Vogelwaarde: slachtoffer van de industrialisatie Krediet is groter dan de begroting Bormaims graf bleek leeg Russische vliegtuigen voor Indonesië Watersnood in Brazilië Gelukkig huwelijk? SS-generaal Wolff wist van niets Gizenga op vrije voeten Duits vliegtuig op oefenviucht neergestort Amerikaanse filmfabriek in ons land ISOLATIE-SCHUIM Caravan als bedstee cht 1 maart 1860 Donderdag 16 juli 1964 Vijfde blad no. 31313 Geruchten (Van onze speciale verslaggever) [A onze welvaartsvaste landje is het eerste slachtoffer van de industrialisatie onverwacht ge len: de Zeeuwsvlaamse gemeente Vogelwaarde 3425 inwonersdie met een strop van vele ton- zit nu de W ester scheldetextielfabrieken G. H. Meijerink N.V. niet aan hun finantiele plichtingen kunnen voldoen. De gemeente heeft inmiddels besloten het faillissement aan te gen om nog iets terug te krijgen van de 1.8 miljoen gulden, die het in 1962 als hypothecair diet verstrekte aan de Zeeuwse dochteronderneming van de N.V. J. W. Meijerink in Winters- l Ook hoopt men uit de afwikkeling van het faillissement het antwoord te krijgen op de vraag, i het kapitaal zo snel als sneeuw voor de zon kon verdwijnen. Omscholing is voorlopig het enige, dat er op zit. Maar een omscholing duurt lang en de verdiensten zijn klein. Een hard gelag voor de textiel arbeiders die een paar maanden ge leden in hun nieuwe huisjes trokken (68 gulden huur per maand) in het frisse nieuwbouwwijk je van Stop peldijk. Nieuwsgierig Het dorp is nu over de grootste schrik heen. Men is nieuwsgierig naar de afwikkeling van het faillisse ment. Dan zal men wellicht het ant woord op de vragen „hoe" en „waar om" krijgen. De verwijten die men eerst tot het Economisch Technolo gisch Instituut richtte, worden nu wat ingeslikt. Deze instelling heeft al vele tientallen malen juist geadviseerd en kon onmogelijk weten, dat de Stop- peldijkse onderneming van Meijerink op een fiasco zou uitdraaien. De schadepost voor de gemeente is zo groot dat de gemeentenaren er eigenlijk niet koud of warm van wor den. Wie, buiten de vroede vaderen, kan wakker liggen om 1.8 miljoen gul den? Het krediet waarmee Stoppel dijk zich een industrie dacht te ver werven zou in 29 jaar worden afge lost. De eerste betaling een halve ton zou op 1 juli worden voldaan. Maar zelfs tot deze eerste betaling is het niet gekomen. De gemeente zoekt nu naarstig naar nieuwe gegadigden voor de fabriekshal en dan liefst gegadigden, die weer iets van in dustrie in het dorpje brengen, want aan magazijnen heeft men niets. Het confectie-ateller van de „Wes- terschelde-textielfabrieken", in een loods naast de kleine fabriekshal, draait voorlopig door. De zeventig meisjes werken er nog. De gemeente heeft voor de helft van deze loods hypotheek, de andere helft is onder een huurcontract aan Meijerink af gestaan. Het vriendelijke Stoppeldijk is van de ene op de andere dag geen gesla gen gemeente geworden, waar de ar beiders ontevreden te hoop lopen. Het klassieke beeld van de industrieplaats in crisistijd past hier niet. Het expe riment met de industrialisatie heeft het levenstempo nog maar nauwelijks beroerd en het ontijdige einde heeft geen diepe wonden geslagen. Maar wel vraagt men zich af hoe men het experiment beter had kun nen doen, dan met alle deskundige adviezen, met alle goedkeuringen en slag is in Vogelwaarde aangekomen. Niet alleen wege de vijftig werknemers, de keien op werden ge- rd, toen het bedrijf vorige k de produktie moest staken, ir het krediet van de ge- ate is groter dan de ge- atelijke begroting zelf, die 1,2 miljoen gulden per jaar at. onder een extra-uitkering uit gemeentefonds kan de kleine eente de touwtjes niet meer elkaar knopen en men hoopt j maar dat de ministers van i lenlandse Zaken en van Fi- iën gunstig beschikken op verzoek om een aanvullende tring, dat vorige week naar Haag is gezonden, list „Den Haag" afwijzend, dan de vooruitstrevende gemeente tens meer voldoen aan de nor- verplichtingen, zoals salarisbe- ;en van het personeel. De plan- oor het industrialisatie-complex sportpark en het recreatiecen- met zwembad en kampeerter- can men dan beter helemaal ten. Nieuw tijdperk dorpjes Stoppeldijk, Boschka- Hengstdijk, en Ossenissen die i de gemeente Vogelwaarde vor- in het oostelijke deel van ...ta-Vlaanderen begonnen in 1962 Ialten nieuw tijdperk, dat vorige r [maandag abrupt eindigde. I hkzij de goede zorgen van het imische Technologisch Instituut «eeland en van het provinciaal ur, vestigde zich dat jaar de Tech te industrie in Vogelwaarde, der de feestelijke aanwezigheid Ie commissaris van de Koningin leland, begon een dochteronder- Dg van de Winterswijkse textiel- Meijerink de produktie van •sterstoffen. Op het voorlopig ïheiden industrieterrein aan van de Stoppeidykse Hoofd- stond een moderne fabriekshal de trotse neonletters: „Wester- B—^e-textielf abrieken lt de royale sympathie van het iciaal bestuur en van het E.T.I. net de financiële hulp van de tselijke boerenleenbank had de lente gezorgd, dat het geld voor hal op tafel kwam. Vijftig man ten er werk als snijders en we- De nieuwe onderneming zou een Ie aanvulling betekenen voor de je tien man tellende hoefijzer- lek in Stoppeldijk. Eén van de Ier in Nederland nog bestaande foor het confectie-atelier, dat irink al eerder had geopend en I een stuk of zeventig meisjes f hadden gevonden. De ligging gunstig: dichtbij het garenleve- le Gent. Het arbeidspotentieel D als gunstig bekend. Maar de weefbazen die in de kanaal zone hun vakopleiding aan de tex tielschool hadden gevolgd, kregen een indruk, die niet helemaal met het splinternieuwe uiterlijk van de fa briekshal klopte. De machines aangevoerd uit Win terswijk en uit Duitsland waren oud sommige wel zestig jaar hoort men in Stoppeldijk nu zeggen. Met deze aftandse produktiemiddelen werd bijna twee jaar lang een pro duktie geleverd, die toch de toets der kritiek kon doorstaan. Zes weken geleden gingen de ge ruchten in het kleine dorpje lopen: Meijerink gaat kapot. De arbeiders geloofden er niet veel van. Een be drijf met zo'n goede naam kon toch niet zomaar over de kop gaan? Maar de tekenen werden duidelijk: uit Gent werden geen garens meer geleverd en vorige week maandag om drie urn 's middags barstte de bom. „Ga naar huis, maarliet de bedrijfsleiding weten, „of je uitbetaald wordt weten we niet". De vijftig man weten het nog niet, maar zij vrezen dat zij kun nen fluiten naar hun achterstallig loon en het vakantiegeld. Een stuk of tien krachten hebben al weer werk gevonden bij Philips in Terneuzen waar ze flitslampjes ma ken. Een stuk of wat anderen kunnen misschien terecht in de chemische industrieën in de kanaalzone, die magisch snel opbloeiende streek tus sen Sas en Terneuzen die een grote pendel verwekt in heel Zeeuws- Vlaanderen. Terneuzen is nu al de derde havenstad van Nederland, zegt men in de zone trots. Maar vele anderen staan voor een moeilijke keus. De landbouw biedt geen emplooi meer. Al jaren lang ge leden is in dit vriendelijke land het onverbiddelij ke mechanisatie-proces begonnen. In vijftien jaar verloor de gemeente zeshonderd inwoners voor het merendeel landarbeiders, die met hun gezinnen naar de industrie gebieden trokken voor een betere boterham. Het graf waarin Hitiers plaatsver vanger Martin Bormann in mei 1945 zou zijn begraven, is onlangs geopend en leeg bevonden, aldus het Westduitse blad Bild Zeitung van gisteren. Het blad schrijft dat twee openbare aanklagers uit Frankfort naar Oost-Berlijn gingen om het graf te gaan onderzoeken. Zij had den aanwijzingen gekregen van een Tsjechoslowaakse boer, Jaroslav De- dic, die ten tijde van de ineenstor ting van het Reich in Berlijn een begrafenisafdeling leidde. Hij be weerde het lijk van Bormann bij Hitiers kanselarij te hebben gevon den. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldde in april dat Dedic had gezegd tezamen met zeven an dere SS-ers Bormann te hebben be graven op een gebombardeerd stuk grond bij de Karlstrasse. Bild Zeitung schrijft nu dat dr. Bauer, een der openbare aankla gers, van Dedic nauwkeurige bijzon derheden heeft gekregen. Nu het lijk van Bormann niet gevonden is, be staat er meer grond voor het ver moeden dat hij in Paraquay is ge weest, of daar nog is, zegt het blad. Bormann verdween in de laatste oorlogsdagen in Berlijn en werd door het Neurenbergse gerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. Delft bouwt Plm 160 miljoen voor Techn. Hogeschool De nieuwe gebouwen, die in de Technische Hogeschool te Delft ver rijzen, zullen met elkaar een bedrag van omstreeks f 160 miljoen vergen. Het nieuwe gebouw voor elektrotech niek, dat 90 m. hoog wordt, gaat ruim f 55 miljoen kosten, dat voor vlieg- tuigbouwkunde f 12,5 miljoen, voor bouwkunde f 36 miljoen en voor weg en waterbouwkunde f 45 miljoen Het collegezalencomplex met een groot auditorium zal f 10.5 miljoen kosten. Dr. H. A. Bakels, algemeen secretaris der hogeschool heeft dit gisteren meegedeeld. Geef uw Uovellngsvogel het beste: PjjIuiS verpakte vogel voeders I Commodore Boediardjo, vice-staf- sische luchtmacht met de Russen chef van de Indonesische lucht macht, heeft gisteren in Djakarta bekendgemaakt, dat er binnenkort in Djakarta Russische transportvliegtui gen en wentelwieken en Tsjechische opleidingstoestellen zullen aankomen. Boediardjo is dinsdag uit Moskou teruggekeerd. Daar heeft hij als lei der van een missie van de Indone- Advertentle onderhandeld over wapenleveranties. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, is nog steeds in Moskou. Boediardjo zei voorts in Djakarta, dat de Indonesische luchtmacht al verplaatsbare radarapparatuur bezit die het van Rusland gekocht heeft. Hij het verder weten dat de lucht macht de Britse radarmaatschappij trDecca" een proces zal aandoen over de annulering door Decca van een met Indonesië gesloten contract. Krachtens dit contract zou deze Britse maatschappij een radarsy steem in Indonesië aanleggen en ontwikkelen. Decca was een ren de twee Britse ondernemingen die de fensiecontracten met Indonesië had den gesloten, maar in december de uitvoering van hun contracten staak ten op verzoek van de Britse rege ring „in verband met de vijandige politiek van Indonesië tegenover Ma leisië. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft op een afscheidsreceptie in Moskou gezegd dat de Sow jet-Unie en Indonesië het in gebingel geheel eens zyn over uitbreiding van de sa menwerking op politiek, economisch en militair terrein. Op de vraag of de Russen het eens zijn met het In donesische streven om Maleisië te „verpletteren" zei Soebandrio: „Ja, lees maar wat Chroesjtsjow daarover gezegd heeft". Vandaag zou een communiqué over de besprekingen worden uitge geven. Een Indonesische woordvoer der heeft al meegedeeld dat de twee landen het erover eens zijn, dat Ma leisië een „neokolonialistisch pro ject" is. Zij zullen samenwerken om dat project te „elemineren". Binnen kort worden Indonesische militaire deskundigen in de Sowjet-Unie ver wacht, die het nieuwe oorlogsmate riaal dat de Sowjet-Unie aan Indo nesië levert, in ontvangst zullen ne men. Er komen ook economische des kundigen om te praten over uitbrei ding van de economische en handels betrekkingen. Ongeveer honderdduizend mensen in het door overstromingen geteister de noordoostelijke gebied van Brazi lië zijn dakloos. Uit de hoofdstad van de staat Paraibs, Joao Pessoa, 105 km ten noorden van Refice, is gemeld, dat 23 plaatsen, waaronder Joao Pessoa zelf, worden bedreigd. sympathieën van hogere autoriteiten. Wel vraagt men zich af of de kleine gemeente, die onder goedkeurend ap plaus van belangrijke sympathisanten de sprong naar de industrialisatie waagde, nu de verantwoordelijkheid en de zware last van het fiasco ten slotte helemaal of grotendeels alleen zal moeten dragen. Dat is een vraag die niet alleen Stoppeldijk aangaat. Want in het in dustrialisatiebeleid van het na-oor- logse Nederland nemen tientallen kleine dorpjes gelijksoortige finan ciële risico's met even veel of even weinig garanties. Daarom moet ons welvaartsvaste landje dit eerste slachtoffer van de industrialisatie met zorg opnemen. Advertentie Schoolboeken HJ3.S. MM.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. - U.T.S. enz. Zamlvliet's BOEK- EN KANTOQRHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN TELEFOON 20421 Bij graafwerkzaamheden in het uitbreidingsplan voor de Rotter damse haven, in Europoort, heeft men een halve V2, restant van de tweede wereldoorlog, gevon den. Het stuk, dat men nu ge vonden heeft, is het motorge deelte. Men gaat nu op zoek naar het voorstuk, dat volgens verhalen van mensen in de om geving ook nog ergens in het zand verborgen moet zitten. Of hier nog explosieven in zitten is niet bekend. Niet alleen hij houdt van Jasneva sigaren. Zij ook. Hij om ze te roken. Zij om ze te ruiken. Of hij nu de enorme Enorm rookt van 27 cent of de kloeke Parfait van 22 cent of de senoritas Vedette van 14 cent of de kleine Vivat van 6 cent—ze zijn het er gelukkig altijd over eens: de vier nieuwe Jasneva sigaren zijn alle //cht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD JODEN GINGEN NAAR RESERVAAT... n a De voormalige SS-generaal Karl Wolff, die terechtstaat op be schuldiging van medeplichtigheid aan moord op 300.000 Pool se joden, heeft gisteren tegenover de rechtbank in München ver klaard, dat Heinrich Himmler zijn directe chef het hem had doen voorkomen alsof de joden, die met goederentreinen werden vervoerd, alleen maar op één plaats zouden worden onderge bracht zoals in Amerika de Indianen in reservaten. ,,De SS- chef had tegen mij gelogen In tegenspraak daarmee is echter een brief, die Wolff in augustus 1942 aan de toenmalige staatssecretaris van Vervoer, dr. Albert Ganzenmül- ler, schreef en die gisteren in de rechtszaal werd voorgelezen. In die brief zegt Wolff: „Ik heb tot mijn groot genoegen van u ver nomen, dat nu al veertien dagen dagelijks een trein met 5.000 leden van het uitverkoren volk naar Trebllnke (het vernietigingskamp in Polen) rijdt". Hy had daaraan toe gevoegd, dat hijzelf op eigen initia tief contact had opgenomen met de bevoegde autoriteiten om de „vol tooiing van de maatregelen in hun geheel" zonder stoornissen te laten verlopen. Wolff zei gisteren, dat Himmler hem begin juli 1942 had meegedeeld dat de activiteit van partizanen in het gehele gebied achter de Duitse linies was toegenomen en dat in verband daarmee de vele joodse getto's in Polen moesten worden opgeheven. Na de oorlog, zo had Himmler gezegd, zouden de joden zich in Palestina, Madagascar of andere gebieden kunnen vestigen. Wolff verklaarde nog, dat hij er bij Himmler geen twijfel over had laten bestaan, dat hij beslist zou weige ren ook maar de geringste mede werking te verlenen aan uitroeiing van de Joden. Later zei Wolff, dat Adolf Eich- mann eens „de brutaliteit had hem voor een duel uit te dagen" toen Wolff vrijlating van een joodse beschermeling eiste. Eichmann, „een klein SS-luitenantje", had gewei gerd de jood vrij te laten, waarop een twist volgde waarin Wolff hem met beledigingen overlaadde. „Ik heb Joden nooit gehaat. Ik koesterde helemaal geen rassehaat. Ik liet verscheidene Joden met valse pas- Antoine Gizenga, de voormalige linkse vice-premier van Kongo, is vrijgelaten. Hij is in januari 1962 gearresteerd na een poging om in Stanleystad een tegenregering te vormen. Vorige week kondigde de nieuwe premier van Kongo, Tsjombe, aan dat alle politieke gevangenen hun vrijheid zouden herkrijgen. Intussen is gisteren in Elisabeth- stad vernomen, dat bij een gevecht tussen Kongolese militairen en re bellen ten zuiden van Albertstad, dat in handen is van de opstandelingen, de regeringsgezinde troepen zware verliezen hebben geleden en zich moesten terugtrekken. poorten en visa emigreren", aldus Wolff. Wolff ontkende de brief aan dr. Albert Ganzenmüller geschreven te hebben. Dat had een jonge kantoor bediende gedaan, waarop hij de brief had ondertekend zonder hem goed te lezen, zei hij. Een passagiersvliegtuig van het type Boeing-720 van de Westduits* Lufthansa is gisteren op een oefen- vlucht 35 km ten zuidwesten van Neurenberg brandend neergestort. De drie bemanningsleden, twee vliegers en een werktuigkundige, zijn om het leven gekomen. Het toestel explodeerde in de lucht. De neerkomende brandende wrak stukken veroorzaakten een bosbrand, die echter spoedig kon worden be dwongen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het straalvliegtuig was op 12 januari 1963 onder de naam „Bremen" in dienst gesteld. Op 4 december 1961 stortte in de buurt van Mainz een toestel van de Lufthansa van hetzelfde type, even eens op een oefenviucht, neer. Ook toen verloren drie bemanningsleden het leven. Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beste ;6li 2ÜÜS verpakte vogelvoeders I Schroder verscheen niet op WEU-ministerconferentie (Van onze correspondent in Parijs) De ministers van de Westeuropese Unie, de club die de Zes plus Enge land onder één dak verenigt, moe ten het op hun Jaarlijkse tweedaag se conferentie, die hen vanaf van daag weer eens in Parijs tezamen brengt, zonder hun Westduitse col lega, dr. Schroder, stellen. Ofschoon voor Schröders afwezigheid in ParUs geen officieel excuus scheen te zijn aangeboden, meende men vanmorgen in Parijs de verklaring toch wel te mogen zoeken in de controverse over De Gaules .Europa der vaderlan- In Nederland wordt een filmfa briek gesticht van de Amerikaanse Polaroid Crp. Het is de bedoeling dat de fabriek reeds begin volgend jaar met de produktie van films zal be ginnen. Veel zal afhangen van het slagen van reeds lopende onderhan delingen over de definitieve vesti gingsplaats in ons land. Het be drijf heeft op korte termijn behoefte aan een bestaand fabriekscomplex van ongeveer 5000 vierkante meter. In de toekomst zal nieuwbouw tot een oppervlakte van ten minste tien ha. noodzakelijk zijn. De nieuwe fabriek zal in grote ma te gemechaniseerd zijn en geheel worden bemand met Nederlands per soneel. Voor een belangrijk deel zal voor de export worden gefabri ceerd. Het afzetgebied zal de gehele Euromarkt omvatten. den" die thans de Bondsrepubliek beroert. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken zou kanselier prof. Erhard in zijn geschil met diens voorganger Adenauer en oud-minis ter Strauss niet alleen de kastanjes uit het vuur hebben willen laten halen en daarom zijn aanwezigheid In Bonn nu urgenter achten dan de bijwoning van de conferentie in Parijs. Een conferentie die inder daad wel weer niet zo heel veel zoden aan de diplomatieke dijk be looft te zullen zetten en een tame lijk academisch karakter draagt. Naast de kwestie-Cyprus, de pro blemen van Zuid-Amerika, Zuid- oost-Azië en Afrika zouden vooral ook de Oost-West-relaties de revue passeren, aan welk onderwerp mi nister Luns in verband met zijn Jongste ontmoeting met premier Chroesjtsjew een persoonlijke noot hoopte toe te voegen. RELLETJES IN ZUID-RHODESIE In de ZuldrhodesLsche stad Boela- wajo opende de politie gistermorgen het vuur op een groep Afrikanen, nadat zich verscheidene incidenten hadden voorgedaan waarbij met ste nen gegooid werd. Eén man werd ernstig gewond. Gewapende politie escorteerde gistermorgen elke bus die van de Afrikaanse buitenwijken naar de stad reed. Verscheidene bus sen, huizen en auto's waren met stenen bekogeld. Dinsdag werden in de hoofdstad Salisbury acht Afrikanen gearres teerd die betrokken waren bij inci denten. Daarbij werd eveneens met stenen geworpen en een auto gekan teld en in brand gestoken. De incidenten zijn volgens de po litie het gevolg van rivaliteit tussen aanhangers van de Zimbabwe Afri kaanse Nationale Unie en Knomo's „Peoples Caretaker Council". Advertentie BLEYS LEIDEN Een inwoner van Delft heeft een caravan voor zijn huis gezet, waar zijn oudste twee dochters (18 en 17) 's nachts slapen. Hij bewoont met zijn gezin van tien kinderen een vochtig huisje met twee kleine ka mers en een zolder. De heer R. N.. van de Beukei wo nende aan de Herenpad 26 heeft deze oplossing gekozen om enige ver lichting te brengen ln de huisves tingsproblemen, waarmee hU en zijn gezin al jaren te kampen hebben. De gemeente Delft heeft de heer Van de Beukei te kennen gegeven, dat het onmogelijk ls gezinnen met meer dan zes kinderen aan een pas sende woning te helpen. Nu h[j zelf een noodoplossing heeft gevonden, heeft de politie opdracht gekregen na te gaan, of het plaatsen van een caravan-slaapkamer niet in strijd is met de algemene politieverordening.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15