HALFZWARE SHAG E Pianostudent mag op bepaalde uren spelen ADEMLOOS LUISTEREN NAAR ORGANIST JIRI ROPEK OPENING WERELDCONGRES JEUGD EN MUZIEK OPRUIMING MEERPOELS Zwaarte militaire marsen onderzocht ^Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 juli 1964 Derde Mad no. 31314 Salomons-oorcleel Probleem voor vele musici De 27-jarige Amsterdamse muziekstudent Julius Vischjager (piano) mag in zijn flat van maandag t/m vrijdag tussen 0900 en 2100 uur maximaal zes uur en zaterdags en zondags tussen 1200 en 1700 uur ten hoogste twee uur pianospelen voor zijn studie. Die uren mag hij of andere per sonen in zijn woning geen piano of andere muziek spelen. Dit heeft ce vice-president van de Amsterdam se rechtbank, mr. J. Knottenbelt, be paald in zijn gisteren uitgesproken vonnis in het kort geding tussen deze muziekstudent en zijn benedenburen, die over en weer hinder van elkaar i hadden: resp. storende geluiden (slaan met deuren, bonzen, radio en tv) en het pianospel. Voorts ver bood de president in dit Salomons- Nieuw operagebouw in Madrid Madrid krijgt weer een opera- t in de plaats komt van op grond van bouwval ligheid gesloten gebouw. Een ont- van drie Poolse architecten is de Spaanse regering goedge keurd. De Polen verwierven hierdoor uitgeloofde prijs van drie miljoen rjseta's. Het langgerekte moderne opera gebouw komt in Noord-Madrid te De bouw zal drie jaar vergen, decoratieschilderingen zullen door een Poolse worden vonnis partijen elkaar door nodeloos geluid te hinderen zulks op straffe van een dwangsom van f 100 voor el ke schending van dit verbod, te be talen door de overtreder aan de an dere party. De Kon. Nederl. Toonkunstenaars vereniging (KNTV)waarvan de mu ziekstudent lid is, had dit kort ge ding gelijk gemeld voor hem doen aanspannen door haar Juridisch adviseur, omdat het hier om een al gemeen vraagstuk gaat waarvoor vele musici en muziekstudenten zich ge plaatst zien. Advertentie OVERGORDIJNSTOFFEN GORDIJNVELOURS moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTR. 7—7A - LEIDEN TELEFOON 24610 MIDZA SCHEVENINGEN een karaktervolle halfzware shag, een creatie van top-melangeurs „De Bezige Bij" contra „Trouw" De Amsterdamse uitgeverij „De Be zige By", dit zich beledigd acht door de kop van een woord in de recen sie in het dagblad „Trouw" over het door haar uitgegeven boek „Ik, Jan Cremer", van de gelijknamige schrij ver heeft tegen dit dagblad een bur gerlijke rechtsvordering ingesteld bij de Amsterdamse rechtbank. Gistermiddag is voor de civiele ka mer van de rechtbank een begin met de behandeling van dit proces ge maakt. De literaire criticus van Trouw, de heer J. van Doome, had boven zijn op 23 mei gepubliceerde kritiek als kop staan: „De smerige bij bezig". En in het stuk werd „De Bezige Bij" een stinkuitgeverij" ge noemd. De uitgeverij acht zich beledigd in de zin van artikel 1408 van het BW en meent subsidiair dat er een on rechtmatige daad is gepleegd. Zij eist een door de rechter te bepalen ver goeding van de materiële en immate riële schade. En voorts publikatie van het vonnis in Trouw op straffe van een dwangsom van vijftig mille als dit zou worden nagelaten. Eerst had de uitgeverij zich tot de hoofdredac tie van Trouw gewend met het ver zoek de gewraakte woorden terug te nemen en deze zaak in der minne te regelen. Toen dit werd geweigerd door Trouw werd de vordering inge steld. Verwacht wordt dat in sep tember de pleidooien in dit proces zullen worden gehouden. K.L.M.-tekort in Parijs toch politiezaak De procureur-generaal in Amster dam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft aan de dienst luchtvaart der Rijkspoli tie op Schiphol opdracht gegeven te onderzoeken of de K.L.M.-vertegen- woordlger in Parijs zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking. Daarbij zal ook moeten blijken onder de competen tie van welk parket deze zaak valt. Waarschijnlijk is het Den Haag, de laatste woonplaats van betrokkene Nederland. Zoals bekend ls de KIkM. employe begin juni op staande voet ontsla - n na een gebleken kastekort van .000 gulden. Volgens de K.L.M. heeft de maatschappij geen aangifte gedaan om het de man niet onmo gelijk te maken een nieuwe werk kring te vinden en hem in staat te stellen het geld terug te betalen. Daar de K.L.M. ook na het open baar maken van deze feiten noch in Frankrijk noch in Nederland aan gifte heeft gedaan is hier thans spra ke van een ambtshalve Ingesteld justitieel onderzoek. kaleiöosQgo,p Orgelevenement in Katwijk j Een her-dichter en schilder We hebben in Katwijks Nieuwe Kerk ademloos geluisterd naar |le orgelvoordracht van de Tsjech Jiri Ropek uit Praag. Hij geldt H Als de meest begaafde organist achter het ..ijzeren gordijn". Dat moet wel waar zijn. Van vakmanschap zullen we niet verder ces^preken, het zou hem kleineren zijn. Hier zat een kunstenaar! beurtenis op zich zelf. Absolute ziek „stelt niets voor", zo is de theo rie. Maar Ropek ,,ziett' wat hij hoort en zjjn kunst is die van de presen tatie. Ropek vertelt door zyn elastische toets, door zijn verfijnde intuïtie voor het geen inwoont en adem heeft in een kunstwerk, door zyn haar scherpe gevoeligheid voor kleur klanksterkte en voor dosering, (men denke aan de delicate nunancerin-gen b(jv. van de zweller in Franck) heel is een aanpassing speelt. Elke De opvatting die Advertentie '5? Vele landen vertegenwoordigd In het Amsterdamse Concertgebouw is gistermiddag het 18de wereldcongres van de Fédération Internationale des jeunesses musicales" door staatssecretaris L. J. M. van de Laar geopend. Deze achtte het voor de muzikale Nico Hermans een fragment uit het zijn vertolking i kunstenaar geeft »n „zelfportret". Bij Ropek ontbreekt mystiek en extase, hier was alles alleen maar doorstra lende innerlijke vreugde, 'die niet bruist en koketteert, maar zich ken baar maakt door een natuurlijke charme, gericht op het schone har monische, zo zelfs dat Ropek mix turen ongebruikt laat. Dit betekent weer niet, dat er in zijn tekening geen kracht steekt, maar het majes tueuze is bij hem geen vertoon van kracht Prof. Wiedermann is een van Ro pek:'s leermeesters. Diens koraalvoor- spel, iets als een kathedraalscheme ring in tonen, werd een goede over gang naar Cesar Franck. Het Moto Ostinato van Petr Eben, tussen con ventioneel en gematigd-modem in, had bondiger kunnen zijn, maar bleef niettemin boeien door het speels fonkelende contrast tussen de spi rituele bovenbeweging en de mono tone, oriëntaals aandoende repete rende bassen. WR hopen, dat Ropek terugkeert in Katwijk. En liefst ook in Leiden: daar bevindt zich een orgel voor Monteur raakt in dodelijke bedwelming De 24-jarige J. P. W. van 'tLoo, een monteur van de Pegus (het pro vinciaal en gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbedrijf) is gisteren in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden. De dag tevoren raakte hij bij werkzaamheden in een de Rijnkade bedwelmd. nader onderzoek bleek bovendien in de put, die ongeveer 2,5 meter diep was een geringe hoeveelheid koolmonoxyde aanwezig was. De man, die opdracht had gekregen met een collega's in de put, een verwar- mingsput van de stadsverwarming, werkzaamheden uit te voeren, was eerst afgedaald. Toen hij bedweld geraakt, kwam hij bekneld tus- leidingen en pijpen. Daardoor zagen zijn collega's geen kans hem te bevrijden. Brandweer en G.G.D. erden ingeschakeld. Heet lukte een brandwacht, die was uitgerust met zuurstofmasker de monteur uit de put te halen. Hem waren twee bespelingen in ederland toegekend: in Rotterdam J in Katwijk. Hulde voor het drie- manschap-(met assistenten)dat dit *4 evenement met welslagen wist voor "jfe bereiden. Maar in ons zelf brach- en stille hulde aan mand, die men in Katwijk wellicht srgeten is: de oud-Leidenaar, orgel- Adviseur Hennie Schouten. Welke on uitputtelijke mogelijkheden steken 3 ei toch in die 2300 pijpen 'iii Kn v -Tt lemai a verge Er werd geen buitenmodel pro gramma aangeboden. Behalve twee Tsjechische stukken van Petr Eben eu van Wiedermann, en ter inleiding Ave Maris Stella (een bewerking van -ii een liturgische hymne dus) door Ti jg telouze, was het overige voor echte liefhebbers vertrouwd: Buxtehude (Pr. en Fuga in d), Pachelbel tVom t Himmelhoch)Zipoli (Canzona in g) Bach (Pr. en Fuga in a, plus twee koraalvoorspelen), Franck (Prélude, Fugue et Variation i en Vierne (Ca rillon) De Bach-koraalvoorspelen bleken niet met name genoemd, zy zijn uit de z.g. Schübler-bundel (Kommst lu nun en Meine Seele erhebt) Daar jaartallen ontbraken, vermel den we die van de zelden geprogram meerde Titelouze: 1562 tot 1633. De Fransen beschouwen hem dikwijls als De Praagse organist JIRI ROPEK de vader van him orgeünuziekbezit. Vóór Titelouze was orgelmuziek van een zodanig karakter, dat men deze evengoed voor een spinet of bijv. strijkers kon bestemmen. In kanun nik Titelouze stak een geest, dde hier voor te zuiver liturgisch-gebonden dacht. In zijn hymne, die een mij mering blijft, valt ge enuitbuindige of uiterlijk schijnende wending te ont dekken en Ropek's stijlgevoel hield het stuk dan ook in een bijna primi tieve registratie. Eerst in Buxtehude, die zijn com positorische stof veel vrijer hanteert dan Bach, leerde men de psychologie van Ropek's spel kennen en nog be ter in Bach's prelude en fuga. Wat daarin staat kwam niets te kort en wel in die zin, dat daar heel wat meer in blijkt te staan dan men ge woonlijk krijgt. Ropek „her-dicht" en is een kunst schilder door de lichtval, waaronder hij ieder bestanddeel van een compo sitie plaatst in 'n verband van groe peringen, van partijen en elementen. Bovendien maakt hR alles zo nieuw en levend, dat zelfs een fuga mees terlijk verteld als een novelle tot U Prinses Beatrix in autofabriek Prinses Beatrix heeft gistermiddag in de N.V. Nederlandsche Ford Auto mobielfabrieken in Amsterdam de kwartmiljoenste auto, een Ford Cor- tina-stationwagen, van de assembla ge-lijn gereden. De fabriek heeft deze auto ter be schikking van de prinses gesteld ten behoeve van een door haar aai wijzen instelling. De prinses heeft de auto bestemd voor de Europese Werkgroep, waarvan zij presidente is. Diverse lichtbeschadigde, overjarige- en inruilmachines NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 TEL. 24815 ontwikkeling en ontplooiing jeugd uitermate belangrijk, dat de krachten zijn samengebundeld in een internationaal federatief orgaan. Op deze wijze kan z.i. de educatieve arbeid op dit terrein beter gecoördi neerd worden. Op het congres zijn ongeveer 2000 leden van de Fédéra tion uit enige tientallen landen allen jeugdige muziekenthousiastón aanwezig als vertegenwoordigers van bijna een miljoen leden. Het is de tweede keer, dat het congres in ons land bijeenkomt en het is vol gens de Staatssecretaris een van de grootste manifestaties op dit gebied die ooit in ons land zijn gehouden. Drs. Van de Laar vond het een goede gedachte tijdens dit congres een In ternationaal Jeugd Orkest en een In ternationaal Jeugd Koor (ongeveer 300 leden) te formeren. Zij zullen sa- concerteren o.l.v. Bernard Hai tink, dirigent van het Concertge bouworkest. Op het programma staat „Aves" (De vogels), 'n opdracht de gemeente Amsterdam door Jurriaan Andriessen speciaal voor dit congres gecomponeerd. De staats secretaris was van mening, dat het programma de congresdeelnemers een goede indruk zal geven van het geen in Nederland op het gebied van de muziek tot stand is gebracht. Boeiend coneert Na de Staatssecretaris, spraken de heren René Nicoly, erepresident de Jeunesses Musicales en Lucien Thole, president van het congres. Nadat een speciaal voor het c< gres gecomponeerde hymne van de Brabander Floris van de Putt uitgevoerd, speelde het Natio naal Jeugdorkest onder leiding oratorium Salomo van Handel oud-Nederlandse dansen van Julius Röntgen. Een meisjeskoor uit Bre men zong Duitse, Franse en Engelse koorwerkjes onder leiding van Ger hard Haberland. 's Avonds speelde het Concertge bouworkest onder leiding van Ber nard Haitink voor de jeugd. Hans Henkemans was de solist in Willem Pijpers Pianoconcert. Dit werd een boeiende uitvoering. Voor de pauze kwamen tot uitvoering „Cama- Gistermiddag is het congres ..Jeugd en Muziek" onder grote belangstelling te Amsterdam ge opend. Hierboven een overzicht van orkest en koor. Hector Berlioz en val Romain" de Danssuite van Bartok, daarna volgde nog de Tweede Symfonie van Brahms. De jeugd volgde met Intense belangstelling het prachtig espel van het orkest. Bernard Haitink zal dinsdagavond a.s. de wereldpremière dirigeren van de Vierde Symphonic van Jurriaan Andriessen, uit te voeren door het Nationaal Jeugdorkest e.n het Inter» nationaal Jeugdkoor. Diverse concer ten zullen voorts dit congres omlijs ten. (Van onze Haagse correspondent) militairen werden afgelegd nu plot seling zulke fatale gevolgen met zich meebrengen. Het onderzoek van de inspectie mi litair geneeskundige dienst, dat is ingesteld na het overlijden van drie militairen, die aan een lichamelijke vaardigheidsproef deelnamen, richt zich enerzijds op de vraag of de eisen voor deze proeven moeten worden herzien, anderzijds op de gedachte of de algemeen lichamelijke toestand van de gemiddelde militair op het ogenblik misschien niet zo gunstig meer is als een vyf of tien jaar ge leden. Hoewel de drie sterfgevallen, die zich de laatste drie weken binnen de Koninklijke Landmacht voordeden volkomen op zichzelf staan, geeft het toch te denken, dat de proeven die in het verleden door tienduizenden Kerngezond Op 24 juni overleed in Harderwijk de 21-jarige dienstplichtige L. A. M. Drommel, kort na beëindiging van een tien kilometer veldloop. Soldaat Drommel was volgens de laatste keuring kerngezond en stond bekend goed sportman. Vorige week donderdag werd de 39-jarige wacht meester van de Kon. Marechaussee Leeuwen in Soesterberg on wel tijdens een soortgelijke lichame lijke inspanning, namelijk de tien kilometer „sprintmars", die een on derdeel vormt van de eisen voor het het militair lichamelijk diploma. Wel zijn de eisen voor dit (vrij willige) diploma die behalve de „sprintmars" een snelloop over 100 meter, een duurloop over 2000 meter, verspringen met aanloop, handgra naat werpen, touwklimmen en omvatten aangepast de „sprintmars" in 65 minuten "af leggen, 31- tot 35-jarigen mogen er 70 minuten over doen, 36- tot 40- jarigen 75 minuten en zo vervol- Warmte Een der bekendste Leidse te kenaars en schilders van portret ten en landschappen is de 33-ja rige Bert Jonk, over wiens be gaafdheid wij reeds herhaalde lijk schreven. Thans zijn van zijn hand een tiental tekeningen te zien in het gezellige zaaltje van „Tastevin" aan de Beesten markt, waarvan zij de wanden in hoge mate sieren. Aan deze tekeningen kan men aflezen, dat de groei van Bert Jonk opmer kelijk is; men kan zelfs in menig opzicht in zijn figuratieve kunst van absolute rijpheid gewagen. Met oliekrijt en pen weet hij verrassende resultaten te bereiken. Treffend is zijn Meisjeskopje", „Koe" hier boven afgebeeld en de „oude mannen" zijn bijzonder karakte ristiek. Het directe van zijn ge spannen tekenkunst is opvallend. Wachtmeester Van Leeuwen over leed reeds na enkele kilometers en medisch onderzoek wees uit dat hij aan trombose leed. Cadet-sergeant J. R. Meerdink Veldboom, die woens dag in een hospitaal in RoosendaaT overleed na dinsdag onwel te zijn geworden tijdens een oefenmars nam deel aan een geheel andere, vaardigheidsproef dan die waarbij: de twee vorige slachtoffers vielen. Ook hier ging het wel om een mars in versneld tempo, maar dan als on derdeel van een drie-wee kse ge vechtscursus. die de K.M.A.-cadet- ten moeten doormaken by het Korps Commandotroepen. Deze zogenaam de „gevechtsmars" wordt eerst afge legd over vyf kilometer, een week later over zeven en de derde week over negen kilometer. Het was ty- dens deze derde proef, die overigens vanwege de warmte reeds in een vertraagd tempo werd gemaakt, dat drie cadetten bewusteloos raakten, één zoals gemeld later By het onderzoek naar het over lijden van cadet-sergeant Meerdink Veldboom op 14 juli konden geen organische afwykingen worden vast gesteld. Warmtestuwing zal de oor zaak zyn geweest van de bewuste loosheid en het overiyden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5