LEXINGTON Derde en vierde prijs in nationale sporttoto de beste..de eerste! KRANTENBEZORGERS Karstens heeft kans op nationale wegtitel Sanders uitgeschakeld door W.v.d. Bosch LEXINGTON Campbell breekt record Opgerichl 1 maart 1860 Vrijdag 17 juli 1964 Vierde blad no. 31314 Toenemende concurrentie Duitse Lotto Drs. Bakkenist opent verbrede BOSBAAN De gemoderniseerde Bosbaan, waarop vrijdag 31 juli de Europese roeikampioenschappen beginnen, zal zaterdag 25 juli om twee uur op de tweede dag van de Nederlandse kam pioenschappen voor heren dus of ficieel worden geopend. Drs. S. C. Bakkenist, penningmeester van de Nederlandse Sport Federatie en voor zitter van de Toto-bestedingscommis sie, zal de tot 92 meter verbrede baan in gebruik stellen. Een „vloot- schouw" zet de ceremonie luister bij. Onder meer geven dan de vijf Neder landse ploegen die uitkomen op de Europese kampioenschappen voor da mes acte de présence. De Nederlandse kampioenschappen voor heren zullen niet, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, in drie dagen worden verwerkt. De strijd om de titels zal namelijk niet don derdag 23 doch pas vrijdag 24 juli beginnen. In de avonduren wordt dan om de titels bij de twee zonder stuurman, de skiff, de 2 met stuur man en de gestuurde vier gestre den. Zaterdagmiddag volgen de wed strijden van de vier zonder stuur man, de dubbel twee en acht. Record-inschrijving roeikainpioenschap dames op Bosbaan De inschrijving voor de Europese roeikampioenschappen dames op de Bosbaan te Amsterdam overtreft alle voorgaande titelwedstrijden. Niet minder dan 39 ploegen uit 11 landen zullen aan de start verschijnen. Nederland zal, evenals Rusland, Roemenië en Duitsland in alle (vijf) Gelijke spelen en goal-tips verdwijnen De extra prijzen voor de ge lijke spelen en de goal-tips zul len volgend seizoen niet bij de Sporttoto terugkeren. Daar tegenover staat dat de stichting Nationale Sporttotalisator, be halve een eerste en een tweede prijs, nog een derde en vierde prijs wil uitkeren. Dit zijn en kele van de voornaamste ver langens, die mr. W. J. Geertse- ma, vice-voorzitter van de stichting, gisteravond kenbaar maakte in het nieuwe gebouw van de Sporttoto. in Den Haag Mr. Geertsema was, ondanks de in- _jg van bijna f 29.000.000,—, die de toto vorig seizoen bereikte, toch niet klassen vertegenwoordigd zijn. Zo groot is de inschrijving, dat vier klassen alleen bij de achten wordt zondag op de finaledag de eindstrijd meteen geroeid op vrij dag 31 juli voorwedstrijden en za terdag 1 augustus herkansingen zul len moeten plaats vinden. De inschrijving ziet er als volgt uit Vier met stuurvrouw: Groot-Brit- tannië, Hongarije, Denemarken, Tsje. cho-Slowakije, Roemenië, Duitsland, Rusland en Nederland. Skiff: België, Duitsland. Frankrijk, Roemenië, Tsjecho-Slowakije. Hon garije, Groot-Brittannië, Rusland N-vlerland. w-ubbel vier: België, Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Roemenië, Rus land en Nederland. Dubbel twee: België, Duitsland, Achten: Duitsland, Roemenië, Tsje cho-Slowakije, Groot-Brittannië, Rusland en Nederland. helemaal voldaan. Ondanks het feit, dat dit bedrag de inleg van het jaar daarvoor met bijna een miljoen gul den overtrof, was mr. Geertsema van mening, dat dit een zekere stilstand betekende in de omzet. Er waren nl. vergeleken met het seizoen '62'63 tien toto's meer geweest „en", aldus de heer Geertsema, „stilstand betekent achteruitgang". Concurrentie Met name noemde de heer Geert sema de toenemende concurrentie van de Duitse Lotto in de oostelijke grensgebieden en de grote steden. Een teruggang van de toto daar van 25 tot 35 procent spreekt boekdelen. Het prijzenpakket nu 33 procent van de inleg zou de stichting gaarne verhoogd zien. Geen onredelijk verlangen, als men weet dat bij de paardesporttotalisator 80 procent van het prijzengeld ten goede komt aan de inleggers. De sporttoto zal proberen de kan sen, die de wet biedt, zo goed moge lijk uit te buiten. Na deze eerste, tij delijke, periode van drie jaar. heeft het parlement duidelijk een gekana liseerde toto aanvaard. Wensen De sporttoto heeft vijf 1. Een onbeperkte hoofdprijs, (volgens het nieuwe wetsontwerp wordt deze prijs van, inclusief belasting f 58.000,—, verhoogd tot f 100.000,—. waarvan de belasting dan afgaat, zodat er f 85.000,— overblijft) 2. Het scheppen van mogelijkheden tot een groter prijzenpakket te ko men: naast de eerste- en tweede- ook een derde- en vierde prijs. 3. het maximale bedrag, dat inge legd kan worden, niet in de nieuwe wet op te nemen, zodat de deel nemers meer dan één formulier kunnen invullen. 4. Een ander systeem te vinden waar door het mogelijk is, indien bijv. door afgelasting een groot aantal wedstrijden geen doorgang kan vinden, toch prijzen kunnen wor den uitgekeerd. 5. Een mogelijkheid om meer prijs vragen uit te schrijven dan totnutoe het geval was. (de sporttoto denkt aan meer dan één prijsvraag per week: dit samengevat in een pe riode van plm. 35 weken, de tijd waarin de Nederlandse competitie wedstrijden worden gespeeld) Transfernieuws De oud-internationaal Jan Noter- tans hij kwam totaal 27 maal voor het Nederlands elftal uit is overgegaan van Fortuna '54 naar Sit- tardia. Het is precies tien jaar ge leden, dat Notermans Slttardia ver liet om voor de Geleense formatie te gaan spelen. De Haagse eredivisieclub ADO, heeft de 21-jarige rechtshalf van Velox, Joop Jochems gecontracteerd. Jochems speelde enkele malen in Jong Oranje. Na Nijhuis, Kohn (inmiddels naar Fortuna '54) Stallen (naar AGOW), Mansveld en Eichelsheim (Vitesse) en Wiggers heeft thans Charley Bos veld, die tot nu toe nog geen nieuw contract had getekend, het bestuur van Sportclub Enschede verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Onlangs werd uit Rotterdam gemeld dat Sparta zeer in de Enschedese binnenspeler geïnteresseerd is. Het bestuur van VW te Venlo heeft volledige overeenstemming be reikt met de 29-jarige Amsterdam mer Dick Schenkel. Deze speler heeft in de afgelopen competitie al in de Venlose ploeg meegespeeld en was tot voor kort voornemens naar Amster dam terug te keren. Hij blijft dus nu zeker nog een jaar in Venlo voet ballen. Telstar de nieuwe ere-divisieclub uit Velsen heeft de twee Spaanse voetballers Beke en Marquitos (Ex- eelsior) gecontracteerd. Telstar rond de gisteravond voorts onderhandelin gen af met de 20-j. Zwinkels, voor hoede speler uit Velo uit Waterin gen. Ook hij tekende een contract. gevraagd. r Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden Bureau Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Leiden. Morgen op circuit Zandvoort: Aan het nationale wegkampioen- schap voor amateurs, dat zaterdag op het golvende en grillige circuit Zandvoort wordt gehouden, zul len 325 renners deelnemen. Onder hen bevinden zich tientallen favorie ten en het doen van een voorstel ling is dan ook een onmogelijke taak. Tot de kanshebbers behoort in elk geval Gerben Karstens, die in de kleine Tour de France vorm en con ditie opgedaan heeft. Sterk rijden van Bert Komijn Bert Romijn was gisteravond op permachtig in de eerste serie van het kampioenschap van Nederland voor amateur stayers. Vlak voor het einde van de 50 km lange rit reed Romijn de Amsterdammer Jonker, de enige, die er in geslaagd was nog niet door Romijn gepasseerd te worden, eveneens op een ronde achterstand. Daarvoor hadden Koe vermans. Riksma, Van Dijk en Copier al vele malen de groene trui van Romijn langs zich zien schie ten. Met Romijn plaatsten Jonker en Koevermans zich in de finale van dit kampioenschap, dat over enkele weken wordt gehouden. Vol gende week donderdag wordt m net Olympisch Stadion de tweede serie gereden met onder meer Jaap Oud- kerk, die de laatste tijd als een komeet aan de stayershemel omhoog is geschoten. De sprint was gisteravond voor Gerard Koel, die in een rit- van vier kampioen Van der Touw en de twee nieuwe sprinttalenten Jan Jansen en Bram Brem- achter zich liet. Koel noteerde over de laatste 200 meter de snelle tijd van 11.8 sec. Zijn voornaamste tegenstrevers zijn zonder twijfel Cornelisse, Schuu ring, Pieterse, Peters, Visser, Beugels, Dolman, Middelkoop, Visser, Paul Ouwerkerk, v. Kenenade, Drummen, Tummers, Doek, Van Ginneken, Ley- ten, Van der Vleuten, Fransen en Schouten. Ook de SassenheimerLL Bart Zoet kan in deze kampioens een vooraanstaande rol vertol ken. Leidenaars En wat zullen de steeds meer op de voorgrond tredende Leidenaar Nol Kloosterman en de strijdbare Jan van Amsterdam uit Leiderdorp de laatste weken met veel succes de slag in straatkoersen en criteria, op het Zandvoortse circuit presteren? Zij kunnen met een beetje geluk ge lijke tred houden met de favorieten. Routinier Henny van Gent is zater dag ook stellig van de partij. Even als trouwens de bollenstrekers Jan Aarts, Cok Stroombergen en Leo d. Berg. De start van de amateurs is om één uur en de af te leggen afstand bedraagt 176 kilometer (42 ronden) Vooraf rijden de aspiranten (start 10 uur) en nieuwelingen (start 11 uur) om het kampioenschap ovei spectievelijk 25 km. en 63 km. Van de renners uit Leiden en omgeving kunnen De Jong, Zoetemelk en Van Biemen het een heel eind brengen in de titelstrijd van de nieuwelin gen. Wielerploegen voor buitenland buitenlandse wielerevenementen uit komen. Aan de Ronde van Canada, van 26 juli9 augustus, zullen onder ploegleider Koopmans uit Amster dam deelnemen: Ad van Kemenade (Eindhoven), Jan Boog (Laren), Eddie Beugels (Sittard) en Jos van der Vleuten (Mierlo) Aan de Ronde van Joego-Slavië, van 26 juli6 augustus, wordt door een uit Limburgse renners samen gestelde ploeg deelgenomen. Deze renners zijn Jo Tummers (Geulen), Jan Doek (Heerlen), Jo Drummen (Bemelen), Frans Evers CLinne), Willem Schepers (Stein) en Jan van Seggelen (Budel). Aan de Motorcross des Nations 500 cc-klasse, die 23 augustus te Hawkstone Park (Eng.) wordt ge houden, zal ook een Nederlands team deelnemen. Het KNMV heeft het team als volgt samengesteld: Rudie Boom (Amsterdam). Broer Dirkx (Valkenswaard). Piet Dirkx (Eindhoven), Ben Hartelman (Hen gelo, Gld) en Jo Heyboer (Moer- kapelle) MOTORSPORT Twee Vaas-teams naar Erfurt Twee Nederlandse Vaas-teams zullen deelnemen aan de 39e inter nationale motorzesdaagse die van maandag 7 tot en met zaterdag 12 september in Thuringen (Oost-Duits land) zal worden gehouden. Erfurt is ditmaal de centrale startplaats. De sportcommissie van de KNMV heeft de Nederlandse teams als volgt samengesteld: a-team Jan van Dobben (Zwammerdam) Frits Selling (Amsterdam), Hein var Olst (Heino) en Henk Wendelgelst (Amsterdam) b-team Henri Zijdemans (Den Haag), Rob Selling (Amsterdam), Cees van Rijs- sel jr (Den Haag) en Jan Hoek (Amsterdam) Naast de beide Nederlandse teams, die zullen trachten de Zilveren Vaas de prijs voor landen die geen mo toren fabriceren te veroveren gaat ook n derlan land. Contractspelers zenden brief naar KNVB Het bestuur van de Vereniging van Contractspelers heeft zich. in ver band met de crisis in de KNVB, schriftelijk tot het bondsbestuur ge wend en erop gewezen dat. aange zien de grondslagen van het georga niseerde voetbal dreigen te worden aangetast, het dringend noodzakelijk is dat voor alle problemen een op lossing wordt gevonden. Het bestuur van de vereniging meent dat bij het zoeken naar een oplossing van drie beginselen moet worden uitgegaan: 1. de eenheid van de KNVB moet gehandhaafd worden. Het uiteenval len in zelfstandige organisaties voor het betaalde en het amateur voetbal lfjkt het bestuur ongewenst en slechts aanvaardbaar als voor de semiprofs geen acceptabele regeling kan wor den gevonden. 2. het betaalde voetbal dient, bin nen de KNVB, als een autonome eenheid te kunnen fungeren aange zien de belangen van deze sectie we zenlijk verschillen met die van de amateurs. 3. de opvatting van het sectie be stuur betaald voetbal is juist, dat verenigingen die hetzij door sane ring gedwongen, hetzij uit vrije wil het betaalde voetbal willen opge ven naar sterkte in het amateur voetbal dienen te worden ingedeeld. ZWEMMEN Zeslanden-toernooi gaat niet door De jaarlijkse zesIanden-Eurovisie- zwemwedstrijd met deelneming van Zweden, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Nederland en West- Duitsland, die was vastgesteld voor 5 en 6 september te Dortmund, zal dit jaar geen doorgang vinden. De Eurovisie, de Sponsor van deze wedstrijden, heeft dit besluit geno men, daar zij de hoge kosten, die met dit evenement zijn gemoeid, niet verantwoord acht, nu om Frankrijk en Italië al hebben laten weten, dat zij niet in staat zijn htm sterkste ploegen af te vaardigen in verband met de voorbereidingen voor de Olympische Spelen te Tokio. Zweden zou het voornemen hebben gehad dit jaar zelfs in het geheel niet mee te doen in verband met „Tokio". Leidse jeugdtitels tennis De grote verrassing van de strijd de Leidse jeugdtitels viel gisteren in het jongensenkelspel I, De als zekere finalist gedoodverfde Loek Sanders (Unicum) vond in de kwart finale zijn Waterloo tegen W. van den Bosch. Laatstgenoemde profiteerde dank baar van de kansen, die Sanders hem bood door een tekort aan diepte in zijn drives. Bovendien liep hij prima en werd daardoor vrijwel niet uit positie gespeeld. Natuurlijk gaf Loek Sanders, kleine vechtjas die hij is, zich niet zonder slag of stoot gewon nen, maar de winst kwam in dit treffen terecht bij de speler, die daar het meeste recht op had. 75, 64 voor W. van den Bosch. De als no 1 geplaatste Max Harteloh kreeg het even wat moeilijk, toen Tiemstra in de tweede set de eerste was voor Harteloh 6—1 een periode had waarin hem nagenoeg alles en Har teloh niets lukte. Na 0—2 vond de Leidsche Hout speler het juiste ritme weer en in één ruk stoomde hij door naar 52. Een laatste verweer van Tiemstra leverde nog 2 spellen op maar verder liet Harteloh het niet komen, 6—A. Hevig was de strijd in de eerste set van de partij in het jon gensenkelspel I tussen Jan Auke van Werkum en B. Doorenbos. Tot 53 liep Jan Auke van Werkum uit en een tweede surprise leek in de maak. Toen ging de forehand van Jan Auke van Werkum falen op de momenten, toen hij punten nodig had. Van 5—3 werd het 5—5 en tenslotte 9—7 voor B Doorenbos. Het pleit was daarmee beslecht. In de tweede set was Jan Auke van Werkum zijn zelfvertrouwen kwijt en dat re sulteerde ln een duidelijk setverlies. 6—1 voor Doorenbos. In de halve fi nale jongensenkelspel I, zullen nu tegenover elkaar komen: M. Harteloh B. Hoeke en W. van den Bosch—B Doorenbos. Een prognose voor de fi nale in dit nummerM. Harteloh vs. W. van den Bosch. In het meisjes enkelspel I gaf Evelien Kengen met vast spel uit het achterveld Okje van Werkum geen kans gevaarlijk te wor den. 63, 63. Drie van de vier halve finalisten zijn hier nu bekend, t.w. Joslen van der Hoogh, Evelien Ken- gen en Gertie de Vos. „Oud-Wassenaar" Een sterke Indruk liet gisteren In net toernooi van Oud-Wassenaar de Noordwijker Pasma achter na de zege Davis Cup Fransen en Britten na één dag gelijk De eerste dag van de tenniswed- strijd Groot-BrittanniëFrankrijk te Bristol voor de halve finales van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) is afgesloten bij gelijke stand: 11. In het eerste enkelspel won de Brit Mike Sangster in dne sets (6—4 10—8 13—11) van de 22-Jarige Fransman Pierre Barthes, waarna de Franse no 1, Pierre Dartiion, in vijf sets Billy Knight versloeg: 0—6 7—5 6—2 6—8 (Advertentie) uit de zuiverste tabakken val bleek Pasma na het verlies van de eerste set, 36, vooral aan het net scherper en gedecldeerder met de volley. Met 61, 62 besliste hij de ont moeting ln zijn voordeel. Jonkers— Both was de zwakkere in dit treffen maar hij verdiende zeker een betere score. De als no 1 in dit toernooi ge plaatste M. Hazewinkel schakelde de Katwijk-speler Burki uit met 7—5, 62. Hazewinkel verraste zijn tegen stander herhaaldelijk met keurige backhandpassings. In de eerste set' kon Burki aan het net nog de nodige punten scoren maar in de tweede set was Hazewinkel hem of uit de aanval voor, of hij lokte hem naar voren om dan met een passing of lob het punt •te maken. Van die dames-afdeling mag niet onvermeld blijven de winst in het DDB van mej. H. Bakker mej. Steenis op mevr. Zegboer/mevr. Hui- zinga, 2—8. 6—1, 8—3. Nauwelaerts <l'Agé j uclo - gedelegeerde in Tokio De heer J. Nauwelaerts d' Agé bestuurslid van de Nederlandse JJu Jitsu en Judo Bond, is door de Internationale Judo Federatie be noemd tot technisch gedelegeerde voor judo voor de Olympische* Spe len in Tokio. Hij zal samen met de Japanner Kawamura (7e dan» zor gen voor de voorbereiding en afwik keling van de judo-wedstrijden op de Zomerspelen. AUTOMOBILISME De Brit Donald Campbell heeft van daag het absolute wereldsnelheids record te land op zijn naam ge bracht door een gemiddelde te be reiken van 403.3 mijl per uur (on geveer 649 km). Hij deed dat zo als voorgeschreven in twee richtin gen. Het parkoers was uitgezet op „Lake Ayre" een uitgedroogd meer in Zuid-Australië. Campbell be stuurde de „Blue Bird", een bolide die hij speciaal voor deze gelegen heid had laten ontwerpen. Het oude record was sinds 1947 in handen van John Cobb met 394 2 mijl per uur (635 km/uur). Camp bell is reeds de snelste man op het water met 419 km/uur. Het abso lute wereldsnelheidsrecord alle ca tegorieën heeft de Brit tot dusverre nog niet op zijn naam gebracht. De Amerikaan Breediove bereikte namelijk in augustus van het vorig jaar in een voertuig op drie wielen aangedreven door een straalmotor een snelheid van 656,390 km/uur. Voor dit voertuig werd naderhand een speciale categorie ingesteld, tussen die van „automobielen" en „motoren" in. Campbell was nogal teleurgesteld toen hij hoorde niet sneller te zijn geweest dan Breediove, maar hij zag toch van een tweede poging op dezelfde dag af, omdat de banden van zün voertuig voren in de kei harde grond hadden getrokken. De rechter-aehterband was tijdens de zeven mijl van het tweede gedeelte van de recordpoging leeggelopen en had bovendien dikke rubherstrepou op het parkoers achtergelaten. Tachtig coureurs in NAV-race Voor de nationale races van de Nederlandse Autorensport Vereni ging, die zondag 19 juli op het cir cuit van Zandvoort worden gehou den, hebben 82 rijders ingeschreven. Zij zullen in vier wedstrijden uitko men. De drie toerwagenraces tellen mee voor de Nederlandse kampioen - schappen- Interessant kan vooral de wed strijd van de grand turismo's en de specials worden, waarin 27 coureurs aan de start komen. Bij de specials zal het gevecht wel gaan tussen de Lotus 27 van Jan Deken, de Lotus 23 van Tonio Hildebrand en de Lo tus super seven van de Amerikaan Bob Anderson. Groen en Ruska zijn de favorieten bij de GT's. In de toerwagen-races komen on der meer uit Fiat-rUder Ed. Swart Joop Heidendahl met een Alfa Ro meo, Henk van Zalinge met een Volvo 122s, Koster met BMW. Jonker met DKW en Post met een Opel Kadett. Het International Olympisch Comité in Lausanne heeft een tele gram van het Indonesisch Olym pisch Comité ontvangen waaj*in officieel werd meegedeeld dat Indo nesië zal deelnemen aan de Spelen van Tokio. Op 1 juli had de Indonesische minister van Sport, Maladi. in Djakarta al verklaard dat zijn land zal deelnemen aan de Spelen van 1964. Dit besluit werd genomen kort nadat het I.O.C. de schorsing van Indonesië ophief.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7