'kaleiöo^ijp' Republikeinse conventie volgende week in Frisco »Arie Keyzer winnaar improvisatie-concours kunst Deelnemers waren aan elkaar gewaa gd m 395- >i II DIRIGENT HENZE: „GEEN TIJD VOOR EXPERIMENT" Bobby Baker beschuldigd Watersnood in Mexico ja graag! STEMMINGEN OP WOENSDAG ^^Jpgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 juli 1964 Vijfde blad no. 31307 (Speciale berichtgeving Onder grote belangstelling had gelijk kort gemeld in de jrote of St. Bavokerk in Haarlem het 14de internationale orgel- hprovisatieconcours plaats De vijf kandidaten, o.w. uiteraard de \innaar van het vorig jaar, de Oostenrijker Wil fried Grasemann, faéden als opgave het improviseren van een preludium en fuga beelduur ongeveer 12 minuten op een thema van het jurylid, de tornaarde blinde organist André Marchal uit Parijs. Het was een fgeven dat voor de opbouw van de prelude dankbare motieven ivatte, maar voor de constructie van de fuga ritmisch nogal wat verstanden wekte. Juryleden waren, naast André Marchal, Hans ]aselböck uit Wenen en Piet Post uit Leeuwarden. Zoals gebruikelijk bleven jury en publiek onkundig in welke ngorde de kandidaten optraden. Men oordeelde dus naar de ieelbeurtdoch terwijl na afloop de juryleden beraadslaagden, fard het publiek ingelicht over die volgorde. ARIE KEYZER lummer 1, Arie Keyzer uit Mid- harnis, vatte voor zijn Prélude thema bij de staart aan. De tste maat maakte hij tot een ngedachte, die hij positief ge- lte gaf in een pleno-registratie en er aardig ontwikkelde in milde ibres. Verder speculeerde hij op eressante wijze op eenachtsten- itief uit de tweede maat, om uit- ideÜjk het kopmotief in het ge- jg te brengen. De speler zette het na voor de fuga hier en daar naar hand. Na de re-expositie hoor- wjj een interessante doorwerking le „taille". Na een grote climax ie een stretto met opmerkelijke inenten. Maar de improvisatie had [een verrassing in petto: even een uggrijpen op het kernmotief van prelude. HANS GEBHARD [ummer 2, Hans Gebhard uit Kiel, zijn prelude met het weven en stramien, waarop hij de en zou borduren tot een ef- jke fantasie. weer was het die laatste maat sext van twee halven) die het IiJ moesten doen, doch ook de eachtsten van de tweede maat, en Senfzer-motief dat er op volgt, d aardig uitgebuit. De coaa klonk joi, maar zonder veel bewijsvoe- ig. De fuga verliep vry ordelijk, climax nam een klankrijke posi- 5®§ve aanloop, maar een weinig dui- stretto verzwakte het betoog, ■ns al met al een kleurschone MUI" 113 GUY BOVET ummer 3, Guy Bovet uit Genève, mtreerde zich in zyn prelude op achtstenmotief, dat hij uiteinde- ook extra vergroot aanwendde, julllar vooral tot gelding bracht in pbinatie met Senfzer-motief. De borduurde nu eens niet op een kelijke stramien van vlot zwe- figuratie, maar tekende het 'rfkievenspel op een rustig harmo- ch plan. In de fuga kwamen de sodes deugdelijk hun taak vervul- met motiefverwerking als in de ilude. Dit spel werd interessant, in de coda, maar het „Quod demonstrandum" van de fuga ermee in het dak steken. BERT MATTER Bert Matter uit Zut- begon met het stramien te waarop er vooral met de top- het thema zijn prélude i maken. Het maakte een treffend toen hij dit motief in rustig en zachte tint uitbreidde om zijn borduurraam weer voor te halen en tenslotte hetzelf- gegeven met pleno-klank in het oplaai te laten klinken. Expositie en Advertentie 'oonkerk failliet? (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank :ft zich gisteren beziggehou- !n met de faillissementsaanvra- van de Stichting „Kunstcon- t", die in de Olofskapel aan Zeedijk te Amsterdam een if erkooplokaal van kunst exploi- erde. De rechtbank zal eind eze maand uitspraak doen. De Toonkerk, zoals de Olofskapel i zijn nieuwe functie heette, kan !°S slechts door een wonder worden ted. De Stichting „Kunstcontact" ""tt de kerk vorig jaar om er tderijen, grafiek, beeldhouwwer- en potterie te exposeren en te open en voorts om een ontmoe- ogsplaats van kunstenaars en Jbliek te creëren. Er was te weinig ïld om alle plannen uit te voeren. Toen werd besloten om in de kerk M toneelvoorstellingen te geven, 'erd de dakconstructie door bouw- n n woningtoezicht aan een grondig 'tderzoek onderworpen. Daarbij 'eek, dat het uit 1450 daterende ebouw op instorten stond. De kerk boest onmiddellijk worden gesloten. De voorzieningen, die nodig zfjn het dak van de kerk in afwach- ll°g van een definitieve restauratie Todmjg te versterken, dat de expo- weer voor het publiek :fJ«an worden opengesteld, vragen een yljtgave van f. 50.000. De Stichting .•■Kunstcontact" heeft echter een whuld van f. 125.000. re-positie, met daar tussenin een epi sode, hadden een vrij boeiend ver loop, maar verder werd het wel wat veel fantaseren naar geijkte procé dés die het altijd wel doen op een orgel, maar toch zonder veel bewijs kracht blijven. Gelukkig waren po sitieve sporen merkbaar in stretto en coda. WILFRIED GRASEMANN Nummer 5, Wilfried Grasemann uit Oostenrijk, moest even het instru ment op zijn kracht beproeven, hoofdzakelijk met gebruik van de slotmaat alvorens hij een fijnzinnig spelletje ging spelen met de beide middenmotiefjes van het thema. De fugatische bewerking van het gege ven dat hij erop liet volgen was op zichzelf wel belangrijk, maar het stond te los van de rest. Het werd met het al een prelude met veel aar dige dingen, maar als geheel wat on evenwichtig. De fuga was wat ste viger van constructie. Deze maakte met haar cadans en climax op het thema rijkelijk veel effect. Indien de prelude wat vorm betreft een overtuigender gestalte had gekregen, zou deze kandidaat een goede kans voor de bekroning zijn toebedacht. GOED NIVEAU Maar het liep nu zo dat Grase mann zoals wij gisteren meldden volgens besluit van de jury, de wisselprijs moest afstaan aan Arie Keyzer, de eerst optredende kunste naar van de avond, die ook in het internationale improvisatieconcours te Bolsward de prijs had gewonnen. Afgezien van het feit, dat het gegeven als fugathema een lastig te hanteren object bleek, kan gezegd worden dat het concours zich op een goed ni veau bewoog, want dat de deelne mers in menig opzicht aan elkaar ge waagd waren. Gisteren was er een concert door de juryleden, die zich ook als im provisatoren lieten gelden. De reeds bekende Duitse dirigentcomponist Hans Werner Henze (38), die gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen in het kader van het Holland Festival de Symfonie no 83 in g kl. t. van Haydn en zijn eigen „Vierde Symfonie" dirigeerde (het U.S.O. speelde onlangs zijn Derde Symfonie), heeft verklaard, dat z.i. de tijd voor „zinloos experimeneren in de muziek" (gelijk 20 jaar geleden) voorbij is. Moderne componisten als Boulez en Nono den ken er evenzo over. Er moet hard gewerkt worden en men moet het zich niet gemakkelijk maken". In deze tijd heeft men zijn verant woordelijkheidsgevoel". Van Henze gaat in april 1965 diens komische opera „Der Junge Lord" in première. Hij werkt aan een drama tische opera „De Bacchanten" naar Euripides, welke in 1966 te Salzburg in première zal gaan. Henze schreef reeds de opera „Der König Hirsch", thans „II Re Cervo" geheten (1956). Henze de vier jaargetijden, gebaseerd op de verworpenheden van het ver leden en toch gehuld in een eigen tijds idioom. Ook is op het concert van gister avond onder Henze's leiding het cel loconcert van Schumann gespeeld door de beroemde Russische cellist Rostropowitsj, in d:e op diens verzoek gecomponeerde herorkestratie van Sjostakowitsj. AZIATISCHE KUNST IN AMSTERDAM Aan de vele kunstgalerieën, die Amsterdam reeds bezit, is gisteren toegevoegd „Gallery Menist", die uitsluitend Aziatische, pre-Colum- biaanse en primitieve kunst voert. Kunstvoorwerpen uit Tibet, Nepal en India nemen een speciale plaats in de collectie in. Bij de Tibetaanse kunstvoorwerpen zijn er enkele die afkomstig zijn uit het privé-bezit de gevluchte Dalai Lama. De collectie is bijeengebracht door de in Amstelveen wonende Amerikaan se zakenman H. T. Menist. Deze begon zeven jaar geleden, toen uit sluitend als liefhebberij, tijdens zijn zakenreizen door een aantal Aziati sche landen kunstvoorwerpen te verzamelen. BESTUUR GENOOTSCHAP VAN COMPONISTEN Op de j aai-vergadering van het Ge nootschap van Nederlandsche Com ponisten is Wouter Paap afgetreden bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer Robert Heppener. De andere bestuursleden zijn Jan Mul (voorzitter), Lex van Deldien (secre taris), Mariua Flothuis en Jaap Ge- raedts. HANS WERNER HENZE De Amerikaanse Congrescommis sie van orde heeft gisteren bij de Senaat een rapport ingediend waar in de voormalige secretaris van de Democratische fractie in de Senaat Robert (Bobby) Baker wordt be schuldigd van „grove onregelmatighe den" en van het gebruik van zijn functie „om zich te verrijken". Tijdens het onderzoek in het begin van dit jaar had president Johnson in het openbaar bevestigd van Baker een stereofonische platenspeler te hebben ontvangen. De president zei toen dat zijn_echtgenote en de heer toe ILO veroordeelt „apartheid" De internationale arbeidsconferen- tie in Genève (ILO) heeft gisteren in een met algemene stemmen aan vaarde verklaring de „vernederende, misdadige en onmenselijke" apart heidspolitiek van Zuid-Afrika veroor deeld. De verklaring doet een beroep op de Zuidafrikaanse regering om „haar apartheidspolitiek zonder verder uit stel te laten varen" en om alle maat regelen, die in „strijd zijn met het beginsel van gelijkheid en waardig heid van de mens en die een direc te ontkenning zijn van de inherente rechten en vrijheden van de volke ren van Zuid-Afrika" te herroepen. De Amerikaanse Democratische af gevaardigde James Roosevelt (Cali- fornië) zei voor de stemming, dat de Verenigde Staten de veroordeling van de .walgelijke politiek' van apartheid volledig zouden steunen. De streek ten zuiden van de stad Mexico, die maandag al werd geteis terd door aardschokken, is dinsdag geplaagd door tropische regenval en overstromingen. Verscheidene dor pen zijn van de buitenwereld afgeslo ten. Het slechte weer veroorzaakte vertraging in de hulpverlening. Advertentie Juist als man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret (Van onze correspondent in Washington) De eerse akte van het vierjaarlijkse Amerikaanse toneelspel dat Presidentsverkiezingen heet, wordt volgende week van maandag tot en met donderdag opgevoerd. Op die dagen houdt de Republi keinse partij haar partijcongres in San Francisco's Cow Palace of wel koeienpaleis. De naam van dit immense ge bouw, dat 16.000 gedelegeerden en belangstellenden kan bevatten is geen misplaatste toespeling op De beeldhouwer Cor van Kra lingen heeft in Rhoon bij Rotter dam de laatste hand gelegd aan een kleimodel van het gedenk teken ter ere van de slachtoffers van het bombardement op Rot terdam in 1940, dat hij maakt in opdracht van B. en W. van Rot terdam en dat geplaatst zal wor den op de Algemene Begraaf plaats te Crooswijk. Het beeld, een vrouwenfiguur met een vogel, zal in brons wor den gegoten. Het wordt 2.40 me ter hoog en komt op een sokkel van een meter. In de sokkel komt een bronzen kastje, waarin een register met de namen van hen. die tijdens het Duitse bombarde ment zijn omgekomen Men hoopt, dat het beeld kan worden onthuld op 14 mei 1965, precies 25 jaar na de catastrofe, welke de stad heeft getroffen. de samendrommende politici, maar een overblijfsel uit de der tiger jaren, toen het gebouw voor veetentoonstellingen gebouwd werd. Van de ruim 16.000 aanwe zigen tellen vooral de 1308 gede legeerden uit de verschillende staten van Amerika, die tot taak hebben een Republikeinse kandi daat voor het presidentschap te kiezen. Op hen is aller aandacht geconcentreerd en naar hun sympathie dingen alle potentiële kandidaten. Wie de presidentiële kandidatuur, de nominatie, wil winnen, moet de stemmen van de meerderheid van die 1308 mensen op zich verenigen, dat wil zeg gen: minstens 655. Voordat er echter over de nomina tie gestemd wordt, komen eerst nog een aantal andere belangrijke zaken aan de orde. Op de eerste dag zal de gouverneur van Oregon, de 42- Jarige Mark O. Hatfield, de „keyohte rede" uitspreken, een rede die be doeld is als een omlijning van de doelstellingen der partij. De volgen de dag komen dan twee commissies bijeen, de ene om de „geloofsbrie ven van de gedelegeerden te con troleren, de andere om een verkie zingsprogramma op te stellen. Program Dit laatste is van essentieel belang daar de presidentiële kandidaat die pas de dag daarop gekozen zal wor den, zich aan dit programma zal hebben te houden. Dit jaar is dit vooral zo'n gewichtige zaak, omdat de kansen op de nominatie het bes te staan voor de ultra-conservatieve senator uit Arizona, de 55-jarige Bar ry M. Goldwater. Mochten de pro gressieve krachten in de partij kans zien er bij bovengenoemde commis sie een vooruitstrevend verkiezings programma door te drukken, dan I zou Goldwater daardoor in een I moeilijk parket kunnen raken. De commissie, die geleid wordt door I het lid van het Huis van Afgevaar digden Meivin R. Laird uit Wiscon sin, stelt het programma op aan de hand van adviezen van aanzienlijke partijleiders, zoals oud-president Elsenhower, oud-vice-president Ri chard Nixon, de Juist teruggekeerde ambassadeur in Zuid-Vietnam Hen ry Cabot Lodge enz. De mogelijke kandidaten, zoals Goldwater, Scran- ton. Rockefeller, Romney en senator Margaret Chase Smith, doen na tuurlijk ook hun duit in het zakje. Vooral Goldwaters Invloed op de for mulering van het programma lijkt groot te worden, daar aangenomen wordt dat zeker zestig van dc hon- Eisenhower Op de avond van de tweede con gresdag, dus op dinsdag 14 juli, zul len Eisenhower en Nixon naar alle waarschijnlijkheid het woord voeren. Hun taak is het om vanuit hun po litieke ervaring adviezen uit te bren gen aan de conventie voor een suc cesrijke verkiezingscampagne. Het is goed mogelijk dat zij zich daarbij zullen uitspreken voor de kandida tuur van een van de Republikeinse sterren. Vooral Eisenhower, die de afgelo pen maanden een demonstratie van besluitloosheid en allemans-vriende- lijkheid heeft gegeven (hy wekte successievelijk de indruk dat hij voor Lodge, Goldwater en Scranton was, maar weigerde steeds zich dui delijk voor iemand uit te spreken), aanduidingen dat de oud-generaal, van wie gezegd wordt dat hy het al- tyd met zyn laatste gesprekspartner eens is, zjjn steun aan Scranton zal geven en wel omdat hij daartoe is aangemaand door zyn broer dr. Mil ton Eisenhower en door Henry Cabot Lodge, die tegen de conservatieve Goldwater zyn. Of een eventueel advies van Ike enig effect zal hebben, wordt pas de dag daarop, woensdag 15 juli, duide lijk. Dan worden de verschillende kandidaten aan het partijcongres voorgesteld met redevoeringen van medestanders. De belangrijkste speech lijkt te zullen komen van senator Everett Dirksen uit Illinois, die heeft aangekondigd zijn collega senator Goldwater te zullen presen teren. Zwaar geschut Met hem heeft Barry zwaar ge schut gekregen om zijn nominatie te pousseren. Want Dirksen is fractie leider in de Senaat, verder al sinds jaren een alom geachte Republikein se conservatief en tenslotte was hl) ook nog de man die in de Senaat kort geleden een grote rol speelde bij het er door krijgen van de befaamde wet op de burgerrechten, die rassen discriminatie in de Verenigde Staten onwettig moet maken. Dit laatste is hoogst belangrijk voor Goldwater, die tegen de wet stemde. De steun van Dirksen maakt dat niemand meer kan zeggen: Goldwater heeft zich met zijn stem tegen de burger- rechtenwet in de partij geisoleerd. En dan tenslotte zal er gestemd worden. Daarvoor bestaan speciale regels, dat wil zeggen voor de eerste keer dat gestemd wordt. Bij die ge legenheid brengen nl. de meeste ge delegeerden hun stem uit op de man, die by .le Republikeinse partijleden in him staat van herkomst het meest populair bleek te zyn. Een aantal ge delegeerden kreeg via voorver kiezin gen duidelijke aanwijzingen inzake de voorkeur van de kiezers. Een deel van hen werd geïnstrueerd op partij congressen in hun eigen staat, ter wijl weer een ander gedeelte van de gedelegeerden volkomen vrij is bij de eerste stemming de man van hun hart te kiezen. Onverwacht meer op zich heeft weten te vereni gen, wordt er opnieuw gestemd, net zolang tot iemand de meerderheid bezit. Bij de latere stemmingen zijn de gedelegeerden vrijer en hoeven zy zich minder te storen aan de voorkeuren van hun kiezers of par tijfunctionarissen thuis. Dit betekent vaak dat heel wat stemmenblokken na 'n eerste stemming gaan fluctue ren en dat, als niemand in het be gin een meerderheid haalt, de uit komst van al het gestem heel onver wacht kan zijn. Hoe het dit jaar zal gaan, weet natuurlijk niemand met zekerheid, maar als niet alle tekenen bedriegen, lijkt Barry Goldwater wel zeker te zijn van zyn verkiezing tot kandi daat bij de eerste of tweede stem ming. In totaal heeft hij 711 gedele geerden achter zich, die hebben ver kondigd hem te zullen kiezen. Als er van dit enorme aantal niemand afvalt, is Barry binnen met 56 stem men meer dan strikt noodzakelijk. Voor het eerst sinds ruim dertig jaar zou de Republikeinse partij dan weer een conservatief tot kandidaat hebben gekozen. Taft Maar zover is het nog niet, en vele gematigde en progressieve Re publikeinen denken nog altyd dat het Goldwater-gety tegen te hou den is. Zij herinneren daarbij graag aan 1952, toen in Chicago de lieveling in gedelegeerden op het partijcon gres aantrad. Net als dit jaar voor Goldwater hield ook toen senator Dirksen de inleidingsrede voor zijn geestverwant Taft. Maar ondanks al dit zware geschut werd niet Taft, maar Eisenhower de kandidaat, een keuze die tot de eerste Republikeinse verkiezingsoverwinning in twintig jaar leidde. Heel Amerika kykt volgende week naar het koeienpaleis, waar het ge brul, het gezwaai met borden en vlaggen en het zingen van tophits die iets met een kandidaat te maken hebben, wel weer niet van de lucht zullen zijn. Want ondanks alle ern stige zaken die op een partijcongres op het spel staan, is het ook elke keer weer een circus en een kermis, een ventilatie van politieke en an dere hartstochten, een volksvermaak van de eerste orde. Het verkiezings- spel gaat beginnen en de wereld heeft, gezien de positie van Amerika en de macht van zyn regering, reden om zijn adem in te houden. Advertentie RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL.23005

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15