T.v.-reclame NIET aan de dagbladen opdragen Geschenk voor prinses Irene' Zesenveertig Zuidtirolers gevangenis in STAKING BIJ BRITSE PTT ^-restaties in Mississippi Zonnig weer Piqmaderm Reacties op de zege van Goldwater Bonn VS lanceren 3 kunstmanen Kodak We hebben gewonnen! STAKINGEN IN ITALIË Kongolese rebellen gijzelen 30 blanken kanten klaar, drinken maar! MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD VRIJAG 17 JULI 1961 l.d. over radio en t.v. l.d. over radio en t.v. l.d. over radio en t.v. C.H. U.-voorzitter Beernink (Van onze parlementaire redactie) „De mogelijkheid is zeer groot dat de pacificatiecommissie zal adviseren tot verzorging van re- clame tijdens de televisie-uitzen dingen door de dagbladpers. Voor deze vorm van reclame in de te levisie voel ik niets. Ik wil slechts dan reclame in de televisie toe laten, wanneer er waarborgen ko men voor betere programma's. Wanneer de dagbladpers de re clame in de televisie gaat verzor gen, zit dat er naar mijn overtui ging niet in". Deze woorden sprak de voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, mr H. K. J. Beernink, gisteravond op de zomerconferentie van de C.H.U. in het conferentie-oord VVoudschoten. Hij vond de dagbladpers te weinig enthousiast voor televisie reclame. Ook de omroeporganisaties zijn geen enthousiaste voorstanders van recla me in de televisie. Volgens de heer Beernink is de consument niet gediend met een der gelijke opzet van de televisiereclame. Hij betaalt uiteindelijk de reclame kosten zonder waarborgen voor be tere programma's. Mr. Beernink vond het ook twijfelachtig of de adverteer ders erg enthousiast zullen zijn. Op nieuw sprak hij zich uit voor on afhankelijk televisie, zoals was voor gesteld in de door Ie Tweede Kamer afgewezen nota-Scholten. „maar ik ben realist genoeg om daarop op het ogenblik niet terug te komen". Oordeel In zijn politieke rondblik betrok mr. Beernink ook de R.E.M. Even als hy in de tweede Kamer had ge daan. sprak hij als zijn mening uit, dat het voorlopig verslag van de Ka mer over de anti-R.E.M.-wet rustig door de regering moet worden be studeerd. De Unievoorzitter greep het onderwerp aan om van leer te trek- Een rechtbank in Milaan heeft gisteravond uitspraak gedaan in het proces tegen 92 inwoners van Zuid- tirol, die terecht hebben gestaan in verband met de golf van bomaan slagen in dit gebied, die in 1961 wer den gepleegd. Van de 92, allen Duits sprekende, beklaagden werden er 46 vrijgesproken. De overige 46 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van 25 jaar en 6 maanden tot 8 maanden. Alois Amplatz, die de hoogste straf, 25 jaar en 6 maanden, kreeg opge legd. werd schuldig verklaard aan het in zyn bezit hebben van ontplof bare stoffen, en voorts, evenals de andere veroordeelden, aan politieke samenzwering en pogingen om de provincie Bolzano (Zuid-Tirolt onder Oostenrijkse soevereiniteit te bren gen. Het proces was in december vorig Jaar begonnen. Handelsverdrag Bonn-Belgrado Joego-Slavië en West-Duitsland hebben gisteren een nieuwe han delsovereenkomst getekend, waaruit een aanzienlijke verbetering van hun betrekkingen bljjkt, zo is door iemand van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn verklaard. Bonn verlengt opnieuw de betalings termijn van oude Joegoslavische handelsschulden. De invoer van Joe goslavische arbeidskrachten wordt in het verdrag geregeld, als ook de toe lating van Joegoslavische zware vrachtauto's en bussen in de Bonds republiek. De Westduitse woordvoerder zei, dat het verdrag de betrekkingen op een „vaste basis" plaatst die niet be staan heeft sinds de Bondsrepubliek in 1957 de diplomatieke betrekkingen met Belgrado verbrak, omdat het di plomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland aanknoopte. De 125.000 beambten van de sor- teerafdelingen van de Britse poste rijen hebben gisteren voor één dag het werk neergelegd. Het is de eerste officiële 24-uursstaking van dit per soneel sedert 73 jaar. De beambten eisen een loonsver hoging van 10M: percent, maar de posterijen hebben maar 4,1 percent aangeboden. Vandaag zijn de beambten weer aan het werk gegaan. Zjj zijn nu echter een modelactie van veertien dagen begonnen en zullen geen overuren maken. Verwacht wordt dat er in de aflevering een vertra ging van omstreeks een week zal zijn. In Greenwous, Mississippi, zijn gisteravond meer dan honderd voor standers van de ourgerrechten en opheffing der rassenscheiding in de gemeentelijke gevangenis opgesloten, na een demonstratie voor het stad huis tijdens een „massale operatie" voor inschrijving in de kiesregisters. Een agent van het FBI die van de demonstratie een filmopname wilde maken, werd door een blanke licht gewond. De politie maakte van knuppels gebruik om de demonstranten uiteen te dryven. ken tegen enkele van zyn partijgeno ten. Hij wees namelijk op de inge wikkeldheid van het volkenrecht en en vervolgde: „Er zijn lieden, die over elk onderwerp en elke kwestie een oordeel kunnen vellen en die menen daarover ook te moeten schrijven. Proeven van hun bekwaamheden kan men ook in onze Christelijk-histori- sche pers aantreffen. Veel gezag wordt aan hun artikelen meestal niet toegekend, eenvoudig omdat zij te veel schrijven en omdat niemand deskundig is op alle terreinen van het politieke leven". (Mr. Beernink had hier kennelijk de heren B. Buddingh en D. Hou- waart op het oog. Beiden zijn ver bonden aan de N.C.R.V.. Zij maken deel uit van de redactie van het C.H.weekblad en schrijven met grote regelmaat over het omroepbeleid in een zin, die allesbehalve overeen komt met het standpunt van de heer Beernink -Red. L.D.) Kabinet Zoals viel te verwachten, sprak mr. Beernink ook over de verhouding tot de A.R. partij. Hij vond, dat de voorzitter van deze partij, dr. Berg huis, niets heeft bereikt met zijn verzoek aan de C.H.U. eindelijk eens kleur te bekennen. Naar zijn mening heeft dr. Berghuis de zaak van de eenheid daarmee niet gediend. Aan het N.I.P.O.-onderzoek, waarbij een grote meerderheid van de onder vraagden zich voor eén protestantese partij had uitgesproken, kende mr. Beernink slechts weinig waarde toe. Het aantal ondervraagden vond hij te gering. En wat de eenheid zelf be treft, de Unievoorzitter meende dat de tijd daar nu eenmaal nog niet rijp voor is. Mr. Beernink liet de leden van het kabinet stuk voor stuk de revue pas seren. Hij prees bijna alle bewinds lieden, maar maakte bij de Christe lijk Historische minister van Econo mische Zaken, prof. Andriessen, in zekere zin een uitzondering. Zeker, hy roemde de bekwaamheid van de bewindsman, maar wees hem er toch ook op dat de inkomensontwikkeling van de zelfstandigen, met name de middenstanders, te wensen overlaat. De minister van Economische Zaken moet naar zijn mening even veel aandacht schenken aan de midden standers als aan de consumenten. Prof. Andriessen was met zijn colle ga Scholten op de zomerconferentie aanwezig. Enkele maanden geleden had mr. Beernink ook al bedenkin gen tegen het beleid van deze be windsman. O Vervolg van pag. 1 Parijs (Van onze correspondenten) Ofschoon de overwinning vl Barry Goldwater op senator Scranton by voorbaat de nederlaag van zyn Repu blikeinse partij op de Democratische kandidaat president Johnson lijkt te zullen bezegelen, achten alle politieke waarnemers in Parijs die eerste zege niettemin een byzonder bedenkelijk symptoom. Men merkt op dat Goldwater meer stemmen verwierf dan in juli 1952 zelfs de „nationale held" generaal Ei senhower van het Republikeinse Con gres verkreeg, waaruit wel blijkt hoe ver het ultra-reactionaire, isolationis tische en rascistische virus in de Amerikaanse politiek sedertdien al is doorgewoekerd. Men durft nauwelijks te denken aan de perspectieven die een presidentschap van Goldwater met zijn primaire denkbeelden over een verdelging van het duivelse com munisme, het zwarte en het gele ge vaar voor de wereld in het algemeen en Europa nog eens in het bijzonder zou openen. In Franse verhoudingen vertaald ziet men Goldwater als een Amerikaanse Poujade. Londen In Engeland heerst algemeen be zorgdheid over Goldwaters overwin ning. omdat dg Britse buitenlandse politiek voor een belangrijk deel steunt op en verweven is met de Amerikaanse. Engeland dreigde voor al bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog het slachtoffer te wor den van het Amerikaanse isolatio nisme, waartegen zelfs Roosevelt lan ge tijd niet was opgewassen. De mo gelijkheid dat Goldwater president zal worden, waarin overigens weini gen op het ogenblik geloven, hangt als het zwaard van Damocles boven da Labourpartij. Voor haar vormt deze kans een extra hinderpaal om Ce oktoberverkiezingen te winnen, omdat de Engelse specialisten willen dat En geland zyn onafhankelijke kern macht prijsgeeft, om zich uitsluitend te beschermen onder de Amerikaanse nucleaire paraplu. Met Goldwater zou een Labour-regering op dit punt waarschijnlijk echter van een koude kermis thuiskomen. Overigens wordt Goldwaters zege gezien als een symbool van vrees en ontevredenheid van grote groepen in de Verenigde Staten. In Engeland onderschat niemand Goldwaters De Verenigde Staten hebben van ochtend om 08.22 Ned. tyd een drie tal kunstmanen gelanceerd voor ontdekking van kernontploffingen. Het zijn een tweeling-satelliet voor de ontdekking van kernexplosies en een kleine kunstmaan voor inlich tingen omtrent de straling in de ruimte. Zij zijn gelanceerd met een Atlas-Agena-raket. De lancering maakt deel uit van het defensieprogramma voor de ont wikkeling van een systeem dat con trole op het gedeeltelijke kernstop- verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie mogelijk moet maken. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei, dat de drie satellieten enkele minuten na de lancering in een baan om de aarde waren gekomen. De twee grote kunstmanen, die elk 234 kilo wegen, kunnen een kernontploffing van tien kiloton op e enafstand van ongeveer 350 miljoen kilometer waarnemen. Op 16 oktober van het vorige jaar werden twee soorgelijke satellieten gelanceerd, die nog steeds om de aarde draaien. door oude Hitler-vrienden geleide Deutsche National - Soldatenzeitung met vette letters op de voorpagina. De juichende manier waarop dan in dit blad geschreven wordt over Gold waters kandidaatschap doet wel ver moeden hoe andere dag- en week bladen reageren op de gebeurtenissen in San Francisco. De Süddeutsche Zeitung schrijft: „Goldwater verhoudt zich tot Hitier als een V2-aanval tot een cavalerie- aanval. De progressieve Frankfurter Rund schau merkt op: „Het grote gevaar van Goldwater is dat hU aan de ge heime verlangens die ook de nuchtere Amerikanen wel overvallen, appel leert. Niet voor niets is de wild-west film nog altijd de geliefste manier waarop men zich in Amerika ziet af gebeeld. Wat Goldwater te zien geeft, heeft de substantie van een kwal. De ervaringen van vijftien Jaar wereld politiek zijn zonder een spoor achter te laten aan Goldwater voorbij ge gaan. De Frankfurter Allgemeine Zeitung drukt zich voorzichtiger uit: „De ver bondenen van het Westen hoeven voor Goldwater niet te schrikken; zij hoeven zich niet voor te bereiden op een omwenteling in Washington. De wereld rekent op Johnson en zijn herverkiezing". Voor het geval Goldwater toch ge kozen wordt, verwacht Die Welt geen catastrofe wat betreft de buitenlandse politiek van de VS. Veel eerder is aan te nemen, zo schrijft het blad, dat de buitenlandse politiek van de VS pas sief en star zou worden, omdat ze in de grond van de zaak niet geneigd zou zijn om te onderhandelen. Momierville was er op 14 juli niet (Van onze correspondent in Parijs) De handdruk die generaal De Gaulle 14 juli zijn aartsvijand de ra dicale Senaatsvoorzitter Gaston Monnerville zou hebben gegeven, blykt achteraf op een misverstand te berusten. Monnerville, die wegens zyn oppositie tegen het laatste refe rendum door het staatshoofd in de ban werd gedaan, heeft door middel van een communiqué gisteren be kendgemaakt dat hy op 14 juli niet in Parijs maar op Corsica vertoefde. Doordat de pers op 14 juli bij de pa rade ver van'de eretribune verwij derd werd gehouden, hadden ver scheidene journalisten een der ge nodigden die De Gaulle met een handdruk begroette. voor Mon nerville aangezien. Het Elysée had van haar kant de vergissing niet ge dementeerd om zo evenmin de politieke commentaren inzake toe nadering tussen De Gaulle en Monnerville te hoeven tegenspreken. Arivrrtentle KENNERS KOPEN FILMS Snip en Snaprevue in beeld Nederland heeft de beste Knokke-ploeg, Engeland de beste zangeres, en Willem Duys bleek opnieuw de grootste poseur van alle juryleden, door net als vorige keer bij het voorstellen nogal onbeleefd, maar kwasi-geanimeerd en ontspannen in gesprek te zijn met zijn rechterbuurman. België heeft ook wat, n.l. een voor treffelijke presentator in de persoon van Jan Theijs, die het Frans, Duits, Engels en Nederlands moeiteloos in elkaar over liet lopen, en kon België evenals vorige keer, dik tevreden zijn over zijn camera-mannen, die als grillige portretschilders de mooiste kop pen uit het publiek opvisten. Willy Alberti, verrukt van zijn eigen dochter, was daarvan de allermooiste. De sympathieke gewoonte van de Belgen om nagenoeg alle medewerkers op de rol te zetten, verdient in Nederland navolging. Nederland won dus. De uitslag liet al weinig twijfel meer over toen Willeke Alberti zich als vierde volkomen revancheerde voor haar zwakke optreden op dins dagavond. Shirley, bij „Georgia" zelf aan de piano gezeten, hoefde de zege toen alleen nog maar te consolide ren. Ze deed dat met zoveel overtui ging dat alleen Karei Prior, om het spannend te houden, nog even aan de uitslag twijfelde. Het Nederlandse team kwam gaver en sterker voor de dag dan de vorige keer tegen België, de Belgen daarentegen leken iets minder op dreef. Toch wel onbegrij pelijk was de mededeling dat Pie ter Goemans inderhaast nog een verta ling van „Georgia" voor Shirley had gemaakt, en dat Rob Pronk nog bliksemsnel even vijf arrangementen De piloten van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia hebben bekendgemaakt, dat zij een staking van zes dagen zijn begonnen, die gisteravond is ingegaan. De Italiaanse kranten verschijnen vier dagen niet, in verband met een staking van typografen. Op 19 juli worden er wisselstakin gen van twee uur door spoorwegper soneel gehouden. Criminele records in Londen De misdaad bereikte in 1963 in Londen een hoogtepunt. De politie verrichtte bijna 46.000 arrestaties, hetgeen een record is. Er werden 229.100 misdrijven gepleegd, hetgeen zeven procent meer is dan in 1962. Bijna een vierde gedeelte hiervan werd opgehelderd, hetgeen iets min der is dan in 1962 het geval was. Er werden voorts 198.000 verkeers overtredingen ter kennis van de politie gebracht. Opstandelingen in de Kongo lese provincie Kivoe hebben alle blanken in het gebied rond Oevira gevangen genomen. Al dus radioberichten die gisteren in Leopoldstad zijn ontvangen. Welingelichte kringen zeiden, dat in het betrokken gebied on geveer dertig blanken verblijven. Het bericht meldt dat alle ge loofsverkondigers in het gebied huisarrest hebben gekregen. De blanken zijn naar Oevira over gebracht als gijselaars. Volgens gisteren in Boejoemboera, de hoofdstad van Boeroendi, opge vangen radioberichten hebben rege ringsgezinde troepen in het gebied van Kongolo, die eerst op de terug tocht waren voor de rebellen, een tegenaanval ingezet. De opstandelingen trokken woens dag Kasongo binnen, dat slechts enkele kilometers ten oosten van de spoorlijn tussen Kindoe en Kongolo ligt, en naderden laatstgenoemde stad tot op 15 kilometer, zonder haar echter te bezetten. De regeringstroe pen hebben de tegenaanval ingezet om Kongolo, dat het afgelopen week einde door hen ontruimd werd, weer te bezetten. Naar verluidt bevinden zich in die stad ongeveer twaalf Bel gische missionarissen. Het leger van de rebellen bestaat voor het overgrote deel uit jonge, primitief geklede stamleden. Volgens ooggetuigen nemen zy zelfs de meest elementaire regels van tactiek niet in acht en rukken dansend en schreeuwend op. Zy geloven, dat zij ontrefbaar zyn. Deze betovering kan onder meer worden verbroken door de aanraking van een blanke. Blanke vluchtelingen uit de Noordkatangese hoofdstad Albertstad, die in handen is van de opstandelingen, hebben ge zegd, dat een blanke die een opstan deling een hand geeft, het gevaar loopt een pak slaag te krijgen. Berichten van radioposten van de Katangese gendarmerie duiden op grote activiteit van gendarmes en militairen ten zuiden van Albertstad. Boudewijnstad is de eerste belang rijke plaats ten zuiden van Albert stad die in handen is van de rege ringstroepen. De rebellen beheersen de rest van de westelijke oever van het Meer van Tanganjika, tot Oevira toe. voor deze finale had klaar gestoomd. Als outsider denk je dan dat er wat aan de voorbereidmg moet hebben geschort, in zoverre dat men het be reiken van de finale blijkbaar niet tot de mogelijkheden had gere kend. Maar goed we hebben gewon nen! De naam van Trea is toch nog een ongewisse factor gebleven nu Karei Prior weer gewoon Van der Schoot sprak. Rest nog te vermelden dat we een „aangeklede" trailer te zien kregen van de nieuwe Snip en Snap-revue, en dat mr. G. B. J. Hiltermann twee keer commentaar kwam leveren by, deels uit de hemel gevallen, beelden van de Goldwater-conventie in Ame- RADIO EN TV VANAVOND Het NCRV televisie-programma be gint vanavond om 19.35 met een pro gramma voor autoliefhebbers, „Cine- matobile, elegance en toerisme". Daarna (om 20.20 uur) volgt „Caprio len" (voor de laatste maal dit sei zoen). Arrangementen en muzikale leiding zijn in handen van Pi Schef- fer. In dit programma is opgenomen de vierde aflevering van de hobbyru- briek „Doe het vooral zelf". Om 21.40 een film uit de Engelse reeks over de Geheime Brigade. De titel van deze aflevering is „De weg naar bank roet". Ook vanavond schenkt de KRO in een rad io -programma aandacht aan het Holland Festival 1964. De luis teraars kunnen opnamen horen van een uitvoerig door het Vègh-kwartet in de Marekierk in Leiden. Onder leiding van Sandor Vègh (eerste viool) zal het Kwartet no. 6 van Béla Bartok ten gehore worden gebracht, Om 22.40 uur speelt het Utrechts EEN DIEPGAAND verschil van mening in de boezem van het Comité geschenk voor prinses Irene" heeft geleid tot het uit treden van mevrouw B. Bahlmann-V erhoevende initiatiefneem ster van de actiewelke inmiddels ruim f 50.000.- heeft opgeleverd. Mevrouw Bahlmann. die als secretaresse zowel als penningmees- teresse de inzameling stimuleerde, verwijt de voorzitter dr. P. Gribling, dat hij de ideële opzet van het plan uit het oog heeft verloren en persoonlijk profijt uit de actie heeft willen trekken. Niet doorgegaan Zij weigert afstand te doen van de lijst met namen van hen, die een bijdrage aan het comité hebben overgemaakt. Mevrouw Bahlmann, die zich verplicht voelt voor haar uit treden rekenschap af te leggen te genover de duizenden Nederlanders, die hun vertrouwen in haar plan hebben geschonken, heeft in een communiqué haar standpunt nader toegelicht. Uit het rondschrijven van de Nij meegse secretaresse-penningmees- teresse blijkt dat de moeilijkheden tussen haar en de als voorzitter op tredende Nijmeegse leraar dr. Gri bling zijn ontstaan, toen laatstge noemde in samenwerking met een Amsterdamse uitgeverij een fotoboek wilde uitgeven, dat gewijd was aan het huwelijk van Prinses Irene. Hij zou de tekst van het kostbare boek verzorgen en procenten ontvangen van ieder verkocht exemplaar. Voor de verkoop van de boeken vroeg hij bij de secretaresse de lijsten op met namen van hen, die een bijdrage aan het comité hadden gezonden. BINNENLAND Ontsnapte aangehouden De Alme lose politie heeft een 26-Jarlge psy chopaat. die de vorige week uit de Dr. Van der Hoeven-kliniek in Utrecht ontvluchtte, kunnen aanhouden in een woning in Almelo. De man was samen met en 24-Jarlge Amsterdam mer ontsnapt. Deze laatste werd, zoals gemeld, onder een vloer van een on bewoonde boerderij in Almelo ontdekt en aangehouden. Dodeiyk ongeluk De 55-Jarlge J. Schipper uit Nleuw-Buinen is gisteren bij werkzaamheden voor het aanleggen van de aardgasleiding van Slochteren naar Zutphen bij Westerbork om het leven gekomen. Hij was bezig by een graafmachine om de gasbuizen te leg gen en is daarbij komen te vallen. HIJ is doodgedrukt tussen de machine en een gasbuis. BUITENLAND Akkoord Amerikaanse en Russi sche geleerden hebben gisteren overeen stemming bereikt over samenwerking tussen hun landen bij de ontwikkeling van methoden ter ontzllting van zee water, waarbij ook kernenergie zal worden toegepast. Volgens Amerikaan se ambtenaren kan worden aangeno men, dat de twee regeringen regelingen zullen uitwerken aan de hand van de door de geleerden aangegeven hoofd lijnen. Kernexplosie Op het proefterrein in de woestijn van Nevada heeft de Amerikaanse commissie voor kernener gie gisteren een ondergrondse kernont- ploffin/g van geringe kracht teweeg laten brengen. Film In Londen wordt het drama van Hitiers laatste krachtsinspanning tegen Engeland met zijn V-wapens ver filmd. De Shakespearevertolker Richard Johnson speelt de rol van de nu 56- Jarlge Ducan Sandys (nu minister voor het Gemenebest), die de leiding had van de bestrydlng van de V-wapens. Sophia Loren treedt op als de Ita liaanse vrouw van een Nederlandse nazi-collaborateur. Nazi-archief By nasporingen in het Zwarte Meer in zuidwest-Bohemen (TsJ.-Slowakije) zijn kisten met ar chiefstukken van de nazi's uit de tweede wereldoorlog gevonden, zo is van officiële zijde ln Praag bekendge maakt. Ook zijn de resten gevonden van een nlet-geidentlficeerde bommen werper. Medaille De 70-Jarige Russische prof. Peter Kapltza, die weieens de „vader van de Russische kernfysici" wordt genoemd, heeft de gouden Niels- Bohrmedallle gekregen, de hoogste Deense wetenschappelijke onderschei ding. De hoogleraar heeft van 1921 tot '34 in Engeland gewerkt. In 1945 werd hij ln de Sowjet-Unie gevangen gezet omdat hij niet verder wilde werken aan een kernwapen. Na de dood van Stalin kreeg hy zijn oude functie, di recteur van het instituut voor natuur kundige problemen terug. Stemrecht Het Braziliaanse Con gres heeft gisteren een belangrijk wets ontwerp goedgekeurd, waarbij analfa beten het recht krygen bij gemeente raadsverkiezingen een stem uit te brengen. Meer dan de helft van de 78 miljoen Brazilianen bestaat uit an alfabeten. zouden hebben gedreigd uit te treden als commercieel gebruik zou worden gemaakt van de adreslijsten aange zien dit in strijd werd geacht met de waardigheid van het comité het plan zou toen niet zijn doorgegaan. Moeilijkheden zijn voorts ontstaan toen de voorzitter, zonder medewe ten van de andere leden, een reisje naar Madrid maakte en de kosten van dit uitstapje vergoed wilde heb ben. Zeer onaangenaam getroffen is zij door het feit, dat de voorzitter buiten haar medeweten haar teke ningsbevoegdheid bij de Nederlandse Credietbank heeft ingetrokken. Noch de voorzitter noch de bank heeft haar willen zeggen met ingang van welke datum dat is gebeurd. Uit het communiqué blijkt, dat alle bijeenkomsten van het comité ruzie vergaderingen zijn geweest, waarbij men elkaar met verwijten heeft over laden. Mevrouw Bahlmann, echtgenote van een Nijmeegse huisarts, zegt nu geen enkele verantwoording meer te willen dragen voor de besteding van de gelden. De lijst van geldgevers zal zij niet aan het comité afgeven, doch rechtstreeks aan de Prinses doen toe komen. Commentaar Dr. Gribling, die juist op het punt stond op reis te gaan, zei ons in een kort telefonisch commentaar, de brief van mevrouw Bahlmann zeer te betreuren. Hij verklaarde, dat me vrouw Bahlmann halverwege de laatste in Den Bosch gehouden ver gadering van het comité is weggelo pen. Het comité heeft na haar ver trek een motie aangenomen, waarin het beleid van de voorzitter volledig werd goedgekeurd. Desgevraagd zei dr. Gribling, dat toen tien van de achttien comitéleden aanwezig wa ren. Hij veronderstelde, dat de motie bij een volledig bezochte vergade ring veertien stemmen zou hebben gekregen. Gevraagd naar de oorzaak van de moeilijkheden zei dr. Gribling: ,.Er is niets aan de hand. Ik geloof zeker in de eerlijke bedoelingen van me vrouw Bahlmann. Zy heeft ook heel hard gewerkt voor de inzamelings actie. Maar ik denk, dat zy sommige zaken verkeerd ziet". Dr. Gribling zei nog: „Iedereen kan wel een campag ne tegen my beginnen. Dan ga ik daar niet op in". Dr. Gribling zei ervan overtuigd te zyn, op de juiste ijze te hebben gehandeld. Hy acht te het openbaar worden van het con flict zeer betreurenswaardig. Vooral voor Prinses Irene. Stedelijk Orkest onder leiding Paul Hupperts, en om 23.30 volgt keuze uit het repertoire van de i nist Horowitz. De VPRO brengt c Hilversum 1 om 20.20 uur; dive ment.i en serenades van Mozart. VARA vervolgt het radioprogram over deze zender om 21.00 u. met concert door het promenade-ork Het eerste programma ir> een van dertien over de Olympische len wordt om 21.35 uitgezonden, 22.00 u. kan men luisteren naar vit. spel door Rugierro Ricci, die o.a, v ken van Fritz Kreisler speelt. VOOR ZATERDAG 18 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend» 7.20 Soc. strydlled. 7.23 Lichte pi (7.30 Van de voorpag., praatje), Nws postdulvenber. en soc. 8tri]®) 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijzer; voor vakantie- en snipperdagen, i Strip v. d. kind. 8.50 Lichte gram,! Waterst. VPRO: 9.40 Met het oog op Bijbel, lezing. 9.55 Belevenissen van. ijscoman, praatje. VARA: 10.00 Bulte weekoverz. 10.15 Z.O. 135: gevar, gramma. (11.00-11.02 Nws.). 12.3C dedelingen t.b.v. land- en frulnbot Aansluitend: Postdulvenber. 12.33* sportnws. 13.00 Nws, 13.15 VARA-va: 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 V. d, tv! tigers. 14.25 Metropole-ork.amus® 15.05 Gesproken portret. 15.20 0p« fragmenten. In de pauze: 16.10 Ni en boekenwysheld. 17.30 Licht ln 86VARA: 18.00 Nws. en comm. J Ramblersrevue. 18.45 Elektronisch gelspel. 19.00 Tijd voor teenagers. Nws. 20.05 Disco-Festival. 21.00 comm. 21.15 VARA-Bandshow: g muz. progr. 22.00 Lichte ork.muzl 22.15 Muz. commentaartjes. 22."" 22.40 Act. 22.55 Zij die van leven, licht vakantieprogr. 23.30 Llc- or.kmuz. en zangsoliste. 23.55-24 Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengd 7.15 Klass. gram. 7.45 Oewijde mufi 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 DJt gevar. progr. 12.00 Angelus. 12,04 l thollek nws. 12.10 Lichte gram. (12: 12.33 Meded. t.b.v. land- en tuinbon 12.50 Regeringsuitz Geven en nem Tips voor en van luisteraars. 1} Nws. 13.15 Marktber. voor boeren tuinders. 13.18 Musicerende diletu ten: mannenkoor. 13.40 Dwars door Groene Hel. relsbeschryving over ft zilië. 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Kit gram. en voordr. 16.00 V. d. Jeu; 16.15 De Springplank. Jonge artleit 17.00 Lichte gram. (17.30-17.40 Boe besDr.). KRO: 18.00 Lichte gram. Volksmuz. 18.50 Lichtbaken, leü 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sportpe scoop. 19.30 Kamerork. en soliste klass. muz. 20.30 Raaien maar!, m spelletje. 21.30 Onze kinderen middelbaar onderwijs, lezing 21.45 Lichte gram. 22.15 Wereldocrt I. documentair progr. over de Een Wereldoorlog. 22.30 Nws. 22.40 Tekts des tyds, gesprek. 23.10 Klass. pi 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Rawhide - een echtja by de troep. TV-fllm. 15.50 Beatles in Ned. (herh. van maan! 8 juni J.I.). 16.30 Sport. 17.00-17.4!r d. kind. 19.30 Vrye Nieuwsgaring De neef is een halfmiljoen waard, 1 film. NTS. 20.00 Journaal. VARA: 20 Achter het nieuws. NTS: 20.45 Surfs, zanggroep. VARA: 21.10 Pe Mason, Chantage, TV-fllm. 22.00 III ta Gltana. NTS: 22.45-22.50 Jourm BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Serylce, 320 i 12.00 Kr on. voor de automobllup 12.30 Interview. 12.55 Weerber. Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 In view en gram .14.10 Komedie. 1 Hoogtepunten uit de programma's de afgelopen week. 16.00 Opnameni wereldberoemde artiesten. 16.30 Lid ork.muz. 17.55 Weerber. 18.00 Nieu 18.10 Reg. nws. 18.17 Sport. 18.45 Pt' overz. 19.00 Lichte ork.muz. 19.30 C man's meat. 20.00 Gevar. progr. K Spel. 22.00 Nws. 22.10 BoekDespr. r Avondgebeden. 22,59 Weerbericht. Nws. 23.02-23.45 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Kritiek o pnwe gram. Gevar. muz. 13.45 Gevar. progr. H Lichte muz. 17 00 Gevar. muz. lt Militaire ork. 19.00 Nws. en journs 19.24 Stop Press Sport. 19.31 Klass. moderne muz. (20.30-20.50 Nws. Encore: gram. uit het verleden). 31 Ouderwetse dansmuz. 22.31 Ultslsj races. 22.32 Lichte muz. 23.15 Jt muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 3M 12.00 Nws .12.15 Amus.muz. IS Nws. 13 15 Muziek uit Tirol. 16.00 W 16.35 Grafin Mariza, operette. 11 Klokgelui en koorzang. 19.00 Nlem 19.20 Kamermuz. 20.00 Gevar. muö 21.30 Nws. 22 10 Kamermuziek. JJr Dansmuz. 23 00 Gevar. muziek. Dansmuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en Frankrijk, 280 en 235 m. 12.03 Nws. 12.42 Klaas, en mode muz. 13.37 Kamermuz. 14 00 Hoorp len. 15.15 Kamermuz. 17.00 RussW muz. 19.58 Nws. 20 42 Hoorspel. Gevar. muz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 cn 484 m. 324 ui.: 12.00 Nws. 12.03 Gevar. 12.15 Gevar. muz. 12.25 Weerber. 121 Gevar. muz. 12.55 Progr.-overz. IS! Nwsë. en weerber. 13.20 Progr 1eugd. 14.00 Nws. 14 03 Tips voor automobilisten. 14.30 Volksgezang, lt Rartioweek I... 14.55 Gram. 15.00 K» 15.03 Vakantieprogr. (Om 17.00 N* weerber. en meded.). 18.00 Nws, 15 V. d sold. 18 38 Paardesportber. 18 OrgeiTPiUZ. 19.00 Nws., weerber. en coc mentaar uit Amerika. 19.40 Lichte m' ziek 20 00 Amus.muz. 21.00 Gevar. w ziek. (Om 22 00 Nws. 23.00 Nws. 23 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.18 Gevar. muz .16.03! Cantoconc. 17.00 Nws. 18.03 Voor sold. 19.30 Nws. 20.00 Songfestival Spa (Om 22.00 Wereldnws.). 22.55 Nfl 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. weerrapporten (Van hedenmorgen y oor) Amsterdam onbewolkt Den Helder onbewolkt Ypenburg mist Vlisslngen onbewolkt Eelde motregen De Bilt licht bew. Twenthe onbewolkt Eindhoven onbewolkt Zuid-Llmb. onbewolkt Helsinki licht bew. Stockholm onbewolkt Oslo zwaar bew. Kopenhagen onbewolkt Aberdeen onbewolkt Londen onbewolkt Brussel onweer Liix«niburg geh. bew. Parijs onbewolkt Bordeaux onbewolkt Grenoble Nice Berlijn Zurich Genève Locrano Wenen onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. Innsbruck onbewolkt Ajacclo Madrid Mallorca Belgrado Athene onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. 15 0 16 0 16 0 11 0! 15 0 12 0 15 0 15 0 15 0 15 0

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2