BOXY DIPLOMA-UITREIKING GEM. TECHNISCHE SCHOOL OPRUIMING Dr. J. H. Croon (Gymnasium) maakt reis naar Griekenland OLVAST ja graag! *5&£"vakantie? ASPRO' Rusland stelt rode top voor Kenjatta aangevallen door twee fascisten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 juli 1964 Tweede blad no. 31313 „Diploma is niet alles" De gemeentelijke Bedrjjfs Techni- iche School aan de Medusastraat be leefde gisteren weer het jaarlijks „hoogtepunt in de schoolmaatschap- pij" zoals de directeur, de heer F. C. Mabesoone het uitdrukte in zijn openingswoord. In het gymnastieklokaal vond na melijk de uitreiking van de diploma's plaats, voor zowel de geslaagden van De wethouder van Onderwijs, de jeer S. Sannes, die de uitreiking verrichtte, zei in zijn toespraak on- meer, dat de jongens vooral niet moeten denken, dat dit diploma alles was. „Je succes in de maatschappij is niet alleen afhankelijk van dit papiertje, maar vooral van je eigen instelling tegenoverje werk en je werkgever". Hy spoorde de jongens de dagschool aan om door te gaan met het volgen van cursussen. De wethouder complimenteerde de jongens met het behaalde succes, waarmee zij bewezen hadden wel de gelijk over capaciteiten te beschik ken, zij het over andere dan die, welke op de lagere scholen in Ne derland zo graag gezien worden. De jongens ging het dóór dan ook niet nes. de wind, aldus de heer San- Recente onderscheidingen, behaald door leerlingen en oud-leerlingen de school, bewijzen het hoge peil het onderwijs, dat hier gegeven wordt. De wethouder dankte het on derwijzend personeel, waarna hi. overging tot het uitreiken van d< diploma's. Ook de diploma's, die be haald werden op de onlangs gehou den sportdag werden aan de jon gens overhandigd. De gediplomeerden zijn: Afdeling Houtbewerken. Baak P. Th. Stomp- wijk, Borsboom W. M. Wassenaar, Cornet C., Dreef J., Erades R. P., Eyk Haastrecht W. C., Kruis C. Kruit E., Linden K. A. v. d. Voor schoten, Lith C. F. Heemskerk, Mil C. A. v. Zoeterwoude, Roggeveen W. Schrijver J., Segaar A. Th., Steyn R. Alphen a. d. Rijn, Teske W., Voorn E. M. v. d. Hoogmade, Vos A. Voor schoten, Wagemaker E. A. H., Wa genaar J. Sassenheim, Wal J. v. d. Leiderdorp, Wesselman J. H. Roelof- arendsveen. Afdeling Metaalbewerking: Blote G., Borst L. J. Rijpwetering, Elgersma J. Zoetermeer, Geerlings R. Th. War mond, Gils J. L. v. Alphen a. d. Rijn, Grieken J. P. A. v. Leiderdorp, Hint- H. Oegstgeest, Hof H. v. 't Sas- senheim, Hulst E. W. P. v. d. Wasse- Jong N. de Leiderdorp, Jor- dens E. J., Kanbier A., Kettenis J. Kotte F. A. Voorschoten, Lepe- r J. G., Lepelaar M., Pau J. G. du, W., Trouwee J. C.t Velzen H. Mulo-examens Voor het mulo-diploma A zijn ge laagd: de dames: A. H. v. der Leest, Leiden; G. H. Rekkers, Voorschoten; P. Scholtens, Leidschendam; A. v. Ifcerson*, Rijnsburg; J. W. Hasenoot*, A. C. de Jong*, Katwijk; J. C. v. Elk*, Rynsburg; M. G. v. Rijn. Noordwijk; H. Knobbe*, I. Koele wijn*, Kat wijk; J. Uittenbogaard, Noordwy toer hout; J. Jonker, B. E. Kruijt, J. C. Kruyt, A. M. Kruijt, Katwijk; A. B. Veen, Oegstgeest; W. Eriks, Voor schoten; A. Kooy, Bodegraven; J. v. Linden, L. v. d. Linden, Katwijk; C. Jonk*, Leiden; C. v. d. Berg, Oegstgeest; C. Fruneaux, Leiden; M. M. Baalbergen*, C. W. Bekker*, A. M. Blok, M. P. v. d. Spijk*, Katwijk; G J. Calsijn*, Leiden; D. D. M. Heller, Leiden (verb, bericht) en de heren: J. H. Zandvliet, Noordwij toerhout; E. ~1. Kleen, J. v. Duijn*, Katwijk; W. H. v. d. Linden, Leiden; H. Mark, Leiden; D. v. der Vis, Sassenheim; 1. C. Haverkamp, Leiden; N. J. Klein, J. T. Westerbeek, G. P. v. Zijp, Voorschoten; J. H. J, Heus, Noord- T. de Jong, Koudekerk a. d. Rijn; M. H. Kuivenhoven, W. A. Par don, Leiden; J. G. Eradus*, Valken burg Z.-H.; F. Wischmeijer*, Rijns- P. A. J. Remmerzwaal*, Kat- a. Zee; R. Hegeman*, Katwijk. Een sterretje achter de naam bete kent tevens geslaagd voor het mid denstandsdiploma. Afgewezen 8 kan didaten. Advertentie Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Susanna Helena, dr van J. J. Lardé tu S. A. Zweistra; Patrick Hendrik, zn van H. J. W. Blok en H. Labordus; Johanna, dr van A. J. van Beusekom eu M. J. Baas; Adriaan Jacob, zn van K. den Breejen en C. Quist; Vincent Hendrlkus, zn van C. F. Ottenhof en Dissel; Cornells Frederlk, zn van C. F. Ottenhof en M. van Dissel; Petronella Amelia Jolanda, dr van J. :d en A. Poeliejoe; André „n van W. P. Slats en J. A. J. Wolters. ONDERTROUWD van Iperen en T. Zeilstra; A. C. - der Helm en M. A. U. van Latum; W. N. Vlootman en H. C. H. Juffer- toans; A. P. M. Koenen en M. M. van Deventer; J. P. Tijssen en H. J. M. F. Holt- Koe- voets en RooijakkersT J. W. Ver meulen en H. C. van der Meij; L. Q. van Rooden en J. M. M. Beckers; A. H. Runne en A. M. Feitkamp; J. van G j, Jong en C. Lolling en C 58 en M. J. L. Veerman; P. A. ,_,n Resteren; P. van de Meeberg en G. E. de Vrind; A. C. VerheiJ en M. F. E. Kessels; H. F. W. 'krpel en A. F. Lambooij; J. Vlasveld n O. J. p. Stuifzand. GETROUWD J. Bruyn en J. M. Goormachtlg. OVERLEDEN J M, Amoldus, 76 jr. w.v. A. van «eeren; J. P. Dirkse, 90 Jr, w.v. G. J. 'an den Berg; J. Schouten, 76 Jr, man. Afdeling Metselen: Albers H. J. Wassenaar, Beekman K., Blok J. R., Distelvelt J. Voorschoten, Eyk G. v., Groot A. H. de, Heinrichs J. E., Kop- pe A., Laterveer J., Monteba G., Paardekooper Th. J. Wassenaar, Roos G. W. A., Slot G. C. v. d. Lisse, Swa- nen A. Th., Vries J. J. de Alphen a. d. Rijn. Afdeling Schilderen: Bouthoorn C. A. Alphen a. d. Rijn, Filarsky F. W., Groenheyde K. A. Katwijk, Jansen C. J. M. Rijpwetering, Kortekaas F. J. M. Wassenaar, Kramer J., Kuyper H. Sassenheim, Lanser A. Alphen a. d. Rijn, Leeuwen R. W. v. War mond, Mey J. G. v. d., Snayer L. de Rijnsburg, Weenink C. Rijpwetering, Zuyderduyn F. Katwijk. De schoolprijs ging naar J. H. C. Kettenis te Leiden. De groepsprijzen vielen ten deel aan: C. Cornet te Leiden, K. A. v. d. Linden te Voor schoten, F. J. Versteege te Noord- wijk, G. Blöte te Leiden, A. H. de Groot te Leiden, C. Weenink te Rijp wetering. a de semi parttime-cursus (avondschool) zijn: Afdeling Houtbewerken: Anker C. L. D. Voorschoten, Groep H. v. d. Leiderdorp, Kortekaas W. G. Lisse, Polanen W. v. Hazerswoude, Vermeu len K., Wy'sman J. G. Afgewezen: 4. Afdeling MetaalbewerkenBin nendijk F., Fey H. W. de, Hoogen W. v. d., Huisman Ben, Kuiters J. G. Mark G., Viist B. v. d., Vree W. A. J. de Zoetermeer, Werf L. v. d., Zitter F. R. V. Noordwijkerhout. Afgewezen: 1. Afdeling Metselen Beekman J. C., Burgy H. D* G., Bur- gy W. D., Daalen P. v., Laman L. Ch. Weeda S. Afgewezen: 2. N. v. d. Lisse, Weenink M. A. A. De prijs, beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland werd uitge- Polanen te Ha- Waar geen woonplaats is vermeld Is dit Leiden. Eerste supermarkt in Leiden Leiden heeft, lm tegenstelling met tal van andere plaatsen in ons land, lang moeten wachten op zijn super markt. Met ingang van vandaag telt evenwel ook de Sleutelstad haar eer ste supermarkt, welke is onderge bracht in een groot gelijkvloers gele gen deel vam het gebouw van het Philips Pensioenfonds aan het Sta tionsplein. In tegenwoordigheid van tal van genodigden heeft de heer B. Drukker namens de directie van de Co-op Nederland „de markt" gister avond geopend. Het is de 64ste in oms land prins Bemhard opende on langs de 50ste in Dardrecht terwijl momenteel bij 't Co-opconcern nog 25 objecten onderhanden zijn. De opzet van deze vestiging, welke zich uit strekt over een oppervlakte van circa 450 m2, wijkt belangrijk af van de zo ingeburgerde supermarkten. Bij de opzet heeft men n.l. rekening gehou den met de stroom van bezoekers, die hier dagelijks passeert naar het Station en de busdiensten. Voor hen is vóór de eigenlijke „markt" een ver koopruimte van plm. 100 vierkante meter gecreëerd, waar uitsluitend irn bediening wordt verkocht, o.a. souve nirs, vers fruit, luxe-banket en rook artikelen. De groente- en vleesafde ling beschikken elk over een koelcel. Hoewel men ook bij deze supermarkt van het principe van zelfbediening uitgaat, beschikt men voor en achter de schermen over een van plm. dertig leden, Onderzoek naar godsdienstige betekenis van warme bronnen De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft enige tijd geleden dr. J. H. Croon, leraar in de klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium, een subsidie ver leend voor een studiereis naar Cambridge in verband met zijn onderzoek naar de godsdienstige betekenis van de warme bron nen in het oude Griekenland. van zijn eerste proefschrift uit en publiceerde deze in binnen- en bui tenlandse vaktijdschriften. Warme bronnen voor medisch doel Heracles' dood De resultaten van dit onderzoek zullen door dr. Croon worden neer gelegd in het tijdschrift Mnemo syneDr. Croon, die zeer veel pu bliceert, ook op populair-ioeten- schappelijk gebied, verwierf o.m bekendheid door zijn artikelen ovei oude geschiedenis in de algement Winkler Prim. dr. ns zijn het doctoraal» «eerste geboeid werd door het ver haal van Heracles' dood. Deze Griekse held zocht vrijwillig de dood op een zelf-gebouwde brand stapel op de berg Oeta. Deze berg ligt boven de Thermopylae-pas, waar zich warme bronnen bevinden. Uit 't feit dat men op die plaats 'n brand stapel heeft gevonden, kan gecon cludeerd worden, dat hier destijds een vuurcultus is geweest, vermoe delijk in verband te brengen met de aanwezigheid van warme bronnen. Uitgaande van dit verhaal heeft dr. Croon toen twee jaar in Cambridge de plaatsen opgezocht, waar zich warme bronnen bevinden en nage gaan, welke godsdienstige gebruiken en feesten daar plaats vonden en welke goden men er vereerde. Hy aakte deze studie onder leiding van heer W. K. C. Guthrie M(agister) A(rticum), die thans hoogleraar aan de universiteit van Cambridge is. Zijn verblijf in Cambridge kon hij bekostigen door een beurs van de „Help Holland Council", die indertijd was opgericht om het hongerende Nederland aan voedsel te helpen, maar waarvan het overgeschoten geld later op verzoek van de Ne derlandse regering aan studiebeur- de Nederlandse ver-Wetenscl toen nog in Zui- jk Onderzoek, die ting was. Nadat de Universiteit van Cambridge onze landgenoot een studiereis naar Grie kenland had laten maken om daar e warme bronnen te bekijken, pro- ioveerde hij aan deze universiteit p een proefschrift getiteld „A study cults, myths and legends connec ted with hot springs in the Greek World". In deze disseratie heeft de auteur er o.m. op gewezen, dat en kele van de belangrijkste Griekse goden en heren, zoals Artemis, He racles en Perseus met warme bron- en verbonden waren. In 1950 naar Nederland terugge keerd, ambieerde de classicus een be trekking als leraar. Hij promoveerde in 1952 aan de universiteit van Am sterdam bij prof. dr. D. Cohen op "t „The herdsman of onderwerp was een uitgewerkt hoofdstuk uit de Cam bridge-dissertatie. Vervolgens werkte dr. Croon de andere hoofdstukken Meisje door man vastgegrepen Een Leidse studente, die omstreeks kwart over één in de nacht van dinsdag op woensdag huiswaarts keerde, is in de Vreewijkstraat vast gegrepen door een man, die minder eerbare bedoelingen had. Nauwelijks een half uur nadat het meisje het politiebureau had opgebeld konden surveillerende agenten de man op de Valkbrug aanhouden. Van de man, een dertigjarige granietwerker uit Leiden, was een vaag signalement bekend, maar voor de agenten in de surveillancewagen voldoende om hem aan te houden. De man, die aanvan kelijk ontkende, heeft een bekente- worden en dit staat in verband met het gebruik van de warme bronnen voor medische doeleinden. Het is voor deze kwestie dat dr. Croon met Z.W. O.-subsidie, thans voor een kort ver blijf, naar Cambridge is gegaan om hierover van gedachten te wisselen met zijn eerste promotor prof. Guth rie en enkele specialisten op het gebied van de antieke balneologie. De publikatie over dit onderwerp, die, zoals reeds gezegd, in „Mnemesy- ne" zal verschijnen, vormt een sluit stuk van zijn onderzoek en is in hoofdzaak gegroepeerd om de figuur van Asklepios. Dr. Croon Is daarbij o.a. tot de conclusie gekomen, dat de mensen tot aan de vijfde en vierde eeuw vóór Christus niet het idee hebben gehad om de warme bronnen naar eigen believen te gebruiken. De an tieke mens, zo zeide hij, zag in de warme bronnen een openbaring van Advertentie OPRUIMING bij GÉ HOFENK betekent haast weg geven van populaire- en klassieke grammofoonplaten, platenspelers, gi taren e.a. muziekinstrumenten HAARLEMMERSTR. 66 LEIDEN A.R.-commissie lanceert nieuw financieringsplan Woningwetwoningen Een commissie van die ARP. lan ceert in een vandaag verschenen ■*ap- port een plan, dat beoogt de jaarlijkse rijksbijdrage voor woningwetwoningen te vervangen door een geleidelijk af nemende subsidie. Voorgesteld wordt, in plaats van de jaarlijkse bijdrage, het kapitaal voor woningwetbouw tegen bijv. 2%% rente ter beschik king te stellen. Deze rente zou dan jaarlijks met een kwart procent moeten worden verhoogdtot de 4 procent (die thans wordt berekend) Is bereikt. Dit zooi neerkomen op een jaarlijkse huurver hoging van f 50 tot f 75. Er zullen dan echter geen algemene huurverho gingen worden berekend. De gesugge reerde huurverhoging zal dan lager komen te liggen, dan de jaarlijkse stijging van het werkelijke loon, meent de commissie. De huren van de voor 1958 gereed gekomen woningwetwoningen zouden ook op korte termijn zodanig kunnen worden opgetrokken ,dat de jaarlijkse bijdrage vervalt. De A .R.-commissie meent, dat op grond van dit systeem het Rijk veel sterkere mate type en kwaliteit van de te bouwen gesubsidieerde ningen aan de gemeenten kunnen overdoen. Aan de Tech. Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kand. exa men cMel-ingenleur de heer N. van Ginltoel te Leiden. Idem kand. ex. vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer J. Louisse te Leiden, idem inge- rsex. civiel ingenieur de heer K. Zeldenrust te Leiden. foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdyk 27, Leiden, tel. 20308 Goddelijke krachten en hij gevoelde een heilige schroom tegenover deze natuurverschijnselen. In de Hellenistische tijd trad ech ter een proces van saecularisatie in en ging men voor bepaalde ziekten genezing bij de warme bronnen zoe ken. Aan het einde van het onderhoud vertelde dr. Croon nog, dat hij van plan is om in de toekomst mits de tijd hem hiervoor niet ontbreekt - zijn Cambrid'ge-dissertatie in haar geheel te herschrijven en daarin dan ook een hoofdstuk te wijden aan het onderzoek van de warme bronnen in Frankrijk, waardoor hij destijds ook een ZWO-subsidie heeft gehad.. Advertentie Juist als man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret Bedrijfsresultaat N.Z.H. in 1963 aanzienlijk minder Woningnood blijft hinderpaal voor bestrijding van personeelstekort Hoewel het aantal vervoerde reizigers van 57 miljoen tot 61 miljoen steeg en de vervoersopbrengsten die van het vooraf gaande jaar met 4,5% overtroffen, daalde de winst van de N.Z.H. in 1963 aanzienlijk. Aandeelhouders zullen daarom met een divi dend van 5% in plaats van 8% genoegen moeten Uit het zojuist verschenen Jaarver slag blijkt, dat de oorzaak van dit slechtere bedrijfsresultaat gezocht moet worden in een veel sterkere stij ging der exploitatiekosten dan die der ontvangsten. De exploitatiekos ten gingen met niet minder dan 6,8% omhoog, voornamelijk door toegeno men loonkosten. De opmerkelijke ontwikkeling van de omzet van de NZH is voor een be langrijk dieel het gevolg van de over neming van de Eltax-lijnen. Voor de exploitatie was het afgelo pen jaar vaak buitengewoon moeilijk, niet alleen door die strenge winter maar vooral door het toegenomen overige verkeer. Hoewel van de mede werking van gemeente- en rijkspolitie met erkentelijkheid gewag wordt ge maakt, spreekt de directie v. d. NZH nogmaals het vertrouwen uit dat van overheidswege binnen afzienbare tijd maatregelen zullen worden genomen ter verzekering van een ongehinderd functioneren van het openbaar ver voer in de door de NZH bediende Uit 800 sollicitanten - slechts 86 chauffeurs Het aantal personeelsleden bleef vrijwel onveranderd en bedroeg 1118, waarvan er 861 bij de Vervoersdienst werkzaam waren. Ondanks een ver sterkte wervingscampagne kon het personeelbestand voornamelijk rij dend personeel niet afdoende wor- Voor de functie van chauffeur bo den ongeveer achthonderd sollicitan ten zich aan; slechts 86 gegadigden konden in dienst worden genomen. Gezien de hoge eisen waaraan de buschauffeurs moeten voldoen, acht de directie het niet verantwoord, zelfs bjj een nijpend tekort, de selectie maatstaven te verlichten. De woningnood in het vervoersge bied van de NZH vormt een belang rijke belemmering voor een afdoende oplossing van het gebrek aan perso neel. In Leiden en Katwijk werd de bouw van een aantal woningen door de NZH mede-gefinancierd. Alpheuse drieling geboren Het gezin J. Vonk in de Jan Luykenstraat in Alphen werd gis termorgen tussen 10 min. voor drie en 5 uur verblijd met de geboorte van een drieling. Het drietal, twee meisjes en een jongen, woog bij elkaar ruim 9 pond. Het Is opgeno men in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, omdat dokter A. J. Zwar tendijk dit in het belang van de kinderen en de gelukkige moeder beter vond. De eeTste kreeg van de ouders de naam Adriane, de tweede Anita en de derde Robert Jan. Vijf jaar geleden kreeg mevrouw Vonk Beider haar eerste kind, een zoon die den aam Ronald Abraham kreeg. ;t is al weer 19 jaar geleden dat lphen aan den Rijn een drieling werd geboren, namelijk in het ge zin J. BUleveld. Het jongste drietal maakt het evenals de moeder, mevrouw Vonk- Belder, uitstekend. Over enkele maanden hoopt men de nieuwe Alphense drieling weer thuis te hebben. De aanpassing van het van de El- tax over genomen personeel is goed verlopen. Hoewel de directie betreurt dat een aantal van haar medewerkers gemeend heeft zich te moeten aan sluiten bij de in november elders be gonnen chauffeursstaking, onthoudt zij het personeel toch overigens de lof niet voor de in 1963 onder vaak moeilijke omstandigheden betoondë plichtsbetrachting. De verlies- en winstrekening laat zien dat de bruto-opbrengst uit het vervoer 17,8 miljoen gulden bedroeg, terwijl de exploitatiekosten 14.5 mil joen en de afschrijvingen bijna 2,6 miljoen gulden vergden. Het winst saldo beloopt 0,8 miljoen gulden te gen ruim 1,3 miljoen in 1962. Wanneer men het netto-bedrijfsre sultaat, zoals dat uit de activiteit van de NZH op vervoersgebied blijkt, af meet aan het uitsluitend voor het vervoer geïnvesteerde vermogen, blijkt de rentabiliteit vier percent te Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2fiSPRO -ètz tfoïtnree% fit! ACHT JAAR VOOR DODEN VAN KIND Wegens doodslag op zijn dochter tje van elf maanden is een 20- Jarlge huisschilder uit Beverwijk vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en daarna terbe schikkingstelling van de regering. Tegen de man was zes jaar geëist en terbeschikkingstelling. Op 21 februari van dit jaar was hij sterk geïrriteerd geraakt door het huilen van zijn dochtertje. Hij had het kind met het hoofdje in de kussens van haar bedje gedrukt en zolang vastgehouden tot het niet meer bewoog. Slang ,aangeliouilen' Op de Varkensmarkt kronkelde zich gistermiddag omstreeks twee uur een ringslag voort. Politiemannen hebben de slang, die een meter lang was, gevangen en overgebracht naar het Museum voor Natuurlijke His torie. Beveiliging van verkeer door radio De rijkspolitie in Nederland wil het systeem van waarschuwing aan weggebruikers overnemen, zoals dat in verscheidene landen al in gebruik is. De afdeling bijzondere verkeers laken van het korps, heeft op het ogenblik een plan in studie om vele malen per dag door middel van de radio weggebruikers op de hoogte te houden van verkeersstremmingen: bijvoorbeeld door ongevallen of om leidingen. Gehoopt wordt, dat dit mogelük zal worden door samenwer king met de Nederlandse Radio Unie. Mocht een dergelijk systeem wor den doorgevoerd, dan kan dat niet buiten de politie-instanties om. Dus met name niet door de ANWB. Een centrale verkeersleiding voor 't weg verkeer in het gehele land, is te ver wachten. Maar daarover is nog niet veel te zeggen. Dit is nog in studie. De mannen van de Surveillance- groep Auto-Snelwegen (SAS) hebben intussen wel gemerkt, dat de lande lijke actie „zwarte zes" bij het pu bliek goed is ingeslagen. De propaganda waarin gewezen wordt op de meest voorkomende fou ten op autosnelwegen zal in de nabye toekomst nog worden uitge breid. Het centrale comité van de Rus sische communistische party heeft de Chinezen in een brief van 15 juni, die gisteren in het theoretische tijd schrift Komoenist is gepubliceerd, opnieuw voorgesteld een internatio nale conferentie van communistische partijen te houden en wel zo spoedig mogelijk. In de „onmiddellijke toekomst" zou in beginsel overeenstemming moeten worden bereikt over het houden van een conferentie, die „dringend nodig" is ter bespreking van de problemen die het internationale communisme moet oplossen. Vervolgens zou door nader overleg tussen de zusterpartij en datum, agenda en samenstelling van de conferentie, waarop niet al leen over de meningsverschillen gesproken dient te worden, moeten worden vastgesteld. De Russische party is bereid een byeenkomst van Russische en Chi nese partyfunctionarissen te hou den. De brief vormt een antwoord op een Chinees schryven van 7 mei, waarin een Russisch voorstel voor een internationale conferentie, in de herfst, werd verworpen omdat het een onderdeel zou zyn van een Rus sisch komplot om „een openly ke splyting in de internationale com munistische beweging te verhaasten". Het Russische partycomité be schuldigt de Chinezen er onder meer van zich weinig te bekommeren om de eenheid van de communistische beweging. Ondanks politiebewaking: (Van onzi Na een dag van spanning en dra ma is de Gemenebest-conferentie waarop zoveel tegenstrijdige belan gen een rol speelden, dankzij Sir Alec Douglas-Homes talentvolle leiders- schap en tact in eensgezindheid uit eengegaan. De spanning duurde het langst voor de wachtende journa listen die pas kort voor middernacht een blik konden werpen op het zestien foliopagina's beslaande slot communiqué. Het drama werd ge vormd door de laffe aanval van twee fascisten op een oude man, de 74- jarige, nog krachtige Kenjatta, die zy poogden tegen de grond te wer pen toen hij voor het Hiltonhotel in Park Lane in zijn auto wilde stap pen. Gelukkig liep het goed af. Ken jatta werd niet gewond, maar hy was zo geschrokken dat hy korte tyü daarna naar zyn hotel moest terugkeren. Het was duideiyk dat de veiligheidsmaatregelen Jammerlijk hadden gefaald, want de aanval vond plaats onder de ogen van der tig politiemannen. De twee mannen konden onmiddellyk worden gegre pen en Kenjatta kwam spoedig weer op zyn verhaal. Duncan Sandys, de Britse Gemenebestminister, ylde naar het hotel en vertrok even later met Kenjatta naar de conferentie, waar premier Douglas-Home zyn spijt betuigde over het gebeurde. Kenjatta vatte het incident geluk kig kalm op. Later sprak hy in Zwahili over de radio tot zyn volk om de mensen persoonlyk gerust te stellen. Spoedig verschenen er stu denten uit Kenia voor de hekken (maar in een land met vrije rechts spraak moet zulks op de koop toe worden genomen), dat de kanton rechter beide aanvallers op borg tocht onmiddellyk weer vrij liet. Ter- wyl de Afrikaanse premier, tegen wiens aanwezigheid zy hadden ge ageerd, nog in Londen zou zyn. Dit alles overschaduwde het drama dat zich in Malborough House zelf afspeelde. Want de opstelling van het communiqué, speciaal de kritieke passage over Zuid-Rhodesië, welke kool en geit moest sparen, leverde zelfs deze meest ervaren politici en hun adviseurs eindeloos hoofdbre ken op. De laatste hadden reeds 36 uur aan een ontwerp-communiqué gewerkt. De eindredactie kostten de premiers nog ruim acht uur. De conferentie zou half zes eindi gen, maar het werd later en later. Tenslotte kwam er een auto voor rijden, niet om de premiers te halen maar om nieuwe medewerkers ge wapend met steeds dikkere dossiers te brengen. Er verscheen ook een auto welke twee kratten bier aan bracht. Juist op het ogenblik dat de journalisten te horen kregen dat hun eigen bar gesloten werd Ten slotte werd iedereen naar een lezin genzaaltje van een methodistisch kerkgebouw geloodst. Daar ver scheen Sir Alex Douglas-Home, moe, maar als altyd opgewekt, op het to neeltje om het communiqué toe te lichten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3