Amsterdams stadhuisplan van de baan 'Hel Theater der Naties zal op helling moeten j Thans verguizing, i geen enthousiasme kunst kaleiöoscoQp Afgestudeerden van Kleinkunstacademie presenteren zich Neem nu de camera die aan al uw eisen voldoet reeds van 78.- af SPORTSMAN L SPORTSMAN Auto LAATSTE MANIFESTATIES „Holland Festival" 1 ~ncht 1 maart I860 Donderdag 16 juli 1964 Derde blad no. 31313 M ar. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) Vanaf de maand april beleeft Parijs, sedert zo'n tiental jaren, een dubbel seizoen. Het Theater der Naties opent dan immers I zijn poorten om. parallel met de normale activiteiten van het Pa rijse toneelleven, dan een eigen, internationaal seizoen te begin nen. dat iedere week zo'n 2 a 3 premières oplevert. Overvloed door exotisch (olklore vermoedelijk zal de oprichter-direc teur A. M. Julien wel worden ver plicht het roer nu, na 12 jaar, maar eens aan andere handen over te ge ven. Handen die zich trouwens al hebben aangeboden van de zijde van de directie van het Theatre des Champs-Elysées. dat voor de toe komst best die toren van Babel der dramatische kunst wil huisvesten. Waarschijnlijk zal komende maanden wel een vinnige strijd om de erfenis van het Theater der Naties gestreden worden dat nu een nieuwe fase in zijn ontwikkeling tegemoet lijkt te zullen gaan. Sterk gedaald theater der Naties voorafgaande ja heeft opgeleverd, kan het on :baar lijken nu te moeten consta teren, dat een moment van over zadiging voor het Parijse publiek is aangebroken. Kwantitatief en wat de deelnemende landen en voorstellin gen betreft, draait het Theater der 'es nog altijd op hetzelfde hoge al toeren. De kwaliteit en het na der voorstellingen is echter zichtbaar gedaald. Het afgelopen sei zoen heeft vrijwel alle beloften verwachtingen beschaamd. Er waren uitstekende voorstellingen Italiaanse Shakespeare, een Russi sche Gogol maar naar werkelijke ontdekkingen van het kaliber va het Berliner En i, Visconti, Broek, Schönbergopera, een Balanohine- ballet-heeft men, al die maanden, toch smartelijk en vergeefs uit moe ten kijken. De gevolgen zijn niet uitgebleven, et laaiende entht zelfs verguizing. De Parljze- lieten het afweten en Sarah Bernhardt's Schouwburg moest zich ;te avonden met ptfn en vrü- kaartjes vullen met de leden nationale kolonies, zodat hun acte rende, dansende en zingende landge noten uit het vaderland ook hier voor eigen parochie preekten. De oorzaak? Voor een deel zeker het feit dat Parijs een stad is die xitingen chauvinisme niet is vrij te pleiten en voor de uitheemse kunstuiti gauw blasé geraakt. Maar ander, en groter deel even stellig óók de omstandigheid dat men de moge lijkheden van een jaarlijks en vier maandelijks seizoen van internatio nale samenstelling zeer sterk heeft overschat. Een overschatting waaraan trou wens bijna alle grote festivals tegenwoordig lijden. Een festival vraagt nu eenmaal bijzondere evene menten; premières en noviteiten liefst, en ander in elk geval toppres taties. Het is ondoenlijk zo'n tien, twaalf Europese festivals die boven dien allemaal liefst het etiket inter nationaal nog verdienen, uitsluitend met zulke uitzonderlijke gebeurtenis sen te alimenteren. De spoeling is dus steeds dunner geworden"'en het fes tival dat de hoogste ambities koes terde zal nu ook die zwaarste terug moeten incasseren. OPERA NAAR LORCA'S „BLOEDBRUILOFT" De Staatsopera van Boedapest zal in het nieuwe seizoen de wereld première geven van de opera die de ngaarse componist Sandor Szoko- lay heeft geschreven op de tragedie „Bodas de Sangre" (Bloedbruiloft) van Frederico Garcia Lorca. Generaal Koster naar Duitsland (Van onze Haagse correspondent) Tot commandant van de in Duits land gelegerde 41ste pantser -infan teriebrigade met standplaats See- dorf is oenoemd brigade-generaal C. "oster, die tot op dit ogenblik direc- ur is van de Hogere Krijgsschool Den Haag. Hij wordt daar de op volger van brigade-generaal J. L. Hollertt. die zoals gemeld we gens een meningsverschil met de chef van de generale staf onver- Wacht is teruggeroepen. Het Koninklijk Besluit, dat deze verplaatsingen regelt, is gisteren ge publiceerd. Het meldt voorts, dat ge neraal Koster voor zijn nieuwe func tie formeel is overgeplaatst van de generale staf naar het wapen der artillerie en dat tot zijn opvolger als directeur van de Hogere Krijgsschool benoemd de kolonel der generale «taf W. H. J. de Jong. Dodelijke terugslag? Zal die terugslag- dodelijk zijn? Men mag slechts hopen van niet, want het Tlieater der Naties hééft desalniet temin zijn onvervangbaarheid ruim schoots bewezen. Maar juist daarom zal het instituut wel zonder verwijl op de helling moeten worden ge plaatst. Er zijn trouwens diverse symptomen die doen vermoeden dat de voorbereidingen voor die radicale revisie al zijn getroffen. De stad Pa rijs die met de Franse regering het internationale theater financiert zal, vooral nu de nationale wind steeds krachtiger uit dje bezuiniging.shoek blaast, bezwaarlijk op de oude voet voort kunnen gaan. Bovendien heb ben de Westduitsers al doen weten dat ze eventueel graag bereid zijn het Theater dier Naties met alles wat er hi en aan zit. oVer te nemen. De Fransen zullen hun monopolie echter wel niet af willen staan, maar Expositie van werken Ab Steenvoorden verlengd In verband met do grote belang stelling welke heerst voor de exposi tie van werken van de schilder Ab Steenvoorden in de Boerhaavezaal zal deze niet, gelijk aanvankelijk de be doeling was, vandaag gesloten wor den, doch duren tot zondag a.s. Hoofdstad Operette met „Frühling in Wien" De Hoofdstad Operette (voortzet ting van de voormalige Fritz Hirsch Operette) maakt wederom een zomer- tour nee door ons land, en wel met de operette .Frühling in Wien" (muziek van Leon Jessel) onder directie van Willem Rietveld en in de regie van Walter Kochner, eerste regisseur van het Stadttheater te St.-Gallen en re gisseur bij de Raimund Theater in Wenen. Max van Egmond zingt in buitenland In november zal hij li ede re n - avonden geven in Londen en Leicester. In de Oostenrijkse stad Linz zingt hij, op een abonnementsconcert bi januari, een solo-cantate over Vincent van Gogh, die geschreven is door de he dendaagse Weense componist Mat- treden in het Festival van Vlaande ren te Gent (augustus) en medewer king aan het Requiem van Brahms in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten (februari). Geslaagde voorstelling in Amsterdam (Van onze kunstredactie) De afgestudeerde leerlingen van de Amsterdamse Academie voor Kleinkunst lieten gister avond in de Kleine Komedie in Amsterdam zien wat zij in vier jaar aan de Academie hebben geleerd. Zij werden bijgestaan door andere leerlingen, die een opleiding van twee a drie jaar achter de rug hebben. De meeste nummers waren geregisseerd door de directeur van de Aca demie, Johan Verdoner. Hetty Blok, Ben Rowold en Jack Bow hadden meegewerkt aan de tot standkoming van het program ma. Adviseur was Wim Son- neveld. Het grootste gedeelte van de avond werd gevuld met cabaretliedjes. Daarnaast waren schetjes te beluis teren. Ook werden liedjes uit musi cals ten gehore gebracht, en om de veelzijdigheid van de opleiding te de monstreren werden enkele dansnum- ers opgevoerd. Tweemaal zongen leerlingen met eigen gitaarbegeleiding: eerst Dick Poons, en na de pauze Robert Smit. Beiden hadden hun liedjes zelf ge maakt. Vooral de laatste oogstte een geweldig succes. Choreografie Opvallend goed was de choreogra fie van de meeste nummers, maar dat is met een directeur als Johan Verdoner ook niet verwonderlijk. Hetty Blok (voor de leerlingen van „Quand un soldat' Lemarque, dat gekenmerkt werd door aardige kostuums en een leuk décor. Jean Tardieu schreef „Conv' rsation Sinfonietta". De zaal moet hierbij medewerking verlenen aan een ra dio-opname van een komisch zang spel. Hetty Blok had het vertaald en geregisseerd. Er waren wel grappige momenten, maar het was o.i. te lang en deed een tikje studentikoos aan. Verder noemen wij nog „Hartver heffend menuet" (tekst Wim Sonne- veld, muziek Jan Blok) opgevoerd door Tiny de Jonge, Marijke van Laar. Bertie Teutscher, Henk Flier, Jan Pier en Robert Smit en „Om op te vallen" (tekst Guus Vleugel, mu ziek Harry Banning) met Lydia van Exter, Carlien van Herpt en Pim Rooker. Er waren drie pianisten die voor de begeleiding zorgdroegen: Louis van Dijk, Coen Ouwehand en Karei Zwaneveld. Over het algemeen is de presenta tie van de eindexamenkandidaten van de Academie zeer geslaagd ge weest. Als men op dit peil weet door te gaan, ziet de toekomst er voor de Nederlandse kleinkunst rooskleurig uit. SPORTSMAN Vergelijk de Sportsman, hij wint het in alles alleen de prijs is lager. De onverwoestbare ,,all metal" constructie, de sublieme afwerking en de bijzonder aantrekkelijke prijs maken hem tot de meest populaire camera van deze tijd. Er is een Sportsmancamera-serie met sneltransport, blokkeerinrichting, gecoate 2,8 lens en een grote lijnkaderzoeker van f 78,-af. Opvallend bij alle Sportsman camera's is de bliksemsnelle filmwisseling. met ingebouwde belichtingsmeter en Prontor 250 sluiter 1/30 - 1/250 sek. B f 117.50 SPORTSMAN SL met ingebouwde Bertram belichtingsmeter en zelfontspanner, Prontor S sluiter f135.- met gekoppelde belichtingsmeter. Prontor 250 LK 1/30 - 1/250 sek. B f 147.50 Prontor 500 LK 1/15 - 1/500 sek. B f 165.- SPORTSMAN AUTO RF met gekoppelde belichtingsmeter en gekoppelde afstandsmeter, met Prontor 500 LK sluiter 1/15 - 1/500 sek B, zelfontspanner f 192.50 Voor de allermooiste foto's een ILFORD film... natuurlijk de fameuze fijnkorrelfilm, altijd raak bij elk licht. En voor levensechte kleurendia's ILFOCHROME 36 ingeraamde opnamen 14.25 altijd raak... ILFORD.natuurlijk! Aan de Rivièra woeden weer bosbranden In de omgeving van Marseille en Nice zijn nieuwe bosbranden uitge broken. In dit gebied, waar op dit moment een bijkans ondraaglijke hitte heerst, is al sinds twee maan den geen regen gevallen. In de omgeving van Lorgues, in het departement Var, zijn meer dan duizend hectaren bos prooi der vlam men geworden. Het vuur wordt bestreden door 150 brandweerlieden en militairen, met bijstand van een hefschroefvliegtuig. In Vaucluse ver brandden 250 hectaren dennebos. Voor andere branden in dit gebied wordt gevreesd. Ook ten noorden van Nice woedt weer een bosbrand, waar door het dorp Peillon wordt bedreigd. Sinds begin van deze maand zijn aan de Cóte d'Azur en in de Pro vence reeds meer dan 10.000 hectaren aanplant door het vuur verwoest, ter wijl enkele slechtoffers zijn te be treuren. Tenslotte woedt ook op Corsica, in de omgeving van Ocana, district Ajaccio, een bosbrand. Studieduur in Delft te lang De helft van de studenten aan de Tech. Hogeschool in Delft doet zeven jaar en twee maanden over de stu die. Als men bedenkt dat daar nog twee jaar militaire dienst bij komen, dan is het duidelijk dat de studie duur korter moet worden. deze hogeschool. Hij heeft mede gedeeld dat voor de komende cursus zeker 1600 studenten in Delft worden verwacht, enige honderden meer dan tot dusver. Prof. De Wijs merkte op, dat van de drie studenten in Delft er twee af studeren. Hij betreurde het dat de derde technische hogeschool in Twente het besluit heeft genomen het bacculaureaat in te voeren. Dit betekent z.i dat de vorm van het baccalaureaat wordt vastgelegd zon der dat van de ervaringen in Delft gebruik wordt gemaakt. Delft acht het nog zeer de vraag of het baccalaureaat dezelfde waarde heeft als het kandidaatsexamen, aldus prof. De Wijs. Het Holland Festival is gisteravond in het Kurhaus te Sche- veningen besloten met een prachtig concert van het Residentie- Orkest onder leiding van Carl Schuricht, die de Leidenaars in het afgelopen seizoen ook in de Stadsgehoorzaal mochten begroeten. Indertijd heeft Schuricht jarenlang te Scheveningen de zomer- concerten geleid, zodat hij er een oud-vertrouwde is. Nog steeds beschikt hij over een bijzonder grote vitaliteit, waarbij een gewe tensvolle interpretatie deze geboren orkestleider kenmerkt Tot uitvoering kwamen de Derde Suite van Bach, de Haffnersymfonie K.V. 385 van Mozart en de Vierde Symfonie van Brahms, waarmee hij zijn gehoor intens wist te boeien. De bejaarde dirigent werd met ovaties beloond. In Amsterdam kwam het einde van het Holland-Festival met een optieden van het Ned. Dans Thea ter in de Stadsschouwburg. Het programma bevatte „Opus 12" n Glen Tetley op muziek van Krenek en de integrale uitvoering van Carl Orff's „Carmina Burana", ln de choreografie van John Butler, waarover wij indertijd uitvoerig schreven. Medewerking werd verleend door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans, het Philips Phil- harmonisch Koor en de solisten Ank Reinders (sopraan), Gerard Honig iténor» en Leo Ketelaars ibariton). Ook deze laatste manifestatie van het Holland Festival oogstte een groot succes. (Van onze A'damse correspondent) Het Amsterdamse stadhuis plan, dat tot zoveel kritiek aan leiding heeft gegeven, is van de baan. Kort na middernacht deelde de gemeentesecretaris de beide architecten, die in 1937 werden aangewezen als de bou wers van het hoofdstedelijke stadhuis, prof. ir. G. F. Berg hoef en ir. J. J. M. Vegter, tele fonisch mee, dat B. en W. de gemeenteraad zullen voorstellen de opdracht te beëindigen. Het besluit van B. en W komt over een met het advies van de bouw commissie-stadhuis en werd geno men na een besloten gemeenteraads vergadering. In de vooravond had den beide architecten in deze raads- bijeenkomst een toelichting gege ven op hun gewijzigde stadshuisont- werp. Wijzigingen De gemeenteraad aanvaardde 18 oktober 1961 het definitieve ont werp van het stadhuis, maar stelde enkele voorwaarden. Het ontwerp moest met gekwalificeerde architec ten worden bekeken met het oog op wenselijke wijzigingen. De archi tecten kwamen met een principieel afwijkend ontwerp bij de schoon heidscommissie. Op 1 juli liet de bouwcommissie weten, dat de prin cipiële wijziging van het ontwerp binnen het kader van de aan de ar chitecten gegeven opdracht voor het gemeentebestuur niet aanvaardbaar Hoewel geen mededelingen zijn verstrekt over hetgeen in de beslo ten raadsvergadering van gister avond is gezegd, menen wij toch te weten, dat de voor het gemeentebe stuur onaanvaardbare wijziging in het plan in feite uit een volkomen nieuw ontwerp bestaat, namelijk een dertig meter hoog administratiege bouw en een representatieve vleugel in laagbouw. Keerzijde De nieuwe ontwikkeling is een na- zaak voor iedereen, die erbij is betrokken. Maar er is ook een keer zijde aan deze medaille. Het stadhuis Berhoef en Vegter heeft felle kritiek uitgelokt, vooral van de ar chitectenwereld. Hoewel Amsterdam zich moreel gebonden achtte aan de beide architecten die in 1937 de stad huis-prijsvraag wonnen, werd het onjuist genoemd om op die inge slagen weg voort te gaan nu inmid dels een nieuwe generatie architec ten is opgegroeid en het duo Berg- hoef-Vegter bij tal van andere ob jecten blijkt heeft gegeven niet met de tijd te zijn meegegroeid. De in grijpendste oplossing ware wellicht geweest, dat de architecten de op dracht hadden teruggegeven, maar met name ir. Vegter heeft zich hier tegen tot het laatste toe fel verzet. „Maar", zo zei burgemeester Van Hall vannacht op een persconferen tie: „Men mag niet vergeten, dat de opgave bijzonder moeilijk was. Het Amsterdamse stadhuis is immers er felijk belast met het raadhuis, dat in de zeventiende eeuw op de Dam werd gebouwd en in de gehele we reld nog steeds als een uniek bouw werk geldt. De ontwerpers van het nieuwe stadhuis zal altijd de vraag worden voorgehouden: zou uw stad huis ook eeuwenlang de toets der kritiek kunnen doorstaan?" Nederlander gedood in Frankrijk Wassenaarse gewond De 63-jerige Amsterdammer A. Raphalowiz is gistermiddag veronge lukt bij Guemar in het Franse de partement Haut-Rhin. Zijn auto raakte door nog onbekende oorzaak aan het slippen en botste vervolgens tegen een boom. De heer Raphalo wiz is kort na zijn opname in een ziekenhuis in Colmar overleden. Zyn passagiere. de 28-jarige mej. Ch. Jelgersma uit Wassenaar werd zwaar gewond en eveneens in het ziekenhuis opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5