L EIDSCH DAGBLAD Gemenebestconferentie gaat in vrede uiteen Imponerende j GOLDWATER meerderheid I i» conventie l ZEGEVIERT Scranton belooft senator te steunen amol weer vandaag'. MIKOJAN VOLGT BREZJNEW OP Militaire marsen en veldlopen opgeschort Opgericht 1 maart 1860 Hrecteur: H lo(ilre<ta«te DONDERDAG 16 JULI 1964 No. 31313 !ur: B. A. B. van Dishoeck (dredaoteurt 9. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.06 per kwartaal, f8.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 I oi Ir is geen wonder gebeurd: uiterst rechtse senator uit tfzona is met een overweldi gde meerderheid gekozen tot lesidentieel kandidaat van de jpublikeinse partij: 883 gede- jeerden stemden in San Fran co's Cow Palace op Gold- iter, 238 meer dan de abso- je meerderheid. fijn voornaamste rivaal, gouver- |ir BUI Scranton uit Pennsylvania, \eg niet meer dan Zlk stemmen overige stemmen gingen naar verneur Nelson Rockefeller uit u> York, senator Margaret Chase uh, Henry Cabot Lodge en enige ïren. kildwaters verkiezing, die pas na olange redevoeringen een feit <d, ontketende een onvoorstelbaar housiasme bij zijn aanhangers, wwens, toen zijn naam officieel f senator Dirksen naar voren werd racht, waren alle hekken al dam. Verschillende blaasorkesten tlden fanatiek door elkaar, con- i dwarrelde bij ladingen door de jense zaal van het Cow Palace en onvoorstelbaar gebrul deed ieders p tuiten. iet was alsof zich een enorme feie in de gemoederen van Gold- ers volgelingen opgekropt, waar- I plotseling ongebreideld lucht kon Öen gegeven. De aanhangers van tónator demonstreerden bij die penheid volle twintig minuten ten t van hun man, die vereerd wordt ben heilige en van wie velen ver aten dat hij een beter, gezonder fervoller Amerika zal bouwen. toen, „en dan zal het ons eens ken deze partij terug te leiden naar haar wezenlijke beginselen". Dat i; nu gelukt. Volgens Goldwater is ul tra-conservatisme altijd het politieke geloof is van de Republikeinse par- partijleden en de gebeurtenissen mnid niddellijk na de uitslag vai lining beklom gouverneur Scran- ivannaoht het spreekgestoelte ligde aan dat hy Goldwater zal ben en dat de party haar gele- m achter de kandidaat moet slui- Meteen werd een andere toon Eslagen, niet meer gericht tegen genoten, maar tegen de Demo- en, van wie tenslotte in novem- gewonnen moet worden. rnton zei onder donderend ge- over de regering-Johnson, dat geen buitenlandse politiek heeft Jen slechte binnenlandse. Dat wa- nog maar tamme woorden ver ken bij de uitlating van Gold- er gistermiddag, nog uren voor verkiezing, die inhield dat John- de onwaarachtigste en grootste fleger is die o^it heeft bestaan, •zijn verkiezing zei Goldwater ech- dat zyn campagne niet persoon- zal zyn, maar geheel gericht zal [den op politieke kwesties. tisnoegd «als gebruikeiyk is op een conven- probeerde men ook ditmaal Gold- ers verkiezing na de telling van temmen unaniem te maken. Offi- lukte dit ook, door over het fd te zien dat een aantal medele den bleef weigeren zyn stem op enator uit te brengen. De negers urn blanke medestanders lieten eren overigens zowel binnen als «n het congresgebouw duideiyker ooit blijken hoe misnoegd zij zyn de verkiezing tot Republikeins didaat van een man die tegen de twe burgerrechten wet stemde en Advertentie Khetm uw huid met hamol ultra^ WEERBERICHT ARM TOT ZEER WARM >e Bilt verwacht van heden- tot ■genavond: 'arm tot zeer warm, zonnig en weer behoudens een kleine 5 op een lokale onweerbui. Zwak- fot matige wind in hoofdzaak uit *ltike richtingen. Opgemaakt te 11.15 uur). 4.40 uur; onder: 20.51 uur. aan op: 14.15 uur; onder: 0.21 u. oogwater te Katwijk te 9.22 en uur. agwater te 4.52 en 17.16 uur. STRAND VERWACHTING togedrukgebied trekt langzaam de Noordzee naar Denemarken, [door wordt de wind oosteiyk. worgen zomers warm strand- In de middag 24—26 graden, 'peratuur zeewater 18 graden, '[uitzichten: waarschijnlyk houdt [raaie strandweer ook tydens het «einde aan. nummer bestaat alt 18 patfna't. GOLDWATER die wordt gesteund door miljoenen zuideiyke Amerikanen, die met de meest onwaarachtige methodes de rassenintegratie bestrijden. Voor de ingangen van het Cow Palace was vannacht een demon stratie aan de gang van vierhonderd negers en blanke tegenstanders, die de uittocht van bezoekers aan de con ventie blokkeerden, vrijheidsliederen zongen en een doodkist ronddroegen, waarop met grote letters „de vryheid is dood" geschreven stond. Voor van dag waren nieuwe demonstraties te verwachten by de verkiezing van de vice-presidentiële kandidaat en de officiële presentatie van Goldwater aan de conventie. Miller •katholiek lid van het Huis van Afgevaardigden, die nationaal voorzitter van de Republikeinse partij treurig verleden van oppositie tegen wetten tot gelijkstelling van de ne gers en bovendien staat hij bekend als een wat ondoorzichtig zakenman, wiens politieke activiteiten vaak ver mengd zyn met particuliere belan gen. Miller komt evenwel uit New York en Goldwater heeft hard een medestander nodig die stemmen kan trekken aan de oostkust. En Miller staat bekend als een harde vechter in verkiezingscampagnes. Ander gezicht De nominatie van Goldwater bete kent niets meer of minder dan een radicale koerswyziging van de Re publikeinse party en kan zelfs een volledige herziening inhouden van de hele Amerikaanse politieke struc tuur. Voor het eerst sinds een halve eeuw is het de conservatieven in de partij n.l. gelukt het heft volledig in handen te krygen, hebben zy kans gezien het programma en het gezicht van de Republikeinse partij te be palen. Goldwater en zijn mensen hebben hiernaar doelbewust en met veel overleg gestreefd. Het staat wel vast dat zy meteen na de verkiezingsnederlaag van 1960 al begonnen zijn hun pionnen uit te op het Republikeinse partijcongres i: 1960 hield. „Conservatieven, wy r ten volwassen worden", zo zei Vleesfabriek sluit: ontslag voor 65 man (Van onze Arnhemse correspondent) De directie van de N.V. Gebr. Za- delhoff, vleeswaren en conservenfa- briek in Doetinchem, heeft gisteren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ii Doetinchem met onmiddellijke in gang ontslag aangevraagd van he1 voltallige personeel. Bij het bedrijf zijn 65 personen werkzaam. Per 15 juli is het bedrijf stopgezet. De financiële resultaten zyn de laatste jaren uitermate slecht geweest en een noodzakelyke sane ring der bedrijfsuitrusting zou zeer grote investeringen vergen. De mid delen hiervoor zyn niet aanwezig. Po gingen om het bedryf aan derden over te dragen, hebben geen resultaat gehad. Halve ton voor prinses Irene Het comité huwelijksgeschenk prinses Irene heeft in totaal een be drag van f 51.649,31 bijeengebracht, zo is op een slotvergadering meege deeld. Het comité beschouwt de actie als zeer geslaagd. Enkele leden zullen in overleg met prinses Irene de keuze van het geschenk nader bepalen. Zoals be kend zal het geschenk bijdragen tot de inrichting van een Nederlandse kamer in het toekomstige woonhuis van de prinses. Geheimzinnige epidemie In de Australische staat Queens land zijn zestien baby's aan een ge heimzinnige epidemie gestorven. Aanvankelijk dacht men dat de zuigelingen waren gestikt, maar deze theorie werd later verworpen. Het hoofd van de medische dienst heeft meegedeeld dat de artsen geen voor zorgsmaatregelen kunnen nemen. „We kennen de oorzaak van de dood niet", zo zei hy. De meeste slachtoffertjes toonden geen ziekteverschynselen voor hun plotselinge dood. Treinbotsing in West - Duitsland By een botsing tussen twee trei nen nabij Bad Segeberg. in West- Duitsland, zijn gisteravond 54 men sen gewond, van wie elf ernstig. Rusland heeft een nieuwe presi dent. De Opperste Sowjet (parle ment) heeft gisteren bij acclamatie de 68-jarige Anastas Mikojan ge kozen als opvolger van Brezjnew, die sinds 1960 voorzitter van het presi dium was. Volgens de tekst van het benoemingsdecreet was de vervan ging van de 57-jarige Brezjnew noodzakelijk als gevolg van de grote hoeveelheid werk die deze voor de party moet verzetten. In diplomatieke kringen in Moskou als achtergrond van Brezjnews vervanging genoemd de ziekte van Froi Kozlow, die eens de „kroonprins" Chroesjtsjow werd genoemd. De kans is vrijwel uitgesloten dat Koz low binnen afzienbare tyd weer aan het werk kan gaan. Chroesjtsjow zou hiervan „de dupe" zyn en wensen wat meer over te kunnen laten aan Brezjnew. In Parys beschouwt men deze verandering in elk geval wel als versterking van de positie van Chroesjtsjow en diens politiek. Alvorens Mikojan werd gekozen, keurde de Opperste Sowjet loons- salarisverhogingen voor ongeveer achttien miljoen Russische werkne- goed, benevens een pensioen regeling voor alle boeren. De Armeen Mikojan was eens de rechterhand van Stalin. Hy is de laatste jaren door Chroesjtsjow ge bruikt voor moeilijke buitenlandse kwesties. Zo werd hy in de herfst van 1962 naar Cuba gezonden om gisteren vat hy dan ook op als goedmaking voor 1952, toen op het laatste moment de conservatief Taft werd overtroefd door de kandidatuur van Eisenhower, en voor 1960, toen kandidaat Nixon zyn verkiezingspro gramma aanpaste aan de progressieve denkbeelden van de Rockefeller - groep. De gematigd progressieven rond om Scranton geloven nog steeds niet dat ultra-conservatisme het leidende geloof is van het Republikeinse par tyleden. Zy ïyken te verwachten dat Goldwater met zyn reactionairen een enorme nederlaag gaat ïyden in de verkiezingen van november en dan zal blyken dat alle pogingen Goldwater te stoppen van de laatste weken niet voor niets zyn geweest, omdat dan automatisch het roer van het partyschip weer in handen zal komen van Scranton en zyn groep. Voorlopig echter denkt iedereen aan de stembusuitdaging van deze herfst. Voor het eerst sinds vele de cennia krijgt de Amerikaanse kiezer nu een kans te kiezen tussen een gematigd vooruitstrevenden Demo cratische party en een conservatieve Republikeinse party, die onder lei ding van Goldwater en Miller het ge zicht heeft aangenomen van een ra dicale reactie. SCHEURING VOORKOMEN (Van onze correspondent in Londen) De Gemenebest-conferentie, die vanaf het begin werd beheerst door de wil tot verzoening, is afgelopen. Het is kenmerkend, dat netelige problemen als Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesië niet op de spits zijn gedreven. Wat Zuid-Rhodesië betreft, de eer ste moeiiykheden krijgt de Britse premier, Douglas-Home te verwer ken. Hy zal de Zuidrhodesische lei ders, Jan Smith, tot medewerking en tot matiging moeten zien over te ha len. Ook al zyn de resultaten niet spec taculair, het is toch belangrijk dat er een explosie is voorkomen en dat de Afrikaanse Gemenebest-premiers zich volwassen politici hebben ge toond. Zy hebben zich ondubbelzin nig kunnen uiten, maar hebben geen conflict geforceerd. Er is een scheu ring voorkomen en al met al heeft men zyn best gedaan om de moei iykheden uit te praten en om niet weg te lopen. In die sfeer is men by- eengekomen: „to talk out, not to walk out". De jonge landen hebben ook met succes aangedrongen op vorming van een secretariaat. Daarby blykt dat het Gemenebest steeds hechter wordt. Toen in het verleden over dit onderwerp werd gesproken verzetten velen zich omdat het volgens hen overheersing door Londen zou bete kenen. Nu beseft men dat een derge- trekken eens. Zy zouden het nood lottig vinden wanneer de blanken in Zuid-Rhodesië over de hoofden van de negers heen de onafhankelykheid zouden doordrijven. En de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek wordt zon der meer als een ramp beschouwd. Op deze punten hebben de Afrikaan- leiders het volle pond gekregen, ook al is men er zich van bewust dat in feite niets heeft kunnen op- MIKOJAN premier Castro te verzoenen met de Russisch-Amerikaanse overeenkomst, dat de Russische zware raketten van het eiland zouden worden terugge trokken. Na zyn bezoek aan Havan na reisde Mikojan toen naar de VS overleg met president Kennedy Mikojan stond aan de kant van Chroesjtsjow in de strijd tegen de zg. anti-partij groep. Hy was het die de ontluisteringscampagne tegen Stalin op het 20ste partycongres inzette. In Amerika Hollandse nederzetting gevonden By opgravingen onder leiding van de geoloog dr. Chesleigh Bonine in de stad Lewes, in de Ameri kaanse staat Delaware, Is met zekerheid de plek vastgesteld, waar in april 1631 een Hollandse kolonie werd gesticht. Er werden overblyfselen gevonden van de palissade, die vroeger de nederzetting omringde, alsmede een groot aantal gaten, waarin palen van deze palissade waren geplaatst. Het verloop van deze gaten klopt geheel met een kaart, die schipper David Pietersen de Vries, die de Hollandse kolonisten met zijn schip naar Lewes had gebracht, van de nederzetting had gemaakt. Er bestaan nog kopieën van deze kaart. Het waren achtentwintig kolonisten, die met de „Walvis", onder schip per De Vries uit Holland naar de plaats van de huidige stad Lewes waren gekomen. Zij noemde de streek echter het „Zwaanendael", omdat er zoveel zwanen nestelden langs de oevers van de door dit gebied stromende rivier, die zij de „Hoornkill" doopten. Schipper De Vries, die naar Holland was teruggevaren, keerde in 1632 weer in 't Zwaanendael terug, om te ervaren dat de kolonisten waren afgeslacht en hun huizen verbrand. Dit gebeurde vermoe delijk na een twist met Indianen over het eigendomsrecht van een stukje waardeloos metaal, dat de Hollanders hadden gebruikt om de grens van hun nederzetting aan te geven. Het opperhoofd dezer Indianen zou later dit zelf de stukje yzer hebben gebruikt om er een van zyn pypen mee te versieren. De nederzetting werd nog eenmaal opnieuw opgebouwd, doch uitein- deiyk opgegeven. Democratische conventie De conventie van de Democrati sche party, voor de aanwyzing van haar kandidaat voor de in november te houden presidentsverkiezingen, zal op 24 augustus in Atlantic City beginnen. Het is vrijwel zeker, dat president Lyndon Johnson deze kandidaat zal worden. De Conventie Hall in deze 60.000 zielen tellende stad biedt plaats aan 41.000 mensen, dus ruimschoots vol doende voor de omstreeks 5.200 af gevaardigden en plaatsvervangers die er worden verwacht, en hun aan hang van meer dan 10.000 toeschou wers en vertegenwoordigers van de pers, radio en televisie uit ongeveer zeventig landen. Staatssecretaris ernstig ziek (Van onze parlementaire redactie) De staatssecretaris van Defensie, J. C. E. Haex, is ernstig ziek. Hy heeft embolie in een long. Staatssecretaris Haex werd begin vorige week voor een lichte knie operatie opgenomen in het militair hospitaal in Den Haag. Zondag avond bleek de patiënt aan embolie te lijden. HU moet volstrekte rust houden. Ujk secretariaat geen enkele neo-ko- kmiale byklank behoeft te hebben, maar dat het het politiek kristallisa tiepunt kan worden van het Gemene best dat steeds meer leden is gaan omvatten. (Voor meer bijzonderheden over deze conferentie zie men elders). De provincie Noord-Holland heeft Artis 25.000 gulden ge schonken ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de dierentuin. Hiervoor heeft men een gorilla-paar gekocht. Links het mannetje Tembo, rechts het wijfje Ban ja tijdens hun eerste kennismaking in de buitenlucht^ Velsen blijft zelfstandig Nieuwe stad in IJmond (Van onze parlementaire redactie). De Minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, dat strekt tot tie samenvoe ging van de gemeenten Beverwyk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente Beverwijk. De nieuwe gemeente is bestemd om de stedeUjke kern van het industriegebied IJmond te wor den, met meer dan honderdduizend inwoners. De stad zal de aanwas van de beroepsbevolking in het groeiende IJmondgebied moeten opvangen. Vel sen blyft een zelfstandige gemeente met beperkte uitbreidingsmogeiyk- heden. Amerikaanse bommenwerper neergeschoten Het Chinese persbureau Nieuw China heeft gemeld, dat dinsdag een Amerikaanse jachtbommenwerper van het type T-28 door luchtafweer geschut van de Pathet Lao is neerge schoten boven Ban Ban, in de Lao- tiaanse provincie Xieng Koeang. Volgens kringen van de Pathet Lao zouden tien Amerikaanse vliegtuigen steden en dorpen in deze provincie van Laos hebben gebombardeerd, waarvan er één werd neergeschoten. Hunsche kreeg hartaanval Het proces in Frankfort tegen de voormalige SS-Hauptstuimführer Otto Hunsche is gisteren verdaagd tot volgende week dinsdag, nadat Üe beklaagde een hartaanval had gekre gen. Hunsche, die 52 jaar is, staat met een andere medewerker van Eich- mann in Hongarije, Hermann Kru- mey, terecht op beschuldiging van medeplichtingheid aan deportatie van en moord op 400.000 Hongaarse Jo den in de oorlog. In verband met het tragische overlijden van de cadet-ser geant Meerdink Veldboom heeft de bevelhebber der landstrijd krachten na overleg met staats secretaris Den Toom van De fensie, aan het Korps Comman dotroepen opdracht gegeven alle grote inspanning vergende werkzaamheden, in het bijzon der geforceerde marsen, ver bonden aan de gevechtscursus in Roosendaal, tot nader order achterwege te laten. Tevens heeft de bevelhebber der landstrijdkrachten bepaald, dat het afleggen van de militaire va ar dig- heidsproef, voorzover betreft de veld loop tot nader order dient te worden opgeschort. Zowel ten aanzien van de zware inspanning vergende werk zaamheden van de gevechtscursus in Roosendaal, als met betrekking tot de veldloop voor de militaire vaar dighei dsproef, is thans een onder zoek gaande door de Inspecteur mili tair geneeskundige dienst of en in hoeverre de eisen daarby gesteld, eventueel zullen moeten worden her zien, zo deelde de Legervoorlichtings- dienst gisteravond mee. 9 Uit het Leidsch Dagblad van 16 Julij 1864: Dezer dagèn is te Schie dam door de rijksambtenaren een crinoline in beslag geno men, waarin, naar men zegt, omstreeks 20 kannen vocht kunnen geborgen worden. Te Franeker is men thans weder bezig met den toren der R.C. kerk op te bouwen, doch de opmerking is ge- maakt, dat, terwijl de toren omhoog rijst, de kerk zacht- i' kens aan blijft zakken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1