LEIDSCH DAGBLAD S.E.R. komt niet verder dan een verdeeld advies CASSIS Omzetbelasting lager voor de dagbladen B. W. MENKHORST OVERLEDEN Laatste fase in strijd Seranton-Goldwater IQJuli Q uur lonen bleven daarbij buiten beschouwing MR. STIKKER IN ONS LAND Autorubriek Wethouder van Den Haag hekelt EMS en 200 BANKETBAKKERIJ L.BOGAARDS temvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 JULI 1964 No. 31307 Directeur: E. A. E. van Dishoeck poofdredacteur: J. Brouwer g- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Sociaal-economisch beleid in 1965 (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal-Economische Raad zal vermoedelijk eind deze jaand een sterk verdeeld advies uitbrengen over het volgend sar te voeren sociaal-economisch beleid. Het advies zal de verschillende opvattingen weergeven, die werknemers, terkgevers en kroonleden hebben over de plannen van de regering met verhoging van de'A.O.W. en de verlaging van de belastingen. Over loonruimte voor 1965 zal de Raad zich nog niet uitspreken. Werknemers noch werkgevers ach en zich op dit moment al in staat »ts zinnigs te zeggen over de mate, laarin volgend jaar de lonen loogd kunnen worden. Nu nog aller - iinst vast staat hoe de conjuncturele ftuatie zich dit najaar zal hebben htwikkeld, willen zij zich niet op fercentages vastleggen. Dat ligtech- fcr anders met het voornemen je regering de AlO.W.-uitkeringen ier 1 januari a.s. op te trekken tot en sociaal minimum van f3540,- en fe belastingprogressie te verminde- b met f 1 miljard aan inkomsten, beginnen op 1 juli 1965. Vooral de (erknemers wensen de A.O.W.-uit- ringen zonder voorbehoud per 1 ja- uari as. nog iets verder opgetrok- en te zien. Impc verdeeld advies zal worden, gisteren gebleken in de S.E.R.- die met de voorbereiding dvies is belast. Hoewel de lissieleden na afloop elk aar weigerden, bleek uit niets, de impasse tussen werkgevers en rknemers, zoals die reeds eerder uiting is gekomen, zou zijn ugd. Eerder viel het tegendeel af leiden uit de opmerking van werk- Postbode nam 't niet zo nauw Nadat hij gedurende dertig jaar zijn dagelijkse route had gelopen, besloot postbesteller Lorin Shipper uit het dorp Water Mill, bij de Ameri kaanse stad Southampton, dat hij het wat kalmer aan zou doen. In het vervolg be zorgde hij nog slechts brieven die belangrijk leken. Onbe langrijke post, waaronder veel drukwerk, deponeerde hij jarenlang in een schuur hij zijn woning. Dezer dagen, vijf jaar nadat Shipper met pensioen ging, praatte hij zijn mond voorbij. De Ameri kaanse PTT is nu druk bezig tweeduizend kilo onbestelde post, die uit het schuurtje van de gepensioneerde be steller te voorschijn kwam, alsnog bij de geadresseerde af te levren. Shipper vindt niet dat hij een fout gemaakt heeft. Niemand uit zijn wijk had namelijk ooit geklaagd over een niét aangekomen poststuk. WEERBERICHT AANHOUDEND KOEL Het KNMI verwacht van heden- -tot morgenavond: Nu en dan opkla ringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wes telijke wind. Aanhoudend koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). IZon op: 4.32 uur; onder: 20.58 JMaan op: 5.20 uur; onder: 22.0 Hoogwater te 3.25 en 15.59 uur; I water te 11.42 uur. STRANDVERWACHTING .Tijdelijk verbetering met opkla ringen en nog een verspreide bui. f Tot matig afnemende wind. Koel, 16 grad 16 17 graden' zeewater Vooruitzichten: Langs de zuidpunt I van Groenland bevindt zich een de- j pressie, die zaterdag het Noordzee gebied kan bereiken, waardoor het strandweer nog onbestendig blijft. nummer bestaat alt 18 pagina's. gevers-voorzitter ir. Bosma, dat, ge zien het karakter van de adviesaan vrage, onmogelijk een eensluidend advies kan worden verwacht. Mr. D. U. Stikker, de aftredende secretaris-generaal van de NAVO. is gisteren in het kader van zijn af scheidstournee in ons land aangekomen. Hij zal twee dagen in Nederland blijven. De heer en mevrouw Stikker zouden vandaag door de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Op Schiphol gaf mr. Stikker gisteren nog een persconferentie. „Het werk bij de NAVO heeft mij altijd geboeid, maar het vereist een sterke gezondheid"verklaar de hij. Nu wacht hem een „rusti ger toekomst". Nu hij niet meer aan regeringen is gebonden „ik ben weer een vrij man" zal hij in het bedrijfsleven terugkeren. Bovendien achtte hij het niet uitgesloten, dat hij zou gaan schrijven, niet alleen over de NAVO, maar ook over zijn erva ringen in Nederland tijdens de bezettingsjaren. Voorts noemde hij nog als onderwerpen, de Stichting van de Arbeid, de pro blematiek van Indonesië en de opbouw van Europa. Daar komt dan nog bij, dat ook van de zijde van de kroonleden inde raad op een afzonderlijk geluid mag worden gerekend. Naar verluidt is men in die kring noch met het stand punt van de werknemers, noch met dat van de werkgevers bijzonder ge lukkig. Vaststaat, dat verschillende kroonleden gisteren in de commissie uitvoerig aan het woord zijn geweest. Werkgevers en werknemers hadden hun standpunt reeds eerder gefor muleerd in een werkgroep uit de commissie, die de vergadering van gisteren had voorbereid. Weinig hoop Wat uit de werkgroep naar buiten is gekomen, gaf reeds weinig hoop op eenstemmigheid in de commissie. Het standpunt van de werknemers, die de A.O.W. met 300 gulden meer willen optrekken dan de regering van plan is, en die een veel hogere bij drage uit de schatkist wensen (f500 miljoen in plaats van f 150 miljoen) om de premiestijging beperkt te hou den, heeft weinig gehoor gevonden bij de werkgevers. Die op hun beurt zyn onder geen beding bereid daarvoor de aange kondigde belastingverlaging van fl miljard aan te tasten. Eerder nog zouden de werkgevers de belasting verlaging tot 1 januari 1965 willen vervroegen, om de hogere premiedruk voor de middengroepen en zelfsstan- digen te compenseren Hoe het advies er uiteindelijk zal gaan uitzien, staat nog niet vast, nu ook van de kroonleden een eigen me ning mag worden verwacht, die waar schijnlijk aan de wat voorzichtiger kant zal liggen. De commissie zal niet meer bijeen komen ,maar partijen gaan zich de komende dagen verder intern over de zaak beraden, om daarna nog infor meel overleg met elkaar te plegen. In het byzonder ten gerieve van de vele automobilisten on der onze lezers (en van hen, die het binnen afzienbare tyd ho pen te wordenmaken wy van daag een aanvang met een auto rubriek, welke wy ons voor stellen eens in de veertien da gen, zoveel mogelijk steeds op donderdag, te doen verschijnen. Onze zeer deskundige mede werker zal in deze rubriek aan dacht schenken aan alle nieuw tjes op automobilistisch gebied. Voorts komen de normale en 5uitengewone onderhoudswerk zaamheden (wintervoorzorg en reisvoorbereidingen) aan de or de, het inrijden van een auto, het tegengaan van roestvorming, voor het kopen auto, kortom alle mogelijke on derwerpen, welke de automobi list in de praktijk van het da gelijkse leven met zyn wagen de auto-industrie, achtergronden van fusies, analyses van ver- koopcyfers, voor- en nadelen van schijf- en trommelremmen en van twee en viertacts. Wü hopen en vertrouwen dat onze lezers deze nieuwe uitbrei ding van de redactionele inhoud op prijs zullen stellen. Hoofdredactie „L.D." De Raad komt op 24 juli in ple naire zitting by een ter vaststelling van het advies, dat door de regering vóór 1 augustus tegemoet wordt ge- Generaal Hollertt uit Duitsland teruggeroepen (Van onze Haagse correspondent) De commandant van de in See- dorf (Duitsland) gelegerde Neder landse pantser-infanteriebrigade, bri gade-generaal J. L. Hollertt, is van zyn functie ontheven. De chef van de generale staf heeft hem naar Ne derland teruggeroepen en hem voor lopig met verlof gestuurd. Verschil van inzicht in de dienst uitvoering zou de oorzaak zyn van de al maanden slepende moeilijkhe den. Enkele stafofficieren zyn aan gewezen om er een onderzoek naar in te stellen. Regering wil iets doen: Een gedeeltelijke vrijstelling van de omzetbelasting op papier voor dag- en nieuwsbladen andere periodieken en boeken de regering is bereid deze maatregel in overweging te nemen Voor de dagbladpers zou deze vrijstelling een voordeeltje betekenen van vijf miljoen gulden. Verder wil de regering echter niet gaan: voor de kranten geen vrij prijsbeleid, en geen afschaffing van de invoerrechten op papier en machines. Dit blijkt uit de reactie van de mi nisters Marijnen en Bot (O., K. en W.) op de nota van de Nederlandse Dagblad Pers en van het Genoot schap van Hoofdredacteuren. Hun antwoord is aan de Tweede Kamer bekend gemaakt. Basistarief De vrijstelling van de omzetbelas ting zal niet verder kunnen gaan dan het gewone basistarief van vijf pro cent. De eventuele invoering hiervan geschiedt niet vanwege de financiële toestand van de dagbladpers, noch omdat de fiscale positie van de Ne derlandse dagbladen moeilijker zou zijn dan van die in de andere EEG- landen. De grond van de vrijstelling van papier moet worden gezocht in de bestaande sociaal-culturele vrij stelling tot de voornaamste grondstof een normaal element in de wet geving. De omzetbelasting op ingevoerd papier kan volgens de bewindslieden niet worden verlaagd, omdat het in gevoerde papier goedkoper zou wor den dan het in Nederland vervaar digde papier. Ook de invoerrechten op papier wil de regering niet af schaffen. Als zy dit wel zou doen, of een belangrijke verlaging zou toe staan, zouden de Nederlandse papier fabrieken niet meer rendabel kunnen werken. Opstandige kolonel gearresteerd tionale leger gearresteerd. Zoals bekend was Tsjaabani in ver zet gekomen tegen zijn vervanging als militaire bevelhebber van het ge bied van Biskra, in het zuidoosten van het land. Troepen van het natio nale leger hadden vorige week woens dag Biskra en omgeving zonder noe menswaardige incidenten bezet. Een groot deel van de troepen die onder bevel van Tsjaabani standen, had zich toen by het binnentrekkende na tionale leger aangesloten. Minister Luns tijdens het ge sprek met de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow. Van een vrijer prysbeleid wil de regering evenmin weten. In het ge voerde prijsbeleid is, zo menen de bewindslieden, duidelyk rekening gehouden met de specifieke functie van de dagbladpers Het staat dag bladbedrijven, die rentabiliteitsmoei- lijkheden ondervinden vrij, conform de regels van het prysbeleid prijsver hogingen door te voeren. Niet alarmerend Ofschoon de regering wel oog schijnt te hebben voor de moeilyk- heden in de dagbladsector (de toe nemende concentratie, de conjuctuur gevoeligheid door het grote verschil in opbrengsten uit advertenties en abonnementen, etc.) vindt zy de si tuatie in ons land met zijn vele lan delijke en regionale dagbladen nog niet alarmerend. Oud - hoofdredacteur L.D. GEWETENSVOL JOURNALIST Na een ziekbed van ruim een week is gistermiddag in het Sint-Elisa- beth-ziekenhuis, waar hij een dag te voren een operatie had onder gaan, op 74-jarige leeftijd overleden de heer B. W. Menkhorst, die ge durende langer dan 45 jaar aan de redactie van dit Blad verbonden is geweest, waarvan ruim 10 jaar als hoofdredacteur. Bernard Willem Menkhorst werd 18 september 1889 te Zwolle gebo ren. Hij voelde zich reeds op jeug dige leeftyd tot de journalistiek aangetrokken en aanvaardde dan ook onmiddellijk nadat hij de gym nasiale studie had voltooid, een werkkring bij de redactie van het „Nieuwsblad van het Noorden" te Groningen. Hij was daar by verschillende afdelingen werkzaam, waardoor hij een veelzijdige journalistieke oplei ding ontving, die hem in zijn latere leven uitstekend van pas kwam. Op 1 februari 1919, nadat hij zijn militaire dienstplicht had vervuld, trad hy in dienst by ons Blad. waar hy de leiding kreeg van de rubriek Buitenland. Zijn grote liefde voor en kennis van hettoneel stelden hem in staat daarnaast gedurende een lange reeks van jaren de functie van toneelrecensent te vervullen. De heer Menkhorst beschikte over een formidabel geheugen. Zonder daar voor het archief te behoeven raad plegen, kon hij bij de heropvoering van een toneelstuk feilloos zeggen welk toneelgezelschap datzelfde stuk eerder in de Leidse schouwburg had opgevoerd en in welke rolbezet ting. En waarlijk niet alleen met betrekking tot de hoofdrollen, maar vaak tot de kleinste bijrollen toe! Verscheidene malen trad hij ook op als jurylid bij landelijke amateur- toneelwedstrijden. Bovendien verzorgde de heer Menkhorst gedurende vele jaren de verslagen van de Leidse Gemeente raad. Deze verslagen vormden een volkomen natuurgetrouwe weergave van het gesprokene en oogstten, mede door hun grote objectiviteit en strikte onpartijdigheid, algemene waardering, niet het minst van de raadsleden. Tijdens de bezetting werd hy be- Gouverneur William Scranton Pennsylvania is gisteren in San Fran- tert cisco aangekomen voor de laatste fase in de strijd om de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. hem luis- ven om te voorkomen dat de vatieve senator Goldwater wordt ge kozen, komt nog ongeveer 70 stem men te kort. Het wordt sterk betwij feld of hij enige kans heeft om Gold water te verslaan. Dit neemt niet weg dat Scranton en zijn aanhangers ongeveer 250.000 dollar besteedden voor een massale demonstratie op het vliegveld Frisco onder het motto „Scranton als president", een indrukwekkende rit met talryke auto's door de stad en tenslotte een ontvangst tel die door verscheidene duizenden mensen werd bezocht. In een verklaring by zyn aankomst zei Scranton, dat de Republikeinse party niet mag worden tot „i nieuwe naam voor een of andere ultra-rechtse organisatie". Vandaag zou de gouverneur een rede houden voor de partijcommissie die het Re publikeinse verkiezingsprogram moet opstellen. Toen gouverneur Scranton in zyn hotel was aangekomen, liet hy een instellen naar eventueel microfoons. Er werd niets gevonden, hetgeen een commentator inspireerde tot de uitspraak, moeilykheden voor de gouverneur voor een deel voortvloeien uit het (Van onze Haagse correspondent) De Haagse wethouder voor Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting, de heer G. W. Hylkema (P.v.d.A), heeft de EMS-plannen om bezitsvorming te koppelen aan de verhuur van woningen, scherp aangevallen. Hy acht dit juist gelanceerde systeem van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen „niet tolerabel". Het plan van de E.M..S om as piranthuurders spaarbrieven te la ten kopen voor minstens tienduizend gulden zal volgens de wethouder de huurwoningen onbereikbaar maken voor de ruim twaalfduizend Haag se woningzoekenden. „Nog geen twee procent kan zich dat permitteren", zo verwacht de heer Hylkema. Hij blijkt ervan overtuigd, dat ook bouw meester Bogaers deze wyze van ver huur onaanvaardbaar zal achten. „Deze duidelijke waarschuwing", zo zei de heer Hylkema, „geef ik speciaal, omdat er ook anderen zyn, die plannen hebben voor deze wijze van financiering". De wethouder sprak nadat hy de vlag had gehesen op een complex gemeentewoningen aan de Erasmusweg. Senator Goldwater wordt vanavond in San Francisco verwacht, waar hy in de avond een persconferentie zal houden. Men verwacht dat hij zich fel zal verweren tegen Scrantons be schuldiging, dat hij een defaitist is omdat hij in een vraaggesprek met een Westduits tijdschrift heeft ge zegd dat hy president Johnson bü Voor meer nieuws over het Republikeinse partijcongres dat maandag in Frlsto begint, zie men elders). teur. Fel tegenstander als hij was van het nationaal-socialistische re- ginne en niet gewend de waarheid te| verbloemen, kwam hij herhaaldelijk in conflict met de Duitse toezicht houders in Den Haag. Meesterlijk was soms zyn commentaar, wanneer dat door de Duitse overheid verplicht was gesteld naar aanleiding van de een of andere geallieerde „misdaad" als hoedanig o.a. de bombardemen ten van het Ruhr-gebied werden voorgesteld. Na de vermelding van de verplicht gestelde Duitse visie (waarvan de herkomst er duimen dik oplag) bestond zijn commentaar niet anders dan uit de laconieke op merking: ,.De bovenstaande feiten spreken voor zich zelf en hoe! Zy behoeven geen commentaar" Na de bevrijding en de herver schijning van ons Blad vervulde hij het hoofdredacteurschap in voor treffelijke samenwerking met de huidige functionaris en op 1 oktober 1954 nam hy afscheid van zijn werkkring, waaraan hy zich met volledige overgave en toewijding, voorbeeldige plichtsbetrachting en in trouwe vriendschap met zijn naaste medewerkers had gewyd. Na zijn pensionering bleef hy zich intensief bezighouden met de gang van zaken in ons bedrijf en op iedere samenkomst van het perso neel gaf hü van die belangstelling blijk. De heer Menkhorst was gedurende enige jaren lid van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Journa listenkring en voorzitter van de afdeling Leiden. Zijn vroegere medewerkers bewa ren aan hem de herinnering aan een consciëntieus journalist, een voortreffelijk collega en trouwe in dankbare De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden maandag middag a.s. na aankomst van trein 14.33 uur te Driehuis-Westerveld. Op verzoek van de thans ontsla pene zullen geen toespraken worden gehouden. Advertentie vrijdag en zaterdag voor elke klant een smakelijke verr-assi n9 "n kans' op een van de luxe dozen bonbons HERENSTRAAT 4 - TEL 23237 (§ad Uit het Leidsch Dagblad van 9 Julij 1864: i Officieel nieuws. Gewezen i vonnissen door het kantonge recht alhier, o.a. 1 wegens op straat met een zweep te heb ben geklapt, 1 ivegens harder dan een matige draf te rij- den. Z.M. heeft eervol ontslag verleend als lid van den Raad van administratie van het j fonds tot onderstand van be- i jaarde en gebrekkige opzie ners der jagt, aan den heer A. H. Verster van Wulver- horst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1