EIDSCH DAGBLAD EPUBLIKEINEN VOOR EN 'HARDE' POLITIEK ERHARD STELT ZICH KRACHTIG TEWEER )E! Scranton lijdt ene \ederlaag na andere Neger doodgeschoten in VS vanuit auto APEN VALLEN KINDEREN AAN ©«c/HÜ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 JULI 1964 No. 31310 «cteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week y^efoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden r Giro no. 57055 Verkiezingsprogram gepubliceerd De Republikeinse partij in Amerika heeft zondag het tweede I ft eel van het verkiezingsprogramma gepubliceerd, waarin het r^volledige toepassing en getrouwe uitvoering" van de nieuwe wet de burgerrechten belooft. Het eerste deel van het program ■erd zaterdag openbaar gemaakt. Gouverneur Scranton, de tegen- KSt ndidaat van senator Goldwater, odJ{«eft nederlaag op nederlaag geleden, iheidene amendementen die hij aanbrengen, werden na een ihonzitting van twintig uur, die lagochtend vroeg werd besloten, de kiescommissie afgewezen, iton noemde zijn amendemen- gematigd. Een daarvan hield in, de commissie de nieuwe wet op burgerrechten als grondwettig zou El «nvaarden. Voor zijn tegenstanders uit Arizona de zitting zeer succesvol verlopen, it programma voor de buitenlandse itiek stemt op de meeste punten met de zienswijze van Barry ildwater. Het zaterdag gepubliceerde deel van verkiezingsprogramma houdt ^beginselen en veroordelingen ratische regerinj. heeft buiten- fndse kwesties. In het eerste deel le regering van president beschuldigd van „zwakheid i opzichte van het communisme" .het voeren van een politiek welke idt tot „potentiële gelijkheid van icht in plaats van een volledige nerikaanse superioriteit". Verandering YN [punt van het verkiezings- dat naar verwachting i de conventie zal worden oorgefegd, behelst een verandering |i de Verenigde Naties in die zin dat jet verschil in bevolkingsaantal tus- grote en kleine landen daarin dt weerspiegeld. Het plan be talt de invloed van kleinere landen It verminderen. De voornaamste punten van het )gramma die de buitenlandse po rtiek betreffen zijn: I Het overleg met de bondgenoten ..an de Verenigde Staten moet ge richt zijn op rechtstreekse onderhan delingen met de communistische mo- ;ndheden. Het niet raadplegen van 5 bondgenoten heeft veel bijgedra- i tot het uit balans brengen van e vrije wereld en het verbreken van continuïteit in de oppositiepoli- de vrije wereld tegen het Communisme. de opvatting dat Jjiet communisme zijn doel van we- •eldoverheersing zou hebben laten Tvaren, of dat „vette en doorvoede gevaarlijk zou- en hongerige". Verenigde" Staten moeten geen partij kiezen in 't Chinees-Russische Het communisme blijft de fiy/an de Verenigde Staten, zo- Ilang dit zijn vijandige houding niet laat varen. I Handel met communistische landen Ils slechts te aanvaarden wanneer die niet bijdraagt aan versterking van de macht en invloed van deze landen. Weerstreven van erkenning van communistisch-China en toelating van dit land tot de Verenigde Naties. Steun aan het vrije China. Elke onderhandeling met de com munisten moet gericht zijn op het verkrijgen van „redelijke, praktische overeenkomsten die moeten worden gerespecteerd". Bevestiging van de op zich geno men plicht te werken voor de bevrij ding van de Oosteuropese, Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen die onder communistische overheersing staan. Veroordeling van de vervol ging van minderheden „zoals de jo den" binnen de communistische grenzen. Nieuw leven Andere punten betreffende het pro gramma betreffen de NAVO, de Zoavo en de Cento, waaraan, zo wordt gezegd, nieuw leven dient te worden ingeblazen en die een eerste plaats moeten blijven innemen in de In Colbert in de Amerikaanse staat Georgia is zaterdag een ne ger doodgeschoten, toen hij zich bevond in een auto welke vanuit een andere auto- onder vuur werd genomen Het slachtoffer is Lemuel Penn, directeur van scholen voor onderwijs aan vol wassenen in Washington. Penn was getrouwd en vader van drie kinderen. Lemuel Penn, die reserve lui tenant-kolonel was, zat samen met twee andere reserve-officieren, even neger, in de wagen. Majoor auto tot stilstand. Luitenant-kolonel John Howard, die achterin zat, ver klaarde dat er verscheidene personen in de wagen zaten van waaruit werd geschoten. De drie officieren had den deelgenomen aan oefeningen in Fort Benning in Georgia. steld door de minister Robert Kennedy, heeft de FBI opge dragen een onderzoek in te stellen. In Greenwood is zaterdag een kleine Baptistenkerk van negers in vlammen opgegaan. De Amerikaanse politie heeft za terdagavond traangas moeten gebrui ken in een restaurant in Henderson (Noord-Carolina), waar een hevig gevecht was uitgebroken tussen onge veer tweehonderd blanken en negers. Vier blanken en twaalf negers wer den gearresteerd en daarna vrijgela ten op een borgsom van honderd dollar. Het gevecht begon tegen één uur in de nacht van zaterdag op zon dag, na een twistgesprek tussen twee cliënten, een neger en een blanke. De andere klanten mengden zich in het gesprek, waarna dit snel ontaardde gevecht waaraan voorbij gan- moest naar het ziekenhuis handeling van wonden die hem door de politie met een gummiknuppel waren toegebracht. Pas tegen drie uur in de nacht slaagde de politie erin de vechtenden met traangas te scheiden. Het restaurant dat tot dus ver over twee toegangen beschikte, één voor blanken en één voor „kleur- 0_,w lingen", is na ondertekening van de I sprak de hoop uit dat de geest ster wet op de burgerrechten geheel voor ker zou blijven dan het geweld. De Justitie, negers toegankelijk geworden. 1 Amerikaanse buitenlandse politiek. Het bondgenootschap met het Wes ten dient verstevigd te worden. Wat Duitsland betreft zegt het programma, dat hierover niet met de Sowjet-Unie zal mogen worden on derhandeld alvorens de Berlijnse muur is verdwenen en waarborgen zullen zijn gegeven voor een vrye stemming over de hereniging van Duitsland. De strfjd in Zuid-Vietnam moet binnen zo redelijk mogelijke termijn ten gunste van dit land worden be slist, gepaard met waarborgen tegen nieuwe agressie. Ten aanzien van het Westelijk halfrond behelst het programma be ëindiging van de Chinees-Russische ondermijningsactiviteiten, terugtrek king van buitenlandse strijdkrachten uit Latijns-Amerika, onderzoek naar de mogelijkheid van deelneming van Panama aan de exploitatie van het Panamakanaal en naar de mogelijk heid van het graven van een nieuw In Beierse hol van de leeuw (Van onze correspondent in Bonn) I maar hij achtte het onjuist op dit ogenblik de zaak op de spits te drij- Munchen In zijn met grote belangstelling tegemoet geziene ven, met het oog op de komende Münchener rede verweerde Bondskanselier Ludwig Erhard zich gis- I verkiezingen in de Verenigde Staten termorgen In het Beierse hol van de leeuw tegen zijn zogenaamde en Groot-Brittannië. Voor na deze „jrondeurs", de groep die door oud-kanselier Adenauer en van de w^toemngen riep hy de regerings- voorzitter van de CSU en van de minister van Defensie Franz Josef ?n Strauss wordt aangevoerd en die een directe volitieke unie tussen i het bondgenootohao te eakn ÏS Frankrijk en Duitsland voorstaat. Op de slotzitting van het drie- ten. Dona8enootóclmP Pra" daagse CSU-congres in het Deutsche Museum in München verklaar- Franz Josef Strauss noemde in de Erhard in een toespraak die meer dan vijf kwartier in beslag zÜn slotwoord tot het C.S.U.-congres nam: „Een bilateraal Europa is een tegenspraak in zichzelf. Wij dienen ter bevordering van het breekbaar en moeizaam verworven vertrouwen in de wereld een volledige integratie na te streven en niet de vorming van een machtsblok, dat ons al gauw de beschuldi ging van nationalisme en revanchisme op de hals zou halen". Erhard herinnerde daarbij aan drie fatale data in de geschiedenis van Duitsland: de 20ste juni 1944, september 1939 en augustus 1914 Groenen gaan bouwen De afdeling Delft van" de reforma torische studentenvereniging SSR heeft het vo omemen haar groenen van 7 tot 21 september te laten wer ken als bouwvakarbeider. Het betreft hier ruim 150 jongelui, die men zo doende een zinvoller ontgroeningstijd wil geven. Een aannemer uit Rotter dam heeft zich bereid verklaard de froenen tewerk te stellen bij de bouw van zomerhuisjes op de Veluwe. WEFRBERïCHT HOGERE TEMPERATUREN I Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: verander' ke be wolking en op de meeste plaatsen l droog. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Hogere I temperaturen overdag. (Opgemaakt f om 11.15 uur) 14 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 10.41 uur; onder: 23.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.44 en 19.11 uur, laagwater te 2.32 er 14.52 uur. STRANDVERWACHTING Ook morgen droog en goed strand- weer. In de middag langzaam toene- mende bewolking. Matige wind tussen zuid-oost en zuid. Iets warmer over dag. 20 tot 22 graden. Zeewater 16 I graden. Vooruitzichten: Nog niet geheel be stendig maar wel een wat aangena mer temperatuur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's). De eerste foto van Lady Sa- \Snowdon, die deze foto heeft I oudere broertje David. (2 jaar rah Armstrong^Jones, dochter genomen. Links op de foto Prin- en 8 maanden)» van Prinses Margaret en Lord ses Margaret, rechts Sarah's kanselier herinnerde eraan dat de oorlog in het Westen en het Oosten „nog niet vergeten" was. Ingaande op de aanvallen die van de zijde van de groep Adenauer Strauss kort na het bezoek van De Gaulle begin deze maand en tijdens zün reis in Denemarken (waarvan hij eind vorige week terugkeerde) waren gedaan, herinnerde Erhard eraan dat alleen de Bondskanselier de richtlijnen voor de buitenlandse politiek bepaalde, en dat hij dat ook zou blijven doen. Hij daagde zijn tegenstanders uit tot een motie van wantrouwen, „wanneer men het met deze politiek niet eens was". Erhard verklaarde zijn gehoor bovendien, dat het zich wel bijzon der vergiste als het meende dat hij bereid zou zijn het hoofd te buigen ten gunste van andermans politieke opvattingen. De kanselier noemde het Frans-Duitse vriendschapsver drag het grondelement van de Europese politiek, nu en in de toe komst, maar tot een hegemoniale macht mocht dit niet leiden. „De kleine landen zijn daar bang voor", verklaarde Erhard, „en wij willen dit ook niet". Duidelijk liet Erhard uitkomen, dat de band met de Verenigde Sta ten in het buitenlands beleid voor de Bondrepubliek nummer één bleef. Dat was ook de basis waarop de Duitse houding tegenover commu nistisch-China berustte. Als morele ondersteuning van een bondgenoot, van wie ook de Bondsrepubliek steun nodig had ten aanzien van de toe gangswegen van en naar Berlijn, was dan ook besloten het aankno pen van handels- of diplomatieke betrekkingen met Rood-China uit te stellen. Erhard verklaarde tenslotte met alle kracht te blijven streven naar een volledige integratie van Europa, Fosforgranaat verwondt elf militairen Elf soldaten van het depot genie troepen in Vught zijn vorige week licht gewond geraakt, toen een fos forgranaat te dicht in hun nabijheid tot ontploffing kwam. Geen van de dienstplichtigen kreeg zodanig letsel, dat hij moest worden opgenomen. Na een doktersbehandeling en lichte dienst voor enkele dagen hebben zij inmiddels allen hun normale dienst hervat. Het ongeluk gebeurde, toen de sergeant-instructeur de werking van een fosforgranaat wilde uitleggen. Hij liet het stukje oorlogstuig ter grootte van een citroen eerst van hand tot hand gaan en legde het toen, nadat hij de borgpen had ver wijderd, in het midden van de kring. Zijn vergissing was, dat hij de toe kijkende soldaten liet treden tot op de afstand, die voor de ontploffing van een rookgranaat is voorgeschre ven. Toen de sergeant zijn vergissing bemerkte, was het al te laat: de fos for spatte naar alle kanten weg en trof de militairen op gezicht en han- de rede van Erhard een „wezenlijke bijdrage tot de grote discussie over de weg naar de toekomst", maar daarna liet hij duidelijk uitkomen op zijn standpunt te blijven staan dat de politieke unie tussen Frank rijk en de Bondsrepubliek nu moet worden gesloten, en wel „omdat het vuur nu heet ls en het ijzer gesmeed kan worden". Op welke gronden de leiders van de C.S.U. werkelijk kunnen volhou den dat het vuur nu heet is, is op het congres niet duidelijk geworden. Het is dan ook op zichzelf een van die „slagwoorden" die door de CSU, in haar zogenaamde poging om tot de kern van allerlei zaken door te dringen, deze dagen zo heftig zijn aangepakt. Hierbij had vooral de Duitse krantenwereld het te ontgel den, die alle mogelijke „onzin" over de manoeuvres en de bedoelingen van Strauss en de zijnen zou hebben gepubliceerd. Waarschijnlijk mag men aannemen dat deze onzin óf te wijten is aan de slechte informatie dienst van de CSU óf aan de twijfel achtige reputatie in zaken van waar heid en onwaarheid, die Strauss zichzelf in de loop der jaren heeft opgebouwd. 0 Slot pag. 2 Prinses Beatrix is zaterdag met 't schip ,De Groene Draeck' naar Medemblik gekoerst voor het Admiraalzeilen dat daar zou worden gehouden, maar dat door te harde wind. die enkele masten deed knappen van deel nemende schepen, letterlijk in het water is gevallen. De prinses met olie jas en zuidwester aan het stuurrad van haar schip. Moeder redt zoontje van gifdood (Van onze correspondent). Het vierjarige zoontje van de familie Van de Sande uit Veld hoven is dit weekeinde door het kordate optreden van zijn moeder en de hulp van een chauffeur aan een wisse dood ontsnapt. Het jongetje had van een flesje parathion gedronken, dat in een kast stond. Toen hij met het fles je nog in de hand in de kamer kwam waar zijn moeder zich be vond, wist zij meteen wat er ge beurd was. Ze snelde met het kind naar buiten, hield een voor bijrijdende chauffeur aan en liet zich met het kind naar het Bin- nenziekenhuis in Eindhoven over brengen. Er ging bijna geen tijd verloren. Inmiddels was het ziekenhuis ge waarschuwd. De arts stond ter plaatse reeds met het serum, klaar, toen moeder en kind arri veerden. Het toegediende serum deed zijn werk goed. Zondagmid dag was het kind buiten levens gevaar en aan de beterende hand. (Van onze R'damse oorrespondent). Twee kinderen uit Antwerpen, 2 en 5 jaar oud, zijn vrijdagavond in de woning van hun grootvader aan de Compagniestraat in Rotterdam enorm geschrokken. De meisjes werden aangevallen door vier apen, die hun grootvader in een grote kooi houdt. De 2-jarige Margo Smits liep diepe bjjtwonden aan het gelaat op. Gillen De havenarbeider Joh. van der Her, die zijn bromfiets wilde wegzetten] hoorde kinderen gillen. Hij keek naar boven en zag apen voor een venster heen en weer dansen. Met een andere man forceerde hij de deur van de woning, waarin zich de door de apen belaagde kinderen bevonden. de Krijsend vlogen de dieren op de 1 mannen af, maar zij wisten de meisjes, die bloedend op bed lagen, te ontzetten. Onmiddellijk zijn de kinderen naar het Djjkzigtzieken- Door ruit De grootvader had voor de apen van hun kooi naar een plat een soort gang gemaakt. Op het plat stond een teil waarin de dieren zich kon den wassen. Eén van de apen is met de teil tegen een vensterruit gevallen, waardoor een groot gat ontstond. Door dit gat zijn de apen naar binnen gegaan, waar de meis jes lagen te slapen. Opa was naar zijn werk en de moe der van de kinderen was in de buurt bij kennissen op bezoek ge gaan. Vegentien doden door vergissing pactos in midden zondag negentien mensen overleden tengevolge van vergiftiging. Dertig anderen zijn bewusteloos geraakt. Volgens persberichten was in plaats van suiker zwavelpoeder gestrooid over gekookt graan, dat volgens tra ditie wordt rondgedeeld bij doden herdenkingen in de Orthodoxe Kerk. teuws f Uit het Leidsch Dagblad van 13 Julij 1864: In 1840 werd de 2e stuur- j man van een stoomboot ge- i red, nadat hij 2 dagen op een i baal katoen had rondgedre- f ven. Deze baal werd door den geredde zorgvuldig bewaard, doch thans heeft hij ze ver kocht voor 500 dollar. (Advertentie) Bessensap, bij de wed. C. Rok en Zn,/de Pijper te Alphen a. d. Rijn, J worden tot 1 aug. bestellin- gen aangenomen van rood bessensap per halve flesch UVi Ct

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1