Prins Bernhard reikt vaandel uit aan MLD V oorwaar delij k EEG-akkoord over zuivel Inwoners van Rijnsaterwoude barricaderen Schoolstraat ak]een heerlijk lagje naar, TV PPARATEN cleef I ANWB slaags met de Rijkspolitie over informatiedienst Half miljoen Fransen bij begrafenis Tliorez HET LEIDSCH DAGBLAD gaat mee op vakantie LEIDSCH DAGBLAD VRIJAG 17 JULI 1964 Tegen storten van vuilnis Gesyncl me wegllgging." 'AAK 'N ONTDEKKINGSRIT BI, Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. Plechtigheid op vliegveld Valkenburg ners van de Schoolstraat ii Rijnsaterwoude zijn boos op de bur gemeester en de mensen van ge meentewerken. Gisteravond om streeks zeven uur reed plotseling grote vrachtauto met slootvuil ibaggerd uit de haven Drag! de schone straat in. yerd gedeponeerd in een het eind van de straat, maar dicht bij de laatste huizen gelegen sloot. de vraag van de nogal verbaasde bewoners van de straat of er nog ran dit vuil kwam werd ge intwoörd, dat dit vandaag zeker it geval zou zyn. Een bezoek [de burgemeester door enkele bewo- bracht niet veel anders iet licht dan de boodschap dat deze -gger niet in de bewuste sloot locht worden gedeponeerd. Advertentie VAKANTIE recreatiecentrum Arrestatiegolf op Haïti )e New York Times schreef gis- an betrouwbare diplomatieke jslieden vernomen te hebben, dat Haïti een golf van arrestaties is richt onder de tegenstanders van regering van president Duvalier, dat op 29 juni een kleine opstan- lingengroep op het eiland was ge ld. Verscheidene personen zouden n terechtgesteld. De slachtoffers uden betrekkingen met de opstan- lingen hebben onderhouden of zinsleden zijn van mannen die ih in de bergen in het zuidoosten n het land hebben verschanst, lgens een onbevestigd bericht zou esident Duvalier eigenhandig intig mensen in zijn paleis in de ofdstad Port-au-Prince hebben ichoten. Levenslang voor demonstranten Onlangs „demonstreerden" voor regeringsgebouwen in Buenos res honderd schildpadden tegen {politiek van de Argentijnse re- ring. Op hun schilden waren izen geverfd als „de regering in mars" en „weg met de rege- ig". Onder grote hilariteit van publiek werden 22 opposan- door de politie ingerekend, eschomuers ontfermden zich tr de rest van de dieren die leden van het algemeen vak- hond waren losgelaten. Ot'er de 22 arrestantenis mis 't vonnis uitgesproken. Zij tgen levenslang: hun verdere ren zullen zij moeten doorbren- in de hoofdstedelijke dieren- Advertentie De bewoners waren weinig gerustge-1 steld door het antwoord van de bur gemeester, vandaar, dat zij besloten een barricade op te werpen van ste nen en ander materiaal. Of het zal helpen moet worden afgewacht. In j ieder geval hebben zij op deze wijze j willen laten blijken, dat men niet gesteld is op het onwelriekende vuilnis in de straat, juist nu de kin deren vakantie hebben gekregen en de hele dag buiten willen spelen. De foto geeft een beeld van de opge worpen barricade. (Foto Leidsch Dagblad) Nu kopen, in oktober betalen vanaf 728»" ptn toOSNSTBElOONEH VAKMANSCHAP W* Van de regering van de Duitse Bondsrepubliek hangt het thans af, of de gemeenschappelijke markt voor zuivelprodukten op 1 november van dit jaar van kracht zal worden. Dit is het uiteindelijke resultaat van een nieuwe nachtelijke vergadering van de ministers van Landbouw van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap. De nog resterende regelingen, die moesten worden getroffen om de zuivelver- ordening te kunnen gaan toepassen, zijn door de vijf EEG-landen goed gekeurd. De Duitse staatssecretaris van Landbouw, Hüttebrauker, ver klaarde echter vanochtend om drie uur, na bijna negen uur vergaderen, eerst zijn regering te moeten raad plegen. Vanmiddag om vier uur zou het definitieve standpunt van de Bondsrepubliek aan de overige vijf EEG-landen en de Europese com missie worden bekendgemaakt. Indien het Duitse antwoord posi tief is zal niet alleen de verordening voor zuivel op 1 november gaan werken, maar zal reeds op 1 septem ber die voor rijst van kracht worden en eveneens op 1 november die voor rundvlees. Voorwaarde was daarvoor de Nederlandse eis. dat overeenstem ming zou worden bereikt over de nog openstaande drie uitvoerings besluiten, die de toepassing van het zuiveLreglement mogelijk moeten maken. Daartoe begon deze week dinsdag in Brussel een „kleine marathon", waarop de ministers Landbouw de eerste twee dagen de uitermate technische kwesties alle kanten bespraken, waarna gis termiddag de eindronde begon. De inzet was daarbij een „package deal" opgesteld door de Europese commis sie, waarin alle vraagstukken een oplossing hadden gevonden. In de loop van de avond bleek een defini tief akkoord in zicht, vooral ook omdat een Nederlandse eis over de invoer van Surinaamse rijst was ingewilligd. De ministerraad van de Zes strandde echter op een Duits bezwaar, dat „geen voldoende reke ning werd gehouden met de belan gen van derde landen". Het bleek daarbij te gaan om een Duitse toezegging aan Dene marken, gedaan tijdens het jongste bezoek van kanselier Erhard aan Kopenhagen, de uitvoer van Deense kaas naar de gemeenschap te be schermen. Het betrof de regeling voor Tilsit-kaas, waarop bij het voorstel van de Europese commissie bij de invoer uit Denemarken een vrij hoge heffing komt en waarvoor de Duitse delegatie een gunstiger regeling verlangde. Vooral Italië en Frankrijk verzetten zich hiertegen en urenlang hield dit punt de minis ters van de Zes bezig, die zich zelfs zonder tolken en adviseurs terug trokken om te trachten een oplos sing te vinden. Aangezien het com missie-voorstel niet werd gewijzigd Russisch-Joods gesprek Het bestuur van het Joodse Wereldcongres in Jeruzalem heeft in een resolutie gepleit voor recht streekse Russisch-Joodse besprekin gen over het vraagstuk van de joodse gemeenschap in de Sowjet- Unie. Het bestuur van het Joodse Wereldcongres waarschuwe verder tegen een herleving van het inter nationale antisemitisme en neona- zistische activiteit in Latijns-Ame- rika en Europa. Het beschuldigt de Arabische Liga ervan deze activiteit te steunen, in het bijzonder in Latijns-Amerika. Op de Westduitse regering wordt een beroep gedaan te verhinderen dat Duitse geleerden Egypte militair versterken, daar de Egyptische mili taire ka-acht gericht is op de ver nietiging van Israël. en staatssecretaris Hüttebrauker er op het nachtelijke uur niet in slaag de nieuwe instructies uit Bonn te verkrijgen, besloot deze uiteindelijk zich 'maar met voorbehoud bij de „package deal" neer te leggen. Indien de Bondsrepubliek de „package deal" aanvaardt, dan zul len de ministers van Landbouw pas op 21, 2-2 en 23 september weer bij eenkomen. In het andere geval zal een vergadering of nog deze maand, of begin september noodzakelijk zijn. Vakantiegeld Meyerink Co zeker gesteld De zonder werk gekomen werkne mers van Meijerink en Co. in Win' terswijk en Dinxperlo krijgen toch de vakantietoelage uitbetaald. De Twents-Gelderse Fabrikantenvereni ging en de Rotterdamsche Bank, zul len ieder de helft van het nodige geld op tafel brengen. Hiertoe is be sloten na overleg tussen fabrikan tenvereniging en bank en de drie vakbonden, Eendracht, Unitas en St. Lambertus. Vanavonds, dus juist voor de va kantie, zullen de gelden worden uit betaald. Alleen in aanmerking ko men zij, die niet op een of andere wijze een vakantietoelage krijgen. Zij, die inmiddels in andere textielbedrij- werk hebben gevonden behoeven de uitkering ook niet, daar de nieuwe werkgever heeft toegezegd de beta ling voor zijn rekening te nemen. Uitgekeerd wordt vanavond aan iedere mannelijke' werknemer boven de 21 jaar f 120,--. Vrouwen boven de 21 jaar krijgen f 110,-. Werkne- i van 18 tot 21 jaar, zowel man als vrouwen ontvangen f70,—, terwijl jongeren onder de 18 jaar f 50,-- uitbetaald krijgen. De Marineluchtvaartdienst heeft een vaandel. Het werd vanochtend, uit naam an H.M. de Koningin, op het gloeiend hete platform van het vliegkamp Valkenburg uitgereikt door Prins Bernhard. De Prins overhandigde het vaandel, nadat hij eerst de troe pen had geïnspecteerd, aan de Met. termen als „onelegant" welwillend", „een bijzonder delijke daad" en zo meer heeft de Maurice Tliorez, die meer dan der tig jaar secretaris-generaal van de Franse communistische party was, gisteren op de Parjjse begraaf plaats Père Lachaise ter aarde be steld. Hy overleed zaterdag aan boord van een Russisch schip waar- hy voor vakantie op weg was de badplaats Jalta aan de Zwarte Zee. Meer dan een half miljoen men- n liepen mee in de begrafenisstoet, die zich in beweging zette by het hoofdkwartier van de communisti sche party waar het stoffelijk over schot lag opgebaard en waar tallo- ;n hem de laatste eer bewezen. Aan het hoofd van de stoet liepen mijnwerkers uit Lens, de woonplaats Thorez. Zij droegen blauwe overalls, rode halsdoeken en witte mijnhelmen en voerden een reusach tig portret van de overledene mee. Achter hen liepen duizenden Een overzicht van de enorme mensenmenigte, welke de Franse communistenleider Thorez een laatste groet bracht langs de route naar de begraafplaats. Delegaties van partij-afdelingen, communistische burgemeesters, raads leden en functionarissen volgden. Door de hitte vielen veel vrouwen flauw. Onmiddellijk achter de kist, die met de Franse driekleur was bedekt, reed zijn weduwe, Jeannette Tho- rez-Vermeersch, gevolgd door zijn zoons en communistische afgevaar digden en senatoren. De buitenlandse delegatise werden geleid door Mi- chail Soeslow, secretaris van het cen trale comité van de Russische com munistische partij. Thorez, die 64 jaar werd, was se cretaris-generaal van 1930 tot het partijcongres in mei van dit jaar. directie van de A.N.W.B. gistermid dag gerageerd op door krantebe- richten in de publiciteit gekomen plan van de Rykspolitie om een cen trale informatiedienst te stichten. Een dienst, die dan naar analogie de Wegeninformatiedienst het publiek zou gaan voorlichten over verkeersstremmingen, omleidingen en dergelijke. De A.N.W.B. betichtte de persconferentie in Den Haag waarop de Rykspolitie niet was ver tegenwoordigd was en die was be legd zonder nadere informatie by de Rykspolitie van een unfaire houding, op 'n persconferentie in Den Haag tegenwoordigd en die was belegd zonder nadere informatie bij de Rijkspolitie ovr de inhoud van de kranteberichten. De toeristenbond wil de Wegenin formatiedienst, die vooral in de win ter veelvuldig door weggebruikers wordt geraadpleegd over mogelijke gevolgen van gladheid, sneeuwval e.d. uitbreiding geven. Bijvoorbeeld op hoogtijdagen of zoals nu met de j vakantiegolf. In ernstige gevallen dacht men deze informatie naast de telefonische inlichtingen van de We geninformatiedienst ook te gaan ver spreiden via de radio. Tijdens de pinksterdagen is zonder er rucht baarheid aan te geven een proef genomen. Overigens zonder medewer king van de Rijkspolitie. Het Bureau Bijzondere Verkeerszaken van de Rijkspolitie liet kort voor Pinksteren weten, dat geen medewerking kon worden verleend, omdat nog overleg moest worden gepleegd met andere bureau publiceerde op de vooravond van Pinksteren, dat het publiek door de Rijkspolitie geattendeerd zou wor den via de radio op verkeersstrem mingen. Bij navraag bij de Neder landse Radio Unie bleek de toeris tenbond, dat de politie daartoe ver gunning had gevraagd ongeveer te zelfdertijd, dat de A.N.W.B. te horen kreeg, dat medewerking werd gewei- gerd. De A.N.W.B. beweert, dat de politie slechts éénmaal de radio tij dens de pinksterdagen heeft inge schakeld. terwijl dat zeker acht maal had moeten gebeuren. „En nu komt de Rijkspolitie met het plan eigen verkeerswaarschuwings- dienst te gaan oprichten. Een wei- bewuste doublure, die bijzonder is te betreuren omdat we hier een bepaal de onwelwillendheid bij de Rijkspo litie registreren", aldus de A.N.W.B, De rykspolitie wimpelt de veront waardiging van de A.N.W.B. af. „Een misverstand" zegt men. Misschien is vertraging van de post er oorzaak pan, dat de hoofddirectie van de toeristenbond nog geen kennis heeft kunnen nemen van een 15 juli ver zonden brief over het verspreiden i informatie inzake verkeersdicht heid. Volgens de Rijkspolitie hebben in formaties, aan wie ook, omtrent ver keersdichtheid op wegen, zowel in tijd als in plaats, in de meeste geval len slechts zeer betrekkelijke waarde. De situatie kan van het ene moment op het andere veranderen. Bij op stoppingen van langere duur zou men buiten de politie de neiging kunnen hebben de weggebruikers een andere route aan te bevelen. Zo zou men kunnen komen tot een geleiding, zo niet omleiding van het verkeer. En dat is een specifieke taak van de politie. Een omleiding mag wü betrokken politie-autoriteiten. De po> litie-zegsman meende dan ook. dat het op de weg van de politie lag om 't pubhek te informeren over in grij pende verkeersmaatregelen. Reeds voor ontvangst van een verzoek van de A.N.W.B. om medewerking met gegevens over verkeersdichtheid door vlagofficier Marineluchtvaart dienst, de Katwijkse schout-bij nacht-vlieger J. L. den Hollan der. De Prins kwam met een helikop ter op het vliegveld aan in gezel schap van luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, adjudant generaal van H.M. de Koningin en chef van haar judant van de Prins. Hij werd op de landingsplaats be groet door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Hol land. mr. J. Klaasesz, burgemeester M. A. v. d. Have van Valkenburg, burgemeester H. Duiker van Katwijk en burgemeester mr. J. Geertsema van Wassenaar, door de comman dant Zeemacht Nederland, vice-ad- raal mr. A. N. de Vos van Steenwijk, en de commandant Marineluchtvaart dienst Nederland, kapitein-ter-zee vlieger J. C. Petschi. Onder de aan wezigen op het platform, waar de plechtigheid plaats had, bevonden zich de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, de bevelheb ber der Zeestrijdkrachten, vice-ad- miraal A. H. J. v. d. Schatte Oli- de centrale informatiedienst in april was met de radio-omroeporganisaties een regeling tot stand gebracht. Het zou naar de mening van deze zegs man vooral bij grote drukte te veel van de verkeersonderdelen vergen om naast de radio ook de AWNB te waarschuwen. Daar kan men trou wens naar de radio luisteren, zegt de politie. De medewerking aan de Wegen informatiedienst terzake van glad heid, mist e.d. zal normaal worden gehandhaafd. De burgemeesters van Val- kenburg. Katwijk en Wassenaar en de Commissaris van de Ko- n in gin in de Provincie Zuid- Holland mr. f. Klaasesz tijdens de plechtigheid op het vliegveld. (Foto L.D./Holvast). Dc Prins hield ter gelegenheid van deze vaandeluitreiking een toespraak waarin hij onder meer opmerkte, dat de marineluchtvaartdienst zich sinds haar oprichting op 18 augustus 1917 als de vleugels van de vloot 'n roem- ryke traditie heeft verworven. Vele waren en zyn uw taken, steeds stond u gereed om waar ook ter wereld op te treden, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden. Uw oogstte successen tijdens mili taire acties, maar daarnaast memo reer ik uw optreden in tijd van vre de op het gebied van reddingsacties en wetenschappelijk onderzoek. Vele zijn de wapenfeiten waarbij u zich hebt onderscheiden en vele zRn de offers die u daarbij hebt In het bijzonder noemde de Prins de vastberadenheid, de moed, de trouw, het beleid en het doorzettings vermogen van alle M.L.D.-officieren, onderoffifieren en - manschappen gedurende de laatste wereldoorlog. Na het défilé, waarmee de plech tigheid werd besloten, was er een druk bezochte receptie in een van de hangars op het vliegveld. I ZONDER EXTRA KOSTEN. maar alleen, als U ome voorschriften goed opvolg! U maakt gebruik van de wekelijks in ons Wad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opaendings- dag in ons bezit is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet In behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalen, voor de weken waarin zij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie e t prettige vakantie, maar U moet Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat mol U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Woonplaats:, Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet r, toepassing VAKANTIEADRES: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9