, dat een Zuidvietna mese jager kortgeleden boven Noord- Stakers met politie slaags in Griekenland In Griekenland zijn gisteren in La- vrion, in Attica, tenminste zeventig personen gewond geraakt bij he vige gevechten tussen de politie en stakende arbeiders van een textiel fabriek. Van dertien gewonden is de toestand ernstig. Er zyn ook be richten waarin gerept wordt van 200 gewonden. De ongeregeldheden begonnen toen de politie het fabrieksgebouw bin nendrong waar driehonderd van de duizend stakers zich verschanst hadden terwijl de rest buiten be toogde. De politiemannen losten waarschu wingsschoten en maakten verder gebruik v. gummistokken, traangas en brandslangen om de fabriek te ontruimen en werkwilligen te be schermen. De stakers sloegen er met stoelpoten en andere voorwer pen op los. De staking Is een protest tegen het ontslag van twaalf arbeiders en duurt voort. Vietnam was onderschept door een Mig-21 „afkomstig uit communistisch China". De jager wist echter door zeer laag vliegen naar Zuid-Vietnam te ontkomen. Ky zei voorts, dat hij de Amerikaanse minister van Defen sie, McNamara, tijdens diens laatste bezoek aan Saigon om de levering van straalbommenwerpers voor mid delgrote afstand had verzocht. De verklaring van Ky valt samen met de eerste officiële bekendmaking van Amerikaanse zjjde, dat Ameri kaanse soldaten Zuidvietnamese vliegtuigen bemannen welke aan vallen uitvoeren op Vietcong-eenhe- den die op het ogenblik verbitterde gevechten leveren met het Zuidviet namese leger in het zuiden van het Inönü beschuldigt SJOUKJE ON ICE Griekenland De Turkse premier, generaal Is- met Inönü, heeft via de Turkse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties geantwoord op een kortgeleden door secretaris-generaal Oe Thant gedaan beroep om een einde te maken aan de hand over hand toenemende invoer van wapens in Cyprus. Inönü beschuldigt Grie kenland ervan dat het duizenden militairen naar het eiland heeft ge zonden. Inönü zegt, dat de Turkse rege ring de bezorgdheid van Oe Thant deelt en dat zij wü dat het Cyprische vraagstuk door onderhandelingen en op wettige wijze wordt opgelost. Hij verwierp de „aantijgingen" volgens welke Turkije meer militairen en wapens naar Cyprus had gezonden dan waartoe het was gerechtigd. De Turkse premier besloot: „De Griekse regering en de Grieks-Cy prische leiders doen elke dag iets waardoor de spanning stijgt". Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken zal tij- dreven eisen' stellen bij zijn bespre- dens zijn komende bezoek aan Indonesië een eerste poging onder nemen om tot oplossing van de kwestie van schadeloosstelling voor de door Indonesië genationaliseerde Nederlandse eigendommen te komen. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C. D. Barkman, die dit mededeelde in een interview, voegde eraan toe, dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië in het afge lopen jaar in voldoende mate zijn verbeterd om een openhartige dis cussie over dit delicate onderwerp mogelijk te maken. Zoals gemeld zal de Nederlandse minister, die zaterdag met zijn echt genote en een aantal ambtenaren van Buitenlandse en Economische Zaken in Djakarta wordt verwacht, een tegenbezoek aan Indonesië bren gen voor het bezoek, dat zijn Indone sische ambtgenoot dr. Soebandrio enige tijd geleden aan ons land heeft gebracht. Leden van de Nederlandse ambas sade in de Indonesische hoofdstad hadden eerder te kennen gegeven, dat de kwestie der schadeloosstelling nog gecompliceerder was gewor den dan zij reeds was, nu de Indone sische communistische partij een campagne tegen het uitkeren van schadevergoeding aan de Nederlan ders heeft ingezet. Drs. Barkman verklaarde echter erop te vertrou wen,, dat de Indonesische regering geen deel heeft in deze campagne. Niet overdreven In het gesprek stelde drs. Barkman voorop, dat het bezoek van minister Luns in de eerste plaats tot doel heeft om te komen tot een verdere versteviging der verbeterde betrek kingen over de tussen Nederland en Indonesië hangende vraagstukken, waaronder dan dat der schadeloos stelling. Er bestaat geen officiële agenda voor het bezoek, aldus drs. Barkman. Beide partijen kunnen de onderwer pen ter sprake brengen, die zij willen. Sedert de Republikeinse partijconventie is de populariteit van Goldwater bij het Amerikaanse volk aanzienlijk gestegen. Een van de grootste Amerikaanse instituten voor publieke opinie had kort voor het begin van de conventie vastgesteld, dat 74 procent van het Amerikaanse volk voor Johnson was tegen 26 procent voor Goldwater. Toen het instituut na de conventie opnieuw een onderzoe kinstelde naar de openbare mening was de verhouding nog slechts 64 tegen 36 procent voor Johnson. Wel is het verschil nog vry groot, maar de aanzienlijke styging in po pulariteit van Goldwater kwam toch als een verrassing. Een opmerkelijk punt by de resultaten van het onder zoek was bovendien, dat Johnson zijn meerderheid in het zuiden van de Verenigde Staten aan Goldwater ver loren bleek te hebben. sident Johnsons wetsontwerp inzake „de oorlog tegen de armoede". Er zijn aanwyzingen dat dit de eerste krachtproef in het openbaar tussen Johnson en Goldwater zal worden. Senator John Tower uit Texas heeft het wetsontwerp al als „politiek" be stempeld. Goldwater en Tower be hoorden dinsdag tot de onderteke naars van een verklaring, waarin het programma „waardeloze wetgeving" werd genoemd. Senator Goldwater was overigens niet aanwezig, toen het debat gisteren begon. De kosten van de programma's ter bestrijding van armoede, uit te voe ren door de gemeenten, zullen vol gens het wetsontwerp voor een groot deel, tot negentig procent, door de federale instellingen worden gedra gen. Het wetsontwerp voorziet ver der in schenkingen en leningen, le ninggaranties voor kleine bedryven, en de vorming van een jeugdkorps naar het voorbeeld van het vredes- korps om werkloze jongeren te scholen. Senator Tower zei gisteren in de Senaat, dat het grootste bezwaar van het wetsontwerp wel de aanstelling van een federale ambtenaar voor de verdeling van de gelden is. Deze man, zo zei hy, zou de gelden kunnen aan wenden voor politieke doeleinden. Senator Goldwater heeft thans de finitief afgezien van een bezoek, dat hy oorspronkeiyk aan West-Duits- land en andere Europese landen had willen brengen. De politieke vereniging van de Evangelische Academie te Tutzing, in West-Duitsland, had de senator ver leden jaar voor een bezoek uitgeno digd. De voorzitter der vereniging, Messner, heeft nu meegedeeld dat een woordvoerder van Goldwater hem gisteren telefonisch heeft meegedeeld dat de senator afziet van een bezoek Tutzing, omdat hy vreest dat dit tot misverstanden zou kunnen leiden, zulks wegens het feit dat hy in de laatste tyd talryke uitnodigin gen ontvangen heeft van Duitse rechtse organisaties. tien Vietcong-rebet, die tij- troepen in Zuid-Vietnam is ge-\de handen op de rug gebonden dens een actie van regerings- vangen genomen, wordt. met ondervraagd. li „Moeilijkheden moet ik nog ondervinden" Een lachende Sjoukje Dykstra is gisteren uit Parys naar Valkenburg gereisd om daar vanavond in „Holi- day-on-ice" haar debuut te maken als professional. Omringd door radio, tv en pers uit binnen- en buitenland gaf zy haar prognoses voor haar toekomst in de showbusiness, zy meende dat de ver andering wel erg zal meevallen. „Als amateur oefende ik zes uur per dag", zei ze. „Nu hoef ik alleen 's middags of 's avonds wat te trainen in het vrije rüden en dan 's avonds myn nummer natuurlyk". Ze zei echter ook: „De moeilykheden moet ik nog Het populaire lied is gezond, het is simpel en mooi in zijn een voud". De beweringen als zou van de tophit een slechte invloed uit gaan zijn nonsens, vindt dr. Her man J. de Groot en hij kan het weten. Al bijna een jaar lang stelt hij een wetenschappelijk sociolo gisch onderzoek in dat in de loop van 1965 wordt afgesloten, naar het fenomeen „tophit". Hij is fel gekant tegen ivat hij noemt „het culturele gekanker op het popu laire lied". Hij heeft voor zijn studie dui zend liedjes uitgekozen, die het publiek de laatste halve eeuw met plezier heeft geneuried, gegalmd of subtiel ten gehore heeft ge bracht. Een vijfde deel van de liedjes bestaat uit Nederlandse succesnummers Dr. De Groot vindt dat het Ne derlandse populaire lied in ver gelijking met de buitenlandse concurrentie niet zo best voor de dag komt. Niet alleen kwantita tief, maar ook kwalitatief. Een handicap voor de Nederlandse tekstschrijvers is, dat zij zich niet kort en krachtig kunnen uitdruk ken in het bijzonder vergeleken met hun Angelsaksische collega's, j Ons taaleigen leent zich daar niet I voor. Dr. De Groot: „Onze taal is wel mooi, maar niet pregnant". Opmerkelijk is voorts de con clusie dat de onderwerpen vaii de liedjes in de laatste vijftig jaar vrijwel hetzelfde zijn gebleven Men zingt alsmaar over de liefde, de natuur, de dood. over God. Een liedje moet, meent dr. De Groot, met één woord te begrij pen zijn. Het bewust luisteren moet niet nodig zijn, dat wordt al snel irritant. Neem de Beatles: zij zingen liedjes, die eenvoudiger dan eenvoudig zijn, aldus de on derzoeker I Een andere conclusie uit het I onderzoek is, dat enkele decennia i geleden een liedje populair was bij twee, drie generaties gelijk. Dat is veranderd. Dr. De Groot j formuleert het aldus: „De men- sen worden op dit terrein vroeg l oud. In Engeland en Frankrijk speelt men al bewust op een ko- perspubliek van tien- tot twaalf jarigen. Wij lopen op dit gebied achter". Van de Nederlandse liedjes is voorts nog te zeggen, dat de tek sten snel worden overtrokken, speciaal in het sentimentele vlak. Dat zijn de z.g. „smartlappen". JONGE VROUW VERMOORD IN ROTTERDAM Een 26-jarige alleenstaande jonge vrouw is vannacht in haar woning aan de IJsclubdwarsstraat in het Rotterdamse Kralingen vermoord door een nog onbekende dader. De bewoners van de eerste etage zyn thans met vakantie. De bewoonster van de tweede etage, van wie het slachtoffer enkele weken geleden een kamer had gehuurd, was opge nomen in het ziekenhuis, zodat de vrouw vannacht alleen in het pand verbleef. De dader is binnenge drongen door het stuk slaan van een glas-in-lood ruitje naast het slot van de voordeur. De deur van de kamer, die de jonge vrouw be woonde, was niet op slot. Zonder moeite kon de dader binnendrin gen. Wat zich in de kamer heeft nfgespeeld is nog een raadsel. Er zyn sporen, die wyzen op een he vige worsteling. De moord Is gepleegd met een brood mes, dat vermoedeiyk eigendom van de vrouw was en door de dader in de kamer is gevonden. Buren hebben vanmorgen verklaard om streeks drie uur enig gestommel te hebben gehoord, waaraan zij toen echter weinig aandacht hebben be steed. Het slachtoffer was gehuwd, maar leefde gescheiden van haar man. Zy stond zeer gunstig bekend en verdiende haar eigen brood. Het misdryf werd vanochtend even over acht uur ontdekt door een melkboer, die de deur van de wo ning zag open staan. Hy waar schuwde de zuster van de familie, die op de eerste etage woont en die de sleutel had om de planten water te kunnen geven. Deze vond het slachtoffer in nachtgoed op bed liggen met een grote wonde aan de keel. Het mes lag naast haar op de grond. Er waren sporen van een heftige worsteling. Onmiddellijk is de Rotterdamse recherche aan een grootscheeps onderzoek begonnen, dat tot vanmiddag echter nog niet tot arrestaties had geleid. De foto toont de professional Sjoukje. die confortabel gezeten op een kist door een voorhef truck de Eurohal in Valkenburg wordt binnengereden. ondervinden, ik ben er nog niet in". Het leek haar echter fyn om het publiek nu eens op een andere ma nier haar schaatskunst te laten zien. Gerepeteerd is er gisteren in Val kenburg nog niet. Het ys was nog niet klaar. Daarom had Sjoukje nog even vrijaf en tJjd voor de kabel baan. de maanraket en al die an dere attracties in het toeristenstadje. Neem geen rïsico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zeïver J Uit het Leidsch Dagblad van J 23 Julij 1864: In de aanzienlijke kringen te Weenen dragen de dames, het voorbeeld van de Keize rin volgende, geen crinolines meer. Bij K.B. van 26 Junfj is de zilveren eerepenning, voor de kostelooze koepokinenting van minvermogenden toege kend o.a. aan de heer en: Dr. W. P. v. Rhijn te Leiderdorp en A. J. Schretlen te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1