LEIDSCH DAGBLAD Grote rede van Gold water EEN brok conservatisme Kind met been bekneld in afvoerbuis zwembad tiamol weer Charme wint in Knokke Opposanten liepen de zaal uit WAS AUTOMATEN ƒ995.- vandaag! Vanavond harst hei vakantiegeweld los alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 JULI 1964 No. 31314 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.18 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Geen massale verzoeningna kandidaatstelling (Van onze correspondent in Washington) San Francisco Barry Goldwater aanvaardde gisteravond in San Francisco's Cow Palace zijn kandidaatstelling voor het pre- I jidentschap door de Republikeinse partij met een rede, die weinig indrukwekkend was, maar wel glashelder uit de doeken deed, dat hij er niet aan denkt enig water in zijn ultra-conservatieve wijn te doen. Kat ontstemde vooral de Newyorkse itlegatie op het partijcongres, die, lim negentig man sterk, praktisch iet applaudisseerde tüdens de rede. Ie senator van New York, Kenneth [eating, haastte zich zelfs, onmid- iellijk nadat Goldwater het laatste [oord uitgesproken had, de zaal uit, met een veertigtal andere lelegatieleden, in een soort demon- Iratie van misnoegen over de gang zaken. 5. Hü keerde zich tegen te rote machtsconcentratie in de fede- ile hoofdstad Washington. Hij kri- iseerde tot driemaal toe de onvei- gheid van de grote steden, het lorele verval en het gebrek aan espect voor orde in de Verenigde toten. Eveneens enige malen zei dat de vrijheid, die Amerika aan wereld ten voorbeeld wil stellen de strijd tegen het communisme, erst thuis moet warden verwezen - kt. Merkwaardigerwijs doelde hij ierbij niet op de noodzaak onder- rukte minderheden, zoals de negers, idelijk de al sinds eeuwen gepre- i Amerikaanse vrijheid deelachtig laten worden, maar op zijn pro- ammapunt de staat minder kans >t inmenging te geven in het leven an de enkeling. Mislukkingen Cuba, Laos, Vietnam en het gebrek aan eenheid in de NAVO noemde hij mislukkingen van de Democra tische regering. Amerika's macht en kracht lopen terug, riep hü uit, en hü beloofde zijn 16.000 toehoorders plechtig, dat hü als president zou terugkeren tot Eisenhowers politiek van sterkte tegenover communisti sche agressie. Van nauwere contac ten met de communisten zei hij niets te willen weten, ondanks het feit, dat die contacten door diezelfde Eisenhower in Camp David destüds het eerst werden aangehaald. De recente overeenstemmingen tussen Washington en Moskou verwierp hü nadrukkelijk. Interessant was verder, dat hij niet alleen tussen zün denken en dat van de communisten een religieuze kloof zag, maar ook tussen het zijne en dat van de Democraten. Deze laatsten probeerden volgens Gold water aardse macht op de plaats te zetten van goddelüke wil, door te pogen hun versie van een paradys op aarde te verwezenlyken. De senator, die dat zag leiden naar de hel van tirannie, maakte daaren tegen duidelijk dat zün politieke denken religieus gefundeerd is. Vooral met één passage in zijn rede liet Goldwater merken dat hü er niet opuit is de gematigd vooruit strevende groeperingen in de partij, die tegen zijn nominatie gevochten hebben, tegemoet te komen. Met een toespeling op de beschuldiging van vele gematigden, dat de Goldwater- beweging hand in hand gaat met rechtse extremisten, zei hü: „Extre misme bü het verdedigen van vrij- heid is geen ondeugd, terwül gema tigdheid bü het zoeken naar recht vaardigheid geen deugd is". Goldwater werd ingeleid door oud-vice-president Richard Nixon, die de partij opriep tot eenheid ach ter de senator en die beweerde dat Amerika snakt naar nieuw leider schap, dat alleen Goldwater kan geven. Voor Nixon werd het woord ge voerd door Bill Miller, het congres lid uit New York dat, zoals gisteren al verwacht werd, naast Goldwater als kandidaat voor het vice-presi- dentschap de gooi naar het Witte Huis gaat doen. De laatste dag van de conventie verliep betrekkelü'k tam. Het en thousiasme dat Goldwater hij zün binnenkomst in het Cow Palace oogstte, was groot, maar overweldi gend was het ditmaal niet. Ook zijn koele manier van doen en weinig opwindende spreekstül wekten be- grüpelükerwüs geen golven van on bedwingbare hartstocht bü het publiek. Dissonanten Aan de rand van de partüdemon- stratie van eenheid achter de kan didaat bleven overigens een paar dissonanten klinken. De negergede legeerden uit de staat Maryland büvoorbeeld gaven een officiële ver klaring uit. dat zij Goldwater bü de verkiezingen in de herfst niet zullen steunen. Hetzelfde liet een aantal senatoren en Congresleden horen. Hun probleem is overigens niet alleen dat zü het niet eens zün met de senator uit Arizona, maar ook dat zü zelf in de herfst herkozen willen worden in de Senaat of het Huis van Afgevaardigden, hetgeen alleen mogelük is als zü met een progressief programma aankomen. In New York b.v. kunnen de kan didaten voor Huis en Senaat hun kiezers onmogelük Gold waterisme presenteren en moeten zü wel een onafhankelük progressief standpunt innemen om enige kans te hebben. Dat ook onder de toeschouwers mensen waren die weinig met Gold water ophadden, bleek tensflotte uit twee opmerkingen die tegen televi siereporters gemaakt werden. De eerste, gemaakt naar aanleiding van Goldwaters speech, luidde: .Alleen Heil Hitier ontbrak er nog aan". De tweede hield in: „Goldwater is niet alleen onverantwoordelijk, maar zelfs gevaarlük". Slot pag. 2 Tragische verdrinking in Zalthommel Demonstratie dagelijks *PtB«IBtIOONeN ^scherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT VERSPREID ONWEER •kliik meer bewolking en enkele ver beid voorkomende onweersbuiten. Overwegend zwakke wind uit uiteen- opende richtingen, aan de kust in (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Zwakke storing boven n.w. Frank- fi!k zal met een verspreide onweers- jji Passeren, morgen weer gevolgd zonniger weer. Zwakke zeewind dag 21 tot 23 graden, zeewater -'aden. Vooruitzichten: het weekeinde "'lift zomers met zondag weer een iets hogere temperatuur. 18 JULI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 15.24 uur; onder: 0.39 u. Hoogwater te Katwük te 10.24 en 22.54 uur te 5.47 en 18.24 uur. Hit blad bestaat uit 16 pagina's Een niet afgesloten afvoerbuis van een gloednieuw zwembad is er de oorzaak van, dat de negenjarige Adèle van Dam uit Zalt- bommel gistermiddag de verdrinkingsdood vond. Het meisje bleef met één been vastgezogen zitten in een afvoerbuis, die was aan gesloten op een pomp. Dat gebeurde onder water. Het meisje zat zo stevig vast, dat het niet lukte haar te bevrijden. De zuigkracht van de pomp was te groot. Zelfs toen de pomp was uitgeschakeld duurde het nog geruim etijd, voor het slachtoffertje boven water kon worden gebracht. Dit tragische ongeluk gebeurde in het Sportfondsenbad in Zaltbommel. Er is op het meisje nog mond-op- mond-beademing toegepast, maar de dokter moest ten slotte de dood con stateren. Na het ongeluk is het bad gesloten. Vandaag zal het echter weer voor zwemlief hebbers toegankelük zün. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden heeft tot dit tragi sche gebeuren geleid. De aan- en af voerbuizen van het water zün in de soneelslid een lid van de raad beheer er onlangs op attent gemaakt, dat het wenselük was roosters voor de buizen aan te brengen, omdat voorwerpen door de buizen Vanavond gebeurt het: naar schatting twee miljoen Ne derlanders beginnen eensge zind aan hun vakantie. Ze ventig procent daarvan gaat nog vanavond of uiterlük morgenochtend op weg naar de vakantiebestemming. Die kan liggen op de Friese me ren of de Griekse eilanden. In Rolde of Lissabon. A.N.W.B., A.N.V.V. en Stichting Recreatie zün het er over eens, dat het overstelpend druk wordt. Dat met de ver- keersmoeilükheden, de over volle toeristische attracties de soms tekortschietende accom modatie en het wachten aan de grens opnieuw het ontbre ken van vakantiespreiding nadrukkelük zal worden vast gesteld. Dc weersverwachting is een der lichtpunten in dit geheel. De tweede helft van juli belooft een „top" in de zomer '64 te worden. Maatregelen De A.N.W.B. heeft haar maat regelen getroffen. De centrale informatie is volledig bezet. Alle gegevens over gebeurte nissen op of aan de weg krijgt zü door. Er zijn routes ontworpen, die bü grote op stoppingen verlichting kun nen brengen. Alle 265 wegen wachters zün voorzover mo gelijk ook op de weg. Via telefoon 814391 geeft de ANWB uitvoerig inlichtingen over kamperen en kampeer terreinen. Met enkele radio- omroepen is al overeengeko men geregeld nieuws te ver strekken. Wellicht werkt ook de televisie hier aan mee. De ANWB kan nu al zeggen dat de kampeerterreinen op de Wadden en aan de Noord hollandse kust vrijwel zijn volgeboekt. Op andere ter reinen in Nederland zün ook veel boekingen ontvangen. De badplaatsen zullen sterk in de trek van de Nederlandse en buitenlandse vakantiegan gers delen. Tweeëntwintig procent pleegt naar de bad plaatsen te gaan. Twintig procent naar de Veluwe en zestien procent naar de zui- delijke provincies. Geen spreiding ïs er zo een bescheiden sprei ding naar vakantiegebied, de spreiding van vakantie-mo ment is opnieuw achterwege gebleven. Zo'n 600.000 bouw vakkers, textielarbeiders enz. ieder met een gezin van drie tot vier personen heb ben hun jaarlijkse opleving in deze twee laatste weken van juli geperst. Daar komen nog eens de vele tienduizen den buitenlanders bü- Op 29 juli krijgen de bewoners van Noord-Rijnland-Westfalen vrü-af. Voor hen is Neder land het vakantiegebied. Zü zullen zich nog net in de top van de nationale verkeers drukte kunnen storten. In het zwembad van het na tuurpark De Efteling in Kaatsheuvel verdronk de 13-jarige Henny Holt- maat uit Luttenberg. De jongen kon niet zwemmen, maar had zich des ondanks in het diepe bassin begeven. Hü was met een groep kinderen met vakantie in Udenhout. In het zwembad in Veenendaal is de elfjarige Fietje van de Kraats door verdrinking om het leven geko men. Het meisje sprong na een war me fietstocht van de duikplank in het water van het bergbad. Zij ver scheen echter niet meer aan de op pervlakte. Haar tweelingzusje sprong toen te water om haar te zoeken. Met de hulp van de assistente van de badmeester werd het meisje later op de kant gebracht. Toepassing van kunstmatige ademhaling heeft niet meer geholpen. De 14-jarige jongen Hadde van der Mij de uit Rozenburg is gister middag in het Brielse meer verdron ken. De jongen kon niet zwemmen, maar was toch buiten het afgeba kende gedeelte van het zwembad in het Brielse meer gegaan. De jongen is ruim twee uur na de vermissing boven water gehaald. Twee zestienjarige jongens züo gistermiddag verdronken in de Waal bü Hellouw, in de buurt van Zalt bommel. Het zün de ulo-leerlingen Jan Willem van Horssen en zijn buurjongen Henk van Horssen. Beide jongens die niet konden zwemmen, waren in het water, toen omstanders merkten dat er iets niet in orde was. Aanvankelük meende men dat de jongens gekheid maakten, maar toen men toch te hulp wilde komen, waren ze reeds in de diepte verdwenen. Een uur na hun verdwijning werden de jongens pas boven water gehaald. Het ongeluk gebeurde slechts enkele me ters van de kant af. Prins Bernhard heeft vanoch tend enkele uren voor hij met zijn gezin naar Porto Ercole vertrok, tijdens een militaire plechtigheid op het vliegveld Valkenburg, aan de Marineluchtvaartdienst een Duitse getuige in Auschwitz - proces gearresteerd In het proces te Frankfort tegen 21 bewakers en dokters van het voormalige concentratiekamp Ausch witz heeft de officier van Justitie gis teren de getuige Georg Engelschall laten arresteren op verdenking van moord. De 53-jarige voormalige SS- man is volgens een Poolse getuige medeplichtig aan het ter dood bren gen van gevangenen. Engelschall is in 1950 al tot twee jaar veroordeeld wegens wandaden in het concentra tiekamp Dachau. Het is onze ploeg gelukt! Voor het eerst in het zesjarig bestaan van het songfestival van Knokke is aan de Nederlandse deelne mers de eerste prijs toegekend. Jeugdige charme en een ge raffineerde vertolking van de liedjes van de Nederlandse meis jes hebben gezegevierd over de verfijnde melodieën van de chan sons, wat stugger gezongen door de Belgische deelnemers. Maar daarvoor was het ook een wed strijd in zangvoordracht. De Ne derlandse zangeressen versloe gen gisteravond in de finale de Belgische groep met 449 tegen 385 punten. Daarmee verdienden Trea (van der Schoot) Dobbs, Ilonka Biluska, Rita Hovink, Willeke Alberti en Shirley Zwerus 200.000 franken. De tweede prijs leverde de Belgische groep de helft op. Van links naar rechts Shirley, Ilonka, Trea en Willeke, met daarboven Rita en ploegleider Lou van Rees met hun zoetver- diende bloemen. vaandel uitgereikt. Hij overhan digde het vaandel namens H.M, de Koningin aan de vlagofficier M.L.D., schout-bij-nacht-vliege* J. L. den Hollander uit Katwijk. De foto geeft van deze plechtige vaandeluitreiking een duidelijk beeld. (Foto LD./HolvastV Advertentie Een fijne vakantie hond of poes Met (om maar iets te noemen) In geblikt Argentüns paardevlees. Com plete maaltüden, vis of het mooiste en het zuiverste vlees. Alleen wat goed is voor poes en hond. Vertrouwd eten voor Uw huisdief. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES AEG - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO RONDO IEMCO N.V. teutvs Uit het Leidsch Dagblad van 18 Julij 1864; Donderdag vierde het mu- i ziek-gezelschap „Vermaak i door Toonkunst" in het kof- fijhuis JClein Zomerzorg" i nabij deze Stad, het feest van i zijn 25-jarig bestaan. Aan B. en W. van Leiden is vergunning gevraagd door A. W. Sijthoff, boekdrukker alhier, om in zijn boekdruk- i kerij aan de Koekoortsgracht (Doezastraat)een ander i stoomwerktuig te mogen doen ■plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1