Weense Opera kan ook zonder Kara jan bestaan Ifel# kunst Boekhouder (in cel) laat chaos op papier achter BOOT kaleiöoscoQp Publieke opinie is tegen hem gekeerd MET ULTRA-WASWERKING. Onrust in Brooklyn laaide weer op Moderne kunstbeurs te Schiedam geopend VS gaan Maleisische militairen opleiden LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 JULI 1964 Wat neemt men hem kwalijk? (Van onze Weense correspondent) Afgezien van een paar persoonlijke vrienden en enkele op sen satie beluste muziek-fans is eigenlijk iedereen in Oostenrijk blij dat men de „lastige" dirigent Karajan kwijt is. Dit heengaan betekent voor de Weense Opera beslist een ver lies, maar de dirigent had het toch al te bont gemaakt., Ook een opera is aan bepaalde grenzen en wetten gebonden, o.a. aan con tracten, afspraken, terryijnen en een budget dat niet alleen voor hoge artistieke prestaties bedoeld is, maar ook als salaris voor bijna ie duizend employes die aan deze Weense opera verbonden zijn. Met geld gesmeten zün laatste conflict heef de rigent onomwonden verklaard, dat (j zich door niemand de wet wilde ,ten voorschrijven. Intussen heeft Algemene Rekenkamer een boek- over zijn beleid open gedaan en stgesteld dat er onder Karajan's rectie met geld is gesmeten op een anier, die ingaat tegen elk soort van izorid beleid. Er zal daarom een nde komen aan de financiële auto mie van de opera, waarvan Kara- n een onbeperkt gebruik heeft ge- aakt. iroordeelc innen be- Wie zich op het budget bemiep, erd door hem als een bureaucraat En toch zal niemand beweren dat de Oostenrijkse taat op dit punt kleinzielig is ge feest. Volgens de publieke opinie in I tóten rijk was het de hoogste tijd at deze dirigent heenging en deze -lening wordt gedeeld door hen die ilm de Opera zijn verbonden: het II x>r, het onvolprezen Filharmonisch rkest en het technische personeel, it het onder deze dirigent-regisseur slist niet gemakkelijk heeft gehad, östenrijk aanvaardt dit verlies des gemakkelijker, nu Karajan, in Oostenrijk geen interviews nu opeens de weg vond naar 1 nee Duitse geïllustreerde bladen. n len had desnoods nog kunnen be lt -Upen dat hij zijn opinie over de 0 reense Opera-crisis in een serieus lad had laten verschijnen, maar in -fenen is men ontstemd over het it dat hij in „Der Spiegel" niet se- persoonlijke aanvallen heeft idaan. Een andere Karajan Te Eindhoven: „Ir. Leering komt met eigen beleid" Ir. J. Leering, de nieuwe direc- ,1 nir van Két stedelijke Van Abbe- mseum te Eindhoven, heeft tij- ens een persconferentie een uit- J inzetting gegeven van het be- !id dat hij zich voorstelt te voe- en. Koste wat kost zal hij ver- i dat het tot een breuk omt in de collectie van zijn voor- nnger, mr. De Wilde, thans di- f ecteur van het stedelijk Museum 'an Amsterdam. De eenheid dezer collectie staat woorop", aldus ir. Leering, die de aan- h ooplijn van zijn voorganger hoopt te unnen volgen, zij het dan met eigen ersoonlijke accenten. Daartoe wil hij iet het kubisme als aanknopings- l unt, werken gaan zoeken die de he- I eodaagse verschijnselen in de kunst ls het ware hebben voorbereid. Ir. ■tering deelde voorts mee voorne- Dens te zijn meer dan tot dusver het D eval was tentoonstellingen op het ebied van de fotografie, architectuur n grafiek te gaan betrekken bij het entoonstellingsprogramma en hier- ij zoveel mogelijk in te spelen op be ulde stedelijke situaties. In verband hiermee kondigde hij ifcln exPosit'e aan van „Beeldende 1 lunst der 20ste eeuw in het theater" Ie gehouden zal worden ter gelegen heid van de opening van de Stads- I chouwburg op 2 oktober van dit jaar. II n haar soort zal deze expositie in Nederland de eerste naoorlogse ten- eonstelling zyn. .*3; "'v vernederd ofschoon iedereen weet dat Hilbert de man is geweest die de Weense Opera na 1945 weer heeft opgebouwd. En dat is gebeurd in een tjjd, toen Karajan nog geen stap in de Weense Opera kon doen. Overi gens heeft Hilbert de tact getoond geen interviews te geven. Maar er treedt in het buitenland een geheel andere Karajan op, die men in Oos tenrijk niet kent. Toen hij in Nederland een pers conferentie gaf, kon men zijn sub tiele, geestige, opmerkingen en zijn vakkennis bewonderen, maar vrijwel niemand wist hoe ontoegankelijk hij in Oostenrijk is geweest. In Salzburg liet hij maar één' persfotograaf toe en men herinnert zich nog dat hij handtastelijk werd, toen de fotograaf desondanks een poging waagde om zijn plicht te doen. In Wenen dis tantieerde hij zich van het publiek en was hij ongenaakbaar, maar op 't ogenblik geeft hij in Salzburg autogramhien aan „teenagers". Karajan is dus voor de Weense Opera verloren. Dit heengaan bete kent ongetwijfeld een verlies, maar hij is niet onvervangbaar. Lang voor hem had de Opera een- wereldnaam en een nieuwe begaafde dirigent heeft hier de beste kansen. Verwaarloosd repertoire Het is waar dat Karajan als een magneet beroemde solisten wist aan te trekken, maar de meeste goede zangers en zangeressen zyn de Ween se Opera trouw gebleven: Kunz, Schöffler, Hilde Giiden, Madeira Ber ry, Christa Ludwig, Goltz. Delia Casa, Lipp, Rysanek, Wachter. Over een eventuele opvolger wordt in We nen het strengste stilzwegen be waard, maar wanneer men zich niet tot Oostenrijk beperkt, zün er diri genten genoeg die in de schaduw van Von Karajan kunnen staan. Men denke slechts aan Maazel of Cluy- tens. Het Weense en het buitenlandse publiek zal weliswaar afstand moeten doen van een paar spectaculaire voor stellingen, zoals die onder Karajan tot stand zyn gekomen, maar het dagelijkse repertoire kan in kwali teit stügen en dat juist heeft Karajan verwaarloosd. Bariton Bronsgeest - 77 - overleden Te Den Haag is dezer dagen over leden de eertijds zeer bekende bari ton, de operazanger Koos Bronsgeest (77). Hij genoot indertijd grote be kendheid als vertolker van de ..Papa- geno" rol in Mozarts „Die Zauber- flöte". Ook zong hij in verschillende opera's van Verdi, o.a. in de Volks opera te Berlijn en voor de radio. Koos Bronsgeest heeft ook samen gewerkt met de pianist Hugo van Da len, met wie hij Russische liederen op zün concerten bracht. Ook is hü dikwüls in kameropera's opgetreden. Rein Dool exposeert te Melissant De Culturele Commissie te Melis sant wil de bevolking van Goeree en Overflakkee in contact met de leven de kunst brengen en tevens bezoekers van elders iets bijzonders bieden. Daartoe organiseert zij in de maand augustus in het gebouw „Melishof" een expositie van werken van de schilderes Sonja Toebes uit Bruinisse en van de bekende graficus-tekenaar Rein Dool uit Leiden. ,Haags<4ie Comedie' trok meer bezoek De per augustus 1963 ingevoerde prijsverhoging voor de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft geen of nauwelijks invloed gehad op het bezoekersaantal, dat in het jaar 1963 dan ook opnieuw bevredigend ge noemd kan worden. De vaste bespeler van de Schouw burg, de Haagsche Comedie zag het bezoek bü haar voorstellingen (237 in totaal) zelfs nog toenemen. Het ge middelde percentage van-de-mate- van-bezet-zün van de voorstellingen bedroeg voor de Haagsche Comedie in 1963 ca. 85 procent tegenover 81^ procent in 1962. Behalve deze gegevens vermeldt het jaarverslag over 1963 van de Ko ninklijke Schouwburg om. dat de belangstelling voor de voorstellingen van de overige Nederlandse gezel schappen in Den Haag daalde van 77 procent gemiddeld percentage tot 68 procent. (Advertentie) RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL.23005 Subsidies voor „Studio" en „Centrum" Zonder hoofdelyke stemming heeft de Amsterdamse gemeenteraad gis termiddag besloten voor het seizoen 1964/65 het toneelgezelschap „Cen trum" een subsidie van f500 per voorstelling te geven, met een maxi mum van 112 voorstellingen (f56.000), en het toneelgezelschap „Studio" een subsidie van f 400 per voorstelling, met een maximum van 85 voorstel lingen (f34.000). Voor bijzondere kosten, verbonden aan opvoeringen in Amsterdam door het zuidelijke toneel „Ensemble" stel de de raad f 10.000 ter beschikking. Weer Germaanse muziek in Israël? De vereniging „Vrienden van het Israëlisch philharmonisch Orkest heeft tüdens haar jaarvergadering erop aangedrongen tweede wereldoorlog stammende bod op het spelen van werken Germaanse componisten ongedaan te maken. Er werd een resolutie aangenomen om de werken te spelen van alle componisten die hebben bügedragen tot de ontwikkeling van de moderne muziek, in het büzonder Wagner en Strauss. Het verzoek zal worden voorgelegd aan de Volksraad die is gemachtigd om het verbod op te heffen. Het door de violist Joshua Hiefitz gespeelde concert van Strauss heelt onlangs veel opschudding verwekt in Israël. Onderzoek naar nieuw schandaal in Engeland De directeur van het Londense dagblad Daily Mirror heeft laten weten, dat hij bereid is de documen ten, waaronder een foto, te tonen, op basis waarvan het blad artikelen heeft gepubliceerd over een schan daal waarbü een lid van het Hoger huis is betrokken. Dit heeft giste ren de Britse minister van Binnen landse Zaken, Henry Brooke, mee gedeeld. Zodra zij over die documen ten beschikt, zal de politie een on derzoek instellen. Deze mededeling van de Britse mi nister volgt op een vraag in het La gerhuis van de Labour-afgevaardigde Marcus Lipton over het optreden van een bende, die volgens de pers opereert in het centrum en het oos ten van Londen. Onder bedreiging met geweld en soms zelfs met moord zouden de bandieten de eigenaars van nachtclubs grote bedragen af persen. Verder zouden ongeoorloofde betrekkingen bestaan tussen een van de leiders van de Londense onder wereld en een lid van het Hogerhuis. Volgens sommige geruchten zou ook een Lagerhuislid bü de zaak betrok ken zün. Rembrandts „100 gulden prent" Het Rüksprentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam heeft op een Parüse veiling een voorstudie ge kocht van Rembrandts „Honderd guldenprent". De verblijfplaats deze tekening was sinds 1908 niet meer bekend. Zü zal gedurende en kele weken in het Prentenkabinet worden tentoongesteld. Volgens de directie van het Rijks- museum Is de tekening een belang- het uit de 1 voorb^ld van Rembrandts werk- Advertentle wijze, omdat eruit blükt, dat hü de hoofdfiguur in dit geval de zie ke vrouw op de voorgrond twee verschillende studies maakte, alvo rens hü haar de definitieve houding Record-bezoek aan Rijksmuseum met 307.320 een record-aantal bezoe kers ontvangen, dat 13% hoger is dan in dezelfde periode van 1963. In de Newyorkse wijk Brook lyn is het gisteravond opnieuw tot incidenten gekomen tussen Einde aan een leven van valse cijfersen veel drank (Van onze Rotterdamse correspondent) Opnieuw heeft het scherpe potlood van een rijksaccountant een eind gemaakt aan een leventje van vrouwen, drank en valse cijfers. Zoals wij reeds meldden, is een 53-jarige boekhouder na aangifte van zijn directeur aangehouden en opgesloten in het politiebureau van Bergen op Zoom. omdat hij voor een hiaat van f 200.000 in de administratieve warboel van zijn bedrijf geen verklaring kon geven. De omgeving van de verdachte heeft die wel. De man schuwde de drank niet. zegt men. Hij zette grote feesten op touw, waarbü hü niet gierig was. De buren in de stille straat waar hü woont, verbaasden zich allang over de dure meubels die de laatste tüd bü hem naar binnen werden gedra gen. Hü moest elke dag uit het café worden gehaald, weten zü- En: als zün jongste dochtertje een üsje vroeg, kreeg ze steevast een rüks- Geef uw lievelingsvogel het beste: afuis verpakte vogelvoederet Balans 1964 Samengaan handel en museum Er is volgens Staatssecretaris van de Laar (O. K. en W) een herleving waar te nemen van de handel in hedendaagse kunst in ons land. die vóór de oorlog bloeiend was. Een teken daarvan is volgens hem de moderne kunstbeurs 1964 balans in Schiedam, die hij gisteravond in het Stedelijk Museum aldaar opende. hedendaagse kunst dateert volgens drs. van de Laar van ongeveer vyf jaar geleden. Dat behalve de Antiek beurs in Delft deze beurs kan worden gehouden in de nabuurstad bewyst volgens de staatssecretaris de herleving van de mogelijkheden voor de handel in hedendaagse kunst in ons land. Hy betwyfelde of men onder de huidige omstandigheden sterk naar een belangrijke rol voor Nederland op de internationale- moderne kunstmarkt zou moeten verlangen wegens verschijnselen die meer met dergelyke belangen dan met kunst te maken hebben. kan slechts wor den uitgeoefend docr de ware kunsthandelaar by wie liefde en geloof vooraf gaan aan het zakelyk inzicht, aldus drs. Van de Laar, die mogelükheden zag voor een oprech- kunst en publiek, dat zy zich ten doel stellen. De taak van het mu seum zag hü daarbü als meer een van algemene voorlichting over dat gene wat zich op het gebied van de beeldende kunst voordoet en die van de kunsthandel meer van speciale aard, volgens de voorkeuren van de handelaar. De directeur van 1 heer Hans Paalman had eerder uit eengezet dat hij hoopte met deze eerste moderne kunstbeurs een tra ditie te kunnen vestigen. De expo sitie is namelük samengesteld uit werk van levende kunstenaars, eigendom van een vijftal galeries nl. de Galerie d'Eendt (Amsterdam), Galerie Espace (Amsterdam), Gale rie Delta (Rotterdam), Galerie „20" (Arnhem) en Galerie Jacques Du- bourg (Parüs), die met hun inzen dingen als het ware de balans opma ken van wat er aan eigentüdse beel dende kunst te bieden is. Talrijke hedendaagse kunstenaars zün op deze beurs in grote variatie met hun het contact tussen werken vertegenwoordigd. Vragen over veiligheid in zwembaden Het eerste-kamerlid Polak (PvdA) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrifte- lük gevraagd of het ongeval in het zwembad in Zaltbommel voor de re gering geen dringende reden is, als nog de totstandkoming van een wet telijke regeling tot bescherming van de veiligheid en gezondheid van ge bruikers van zweminrichtingen te bevorderen. Dit ondanks de bezwa ren die zijn gerezen by de in 1947 en 1950 ter zake ingediende wetsont werpen. (Zoals gemeld is in Zaltbommel een meisje verdronken doordat één van haar benen in een afvoerpüp Goede winst De winst die de Ferrantie-fabrie- ken hebben gemaakt op de geleide „Bloedhond"-raketten voor de Brit se luchtmacht bedraagt, volgens de Daily Express niet 63 procent, zoals aanvankelyk was gezegd ,doch 82 procent. Dit zou een officieel on derzoek hebben uitgewezen. Een commissie uit het Lagerhuis betitel de enkele maanden geleden de winst van 63 procent als „buitensporig". Ferranti heeft intussen aangeboden een belangrijk gedeelte van de prüs terug te betalen. daalder. Ongebruikelyke gulheid wellicht, maar alle raadsels rond doen en laten van de boekhouder zyn daarmee geenszins opgelost. Ton tekort Twee jaar geleden is het arbei- dersuitleenbedrijf Euromarkt in Ber gen op Zoom gaan draaien. In maart bleek dat de belastingdienst een ton aan het bedrüf tekort kwam. De rij ksaccountantdienst werd er by gehaald en die ontdekte meer. In de loonstaten stonden gefingeerde namen van geronselde arbeiders. Voor andere arbeiders waren dubbe le lonen genoteerd. Daarnaast bleek dat weer een heleboel andere men sen nooit het hun toekomende geld hadden gezien. Het was een chaos op papier, waaraan de geroutineerde speurders maanden werk hadden. Het bedrüf van de koppelbaas met steeds weer andere werkkrach ten in steeds weer andere plaatsen is voor de controlerende instan ties toch al onoverzichtelük, maar als er dan ook nog wordt geknoeid, is er geen uitzoeken meer aan. „De hele zaak op een hoop gooien en met schone boeken opnieuw beginnen, dat is het enige", zei de nieuwe ad ministrateur van het bedryf ons. Maar mr. K. Bredase officier wie de boekhouder morgen wordt voorgeleid, wil meer weten. Hij acht het niet uitgesloten dat er nog meer geld in het bedryf is verdwenen. En ook kan het zijn dat de boekhouder by zün malversaties niet alleen stond. Het staat by voorbeeld nog geenszins vast dat de f 100.000 die de belastingdienst nooit bereikten door de boekhouder alleen zün opge maakt. De recherche in Bergen op Zoom is onder die omstandigheden zwijgzaam. Het onderzoek is nog in volle gang. zegt commissaris An- driessen, er kan nog van alles ge beuren. Vandaar dan ook dat de aanhouding van de boekhouder met enkele regels in het politie-rapport aan de plaatselüke pers wordt afge- Grote feesten Maar heel wat spraakzamer is de koppelbaas zelf. De heer Spieringhs en zijn echtgenote vertellen, dat de boekhouder grote feesten zou heb ben georganiseerd in zyn woning. gekocht. Hü zat iedere nacht in Geef uw UevellngBvogel het beste: <êii café in Rotterdam of Antwerpen en van zyn uitstapjes ging hü recht streeks door naar zün kantoor. Zo hü vroeg in de ochtend bü het derde om door het opstrijken van niet uitgekeerd loon de kosten van de vorige avond weer goed te maken. Al die tijd. zegt directeur Spie ringhs tegen iedere journalist die het horen wil, heeft de boekhouder zo geleefd. Tegen de andere mensen op kantoor schepte de boekhouder op over zyn uitspattingen. Toch duurde het nog büna twee jaar. voordat de directeur ontdekte dat de belasting- posten van tienduizenden guldens, waarvoor hü de cheques zou hebben uitgeschreven, door de boekhouder nooit waren afgewikkeld. Moeilijke dagen Terwül de boekhouder in de cel zit en het onderzoek nog aan de gang is. zyn door toedoen van zyn directeur zün drankfestünen lande- lük bekend geworden. „Denkt u dat er nog meer mensen aangehouden zullen worden?" „Ik weet het niet, er is er nog één met. vakantie", luid de het zorgeloze antwoord. Tegenover deze mededeelzaamheid bewaart de vrouw van de boekhou der die met haar vier dochters moeihjke dagen doormaakt achter de gesloten overgordünen van een een voudig bovenhuis een weloverwo gen zwügen. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS #WW Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst de politie en enkele honderden jonge negers. De politiemannen, die met flessen en stenen werden bekogeld, losten waarschuwings schoten. Het gebied waar de in cidenten zich voordeden, Bed ford Stuyvesant geheten, wordt voornamelijk door negers be woond. Het ligt enkele kilome ters va nHarlem waar zaterdag de eerste gevechten tussen ne gers en politie plaatsvonden. Nauwelüks enkele uren nadat bur gemeester Wagner van New York op het televisiescherm was verschenen om te waarschuwen dat hü niet zou toestaan dat straatschenders de orde verstoorden, rinkelden de eerste fles sen op de kelen en klonken waar schuwingsschoten. Burgemeester Wagner meent dat de relletjes zün ontstaan doordat de jongelui niets omhanden hebben. Burgemeester Wagner verklaart in een op schrift gestelde rede, die gis teravond in Genève werd voorgele zen, dat de rassenscheiding en de rassendiscriminatie in de Verenigde Staten „smetten op ons nationale ge weten" vormen. De rede werd na mens hem aan een diner ter gelegen heid van de internationale conferen tie over automatisering uitgesproken door de directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisatie, David Morse. Wagner annuleerde zün bezoek aan Genève. omdat zijn aanwezigheid in New York, waar zich de laatste dagen in de negerwyk Harlem ernstige onlusten hebben voorgedaan, dringend gewenst was. Wagner zegt verder in zün toe spraak, dat de discriminatie wat New York betreft blükt uit het feit dat de werkloosheid onder de negers twee maal zo groot is als onder de blanken en büna driemaal zo groot in het ge val van jonge negers. Maar New York had de weg gewezen naar verbetering van de positie van de negers door zün wetten tegen discriminatie in huis vesting en werkgelegenheid. Wagner geeft echter toe, dat men nog „heel ver" van het punt af is waarop dis criminatie zal zün uitgebannen. Een federale rechtbank te Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, heeft een restaurant en een motel ter plaatse gelast gevolg te geven aan de bepalingen der wet op de burger rechten. De drie betrokken rechters verwierpen het argument van de ad vocaten der twee bedrüven, dat deze wet in strijd is met de Amerikaanse grondwet. De rechterlüke uitspraak wordt echter pas 11 augustus van kracht, om de twee bedrijven in staat te stellen in hoger beroep te gaan by het Amerikaanse hooggerechtshof. Hun advocaten hadden namelük tevoren te kennen gegeven, dat zü in geval van een rechterlük bevel tot uitvoering van de wet op de burger rechten bü het hof in beroep zouden jjuis verpakte vogel voeder el President Johnson heeft aan geboden om een aanzienlijk aan tal Maleisische militairen in de Verenigde Staten op te leiden, zo heeft premier Rahman giste ren in Washington gezegd. De Maleisische premier zei op een persconferentie, dat hü het aanbod had aanvaard tüdens een onderhoud met president Johnson over de Indo nesische „confrontatie"-politiek. Premier Rahman had de Ameri kaanse president voorts verzocht regelingen te treffen voor de aan koop door Maleisië van straalvlieg tuigen voor verkennings- en oplei dingsdoeleinden, grote helikopters voor transport van militairen en lan dingsvaartuigen. Rahman zei dat president Johnson een openlüke waarschuwing van de Verenigde Staten aan Indonesië voor zün confrontatiepolitiek tegenover Maleisië, niet verstandig achtte. Onlusten Door de rassenonlusten in Singa pore, die dinsdag zün begonnen, zün er tot nu toe veertien doden en onge veer 400 gewonden, aldus heeft de politie, die 194 arrestaties verrichtte, meegedeeld. Dertien voertuigen werden in brand gestoken of vernield. Volgens de politie is de rust thans teruggekeerd en is de politie de si tuatie meester.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13