EIDSCH DAGBLAD Joldwater krijgt de steun an Eisenhower en Nixon Maaltijd in tablet Senator nu vrijwel zeker van zege Amerikaanse jersterkingen kaar Saigon amo! weer vandaag! Naaldhak tussen tegels Koningin verzwikte enkel in Den Helder Kurt Wiese gearresteerd PRINS AXEL OVERLEDEN MILITAIR BEZWEKEN OP MARS Brand eist levens van 19 brandweerlieden JOEL BRAND OVERLEDEN hgerïcht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 JULI 1964 No. 31312 teur: E. A. E. van Dishoeck icteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 inavond wordt Republikeinse kandidaat gekozen jrry Goldwater, de rechtse senator uit Arizona, is er vrijwel t van, dat hij vanavond door de Republikeinse partijconven- fcl worden aangewezen als kandidaat voor de in november iuden presidentsverkiezingen. Temeer daar nu ook oud-pre- it Eisenhower en de voormalige vice-president Nixon zich |t indirect achter hem hebben geschaard. Eisenhower hield i-en in San Francisco een grote rede, waarvan de inhoud ge- iin de lijn van de Goldwater-beweging was. Nixon beloofde en persconferentie Goldwater volledig te zullen steunen als de Republikeinse kandidaat wordt. correspondent in Washing- ïelegrafeerde vanochtend uit firancisco het volgende: Republikeinse conventie in San ,co's Cow Palace was gisteren ;rker dan de eerste dag in de de Goldwater-volgelingen. ator uit Arizona vergrootte ;yn aanhang tot 809 gedele- ruim 150 meer dan hy nodig tot presidentieel kandidaat te worden. En dit had een foke invloed op zijn volgelingen, ird nog harder „wy willen Bar- Jschreeuwd dan eergisteren, het met vlaggen en ballonnen Yog fanatieker en de geneigd 0„^eren in het Cow Palace. publikeinen rondom Scranton, Rockefeller, Cabot Lodge, de Javits en Keating, bewogen aarde om steun te krijgen drie aanvullingen op het ont- Vjverkiezingsprogramma. Ten eer- |lden zij een veroordeling opge- n zien van de extremistische piringen, zoals de communisti- Sjfcajty, de Klu-Klux-Klan en de kringen van het Ameri- s ministerie van Defensie zul- j grondig opgeleide Ameri- militaire adviseurs en troe- uaar Zuid-Vietman worden ge- fen, ter gedeeltelijke opvulling vermindering in het aantal _rs, waartoe de Verenigde i vorig jaar waren overgegaan, j het nieuwe consingent zullen iofficieren worden geplaatst bij Vietnamese infanterie- en artil- eenheden te velde. De overigen en tot de zgn. speciale troepen, ■I voornaamste taak is het oplei- |van Vietnamese militairen in de k van de tegenopstand. jaar brachten de Verenigde het aantal adviseurs, oplei- ersoneel en vliegers in Zuid- 16:500 terug op 15.500. ■herm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT 'IETS MINDER WARM fet KNMI verwacht van heden- [morgenavond: aanvankelijk vrij [bewolking, morgen overdag zon- P perioden. Op de meeste plaat- droog weer. Zwakke westelijke ||A later veranderlijk. Iets minder (Opgemaakt om 11.15 •mi op: 4.29 uur; onder: 20.53 an op: 13.05 uur; onder: 0.05 ?ater te Katwijk te 8.26 te 4.05 en 16.24 an op: «water STRANDVERW ACHTING morgen goed zomerweer aan lf strand. Zonnige perioden en 'egend droog. Zwakke wind m zuid en zuid-west. Overdag 23 25 graden, zeewater 17 graden 'Ooruitzichten: De tweede helft de week blijft zomers, al wordt iets groter. 'kans i DU blad bestaat uit 20 pagina's John Birch-society. Voorts stelden zij duidelijke verklaring voor van de Republikeinse party, die tenslotte ruim een eeuw geleden ontstond ter bestrijding van de slavernij, dat zij zal strijden voor volledige gelijkheid van de negers. En ten derde pous seerden zij een passage, dat de be schikking over atoomwapens in han den moet blijven van de president niet, zoals Goldwater heeft gesugi reerd, gedeeltelijk mag worden ov gedragen aan de opperbevelhebber de NAVO. Fel debat pen, die inzake de burgerrechten zelfs met 897 tegen 409 stemmen. Wel be reikten zij, dat zich een fel debat ontspon, waarin de progressieven de kans kregen eindelijk hun standpunt naar voren te brengen op deze ultra conservatieve conventie. Opvallend en onthutsend was vooral dat gouverneur Rockefeller van New York, die zich tegen het extremisme keerde en vertelde hoe hij zelf tydens zyn campagne voor de presidentiële kandidatuur be dreigd werd met bommen, byna weg- gefloten en gejoeld werd door de brullende aanhangers van Barry, die maar al te goed voelden dat zyzelf onder schot werden genomen met Rockefellers term „extremisme". Het was een typerende scène, waarbij de man die nog een paar jaar geleden één van de populairste partijleiders van de Republikeinse partij was, geen voet aan de grond kreeg. Typerend voor de volledige be heersing van het congres door de Goldwater-aanhangers, wier cor vatisme radicaal en vaak on draagzaam is. Verdeeld Er was overigens nog een reden dat de Scranton-volgelingen weinig suc ces boektenzij waren verdeeld. Gou verneur George Romney van Michi gan n.l. diende twee eigen aanvullin gen op het verklezingsontwerp waardoor tegenover het gesloten front van de conservatieven twee gema tigde stromingen stonden. En dat was weer kenmerkend voo: (Van onze Haagse correspondent!. Koningin Juliana heeft gistermid dag in Den Helder haar enkel ver zwikt. Dat gebeurde, kort nadat zij de onderzeedienst van de Konink lijke Marine het vaandel had uitge reikt. De vorstin bleef met haar naaldhak tussen twee tegels steken, toen zij de tent wilde betreden, waar een ontvangst zou worden gehouden. Daarby struikelde zjj, maar viel niet. In de ziekenboe» van het Konink lijk Instituut voor de Marine liet de Koningin de pijnlijke enkel zwach telen om zich vervolgens opgewekt ter receptie te begeven. Zonder dat haar gezicht pijn of ongemak ver ried, luisterde zy staande naar de toespraak van de commandant van de onderzeedienst. Later ging zij zit ten en liet haar geblesseerde voet steunen op een leren koffertje van een persfotograaf. Teruggekeerd in Soestdijk is de enkel voor alle zekerheid nog me disch onderzocht. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst is de blessure echter niet van dien aard, dat de vorstin haar normale werkzaamhe den moet onderbreken. Zij heeft overigens voor haar vertrek naar het vakantiehuis van de koninklijke fa milie in Porto Ercole, aanstaande vrijdagmiddag, geen openbare ver plichtingen meer. Slechts Prins Bernhard zal vry dagmorgen op het De uit Keulen gevluchte oud-Ge stapoman Kurt Wiese is gisteren op aanwijzing van de leider van het joodse Documentatiecentrum, Simon Wiesen thai, in Wenen gearresteerd. Wiese was veertien dagen geleden gevlucht. Hij stond sinds oktober 1963 onder arrest onder verdenking van het doden van enige honderden inden tijden de oorlog. In een ziekenhuis in Kopenhagen is gisteravond prins Axel van De nemarken, een neef van koning Fre- derik. Aan een longontsteking over leden. De prins is 75 jaar oud ge worden. Hij was onlangs met bron chitis in het ziekenhuis opgenomen. De prins werd in 1888 geboren als zoon van prins Valdétnar van Dene marken, een broer van wijlen ko ning Frederik VIII. Prins Axel kreeg zijn militaire opleiding in de Deense marine. In 1919 trad hij in het huwelijk met prinses Margaretha, dochter van prins Carl van Zweden. De 75-jarige prins was bijzonder pupulair by de Denen. het feit, dat de anti-Goldwater-groep n gebrekkig in elkaar getim merd is. Veel te laat immers is tot de partijleiders uit de staten aan de oostkust doorgedrongen, dat Gold water langzaam maar zeker de macht de partij aan zich trok. Alleen Rockefeller waarschuwde voor deze gang van zaken, maar men liet hem alleen modderen, hetgeen vooral zo gevaarlijk was omdat Rockefeller door zijn echtscheiding en tweede huwelijk veel populariteit bij de kie- ;rs verspeeld had. Twee prominente Republikeinen, Eisenhower en Nixon, beijverden zich gisteren overigens nu al voor de grote verzoening tussen rechts en links, die na de verkiezing van Goldwater tot kandidaat nodig zal zijn om de partij niet te laten splitsen. Een dergelijke splitsing is al een keer voorgekomen, 1952, toen de conservatief Ta ft tegen de zin van Teddy Roosevelt in tot kandidaat werd gekozen. De split sing had toen een grote verkiezings tot gevolg. Ovaties Eisenhower hield een grote rede, die één van de hoogtepunten van de dag was. Dat was vooral te merken aan de onvoorstelbare ovaties, die de breedlachende oud-president om drie zinnen oogstte. Ike verheerlijkte vooral de acht jaren die hij zelf het Witte Huis heeft doorgebracht en noemde die periode een tijdperk van integriteit, verantwoordelijkheid en een gezonden buitenlandse poli tiek. Maar daarnaast sprak hij conservatieve taal, geheel in de lijn van de Goldwater-beweging, keerde hy zich tegen aanvallen op fatsoen lijke Republikeinen, waarmee hij ken nelijk de senator uit Arizona en zyn mannen bedoelde, en sprak hij s lend over sensatie zoekende comn tatoren en journalisten. Dat was uiteraard ook al koren op de molen van de anti-intellectuele Goldwater-beweging, die een diepe haat koestert tegen de pers, die door hen, precies als in het nazi-Duits- land van de dertiger jaren, „com munistisch, landverraderlijk en cor rupt" wordt genoemd. Eisenhower kreeg met zijn boutade over c mentatoren en journalisten dan ook het langdurigste en meest donde rende applaus van de dag. De 26-jarige cadet-sergeant aan de K.M.A. in Breda, J. R. Meerdink Veldboom uit Rotterdam is gister middag tydens een mars in een- drukkende hitte in elkaar gezakt en in ernstige toestand overgebracht het Charitasziekenhuis in Roo sendaal. Zonder tot bewustzijn te zyn gekomen is hij later overleden. Ook twee andere cadetten werden onwel. Een van hen herstelde korte tijd later en de toestand van de an dere cadet, die ter observatie in het Charitasziekenhuis is opgenomen, is thans goed. Sergeant Meerdink Veldboom volg de sinds eergisteren met 46 andere cadetten van de Koninklijke Mili taire Academie de gebruikelijke drie weekse gevechtscursus bij het korps Commandotroepen in Roosendaal, ter afsluiting van het tweede studiejaar. In het programma van deze cursus is o.a. een vijfkilometer snelmars op genomen. Wegens de hitte was het tempo van deze mars reeds vertraagd De commandant van het korps Commandotroepen heeft de mare chaussee verzocht een onderzoek in te stellen. Tsjombe in Caïro ongewenst Met algemene stemmen hebben de 34 Afrikaanse ministers van Buiten landse Zaken of hun plaatsvervan gers, die in Cairo in conferentie bij een zyn, besloten Josep Kasavoeboe, de president van Kongo, telegrafisch te verzoeken premier Tsjombe niet naar Cairo te laten komen ter bij woning van de pan-Afrikaanse top conferentie die op 17 juli begint. De nieuwe Kongolese regering on der Moise Tsjombe heeft bekendge maakt, dat zy graag zou zien dat de weduwe van de in januari 1961 ver moorde premier Loemoemba met haar kinderen naar Kongo terug keert. Na de moord op haar echtge noot in Katanga was mevrouw Loe- moemba naar Cairo vertrokken. Vol gens het regeringscommuniqué zijn de Kongolese autoriteiten bereid, het gezin te helpen en steun te verlenen bij de opleiding van de kinderen. Slot pag2 Kapitein ter zee Woldering, commandant Onderzeedienst in Den Helder, ontving gisteren uit handen van H.M. de Koningin het nieuwe vaandel. In Nederland onder meer in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zijn onderzoekingen gaande om complete maaltijden in pillen of tabletten te persen. De voedingspil lijkt dus ernst te worden. Bij het onderzoek zijn. behalve het Utrechtse ziekenhuis, betrokken de Voedingsraad, een biochemisch laboratorium, Uni lever en enkele buitenlandse deskundigen die mede geïnteres seerd zijn in de ruimtevaart. Enkele Nederlandse paters Trappis ten fungeren reeds geruime tijd als proefpersonen, waaruit kan worden geconcludeerd dat het onderzoek al in een vrij vèrgevor- derd stadium is. Geen tijd om te eten Neem 7i pil! Ofschoon de onderzoekers thans nog niet bereid zijn mededelingen te doen over het resultaat van de proeven, is wel uitgelekt dat de be langstelling van Nederlandse mili taire zijde zeer groot is. Voedingspillen, -tabletten en -poeders dienen vetten, koolhydra ten, eiwitten, vitaminen, mineralen en sporenelementen te bevatten. Bovendien moet de calorische waar de aangepast worden aan het be roep van degene die er gebruik van maakt. Het grote probleem bij de onderzoekingen is ongetwijfeld, of men in staat zal zijn te ontdekken welke vetten of vetsoorten het me^st geschikt zyn voor de menselijke voeding. Militairen krijgen meer vergoeding voor eten thuis De vergoeding voor gemis van le vensmiddelen voor dienstplichtigen militairen, die met verlof zyn of we gens ziekte thuis verblyven, zal be- langryk worden verhoogd, zo heeft minister De Jong (Defensie) mee gedeeld op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid E. R. Wiel- draayer (P.v.d.A.) De vergoeding bedraagt sedert 1954 f 1.15 per dag. Een beslissing over het bedrag van de verhoging zal, naar verwachting, binnenkort worden ge nomen, aldus de minister, De „droompil" kan ons voedings pakket en dus ook ons levenspa troon geheel in de war sturen. Ont bijt-, lunch- en dinerpillen zullen door middel van onschadelijke kleurstoffen van elkaar te onder scheiden dienen te zijn. Schone voe ding wordt een simpele zaak. Mocht het onderzoek met succes worden bekroond en er is geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet zo zou zijn dan is de komst van de voedingspil ongetwij feld van invloed op het horecabe drijf en op de levensmiddelenindus trie. Er wordt nu al gedacht aan pillenautomaten langs de wegen. De mogelijkheden zijn te veel om op te noemen, maar de vraag blijft, of de mens met zijn verwende smaak bereid zal zijn er volop gebruik van te maken VUURZEE IN TOKIO Bij een enorme brand in de Japanse hoofdstad Tokio zijn gis teravond negentien brandweerlieden om het leven gekomen; 48 personen werden gewond, van wie er elf in orgwèkkende toe stand verkeren. De brand ontstond na een ontplof fing in de opslagplaatsen van een grote bouwfirma by de luchthaven Maneda. In de gebouwen lagen nitor-ceUulose, alcohol en benzine opgeslagen. Verscheidene brandweerlieden wer den verrast doordat het vuur on gelooflijk snel om zich heen greep. Anderen verloren het leven door explosies die zich tydens de blus- singswerkzaamheden voordeden. De brand woedde in gebouwen over een oppervlakte van zevenduizend De bekende Israëlische schrijver en journalist Joel Brand is gisteren in Bad Kissingen aan een hartaanval overleden. Hij is 58 jaar geworden. In de oorlog heeft hij een vooraan staande rol gespeeld in de joodse ondergrondse beweging. In Honga rije heeft hij ln 1944 met Eichmann onderhandeld over het ruilen van een miljoen joden tegen 10. 000 vrachtauto's. In het Auschwitzpro- ces te Frankfort en in het proces tegen Eichmanns medewerkers Hun- sche en Krumey trad hij als getuige op. Ook nam hy deel aan de onder handelingen tussen W.-Duitsland en Israël over de herstelbetalingen. Brand is in Zevenburgen geboren en in Duitsland opgegroeid. In 1934 emigreerde hy naar Hongarije. komen om te horen, wat ter Luns van Buitenlandse Za ken wilde vertellen na zeven zeer gevulde dagen in Rusland. De bewindsman zei op zijn bekende charmante wijze veel vriende- lykheden, maar het was in hoofdzaak een herhaling van hetgeen hy tydens zyn verbiyf in de Sowjet-Unie al diverse malen had gezegd. Hij noemde zyn reis „interes sant, belangwekkend en nuttig" en opnieuw roemde hij de ple zierige sfeer, waarin de bespre kingen waren gehouden. Over de inhoud van de gesprekken zei hy niets. „Het is beter om dat niet te doen". Hy was met wei nig verwachtinger naar Moskou gereisd, „maar binnen die be perkte grenzen, die wy ons had den gesteld, is het bezoek een succes geweest". Over de uitnodiging aan mi nister Gromiko zei mr. Luns slechts: „Het is niet uitgesloten, dat myn Russische collega te zyner tyd een bezoek aan Ne derland zal brengen". Lang bleef de bewindsman echter niet thuis. Vandaag is hy alweer in het vliegtuig naar Parys gestapt. Ondermee om in de N.A.V.O.-raad verslag uit te brengen van zyn Russische reis. vierkante meter. Er waren vijftien honderd brandweerlieden by de brand. Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ©tic/ Qffie teuivs Uit het Leidsch Dagblad van f 1 15 Julij 1864: Het Muziek-Gezelschap „Vermaak door Toonkunst" viert heden Donderdag zijn i 25-jarig bestaan in het locaal i Klein Zomerzorg buiten de Rijnsburgsche poort. i Een dame te Londen liet i bij een zeer rijken en reeds bejaarden notaris haar tes- l tament maken en vermaakte i aan vrienden een som van i 70.000 pond. De notaris vroeg i haar ten huwelijk, waarin de dame toestemde. Na het hu- welijk bleek dat zij geen 70 shilling bezat.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1