- deelnemers vanmorgen vertrokken Laboratorium voor ruimte-technologie welkom in Noord wijk NKROEMAH TOCH NAAR LONDEN Vooruitzichten voor Air Union moeilijk s Kunstgebitten Bekend hotel sluit om geen negers te hoeven ontvangen Raad wil medewerking verlenen Van groot belang voor de badplaats 9WurgeV kiest een beroemde advocaat als verdediger HET LEIDSCH gaat mee op DAGBLAD vakantie LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 7 JULI 1964 Advertentie anc< Juf! Vandaag naar gj Amsterdam Ongeveer 500 deelnemers zijn Hïnmor9en Alphen aan den vertrokken voor een fiets- van naar keuze 100 of 150 hedlometer. Vandaag is het de perste dag van de Alphense Rij- j €j/ielvierdaagse, de „Laura". De e^utes leidden vandaag in de van Amsterdam. Gisteravond waren de meeste deel- jtners reeds in Alphen De officiële >ening van de 17de Laura werd op 1 et Raadhuisplein verricht door lo- (j j-burgemeester J. v. d. Berg (burge- Kester Bruins Slot is herstellende meen ziekte). 77 De vier Laura-steden. Leiden, Am- lerdam, Utrecht en Rotterdam, had- vertegenwoordigers gezonden, die opening bijwoonden. Behalve ikele Alphense wethouders waren lc aanwezig burgemeester mr. R. Gallas van Leiderdorp, burgemees- mr. E. J. M. Kolfschoten van ikemade, burgemeester B. J. Hoo- nboom van Ter Aar en burgemees- r C. G. van Dobben de Bruyn van azerswoude. Ook burgemeester G. |]man van Hoogkerk, oud wetehou- „Williehnina" Voor het eerst heeft dit jaar de muziekvereniging ..Wilhelmina" uit Zwammerdam medewerking verleend aan de start van de 17de Laura. De heer P. Groenhart, voorzitter van het Laura-bestuur, hield op het bor des van het raadhuis een toespraak. Hij verheugde zich er over, dat het aantal deelnemers weer is gestegen. Bovendien kon hij verscheidene con sumpties aankondigen, die tijdens de tochten zullen worden geserveerd. kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Harskamp T. Lange- ter'ik te vlnkeveen. Te Nieuw-Vennep- me-ibenes (2de pred.pl.) J. L. Keljzer te Apergharen (O.). 'Aangenomen naar Eindhoven (wljk- 1 enimeente Woensel) W. Hoekstra te bordwljk aan Zee. Naar Bleiswljk G. jerselman te Koudekerk a d. Rijn. fc benoeming tot bijstand ln het pas- Kt te Someren-Asten L. J. R. Kal- a.s. em. pred. te Vaassen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ridderkerk (2e pred.pl.) J. Tlsslnk te Noord-Scharwoude. Te tttterdam-Overschie (vac. Joh. Rlb- rlnk) J. Knol te Beverwijk. inomen naar Nieuw-Lekker v .d. Bos te Scheemda, die be> Jmkte voor Oldekerk (Gr.). r GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Amsterdam-C. .1. Ambacht D. Hakkenbe-* i Veenendaal. Te Wolphaarti festrate, kand. te Borssele. Kerkelijke leiders over ontwapening Onder auspiciën van de commissie er Internationale Zaken v 'ereldraad van Kerken vond ive een samenkomst plaats van ker- ïLUke leiders uit verschillende lan en uit Oost en West. die ook hun ertegenwoordlgers hebben op de ?rote" internationale conferentie ?er ontwapening. Als zeer dringend werd in luniqué beschreven de ontwikkeling an een internationaal systeem voor IRet behoud van de vrede, waardoor let mogelijk zou worden de bestaan- Ie nationale verdedigingsstelsels a ie schaffen. Dit systeem zou een per manente basis moeten vormen voor onderzoek, verzoening], bemiddeling }n in het algemeen vredelievendheid lowel op politiek als op militair ter- feln. Geconstateerd werd, dat er in Ie laatste twaalf maanden enkele üeine maar hoopgevende overeen - N tomsten zijn gesloten binnen het ka ler van de Geneefse ontwaperüngs- pnferen tie, nl. inzake het denkbeeld, .Jat de vermindering van de bewape ning het evenwicht niet mag versto ffen en verder dat het uiteindelijke foei de algehele ontwapening is. ^jjWaar dat doel stap voor stap bereikt moet worden is het ook zaak, dat er Kan tijd tot tijd stappen worden ge daan, waardoor de politieke atmos feer gunstig wordt beïnvloed, terwijl verbetering op.politiek gebied weer puistig werkt op de mogelijkheden op 1st,militair terrein. De kerken kunnen hier ook een belangrijke rol spelen lof,moor in de verschillende landen alle i flgoede initiatieven aan te moedigen en -dfo publieke opinie te beïnvloeden en ■tussen de landen onderling de banden te versterken. De kerken dienen, zc *erd vastgesteld, zeker hun regerin- .(gen te waarschuwen voor ilWing van eigengereidheid IlSbohatting van eigen kracht. hou- Advertentle j Goed bericht voor de bezitters van Denfofix - een nieuw, aangenaam e ,ji hygiënisch poeder - brengt uitkomst |l L00r a"? loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt i Uw gebit de gehele dag, onder alle f I omstandigheden, vast en zeker op zijn Ploots. Tevredenheid gegarandeerd, rpi Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas- X' tic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken ^or» drogisterijen. Opening Loco-burgemeester J. v. d. Berg ig in de medewerking van „Wilhcl- ina" een zich aanpassen van Zwam merdam aan Alphen. Hü verheugde zich er over, dat de intocht vrijdag vanuit Zwammerdam zal plaatsheb ben. Na een historisch overzicht ver klaarde de loco-burgemeester de 17 de Laura voor geopend. Terwijl „Wil helmina" het Wilhelmus speelde, he- padvinders de vlaggen van de Laura-steden. Daarna werd een de monstratie met drie politiehonden, uit Utrecht en De Bilt, gegeven. De groep van het Chr. Lyceum bestaat dit jaar uit 25 leerlingen. De Havenvakschool uit Rotterdam I man sterk. Bovendien zijn er politiegroepen uit Den Haag, Rotter dam, Schiedam, Utrecht, Soest, Zeist, Gouda. Zutphen, Emmeloord en Al phen. Ook Alphens gemeenteperso- neel rjjdt mee. Daarnaast zijn er Loco-burgemeester J. v. d. van Alphen aan den Rijn tijdens de opening van de 17de Laura op het Raadhuisplein. (Foto Leidsch Dagblad) verscheidene bedrijfsgroepen en de toerclubs „De- Maasstad uit Rotter dam en „De Kampioen" uit Den Haag. De Leidse Koksschool heeft een combinatie gevormd met de ge nietroepen uit Alphen aan den Rijn onder leiding van kolonel Wessels. tachement. LICHTKOGEL OORZAAK VAN DUINBRAND (Van onze Haagse correspondent) Aan de rand van het kampeerter rein „Ockenburgh" in Den Haag is gistermiddag een brandende lichtko- gel in de duinen gevallem Er brak brand uit, waarbü ruim een halve hectare duinbeplanting verloren Sine- De recherche concludeerde na een kort onderzoek, dat de lichtkogel aan het strand moet zijn afgeschoten. Waarschijnlijk betreft het hier een van een koopvaardijschip afkomstige patroon, die overboord moet zijn ge slagen en aan het Scheveningse strand moet zijn aangespeold. Er ontstond paniek op het kam peerterrein, toen aan een kleine pa rachute de hei-brandende en hevig rokende patroon langzaam neerdaal de en op een groepje van twaalf ten ten neer dreigde te komen. De pa troon miste de tenten op enkele tien tallen meters, maar toen brand uit brak namen de kampeerders het zekere voor het onzekere en braken razendsnel hun tenten af. De brand weer met groot materieel uitgerukt, was zeer snel ter plaatse, evenals patrouillewagens van de Haagse po litie en personeel van het strandde- Geef uw lievelingsvogel het beste: f' jluis verpakte vogel voeders I (Van onze correspondent in Londen) President Nkroemah van Ghana die in verband met de moeilijkheden in Tanganjika en Nigeria oorspronke lijk van plan was geweest niet naar Londen te komen ter bijwoning van de Gemenebest-conferentie, heeft besloten dit toch te doen. Volgens de Sunday Telegraph zouden Ghana en enkele andere Afrikaanse leden van Rassenkwestie in Jackson Een bekend hotel voor blanken in Jackson (Mississippi) heeft zijn deu- gesloten om niet aan de wet op de burgerrechten te gehoorzamen. De eigenaars zeiden in een verklaring, dat het hotel, dat 250 kamers bevat, dertig jaar lang een „uitgelezen klantenkring" heeft bediend. „Zekere voorzieningen" in de nieuwe wet no pen de ondernemers „het hotel niet langer te drijven als een openbare gelegenheid". Het hotel draagt de n Robert E. Lee naar de (Zuide lijke) held uit de Amerikaanse bur geroorlog. In Atlanta (Georgia) heeft het hoofd van een motelcorporatie een proces aangespannen om de minister Justitie, Robert Kennedy, te ver bieden de artikelen van de wet op de burgerrechten die gaan over de open bare voorzieningen, met dwang op te leggen. Tevens wil hij een schade loosstelling van elf miljoen dollar van de Verenigde Staten omdat deze wet „de zaken, reputatie en goodwill" van de corporatie aantast. Bij rassenrelletjes in Texarkana, noordwest-Texas, zijn dit weekeinde een jonge blanken en drie negers ge wond; 33 negers werden gearresteerd. Ongeveer 150 negers waren zaterdag- naar 'n meer gegaan om er te zwem men, waarbij zij slaags raakten met 200 blanken. In Texarkana deden zich gisteren opnieuw ongeregeldheden voor, waarbij vier personen door ko gels licht gewond werden en 23 ne gers werden gearrestered. In Selma (Alabama) lieten 25 ne gers zich gisteren inschrijven op de kieslijsten. Tot aan het van kracht worden van de wet op de burgerrech ten waren zij, evenals het merendeel van de negers in het zuiden, hiervan uitgesloten. De politieke deskundige Louis Har- ris heeft in Newsweek verklaard, dat de „blanke" reactie op de wet op burgerrechten niet die afmetingen heeft aangenomen, die men in het begin van het jaar had verwacht. Harris is van mening, dat een hefti ger rassenstrijd de winst die presi dent Johnson bij een eventuele ver kiezingsstrijd met Goldwater zou be halen, kleiner zou kunnen maken. Maar het resultaat van de strijd zou niet door veranderen. Harris, die laat doorschemeren dat de kwestie van de burgerrechten wel het belang rijkste punt op het gebied van de binnenlandse politiek zal zijn bij de campagne voor het presidentschap, legde er de nadruk op, dat hij de toe stand zoals hij nu is, analyseert en dat nieuwe gebeurtenissen zijn taxa tie radicaal kunnen wijzigen. het Gemenebest hebben gedreigd ge zamenlijk uit het Gemenebest te tre den, tenzü Engeland een duidelijker houding aanneemt ten opzichte van Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika's apartheid. Dit bericht moet echter met een korreltje zout worden genomen. Wel hebben de Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken de ongebruike lijke stap genomen om voor de Ge menebest-bijeenkomst gezamenlijk overleg te plegen over de beide pro blemen welke voor het zwaarste gelden op deze conferentie, namelijk Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika. Zij schijnen echter niet van plan te zijn om de dingen voor Engeland moei lijker te maken dan ze al zijn. Het is echter begrijpelijk dat zij zich bezorgd maken over de toekomst van het Gemenebest ingeval Zuid- Rhodesië mocht besluiten eenzijdig de „blanke" onafhankelijkheid uit te roepen. Nkroemah gelooft dat Ian Smith, Zuid-Rhodesiës premier, be sloten heeft in de herfst met Enge land en het Gemenebest te breken. De Britse regering hoopt echter nog, dat op de Gemenebestconferen tie een botsing hierover kan worden vermeden. Sir Alec Douglas-Home is van plan er voor te waarschuwen dat dramatische acties of verklaringen alleen maar de belangen van de Afrikaners kunnen schaden. Het ver luidt dat de Britse premier Zuid- Rhodesië meer economische steun wil geven en in ruil daarvoor medewer king verwacht bij Britse pogingen om de Zuid-Rhodesische grondwet beter te laten functioneren dan tot nu toe, ten einde politieke emanci patie van de Afrikaners te bevorde ren. Hij speculeert blijkbaar op de gematigder elementen ln de Rhode- sische Frontpartij. Want het is de vraag of hij Smith voor dit plan zal kunnen meekrijgen. Geef uw lievelingevogel het beste: ■êhüs verpakte vogelvoederal De gemeenteraad van Noord- wijk heeft gisteravond met alge mene stemmen besloten princi piële medewerking te verlenen aan de vestiging van het Euro pees laboratorium voor ruimte- technologie. Dit deelde burge meester mr. G. F. W. van Berckel ons gisteravond mede. nadat de raad twee uur lang in besloten zitting bijeen was ge- sluit. Gezien zijn onvermoeid om Noordwjjk het cachet te geven van een badplaats met internationale allure, kon dit ook moeilijk anders. Ongetwijfeld zal de vestiging van een dergelijk wetenschappelijk insti tuut op Europees niveau er toe bij dragen aan de naam van Noordwijk tot ver over de grenzen nog meer bekendheid te geven. Voorts zal het van belang zijn voor de betekenis van de badplaats als nationaal, maar vooral ook als internationaal confe rentie-oord. Over de consequenties van de ves tiging van het laboratorium, kon mr. Van Berckel nog niet veel vertellen. Alles is nog te pril en ln een stadium "in onderzoek. De burgemeester hoorde voor het eerst van de plannen, toen hij en kele dagen geleden van zijn vakantie het warme zuiden, naar huis te rugvloog. Gedeputeerde Van Riel ver telde het hem in het vliegtuig. In ie der geval dus wel een kennisgeving op „hoog niveau" De gemeenteraad in zijn geheel zag eveneens de betekenis in van de vestiging van een dergelijk inter nationaal wetnschappelijk centrum. Het past uitstekend in de planolo gische ontwikkeling van Noordwijk. College en raad ontveinzen zich ech ter niet, dat het nog tal van proble men met zich zal meebrengen, zeker niet het minst van planologische aard. Huisvestiut: administratief personeel zal de ge meente huisvesting moeten verschaf fen. Vast staat, dat bij het labora- RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL. 23005 (Van correspondent in Brussel) Het ziet er bijeenkomst v woordigers van de zes "EEG-landen en van die van de zes nationale luchtvaartmaatschappijen welke 21 juli in het kasteeltje Hertoginnedal bU Brussel wordt gehouden even wei nig resultaat zal opleveren als de jongste vergadering van vorige week. De quota-kwestie, het vaststellen van de in te brengen aandelen in de luchtvaartmaatschappijen in het to tale verkeer van de zes landen, blijft het alles overheersende probleem. De drie „groten" (Italië, Duitsland em Frankrijk) willen, zo blijkt thans na dat zij de geheimzinnigheid over de percentages wat hebben opgehelderd, aan de Benelux niet meer dan 18 tot 22 procent van het totaal geven. Eerst heeft men vorige week van Duitse zijde een percentage van 30 procent geventileerd, doch dat werd al spoedig teruggebracht. Frankrijk wil de Benelux nog wel 20 procent geven, Italië niet meer dan 18 pro cent en Duitsland schijnt thans dat laatste cijfer ook wel genoeg te vin den. De Benelux-landen, eigenlijk al leen België en Nederland want het Luxemburgse aandeel speelt vrijwel geen rol, achten het onaanvaardbaar. Zij wensen bovendien geen Benelux- aandeel want zij zijn niet van plan onderling daarover te gaan strijden maar zij verlangen een percentage voor elk land afzonderlijk. Met der dan 30 procent voor de Benelux nemen zij vooralsnog geen genoe gen. Zoals de situatie thans is, Kal er zeker geen oplossing worden gevon den. tenzij ons land zoals zo vaak ln dergelijke EEG-kwestles tot het laaste ogenblik het been stijf houdt Waarbij wij dan het kind rekening zijn. Tot nu toe heeft men echter in Brussel bij de Nederlandse deelnemers aan het overleg een ken nelijk door „De Haag" geruggesteun- de vechtlust kunnen constateren die hoopvol aandoet. Ook al maakt om een bij het vliegen blijvende ver gelijking te maken, één zwaluw ook hier nog geen zomer. torium geen woonkern wordt ge vormd. Er zal dus elders in de ge meente bebouwing moeten plaats vinden van woningwetwoningen, pre miewoningen en bouw in de vrije Het huisvesten van deze staf van ongeveer 800 mensen een aantal van hen is student mag niet gaan ten koste van de bebouwings mogelijkheden van de tegenwoordige bevolking. Het is niet zo. dat dit als voorwaarde wordt gesteld, doch het gemeentebestuur hoopt en ver trouwt. dat nu het Initiatief tot de vestiging van het laboratorium van de regering is uitgegaan, Rijk en provincie zullen helpen en steunen bij de oplossing van de problemen, worden. de gemeente gesteld zal In de duinen Het laboratorium komt op een ter rein, ter grootte van ongeveer 40 hectare, liggende ten zuidwesten van de dr. mr. Willem van den Bergh- stichting. Het wordt begrensd door de Zwarteweg en de duinen, en strekt tot ongeveer 400 meter van de grens tussen Katwijk en Noordwijk. Het betrokken terrein is in ge bruik bij het bloembollenbedrijf De Graaf Bros en S. A. van Konijnen burg en Co. en een aantal particu liere eigenaren van gronden, rechts van de Vinkenlaan. Grondtechnici hebben daar reeds enige tijd boringen verricht om de grondtrillingen te meten. Hun con clusie zal van het grootste belang zijn. Daarna moet afgewacht wor den wat de beslissing zal zijn van de E.S.R.O. (Europian Space Research Organisation) die op 28 juli a.s. bij eenkomt. Aardrijkskundig ligt Ne derland het meest gunstig voor de vestiging van het laboratorium. Niets over Katwijk Ook Rijk, provincie en het Natio nale Planbureau zullen over de plannen meespreken. Het zal dus wel begin augustus worden, voordat wij verder kunnen praten, zei mr. Van Berckel. Op de vraag, welke de consequeties van de bouw van het laboratorium zouden zijn voor de annexatieplannen van Katwijk, ver klaarde de burgemeester niets te kun nen zeggen. Men schat, dat het object over ongeveer drie jaar gereed zal zijn. raketten brullend ruimtewaarts zul len zien gaan. In het laboratorium wordt slechts onderzoekend werk ver richt. De internationale industrie le vert onderdelen. De lancering der raketten vindt plaats op basis te Kiruna in Lapland, waarbij speciaal de middelhoge regionen zullen wor den onderzocht. De tijd zal leren of de Noordwijk- se raad gisteravond een beslissing van historische betekenis heeft ge- ZONDER EXTRA KOSTEN, maar alleen, als U ▼oorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van i Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzending*- dag in ons bezit is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet in behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalenvoor de weken waarin zij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie aan. Ah brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wemneer U deze bon ingerukt aan ons toezendt. Transactie bij overtredingen bij parkeermeters De minister van Justitie, mr, Y. Scholten, acht het gewenst nadere wettelijke voorzieningen te treffen, waardoor het mogelijk wordt over tredingen bü parkeermeters af te doen door een transactie met de politie. Direct na het arrest van de Hoge Raad, dat inhield dat deze overtre dingen door de rechtbank berecht dienden te worden, heeft de minister hierover reeds overleg gepleegd met andere ministeries en met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Dit zegt de minister in antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid, Baeten (KVP). (Van onze correspondent in Parijs) Voorzover hij dan al geestesziek moge wezen, is de 27-jarige Lucien Leger, die nu eindelijk als de be ruchte „Wurger" is ontmaskerd, toch ook weer niet zo gek om éér. der beroemdste advocaten van Frankrijk, mr. Maurice Gargon, lid van de Aca demie Franqaise, tot zijn verdediger te kiezen. Mr. Gar?on heeft het ver zoek om eventueel als pleiter op te treden in een zaak die éen der sensa tioneelste Franse processen van deze eeuw belooft te worden, al gretig aan vaard. Hij is dan ook gisteren over haast van vakantie naar Parijs terug gekeerd. De moordenaar van Luc Taron is gisteren verder verhoord. De verhoren hebben plaats ln het paleis van Jus titie van Versailles, waar hij door een dreigende menigte werd opgewacht. De „Wurger" heeft het ongetwijfeld aan de politie te danken gehad dat hij bü zyn entree in het gerechtsge bouw door de bevolking niet werd gelyncht. Intussen zün al heel wat verdere bijzonderheden bekend geworden die bewyzen dat de „Wurger" in zün spectaculaire correspondentie met journalisten en radioreporters het met de waarheid niet steeds al te nauw placht te nemen. Zo loog hü dat hü de zoon van een hoge amb tenaar was (zün vader is bankwer ker), dat hü in een DS reed (hü moest zich met een lelük eendje ver genoegen) en dat hü zelf een belang rijke functie uitoefende (in plaats van chef in het psychiatrische insti tuut van Villejuif had hü het in wer- kelükheid nog niet verder dan ver pleger gebracht). Of hü in datzelfde psychiatrische instituut, waar nu al zü'n vtouw wordt verpleegd, binnenkort als pa wel de i vraag die de ex- vondeai, dan zal hü niet voor de rechter verschünen, doch onmiddel lijk en vermoedelük voor de rest van zijn leven in een gesticht worden op genomen. Zou hü daarentegen wel verantwoordelük voor zün daden moeten worden geacht, v an staat hem. via een proces, zo niet de doodstraf dan toch minstens levenslange op sluiting te wachten. Doch in elk ge val zal de „Wurger", die leed aan een zlekelüke behoefte aan publiciteit, de publieke opinie nog wel enige tüd Kwartaal abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: Bouw kerncentrale aanbesteed (Van onze correspondent) De bouw van een kerncentrale in Dodewaard is gegund aan de laagste inschrüver, de N.V. Aannemings- maatschappü Dikkerboom en Sübran- dü te Oudehaske, voor een bedrag van f 617.000.In dit bedrag is uiteraard niet de apparatuur begre pen die in het gebouw komt. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7