EIDSCH DAGBLAD r. Stikker: Goldwater gevaar voor de NAVO Drie jonge gevangenen proberen uit te breken SENATOR WIL KWESTIE DER BURGERRECHTEN LATEN RUSTEN Beleg op dak Rotterdamse gevangenis R.E.M-omroepsters SOCIAAL KRUITVAT Gespannen situatie in INewyorkse negerwijk DINSDAG 21 JULI 1964 No. 31317 its E. A. E. van Dishoeck afdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft steren in Brussel tegen verslaggevers gezegd, dat Goldwaters •rdediging van het extremisme en het militair gezag over de oombom „ernstige gevolgen voor het Atlantisch bondgenoot- hap" kan hebben wanneer de senator president wordt. Bet is zeer verontrustend en ge- irlijk wanneer Goldwater zegt dat remisme ter verdediging van de jheid nooit een misdaad kan zyn". ns verklaring dat het gebruik van atoombom onder militair gezag ilaatst moet worden is in strijd de besluiten van de NAVO, die list heeft dat dit een politiek be- it moet zijn, aldus Stikker. Senator Barry Goldwater denkt er r, president Johnson voor te stel- de kwestie van de burgerrechten iten de campagne voor de presi- itsverkiezingen te houden. „Ik zou graag zien, dat woorden van mij ran iemand die in connectie met staat iets zouden ontketenen", sei hij gisteren tot verslaggevers ;ns een korte tussenlanding op vliegveld van Chicago op weg van enix naar Washington, en afspraak met de president om is te zeggen wat de huidige span- g nog zou kunnen doen toenemen, volgens hem de dreiging van senonlusten tijdens de verkiezings- ïpagne kunnen verminderen. „Wij iten de kwestie van de burger iten laten rusten", aldus de sena- f. „Laten wij de wet (inzake de tgerrechten) een kans geven", ten woordvoerder van het Witte os deelde gisteravond mee, dat pre- pnt Johnson elk formeel voorstel fit Jesuietenorde paters Arts n Van Hees •lijven bij Mcmve Linie paters Jezuieten J. Arts en N. 1 Hees, die van hun (kerkelijke) ^rheid niet langer aan het r.-k. :kblad de Nieuwe Linie mogen gezamenlijk c isschop van 's- kenbosch, de provinciaal der Je- leten in Nederland en de raad van bmissarissen van de Nieuwe Linie. In dit communiqué staat onder meer |e beslissing van de overheid der kuieten om de medewerking van lar paters aan het weekblad de feuwe Linie te beëindigen, heeft de Kers J. Arts en N. van Hees na ge- fctensvol beraad doen besluiten hun (missie uit de orde te vragen". De paters hebben besloten zich l;reenkomstig de daarvoor in het fcrkelij k recht aangegeven weg te inden tot een bisschop ,die bereid i zijn hen als seculiere priesters te ardineren in zijn bisdom. Mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Herto- pbosch heeft aan de provinciaal r Jezuieten meegedeeld, dat hij be- '1 is ten aanzien van de beide pa fs-redacteuren met ingang van 21 1 1964 op te treden als episcopus pevolus en dientengevolge vanaf t datum de verantwoordelijkheid te Jgen voor hun verdere bestem- Bekkers heeft de raad van ssarissen van de Nieuwe Linie igedeeld, dat het zijn bedoeling WEERBERICHT KOELER ting met voornamelijk tod en nacht plaatselijk enkele *n- of onweersbuien en aan de mogeljjk enkele mistvlagen. fckke tot matige wind uit noorde- richtingen. Koeler. (Opgemaakt te 10.15 uur). 22 JULI Zon op: 04.46; onder: 20.45. Maan op: 19.36; onder 02.29. Fgwater in Katwijk: 1.48 en 14.15. Mgwater: 9.49 en 22.15. STRAND VERWACHTING i&leine storing uit Frankrijk zal P een regen- of onweersbul passé- P- Morgen overwegend droog met paringen, maar wat frisser door f tijdelijk meer noordelijke wind. Me middag ruim 20 graden, tem- F&tuur zeewater 18 graden, [vooruitzichten: hogedrukuitloper I Ierland trekt naar de Noordzee, Mrdoor de verdere vooruitzichten ■totig blijven. I nummer bestaat oiv 12 pagina's van Goldwater voor overleg in die richting zeker in ernstige overweging zou nemen. In Chicago deelde Goldwater nog mee, dat de politie in zijn woonplaats. Phoenix in de staat Arizona, in het afgelopen weekeinde viermaal een telefonische waarschuwing had ont vangen, dat „het huis van Goldwater zal worden opgeblazen". De woning wordt bewaakt door vier politieman nen. Overigens zei Goldwater, dat hij gewoon was een of twee dreigemen ten van deze aard per week te ont vangen. Pro Johnson De Amerikaanse negerleider Whit ney Young die thans in Genève aan een conferentie over de gevolgen van de automatisering voor de werkgele genheid deelneemt, heeft voorspeld, dat 99 procent van de Amerikaanse neger-kiezers hun stem voor presi dent Johnson zullen uitbrengen en zeker wanneer hij als rechtstreekse medewerker senator Hubert Humph rey of eventueel Robert Kennedy zou de Amerikaanse Republikeinse partij, zioh ondubbelzinnig uit te spreken over de kwestie van de burgerrechten in de VS opdat de verkiezingscam pagne niet aangetast worde door de haat en geweldpleging die was door het succes van senator Goldwater. President Johnson heeft gisteren het Amerikaanse Congres om zijn toewijzing van dertien miljoen dollar verzocht ter uitvoering van de be palingen van de nieuwe wet op 'de burgerrechten. Hoe vlugger toepas sing van de wet een feit zal warden „hoe eerdier voor al onze burgers ge rechtigheid verzekerd zal zijn", zo verklaarde hij. De gevraagde gelden zijn onder meer bestemd voor de dienst voor de betrekkingen tussen de bevolkingsgroepen, in het leven geroepen om te bemiddelen in ras- sengeschillen en hulp te verlenen bij het opheffen van de rassenscheiding op scholen. Ook wil men het aantal juristen op het ministerie van Justitie TWEE DODEN BIJ BOTSING Twee mannen zijn gisteravond in Utrecht om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen een per- nenauto en een vrachtwagen op de weg der Verenigde Naties. De slacht offers zijn de 48-jarige kelner H. A. Gijsen en de 53-jarige koopman A. C. Rooster uit Utrecht. Door nog onbekende oorzaak schoot de auto, die werd bestuurd door de heer Gijsen, plotseling naar links en kwam in botsing met een zware vrachtwagen. Beide inzitten den werden vrijwel op slag gedood. De chauffeur van de vrachtwagen brak een pols. Drie jonge gevangenen hebben gistermiddag vergeefs gepro beerd gebruik te maken van de enige zwakke plek, die er is in alle barricaden, waarmee zij en hun lotgenoten in het Rotterdamse huis van bewaring van de buitenwereld worden afgesloten. bewakers hadden onderling gesproken over het lage muurtje, waarmee de binnenplaats van huis 2 aan de zuidzijde is afge sloten. Voor geveltoeristen moest het mogelijk zijn langs die kant de wijk te nemen. Drie jonge Rotterdamse inbrekers waren tot dezelfde ontdek king gekomen. Langs tralies, prik- bliksemafleiders en dakgo- ten bereikten zij het dak van het huis van bewaring. Maar verder kwamen zij niet. Terwijl de overige zeventien gedetineerden van hun groep hen als apen tegen de muur van de binnenplaats omhoog zagen klimmen, werd er door de bewakers alarm geslagen. Even later was het hele gebouw omsingeld door politie en gevangen bewaarders. Toch duurde het nog meer dan een uur voordat de over spannen uitbrekers met brand- stralen, waarschuwingsschoten en meppen met de wapenstok weer wa ren, waar zij hoorden: in de cel. Zware jongens De drie uitbrekers behoorden tot de zogenaamde groep C, een groep van twintig delinquenten, die bij het ge vangenispersoneel als zware jongens bekend staan. Zij worden daarom in afzonderlijke cellen opgesloten. Bij het luchten dat gistermiddag tegen drie uur gebeurde gaan zij echter met twintig man tegelijk, bewaakt door drie bewaarders, de bin nenplaats op, die aan alle kanten door twaalf meter hoge gebouwen is omgeven. Een onneembare barricade lykt het, maar bij één van de roos ters vol prikkeldraad is een raam kozijn, dat goede klimmers kunnen gebruiken als springplank naar het dak. Die zwakke plek heeft het drie- /an geroutineerde klimmers uit gebuit. Daarna hebben zij zich langs de dunne kabel van een bliksemaf leider nog een meter of acht om hoog getrokken. Zo kwamen zij op het dak van het huis van bewaring. Maar toen begon hun belegering. De R.E.M. heeft zich twee om roepsters gekozen. Twee knappe jonge vrouwen werden gistermiddag slopende de studio's van Oscar Film Amsterdamse Weesperzijde uitverko ren uit acht welhaast even perfecte adspirant-t.v.-omroepsters om in de (naaste) toekomst de commerciële programma's van de Noordzee-tele- visie by de kijkers aan te kondigen. Een van de R.E.M.-directeuren, ir. Heerema verzekerde ons. dat 15 augustus nog steeds de streefdatum voor de start van de Noordzee-t.v. is. Op dezelfde datum start ook decom- Pierciële radiozender van de R.E.M. De programma's zullen worden aan gekondigd door Hetty Bennink (22) uit de Van Swietenstraat in Den Haag en Marian Bierenbroodspot (23 jaar) uit Amsterdam. Hetty Bennink (22), getrouwd en moeder van een éénjarige zoon, is al sinds acht maanden werkzaam als tv-omroepster voor Zwolsman N.V. Mecom, die het gesloten t.v.-circuit in het Rijswijkse winkelcentrum „In de Bogaard" exploiteert. Van de win- deze de kelcentrumtelevisie verhuist charmante blondine Noordzee-televisie waar zij ongetwij feld alle ruimte zal hebben haar as piraties te verwezenlijken. Commer ciële aanleg heeft zij zeker ook, ge tuige het feit, dat zij nog niet lang geleden hier te lande voor haar va- de Franse In Amsterdam zijn gisteren de twee vaste omroepsters van de R.E.Mgekozen. Idet zijn Hetty Bennink uit Den Haag (links) en Marian Bierenbroodspot uit Amsterdam. Journaliste Marian Bierenbroodspot is journa liste bij De Telegraaf en gaat er prat op de enige vrouw te zijn van de redactie, die geregeld met het maken van reportages wordt belast. Zij is sinds een jaar in dienst van dit och tendblad. Voordien werkte zij twee jaar als verslaggeefster stadsnieuws bij het Utrechts Nieuwsblad. De andere meisjes, die waren ge selecteerd uit meer dan duizend sol- cameratest kregen, hoeven nog niet alle hoop op te geven tv.-omroepster bij de R.E.M. te worden, omdat de Noordzee-tv. ook nog een reserve kracht wil aannemen, die binnenkort uit hun midden zal worden gekozen. Bovendien heeft de R.E.M. ook nog radio-omroepsters nodig. Onder de zes bevond zich een heuse tv.-omroepster van een der ..zuilen". Om voor de hand liggende ledenen hebben wij beloofd haar naam niet te zullen publiceren, an ders zou zij helemaal tv-omroepster af worden. Groot alarm Op het eerste seintje van de be waarders op de binnenplaats werd direct groot alarm geslagen. De ge vangenen op de binnenplaats wer den teruggebracht naar hun cellen. Alle personeel werd in paraatheid gebracht. De Rijkspolitie, altijd met wacht van ongeveer tien man in het gebouw aanwezig, werd gewaar schuwd. De gemeentepolitie stuurde in het noordelijk deel van de stad beschikbare wagens. Van de koepel uit, die het gebouw kroont, werd waargenomen, waar heen de uitbrekers over de daken vluchtten. Zij kwamen tenslotte te recht op het dak van een dienstge bouw aan de Bergstraat. Toen zij daar waren hadden agenten met ge trokken pistolen alle zolderramen al bezet. Een weg terug was er niet meer. De drie, die tot dan toe ken nelijk volgens afspraak hadden ge- Chroesjtsjow in Polen dent Novotny van Tsjecho-Slowakije zijn vandaag in Warschau aangeko men om de twintigste verjaardag van communistische Polen by te wo- De drie communistische leiders, die achter elkaar op het vliegveld van Warschau landden, werden door de Poolse communistische leider Go- moelka begroet. Chroesjtsjow en zijn echtgenote reisden met een „11-18". Men verwacht dat hij vier dagen in Polen zal blijven. Tydens zijn verblijf in Warschau zal Chroesjtsjow met Gomoelka, Ul- bricht en Novotny volgens waarne mers in Moskou spreken over de Chinese kwestie en de kwestie-Duits- land. Ter gelegenheid van het feit dat op 22 juli 1944 Polen een commu nistische regering kreeg, is in War schau vandaag een amnestie uitge vaardigd voor bepaalde categorieën gestraften. Uitgezonderd daarvan zijn straatschenders, saboteurs, dron ken chauffeurs en degenen die omkoopsommen nebben aangeno men. Gevangenisstraf tot een jaar en boetes tot 5.000 sloties (ongeveer f 1000) worden geschrapt en verge ven. werkt, wisten toen niet meer wat zy moesten doen. Eén van hen (20> stond voortdurend wezenloos kijkend in de dakgoot, naar hy scheen doof voor de politiemannen, die van be neden riepen dat zy zich moesten overgeven. Een ander (19) gooide af en toe lusteloos een dakpan naar be neden, maar nummer drie (ook 20), ging bezetene te keer. Dakpannen Terwijl gehelmde brandweerlieden hun ladderwagens in gereedheid brachten om de mannen met water te lijf te gaan, riep hij: „Levend krijg je me nooit". Als een dolle smeet hij dakpannen naar beneden, trok zijn hemd uit, moedigde de twee anderen aan het verzet niet op te geven. Toch was hij het, die als eerste zich overgaf, toen zes agen ten en bewaarders, met gummiknup pels gewapend, het dak opstormden. Met een theatraal gebaar legde hij als teken van overgave de handen in de nek. Zijn kornuiten daaren tegen klampten zich nog aan de dakgoot vast. Zij moesten op de vin gers geslagen worden, alvorens ook zij nog trappend en schreeuwend naar binnen gesleept konden wor den. Sahara-olie Algiers stelt nieuwe eisen /an onze correspondent in Parijs) cent der baten van de Sahara-olie- exploitatie, die grotendeels in han den van buitenlandse maat schappijen is. voor investeringen binnen het land zullen worden aan gewend. Tot dusver schommelde dat percentage tussen de twintig en de dertig. De maatschappijen die Sa hara-olie winnen, staan voor onge. de helft onder officiële contro- Koningin Juliana en Prinses Beatrix worden op het vliegveld van Grosseto verwelkomd door de plaatselijke autoriteiten. Van Grosseto vertrokken zij naar het enkele kilometers verder gelegen Porfe Ercole Modelactie telegrafisten De modelactie die de telegrafisten van het telegraafkantoor in Amster dam deze week hadden aangekon digd, heeft de eerste dag: volgens de directie geen ernstige omvang aan genomen. De directie heeft het per soneel meegedeeld, dat de onderhan delingen over de salarissen niet zyn afgesloten en dat de veronderstel ling dat geen verdere salarisverbe teringen te verwachten zijn, op een misverstand moet berusten. bezit het Engels-Nederlandse Shell- en belangrijk aandeel, awe Algerijnse maatregel, Ben Bella al diverse ma len had gedreigd, zal officieel niet temin nog moeten worden bekrach tigd door vertegenwoordigers van de Franse regering, die sinds april over dit onderwerp in Algiers al onder handelen. In Parijs, waar men op de beurs een nieuwe daling van de Algerijnse olie-aandelen noteerde, poogt men schrale troost te putten uit het feit, dat deze eenzijdige maat regel vooral wel bestemd is om de positie van Ben Bella tegenover Ionen-motoren gelanceerd De Verenigde Staten hebben giste ren een eerste proeflancering uitge voerd met twee prototypen „ionen motoren". De raketmotoren die zouden kun nen worden gebruikt voor de aandrij ving van interplanetaire voertuigen werden met een viertraps scout-ra ket gelanceerd. De directeur van het project ver klaarde later dat alle gestelde tech nische doeleinden van de lancering zijn bereikt. De twee motoren zijn na een uur ten oosten van de Ber muda-eilanden, 3600 km. van het vertrekpunt, op aarde teruggevallen. Tijdens het eerste nalfuur van de vlucht heeft een der twee motoren zijn baan en snelheid herhaaldelijk volgens plan gewijzigd. de Franse staat. Daarnaast zijn tegenstanders te versterken. Na de relletjes van het afgelopen weekeinde is de toestand In de New- yorkse negerwijk Harlem nog steeds zullen doen op de Verenigde Naties en op de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, om een einde te maken aan wat zij noe men „geweldadigheid van de politie tegenover de inwoners van Harlem". Voorbeelden van deze geweldadig heid ontlenen zij aan de laatste da gen, waarin tijdens de relletjes een neger werd dood geschoten, vijf zwaar gewond werden en honderd lioht gewond door acties van de po litie. Bij de gewonden, zo is inmid dels vastgesteld, zyn een negerjour- nalist en lid van het Amerikaanse vredeskorps, die niets met de onge regeldheden hadden uit te staan, maar desondanks door agenten met knuppels werden bewerkt. De politie zegt van haar kant dat de relletjes veroorzaakt werden door „ongure elementen", die de kans aan grepen de boel kort en klein te slaan toen daartoe een aanleiding bestond door de algemene verontwaardiging in Harlem over de dood van de 15- jarige James Powell. De jongen werd vorige week donderdag door een niet dienstdoende agent doodgeschoten nadat hij hem met een mes zou heb ben bedreigd. Kort en goedde sfeer is nog steeds hoog explosief in Harlem ook al is het gooien met Molotow-cooktails, lege bierflessen en andere projectie len door de negers wat teruggelopen. En die situatie zal explosief blijven, omdat Harlem als zodanig een soci aal kruitvat is. In deze bijna voor 100% zwarte wijk van New York heerst grote ar- tweeiruaal zo erg als in de rest t stad, worden drie tot acht maal meer verdovingsmiddelen gebruikt, hebben zesmaal zoveel mensen geslachtsziek ten als elders in New York en sterven tweemaal zoveel kinderen. In deze dagelijkse hel van armoe de, hopeloosheid, vervuiling en ver nedering. waarvan men zich geen voorstelling kan maken als men het niet met eigen ogen gezien heeft, zal nooit rust en gehoorzaamheid aan de wet komen, zolang deze hel zelf niet wordt opgeheven. En daartoe zouden d® negers, die nu kunstmatig en met economisch en sociaal geweld in him ghetto worden gehouden, eerst vol waardige burgers moeten kunnen worden, die net als andere Newyor- kers in ruil voor hun belastinggeld goede scholen, goede behuizing, sani tair en openbare dienstverlening zou- 9 Slot pag. 2 Bestuurder (ster?) reed door Voetgangers door auto geschept Een beschonken autobestuurder of bestuurster heeft gisteren op de Prinsengracht tussen de Wester- markt en de Rozengracht in Am- daarna doorgereden. Eén der slacht offers, de 31-jarige expeditieknecht, A. F. Salomons werd 35 meter over het wegdek meegesleurd en is met een hersentrauma zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De andere voetganger, de 33-jarig® W. Esteje, eveneens expeditieknecht, kon na doktersbehandeling naar huis. Het autokenteken, dat ooggetui gen hadden genoteerd, voerde de Amsterdamse politie naar de woning van een 29-jarige vertegenwoordiger. De gesignaleerde wagen stond voor zijn deur met de bloedvlekken nog op het dak. De man, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, werd van bed gelicht. Volgens zijn ver klaring werd de wagen echter niet door hem bestuurd, maai' door een 28-jarige vrouw (zonder beroep), die hij in de dancing .JLucky Star" in de lange Leidsedwarsstraat had ont moet. De politie trof deze vrouw in haar woning eveneens dronken t® bed. Ook zij ontkende gereden te hebben en verklaarde met een snor der te zyn meegegaan. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Julij 1864: Er doet zich te Parijs al weder iemand voor, die be weert het geheim der lucht scheepvaart uitgevonden te hebben. Het is een cylinder- vormige ballon met een schuitje, waarin een machine »s opgenomen. Uit Italië wordt gemeld, dat in een onderaardsch ge welf een meisje is gevonden, dat door haar vader 7 jaar was opgesloten gehouden. Zij had al dien tijd niets gehad dan water en brood.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1