EIDSCH DAGBLAD tockefeller blijft strijd moeren tegen Goldwater GEZELLIGE DRUKTE amol weer ivandaag! Negers in de partij vormen eigen groep Bommen in Guyana KNAC distantieert zich van conflict ANWB en Rijkspolitie Denen op Cyprus zijn gereed voor vertrek (0üc/ utvs Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 JULI 1964 No. 31315 Irecteur: E. A. E. van Dishoeck ufdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 ok in Europa waren er tot nog velen, die het te ver vo om de politieke ideeën Jdwater op één hoop te gooien met leerstellingen van een Mussolini, Franco en zelfs een Hitler. Gold- heeft hen zelf uit de droom loipen met de grote rede, die hij y, na zijn kandidaatstelling, de slotbijeenkomst van de Repu- r." einse conventie utsprak. Hij gaf rin ronduit toe een extremist te en koppelde daaraan de stelling „Extremisme by de verdedi- «ran de vrijheid is geen on- rd". De laatste restjes twijfel deed teniet, toen hij gisteren bij zijn rek uit San Francisco op het ;veld zei: „Extremisme in de po- is hetzij fascisme aan de ene ,of communisme aan de andere En wij weten intussen wel, dat itor Goldwater geen communist ilson Rockefeller, die ook eer ersten was, die de kracht v£ lende Goldwater-aanhang op de waarde schatten, is nu ook erste liberale Republikeinse lei die volledig het gevaar onder dat Goldwaters streven voor de rikaanse democratie inhoudt, rijl bijvoorbeeld zyn „medestan- gisteren", gouverneur Scran- zich tenslotte bij de meerderheid aangesloten, gaat Rockefeller betrekkelijk geïsoleerde positie de senator uit Arizona aa Hij is vastbesloten het extre- (ïe te blijven bestrijden. „Er is lats voor in Amerika". Inder- mag in Amerika geen plaats r fascisme. (Men zie ook pagina 2) Advertentie \fierm uw huid met hamol ultra b weerkundige medewerker) rwacht mag worden dat Neder- dit weekeinde toch nog een t meekrijgt van de hittegolf il enige dagen in zuid-midden deel van west-Europa voor- In Limburg is deze week al dagen 30 graden Celcius geno- In het Rhonedal van Frank- werd gistermiddag 39 graden us genoteerd. In een groot van ins land zal het weekeinde sch warm zijn, met maxima van it 32 graden, in het zuidoosten tlyk tot 35 graden Celsius, einde van dit warme zomer- nog niet in zicht, al neemt de p een enkele onweersbui toe. ook na een plaatselijke bui elt het zomerweer zich dadelijk, wyst erop dat juli eindelijk eens een echt zomerse beurt laken. Aan het slot van de conventie an de Amerikaanse republikein se partij in San Francisco stel den senator Barry Goldwater, kandidaat voor het president schap (rechts), en William Mil ler, kandidaat voor het vice- presidentschap, zich hand in hand nogmaals aan de partij genoten voor. van Californië, Edmund Brown, die in een verklaring voor de pers z dat de toespraak waarmee Goldw ter zijn kandidatuur officieel aa vaardde „de stank van het fascis me" in de lucht achterliet. „Door te betogen dat politiek tremisme geen ondeugd is, moedigt senator Goldwater zonder blikken of blozen de dweper, de Khu Klux Klan, de „Bircher", de racist en, ja heus, de communist aan, alles in werk te stellen tot schending vai grondwettelijkee rechten van hen, die zich tegen hem verzetten. En door te beweren dat politieke gematigdheid geen deugd is, brandmerkt hij ieder een die het niet met hem eens is binnen of buiten zijn partij als on dermijnende vijanden van de vrijheid van het merk-Goldwater", a" gouverneur Brown. De Democratische burgemeester van San Francisco, John Shelley, heeft verklaard dat de huidige toe stand veel gelijkenis vertoont met wat hy gelezen had in „Mein kampf". De Republikeinse, liberale gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft gisteren Barry Goldwaters zienswijzen betref fende het extremisme „gevaarlijk, onverantwoordelijk en beang stigend" genoemd. Rockefeller, die zich uit de strijd om de Repu blikeinse kandidatuur voor het presidentschap terugtrok na zijn nederlaag bij de voorverkiezingen in Californië, gaf een verkla ring uit waarin hij Goldwater aanviel op diens uitspraak in zijn rede tot de conventie: „Extremisme bij de verdediging van de vrijheid is geen ondeugd, gematigheid bij het streven naar recht vaardigheid geen deugd". De gouverneur verklaarde. Stflllk" dat zijn reactie op de uitlating van de senator er een van bazing en geschoktheid" was geweest. Hij kondigde aan, het extremisme binnen de Republi keinse partij te zullen blijven be strijden. ,,Er is geen plaats voor de partij. Er is geen plaats Amerika", zo zei hij. Campagne William Miller, die republikeins kandidaat voor het vice-president heeft gisteren verklaard, dat de v kiezingscampagne waarschijnlijk niet voor begin september zal beginnen. Hij zei op een persconferentie, dat het volgens hem pas zin heeft een campagne in te zetten na de demo cratische partijconventie, die op 24 augustus in Atlantic City begint. Miller en Goldwater zijn overeen gekomen, dat hun medewerkers vol gende week in Washington bijeen zullen komen om een aanvang te maken met de voorbereiding van de campagne. fEERBERICHT AFKOELING IN AANTOCHT LN.M.I. is volgens het weer- it van 10 uur, niet zo optimis- s onze weerkundige mede- De Bilt meldt, dat het hoge- gebied, waarvan het centrum de Duitse bocht ligt, afneemt. Oceaan breidt een ander hoge- jebiefl zich langzaom uit in de van zuidwest Frankrijk. Tussen beide gebieden, bevindt zich een igsgebied dat, zo wordt ver- t, morgen dicht bij ons land zal waardoor aan de huidige een einde zal komen. De somslag, die met onweersbuien &rd zal gaan, zal zich het eerst zuidwesten van ons land vol len. 19 JULI op: 4.43 uur; onder: 20.49 uur. op: 16.32 uur; onder: 0.59 uur. water te Katwijk te 11.34 uur; later te 6.56 en 19.33 uur. hoogwater te 0.05 en 12.42 uur; »ter te 8.03 en 20.38 uur). STRAND VERWACHTING 'Weer, maar ook flinke zonnige den. Zwakke tot matige wind Q zuid en zuidwest, Tempera- vandaag 2527 graden, morgen ■5 graden. Temperatuur zeewa- 8 graden. jruitzichten: na een warmtesto- 'ets koeler, maar de vooruitzich- Hjven zomers. voor j Goldwater reageerde onmiddelijk op Rockefellers verklaring. Hij ver zocht de gouverneur, zijn definitie van extremisme te geven. „Extremis me is geen zonde, als het om de ver dediging van de vrijheid gaat", zo hield Goldwater vol. „De gouverneur zou ook voor zijn leven vechten, als dat op het spel stond". De negerafgevaardigden en -plaats vervangers naar de Republikeinse conventie hebben meegedeeld dat zij, nu senator Goldwater tot kandidaat voor het presidentschap is benoemd, binnen de Republikeinse partij een eigen groep zullen vormen. Als tijde lijk voorzitter hebben zij benoemd George Fleming, plv. afgevaardigde van New Jersey. Voorts zullen zij een campagne te gen de senator gaan voeren en by de verkiezingen in november slechts hun steun geven aan die Republi keinse kandidaten, die zich voor de wet inzake de burgerrechten hebben uitgesproken. Omstreeks twintig van de 41 neger afgevaardigden en plaatsvervangers naar de conventie woonden de op richtingsvergadering van de nieuwe groep bij. Kritiek De internationale pers leverde gis teren opnieuw niet mis te verstane kritiek op Barry Goldwaters aanwij zing tot Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Ook uit Azië en het midden-Oosten komen commen taren die niet bepaald vleiend zijn voor Goldwater en de Republikeinse partij Een van de weinige blijken van instemming komt van het Italiaanse neo-fascistische blad „II Secoio", dat Goldwater een man noemt, „die ge looft in de waarden van de geest" en de openlijke en verborgen gevaren van het communisme onderkent. De Oosteuropese pers heeft geen goed woord voor Goldwater. Hij is „het produkt van vele jaren McCar- thy-isme, koude oorlog en anti-com munistische hysterie", zo schrijft het Russische partijorgaan Prawda. Vol gens het regeringsblad Izwestia heeft een „minderheid van een minder heid" het binnen de Republikeinse partij voor het zeggen gekregen. Haar leuze is: „Chauvisneme en imperia lisme, reactie en agressie", aldus het blad. Koninklijk gezin met vakantie Koningin Juliana, Prins Bernhard n Prinses Beatrix zijn gisteren in Porto Ercole (Italië) aangekomen, r zij hun vakantie zullen door brengen. Twee personen verloren het leven en elf werden gewond, van wie drie ernstig, toen gisteren gelijktijdig bommen ontploften in het hoofd kwartier van premier Jagans Pro gressieve Volksparty en in een ander gebouw in het hart van Georgetown (Brits Guyana). Een van de doden is een bediende van de boekwinkel van de party. Rondom zijn lyk wa ren boeken van Marx, Engels, Lenin en Castro neergesmeten. Premier Jagan was juist in het hoofdkwartier in conferentie met twee oppositieleiders, toen de bom men ontploften. Zij bleven onge deerd, m in het gebouw wondingen op. door betogers in brand gestoken. Van een bioscoop tegenover het hoofd kwartier werden de ruiten vernield. De demonstranten zagen ook nog kans een leeg pand naast het partij gebouw in een ruine te herscheppen voordat de politie hen met behulp van traangas verjoeg. De K.N.A.C. betreurt de controverse, die plotseling tussen de Rijkspolitie en de A.N.W.B. is gerezen over de voorlichting via de radio van -de weggebruikers over verkeersstagnaties. De we geninformatiedienst, die in voorgaande jaren door de K.N.A.C. in stand werd gehouden ten bate van de weggebruikers dient, zo meent de K.N.A.C., buiten officiële en semi-officiële meningsver schillen gehouden te worden. De K.N.A.C. distancleert zich met nadruk van de actie, die de A.N.W.B. is begonnen als protest tegen de hou ding van de Rijkspolitie. De achter grond van deze meningsverschillen wordt volgens de K.N.A.C. gevormd door het feit, dat de overheid bepaal de taken heeft laten liggen, die daar na door de verkeersorganisaties zijn opgenomen. Dit geldt zowel voor de bitter noodzakelyke praatpalen, waar mee de A.N.W.B. zo'n uitstekend werk heeft verricht, als voor de wegenin formatiedienst waarmee de K.N.A.C. is begonnen. De wegeninformatiedienst, die thans door A.N.W.B. en K.N.A.C. gezamen lijk in stand wordt gehouden, heeft getoond berekend te zijn voor zijn taak. De informaties over de ver- Zeer ongerustover concentraties Het Deense V.N.-contingent zaamheden op Cyprus heeft opdracht ge-H"c r*°' kregen zich gereed te houden voor onmiddellijk vertrek, aldus is uit welingelichte bron verno men. Deze orders zouden don derdag uitgegaan zijn en uitge voerd moeten worden in geval er een open conflict op het eiland uitbreekt. De Deense regering heeft door middel van haar vertegenwoordiger by de Verenigde Naties haar „diepe ongerustheid", uitgesproken over de huidige concentratie van wapens en troepen op Cyprus. Dit heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Per Hakkerug, gisteren be kendgemaakt. De ontscheping van Griekse en Turkse troepen op het eiland geeft de Deense regering argumenten voor het maken van zeker voorbehoud ten aanzien van de gronden voor haar toekomstige deelneming aan de werk- de VN op Cyprus, al dus de Deense minister. VN-secretaris-generaal Oe Thant, die de aandacht van de Griekse re gering had gevestigd op het gevaar van militaire versterkingen op Cy prus. heeft van premier Papandreoe ten antwoord gekregen dat de Cypri sche regering onder de dreiging van een Turkse landing terecht haar de fensie versterkt. De premier ,die dit in Athene meedeelde, had verder ge zegd, dat de vrede automatisch zou worden hersteld indien Turkije een afdoende verklaring aflegt dat het niet voornemens is een landing uit te voeren. De spanning in het Kyrenia- gebied op Cyprus is weer toegeno men: 150 man van de Grieks-Cypri sche nationale garde met artillerie, mortieren en luchtdoel-mitrailleurs hebben tegenover het Turkse dorp Temblos stellingen betrokken. Twee compagnieën Canadezen van de VN- strydmacht hebben zich tussen de twee partyen opgesteld, zy zyn ge wapend met mortieren. Een VN- woordvoerder deelde mee dat de spanning in het gebied „zeer groot" is en dat de Verenigde Naties trach ten een treffen te voorkomen. De enorme stroom vakantie gangers, die dit weekeinde door en uit ons land zal trekken, is gisteravond heel langzaam in beweging gekomen. Zowel de mensen, die de te verwachten zaterdagdrukte willen ontlopen, als degenen die elk vakantie-uur willen benutten, stapten in de loop van de middag en avond al in auto of trein. By het verkeersplein Oudenryn, dat by wat extra drukte al gauw de neiging heeft om van een verkeers knooppunt in een Gordiaanse knoop te ontaarden, was de Utrechtse poli tie al van twee uur af paraat. De verkeersongevallenbrigade had voor alle zekerheid al vast een wagen bij het plein gestationeerd en het rijdend toezicht op de rijkswegen werd ver scherpt. Om half zeven werden die extra voorzorgsmaatregelen weer in getrokken omdat het met de drukte allemaal nogal meeviel. Er passeer den per uur weliswaar zo'n 4.000 auto's, maar dit veroorzaakte volgens de politie alleen maar een „gezellige drukte". Er was geen sprake van file vorming, zelfs de normale vrijdagpiek van half zes bleef uit. De spoorwegen hebben gisteren geen extra treinen laten ryden, om dat de baanvakken ook veel militair weekeindevervoer moest verwerken. Wel werden enkele treinen met wa gons uitgebreid. De N.S.-clientèle heeft gisteren overigens aan „reisspreiding" gedaan het was de gehele dag al wat drukker dan gewoonlijk, zodat de treinen gis teravond goed bezet, maar niet over- De Nederlandse Spoorwegen heb ben voor vandaag wel extra treinen ingelegd. Zo vertrokken vanmorgen extra treinen uit Groningen naar Utrecht en uit Den Haag naar Arn hem. Men verwacht dat de Valkenburg expresse, die deze zomer zaterdags zuid-Limburg een zeer snelle verbin ding geeft met de Randstad Holland, veel drukte op de stations zal voor komen. De treinen van de Valken burg-expresse (drie uit Amsterdam via Utrecht en één uit Leiden via Den Haag en Rotterdam en omge- Aan de internationale treinen zyn aar mogeiyk, extra rytuigen gekop peld. Groots welkom voor Gizenga in Leopoldstad Antoine Gizenga, die door velen wordt beschouwd als de geestelyke opvolger van de vermoorde Patrice Loemoemba, is gisteren door de Kongolese autoriteiten vrijgelaten na twee jaar op het eiland Boelabemm- ba gevangen te zyn gehouden. De inwoners van Leopoldstad zorgden voor een triomfale ontvangst, toen hy in een auto, waarin ook premier Tsjombe en de nieuwe minister van Landbouw, Albert Kalondji, waren gezeten, in de stad aankwam. Duizenden mensen juichten de vrijgelatene toe, die daarop met breed armzwaaien reageerde, terwyl Kalondji, het „V"-teken maakte. By de aankomst by de ambtswoning van Tsjombe kende het enthousias me van de menigte geen grenzen meer. Toen het tumult eindeiyk wat was afgenomen, hield Gizenga een korte toespraak, waarin hy toezegde, al het mogelyke te zullen doen „om de pacificatie van Kongo geen holle frase te laten worden". Eerder had hy tegenover verslaggevers verklaard, met premier Tsjombe alle Kongolese vraagstukken onder de loep te willen DRAMA IN BONN Een 21-jarige student schoot gis teren op het terrein van de universi teit in Bonn een 24-jarige medestu dent met een pistool dood en nam daarna vergif in, zo heeft de politie meegedeeld. De neergeschoten stu dent hield een meisje omarmd toen de aanvaller hem door het hoofd, schoot. Deze nam daarop blauwzuur in en stierf ter plaatse. Later werd het dagboek van de jonge moorde naar gevonden, waarin deze zegt, het leven te haten en daarom iemand te willen doden. In Ludwigshafen speelde zich gis teren eveneens een drama af. Daar sloeg een 62-jarige, aan schizofre nie lydende man zonder enig aan- wysbare reden met een byl twee spe lende kinderen de schedel in. De drie jarige Jeanette Hyner was onmid- dellyk dood, haar speelkameraadje, de zesjarige Wolfgang Kriek, bezweek misdaad beging, is door de politie gearresteerd. Hy biykt in 1962 en kele maanden in een inrichting te 1 hebben gezeten. keersstagnaties zouden zonder moeite door de W.I.D. kunnen worden ver strekt. Dit mag echter volgens de K.N.A.C. geen reden zyn, deze dienst- voor-alle-weggebruikers te betrekken in een competentiestryd tussen A.N. W.B. en Rykspolitie. Besprekingen Het ministerie van Justitie en de A.N.W.B. hebben inmiddels besloten besprekingen te houden om de mis verstanden tussen de Rijkspolitie en de toeristenbond tot een einde te brengen en opnieuw tot samenwer king te komen. In afwachting van deze besprekingen heeft het ministe rie van Justié de Rijkspolitie ver zocht de A.N.W.B. waar dit mogelyk is, van dienst te zyn by het signale ren van verkeersbelemmeringen. De A.N.W.B. zal op zyn beurt aan de Rykspolitie gegevens doorgeven over concentraties van verkeerdeel- nemers en toeristen. O vereenstemm mg van Italiaanse coalitiepartijen Na byna twee weken van onder handelen en een slotvergadering van meer dan twaalf uur hebben de ver tegenwoordigers van de christen-de mocratische, socialistische, sociaal democratische en republikeinse par tijen In de afgelopen nacht overeen stemming bereikt over het program ma voor een nieuw te vormen cen trum-links coalitieregering. Het programma moet nog door de besturen van de christen-democra tische en socialistische partyen wor- dengoed gekeurd. Premier Aldo Moro, die op 20 juni het ontslag van zyn eerste regering aan president Segni aanbood en op 3 juli met de vorming van een nieu we regering werd belast, zal thans de president over het bereikte akkoord voorlichten en zyn lyst van minis ters gaan voorbereden. Rij examen wordt eenvoudiger (Van onze Haagse correspondent) In overleg met de rtjschoolhou- ders wil het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rjjvaardigheidsbewyzen komen tot een vereenvoudiging van het rijexamen. Op het ogenblik wordt de beoor deling van de kandidaat op een zó groot aantal punten doorgevoerd, dat de zaak er onoverzichtelijk door wordt. Men wil dit terugbrengen tot een beoordeling op een aantal praktische punten, zoals bediening van het voer tuig, kennis en toepassing van de verkeersregels en beheersen van het sturen. De vele bezwaren, die tegen de huidige vorm van het ryexamen bestaan, wil men op deze manier ondervangen. ZOMERPRIJZEN Vrijdag heeft te 's Hage de le proefrit plaats gehad, met de omnibus van de Ned. Railroute-Mij. over den bad- weg van het Gemeentebad- huis, naar de Parkstraat door de residentie. De Londense bladen dee- 1 len mede, dat eerstdaags te- recht zal staan een vrouw van middelbaren leeftijd be- schuldigd van bigamie met 5 mannen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1