\^ill H. Tweehuysen zet Leidse traditie met ere voort Ontwerper van niveau Nationale Ballet weer terug van tournee kunst kalei öoscqqp RECORD-BELANGSTELLING VOOR „HOLLAND-FESTIVAL" Marseille boos op minister Fouchet LEIDSCH DAGBLAD (pgerictit 1 maart 1860 Woensdag 15 juli 1964 Derde blad no. 31312 BIJ EEN BEKWAAM SCHILDER (Van onze Kunstredactie) IN de stroom van hedendaagse schilders, waarmee ons land als 't ware overspoeld wordt, neemt onze stadgenoot Will |f, Tweehuysen (42) een voorname plaats in. Zijn naam, ook als ontwerper, is in de loop der jaren alom ferbreid en het bezit van een .Tweehuysen" legt de bezitter legenwoordig waarlijk geen windeieren! Reeds eerder exposeerde Tweehuy- b vele malen: zijn derde „een- ians"-expositie wordt vrijdag in de lakenhal geopend. Het leek daarom nuttig eens een laatje te gaan maken met deze pnstenaar, die meer en meer de Indacht op zich vestigt. Op de bukkend warme middag, waarop nj hem, na zijn langdurige ziekte V mochten spreken in zijn ruim lelier met heerlijk tuin-uitzicht in p ouderwetse, royale herenhuis aan Nieuwe Rijn 71, hingen enkele jhilderijen uit zijn vroegere periode, Brat in de van hem bekende ge- pmpte en zeer persoonlijke „aard euren", waaraan de geroutineerde Unstliefhebber onmiddellijk een rweehuysen" herkent. Het typische wezen van deze figu- itieve schilder, die de Leidse schil lerstraditie met ere voortzet, ligt er li besloten. Stijgende lijn I Tweehuysens' carrière is in stij- lende lijn gegaan. Geboren in Leiden op 18 septem- jer 1921 bezocht hij, na zijn school ed, de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. In 1946 volg- #e zijn aanstelling tot étalage-ont- Irerper en decorateur in de reclame- Ifdeling van Vroom en Dreesman te Leiden, waarna hy tot 1961 werk- laam was als reclame-ontwerper bij Be „Liberia Studio" te Den Haag. Ka ruim twaalf jaar richtte Twee huysen een eigen studio op, de Lo- pdanstudio, waar hij zich bezighoudt Cet typografische opdrachten in de eest uitgebreide zin. Deze „zakelijke" kant van zijn be staan geeft hem ruimschoots gele genheid, zich als geheel „vrij" kun- penaar te wijden aan zijn schilder kunstige ontwikkeling. Van die ont wikkeling zal men kennis kunnen Hemen op de komende „Lakenhal"- pcpositie, welke niet minder dan 24 philderyen, 30 tekeningen en 3 mo- taieken uit de laatste tweeëneenhalf jaar zal omvatten: een zorgvuldige keuze uit het vele, dat hij in die Nieuwe trant Hield Tweehuysen zich vroeger voornamelijk bezig met de vervaardi- Sing van stillevens, landschappen en enkele portretten, tegenwoordig bouwt hij zijn schilderijen, meestal in fellere kleuren dan voorheen, op Hit diverse elementen. Uit de inde ling in vierkanten met impressies, die bij de toeschouwer een domine rende indruk achterlaten, compo neert hij, veelal ook in vrije oplos singen, het totaalbeeld. Daarbij heeft Nn werk een sterk symbolische [uitslag verkregen. I Een proeve hiervan plaatsen wij hierbij: dit schilderij stelt voor de Spaanse beschermheilige „Santiago de Compostella" (Sint Jacob), die volgens de legende de Moren uit Spanje verdreef. Hij werd hiertoe ge- Inspireerd door een oud Spaans beeld I uit plus minus 1600, dat een eervolle plaats heeft in Tweehuysens atelier. j Veel opdrachten Hiveau bezit. Zo herinneren wij aan zijn ont werp voor het Vuurtorenplein te Noordwij k, dat thans allerwegen de aandacht trekt. Vijftig meter lang «trekt zich de, uit betonelementen opgetrokken en met decoratieve schilderingen versierde muur zich uit en die versieringen (vissen en zijn ook als acht meter van Joop van Kralingen, •wrsteaend een Janusbeeld, met de blik gericht naar het land en de e grote wandtapijten *e polykliniek van prof. Zwiers aan de Wassenaarseweg voor de drie wachtkamers: lucht, water en aarde ®jn daarvoor de gegevens. Ook heeft hij een opdracht ontvangen voor een wandtapijt, dat. een plaats zal krijgen in het Leidse stadhuis de kamer van B. en W. Santiago de Compostella' (Foto Chris Stapel) men wij die voor scholen in Leiden (Karei Doormanschool), Voorscho ten en Zoeterwoude. Wij geloven niet. dat de opdracht gevers zich daarover behoeven te be klagen Kantoor en hobby Nog na kantoor zakelijke wij een kijkje in het Tweehuysen, waar de kant het zo op 't oog de artistieke wint. Doch ook daar leeft de kunstenaar zich uit: staan ?r o.a. in rijen de vele boe- Sleutel tot taal tier Etrusken? Archeologische vondst bij Rome Een drietal gouden borden met teksten in het Etruskisch en het Carthaags erop zal wellicht van nut zijn bij de pogingen om meer inlich tingen te verkrijgen over de vrijwel onbekende taal der Etrusken, zo is verklaard door een vooraanstaande Italiaanse Archeoloog. De borden werden opgegraven na bij Santa Severa, een kustplaats op ongeveer 50 km ten noorden van Rome, waar in lang vervlogen tijden het Etruskische handelscentrum Pyrgi was gevestigd. Prof Massimo Pallottino van het Bureau voor Monumentenzorg te Rome, een deskundige op het gebied van de geschiedenis en kunst der Etrusken, verklaarde dat twee van de borden waren beschreven met Etruskische teksten en dat het derde bord een inscriptie had in het Car thaags, een taal die de geleerden op dit gebied volledig bekend is. Hy zei dat op het eerste gezicht was gebleken dat de Etruskische en de Carthaagse teksten op elkaar le ken. Men heeft een paar woorden Etruskisch kunnen leren aan de hand van inscripties op grafmonu menten. Indien bij een nader onder zoek wordt bevestigd dat de langere Etruskische tekst overeenkomt met de Carthaagse, zal wellicht een sleu tel zijn gevonden tot de taal der Etrusken. De archeologen hebben zich in het verleden jarenlang afgevraagd hoe men kon komen tot de ontcijfering van de taal der voorgangers der Ro meinen. Will Tweehuys bezig houdt met de typografische verzorging en lay-outs van vele druk werken, jaarverslagen en brochures voor vele firma's. En dat Tweehuysen er voor de verstrooiing nog een speciale hob by op na houdt, bewijzen de vele curieuze, antieke tabaksdozen en -potten in allerlei genres, die een hoek van zijn werkkkamer tot een expositie op zichzelf maken! Ontwikkeling gaat tloor De tentoonstelling van Will Twee huysen zal vrijdagavond geopend worden door de heer Th. Govaart, die zich al héél vroeg voor zijn kunst interesseerde, eigenaar is van ;n collectie „Tweehuysens" en alles in zijn kunst afweet. De Leidenaars mogen wel trots zijn op hun scheppende stadgenoot, wiens ontwikkeling nog steeds gaande is. „Gelukkig" zegt hij. „Anders kan je er evengoed mee ophouden!" H. Expositie Judaica in Joods Museum te prof. dr. H. L. C. Jaffé een tentoon stelling geopend van Judaica (voor werpen en getuigenissen van het joodse leven) uit de particuliere ver- zameling van dr. Arthur Polak). Deze verzameling, die wegens haar omvang slechts gedeeltelijk in het Amsterdamse Waaggebouw kan wor den ondergebracht, bevat o.m. pen ningen uit Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Israël, Ame rika en andere landen, munten uit de tijd voor de jaartelling, schilde rijen, grafiek, kaarten, joodse rituele kunstvoorwerpen zoals een amulet voor een kraamkamer en tenslotte brieven en documenten, waaronder het artikel van de schrijver Emile Zola in het dagblad „L'Aurore" over hef proces Dreyfus. De tentoonstel ling zal tot 14 september worden gehouden. „Het gaat bij deze tentoonstelling niet in de eerste plaats om de indi viduele stukken, maar om de enorme continuïteit in de joodse geschiede nis, die uit het geheel spreekt", aldus prof. Jaffé tijdens de opening. DR. OTTO MEIJER 70 OVERLEDEN In zijn woning te Amsterdam is zaterdagnacht op 70-jarige leeftijd overleden dr. Otto Meijer, tot voor kort directeur van het Joods Histo risch Museum in de hoofdstad. Naar de wens van de overledene heeft zijn familie eerst vandaag nadat het stoffelijk overschot gisterochtend in alle stilte te Driehuis-Westerveld ter aarde werd besteld aan zijn heen gaan bekendheid gegeven. De heer Meijer is na de pensionering van jhr. Sandberg nog gedurende onge- een jaar waarnemend directeur geweest van de Gemeente-musea in Amsterdam. Hij was reeds geruime tijd ziek. Soedanese Madonna weer op expositie De 1200 jaar oude Soedanese af beelding van de moeder Gods" is gisteren weer in het Soedanese paviljoen op de Newyorkse wereld tentoonstelling ter bezichtiging op gehangen. De fresco was op 23 juni afgenomen, omdat de vochtigheids graad van New York ernstige schade had! toegebracht. Het werk is nu gevat in glas, met tussen glas en afbeelding in, een middel dat ver dere beschadiging door vocht tegen- Examenschandaal nog niet rond (Van onze correspondent in Parijs) Met de arrestatie van twee jonge lieden die zelf nooit een middelbare school van binnen hadden gezien, het ontslag van de nestor van de univer siteit van Marseille en tenslotte de herhaling van de examens voor alle kandidaten, schijnt het schandaal der examenopgaven die dit jaar, zoals we al eerder berichtten, voor grof geld werden verkocht, toch nog altijd niet helemaal rond te zijn. Als mikpunt moet vooral in Marseille, maar ook in andere steden, nu in het bijzonder de minister van Onderwijs Advertentie Pijn op reis? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! OPEC-conferentie geëindigd De conferentie van de organisatie van olie exporterende landen OPEC in Genève is gisteren geëindigd. Er werd een resolutie aangenomen over het jongste voorstel betreffende roy alty-betalingen dat door in het Midden-Oosten werkende oliemaat schappijen werd gedaan. De bijzon derheden van deze resolutie en an dere besluiten, die door de conferen tie werden genomen, zullen door de OPEC op 15 augustus bekendgemaakt worden, nadat zij bekrachtigd zullen zijn door de regeringen van de aan gesloten landen. Volgens conferentiekringen houdt het aanbod, dat aan Perzië en Saoedi-Arabië werd gedaan, een ver hoging in van de loyalty van één dollarcent per barrel. Dit Is dus be langrijk minder dan een onmiddel lijke verhoging van 6 a 6 cents per Grote belangstelling in Joego-Slavië Met een charter van de KLM is gistermiddag het Nationale Ballet van een tournee door Joego-Slavië op Schiphol teruggekeerd. Het ballet, dat onder leiding staat van Sonia Gaskell, heeft op uitnodiging van Joego- Slavië zeven voorstellingen gegeven in Zagreb, Lubljana, Opatija, Pula en Kopar. De twee uitvoeringen in Ljubljana vonden plaats ter gelegen heid van de derde Ballet Biennale, die daar begin deze maand werd geding is bijgelegd, merkte de direc trice nog op, dat het hier hoofdzake lijk ging om de eis van de danseres rollen te krijgen die in overeenstem ming zijn met haar kwaliteiten „als soliste van de eerste rangorde". Me vrouw Gaskell gaf toe, dat zij een ar tieste van formaat ls maar dat zij ge zien haar leeftijd en haar kwaliteiten onmogelijk kon verzekeren haar de beste rollen te geven. „Het is vreselijk tragisch, maar eens komt de mens op een leef- mtoKÜgmg heeft ontvam-en over tijd, men niet meer bereikt wat men op jongere leeftijd presteerde. Het is de kunst om er op het juiste ogenblik mee op te houden", aldus mevrouw Gaskell, Marie Sylvaine is rond 40 jaar. Sonia Gaskell zei dat er thans nog geen sprake van is, dat zij Mevrouw Gaskell noemde deze tournee „een groot succes". Er was veel belangstelling voor de Neder landse balletkunst. Voor enkele uit voeringen waren de zalen dan ook volledig uitverkocht. In het plaatsje Pula, waar men optrad In een open luchttheater met een capaciteit van 10.000 toeschouwers, was het amfi theater naar ve rwachting goed bezet wilde een dergelijke tournee „door zulk een prachtig land" gaarne nog eens overdoen. Betreffende de onenigheid tussen Gaskell en de balletdanse- Marie Silvaine, die in een kort zal aftreden als directrice Nationale Ballet. Wel heeft zij haar gedachten laten gaan over een even tuele opvolgster, zo zei zij. Peter Diamand verklaart: Concerten minder druk als gevolg van programmakeuze Het 17-de Holland Festival heeft in Amsterdam dit jaar een record aan belangstelling opgeleverd, zo heeft de heer Peter Dia mand op de voorlaatste dag van het Festival in Amsterdam mee gedeeld. Hoewel de belangstelling tijdens de voorverkoop erg tegen viel, heeft het resultaat de verwachtingen sterk overtroffen. 6 uitverkocht, twee waren voor 60 bezet en de rest was bijna uitverkocht (85 tot 100 Tc). Van de zes concerten in het Concertgebouw waren er 4 uitverkocht en 2 bijna. Ook voor de overige manifesta ties was de belangstelling zeer be vredigend. Interessant noemde de heer Diamand de belangstelling voor de twee uitvoeringen van het „War Requiem" van Britten. De belang stelling voor de concerten in Sche- veningen noemde hij zeer teleurstel lend. „Wij zullen dit ernstig onder ogen moeten zien". Het aantal buitenlanders dat een voorstelling van het Holland Festi val heeft bijgewoond, was zeer groot. Het wordt geschat op 40 per voor stelling in Amsterdam en Den Haag. Totaal 114 buitenlandse critici heb ben dit jaar een of meer voorstel lingen bijgewoond. De critici kwa men o.a. uit Duitsland (23), VS (13), Engeland (13), Frankrijk (10) en België (9). De heer Diamand noemde het be kendheid geven aan het Festival in het buitenland nog steeds een moei lijk punt. Hoewel men op ruime schaal programma's beschikbaar heeft gesteld, heeft de heer Diamand persoonlijk geconstateerd dat er geen Rome en New York. Ook het ANVV- kantoor in New York bleek op on verklaarbare wijze niet over pro gramma's van het Holland Festival te beschikken. De heer Diamand noemde deze gang van zaken zeer teleurstellend en onbevredigend. De De bezoekerscijfers voor de con certen in Scheveningen nader toe lichtend, deelde de heer Diamand mee, dat de minder grote belangstel ling voor enkele der door het Resi dentie Orkest gegeven concerten zal moeten worden toegeschreven aan de keuze der programma's, die, overeen komstig de bedoeling van het Festi val, betreden paden vermeden en be langrijke werken uit heden en ver leden vermeldden, die voor een groot publiek kennelijk minder attractief De heer Diamand betreurde het dat de voortvarendheid van het Re sidentie-Orkest niet de verdiende be langstelling vond. „Voor toneel en opera daarentegen was de belang stelling ook in Den Haag in het al gemeen zeer groot". barrel en een volgende verhoging van 5 a 6 cents, verspreid over de komende twee A drie jaar. Zoals de OPEC wenst. De volgende conferen tie van de OPEC zal in Indonesië worden gehouden, maar er werd nog geen datum voor vastgesteld. Marseille heeft openlijk partij ge kozen voor de 71-jarige professor Choux, de deken van de universiteit, die door de minister de laan is uit gestuurd omdat hij verzuimd zou hebben na de ontdekking van de diefstal van de opgaven en de leven dige handel die met die ongebruike lijke koopwaar een week lang in Marseille werd gedreven, het minis terie in Parijs te waarschuwen en de nodige tegenmaatregelen te Daarnaast nemen de Marseillanen het Fouchet bijzonder kwalijk, dat hij in de ministerraad tegenover ge neraal De Gaulle na de explosie van het schandaal had opgemerkt dat er zich nooit iets abnormaals zou heb ben voorgedaan indien Marseille toe vallig niet in Frankrijk had gelegen. Een niet onduidelijke toespelling uiteraard op de politieke rol die Marseille sedert een half jaar speelt als de stad waarvan de socialistische kandidaat voor het presidentsschap, Gaston Defferre, burgemeester is. Volgens Defferre, die Fouchets handschoen onmiddellijk heeft op geraapt, moet het lek overigens niet in Marseille, maar in Parys, en zelfs in dé onmiddellijke omgeving van de minister van Onderwijs, worden ge zocht. Niettemin heerst de grootste ver bolgenheid nog altijd wel onder de Marseillaanse kandidaten zelf, die hun diploma's eerst voor goed (of al thans grof) geld meenden te hebben gekocht en die daarna aan een her examen werden onderworpen dat, volgens hen. veel zwaarder was dan ze in hun bangste dromen hadden durven vrezen. Gemiddeld zouden slechts zeven leerlingen van de der tig kandidaten in Marseille voor hun tweede examen zijn i yxtuien. extna IMEE OF VAKANTIE maar sBeen, als U i maakt gebruik van de weketqfcs in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents postzegeD inzenden, of aan ons bureau beaorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzendinge dag in ons bezit is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet in behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalen voor de weken waarin rij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor <fie weken een kwitantie aan. Ms brief ie verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. I Woonplaats:.. Kwartaal abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toeaeocfing: ALLE gegevens invuBen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5